معرفی کتب علوم تربیتی
کتاب کارگاه‌های آموزشی: مدیریت برنامه ریزی اجرا و ارزیابی
تاریخ 10 اردیبهشت 1399 ساعت 00:14:33
کد خبر: 012215
کتاب کارگاه‌های آموزشی: مدیریت برنامه ریزی اجرا و ارزیابی


کتاب کارگاه‌های آموزشی: مدیریت برنامه ریزی اجرا و ارزیابی، به همۀ موضوعات و مسائل مرتبط با برنامه‌ریزی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی مانند ثبت و ضبط سوابق، مستندسازی فعالیت‌ها و انتقال تجربیات به دیگران می‌پردازد.

آموزش و هرگونه فعالیتی در راستای توانمندسازی فرد و جامعه انجام می‌گیرد، یکی از مهم‌ترین رویکردهای اجتماعی برای تحقق توسعه به شمار می‌رود. توسعه کشورها، سازمان‌ها، حرفه‌ها و تخصص‌ها اساسا به آموزش وابسته است. به همین منظور انواع موسسات آموزشی شکل گرفته‌اند تا این هدف را برآورده سازند.

یکی از مهم‌ترین نهادهایی که نقش عمده‌ای در ارائه کارگاه‌های آموزشی دارد، انجمن‌های علمی و حرفه‌ای است. انجمن‌ها با آگاهی از اینکه وظیفه خطیری در توانمندسازی گروه‌های مختلف مخاطبان خود دارند و همچنین با توجه به اینکه ظرفیت‌های خوبی در زمینه آموزش و شم کاری با مدرسان دارند، از عمده‌ترین برگزار کنندگان کارگاه‌های آموزشی به شمار می‌آیند. اکنون با توجه به وجود نزدیک به هفت صد انجمن علمی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ارزش کارگاه‌های آموزشی در زمینه توانمندسازی دانش و مهارت گروه‌های گوناگون بسیار با اهمیت‌تر شده است.

تجربه موفق انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و شاخه‌های استانی آن در برگزاری انواع کارگاه‌های آموزشی در پانزده سال گذشته یک الگوی نمونه محسوب می‌شود. کتاب حاضر در واقع دستاورد شمین تجربه است که اکنون توسط یکی از موفق‌ترین افراد دست اندر کار برنامه‌ریزی و اجرای کارگاه‌های آموزشی (خانم فاطمه پازو کی که مسئول کمیته آموزش انجمن شاخه خراسان بودند) در دسترس همگان قرار گرفته است.

کتاب کارگاه‌های آموزشی: مدیریت برنامه‌ریزی اجرا و ارزیابی (workshop management، planning، execution and evaluation) از معدود کتاب‌هایی است که همه موضوع‌ها و مسائل مرتبط با برنامه ریزی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی را ارائه می‌دهد. آنچه در این اثر آمده است، می‌تواند نه تنها برای مدرسان کارگاه‌های آموزشی، بلکه برای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، نهادها و انجمن‌ها سودمند و راهگشا باشد.

یکی از مهم‌ترین ابزارها برای انتقال یافته‌ها و تازه‌های علمی و تجربی کارگاه‌های آموزشی می‌باشند. این کتاب نیز در راستای همین هدف نوشته شده تا چارچوبی مشخص برای مدیریت، برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی کارگاه‌ها ارائه دهد.

در بخشی از کتاب کارگاه‌های آموزشی: مدیریت برنامه‌ریزی اجرا و ارزیابی می‌خوانیم:

برای آنکه مردم بتوانند دنیای جدید را درک کنند و با استفاده از زبان عصر خود با یکدیگر ارتباط برقرار کنند لازم است معتقدات، زبان، هنر، ادبیات و آداب و رسوم مردم و فرهنگ‌های مختلف در برنامه‌ریزی آموزشی در چارچوب معیارهای قابل پذیرش و تعالی بخش گنجانده شوند. استاندارد شاید از مهم‌ترین دستاوردهای بشر برای سهولت زندگی و بهره برداری بیش‌تر و کیفی‌تر از منابع موجود باشند، استانداردها در واقع سطح مطلوب‌ها و ایده آل‌های ما را تشکیل می‌دهند و بر اساس آن‌ها می‌توانیم وضع خود، جامعه، سیستم‌های اطراف خود و... را محک بزنیم (امیدی،1382)

عموما استانداردها باعث تقویت عملکرد بهتر معلم‌ها می‌شوند. وقتی به بررسی وضعیت فعلی با توجه به استانداردها بپردازیم، می‌توانیم بسیاری از آنچه معلمان در حال حاضر انجام داده‌اند و همچنین، اسناد برنامه درسی فعلی که تا به حال با توجه به استانداردها مورد بازبینی قرار گرفته‌اند را کنترل نماییم (کار، هریس"، 1382).

فهرست مطالب
مقدمه
پیشگفتار
بخش اول: مفاهیم
بخش دوم: برنامه‌ریزی و برپایی کارگاه آموزشی (برای برنامه‌ریزان اجرایی)
بخش سوم: نکته‌های کاربردی برای مدرسان کارگاه
منابع
پیوست‌ها