معرفی کتاب
کتاب «حکمت لی سوزلر» کتابی با سویه فرهنگ محلی و حاوی مثل‎های ترکی
تاریخ 14 خرداد 1399 ساعت 02:25:13
کد خبر: 012946
کتاب «حکمت لی سوزلر» کتابی با سویه فرهنگ محلی و حاوی مثل‎های ترکی

«حکمت لی سوزلر» عنوان کتابی است که به قلم «خسرو امیرحسینی» به رشته تحریر درآمده و حاوی ضرب‌المثل‌ها و معماهای ترکی است که در منطقه ساوه، زرندیه، خرقان، نوبران و آوه رواج دارد.

این کتاب۲۲۶ صفحه‌ای با شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی نشر راز نهال به چاپ رسیده و رانه کتابفروشی‌ها شده است.

قیمت هر جلد از این کتاب که از منظر فرهنگ فورلکور اهمیت ویژه‌ای دارد برای علاقه‌مندان به کتابخوانی ۱۷ هزار تومان است.

مطالب این کتاب در چهار فصل ارایه شده که فصل اول آن حاوی کلیات است و نویسنده در این جستار کوشیده تا تعریفی از ضرب‌المثل و ویژگی‌های آن ارایه کند و انواع ضرب‌المثل فارسی و فواید آن را شرح داده و تفاوت ضرب‌المثل را با اصطلاحات ضرب‌المثلی عنوان کند.

در این بخش همچنین در خصوص تاریخ پیداش امثال و حکم ، نقش ضرب‌المثل در زبان و ادبیات و اثربخشی ضرب‌المثل‌ها توضیحاتی ارایه شده است.

نویسنده در گام دوم این کتاب فهرستی از ضرب‌المثل‌های رایج منطقه ساوه و زرندیه را به ترتیب حروف الفبای فارسی با گویش ویدری و ساوجی ارایه کرده و نمونه‌هایی از ضرب‌المثل الویری و مثل‌ها به گویش مامونیه را نیز بیان کرده است.

در فصل سوم کتاب چیستان و معما در اصطلاح و لغت شرح داده شده است و انواع چیستان و معما و تفاوت آن‌ها با هم واگوشکو نمونه‌هایی از معماهای ترکی مناطق ساوه و زرندیه (تاگماجا) ارایه شده است.

نویسنده در فصل چهارم کتاب در خصوص باورهای ساوه وزرندیه مطالب مبسوطی را ارایه داده است و نمونه‌هایی از این باورها را در بین مردم منطقه شرح داده استمکه از جمله آن می‌توان به باورها در خصوص مار، آیین‌های نوروزگان، اثر دعا بر زندگی و نفرین اشاره کرد.

در مقدمه این کتاب آمده است: هر قوم و ملتی با باورها و ارزش‌هایش معرفی می‌شود و فرهنگ مجموعه‌ای از عناصر کلامی و رفتاری یک قوم است که ارتباط، انتقال تجارب، آرزو ها و دانش آنان را به نمایش می‌گذاردو درک مفاهیم نهفته در عناصر انتقال فرهنگ اهمیت زیادی دارد.

کتاب حاضر کوششی علمی و تحقیقاتی است که به زبان‌های ترکی و فارسی و برای حفط فرهنگ مردمان دیار ساوج و زرندیه انجام شده و هدف نویسنده از آن حفظ داشته‌های فرهنگی این منطقه و پیشگیری از نابودی داشته‌های گویش ترکی در خطه ساوج است که با گردآوری معما و ضرب‌المثل و چیستان دنبال شده است.