معرفی کتاب
کتاب «قصه‌های زاگرس» ۵۳ داستان کوتاه از زاگرس‌نشینان
تاریخ 24 اردیبهشت 1399 ساعت 00:21:03
کد خبر: 012475
کتاب «قصه‌های زاگرس» ۵۳ داستان کوتاه از زاگرس‌نشینان

 کتاب «قصه‌های زاگرس» نوشته «منصور یاقوتی» نویسنده کرمانشاهی شامل ۵۳ داستان کوتاه از منطقه زاگرس منتشر شد.

یاقوتی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: انتشارات شباهنگ سه کتاب «توشای پرنده غریب زاگرس، تنهاتر از ماه و آتش و پرواز» را در قالب یک کتاب با عنوان قصه‌های زاگرس منتر کرده است که شامل ۵۳ داستان کوتاه در ۴۰۰ صفحه است و با قیمت ۶۵ هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

کتاب «آیین یارسان در اساطیر قوم کرد » بعد از سه سال مجوز گرفت

این محقق و پژوهشگر از انتشار کتاب «آیین یارسان در اساطیر قوم کرد» نیز خبر داد و گفت: این کتاب یک اثر پژوهشی است و بیش از سه سال تدوین آن زمان برد و سه سال هم در انتظار مجوز برای چاپ بود.

وی افزود: باتوجه به اینکه ۷۰ صفحه اول این کتاب مربوط به ادیان مختلف است، مطالعه آن برای دانشجویان مقطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری در رشته‌های مرتبط بسیار مفید و سودمند است.

یاقوتی سفارش ناشر را موجب تهیه کتاب آیین یارسان دانست و گفت: مردم یارسان این آیین را سر مگو می‌دانند و بیشتر آنها مایل نبودند در این خصوص صحبت کنند و به همین دلیل دست‌یابی به منابع و اطلاعات در خصوص آیین یارسان بسیار کار سختی بود.

این نویسنده و پژوهشگر کرمانشاهی، کتاب آیین یارسان را سنگ‌بنای خوبی برای تحقیقات و پژوهش‌های بعدی دانست و افزود: ما در این کتاب از یک کوه یخ فقط نوک آن را به تصویر کشیدیم و با این مطالب جذاب دانشجویان و علاقه‌مندان می‌توانند در این زمینه‌ها بیشتر فعالیت کنند.

نویسنده مجموعه داستان «مردان فردا» در خصوص محتوای این کتاب هم گفت: بعد از ۷۰ صفحه اول که در مورد ادیان مختلف است بخش‌های از اعتقادات مردم یارسان در حوزه‌های مختلف مانند عروسی، عزا، ازدواج، نامگذاری نوزاد، مرگ، غسل و غیره را مطرح کردم.

۲ کتاب دیگر از منصور یاقوتی

برنده جایزه بهترین کتاب سال ایران در خصوص رمان ۸۸۰ صفحه‌ای «حماسه بابک خرم‌دین» هم گفت: روی این کتاب که نشر نگاه منتشر کرده است حدود پنج تا ۶ سال کار کردم. رمان تاریخی - تخیلی است و حوادث داستان به اواخر قرن دوم هجری و اوایل قرن سوم هجری مربوط است، به همین دلیل به پژوهش بسیار در قرن دوم هجری یعنی یک هزار و ۲۰۰ سال پیش نیاز داشت.

این نویسنده همچنین گفت: کتاب خرچنگ بلندپرواز که در نیمه اول اسفند سال ۹۸ منتشر شد برای کودکان گروه سنی «ب» مناسب است که انتشارات شهر قلم آن را روانه بازار کرده است.

یاقوتی ملقب به «گل باخی» که سبکش رئالیسم است، پنجم دی سال ۱۳۲۷ در روستای کیوه‌نان شهرستان سنقر در استان کرمانشاه متولد شد.

عباس معروفی در نشریه گردون به دلیل جملات کوتاه، ادبیات قائم به ذات و به دور از تقلید او را چخوف ایران نامید.

آواز کوه، داستان‌های آهو دره، دهقانان، چراغی بر فراز مادیان کوه، افسانه‌هایی از ده‌نشینان کرد، گل خاص، پاجوش، مردان فردا، سال‌های پرخاطره، با بچه‌های ده خودمان، زخم، درخت خشک و باغ پرگل بخشی از آثار و پژوهش‌های این نویسنده برجسته کرمانشاهی است.