جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert کتاب کاربردی شدن هوش مصنوعی در زندگی روزمره

ادامه مطلب

closeکتاب کاربردی شدن هوش مصنوعی در زندگی روزمره

این پرونده ویژه همراه با شماره 173 (مهر ماه 94) منتشر شده است و شامل 7 مقاله درباره کاربردهای جدید هوش مصنوعی در کارها و زندگی روزمره انسان‌ها است. بهترین نمونه حضور هوش مصنوعی در اطراف ما نرم‌افزارهای دستیار دیجیتالی شخصی هستند. در این پرونده ویژه، تصمیم گرفتیم شما را به دنیای دستیاران شخصی مایکروسافت، اپل و گوگل ببریم، شیوه عملکرد آن‌ها را بررسی کنیم، با واتسون شگفت‌انگیز و حوزه‌هایی که در آن ورود کرده آشنا شویم و در نهایت واکنش‌های بزرگان و نامه‌هایی که در طی این سال‌ها منتشر کرده‌اند، را بخوانیم. فهرست مطالبمقدمه ـ هوش مصنوعی واقعی‌تر از همیشههوش مصنوعی؛ تهدید یا فرصت؟پیوند رؤیای انسانی و واقعیت ماشینیسیری باشکوهGoogle Now چگونه کار می‌کند؟سلام خانم کورتانا!کورتانا در مقابل سیری، سیری در مقابل Google Now

more_vert آزمایش داروی ساخت هوش مصنوعی بر روی انسان

ادامه مطلب

closeآزمایش داروی ساخت هوش مصنوعی بر روی انسان

در کمتر از چند ماه، دارویی که به طور کامل توسط هوش مصنوعی طراحی شده است برای نخستین بار بر روی نمونه‌های انسانی آزمایش می‌شود. به گزارش پایگاه اینترنتی «انگجت»، این دارو با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت بیوتکنولوژی Exscientia مستقر در آکسفورد و برای درمان اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) ساخته شده است. به گفته کمپانی سازنده، اگرچه رساندن یک دارو به این مرحله از ساخت معمولا حدود چهار سال و نیم طول می‌کشد، این کار با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی کمتر از ۱۲ ماه زمان برد. این دارو که DSP-۱۱۸۱ نام دارد، با استفاده از الگوریتم‌هایی برای غربال ترکیبات بالقوه و مقایسه آن‌ها با یک بانک بزرگ اطلاعاتی از پارامترها، چون فاکتورهای ژنتیکی بیمار، ساخته شد. آزمایش این دارو بر روی انسان از ماه مارس (اسفند-فروردین) آغاز می‌شود.

more_vert ابداع یک آنتی بیوتیک جدید با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeابداع یک آنتی بیوتیک جدید با هوش مصنوعی

 محققان برای اولین بار موفق شدند با استفلاده از هوش مصنوعی آنتی بیوتیک جدیدی تولید کنند که قادر به نابود کردن خطرناک‌ترین و مقاوم‌ترین باکتری‌ها است. به گزارش پایگاه اینترنتی د گاردین، آنتی‌بیوتیک ها برای مقابله با باکتری‌های مضر توانایی زیادی دارند. اما با افزایش مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی بیوتیک ها، ابداع آنتی‌بیوتیک‌های جدید ضرورت یافته است. از همین رو محققان دانشگاه «ام.آی.تی» موفق شدند تا برای اولین بار از هوش مصنوعی برای تولید انواع تازه این دارو استفاده کنند. آنتی‌بیوتیک تولید شده با استفاده از هوش مصنوعی رفتار متفاوتی در مقایسه با آنتی‌بیوتیک های عادی دارد و در آزمایش‌های انجام شده موفق به نابودی دو باکتری بسیار مقاوم به نام‌های Acinetobacter baumannii و Enterobacteriaceae شده است. محققان دانشگاه ام.آی.تی می‌گویند، تا سال ۲۰۵۰ باکتری‌های امروزی در برابر آنتی‌بیوتیک های عادی موجود در بازار مقاوم می‌شوند و این مساله زندگی حداقل ده میلیون نفر را به خطر می‌اندازد. امید می‌رود هوش مصنوعی این مشکل را هم حل کند. برای تولید آنتی‌بیوتیک های جدید با استفاده از هوش مصنوعی شش هزار نوع پیوند مولکولی مختلف از طریق یک سیستم خودآموز رایانه‌ای آزمایش شد و در نهایت الگوریتم‌های مورد استفاده بعد از چند ساعت توانسته اند چند ترکیب جدید برای تولید آنتی‌بیوتیک های قدرتمند پیشنهاد دهند.

more_vert ساخت رباتی که با پرهای واقعی پرواز می‌کند

ادامه مطلب

closeساخت رباتی که با پرهای واقعی پرواز می‌کند

تیمی از محققان دانشگاه استنفورد که به دنبال درک سازوکار پرواز پرنده‌ها بودند، رباتی ساخته‌اند که با استفاده از پرهای واقعی پرندگان پرواز می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی فیوچریزم، این ربات که PigeonBot نام دارد با چنان مهارتی پرواز می‌کند که به گفته محققان می‌تواند چگونگی ساخت هواپیماها را در آینده متحول کند. دو بال مصنوعی این ربات که هرکدام با ۴۰ پر کبوتر پوشانده شده، با وصل کردن مچ و انگشتان مصنوعی با استفاده از رباط‌های مصنوعی کشسان، ساخته شده‌اند. پژوهشگران دریافتند که با تغییر جهت این مچ و انگشتان مصنوعی می‌توانند شکل کلی بال‌های این ربات را تغییر داده و به آن اجازه دهند تا درست همانند یک پرنده واقعی در حین پرواز تغییر جهت دهد. این تیم همچنین کشف کرد که قلاب‌های ریز می‌توانند به طور خودکار پرها را در هم قفل کنند و مانع از دور شدن بیش از اندازه آن‌ها از هم شود، مکانیزمی که نقش مهمی در حرکت هماهنگ پرها با هم دارد. گزارش کامل این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.

more_vert گوگل به هوش مصنوعی بو کشیدن یاد می‌دهد!

ادامه مطلب

closeگوگل به هوش مصنوعی بو کشیدن یاد می‌دهد!

محققان شرکت "گوگل" یک الگوریتم جدید هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که می‌تواند عطرها و بوها را بر اساس ساختار مولکولی‌شان تشخیص دهد. به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، ده‌ها سال است که عطر سازان و دانشمندان در تلاشند تا رابطه بین ساختار یک مولکول و رایحه آن را پیش‌بینی کنند. در حالی که دانشمندان می‌توانند به طول موج نور نگاه کنند و تشخیص دهند که چه رنگی دارد، وقتی به رایحه می‌رسند، نمی‌توانند به سادگی به مولکول آن نگاه کنند و بوی آن را تشخیص دهند. اکنون محققان تیم "گوگل برین"(Google Brain) امیدوارند که هوش مصنوعی این موضوع را تغییر دهد. آنها در مقاله‌ای که در مجله Arxiv منتشر شده است، چگونگی آموزش هوش مصنوعی را برای تشخیص بوها توضیح داده‌اند. محققان یک مجموعه داده متشکل از تقریباً ۵۰۰۰ مولکول را که توسط عطرسازان شناسایی شده بودند، ایجاد کردند و این مولکول‌ها را با برچسب‌های مختلف مانند رایحه‌های گرمسیری و گیاهی برچسب گذاری کردند. این تیم حدود دو سوم از مجموعه داده‌ها را برای آموزش هوش مصنوعی خود به منظور ارتباط با مولکول‌ها و توصیف آنها استفاده کرده است. محققان سپس از بقیه عطرها برای آزمایش هوش مصنوعی استفاده کردند و این الگوریتم‌ها قادر به پیش بینی بوی مولکول‌ها براساس ساختار آنها بودند. محققان می‌گویند علم بو بسیار پیچیده است، چرا که دو نفر ممکن است یک رایحه را متفاوت توصیف کنند. به این دلیل که بعضی اوقات مولکول‌ها دارای اتم‌ها و پیوندهای یکسانی هستند، اما چینش مولکول‌های آنها مانند یک تصویر در آینه است و بوی کاملاً متفاوتی دارند. زیره و نعناع یک نمونه از این موضوع هستند. همچنین وقتی شروع به ترکیب عطرها می‌کنید، این قضایا پیچیده‌تر می‌شود. با این حال محققان گوگل بر این باورند که آموزش هوش مصنوعی برای ارتباط با مولکول‌های رایحه‌های مختلف اولین گام مهم در راه تشخیص بوی دیجیتالی است. این می‌تواند در شیمی، درک ما از تغذیه انسان، علوم اعصاب حسی و نحوه تولید رایحه مصنوعی تأثیر داشته باشد. گوگل در این راه تنها نیست. به عنوان مثال اوایل امسال در یک نمایشگاه هوش مصنوعی در لندن، دانشمندان از فناوری یادگیری ماشین برای بازسازی بوی یک گل منقرض شده استفاده کردند. در روسیه نیز از هوش مصنوعی برای تشخیص بوی گازهای نشتی کشنده احتمالی استفاده می‌شود و شرکت IBM هم در حال آزمایش عطرهای تولید شده توسط هوش مصنوعی است.

more_vert تشخیص سرطان دهانه رحم با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeتشخیص سرطان دهانه رحم با هوش مصنوعی

 کمپانی مایکروسافت با همکاری SRL Diagnostics ابزاری مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده است که به تشخیص سریع سرطان دهانه رحم کمک می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی «انگجت»، مایکروسافت با تهیه هزاران عکس از دهانه رحم زنان مبتلا این ابزار را برای تشخیص نشانه‌های سرطان دهانه رحم با شناسایی هرگونه ناهنجاری، از جمله ضایعات پیش سرطانی ابداع کرده است. به گفته سازندگان، اگرچه استفاده عملی از این دستگاه هنوز شروع نشده اما نسبت به دیگر روش‌های غربال سرطان مبتنی بر هوش مصنوعی که چیزی بیشتر از آزمایش و تست نیستند، کارآمدتر خواهد بود. این دستگاه به کمک پژوهشگران هندی شرکت SRL Diagnostics ساخته شده و قرار است در کشور هند مورد استفاده قرار گیرد. سالانه ۶۷ هزار زن هندی در اثر ابتلا به سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می‌دهند. SRL به تنهایی در سال بیش از ۱۰۰ هزار نمونه پاپ اسمیر دریافت می‌کند که ۹۸ درصد از آن‌ها سالم هستند. حال این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی به پزشکان اجازه می‌دهد تا بر روی آن دو درصد باقی مانده تمرکز کرده و به زنان مبتلا کمک کنند تا در اسرع وقت پروسه درمان را آغاز کنند.

more_vert پیش‌بینی پیشرفت بیماری‌های نورودژنراتیو با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeپیش‌بینی پیشرفت بیماری‌های نورودژنراتیو با هوش مصنوعی

 محققان در روشی جدید موفق شدند تا با تجزیه و تحلیل نمونه خون به کمک هوش مصنوعی، الگوهای مولکولی پیشرفت بیماری‌های نورودژنراتیو را در گذر زمان در بیمار پیش‌بینی کرده و توضیح دهند. به گزارش پایگاه خبری «ساینس دیلی»، پژوهشگران دانشگاه مک گیل کانادا و مرکز نوروانفورماتیک و سلامت روان لودمر (Ludmer) از یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل نمونه‌ خون و مغز ۱۹۶۹ مریض مبتلا به بیماری‌های آلزایمر و هانتینگتون استفاده کردند. هدف آن‌ها این بود تا الگوهای مولکولی مختص این بیماری‌ها را پیدا کنند. این الگوریتم توانست بیان ژنی منحصربه فرد این بیماران را در طول چند دهه شناسایی کند. این روش اولین دید بلندمدت را نسبت به تغییرات مولکولی نهفته در بیماری‌های نورودژنراتیو ارائه می‌دهد. اهمیت این دستاورد در آن است که این دست از بیماری‌ها به طور تدریجی و در گذر سالها ایجاد شده و بروز پیدا می‌کنند. در مطالعات پیشین در مورد بیماری‌های نورودژنراتیو معمولا از داده‌های استاتیک یا ایستا استفاده می‌شد بنابراین این مطالعات تاکنون به اطلاعات چندانی در مورد پیشرفت کُند این دست از بیماری‌ها دست نیافته بودند. اما هدف از استفاده از هوش مصنوعی در این راه آن بود تا با پوشش روند بیماری در طی چند دهه، نشان داده شود که تغییر در بیان ژنی بیمار در این بازه زمانی با تغییرات ایجاد شده در وضعیت بیماری وی چه ارتباطی دارد. دانشمندان امید دارند تا پزشکان روزی با استفاده از این روش بتوانند درمان‌های مناسب و موثرتری را برای هر بیمار تجویز کنند. یافته‌های این مطالعه در مجله Brain منتشر شده است.

more_vert پیش‌بینی پیشرفت بیماری هانتینگتون با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeپیش‌بینی پیشرفت بیماری هانتینگتون با هوش مصنوعی

 محققان یک شرکت فناوری، الگویی بر اساس هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند پیش‌بینی کند چه موقع بیماران علائم هانتینگتون را تجربه می‌کنند و سرعت پیشرفت این علائم را نیز مشخص می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی انگجت، هانتینگتون یک بیماری ژنتیکی است که تا کنون هیچ درمانی برای آن پیدا نشده است. ژن این بیماری به صورت غالب به ارث می‌رسد و هر یک از والدین حامل این ژن با احتمال ۵۰ درصدی می‌توانند آن را به فرزندان خویش منتقل کنند. اکنون محققان شرکت «IBM» از مهارت های پیش بینی سلامت مبتنی بر هوش مصنوعی خود برای کمک به مقابله با بیماری هانتینگتون استفاده می کند. آنها الگویی بر اساس هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند پیش‌بینی کند چه موقع بیماران علائم هانتینگتون را تجربه می‌کنند و سرعت پیشرفت این علائم را نیز مشخص می‌کند. شناختی که در حال حاضر از این بیماری وجود دارد، بیان می‌کند که علائم این بیماری در سنین ۳۰ و ۵۰ سالگی بروز می‌کند اما مشخص نیست که این علائم چیستند و چگونه به وجود می‌آیند. الگوی ابداعی این محققان با بهره‌گیری از اسکن‌های MRI از مغز انسان اطلاعات و دانش خود را افزایش می‌دهد و با استفاده از سیگنال‌های ناشی از ماده سفید (که در مطالعات مغز نسبتا مورد بررسی قرار نگرفته‌اند)، متوجه می شود که عملکرد سیستم‌های شناختی مغز در گذر زمان چه مشکلاتی خواهند داشت.

more_vert پیش‌بینی دقیق وضع هوا در منزل با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeپیش‌بینی دقیق وضع هوا در منزل با هوش مصنوعی

با ایستگاه هواشناسی تمپست که بر مبنای هوش مصنوعی کار می‌کند، وضع هوا را در خانه و به طور دقیق پیش‌بینی کنید. به گزارش پایگاه اینترنتی «نیواطلس»، ایستگاه هواشناسی تمپست (Tempest) یکی از پیشرفته‌ترین ایستگاه‌های هواشناسی شخصی موجود در بازار است که هیچ قطعه محرکی نداشته و از یک اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی برای پیش‌بینی دقیق وضع هوا استفاده می‌کند. این ایستگاه هواشناسی هوشمند که با الکسا، گوگل هوم و دیگر دستیارهای صوتی هوشمند نیز کار می‌کند، چراغ‌های محوطه را بر اساس روشنایی محیط تنظیم کرده، به سیستم‌های هوشمند خانگی کمک می‌کند تا کارکرد خود را با شرایط آب و هوایی بیرون تطبیق دهند و از قبل با ارسال پیامکی به تلفن کاربر نسبت به وقوع رعد و برق هشدار می‌دهد.  سیتم هواشناسی تمپست وایرلس بوده و انرژی خود را از خورشید تامین می‌کند. این سیستم به طور مستمر از یک طیف فراصوتی برای تعیین جهت و سرعت وزش باد استفاده می‌کند و یک حسگر لمسی قطرات باران در آن تعبیه شده است که با محاسبه نیروی هر قطره، جزئیات بسیاری را از جمله زمان دقیق شروع باران، در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

more_vert محققان پروتئین مصنوعی مقاوم به دمای بالا ساختند

ادامه مطلب

closeمحققان پروتئین مصنوعی مقاوم به دمای بالا ساختند

پژوهشگران پروتئین مصنوعی ساختند که می‌تواند در دماهای بالا دوام داشته باشد و ساختار طبیعی خود را حفظ کند. به گزارش روز سه شنبه ستادویژه توسعه فناوری نانو، پروتئین‌ها در اثر حرارت پخته می‌شوند و ساختار طبیعی خود را از دست می‌دهند. مثال بارز این اتفاق، حرارت دادن تخم‌مرغ و طبخ آن است، بنابراین، محدودیت‌های زیادی برای استفاده از پروتئین‌ها در پروژه‌هایی است که حرارت بالایی در آنها وجود دارد. با این حال دانشمندان‌ انتظارات زیادی برای استفاده از پروتئین‌ها درفناوری‌نانو و زیست‌شناسی مصنوعی دارند. برای حل این مشکل، پژوهشگران دانشگاه شینشو ژاپن با همکاری محققان دانشگاه پرینستون آمریکا اقدام به ساخت پروتئین‌های مصنوعی با دوام بالا کردند. آنها واحد سازنده‌ نانویی به نام Super WA۲۰ را ساخته‌اند که در واقع نوعی ستون نانومقیاس است. این پروتئین Super WA۲۰ بسیار پایدارتر از نسل قبل پروتئین WA۲۰ است؛ به طوری که در نسل قبلی، پروتئین در دمای ۷۵ درجه طبخ می‌شد، اما پروتئین Super WA۲۰ می‌تواند تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند. نتایج یافته‌های محققان نشان می‌دهد که نقطه دمایی طبخ این پروتئین ۱۲۲ درجه سانتیگراد است. آنها با استفاده از روش بلورشناسی اشعه ایکس موفق به ترسیم ساختار سه بعدی این پروتئین شدند. پژوهشگران انتظار دارند این نانوبلوک‌های پروتئینی در آینده نزدیک در فناوری‌نانو و زیست‌شناسی مصنوعی به کار روند. پروتئین‌ها و خودآرایی پروتئینی عملکرد زیادی در بدن انسان دارند و همانند یک نانوماشین عمل می‌کنند و در نهایت به‌عنوان یک عنصر اصلی در پدیده‌های پیچیده زندگی دخالت دارند، طراحی پروتئین‌های مصنوعی با عملکرد مورد نظر در بخش دارویی و واکنش‌های شیمیایی یکی از اهداف دانشمندان است. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Hyperstable De Novo Protein with a Dimeric Bisecting Topology در نشریه ACS Synthetic Biology به چاپ رسیده است.

more_vert مقاله پیش‌بینی قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی در ایران

ادامه مطلب

closeمقاله پیش‌بینی قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی در ایران

مقاله علمی و پژوهشی " پیش‌بینی قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی در ایران" مقاله ای است در 20 صفحه و با 23 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث پیش‌بینی قیمت، گوشت مرغ، تخم‌مرغ، شبکه عصبی مصنوعی پرداخته شده است چکیده مقاله این مطالعه با هدف پیش‌بینی قیمت اسمی و واقعی گوشت مرغ و تخم مرغ طی دوره (1384-1346) انجام شده است. پس از بررسی ایستایی سری‌های مورد استفاده برای بررسی تصادفی ‌بودن متغیرها از دو آزمون ناپارامتریک والد- ولفویتز و پارامتریک دوربین- واتسون استفاده شد. براساس نتایج این آزمون‌ها، تمام سری قیمت اسمی و واقعی محصولات یاد شده به‌عنوان سری‌های غیرتصادفی و قابل پیش‌بینی ارزیابی شدند. الگوهای مورد استفاده برای پیش‌بینی شامل الگوهای ARIMA و شبکه عصبی مصنوعی می‌باشد. یافته‌های مطالعه نشان‌دهنده برتری‌کامل الگوی ARIMA در پیش‌بینی قیمت اسمی محصولات منتخب است. درخصوص سری‌های قیمت واقعی محصولات نیز روش شبکه عصبی مصنوعی برتری نسبی داشت. اما با وجود این مشخص شدکه در مورد سری‌های واقعی منتخب بهتر است که از هر دو روش به‌صورت همزمان استفاده شود. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره

ادامه مطلب

closeکتاب هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره

کتاب هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره، از طریق روشی هوشمندانه و جدید به حل مسائلی می‌پردازد که به طور معمول نیازمند تخصص‌های گوناگون انسانی است. به سیستم‌هایی هوش مصنوعی می‌گویند که قادر به نشان دادن عکس العمل‌هایی همانند رفتارهای هوشمند انسانی مثل شبیه‌سازی فرآیندهای تفکری، درک شرایط پیچیده، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل کردن مسائل باشند. در واقع یک عامل هوشمند، می‌تواند از طریق آشنایی با محیط اطراف خود عملکرد و موفقیتش را بهبود بخشد. عامل‌ها قادر به شناسایی الگوها و تصمیم‌گیری بر اساس قوانین مشخص هستند. قوانین و چگونگی فکر کردن هر عامل به گونه‌ای تعیین می‌شود که بتواند به هدف و وظیفه‌ی خود دست یابد. این سیستم‌ها بر اساس قوانین خاص خود فکر می‌کنند و کار خود را انجام می‌دهند. سیستم‌های خبره زمینه‌ای پرکاربرد در هوش مصنوعی محسوب می‌شود که هدفش پیدا کردن راه حلی مناسب و تصمیمی سریع و بی‌درنگ است تا در مواردی که دانش پیچیده‌ای نیاز می‌شود بتواند در زمانی کوتاه پاسخگوی شما باشد. در بخشی از کتاب هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره می‌خوانیم: افراد امدادرسان می‌توانند با کمک هوش مصنوعی قربانیان را قبل اینکه تلف شوند، شناسایی کنند. در حال حاضر افراد امداد رسان برای شناسایی قربانیان و نجات آن‌ها از تصاویر هوایی مناطق آسیب‌زده استفاده می‌کنند؛ اما بررسی دقیق تصاویر هوایی گرفته شده توسط پهپادها، زمان زیادی می‌طلبد و احتمال تلف شدن افراد قبل از نجات آن‌ها بسیار زیاد است. هوش مصنوعی این امکان را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌کند تا با نوشتن الگوریتم‌های پایه، تعداد زیادی از تصاویر را در مدت کوتاهی بررسی کنند و به این صورت قربانیان در مدت زمانی کمتر از 2 ساعت شناسایی می‌شوند. هوش مصنوعی حتی می‌تواند انبوهی از الوارهای روی هم انباشته شده را در مناطق سیل زده که ممکن است قربانیان زیادی در بین آن‌ها حبس شده باشند، پیدا کند. علاوه بر این هوش مصنوعی می‌تواند شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر را برای اطلاع یافتن از مناطق آسیب دیده توسط بلایای طبیعی و قربانیان گرفتار در این مناطق، بررسی کند. فهرست مطالبفصل اول: مقدمات هوش مصنوعیفصل دوم: عامل‌های هوشمندفصل سوم: حل مسئله با جستجوی ناآگاهانه (کورکورانه)فصل چهارم: حل مسئله با جستجو و اکتشاف آگاهانهفصل پنجم: الگوریتم ژنتیکفصل ششم: جستجوی خصمانه (بازی‌ها)فصل هفتم: مسائل ارضای محدودیت و منطق مرتبه اولفصل هشتم: شبکه‌های باور بیزین و شبکه‌های عصبیفصل نهم: سیستم‌های خبره و منطق فازیفصل دهم: داده کاویفصل یازدهم: درخت تصمیمفصل دوازدهم: یادگیری ماشینفصل سیزدهم: بینایی ماشین و پردازش زبان طبیعیفهرست منابع

more_vert هوش مصنوعی و گفت‌وگو با حیوانات

ادامه مطلب

closeهوش مصنوعی و گفت‌وگو با حیوانات

هوش مصنوعی به ما در رمزگشایی زبان‌های باستانی کمک کرده است و اکنون محققان سرگرم استفاده از همان روش برای کمک به درک زبان حیوانات خانگی هستند. محققان معتقدند که در دهه آینده می‌توان با حیوانات خانگی خود گفت‌وگو کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی wired، توانایی‌های تقویت شده انسان‌ها با استفاده از هوش مصنوعی برای رمزگشایی زبان‌ها به جایی رسیده است که می‌توانند زبان‌هایی را ترجمه کنند که هیچ موجود زنده‌ای با آنها صحبت نکرده است. اکنون محققان شرکت Gavagai AB در سوئد سرگرم ابداع برنامه‌ای هستند که با استفاده از نرم‌افزار آنالیز هوش مصنوعی می‌تواند اصوات دلفین‌ها را رمزگشایی کند. این نرم‌افزار که Gavagai نام دارد با تسلط بر ۴۰ زبان انسانی، اکنون برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد نوع احساسی که گوینده در زمان صحبت کردن دارد، استفاده می‌شود؛ شرکت‌های علاقه‌مند به این ابزار معتقدند که رمزگشایی زبان دلفین توانایی این نرم‌افزار را بیشتر می‌کند. از همین فناوری در ترجمه زبان‌های سایر حیوانات از جمله «میمون رزوس» و «گیبون گونه‌ سفید رنگ» نیز استفاده می‌شود. تاکنون، این فناوری ظرافت‌هایی را ثبت کرده است که صدها صدای مختلف گیبون را متمایز می‌کند. این حیوانات صداهای «هو» تولید می‌کنند اما با الگوها و تلفظ‌های متفاوت که با مفاهیم و کلمات مختلفی ارتباط دارند. محققان سپس این الگوها را به کامپیوتر تغذیه می‌کنند تا معنی و متن آنها را ترسیم کند. با استفاده از سیستم هوش مصنوعی «گوگل ترانسلیت» می‌توان زبان‌های مختلف انسان‌ها را با سرعت فرا گرفت و ترجمه کرد. اما اکنون این سوال مطرح است که چه زمانی می‌توان از این نوع فناوری برای ترجمه زبان حیوانات استفاده کرد؟ محققان معتقدند که در عرض یک دهه آینده مترجم زبان حیوانات به بازار عرضه می‌شود و انسان‌ها می‌توانند با حیوانات خانگی خود گفت‌وگو کنند.

more_vert مقاله پیش‌بینی میزان واردات برنج و ذرت با استفاده از روش شبکه عصبی مصنوعی

ادامه مطلب

closeمقاله پیش‌بینی میزان واردات برنج و ذرت با استفاده از روش شبکه عصبی مصنوعی

مقاله علمی و پژوهشی " پیش‌بینی میزان واردات برنج و ذرت با استفاده از روش شبکه عصبی مصنوعی" مقاله ای است در 18 صفحه و با 17 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث واردات، برنج و ذرت، شبکه عصبی مصنوعی پرداخته شده است چکیده مقاله در این مطالعه با هدف پیش‌بینی واردات برنج و ذرت، از روش شبکه عصبی مصنوعی و ARIMA استفاده شده و نتایج حاصل مورد مقایسه قرار گرفته است. به‌منظور انجام این بررسی، داده‌های گمرک ایران در خصوص واردات برنج و ذرت برای سالهای 1360 تا 1383 مبنای محاسبه قرار گرفته است. از داده‌های دوره 1380-1360 به منظور آموزش شبکه و از داده‌های سه سال آخر برای بررسی قدرت پیش‌بینی استفاده شده است. نتایج مطالعه نشان دهنده آن است که روش شبکه‌ عصبی دارای عملکرد بهتری در مقایسه با فرآیند ARIMA بوده و قادر است میزان واردات برنج و ذرت را دقیق‌تر پیش‌بینی کند. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert هوش مصنوعی و تایپ بدون انگشت

ادامه مطلب

closeهوش مصنوعی و تایپ بدون انگشت

کمپانی سامسونگ به دنبال ساخت یک صفحه کلید مبتنی بر هوش مصنوعی است که به کمک آن می‌توان بدون نیاز به لمس صفحه نمایش، تایپ کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی «اوبرگیزمو»، مشکل گوشی‌های هوشمند موجود در بازار این است که نمایشگرهای آن‌ها برای تایپ متون و ایمیل‌های طولانی بیش از اندازه کوچک هستند. شرکت سامسونگ برای رفع این مشکل چاره‌ای اندیشیده و به فکر ابداع یک فناوری جدید است. این فناوری جدید که SelfieType نام دارد، یک صفحه کلید مجازی آزمایشی است که با تکیه بر دوربین جلوی گوشی و هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد تا بدون لمس کردن تلفن خود، تایپ کنید. در اصل، دوربین جلوی گوشی دست و انگشتان شما را تشخیص داده و سعی خواهد کرد براساس حرکات و جهت‌گیری انگشتان، آن‌چه را تایپ می‌کنید تشخیص دهد. به گفته سامسونگ، فناوری SelfieType حرکات انگشتان کاربر که توسط دوربین جلوی گوشی دریافت می‌شوند را آنالیز کرده و آن‌ها را به ورودی‌های صفحه کلید QWERTY تبدیل می‌کند. SelfieType به هیچ سخت‌افزار اضافی نیاز ندارد و با طیف وسیعی از دستگاه‌ها از جمله گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها سازگار است. سامسونگ از این پروژه در نمایشگاه CES امسال که هفته آینده برگزار می‌شود، رونمایی می‌کند.

more_vert کتاب اسرار خود هیپنوتیزم

ادامه مطلب

closeکتاب اسرار خود هیپنوتیزم

اسرار خود هیپنوتیزم می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند و شما بر روی احساسات و جسمتان تسلط پیدا کنید. انسان شباهت زیادی به کامپیوتر دارد و همانطور که کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی می‌باشد و ممکن است برنامه مخرب یا ویروس بگیرد، ذهن انسان هم کما‌بیش شبیه آنها دچار برنامه‌های مخرب و ویروس‌های ذهنی می‌شود. این برنامه‌های منفی از کودکی به صورت ناخودآگاه یا خودآگاه از طریق والدین یا دیگران بر روی ذهن فرد کار می‌شود و افراد بدون اینکه متوجه این برنامه منفی و مخرب باشند نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهند و زندگی را به کام خود و دیگران تلخ می‌کنند. در زندگی لازم است ما مهارتهایی که کاربردی هستند را بیاموزیم. لازم است از کودکی این مهارتها را بیاموزیم اما همانند کامپیوتر هر زمانیکه لازم باشد می‌توانید برنامه آن را تغییر دهید و از زندگی لذت ببرید. هدف این کتاب آن است که هر نوع ابهام از خواب مصنوعی و نگرانی در این زمینه را برطرف کند و به شما آموزش دهد این شگرد جالب و طبیعی را چگونه روی خود اعمال کنید. من در مقام متخصص درمان به روش خواب مصنوعی همیشه تقویت قوا را هدف قرار می‌دهم. وقتی خود‌هیپنوتیزم را روی خود اجرا کنید، برای بهره‌گیری از استعدادها و قابلیت‌های ضمیر نیمه هشیار راه‌های جدیدی به روی شما باز می‌شود. در این کتاب آموزشی یاد می‌گیرید با ضمیر نیمه هشیار خود چگونه کار کنید تا بر عادت‌ها، ‌ترس‌های بیمار گونه و سایر گرایش‌های منفی وجود خود که من آن‌ها را محکوم به شکست می‌نامم، غلبه کنید. گرایشی مقاوم در انسان‌ها وجود دارد که تلاش اولیه آن‌ها را برای ایجاد تغییر و تحول خراب می‌کند. وقتی بر این گرایش فائق آیید، می‌توانید تغییر و تحولی جدید در خود ایجاد کنید. فهرست مطالبمقدمهفصل 1: تاریخچه مختصر خواب مصنوعی (هیپنوتیزم)فصل 2: پدیده خواب مصنوعیفصل 3: اصول خواب مصنوعیفصل 4: نکته‌های پیش از اجرای خواب مصنوعیفصل 5: محیط خواب مصنوعیفصل 6: شگردهای اصلی ایجاد القافصل 7: شگردهای القای پیشرفتهفصل 8: شگردهای اصلی فرو رفتن در خواب مصنوعی عمیقفصل 9: شگردهای پیشرفته ورود به مرحله‌های عمیقفصل 10: غلبه بر مقاومت‌های بدنفصل 11: تغییر رفتار از طریق اجرای خواب مصنوعیفصل 12: هیپنوتیزم اریکسونیفصل 13: شگردهای تجسمفصل 14: تمرین خود‌هیپنوتیزمفصل 15: متن‌های خود‌هیپنوتیزمالقای خواب مصنوعی به روش استانداردپسروی سنیاعتماد به نفسترس از حضور در جمعحافظه و عاد‌ت‌های حین مطالعهامتحان دادنبی‌خوابیسیگار کشیدنکاهش وزندرد و درمانترس از دندان‌پزشکیاستفاده از دندان‌گیردندان قروچهمراجعه به مطب دندان‌پزشکبی‌حسی دستناراحتی‌های پوستیسردردناخن جویدنترس‌های بیمار گونهاضطرابمهار رؤیاهاحساسیتتنگی نفسورم مفصل‌هااعتیاد به الکلسرخ شدن صورتشب ادراریافزایش وزنزگیلفصل 16: چگونه می‌توان متخصص درمان هیپنوتیزم حاذق پیدا کرد؟فصل 17: جمع‌بندی و ارایه افکار نهایی

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه ساختمان داده‌ها و طراحی الگوریتم‌ها، شناسایی الگو و یادگیری ماشین ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert بافت رگ‌های مصنوعی از الیاف زیستی

ادامه مطلب

closeبافت رگ‌های مصنوعی از الیاف زیستی

 محققان فرانسوی موفق به بافت رگ‌های مصنوعی از الیاف زیستی شده‌اند که بدن به خوبی آن‌ها را تحمل می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، برای تعویض یک رگ خونی آسیب دیده موضوع مهم این است که بدن، رگ جایگزین را به خوبی قبول کند و آن را پس نزند. اکنون محققان فرانسوی از الیاف کلاژن و با روش زیست‌بافت، رگ‌های خونی مصنوعی تولید کرده‌اند که بدن آن را به خوبی تحمل می‌کند. محققان به رهبری «نیکلاس هوروکس» از موسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی فرانسه، بافت این رگ‌های مصنوعی را با آزمایش سلول‌های انسانی کشت شده در آزمایشگاه که به نوبه خود باعث ایجاد رسوبات ماتریسی خارج سلولی غنی از کلاژن می‌شوند، آغاز کردند. ماتریس خارج سلولی یک شبکه سه بعدی از ماکرومولکول‌ها است که سلول‌های بدن را احاطه کرده و به نگه داشتن آن سلول‌ها از نظر ساختاری و زیست‌شیمیایی کمک می‌کند. صفحات این رسوبات ماتریسی رشد یافته بعدی به شکل نوارهای بسیار نازک الیاف مانند بریده می‌شوند و نخ‌های زیستی را تشکیل می‌دهند که می‌توان آن‌ها را بافت و برای ایجاد عروق (لوله‌های قابل کاشت جهت هدایت جریان خون) استفاده کرد. این رگ‌ها قدرت تحمل فشار مضاعف، حفظ بخیه و امکان نفوذناپذیری دیواره‌ها را به نمایش گذاشتند. از آنجا که ساختار کلاژن در افراد مختلف متفاوت نیست، امید می‌رود که هر بیمار نیازی به رگ‌های سفارشی ساخته شده از سلول‌های خود نداشته باشد. در عوض، تعداد زیادی از بیماران می‌توانند عروق زیست‌ بافت را که از قبل از سلول‌ های افراد دیگر ساخته شده‌اند، بدون این که هیچ خطری برای رد این عروق توسط سیستم ایمنی بدن آن‌ها وجود داشته باشد، دریافت کنند. این تحقیق در مجله Acta Biomaterialia منتشر شده است.

more_vert جهت‌یابی هوشمند در ربات‌ها به کمک هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeجهت‌یابی هوشمند در ربات‌ها به کمک هوش مصنوعی

 فیس‌بوک یک الگوریتم جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای ربات‌ها طراحی کرده است که به آن‌ها کمک می‌کند تا بدون نیاز به آزمون و خطا راه درست برای رسیدن به مقصد را شناسایی کنند. به گزارش پایگاه اینترنتی «اوبرگیزمو»، ربات‌های خانگی برای پیدا کردن مسیر به نقشه‌هایی که از محیط تهیه می‌کنند، متکی هستند. فرآیند این نقشه‌برداری به آن صورت است که ربات با حرکت در خانه هر مانعی را که شناسایی کند، ثبت می‌کند. حال فیس‌بوک یک هوش مصنوعی مختص ربات‌ها ابداع کرده است که آنها را به تکیه بر این نوع از آزمون و خطا در جهت‌یابی بی نیاز می‌کند. به گفته فیس‌بوک این الگوریتم جدید مبتنی بر یادگیری تقویتی توزیع شده که DD-PPO نام دارد، امکان ساخت ربات‌هایی را فراهم می‌کند که می‌توانند بدون نیاز به نقشه راه خود را پیدا کنند. این ربات‌ها در ۹۹.۹ درصد مواقع به مقصد مورد نظر خود می‌رسند و فقط ۳ درصد احتمال انحراف از مسیر ایده‌آل وجود دارد. با این حال، این فناوری هنوز جای کار دارد و نمی‌تواند از پس جهت‌یابی در موقعیت‌های پیچیده و مسافت‌های طولانی برآید. اگر پیشرفت های لازم در این زمینه حاصل شود، نه تنها به ربات‌ها کمک می‌کند تا به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر بروند، در عینک‌های واقعیت افزوده و دیگر سیستم‌هایی که در جهت‌یابی در فضاهای ناشناخته به کمک کاربر می‌آیند نیز کاربرد خواهد داشت.

more_vert کتاب هوش مصنوعی در مدیریت سازمان‌های مدرن

ادامه مطلب

closeکتاب هوش مصنوعی در مدیریت سازمان‌های مدرن

کتاب هوش مصنوعی در مدیریت سازمان‌های مدرن نوشته‌ی ماریوس مالس زاک و پیوتر زاسکورسکی، با تأکید بر تکنیک‌های هوش مصنوعی و به‌ کارگیری آن در فرآیندهای ارزیابی به نتایج عملکرد آن در جهت بهره‌برداری از سازمان‌های مدرن فرایندگرا که موجب افزایش بهره‌وری و انعطاف‌پذیری سازمان‌ها می‌شود، پرداخته است. ماریوس مالس زاک (Mariusz Maleszak) و پیوتر زاسکورسکی (Piotr Zaskorski) در کتاب هوش مصنوعی در مدیریت سازمان‌های مدرن (Systems And Models Of Artificial Intelligence In The Management Of Modern Organisations) هوش مصنوعی را، به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در زمینه مدیریت عنوان کرده‌اند که با ظهور سیستم‌های خبره، جهش بزرگی در این عرصه داشته‌اند. با توجه به نفوذ هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره در مدیریت سازمان‌ها، شناخت این علم نوظهور و استفاده از آن در سازمان‌ها و شرکت‌ها، برای بقا و ترقی آن‌ها امری لازم است. در واقع با توجه به گسترش و پیش‌رفت این سیستم‌ها، سازمان‌های کوچک و بزرگ دیگر نمی‌توانند با نادیده گرفتن آن‌ها در سطوح مختلف مدیریتی، به بقا و پیش‌رفت خود امید داشته باشند. داشتن دانش و اطلاعات به‌ روز و دقیق برای اخذ تصمیمات مهم، سریع و آنی عامل موفقیت مدیران است که امروزه توسط سیستم‌های خبره که زیرمجموعه هوش مصنوعی هستند، به دست آمده است. شیوه‌ها و تکنیک‌های هوش مصنوعی، در واقع، برای حل مسائلی ایجاد شده که به طور آسان بوسیلۀ برنامه‌نویسی، یا شیوه‌های ریاضی قابل‌ حل نبودند. فناوری‌های هوش مصنوعی می‌توانند با فراهم کردن داده‌ها و پیش‌بینی‌های صحیح، به مدیران و کارمندان کمک کنند که بهترین تصمیم را در مناسب‌ترین زمان اتخاذ کنند. به‌ طور کلی، هوش مصنوعی را می‌توان از زوایای گوناگونی مورد بررسی و مطالعه قرار داد. تنوع حوزه‌های مختلف در هوش مصنوعی مثل: شبکه‌های عصبی مصنوعی، سیستم‌های خبره و الگوریتم ژنتیک منجر به کاربردی بودن آن در تصمیم‌گیری‌ها و ارائه دانش سازمانی شده است که با توجه به‌ ضرورت کاربرد تکنیک‌های هوش مصنوعی در حوزه‌های متفاوت مدیریتی، به بررسی این مهم باید پرداخته شود. در این کتاب، نویسندگان بر مدل‌های هوش مصنوعی و سیستم‌های مبتنی بر شبکه‌های عصبی مصنوعی و نظریه مجموعه فازی متمرکز هستند که می‌توانند در راه‌ حل‌های اختصاص داده‌ شده به مدیریت پیچیده سازمان‌های مدرن مفید واقع شوند و به‌ ویژه از توابع فعالی همچون: پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و نظارت بر فعالیت و همچنین تجزیه و تحلیل خطر و اثربخشی سیستم حمایت کنند. کتاب حاضر ترجمه مقاله علمی «سیستم‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی در مدیریت سازمان‌های مدرن» است که در نشریه معتبر علمی «سیستم‌های اطلاعاتی در مدیریت» در سال 2015 به چاپ رسید. در بخشی از کتاب هوش مصنوعی در مدیریت سازمان‌های مدرن می‌خوانیم: یک سازمان مدرن بر تضمین کیفیت با توجه به کارایی و قابلیت اطمینان کل متمرکز شده است. نقش و اهمیت جریان اطلاعات و مکانیزم تصمیم‌گیری در رابطه بین زیر سیستم‌های عملیاتی (کاری) و مدیریتی (کنترل) مهم می‌باشد. مشاهده سیستمی از یک سازمان مدرن تحمیل‌کننده ارزیابی بدون ابهامی از عناصر و اجزای آن می‌باشد. یک بخش مهم از این منابع اطلاعات در سیستم‌های یکپارچه هم در نوع عملیاتی پردازش تراکنش بر خط و هم در نوع آنالیز تصمیم‌گیری پردازش تحلیلی برخط از جمله سیستم‌های هوش مصنوعی می‌باشد. کیفیت ارتباط با محیط عملیاتی توسط یک تعریف دقیق و بدون ابهام از ورودی و خروجی و همچنین جریان اطلاعات تعیین می‌شود. با در نظر گرفتن پایه‌ای برای تولید و مدیریت دانش، اطلاعات یک نوع خاص از منابع برای سازمان است. بررسی سطح اجرای اهداف بردار سازمان مستلزم نیاز به استفاده از معیارهای سیستمیک بررسی شده برای انواع قابلیت، قابلیت استفاده، قابلیت اطمینان، بهره‌وری (تعریف شده به عنوان نسبت ارزش و هزینه دستیابی)، ریسک، ایمنی و کیفیت سیستمیک می‌باشد که انواع ویژگی‌های سیستمیک ازجمله قابلیت اطمینان و تابعیت را در نظر می‌گیرد. در نتیجه، سطح اجرای اهداف یک سازمان نیاز به یک ارزیابی جامع از منظر ویژگی‌های سیستمیک دارد که مستلزم استفاده از فناوری پیشرفته اطلاعات است. فهرست مطالبپیشگفتارچکیدهمقدمهبخش اول: سازمان مدرن به‌عنوان یک سیستم عملیاتبخش دوم: جایگاه و نقش سیستم‌های اطلاعات در مدیریت سازمانبخش سوم: شناسایی سیستم‌ها و مدل‌های هوش مصنوعیبخش چهارم: مدل‌های مدیریت سازمان‌های مدرن با استفاده از هوش مصنوعیبخش پنجم: ریسک و اثربخشی فرایندهای اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعیبخش ششم: خلاصه مطالبمنابع