معرفی کتاب
کتاب «مشکلات اولین روزهای مدرسه» راهنمایی برای والدین
تاریخ 23 تیر 1399 ساعت 23:59:25
کد خبر: 013579
کتاب «مشکلات اولین روزهای مدرسه» راهنمایی برای والدین

«مشکلات اولین روزهای مدرسه» عنوان کتابی است که به قلم «صدیقه ایلان داغی» و «ابوالفضل بیرقی» به رشته تحریر درآمده و محتوای آن توصیه‌های عملی برای والدینی است که فرزندانشان بدو ورود به مدرسه بی‌قرار یا پرخاشگر هستند.

این کتاب ۶۲ صفحه‌ای با شمارگان ۵۰۰ نسخه از سوی نشر «آی سانا» به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

قیمت هر جلد از این کتاب که از تازه‌های نشر استان مرکزی است برای اهالی مطالعه ۲۵ هزار تومان است.

مطالب این کتاب توصیه‌های کاربردی و روانشناختی است که علاوه بر ریشه‌یابی ترس و دلزدگی دانش‌آموز برای حضور در مدرسه در روزهای نخست سال تحصیلی ، نسخه‌ های موثری را برای پایان دادن به این ضعف رفتاری ارایه کرده است.

در این کتاب جدا شدن دانش‌آموز از مادر و ورود به محیط ناشناخته مدرسه به‌عنوان اولین عامل مقاومت نوآموز برای حضور در بین همسالان و کلاس درس عنوان و در ادامه درمان ترس از مدرسه بیان شده است.

توضیح مشروح در خصوص انواع اضطراب در کودکان و نوجوانان، تفاوت ترس و اضطراب و درمان موثر برای اضطراب در نواموزان از دیگر بخش‌های این کتاب است که خواندن آن می‌تواند مفید باشد.

آثار وابستگی در تربیت کودکان، اهمیت مهدکودک در فرآیند اجتماعی شدن کودکان، آموزش استفاده از سرویس مدارس و نحوه رفت و آمد نوآموز به مدرسه، راه‌های تقویت اعتماد به نفس و مقابله و درمان کمرویی و خجالتی بودن از دیگر مباحث این کتاب است که نکات ارزشمند و کمک کننده‌ای را برای والدین در خود دارد.

در بخشی از کتاب به مقوله دوست‌یابی نوآموزان در مدرسه پرداخته شده و راهکارهای تشخیص دوستی خوب و مفید عنوان شده است.

مشکلات مربوط به نخوردن صبحانه و بی‌نظمی در مدیریت وسایل و لباس پوشیدن و انجام تکالیف، اختلالات در یادگیری، شیوه‌های بهبود تمرکز حواس، مدیریت پول توجیبی و چگونگی دفاع موثر در برابر همکلاسان پرخاشگر از موضوعات دیگر این کتاب است که هر یک گام به گام راهنمایی برای والدین نوآموزانی است که در روزهای اول مدرسه مشکلات اساسی دارند.

این نویسندگان به صورت مشترک کتاب‌های دیگری شامل «فرزندپروری در دنیای مدرن»، «آموزش خانواده»، «رهایی از اعتیاد»، «تربیت جنسی کودکان» و «آموزش رفتار با کودک و نوجوان» را منتشر کرده‌اند.