جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert درمان بیماری‌های مزمن با نورون‌های مصنوعی

ادامه مطلب

closeدرمان بیماری‌های مزمن با نورون‌های مصنوعی

محققان دانشگاه بث با همکاری محققان دانشگاه‌های بریستول، زوریخ و اوکلند توانستند روی یک تراشه سیلیکونی نورون‌های مصنوعی را به گونه‌ای بسازند که عملکردی شبیه به نورون‌های واقعی داشته باشند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، نورون‌های مصنوعی با جایگزینی عملکرد صحیح مدارهای زیستی آسیب‌دیده و پاسخگویی مناسب به سیگنال‌های سیستم عصبی، امکان بازیابی عملکرد اندام‌های آسیب دیده را فراهم می‌کنند. برای مثال در ایست قلبی، نورون‌های پایه مغز پاسخ درستی به سیستم عصبی بدن نشان نمی‌دهند و در نتیجه این سیستم نیز سیگنال‌های مناسب را برای قلب ارسال نمی‌کند. در نتیجه قلب نیز به درستی خون را پمپاژ نمی‌کند.اکنون محققان توانستند معادلاتی را که نحوه واکنش نورون‌ها به محرک‌های الکتریکی سایر اعصاب را توجیه می‌کنند، با موفقیت شناسایی و مدل‌سازی کنند. ازآنجا که واکنش نورون‌ها به این محرک‌ها خطی نیست، انجام این محاسبات، امری بسیار پیچیده بود. در مرحله بعد محققان با استفاده از این معادلات تراشه‌های سیلیکونی را ساختند که با دقت بسیار بالایی کانال‌های یونی زیستی را مدل‌سازی می‌کنند. سپس توانستند دینامیک کامل نورون‌های تنفسی و هیپوکامپ موش را در پاسخ به مجموعه وسیعی از محرک‌ها شبیه‌سازی کنند.علاوه بر این که نورون‌های مصنوعی عملکردی شبیه به نورون‌های طبیعی دارند و به سیگنال‌های سیستم عصبی انسان پاسخ می‌دهند، توان مصرفی آن‌ها نیز یک میلیارد برابر کمتر از ریزپردازنده‌ها است و گزینه بسیار مناسبی برای ایمپلنت‌های پزشکی و سایر تجهیزات بیوالکترونیکی محسوب می‌شوند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

more_vert نورون های آیینه ای و یادگیری مشاهده ای

ادامه مطلب

closeنورون های آیینه ای و یادگیری مشاهده ای

در گذشته، رابطه بین نظریه های سنتی یادگیری در روان شناسی و نظریه های نوروفیزیولوژی رابطه نزدیکی نبود. اما به تازگی یافته های نو در علوم عصب شناسی برای پدیده های یادگیری گاه پیچیده، مانند یادگیری مشاهده ای، مکانیسم های عصبی نسبتا ساده ای کشف کرده اند که یکی از آنها نورون های آیینه ای است. این نورون ها نشان می دهند که مغز چگونه فعالیتی را که ما انسان ها مشاهده می کنیم در خود ثبت می نماید 

more_vert کتاب کاربردی شدن هوش مصنوعی در زندگی روزمره

ادامه مطلب

closeکتاب کاربردی شدن هوش مصنوعی در زندگی روزمره

این پرونده ویژه همراه با شماره 173 (مهر ماه 94) منتشر شده است و شامل 7 مقاله درباره کاربردهای جدید هوش مصنوعی در کارها و زندگی روزمره انسان‌ها است. بهترین نمونه حضور هوش مصنوعی در اطراف ما نرم‌افزارهای دستیار دیجیتالی شخصی هستند. در این پرونده ویژه، تصمیم گرفتیم شما را به دنیای دستیاران شخصی مایکروسافت، اپل و گوگل ببریم، شیوه عملکرد آن‌ها را بررسی کنیم، با واتسون شگفت‌انگیز و حوزه‌هایی که در آن ورود کرده آشنا شویم و در نهایت واکنش‌های بزرگان و نامه‌هایی که در طی این سال‌ها منتشر کرده‌اند، را بخوانیم. فهرست مطالبمقدمه ـ هوش مصنوعی واقعی‌تر از همیشههوش مصنوعی؛ تهدید یا فرصت؟پیوند رؤیای انسانی و واقعیت ماشینیسیری باشکوهGoogle Now چگونه کار می‌کند؟سلام خانم کورتانا!کورتانا در مقابل سیری، سیری در مقابل Google Now

more_vert آزمایش داروی ساخت هوش مصنوعی بر روی انسان

ادامه مطلب

closeآزمایش داروی ساخت هوش مصنوعی بر روی انسان

در کمتر از چند ماه، دارویی که به طور کامل توسط هوش مصنوعی طراحی شده است برای نخستین بار بر روی نمونه‌های انسانی آزمایش می‌شود. به گزارش پایگاه اینترنتی «انگجت»، این دارو با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت بیوتکنولوژی Exscientia مستقر در آکسفورد و برای درمان اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) ساخته شده است. به گفته کمپانی سازنده، اگرچه رساندن یک دارو به این مرحله از ساخت معمولا حدود چهار سال و نیم طول می‌کشد، این کار با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی کمتر از ۱۲ ماه زمان برد. این دارو که DSP-۱۱۸۱ نام دارد، با استفاده از الگوریتم‌هایی برای غربال ترکیبات بالقوه و مقایسه آن‌ها با یک بانک بزرگ اطلاعاتی از پارامترها، چون فاکتورهای ژنتیکی بیمار، ساخته شد. آزمایش این دارو بر روی انسان از ماه مارس (اسفند-فروردین) آغاز می‌شود.

more_vert ابداع یک آنتی بیوتیک جدید با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeابداع یک آنتی بیوتیک جدید با هوش مصنوعی

 محققان برای اولین بار موفق شدند با استفلاده از هوش مصنوعی آنتی بیوتیک جدیدی تولید کنند که قادر به نابود کردن خطرناک‌ترین و مقاوم‌ترین باکتری‌ها است. به گزارش پایگاه اینترنتی د گاردین، آنتی‌بیوتیک ها برای مقابله با باکتری‌های مضر توانایی زیادی دارند. اما با افزایش مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی بیوتیک ها، ابداع آنتی‌بیوتیک‌های جدید ضرورت یافته است. از همین رو محققان دانشگاه «ام.آی.تی» موفق شدند تا برای اولین بار از هوش مصنوعی برای تولید انواع تازه این دارو استفاده کنند. آنتی‌بیوتیک تولید شده با استفاده از هوش مصنوعی رفتار متفاوتی در مقایسه با آنتی‌بیوتیک های عادی دارد و در آزمایش‌های انجام شده موفق به نابودی دو باکتری بسیار مقاوم به نام‌های Acinetobacter baumannii و Enterobacteriaceae شده است. محققان دانشگاه ام.آی.تی می‌گویند، تا سال ۲۰۵۰ باکتری‌های امروزی در برابر آنتی‌بیوتیک های عادی موجود در بازار مقاوم می‌شوند و این مساله زندگی حداقل ده میلیون نفر را به خطر می‌اندازد. امید می‌رود هوش مصنوعی این مشکل را هم حل کند. برای تولید آنتی‌بیوتیک های جدید با استفاده از هوش مصنوعی شش هزار نوع پیوند مولکولی مختلف از طریق یک سیستم خودآموز رایانه‌ای آزمایش شد و در نهایت الگوریتم‌های مورد استفاده بعد از چند ساعت توانسته اند چند ترکیب جدید برای تولید آنتی‌بیوتیک های قدرتمند پیشنهاد دهند.

more_vert ساخت رباتی که با پرهای واقعی پرواز می‌کند

ادامه مطلب

closeساخت رباتی که با پرهای واقعی پرواز می‌کند

تیمی از محققان دانشگاه استنفورد که به دنبال درک سازوکار پرواز پرنده‌ها بودند، رباتی ساخته‌اند که با استفاده از پرهای واقعی پرندگان پرواز می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی فیوچریزم، این ربات که PigeonBot نام دارد با چنان مهارتی پرواز می‌کند که به گفته محققان می‌تواند چگونگی ساخت هواپیماها را در آینده متحول کند. دو بال مصنوعی این ربات که هرکدام با ۴۰ پر کبوتر پوشانده شده، با وصل کردن مچ و انگشتان مصنوعی با استفاده از رباط‌های مصنوعی کشسان، ساخته شده‌اند. پژوهشگران دریافتند که با تغییر جهت این مچ و انگشتان مصنوعی می‌توانند شکل کلی بال‌های این ربات را تغییر داده و به آن اجازه دهند تا درست همانند یک پرنده واقعی در حین پرواز تغییر جهت دهد. این تیم همچنین کشف کرد که قلاب‌های ریز می‌توانند به طور خودکار پرها را در هم قفل کنند و مانع از دور شدن بیش از اندازه آن‌ها از هم شود، مکانیزمی که نقش مهمی در حرکت هماهنگ پرها با هم دارد. گزارش کامل این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.

more_vert گوگل به هوش مصنوعی بو کشیدن یاد می‌دهد!

ادامه مطلب

closeگوگل به هوش مصنوعی بو کشیدن یاد می‌دهد!

محققان شرکت "گوگل" یک الگوریتم جدید هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که می‌تواند عطرها و بوها را بر اساس ساختار مولکولی‌شان تشخیص دهد. به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، ده‌ها سال است که عطر سازان و دانشمندان در تلاشند تا رابطه بین ساختار یک مولکول و رایحه آن را پیش‌بینی کنند. در حالی که دانشمندان می‌توانند به طول موج نور نگاه کنند و تشخیص دهند که چه رنگی دارد، وقتی به رایحه می‌رسند، نمی‌توانند به سادگی به مولکول آن نگاه کنند و بوی آن را تشخیص دهند. اکنون محققان تیم "گوگل برین"(Google Brain) امیدوارند که هوش مصنوعی این موضوع را تغییر دهد. آنها در مقاله‌ای که در مجله Arxiv منتشر شده است، چگونگی آموزش هوش مصنوعی را برای تشخیص بوها توضیح داده‌اند. محققان یک مجموعه داده متشکل از تقریباً ۵۰۰۰ مولکول را که توسط عطرسازان شناسایی شده بودند، ایجاد کردند و این مولکول‌ها را با برچسب‌های مختلف مانند رایحه‌های گرمسیری و گیاهی برچسب گذاری کردند. این تیم حدود دو سوم از مجموعه داده‌ها را برای آموزش هوش مصنوعی خود به منظور ارتباط با مولکول‌ها و توصیف آنها استفاده کرده است. محققان سپس از بقیه عطرها برای آزمایش هوش مصنوعی استفاده کردند و این الگوریتم‌ها قادر به پیش بینی بوی مولکول‌ها براساس ساختار آنها بودند. محققان می‌گویند علم بو بسیار پیچیده است، چرا که دو نفر ممکن است یک رایحه را متفاوت توصیف کنند. به این دلیل که بعضی اوقات مولکول‌ها دارای اتم‌ها و پیوندهای یکسانی هستند، اما چینش مولکول‌های آنها مانند یک تصویر در آینه است و بوی کاملاً متفاوتی دارند. زیره و نعناع یک نمونه از این موضوع هستند. همچنین وقتی شروع به ترکیب عطرها می‌کنید، این قضایا پیچیده‌تر می‌شود. با این حال محققان گوگل بر این باورند که آموزش هوش مصنوعی برای ارتباط با مولکول‌های رایحه‌های مختلف اولین گام مهم در راه تشخیص بوی دیجیتالی است. این می‌تواند در شیمی، درک ما از تغذیه انسان، علوم اعصاب حسی و نحوه تولید رایحه مصنوعی تأثیر داشته باشد. گوگل در این راه تنها نیست. به عنوان مثال اوایل امسال در یک نمایشگاه هوش مصنوعی در لندن، دانشمندان از فناوری یادگیری ماشین برای بازسازی بوی یک گل منقرض شده استفاده کردند. در روسیه نیز از هوش مصنوعی برای تشخیص بوی گازهای نشتی کشنده احتمالی استفاده می‌شود و شرکت IBM هم در حال آزمایش عطرهای تولید شده توسط هوش مصنوعی است.

more_vert تشخیص سرطان دهانه رحم با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeتشخیص سرطان دهانه رحم با هوش مصنوعی

 کمپانی مایکروسافت با همکاری SRL Diagnostics ابزاری مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده است که به تشخیص سریع سرطان دهانه رحم کمک می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی «انگجت»، مایکروسافت با تهیه هزاران عکس از دهانه رحم زنان مبتلا این ابزار را برای تشخیص نشانه‌های سرطان دهانه رحم با شناسایی هرگونه ناهنجاری، از جمله ضایعات پیش سرطانی ابداع کرده است. به گفته سازندگان، اگرچه استفاده عملی از این دستگاه هنوز شروع نشده اما نسبت به دیگر روش‌های غربال سرطان مبتنی بر هوش مصنوعی که چیزی بیشتر از آزمایش و تست نیستند، کارآمدتر خواهد بود. این دستگاه به کمک پژوهشگران هندی شرکت SRL Diagnostics ساخته شده و قرار است در کشور هند مورد استفاده قرار گیرد. سالانه ۶۷ هزار زن هندی در اثر ابتلا به سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می‌دهند. SRL به تنهایی در سال بیش از ۱۰۰ هزار نمونه پاپ اسمیر دریافت می‌کند که ۹۸ درصد از آن‌ها سالم هستند. حال این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی به پزشکان اجازه می‌دهد تا بر روی آن دو درصد باقی مانده تمرکز کرده و به زنان مبتلا کمک کنند تا در اسرع وقت پروسه درمان را آغاز کنند.

more_vert پیش‌بینی پیشرفت بیماری‌های نورودژنراتیو با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeپیش‌بینی پیشرفت بیماری‌های نورودژنراتیو با هوش مصنوعی

 محققان در روشی جدید موفق شدند تا با تجزیه و تحلیل نمونه خون به کمک هوش مصنوعی، الگوهای مولکولی پیشرفت بیماری‌های نورودژنراتیو را در گذر زمان در بیمار پیش‌بینی کرده و توضیح دهند. به گزارش پایگاه خبری «ساینس دیلی»، پژوهشگران دانشگاه مک گیل کانادا و مرکز نوروانفورماتیک و سلامت روان لودمر (Ludmer) از یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل نمونه‌ خون و مغز ۱۹۶۹ مریض مبتلا به بیماری‌های آلزایمر و هانتینگتون استفاده کردند. هدف آن‌ها این بود تا الگوهای مولکولی مختص این بیماری‌ها را پیدا کنند. این الگوریتم توانست بیان ژنی منحصربه فرد این بیماران را در طول چند دهه شناسایی کند. این روش اولین دید بلندمدت را نسبت به تغییرات مولکولی نهفته در بیماری‌های نورودژنراتیو ارائه می‌دهد. اهمیت این دستاورد در آن است که این دست از بیماری‌ها به طور تدریجی و در گذر سالها ایجاد شده و بروز پیدا می‌کنند. در مطالعات پیشین در مورد بیماری‌های نورودژنراتیو معمولا از داده‌های استاتیک یا ایستا استفاده می‌شد بنابراین این مطالعات تاکنون به اطلاعات چندانی در مورد پیشرفت کُند این دست از بیماری‌ها دست نیافته بودند. اما هدف از استفاده از هوش مصنوعی در این راه آن بود تا با پوشش روند بیماری در طی چند دهه، نشان داده شود که تغییر در بیان ژنی بیمار در این بازه زمانی با تغییرات ایجاد شده در وضعیت بیماری وی چه ارتباطی دارد. دانشمندان امید دارند تا پزشکان روزی با استفاده از این روش بتوانند درمان‌های مناسب و موثرتری را برای هر بیمار تجویز کنند. یافته‌های این مطالعه در مجله Brain منتشر شده است.

more_vert استعاره مغز در علم مدیریت

ادامه مطلب

closeاستعاره مغز در علم مدیریت

 علوم و فناوری‌های شناختی همه رشته‌های دیگر را تحت تأثیر قرار داده است و حوزه مدیریت در این میان یک استثنا نیست. رویکرد شناختی به مدیریت سعی دارد با استفاده از یافته‌های علوم اعصاب شناختی در زمینه کارکردهای شناختی مغز، رویکرد جدیدی را در قالب استعاره مغز در علم مدیریت عرضه کند. به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید کمال خرازی عضو هیات علمی پژوهشکده علوم شناختی و مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حوزه علوم شناختی در یادداشتی گفت: مغز به عنوان پیچیده‌ترین پدیده خلقت، یک دستگاه پردازشگر اطلاعات است که دارای حدود یکصد بیلیون سلول تخصصی عصبی به نام نورون است. هر نورون در حکم یک پردازشگر اطلاعات انجام وظیفه می‌کند و انواع مختلفی دارد. هر نورون بین ۲۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ اتصال با سایر نورون‌ها دارد که مجموعاً یک شبکه عظیم اطلاعاتی را تشکیل می‌دهند. بنابراین مغز ساختاری اجتماعی دارد و همچون شبکه‌ای از پردازشگرهایی که در تعامل با هم عمل می‌کنند، وظایف پیچیده خود را به انجام می‌رساند. وی افزود: پردازش اطلاعات در مغز علاوه بر ترتیب متوالی و ارادی، اکثراً به صورت خودکار، موازی، توزیع شده و همزمان انجام می‌گیرد، پردازش همزمان و موازی اطلاعات در مسیرهای مختلف را اصطلاحاً پردازش توزیع موازی می‌نامند. پردازش موازی اطلاعات قدرت فوق العاده‌ای را برای مغز فراهم می‌کند. ابررایانه‌ها بر اساس مدل پردازش توزیع موازی ساخته می‌شوند تا بتوانند اطلاعات بسیار زیادی را به صورت همزمان و با سرعت بسیار بالا در زمانی کوتاه پردازش کنند. وی گفت: پردازش اطلاعات در مغز اکثراً به صورت خودکار و ناهشیار انجام می‌شود، ولی هرگاه ارزیابی، تحلیل، تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، تغییر مسیر یا متوقف ساختن کاری لازم آید، ساختار مدیریتی مغز یعنی قطعه پیشانی وارد عمل می‌شود. قطعه پیشانی و اجزای آن هر یک وظیفه خاصی را برعهده دارند. مجموعه وظایف مدیریتی مغز را کارکردهای اجرایی آن می‌نامند. یکی از وظایف قطعه پیشانی مهار تکانه‌های هیجانی است که توسط آمیگدال یا بادامه در دستگاه لیمبیک پردازش می‌شود. دستگاه لیمبیک در مغز میانی و در زیر قشر مخ قرار گرفته است و از بخش‌های قدیمی مغز محسوب می‌شود و بین حیوانات و انسان‌ها مشترک است. تفاوت انسان با حیوان در وجود سامانه مدیریتی مغز است که در قطعه پیشانی قرار دارد.

more_vert پیش‌بینی پیشرفت بیماری هانتینگتون با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeپیش‌بینی پیشرفت بیماری هانتینگتون با هوش مصنوعی

 محققان یک شرکت فناوری، الگویی بر اساس هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند پیش‌بینی کند چه موقع بیماران علائم هانتینگتون را تجربه می‌کنند و سرعت پیشرفت این علائم را نیز مشخص می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی انگجت، هانتینگتون یک بیماری ژنتیکی است که تا کنون هیچ درمانی برای آن پیدا نشده است. ژن این بیماری به صورت غالب به ارث می‌رسد و هر یک از والدین حامل این ژن با احتمال ۵۰ درصدی می‌توانند آن را به فرزندان خویش منتقل کنند. اکنون محققان شرکت «IBM» از مهارت های پیش بینی سلامت مبتنی بر هوش مصنوعی خود برای کمک به مقابله با بیماری هانتینگتون استفاده می کند. آنها الگویی بر اساس هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند پیش‌بینی کند چه موقع بیماران علائم هانتینگتون را تجربه می‌کنند و سرعت پیشرفت این علائم را نیز مشخص می‌کند. شناختی که در حال حاضر از این بیماری وجود دارد، بیان می‌کند که علائم این بیماری در سنین ۳۰ و ۵۰ سالگی بروز می‌کند اما مشخص نیست که این علائم چیستند و چگونه به وجود می‌آیند. الگوی ابداعی این محققان با بهره‌گیری از اسکن‌های MRI از مغز انسان اطلاعات و دانش خود را افزایش می‌دهد و با استفاده از سیگنال‌های ناشی از ماده سفید (که در مطالعات مغز نسبتا مورد بررسی قرار نگرفته‌اند)، متوجه می شود که عملکرد سیستم‌های شناختی مغز در گذر زمان چه مشکلاتی خواهند داشت.

more_vert پیش‌بینی دقیق وضع هوا در منزل با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeپیش‌بینی دقیق وضع هوا در منزل با هوش مصنوعی

با ایستگاه هواشناسی تمپست که بر مبنای هوش مصنوعی کار می‌کند، وضع هوا را در خانه و به طور دقیق پیش‌بینی کنید. به گزارش پایگاه اینترنتی «نیواطلس»، ایستگاه هواشناسی تمپست (Tempest) یکی از پیشرفته‌ترین ایستگاه‌های هواشناسی شخصی موجود در بازار است که هیچ قطعه محرکی نداشته و از یک اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی برای پیش‌بینی دقیق وضع هوا استفاده می‌کند. این ایستگاه هواشناسی هوشمند که با الکسا، گوگل هوم و دیگر دستیارهای صوتی هوشمند نیز کار می‌کند، چراغ‌های محوطه را بر اساس روشنایی محیط تنظیم کرده، به سیستم‌های هوشمند خانگی کمک می‌کند تا کارکرد خود را با شرایط آب و هوایی بیرون تطبیق دهند و از قبل با ارسال پیامکی به تلفن کاربر نسبت به وقوع رعد و برق هشدار می‌دهد.  سیتم هواشناسی تمپست وایرلس بوده و انرژی خود را از خورشید تامین می‌کند. این سیستم به طور مستمر از یک طیف فراصوتی برای تعیین جهت و سرعت وزش باد استفاده می‌کند و یک حسگر لمسی قطرات باران در آن تعبیه شده است که با محاسبه نیروی هر قطره، جزئیات بسیاری را از جمله زمان دقیق شروع باران، در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

more_vert مقاله پیش‌بینی قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی در ایران

ادامه مطلب

closeمقاله پیش‌بینی قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی در ایران

مقاله علمی و پژوهشی " پیش‌بینی قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی در ایران" مقاله ای است در 20 صفحه و با 23 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث پیش‌بینی قیمت، گوشت مرغ، تخم‌مرغ، شبکه عصبی مصنوعی پرداخته شده است چکیده مقاله این مطالعه با هدف پیش‌بینی قیمت اسمی و واقعی گوشت مرغ و تخم مرغ طی دوره (1384-1346) انجام شده است. پس از بررسی ایستایی سری‌های مورد استفاده برای بررسی تصادفی ‌بودن متغیرها از دو آزمون ناپارامتریک والد- ولفویتز و پارامتریک دوربین- واتسون استفاده شد. براساس نتایج این آزمون‌ها، تمام سری قیمت اسمی و واقعی محصولات یاد شده به‌عنوان سری‌های غیرتصادفی و قابل پیش‌بینی ارزیابی شدند. الگوهای مورد استفاده برای پیش‌بینی شامل الگوهای ARIMA و شبکه عصبی مصنوعی می‌باشد. یافته‌های مطالعه نشان‌دهنده برتری‌کامل الگوی ARIMA در پیش‌بینی قیمت اسمی محصولات منتخب است. درخصوص سری‌های قیمت واقعی محصولات نیز روش شبکه عصبی مصنوعی برتری نسبی داشت. اما با وجود این مشخص شدکه در مورد سری‌های واقعی منتخب بهتر است که از هر دو روش به‌صورت همزمان استفاده شود. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره

ادامه مطلب

closeکتاب هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره

کتاب هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره، از طریق روشی هوشمندانه و جدید به حل مسائلی می‌پردازد که به طور معمول نیازمند تخصص‌های گوناگون انسانی است. به سیستم‌هایی هوش مصنوعی می‌گویند که قادر به نشان دادن عکس العمل‌هایی همانند رفتارهای هوشمند انسانی مثل شبیه‌سازی فرآیندهای تفکری، درک شرایط پیچیده، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل کردن مسائل باشند. در واقع یک عامل هوشمند، می‌تواند از طریق آشنایی با محیط اطراف خود عملکرد و موفقیتش را بهبود بخشد. عامل‌ها قادر به شناسایی الگوها و تصمیم‌گیری بر اساس قوانین مشخص هستند. قوانین و چگونگی فکر کردن هر عامل به گونه‌ای تعیین می‌شود که بتواند به هدف و وظیفه‌ی خود دست یابد. این سیستم‌ها بر اساس قوانین خاص خود فکر می‌کنند و کار خود را انجام می‌دهند. سیستم‌های خبره زمینه‌ای پرکاربرد در هوش مصنوعی محسوب می‌شود که هدفش پیدا کردن راه حلی مناسب و تصمیمی سریع و بی‌درنگ است تا در مواردی که دانش پیچیده‌ای نیاز می‌شود بتواند در زمانی کوتاه پاسخگوی شما باشد. در بخشی از کتاب هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره می‌خوانیم: افراد امدادرسان می‌توانند با کمک هوش مصنوعی قربانیان را قبل اینکه تلف شوند، شناسایی کنند. در حال حاضر افراد امداد رسان برای شناسایی قربانیان و نجات آن‌ها از تصاویر هوایی مناطق آسیب‌زده استفاده می‌کنند؛ اما بررسی دقیق تصاویر هوایی گرفته شده توسط پهپادها، زمان زیادی می‌طلبد و احتمال تلف شدن افراد قبل از نجات آن‌ها بسیار زیاد است. هوش مصنوعی این امکان را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌کند تا با نوشتن الگوریتم‌های پایه، تعداد زیادی از تصاویر را در مدت کوتاهی بررسی کنند و به این صورت قربانیان در مدت زمانی کمتر از 2 ساعت شناسایی می‌شوند. هوش مصنوعی حتی می‌تواند انبوهی از الوارهای روی هم انباشته شده را در مناطق سیل زده که ممکن است قربانیان زیادی در بین آن‌ها حبس شده باشند، پیدا کند. علاوه بر این هوش مصنوعی می‌تواند شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر را برای اطلاع یافتن از مناطق آسیب دیده توسط بلایای طبیعی و قربانیان گرفتار در این مناطق، بررسی کند. فهرست مطالبفصل اول: مقدمات هوش مصنوعیفصل دوم: عامل‌های هوشمندفصل سوم: حل مسئله با جستجوی ناآگاهانه (کورکورانه)فصل چهارم: حل مسئله با جستجو و اکتشاف آگاهانهفصل پنجم: الگوریتم ژنتیکفصل ششم: جستجوی خصمانه (بازی‌ها)فصل هفتم: مسائل ارضای محدودیت و منطق مرتبه اولفصل هشتم: شبکه‌های باور بیزین و شبکه‌های عصبیفصل نهم: سیستم‌های خبره و منطق فازیفصل دهم: داده کاویفصل یازدهم: درخت تصمیمفصل دوازدهم: یادگیری ماشینفصل سیزدهم: بینایی ماشین و پردازش زبان طبیعیفهرست منابع

more_vert هوش مصنوعی و گفت‌وگو با حیوانات

ادامه مطلب

closeهوش مصنوعی و گفت‌وگو با حیوانات

هوش مصنوعی به ما در رمزگشایی زبان‌های باستانی کمک کرده است و اکنون محققان سرگرم استفاده از همان روش برای کمک به درک زبان حیوانات خانگی هستند. محققان معتقدند که در دهه آینده می‌توان با حیوانات خانگی خود گفت‌وگو کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی wired، توانایی‌های تقویت شده انسان‌ها با استفاده از هوش مصنوعی برای رمزگشایی زبان‌ها به جایی رسیده است که می‌توانند زبان‌هایی را ترجمه کنند که هیچ موجود زنده‌ای با آنها صحبت نکرده است. اکنون محققان شرکت Gavagai AB در سوئد سرگرم ابداع برنامه‌ای هستند که با استفاده از نرم‌افزار آنالیز هوش مصنوعی می‌تواند اصوات دلفین‌ها را رمزگشایی کند. این نرم‌افزار که Gavagai نام دارد با تسلط بر ۴۰ زبان انسانی، اکنون برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد نوع احساسی که گوینده در زمان صحبت کردن دارد، استفاده می‌شود؛ شرکت‌های علاقه‌مند به این ابزار معتقدند که رمزگشایی زبان دلفین توانایی این نرم‌افزار را بیشتر می‌کند. از همین فناوری در ترجمه زبان‌های سایر حیوانات از جمله «میمون رزوس» و «گیبون گونه‌ سفید رنگ» نیز استفاده می‌شود. تاکنون، این فناوری ظرافت‌هایی را ثبت کرده است که صدها صدای مختلف گیبون را متمایز می‌کند. این حیوانات صداهای «هو» تولید می‌کنند اما با الگوها و تلفظ‌های متفاوت که با مفاهیم و کلمات مختلفی ارتباط دارند. محققان سپس این الگوها را به کامپیوتر تغذیه می‌کنند تا معنی و متن آنها را ترسیم کند. با استفاده از سیستم هوش مصنوعی «گوگل ترانسلیت» می‌توان زبان‌های مختلف انسان‌ها را با سرعت فرا گرفت و ترجمه کرد. اما اکنون این سوال مطرح است که چه زمانی می‌توان از این نوع فناوری برای ترجمه زبان حیوانات استفاده کرد؟ محققان معتقدند که در عرض یک دهه آینده مترجم زبان حیوانات به بازار عرضه می‌شود و انسان‌ها می‌توانند با حیوانات خانگی خود گفت‌وگو کنند.

more_vert مقاله پیش‌بینی میزان واردات برنج و ذرت با استفاده از روش شبکه عصبی مصنوعی

ادامه مطلب

closeمقاله پیش‌بینی میزان واردات برنج و ذرت با استفاده از روش شبکه عصبی مصنوعی

مقاله علمی و پژوهشی " پیش‌بینی میزان واردات برنج و ذرت با استفاده از روش شبکه عصبی مصنوعی" مقاله ای است در 18 صفحه و با 17 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث واردات، برنج و ذرت، شبکه عصبی مصنوعی پرداخته شده است چکیده مقاله در این مطالعه با هدف پیش‌بینی واردات برنج و ذرت، از روش شبکه عصبی مصنوعی و ARIMA استفاده شده و نتایج حاصل مورد مقایسه قرار گرفته است. به‌منظور انجام این بررسی، داده‌های گمرک ایران در خصوص واردات برنج و ذرت برای سالهای 1360 تا 1383 مبنای محاسبه قرار گرفته است. از داده‌های دوره 1380-1360 به منظور آموزش شبکه و از داده‌های سه سال آخر برای بررسی قدرت پیش‌بینی استفاده شده است. نتایج مطالعه نشان دهنده آن است که روش شبکه‌ عصبی دارای عملکرد بهتری در مقایسه با فرآیند ARIMA بوده و قادر است میزان واردات برنج و ذرت را دقیق‌تر پیش‌بینی کند. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert هوش مصنوعی و تایپ بدون انگشت

ادامه مطلب

closeهوش مصنوعی و تایپ بدون انگشت

کمپانی سامسونگ به دنبال ساخت یک صفحه کلید مبتنی بر هوش مصنوعی است که به کمک آن می‌توان بدون نیاز به لمس صفحه نمایش، تایپ کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی «اوبرگیزمو»، مشکل گوشی‌های هوشمند موجود در بازار این است که نمایشگرهای آن‌ها برای تایپ متون و ایمیل‌های طولانی بیش از اندازه کوچک هستند. شرکت سامسونگ برای رفع این مشکل چاره‌ای اندیشیده و به فکر ابداع یک فناوری جدید است. این فناوری جدید که SelfieType نام دارد، یک صفحه کلید مجازی آزمایشی است که با تکیه بر دوربین جلوی گوشی و هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد تا بدون لمس کردن تلفن خود، تایپ کنید. در اصل، دوربین جلوی گوشی دست و انگشتان شما را تشخیص داده و سعی خواهد کرد براساس حرکات و جهت‌گیری انگشتان، آن‌چه را تایپ می‌کنید تشخیص دهد. به گفته سامسونگ، فناوری SelfieType حرکات انگشتان کاربر که توسط دوربین جلوی گوشی دریافت می‌شوند را آنالیز کرده و آن‌ها را به ورودی‌های صفحه کلید QWERTY تبدیل می‌کند. SelfieType به هیچ سخت‌افزار اضافی نیاز ندارد و با طیف وسیعی از دستگاه‌ها از جمله گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها سازگار است. سامسونگ از این پروژه در نمایشگاه CES امسال که هفته آینده برگزار می‌شود، رونمایی می‌کند.

more_vert درمان آسیب نخاعی با داروی سکته مغزی

ادامه مطلب

closeدرمان آسیب نخاعی با داروی سکته مغزی

محققان موفق به توسعه روشی شده‌اند که با ترکیب سلول‌های بنیادی با یک داروی رایج سکته مغزی می‌توان به بهبود قابل توجهی در درمان آسیب‌های نخاعی دست یافت. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، درمان آسیب‌های نخاعی با سلول بنیادی از مدت‌ها قبل مورد توجه محققان بوده است؛ ولی موفقیت قابل ملاحظه‌ای در بسیاری از بیماران دیده نشده است.محققان دانشگاه کالیفرنیا برای افزایش کارایی این روش راه‌حلی اندیشیده‌اند و سلول‌های بنیادی را در ترکیب با یکی از داروهای درمان سکته مغزی بهینه و به محل جراحت وارد کرده‌اند. این دارو فعال‌کننده بافتی پلاسمینوژن یا tPA نام دارد.معمولا از این دارو برای تجزیه و شکستن لخته‌های خونی پس از سکته مغزی استفاده و باعث می‌شود خون به راحتی به سمت مغز جریان یابد. از طرفی این آنزیم به طور طبیعی در بدن وجود دارد و وظیفه اصلی آن تقویت رشد نورون و کاهش التهاب است. برای استفاده از این دارو در درمان آسیب‌های نخاعی، از شکل اصلاح‌شده دارو استفاده شده است که خواص ضد التهابی را دارد و به رشد نورون‌ها کمک می‌کند؛‌ ولی روی لخته خون تاثیری ندارد. سپس این داروی مهندسی‌شده به سلول‌های بنیادی اضافه شده‌اند و به محل آسیب‌های نخاعی موش‌ها وارد شدند. پس از دو تا چهار ماه بهبود قابل ملاحظه‌ای در سلول‌های عصبی نخاع دیده شد که می‌تواند به بهبود آسیب نخاعی منجر شود.گرچه این روش تا آزمایش‌های انسانی راه درازی در پیش دارد، ولی محققان را به درمان موثر آسیب‌های نخاعی با استفاده از سلول‌های بنیادی امیدوار کرده است. نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه ساختمان داده‌ها و طراحی الگوریتم‌ها، شناسایی الگو و یادگیری ماشین ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert بافت رگ‌های مصنوعی از الیاف زیستی

ادامه مطلب

closeبافت رگ‌های مصنوعی از الیاف زیستی

 محققان فرانسوی موفق به بافت رگ‌های مصنوعی از الیاف زیستی شده‌اند که بدن به خوبی آن‌ها را تحمل می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، برای تعویض یک رگ خونی آسیب دیده موضوع مهم این است که بدن، رگ جایگزین را به خوبی قبول کند و آن را پس نزند. اکنون محققان فرانسوی از الیاف کلاژن و با روش زیست‌بافت، رگ‌های خونی مصنوعی تولید کرده‌اند که بدن آن را به خوبی تحمل می‌کند. محققان به رهبری «نیکلاس هوروکس» از موسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی فرانسه، بافت این رگ‌های مصنوعی را با آزمایش سلول‌های انسانی کشت شده در آزمایشگاه که به نوبه خود باعث ایجاد رسوبات ماتریسی خارج سلولی غنی از کلاژن می‌شوند، آغاز کردند. ماتریس خارج سلولی یک شبکه سه بعدی از ماکرومولکول‌ها است که سلول‌های بدن را احاطه کرده و به نگه داشتن آن سلول‌ها از نظر ساختاری و زیست‌شیمیایی کمک می‌کند. صفحات این رسوبات ماتریسی رشد یافته بعدی به شکل نوارهای بسیار نازک الیاف مانند بریده می‌شوند و نخ‌های زیستی را تشکیل می‌دهند که می‌توان آن‌ها را بافت و برای ایجاد عروق (لوله‌های قابل کاشت جهت هدایت جریان خون) استفاده کرد. این رگ‌ها قدرت تحمل فشار مضاعف، حفظ بخیه و امکان نفوذناپذیری دیواره‌ها را به نمایش گذاشتند. از آنجا که ساختار کلاژن در افراد مختلف متفاوت نیست، امید می‌رود که هر بیمار نیازی به رگ‌های سفارشی ساخته شده از سلول‌های خود نداشته باشد. در عوض، تعداد زیادی از بیماران می‌توانند عروق زیست‌ بافت را که از قبل از سلول‌ های افراد دیگر ساخته شده‌اند، بدون این که هیچ خطری برای رد این عروق توسط سیستم ایمنی بدن آن‌ها وجود داشته باشد، دریافت کنند. این تحقیق در مجله Acta Biomaterialia منتشر شده است.