جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert کتاب توبه

ادامه مطلب

closeکتاب توبه

کتاب توبه، شامل دو گفتار از کتاب آزادى معنوى مرتضی مطهری در موضوع توبه است. تأثیر روحى و معنوى این گفتارها که از دلى پاک و مهذّب و مسلط بر معارف اسلامى نشأت گرفته امرى روشن است و بدون تردید در تهذیب نفس خواننده محترم مؤثر خواهد بود. در بخشی از کتاب توبه می‌خوانیم: توبه براى انسان تغییر مسیر دادن است اما نه تغییر مسیر دادن ساده از قبیل تغییر مسیرى که گیاه مى‌دهد و یا تغییر مسیرى که حیوان مى‌دهد، بلکه یک نوع تغییر مسیرى که مخصوص خود انسان است و از نظر روانى و روحى کاملاً ارزش تحلیل و بررسى و رسیدگى دارد. توبه عبارت است از یک نوع انقلاب درونى، نوعى قیام، نوعى انقلاب از ناحیه خود انسان علیه خود انسان. این جهت از مختصات انسان است. گیاه تغییر مسیر مى‌دهد ولى علیه خودش قیام نمى‌کند، نمى‌تواند قیام کند، این استعداد را ندارد. همان‌طورى که میان گیاه و جماد این تفاوت هست که جماد از درون خود براى بقاى خویش تغییر مسیر نمى‌دهد و این استعداد شگفت در نبات هست (در حیوان هم هست)، در انسان استعداد شگفت‌انگیزترى هست و آن اینکه از درون خودش بر علیه خودش قیام مى‌کند، واقعا قیام مى‌کند؛ علیه خودش انقلاب مى‌کند، واقعا انقلاب مى‌کند. و قیام و انقلاب از دو موجود مختلف و متباین مانعى ندارد. مثلاً در کشورى عده‌اى زمام امور را در دست دارند، بعد عده دیگرى علیه آن‌ها قیام و انقلاب مى‌کنند. این مانعى ندارد؛ آن‌ها افراد و اشخاصى هستند و این‌ها افراد و اشخاص دیگرى. آن‌ها به این‌ها ظلم و ستم کرده‌اند، این‌ها را ناراضى و عاصى کرده‌اند، سبب عصیان و انقلاب این‌ها شده‌اند، یک مرتبه این‌ها انقلاب مى‌کنند و زمام کار را از دست طرف مقابل مى‌گیرند و خودشان در جاى آن‌ها قرار مى‌گیرند. این مانعى ندارد. ولى اینکه در داخل وجود یک شخص قیام و انقلاب بشود، انسان خودش علیه خودش قیام کند، چگونه است؟ مگر مى‌شود یک شخص خودش علیه خودش قیام کند؟ بله مى‌شود. فهرست مطالبمقدمهتوبهتحلیل توبه از نظر روانىانسان، یک شخص مرکّبشرایط پیدایش توبهیادى از مرحوم حاج میرزا على آقا شیرازىنصیحت على علیه‌السلامحدیث قدسىتائب صحراى کربلامهلت توبهتوبه از نظر على علیه‌السلامرکن اول توبه: پشیمانى بر گذشتهرکن دوم: تصمیم به عدم بازگشتشرط اول توبه: بازگرداندن حقوق مردمشرط دوم: اداى حقوق الهىشرط اول کمال توبهشرط دوم کمال توبهدو تعبیر قرآنکار مختص انبیاء و اولیاءتوبه بُشر حافىتوبه ابولُبابهتوبه زهیربن القین

more_vert کتاب "خیزش دانش‌آموزی" واکاوی قیام سی‌اُم مهر همدان

ادامه مطلب

closeکتاب "خیزش دانش‌آموزی" واکاوی قیام سی‌اُم مهر همدان

کتاب "خیزش دانش‌آموزی" از تازه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی است که زوایای پنهان قیام سی‌اُم مهر ۱۳۵۷ در همدان را آشکار می‌کند؛ قیامی که در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شده‌ است.  

more_vert مهلت ثبت‌نام بدون آزمون دانشگاه آزاد امروز تمام می‌شود

ادامه مطلب

closeمهلت ثبت‌نام بدون آزمون دانشگاه آزاد امروز تمام می‌شود

مهلت ثبت‌نام پذیرش براساس سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته نیمسال اول ۹۹-۹۸ دانشگاه آزاد امروز (پنجشنبه ۲۸ شهریور) پایان می‌یابد. ثبت‌نام متقاضیان تحصیل در رشته‌های مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس سوابق تحصیلی نیمسال اول سال تحصیلی ۹۹-۹۸ امروز (پنجشنبه) ۲۸ شهریور پایان می‌یابد. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی http://azmoon.org ضمن دریافت دفترچه راهنما و کسب اطلاعات لازم درخصوص شرایط ثبت‌نام و انتخاب رشته، نسبت به خرید کارت اعتباری و ثبت‌نام خود اقدام کنند. نتایج این دوره پایان شهریور ماه اعلام می شود. ثبت‌نام بدون آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی تا ۳۱ شهریور ماه همچنین ثبت‌نام دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد (استعدادهای درخشان) رشته‌های گروه علوم پزشکی سال ۹۸ دانشگاه آزاد تا روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه ادامه دارد. داوطلبان نیز می‌توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذیرش به آدرس http://www.azmoon.org پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما در صورت داشتن شرایط دوره مذکور نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. داوطلبان پس از انتخاب رشته/محل، کد رهگیری و نسخه چاپی ثبت نام خـود را تهیـه و تـا زمـان اعلام نتایج حفظ کنند.

more_vert کتاب " قیام متصل به آسمان" مرور زندگی شهید دلاوری

ادامه مطلب

closeکتاب " قیام متصل به آسمان" مرور زندگی شهید دلاوری

کتاب « قیام متصل به آسمان» مروری بر زندگی و وصیت نامه شهید « حسن دلاوری » فرمانده گروهان یگان دریایی لشگر ۱۷ علی بن ابیطالب(ع) است که از زبان خانواده و همرزمانش با قلم « مهدی قاسمی» نویسنده اهل دلیجان روایت شده است. این کتاب ۲۰۸ صفحه ای را انتشارات « اندیشه مطهر» اراک با قیمت ۴۰ هزار تومان و شمارگان یکهزار نسخه در سال جاری منتشر کرده و در آن روایتی از حال و هوای قبل از انقلاب در محله باغ پنبه دلیجان جان می‌گیرد و به شمیم خوش شهادت در عملیات بدر ختم می‌شود. نویسنده کتاب تلاش می‌کند تا با بیان روایت گونه ارتباط صمیمی با مخاطب برقرار نماید که می‌توان گفت موفق هم بوده است و سبک جدیدی از تالیف و گردآوری گنجینه خاطرات و زندگی‌نامه شهدا را معرفی می‌کند. قیام متصل به آسمان در سه دفتر به بیان خاطرات خانواده شهید ، خاطرات همرزمان وی و ضمائم و ملحقات می پردازد و تصاویری از شهید و همرزمانش در انتهای کتاب به چاپ رسیده که می‌تواند تاریخی مصور از بخشی از دفاع مقدس را زنده نگاه دارد. تابلوهای خوشنویسی از گلچین وصیت‌نامه شهدای شهرستان دلیجان در انتهای کتاب زیبایی و پویایی هنر در تاثیرگذاری و بیان مفهوم را به خوبی بیان می‌کند. قیام متصل به آسمان ششمین کتابی است که رایحه خوش ایثار و شهادت را در دلیجان زنده کرده است. این کتاب اولین اثر به چاپ رسیده از « مهدی قاسمی» است اما رد پای سالها تجربه در سنگر فرهنگ و هنر و تعلیم و تربیت را می‌توان در آن به وضوح مشاهده کرد. شهید والامقام «حسن دلاوری »در تاریخ اول فروردین سال ۴۴متولد و در تاریخ ۲۶ اسفند سال ۶۳ در منطقه عملیاتی دزفول به درجه شهادت نائل آمد .

more_vert درخواست میهمانی دانشجویان علمی کاربردی از ۲۸ شهریور آغاز می‌شود

ادامه مطلب

closeدرخواست میهمانی دانشجویان علمی کاربردی از ۲۸ شهریور آغاز می‌شود

زمان ثبت درخواست میهمانی دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از ۲۸ شهریور آغاز می شود. معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه با اعلام زمان ثبت نام دانشجویان متقاضی میهمانی گفت: ثبت نام دانشجویان متقاضی میهمان از تاریخ ۲۸ شهریورماه آغاز می شود و تا ۳ مهرماه ادامه دارد. سیداحمد رضا پیش بین افزود: دانشجویان صرفاً می توانند نسبت به ثبت درخواست میهمانی در تاریخ اعلام شده در سامانه آموزشی دانشگاه اقدام کنند. پیش بین گفت: با توجه به شروع کلاس ها از ابتدای مهرماه، لازم است تمام دانشجویان متقاضی در اسرع وقت نسبت به ثبت درخواست و انتخاب واحد اقدام کنند.

more_vert برکات دفاع مقدس

ادامه مطلب

closeبرکات دفاع مقدس

روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: «حماسه و ایثار» از واژه‌های ماندگار در سرنوشت هر ملتی است، بویژه اگر این واژه‌ها دارای مفاهیم معنوی مقدسی باشند. همانند حماسه و قیام حضرت سیدالشهدا(ع) که نه تنها هیچ‌گاه گرد فراموشی را بر خود نخواهد دید، بلکه تحول‌آفرین و انسان‌ساز نیز است. روزنامه ایران یکشنبه ۳۰ شهریور در یادداشتی به قلم سعید اوحدی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، آورده است: چهل سال پیش با حادثه شوم حمله سراسری رژیم بعث عراق به خاک جمهوری اسلامی دوران دفاع مقدس برای این مرز و بوم شکل گرفت. رژیم بعثی با حمایت دولت‌های استکباری شرق و غرب و ثروت بی‌حد و اندازه حاکمان مرتجع منطقه با قصد براندازی حکومت تازه تأسیس جمهوری اسلامی و اشغال استان خوزستان حمله‌ای جنون‌آمیز به خاک ایران داشت. تجاوز این رژیم بعثی شهادت، مجروحیت، جانبازی، اسارت و آوارگی صدها هزار هموطن ایرانی را سبب شد. اما چون این حمله شرورانه، دفاع یکپارچه ملت مؤمن و ولایتمدار را در مقابل خود داشت، مصداق جهاد مظلوم در برابر ظالم شد و مدافعان حریم مسلمین مخاطب آیه شریفه قرآن قرار گرفتند که: «الذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل‌الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله و اولئک هم الفائزون» (سوره توبه، آیه ۲۰) در روزهای اول تجاوز بیگانگان، رهبری معنوی حضرت امام خمینی‌(ره) به گونه‌ای بود که جوانان پاکباخته این سرزمین سخن و فرمان ایشان را به جان و دل خریدند. حضرت امام خمینی‌(ره) حتی بعد از آزادسازی خرمشهر از لوث وجود متجاوزان، جمله معروف خویش را بر زبان آوردند که «خرمشهر را خدا آزاد کرد»، جمله کوتاهی که هم الهی بودن قیام و حرکت ملت ایران را معرفی کردند و هم قدرت معنوی را در پیروزی این نبرد نشان دادند. رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با واژه‌ها و مفاهیم ناب و خاص درباره عظمت روحی و معنوی ایجاد شده در دوران جنگ می‌فرمایند: «آن عزت، اعتماد به نفس و احساس اقتداری که از ناحیه معنویت رزمندگان ما و جامعه اسلامی ما احساس شد و توانست آن حادثه عجیب و شگفت‌انگیز - یعنی پیروزی در دفاع مقدس و شکست نخوردن در مقابل تهاجم این همه دشمن - را رقم بزند، آن خصوصیات، آن خصلت‌ها، برای ملت ما، برای کشور ما، یکی از بزرگترین نیازها است.»

more_vert خیزش تاریخی ۱۷ شهریور، نقطه عطفی در پیروزی انقلاب اسلامی

ادامه مطلب

closeخیزش تاریخی ۱۷ شهریور، نقطه عطفی در پیروزی انقلاب اسلامی

 قیام ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ خورشیدی یکی از موثرترین خیزش‌هایی بود که ملت مبارز ایران برای دستیابی به آرمان و اهداف خویش در صف‌های بهم پیوسته به مبارزه با رژیم پهلوی پرداختند به طوری که چند ماه بعد انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ خورشیدی با استمرار اعتصاب‌ها و راهپیمایی‌های گسترده و پی در پی به پیروزی رسید.

more_vert فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها

ادامه مطلب

closeفراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها

مهلت شرکت در بیست و دومین فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها تا روز چهارشنبه - دهم مهرماه - در سامانه مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تمدید شد. بر اساس اعلام مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، با توجه به تقاضای جمع کثیری از متقاضیان که ثبت نام خود را به روزهای آخر واگذار کرده اند که موجب ترافیک سنگین در سامانه ثبت نام شد، مهلت ثبت نام متقاضیان جذب هیات علمی در عموم دانشگاه ها تا ساعت ۲۴ دهم مهرماه تمدید می شود.برای حدود ۴۰۰ نفر موقعیت جذب هیات علمی و فرصت شغلی اعلام شده تاکنون هیچ متقاضی ثبت نام نکرده و ظرفیت آنان بدون متقاضی باقی مانده است. مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سالانه دو بار در ماه‌های شهریور و بهمن ماه فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی را برای متقاضیان دانشگاه‌ها اعلام می کند.فرآیند ثبت نام متقاضیان جذب هیات علمی در فراخوان ۹۸ از ۲۶ شهریورماه آغاز شد و تا امروز شنبه -ششم مهرماه- ادامه داشت.متقاضیان می توانند نسبت به ثبت نام و انتخاب سه اولویت در مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نشانی اینترنتی www.mjazb.ir اقدام کنند.۸۰۰ نفر برای عضویت در هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات دولتی در شهریور ۹۸ جذب می شوند و مؤسسات غیردولتی سقف سهمیه ندارند.فرآیند رسیدگی به پرونده‌های متقاضیان در دانشگاه‌ها روزهای ۱۳ مهر تا ۱۳ دی ماه و بررسی مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و طرح در هیأت مرکزی جذب از ۱۴ دی تا ۲۹ بهمن ماه ۹۸ انجام می‌شود.پیش از این، اعلام نیاز دانشگاه‌ها برای جذب هیات علمی از ۱۹ مرداد ماه آغاز شده بود که چهارم شهریور ماه به پایان رسید.

more_vert فرار شاه و پایان رویای پهلوی‌ها

ادامه مطلب

closeفرار شاه و پایان رویای پهلوی‌ها

فرشته جهانی گسترش نارضایتی و قیام سراسری ملت ایران علیه استبداد رژیم پهلوی در ۱۳۵۷ خورشیدی به خواسته عمومی ایرانیان بدل شد و با فراگیر شدن نهضت اسلامی در سراسر کشور، محمدرضا پهلوی که از آرام کردن مردم و تسلط بر اوضاع ناامید شده بود، مجبور به خروج از کشور شد.  

more_vert کتاب از حسین (ع) تا مهدی (ع)

ادامه مطلب

closeکتاب از حسین (ع) تا مهدی (ع)

کتاب از حسین (ع) تا مهدی (ع) کتابی است روشنگر راجع به علت نهایی قیام امام حسین(ع) و قیام امام عصر(عج). در این کتاب ارتباط عمیقی را بین امام حسین(ع) و امام زمان(عج) می‌یابیم و علت قیام عاشورا و دیگر عملکردهای ائمه معصوم (ع) را طور اختصار در می‌یابیم. همهٔ انبیاء و ائمه و حتی خود حضرت سیدالشهداء(ع) به آیندهٔ موعود نظر داشتند و ظهور مهدی را می‌طلبیدند. لذا امام حسین(ع) به دنبال نتیجهٔ زودرس حرکت خود نبود و علی رغم نگرانی‌های اطرافیان مبنی بر شهادت ایشان و بنی هاشم و اسارت حرم پیامبر در کربلا، ایشان به این امور به دیدهٔ مقدمات لازمی که باید تحقق یابند تا فرایند استخلاف الهی در محور زمان و در سطح زمین انجام گردد می‌نگریستند. چنانکه وقتی عبدالله بن عمر از فاجعه‌ای که در شرف تکوین است، اظهار نگرانی می‌کند، حضرت سیدالشهدا با متانت می‌فرمایند: «ای اباعبدالرحمن آیا نمی‌دانی از کوچکی دنیا بر خدا این است که سر یحیی بن زکریا به یکی از ستمکاران بنی اسرائیل هدیه شد و آیا نمی‌دانی بنی اسرائیل در فاصلهٔ یک طلوع فجر تا طلوع خورشید، هفتاد پیامبر را کشتند و سپس در مغازه‌های خود نشسته و مثل هر روز به معامله پرداختند؟ انگار که هیچ کاری نکردند و خدا هیج تعجیل بر آن‌ها نکرد بلکه به آن‌ها مهلت داد و آن‌ها را مؤاخذه نمود، مؤاخذهٔ عزیز و صاحب انتقام. ‌ای اباعبدالرحمن تقوا پیشه کن و دست از نصرت من برندار. نقش آفرینان حرکت سرخ حسینی، جلوهٔ آن ظهور موعود را پیشاپیش محقق دیده و خلافت را به حسن وجه در دست حضرت حجت می‌دیدند. به همین دلیل شاید شهادت و اسارت ظاهراً نتیجهٔ روز عاشورا بود ولی در باطن حرکت و قیام حق جویانه، خط بطلان و خذلان و شکست دورویان و ستمگران تاریخ را رقم زد. جالب است که در کتاب عهدین که فعلاً دست مسیحیان است، نیز مطالبی در مورد ظهور حضرت مهدی وجود دارد. فهرست مطالبدیباچهبخش اول: مهدی حسین(ع)الف) توصیف حضرت مهدی(ع)در آرزوی خدمت به مهدی(ع)پیشگویی حضرت علی(ع) از امر ظهورتوصیف مهدی(ع) از زبان امیرالمؤمنین(ع)سعادت جاویداننسل کوثریادگار پیامبرانغصب ارث در برابر دیدگاننور جاودان «قدر»عدالت‏‌گستر جهانروشنایی‌ بخش هستیاول و آخر عدلب) غیبت امام عصر(ع)دو غیبتصابران عصر غیبتمحبت اهل بیت(ع)ج) نشانه‏‌های ظهورنشانه‏‌های حتمی ظهورحادثه‌‏ای در کوفهجنگ قرقیسیاآتشی در مشرقنشانه‏‌هایی برای مؤمنانتسکین ‏بخش دل حسین(ع)کشتار بنی‏امیهانتقام از ستمکاران و بسط عدلسخت‏گیری بر ستم‏‌پیشگانمدت جنگ‌های حضرت مهدی(ع)د) ظهور صاحب‏‌الامر(ع)قطعی بودن ظهورعاشورا روز ظهورظهور در چهرة جوانی رشیدظهور با شمشیرسامان یک‏شبه همه امورهمه خیرها در زمان مهدی(ع)بی‌نیازی مردم در عصر اومدت حکومت اوبخش دوم: حسین مهدی(ع)امام حسین(ع) در بیان حضرت مهدی(ع)راز نهفته کهیعصشرافت خاک پای سیدالشهدا(ع)درمان با تربت امام حسین(ع)اولین رجعت کنندهرجعت سیدالشهداء(ع) به همراه یارانبازگشتی برای انتقامغسل و دفن حضرت مهدی(ع)همراهی در خوانخواهی

more_vert ثبت‌نام پذیرش دانشجو بدون آزمون

ادامه مطلب

closeثبت‌نام پذیرش دانشجو بدون آزمون

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ثبت‌نام برای پذیرش دانشجو بدون آزمون دانشگاه‌ها از ۲۰ اسفند ماه آغاز می‌شود و تا شهریور ۹۹ ادامه دارد. حسین توکلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: اطلاعیه مربوط به پذیرش رشته‌ های بدون آزمون در کنکور سراسری سال ۹۹ روز سه شنبه هشتم بهمن ماه در سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.وی افزود: همانند سال گذشته فرآیند ثبت نام در این رشته ها از ۲۰ اسفند ماه امسال آغاز می‌شود و ۳۱ شهریور ماه پایان می یابد.مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: متقاضیانی که علاقه مند به پذیرش در این رشته ها هستند نیازی به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۹۹ ندارند.توکلی یادآور شد: ثبت نام برای شرکت در پذیرش رشته ها بر اساس سوابق تحصیلی از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود. به گزارش ایرنا، ‌بر اساس مصوبه سال گذشته شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پذیرش در ۸۵ درصد رشته محل های دانشگاه ها بدون آزمون است و کنکور فقط برای ۱۵ درصد رشته ها برگزار می شود. پذیرش بدون آزمون برای نخستین بار از ۲۰ اسفندماه ۹۷ آغاز شد و تا ۲۸ شهریورماه ۹۸ ادامه داشت.

more_vert شهادت رجایی؛ سندی از حقانیت نظام اسلامی در رویارویی با تروریسم

ادامه مطلب

closeشهادت رجایی؛ سندی از حقانیت نظام اسلامی در رویارویی با تروریسم

 هفته دولت یادآور فداکاری‌های فرزندان پاک نهاد و گرانقدر انقلاب و احیاکننده روزهای پرشور خدمتگزاری دولت مکتبی رجایی و یار وفادارش محمدجواد باهنر است. شهادت این بزرگواران ثابت کرد که جمهوری اسلامی ایران از بزرگترین قربانیان ترور و تروریسم در جهان به شمار می‌رود که با از دست دادن نیروهای کارآمد و اندیشه‌ساز خود ضربه‌های جبران‌ناپذیری را متحمل شده است. در تاریخ ملت ایران فراز و نشیب‌های تلخ و شیرینی وجود دارد که تعیین‌کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آنها است که در این میان، شهادت ۲ شخصیت فداکار یعنی محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر که قربانی آتش کین منافقان شدند، فصلی از شهادت را در تاریخ انقلاب گشود. از آنجا که دولت رجایی، نخستین دولت مکتبی بود که عهده‌دار امور اجرایی کشور شد و در آن دوره بحرانی، بیش‌ترین حد از تلاش و کوشش را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب از خود نشان داد در تاریخ انقلاب اسلامی از جایگاه ممتازی برخوردار است، آن حد از ایثار که جان خویش را نیز بر سر این آرمان نهاد. بنابراین به مناسبت شهادت آن ۲ بزرگوار هفته نخست شهریور به عنوان «هفته دولت» نامگذاری شده است. آغاز و پایان دولت رجایی پس از برکناری ابوالحسن بنی‌صدر از مقام ریاست جمهوری، محمدعلی رجایی با کسب ۹۰ درصد آرای مردم به عنوان دومین رییس جمهوری انتخاب شد و محمدجواد باهنر را که فردی فرهیخته و دانشمند بود به عنوان نخست وزیری خود انتخاب کرد، این برهه از تاریخ انقلاب همزمان با شرایطی بود که نیروهای ضد انقلاب می‌کوشیدند، انقلاب اسلامی را از مسیر خود منحرف سازند و آن را از حرکت بازدارند اما رجایی و باهنر با ساده زیستی و خدمت های صادقانه خود توانستند، عشق و ایمان را به مردم ارزانی کنند و خدمات شایانی به همه مردم به ویژه محرومان ارایه دهند. به همین دلیل هم منافقین چنین رویه ای از طرف دولت منتخب ملت را برنمی تافتند و نقشه ترور دولت مردان انقلاب را طراحی کردند. به همین دلیل ساعت سه بعدازظهر روز هشتم شهریور ۱۳۶۰ خورشیدی هنگامی که رییس جمهوری، نخست وزیری و چند تن از مقام های نظامی و امنیتی کشور در جلسه ای در ساختمان نخست وزیری حضور داشتند، بمبی جاسازی شده در یک کیف دستی را در این مکان منفجر کردند که به شهادت محمد علی رجایی، محمد جواد باهنر و تعدادی از افراد حاضر در جلسه منجر شد. امام خمینی(ره) در پی شهادت این ۲ بزرگوار در پیامی فرمودند: ملتی که قیام کرده است در مقابل همه قدرت های عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی شود، عقب راند؛ گرچه خود واقعه و خود این افرادی که شهید شده اند در نظر همه ما عزیز و ارجمندند. آقای رجایی و آقای باهنر هر ۲ شهیدی هستند که با هم در جبهه های نبرد با قدرت های فاسد هم جنگ و هم رزم بودند. مرحوم رجایی به من گفتند که من بیست سال است که با آقای باهنر همراه بودم و خدا خواست که با هم از این دنیا به سوی او هجرت کنند. دولت مکتبی رجایی؛ الگویی برای دولت‌های بعدی پیروزی انقلاب اسلامی با شعارها و آرمان هایی همراه شد که مهمترین آنها در خصوص ضرورت تعامل و ارتباط میان دولت و ملت بود زیرا فاصله رژیم با مردم در دوره پهلوی به اعتراض عمومی و در نتیجه انقلاب اسلامی انجامید و با تشکیل نوعی از نظام به نام جمهوری اسلامی، مبانی این ارتباط متحول شد. بنابراین دولت مکتبی رجایی در چنین نظامی تا آنجایی که در توان داشت از طبقات محروم و پا برهنگان جامعه حمایت کرد و آنها را مورد عنایت خاص خود قرار می داد و در رفع محرومیت و دفاع از آنان در برابر قدرتمندان می کوشید اما چنین دولت مکتبی مورد تحمل دشمنان نظام اسلامی قرار نگرفت و عمر آنها خیلی زود ناجوانمردانه به پایان رسید. اگرچه عمر دولت شهید رجایی کوتاه بود اما میراثی برای دولت های بعد از خود به یادگار گذاشت و معانی ارزشمندی که پس از شهادت رجایی و باهنر متجلی شد، می تواند سرلوحه عمل آنها قرار بگیرد. بنابراین از آنجا که در قانون اساسی ایران، دولت دارای وظایف مختلفی در مقابل ملت است که به مادی و معنوی تقسیم می شود و در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و نظامی و... تبلور پیدا می کند، دولت های مختلف می توانند با توجه به چنین وظیفه ای عملکرد قابل قبولی از خود به یادگار بگذارند. آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری، شهید باهنر را مرد بی تظاهر نام می برد که هیچ کس از ظاهر آرام او نمی‌فهمید در باطن و ذهن و اندیشه موّاج او چه می‌گذرد، ایشان شهید رجایی را با صبر و متانت و حوصله عظیم معرفی می کند. از این‌رو کارنامه دولت مکتبی شهید رجایی می تواند همواره روشنی بخش راه و مسیری باشد که دولت های بعدی آن را طی کرده است. هفته دولت؛ فرصتی برای ساختن ایرانی استوار، آزاد و آباد ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر پایه ایمان، تقوی و مبارزه با تمام مظاهر فساد و تباهی، آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی، تامین آزادی های سیاسی و اجتماعی در حدود قانون، رفع تبعیض های ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی، تأمین حقوق همه جانبه افراد از زن و مرد و ایجاد امنیت قضایی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون و ... بعضی از وظایفی بوده که در طول ۴۰ سال از عمر نظام جمهوری اسلامی و در ۱۲ دولت مستقر با تفاوت هایی اعمال شده است اما هفته دولت می تواند فرصتی برای دولتمردان فراهم کند تا برای ساختن ایرانی مقتدر، استوار، آباد و آزاد تلاش کنند که این مهم هم جز با آگاهی مسوولان به نقش تاثیرگذار خود به دست نمی آید. امام علی(ع) به مالک اشتر چنین هشدار می دهد: اگر با مقام و قدرتی که داری، دچار تکبر و یا خود بزرگ بینی شدی به بزرگی حکومت پروردگار که برتر از توست بنگر که تو را از آن سرکشی نجات می دهد و تندروی تو را فرو می نشاند و عقل و اندیشه ات را به جایگاه اصلی باز می گرداند. هفته دولت؛ فرصتی برای بیان عملکرد دولت در طی این هفته، مردم با عملکرد و دستاوردهای دولت در زمینه های گوناگون عمرانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آشنا می شوند. هیات دولت با توجه به وصیت نامه سیاسی امام خمینی(ره) و رهنمودهای آیت الله خامنه ای می کوشند در زمینه های گوناگون به موفقیت های بیشتر و مهم تری دست یابند و آینده بهتری برای ملت بزرگ و پرافتخار ایران رقم بزنند. بنابراین هفته دولت فرصتی است تا عملکرد دولت‌ها که با اهداف بزرگی همچون عدالت طلبی، مبارزه با فساد، پاک دامنی، صداقت و صراحت و توجه به محرومان روی کار می‌آیند، برای مردم بیان شود.

more_vert کتاب جغرافیا (2)

ادامه مطلب

closeکتاب جغرافیا (2)

کتاب «جغرافیا(2)» ویژه رشته علوم انسانی به قلم مهدی کاردان شامل مجموعه سوالات امتحان نهایی آموزش پرورش سال سوم دبیرستان از سال 1392 تا 1394 در سه نوبت خرداد، شهریور و دی ماه همراه با پاسخنامه تشریحی می باشد. مطالعه این کتاب برای دانش آموزان مقطع سوم آموزش متوسطه به جهت آشنایی هر چه بیشتر با سوالات امتحان نهایی و نحوه طراحی آن پیشنهاد می شود.

more_vert کتاب جامعه شناسی (2)

ادامه مطلب

closeکتاب جامعه شناسی (2)

کتاب «جامعه شناسی(2)» ویژه رشته علوم انسانی به قلم مهدی کاردان شامل مجموعه سوالات امتحان نهایی آموزش پرورش سال سوم دبیرستان از سال 1392 تا 1394 در سه نوبت خرداد، شهریور و دی ماه همراه با پاسخنامه تشریحی می باشد. مطالعه این کتاب برای دانش آموزان مقطع سوم آموزش متوسطه به جهت آشنایی هر چه بیشتر با سوالات امتحان نهایی و نحوه طراحی آن پیشنهاد می شود.

more_vert کتاب فلسفه و منطق

ادامه مطلب

closeکتاب فلسفه و منطق

کتاب «فلسفه و منطق» ویژه رشته علوم انسانی به قلم مهدی کاردان(1344) شامل مجموعه سوالات امتحان نهایی آموزش و پرورش سال سوم دبیرستان از سال 1390 تا 1394 در سه نوبت خرداد، شهریور و دی ماه همراه با پاسخنامه تشریحی می باشد. مطالعه این کتاب برای دانش آموزان مقطع سوم آموزش متوسطه به جهت آشنایی هر چه بیشتر با سوالات امتحان نهایی و نحوه طراحی آن پیشنهاد می شود.

more_vert کتاب تاریخ ایران و جهان (2)

ادامه مطلب

closeکتاب تاریخ ایران و جهان (2)

کتاب «تاریخ ایران و جهان (2)» ویژه رشته علوم انسانی به قلم مهدی کاردان شامل مجموعه سوالات امتحان نهایی آموزش پرورش سال سوم دبیرستان از سال 1390 تا 1394 در سه نوبت خرداد، شهریور و دی ماه همراه با پاسخنامه تشریحی می باشد. مطالعه این کتاب برای دانش آموزان مقطع سوم آموزش متوسطه به جهت آشنایی هر چه بیشتر با سوالات امتحان نهایی و نحوه طراحی آن پیشنهاد می شود.

more_vert آمار نهایی ثبت‌نام کنندگان رشته‌های بدون کنکور

ادامه مطلب

closeآمار نهایی ثبت‌نام کنندگان رشته‌های بدون کنکور

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام بیش از ۲۸۶ هزار داوطلب در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خبر داد و گفت: تاریخ و نحوه انتخاب فهرست اسامی کدرشته‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد. دکتر حسین توکلی با بیان این مطلب اظهار کرد: ثبت نام و انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی بر مبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو از ۲۰ اسفند ۹۷ آغاز شد و این مهلت تا ۲۸ شهریور ماه ادامه داشت. دفترچه راهنمای ثبت‌نام از ۱۷ بهمن ماه ۹۷ نیز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت وتمامی داوطلبان متقاضی ثبت‌نام و انتخاب رشته برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی می توانستند بر اساس این دفترچه و اصلاحات اعلام شده اقدام کنند. وی در ادامه تصریح کرد: هر داوطلب برای پذیرش در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تا ۲۸ شهریور می‌توانست تا ۱۰۰ کدرشته را از میان کدرشته‌های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته ثبت کند و برای این کار باید علاوه بر دفترچه راهنمای ثبت‌نام به اطلاعیه‌های تکمیلی ۳۰ اردیبهشت و ۲۰ مرداد ۹۸ مراجعه کند. مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس آمار نهایی اعلام شده از سوی این سازمان تعداد ۲۸۶ هزار و ۲۱۷ داوطلب در رشته‌های فوق ثبت نام کردند و تاریخ و نحوه ای انتخاب فهرست اسامی کدرشته‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد. توکلی گفت: ظرفیت پذیرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر ماه سال ۱۳۹۸ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بدون در نظر گرفتن دانشگاه‌ آزاد تعداد ۵۹۶ هزار و ۸۸ نفر است.

more_vert کتاب زبان و ادبیات فارسی اختصاصی

ادامه مطلب

closeکتاب زبان و ادبیات فارسی اختصاصی

کتاب «زبان و ادبیات فارسی اختصاصی» ویژه رشته علوم انسانی به قلم پروانه مرسلی توحیدی شامل مجموعه سوالات امتحان نهایی آموزش پرورش سال سوم دبیرستان از سال 1389 تا 1394 در سه نوبت خرداد، شهریور و دی ماه همراه با پاسخنامه تشریحی و نکات مهم ویژه هر درس می باشد. مطالعه این کتاب برای دانش آموزان مقطع سوم آموزش متوسطه به جهت آشنایی هر چه بیشتر با سوالات امتحان نهایی و نحوه طراحی آن پیشنهاد می شود.

more_vert آیت‌الله مدنی؛ مجاهد و مبارزی نستوه

ادامه مطلب

closeآیت‌الله مدنی؛ مجاهد و مبارزی نستوه

 آیت‌الله شهید اسدالله مدنی عالمی گرانقدر و مبارزی نستوه بود که عمری را در تهذیب نفس و خدمت به اسلام و تربیت مسلمانان و مجاهده در راه حق علیه باطل گذراند و از چهره‌های کم‌نظیری بود که به حد وافر از تقوا، تعهد، زهد و خودسازی برخوردار بود.

more_vert قیام عاشورا؛ جاودانه‌ترین نام در تاریخ اسلام

ادامه مطلب

closeقیام عاشورا؛ جاودانه‌ترین نام در تاریخ اسلام

 واقعه عاشورا و قیام امام حسین(ع) به دلیل ماهیت اسلام‌خواهی، اصلاح‌طلبی و ظلم‌ستیزی‌اش همواره در طول تاریخ الهام‌بخش انقلابیون و حرکت‌های اصلاحی بوده و به همین دلیل هم در دوره‌های مختلف با برگزاری مراسم عزاداری برای این قیام، یاد سرو و سالار شهیدان زنده نگه داشته شده است.