جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert مقاله بایسته‌های اخلاقی فیلترینگ و پالایش محتوا در فضای مجازی

ادامه مطلب

closeمقاله بایسته‌های اخلاقی فیلترینگ و پالایش محتوا در فضای مجازی

مقاله علمی و پژوهشی " بایسته‌های اخلاقی فیلترینگ و پالایش محتوا در فضای مجازی" مقاله ای است در 24 صفحه و با 33 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اخلاق وحیانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  فیلترینگ؛ پالایش محتوا؛ وظیفۀ اخلاقی؛ اخلاق فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ اخلاق اسلامی پرداخته شده است چکیده مقاله از منظر اخلاقی، مهم‌ترین هدف پالایش محتوا یا فیلترینگ پیشگیری از نقض اخلاق در فضای مجازی است؛ ولی تحقق چنین هدفی مستلزم آن است که همۀ مرتبطان با فیلترینگ با تکالیف خود آشنا باشند و برای عمل به آن‌ها تلاش کنند. تا این وظایف و دشواری‌های آن‌ها شناسایی نشود، نمی‌توان انتظار داشت فیلترینگ هم در خدمت اخلاق باشد و هم اخلاقی اِعمال شود. این مقاله افزون‌بر معرفی مهم‌ترین وظایف شهروندان و نهادهای حاکمیتی دربارۀ فیلترینگ، دشواری‌های آن را تحلیل می‌کند و برای کاهش آن‌ها راهکارهایی می‌دهد. وظایفی چون اطلاع‌رسانی، نظارت، دور نزدن فیلترینگ، همدلی و همراهی کاربران و نهادها و رازداری و امانت‌داری، و دشواری‌هایی چون خطای انسانی و فنی، تعارض وظایف اخلاقی و ضعف انگیزه را معرفی می‌کنیم. برای تبیین هرچه‌بهتر، وظایف را به مشترک و اختصاصی تقسیم کرده‌ایم. مبحث دیگر مقاله، تعریف وظیفۀ اخلاقی، اهمیت آن و مبانی و منشأ الزام وظیفۀ خلاقی است. عنوان مقاله [English] Moral Necessities of Content Filtering and Refinement in Cyberspace چکیده [English] Ethically, the most important purpose of content filtering and refinement in cyberspace is to prevent the violation of moral principles. Achieving this purpose, however, requires that all practitioners of filtering be aware of their duties and responsibilities and do their best to realize them. But until these duties are not recognized and specified, it would be an absurd expectation that filtering serve the moral purposes and be implemented in a moral way. In this paper, the most important responsibilities of citizens and public authorities for filtering are introduced, the related challenges are analyzed, and some strategies are presented for decreasing them. Responsibilities include information-giving, supervision, avoidance of bypassing the filtering, companionship between users and related administrations, privacy and trust, and challenges include technical and human mistakes, the conflict between moral responsibilities, and weakness of motivation. For the convenience and clarification of the discussion, responsibilities are divided into two general categories of shared and dedicated ones. There are other related discussions in this paper like the definition of moral duty, its importance, and the source and foundation of commitment to moral duty. The methodology of the paper is analytical and it is for practical applications, and besides its philosophical analysis it uses the moral teachings of Islam.  کلیدواژه‌ها [English] Filtering, Content Refinement, Moral Duty, IT Ethics, Islamic ethics دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert دستور فیلترینگ سایت‌های فروش پایان‌نامه

ادامه مطلب

closeدستور فیلترینگ سایت‌های فروش پایان‌نامه

مدیرکل حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بازپرسی قوه قضائیه دستور فیلترینگ سایت‌های خرید و فروش پایان‌نامه و مقاله را صادر کرده است. حسین آقابابایی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: یکی از شکایاتی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به بازپرسی فرهنگ و رسانه ارائه داده است، معرفی فهرست سایت های خرید و فروش پایان نامه و مقاله های تقلبی بود.وی افزود: در این زمینه نامه دستور بازپرسی برای فیلترینگ این سایت ها را مشاهده کرده ام.مدیرکل حقوقی و امور مجلس وزارت علوم خاطرنشان کرد: یکی از این سایت ها که بیشتر از سایر سایت ها اقدام به تبلیغات و خرید و فروش پایان نامه می کند، به تازگی مشتریان زیادی را جذب کرده است.آقابابایی همچنین درباره شناسایی فروشندگان پایان نامه ها در موسسات غیرمجاز تاکید کرد: فروشندگان پایان نامه ها شغل های پوششی داشته و مترجم هستند که اطراف میدان انقلاب یک واحد آپارتمان برای ترجمه، تایپ و تکثیر در اختیار داشتند.وی گفت: بعد از شناسایی این مراکز، تعهد محضری دادند و قرار تامین برای آنها صادر شد که به این موارد نپردازند؛ اما پس از آن وزارت علوم چند نفر را به عنوان مشتری برای بررسی فعالیت های آنها به میدان انقلاب فرستاد که باز هم مشاهده شد مخفیانه به کار فروش پایان نامه ادامه می دهند.آقابابایی به این نکته اشاره کرد که افرادی که کار پخش پوستر و تبلیغات برای این مراکز را انجام می دهند همچنان در حوالی میدان انقلاب به تبلیغ، تهیه و فروش پایان نامه مشغول هستند.وی اعلام کرد که گزارش این مراکز در اختیار مراجع قضایی قرار داده شده است.

more_vert کتاب فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه اقتصادی - اجتماعی و شرح اصطلاحات و لغات حوزه ICT‬

ادامه مطلب

closeکتاب فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه اقتصادی - اجتماعی و شرح اصطلاحات و لغات حوزه ICT‬

کتاب فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه اقتصادی - اجتماعی و شرح اصطلاحات و لغات حوزه ICT‬ به قلم کمال محامدپور، ابتدا به شرح تعاریف و شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته و سپس مختصر اصطلاحات فنی حوزه ICT و فرهنگ لغاتی در این حوزه را ارائه می‌دهد. اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) به عنوان پیشران توسعه اقتصادی، اجتماعی و... امروزه بر کسی پوشیده نیست تا جایی که استفاده از آن، اقتصاد دیجیتالی کشورها را رقم می‌زند. موضوع فاوا هم به عنوان رشته جدیدی از علم و فناوری که می‌تواند ارزش افزوده قابل توجهی را در رشد اقتصادی داشته باشد و هم به عنوان ابزاری در رشد سایر امور زندگی جامعه، مانند صنعت، فرهنگ، بهداشت و رفاه اجتماعی و نهایتاً بالا بردن سطح زندگی، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. بی‌شک بدون استفاده از این فناوری‌های جدید حوزه فاوا، نمی‌توان در زمان مناسب و با سرمایه‌گذاری مفید به رشد و تعالی مادی و معنوی جامعه نائل آمد. در بخش اول کتاب فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه اقتصادی - اجتماعی و شرح اصطلاحات و لغات حوزه ICT‬ (Information and communications technologies and Economic-social Development) مفاهیم، شاخص‌های فاوا و چگونگی تاثیرات آن در توسعه اقتصادی - اجتماعی ارائه می‌گردد. سپس به اصطلاحات و اختصارات این حوزه با شرح مختصری از آن‌ها پرداخته می‌شود. در بخش پایانی نیز فرهنگ لغات این حوزه به دو صورت انگلیسی - فارسی و فارسی - انگلیسی آورده شده است. در بخشی از کتاب فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه اقتصادی - اجتماعی و شرح اصطلاحات و لغات حوزه ICT‬ می‌خوانیم: چین با چند صد میلیون کاربر اینترنتی و 136 گیگا بایت پهنای باند (یعنی رتبه دوم جهان)، از کشورهای مهم و اثرگذار در حوزه اینترنت به شمار می‌رود که طی دو دهه گذشته سرمایه‌گذاریِ موثر و هوشمندانه‌ای را در جهت استفاده از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدهای اینترنت داشته است به طوری که در حوزه فرصت‌ها باید گفت امروز چین علاوه بر دستیابی به سطح خوبی از خوداتکاییِ سخت‌افزاری، بخش مهمی از درآمد ناخالص ملی خود را از محل یا به واسطه اینترنت تأمین می‌کند. در ارتباط با رفع تهدیدها، چین تاکنون اقدامات منحصر به فردی داشته است که قطعاً جمعیت و اقتصاد قدرتمند چین در فراهم شدن زمینه عملی شدن این اقدامات نقش ممتازی ایفا نموده است. چین شرکت‌های مهمی مثل گوگل، یاهو و مایکروسافت که در شبکه اینترنت در جایگاه ابرقدرت نشسته‌اند را مجبور کرده است تا برای فعالیت در چین بیشتر خطوط قرمز چین را قبول کنند به طوری که شرکت گوگل نسخه خاصی را برای چین با عنوان «گوگل چینی» ارائه کرده است. در چین تمام کاربر‌ها دارای هویت محرز شده هستند ضمن اینکه چین یک نیروی پلیس 40 هزار نفره برای کنترل اینترنت ایجاد کرده است و ضمن ایجاد فیلترینگ قوی، دو نیروی پلیس مجازی به نام‌های جینگ جینگ و کاچا برای مقابله با عبور از فیلترینگ راه اندازی کرده است. همچنین چینی‌ها الزاماتی برای تولید کنندگان قطعات و سخت افزار در نصب نرم‌افزارهای فیلترینگ وضع کرده‌اند. فهرست مطالبپیشگفتار مؤلففصل اول. تعاریف و شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطاتفصل دوم. شرح مختصر اصطلاحات فنی حوزه ICTفصل سوم. اختصارات حوزه ICTفصل چهارم. فرهنگ لغات حوزه ICTمنابع

more_vert مقاله علمی و پژوهشی جنگ نرم سایبری در فضای شبکه های اجتماعی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی جنگ نرم سایبری در فضای شبکه های اجتماعی

مقاله علمی و پژوهشی" جنگ نرم سایبری در فضای شبکه های اجتماعی " مقاله ای است در 40 صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به جنگ نرم سایبری در فضای شبکه های اجتماعی ، اینترنت ، فیلترینگ ، هک و نفوذ ، نشت اطلاعات ، تاکتیک جنگ رسانه ای ، توئیتر ، یوتیوب، سپاه سایبری و جنگ مجازی اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert رکورد استفاده از تلگرام در سال ۹۸ شکسته شد

ادامه مطلب

closeرکورد استفاده از تلگرام در سال ۹۸ شکسته شد

دی‌ماه سال ۹۸، یکی از پرخبرترین و پرتلاطم‌ترین ماه‌ها در یک‌سال گذشته بود. شهادت سردار قاسم سلیمانی، حمله‌ی موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق و سقوط هواپیمای اوکراینی و افشای علت اصلی این سقوط، همه و همه باعث پرخبر شدن دی ماه سال جاری شدند. نتیجه این اتفاق افزایش توأمان اخبار و بازدید مطالب کانال‌های تلگرامی در این ماه بود. استفاده از تلگرام اگرچه در ماه‌های پیش روندی صعودی داشت، اما در دی‌ماه این روند تشدید شد و بیشترین استفاده از تلگرام در سال ۹۸ در این ماه رقم خورد به طوری که در هر روز به طور میانگین بازدید مطالب سایر کانال‌های تلگرامی، ۱ میلیارد و ۸۶۶ میلیون بازدید بوده است و از سوی دیگر میزان تولید مطالب کانال‌های تلگرامی نیز به طور میانگین به ۲ میلیون و ۶۷۸هزار مطلب در روز رسیده است. همه این اطلاعات حاکی از آن است که با افزایش خبرها، استفاده از تلگرام نیز بیشتر شده است و فیلترینگ تلگرام و حذف هاتگرام و تلگرام طلایی در عمل نتوانسته مانع از استفاده از تلگرام گردد.   داده‌های بدست آمده نشان می‌دهد که: · در ادامه روند افزایشی استفاده از تلگرام، میزان بازدید مطالب کانال‌های تلگرامی در دی بیش از آذرماه بوده است و به صورت میانگین ۵۵۸میلیون بازدید در هر روز بیشتر از ماه قبل بوده است. · بیشترین بازدید مطالب کانال‌های تلگرامی مربوط به روز ۴شنبه ۱۸ دی‌ماه و همزمان با حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد و سقوط هواپیمای اوکراینی است. میزان بازدید در این روز ۳.۵میلیارد بوده که از این حیث یک رکورد در سال ۹۸ محسوب می‌شود. · ترور سردار شهید قاسم سلیمانی در روز ۱۲ دی‌ماه نیز با بیش ۲.۷۶ میلیارد بازدید، دومین روز پربازدید تلگرام در سال جاری را رقم زده است.

more_vert نرم افزار ساخت انیمیشن 3 بعدی DAZ Studio

ادامه مطلب

closeنرم افزار ساخت انیمیشن 3 بعدی DAZ Studio

نرم افزار ساخت انیمیشن 3 بعدی - DAZ Studio v4.10.0.123 x86/x64 قدرتمندترین برنامه و ارزانترین راه تولید مدل های سه بعدی DAZ Studio نرم افزاری کامل برای طراحی آثار منحصر به فرد هنر دیجیتال و انیمیشن هایی است که از افراد مجازی، حیوانات، وسایل مختلف، محیط و ... ایجاد می شوند. استفاده از این برنامه بسیار آسان بوده و فقط کافیست تا موضوع پروژه، اشیاء تزئینی که می خواهید اضافه کنید به همراه محل قرارگیری آن ها، تنظیمات، میزان روشنایی و وضوح هریک را تعین نموده و کار روی پروژه هنری خود را آغاز نمایید. اگر شما تصمیم دارید تا پروژه ی ساخت یک انیمیشن 3 بعدی را شروع کنید DAZ Studio این امکان را برای شما فراهم می کند تا با صرف کمترین زمان و هزینه، تمام اصول هنر دیجیتال 3 بعدی و انیمیشن سازی را فرا بگیرید و به ایده های ذهنی خود جامه ی عمل بپوشانید. با استفاده از مدل های 3 بعدی موجود در برنامه که شامل افراد، اشیاء، مکان ها و ... هستند، شما می توانید راحت تر آنچه را که تصور می کنید ایجاد کنید و یا حتی به خلق موجودات غیرعادی و افسانه ای بپردازید. قابلیت های کلیدی نرم افزار DAZ Studio:- سفارشی سازی کلیدهای میانبر صفحه کلید برای به کارگیری آسان تر- نوار ابزار قابل تنظیم- گزینه های انتخابی متفاوت برای هر ویژگی- پیش نمایش پروژه- انتخاب استایل خاص برای محیط کاری- Layout قابل سفارشی سازی- بارگذاری سریع- Magnetize خودکار- پشتیبانی از Drag و Drop- به کارگیری تصاویر پس زمینه- نمایش های متعدد- مدل های آماده بر مبنای اشکال هندسی اولیه- پشتیبانی از UV متعدد- ترکیب تصاویر- ابزار Spot Render- پشتیبانی از OpenGL- فیلترینگ تصویر- رندر کارتون (Toon)- امکان سایه دادن به اشیا- تغییر نوع و میزان نور- پشتیبانی از فرمت های فایل OBJ, OBZ, JPG, DSI, PNG, TIFF, BMP, BHV- ساخت فیلم های خروجی در فرمت AVI

more_vert کتاب مدرسه ی طراحی وب - جلد دوم: JQuery ،Javascript و PHP

ادامه مطلب

closeکتاب مدرسه ی طراحی وب - جلد دوم: JQuery ،Javascript و PHP

در کتاب پیش رو، از مطالب آموزشی سایت مفید و معتبر در زمینه طراحی صفحات وب، www.w3schools.com و نیز تجربیات مولف/مترجم کتاب استفاده شده است. کتاب حاضر، دومین جلد از سلسله کتب مدرسه­ ی طراحی وب است که به آموزش مباحث Javascript، JQuery و PHP اختصاص یافته است. جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی است که بیشتر با کد هایHTML در ارتباط است و دقیقاً همانند کدهای HTML روی پلتفرم های مختلف اجرا می شود. جی کوئری یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که کار با جاوا اسکریپت را ساده کرده است. Php نیز یک زبان اسکریپت نویسی سمت سرور، و یک ابزار قدرتمند برای ایجاد صفحات وب پویا و تعاملی می باشد. Php استفاده گسترده داشته، رایگان است و یک جایگزین مفید برای رقیبان مانند Microsoft ASP می باشد. این کتاب برای تمامی دانش آموزان، دانشجویان و علاقمندان به طراحی سایت مناسب بوده و می تواند سکویی برای شروع به کار در این زمینه پرطرفدار، جذاب، اشتغال زا و پرسود باشد. فهرست مطالبمقدمه آشنایی با جاوا اسکریپت جاوا اسکریپت در کجا... خروجی در جاوا اسکریپت نحوه نگارش (syntax) جاوا اسکریپت دستورالعمل ها در جاوا اسکریپت توضیحات در جاوا اسکریپت متغیرها در جاوا اسکریپت عملگرها در جاوا اسکریپت انواع داده ها در جاوا اسکریپت آرایه ها در جاوا اسکریپت توابع در جاوا اسکریپت رویدادها در جاوا اسکریپت متدهای تاریخ در جاوا اسکریپت بولین ها در جاوا اسکریپت عملگرهای مقایسه ای و منطقی در جاوا اسکریپت دستورالعمل های if…else در جاوا اسکریپت دستور switch در جاوا اسکریپت حلقه تکرار for در جاوا اسکریپت حلقه تکرار while خطاها در جاوا اسکریپت – Throw و Try…Catch HTML DOM در جاوا اسکریپت متدهای HTML DOM سند HTML DOM عناصر HTML DOM در جاوا اسکریپت HTML DOM – تغییر HTML HTML DOM – تغییر CSS HTML DOM – رویدادهای جاوا اسکریپت شنونده های رویداد در HTML DOM HTML BOM-Window window screen در جاوا اسکریپت History در جاوا اسکریپت شیء navigator در جاوا اسکریپت کادرهای popup در جاوا اسکریپت رویدادهای زمان بندی در جاوا اسکریپت کوکی ها در جاوا اسکریپت مقدمه ای بر jquery نصب jquey نحوه نوشتن Jquery انتخابگرهای Jquery رویدادهای Jquery افکت های Jquery توابع callback در Jquery Jquery و HTML تنظیم محتوا و صفات در Jquery اضافه کردن عناصر در Jquery حذف کردن عناصر در Jquery کلاس های CSS در Jquery متد css() در Jquery ابعاد در Jquery پیمایش در Jquery اجداد در پیمایش Jquery فرزندان در پیمایش Jquery هم نیاها (خواهر/برادر) در Jquery فیلترینگ در پیمایش Jquery فهرست انتخابگرها در Jquery معرفی PHP نصب PHP نحوه نوشتن دستورات PHP 5 متغیرها در PHP دستورات echo و print در PHP انواع داده ها در PHP رشته ها در PHP ثابت ها در PHP دستور switch در PHP حلقه های تکرار در PHP توابع در PHP آرایه ها در PHP مرتب کردن آرایه ها در PHP متغیرهای سراسری (global) در PHP – سوپر گلوبال ها اداره کردن فرم اعتبارسنجی فرم فیلدهای الزامی اعتبارسنجی ایمیل و URL مثال کامل فرم تاریخ و زمان در PHP اداره کردن فایل در PHP باز کردن، خواندن و بستن فایل در PHP آپلود فایل در PHP کوکی ها در PHP سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی MySQL اتصال به MySQL در PHP ایجاد یک بانک اطلاعاتی در MySQL انواع داده ها در MySQL درج داده درون MySQL گرفتن ID آخرین رکورد درج شده درج چند رکورد در MySQL دستورات آماده در PHP انتخاب داده از MySQL حذف داده ها از MySQL به هنگام سازی داده ها در MySQL محدود ساختن انتخاب داده ها از MySQL اداره کردن خطا در PHP اداره کردن استثناء در PHP منابع و مأخذ

more_vert کتاب والدین حقیقی، فرزندان مجازی

ادامه مطلب

closeکتاب والدین حقیقی، فرزندان مجازی

محمد منشی زاده در کتاب والدین حقیقی، فرزندان مجازی، والدین را از واقعیت موجود در جامعه آگاه می‌سازد و راهکارهایی عملی و کاربردی برای حضور فرزند شما در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌دهد. این روزها کمتر کسی کتاب می‌خواند؛ چون کتاب‌ خواندن، یعنی داشتن شجاعت برای شروع یک تغییر. شاید شما هم دیده باشید افرادی که زمان بسیاری را صرف شبکه‌های اجتماعی و دیدن تلویزیون می‌کنند؛ اما برای خواندن یک صفحه از کتاب فقط یک صفحه در روز! ماتم می‌گیرند. خوشحالیم که شما شجاعت تغییر را دارید و می‌خواهید زندگی بهتری داشته باشید. برای آنکه مهارت تربیت فرزند را یاد بگیریم باید انسان را بشناسیم. شناخت انسان توسط انسان، یکی از جالب‌ترین و پیچیده‌ترین کارهاست. شک نداریم که با دانستن ده‌ها و صدها نکته تربیتی، باز نمی‌توانیم یک انسان کامل پرورش دهیم؛ اما می‌توانیم قدم‌ به‌ قدم برای ساختن یک رابطه سالم و پرورش یک انسان بهتر نزدیک‌تر شویم. اگر در مورد مهارت‌های لازم برای حضور کودکان در فضای مجازی کتابی با هزار صفحه هم نوشته می‌شد باز هم ممکن بود نکته‌ای جا افتاده یا موضوعی نادیده گرفته‌ شده باشد. فرزندان ما از اولین روزهای تولد، با تلفن همراه والدین خود بازی می‌کنند. با صدای تلویزیون بیدار می‌شوند و با لالایی آن به خواب می‌روند. بازی‌های رایانه‌ای، آن‌ها را ساعت‌ها سرگرم می‌کند تا جای خالی خواهر یا برادر خود را حس نکنند. کم‌کم در شبکه‌های اجتماعی، به دنبال دوست می‌گردند، سپس قهر می‌کنند و یاد می‌گیرند چطور بی‌رحمانه قضاوت کنند. فضای مجازی، جسم و روح آن‌ها را در اختیار گرفته و البته عده‌ای هستند که این وضعیت را نتیجه پیشرفت فناوری، عصر ارتباطات و یک امر اجتناب ناپذیر می‌دانند روزگار ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند والدینی است که مسئولیت رفتار فرزندان خود را به طور کامل قبول کنند. فرزندان عصر فضای مجازی، به والدین حقیقی نیاز دارند. آن‌ها به پدران و مادرانی احتیاج دارند که همراه‌شان، در این فضای ناشناخته قدم بردارند و به آن‌ها، راه و رسم زندگی در دنیای رسانه‌های نوین را بیاموزند. این کتاب برای والدین حقیقی نوشته شده است. در بخشی از کتاب والدین حقیقی، فرزندان مجازی می‌خوانید: انسان‌ها به دو دسته افراد درون‌گرا و برون‌گرا تقسیم می‌شوند البته اینگونه نیست که یک نفر درون‌گرای خالص یا برون‌گرای خالص باشد. بلکه درون‌گرایی یا برون‌گرایی یک طیف است که در هر شخص ممکن است یک ویژگی غالب باشد. افراد درون‌گرا تمایل دارند زمان خود را به‌ تنهایی بگذرانند، آن‌ها انرژی خود را از تنهایی کتاب خواندن یا تماشای تلویزیون می‌گیرند؛ اما در عوض انسان‌های برون‌گرا انرژی خود را از حضور در بین افراد دیگر دریافت می‌کنند. درون‌گرا بودن یا برون‌گرایی یا هر تیپ شخصیتی به‌ تنهایی خوب یا بد نیست، بلکه اگر میزان تأثیر آن در زندگی هر فرد، بیش‌ از حد باشد موجب مشکلاتی در ارتباط شخص با دیگر افراد جامعه خواهد شد. جذابیت‌های فضای مجازی باعث می‌شود افراد تمایل داشته باشند زمان خود را با شبکه‌های اجتماعی یا گشت‌وگذار در اینترنت بگذرانند و همین موجب تربیت افراد درون‌گرا در جامعه خواهد شد. از طرفی افراد درون‌گرا، تمایل بیشتری به حضور در شبکه‌های اجتماعی دارند. برخلاف نام شبکه‌های اجتماعی که نشان از برخوردها و تعاملات اجتماعی است؛ در فضای مجازی شاهد تعاملات سالم در این حیطه نیستیم. بنابراین واضح است که فضای مجازی انسان‌های درون‌گرا تربیت می‌کند و همچنین انسان‌های درون‌گرا تمایل بیشتری برای حضور در این فضا دارند. فهرست مطالبمقدمهراهنمای استفاده از کتاباین کتاب برای چه کسانی مناسب است؟این کتاب به درد چه کسانی نمی‌خورد؟در این کتاب به سؤال‌های زیر پاسخ می‌دهیمچگونه این کتاب را بخوانم؟صفحه ویژه این کتاب و ده‌ها مقاله و هدیهفصل اول: یک حقیقت تلخخطرناک‌تر از سیگاراعتیاد به اینترنت و فضای مجازیاعتیاد و فرزند منفصل دوم: فضای مجازی به زبان سادهحکایت قصر و دروازه و کلیدچه واژه آشنایی! فضای مجازی!یک سکانس از فیلم ماتریکساز کدام در باید وارد شویم؟کلید ورود به فضای مجازیدر فضای مجازی چه خبر است؟یعنی این دنیا حقیقی نیست؟چرا دید منفی وجود دارد؟فصل سوم: چرا باید زندگی در فضای مجازی را به فرزندان‌مان یاد بدهیم؟ما همیشه کنار آن‌ها نیستیماز بقیه یاد می‌گیرندبلوغ زودرس3 دلیل برای بلوغ زودرس بر اثر فضای مجازیدرون‌گراها درخطر هستنددرون‌گرایی یا برون‌گرایی؟بیماری اردکاحتمال سوء‌ استفاده بیشترحریم خانوادهاشتراک اطلاعات یا افشای اطلاعات؟نرم‌افزارهای موبایل، تهدیدی پنهانموبایل یا یک وسیله کمک‌آموزشی؟کاهش خلاقیتنسل جدید چه فرقی می‌کند؟فصل چهارم: سلامتی فرزندان‌مان را جدی بگیریمیک‌ سوم از عمر فرزند شماگوژپشتیمشکلات اسکلتی و عضلانیکاهش رشدچاقی و اختلال تغذیهتنبلی چشم و ضعف بیناییاعتیاد به موبایل در کودکفصل پنجم: مهارت‌هایی برای یاد گرفتن والدینناامیدی از تربیت فرزندافتادن در شکاف دیجیتالی!از فرزند خود یاد بگیریدمانند یک آینهچطور آینه باشیم؟بازی کنید3 بازی برای تقویت گوش دادنبازی 1: صداها را نقاشی کنیدبازی 2: داستان خوانی به روش سؤالبازی 3: شعرهای ناتمامجایزه، رشوه نیست!اگر کار به تنبیه کشید...فصل ششم: مهارت‌هایی برای حضور در فضای مجازیفضای مجازی، ابزاری برای رشدتقویت مهارت‌های ذهنی از طریق بازی‌های کامپیوتریاستفاده از رسانه‌ها برای تقویت هوش اجتماعی3 تمرین برای تقویت هوش اجتماعیتقویت هوش کلامیمهارت «نه» ‌گفتنمهارت کار با رایانهمهارت مدیریت زماناستفاده امن از فضای مجازیفیلترینگ! خوب یا بد؟تجربه انگلستانفیلترینگ در ایرانآیا محدود کردن جواب نمی‌دهد؟اول جایگزینفصل هفتم: چگونه به کودکان درست فکر کردن بیاموزیم؟مهارت تفکر انتقادیتقویت تفکر انتقادی کودکانزاویه دید جدید بسازیددرست یا خیلی درست؟!تفکر انتقادی همان بی‌اعتمادی است؟کتاب سواد رسانه‌ای در ایرانیک تحقیق درباره سواد رسانه‌ایفصل هشتم: خریدن تبلت و موبایلفرزندم تبلت می‌خواهد! چه کنم؟یک حدیث و یک دنیا حرفموبایل شما پرستار کودک شما نیست!چرا کودکان موبایل را دوست دارند؟تبلت یا موبایل؟چه سنی مناسب است؟چطور استفاده خواهد شد؟گفت‌وگوهای سرنوشت‌سازفصل نهم: بازی‌های رایانه‌ای برای فرزند منفرزند من و بازی‌های رایانه‌ایتحقیر نکنید!تحلیل کنیدبازی مناسب؟درجه‌بندی بازی‌های رایانه‌ایبه ‌اندازه کافی محدودفصل دهم: رژیم مصرف فضای مجازیرژیم مصرف چیست؟اولین قدم را شما برداریدمصرف محدود و مشروطبرای همه مطالب آموزنده هم‌زمان نیستپشت‌صحنه‌ها را نمایش دهیدهمیشه ممنوع!جست‌وجوی محتوای جنسی3 اصل مهم برای دادن اطلاعات جنسی به کودکشما باید بیشتر و بهتر از اینترنت بدانیدفضای مجازی وسیله است!نظارت کنید ولی ناظم نباشید!مهربان و جدی!همه غریبه هستندمثل یک نگهبان باشیدانتظار اشتباه کردن را داشته باشیدحرف پایانیتشکر و قدردانی

more_vert کتاب دایره سبز: راه دست یابی به روابطی ارزشمند و دوری از روابط ناراحت کننده

ادامه مطلب

closeکتاب دایره سبز: راه دست یابی به روابطی ارزشمند و دوری از روابط ناراحت کننده

کتابی است در زمینه‌ی مهارت‌های ارتباطی و عنوان کتاب به این اشاره دارد که چگونه می‌توانیم در اطراف خودمان یک دایره‌ی سبز ارتباطی ایجاد کرده و از روابط و زندگی‌مان لذت بیشتری ببریم. تنها افراد مدبر و آگاه هستند که از اهمیت فوق‌العادۀ روابطشان با سایرین آگاه بوده و در جهت بهبود آن قدم بر می دارند و به شما تبریک می گویم که جزء این دسته از افراد هستید. این کتاب تلاشی است در جهت رسیدن به روابطی لذت بخش و دوست داشتنی که یکی از مؤلفه های اصلی احساس خوشبختی در انسان هاست. بسیاری از افراد بر این عقیده اند که بعد از ثروت، این روابط ارزشمند است که باعث ایجاد احساس خوشبختی در انسان ها می شود. این در حالی ست که کسانی که به دنبال کسب ثروت هستند، بعد از دست یابی به آن متوجه می شوند احساس رضایت و خوشبختی حاصل از روابط کارآمد، لذت بخش تر و مهم تر از ثروت مادی است و احتماًلاً در آنجاست که به این موضوع پی می برند که بخش مهمی از یک ثروت همه جانبه که باعث احساس خوشبختی می شود، روابطی ارزشمند است. فهرست مطالبمقدمهبخش اول: دایرۀ سبز چیست؟فصل اول: مهم‌ترازهرچیزبسته بندی بی محتواناتوانی رفتاریاهمیت دایرۀ سبزبخش دوم: دایرۀ سبز کم رنگفصل دوم: منطق حاکم بر حذف‌وگزینش افراد1) محدودیت تعداد افراد2) محدودیت زمانفصل سوم: دوستان فصلیاصلی ترین ویژگی دوستان فصلیفصل چهارم: ارتباط با تمام افراد لذت‌بخش استنتیجه گیریمنصف باشیمبخش سومایجاد دایرۀ سبزفصل پنجم: رفع موارد منفییک راه مطمئن برای فراری دادن افراد از خودمانتوهم انتقاد خوبدوری از ناراحتی کودکانهپرهیز از گرفتن تصمیمات آنیچگونه خودمان دوست فصلی نباشیمدلایل بروز چنین رفتارهاییچطور دچار گرفتگی و انفعال در روابط نشویم؟چند راه حل:اهمال کاری در روابطتنهایی آموخته شدهفصل ششم: ایجاد موارد مثبتمسئولیت پذیری در روابطمسئولیت پذیری مستقل از برون گرایی و درون گرایی استپیش شرط روابط ارزشمندعامل اجتماعی بودنفصل هفتم: وارد گود شویمچگونه با افراد جدید وارد رابطه شویم؟دلیل امتناع افراد از شروع ارتباط با دیگراننتیجۀ چنین رویکرد بدبینانه ای به روابطنسبی بودن چنین منفی نگری هاییراه حل عملی"کاریزما"، لازمۀ ایجاد روابطی ارزشمندمعنای کاریزما در روابطشاه کلید "کاریزما"راهکارهایی برای کاریزماتیک بودنتفسیر کلی راه حل های ارائه شدهراه حل های ارائه شده در عملیک اشتباه در برداشت از کاریزماتیک بودنبه آزردگی انسان های سطحی توجه نکنیدکاریزما نسبی استبخش چهارم: حفظ دایرۀ سبزفصل هشتم: چگونه با افراد نامناسب برخورد کنیم؟فرد نامناسب کیست؟بررسی افراد دستۀ دوبررسی افراد دستۀ یکاما چگونه با این افراد رفتار کنیم؟دوری از یک اشتباهفصل نهم: فیلترینگ روابطادب، قدرت می آفریندفصل دهم: ارتباط، خود یک محصول استضرورت تکامل شخصیتیپرهیز از یک اشتباهفصل یازدهم: درک متقابلدلیل عدم درک متقابلحتی به اندازۀ یک درصددرک مشکلات طرف مقابلپذیرش اشتباهفصل دوازدهم: یافتن جنبه ای مشترکفصل سیزدهم: رفتارهای خوب ما به خاطر خودمان استسخن آخرتقدیر و تشکر

more_vert بچه ها از چه سنی می توانند وارد فضای مجازی شوند؟

ادامه مطلب

closeبچه ها از چه سنی می توانند وارد فضای مجازی شوند؟

بسیار مهم است که کودکان شما دراین محدوده سنی تجربه های مثبتی را از سایت هایی که با آن سرو کار دارند، کسب کنند. این به مفهوم هر چه دور نگه داشتن کودکان از سایت های خطرناک نیست، بلکه اطمینان حاصل کردن از آن است که سایت های مورد بازدید، فرزندانمان را به سمت تخریب فکری سوق نمی دهد. نظارت بر فعالیت های آنلاین کودکان در سال های آغازین آشنایی با رایانه و اینترنت بسیار اهمیت دارد و لازم است تا کودکان در تمام لحظات تحت کنترل باشند. به علاوه، کودکان تنها می توانند نیم ساعت در روز را با سایت های متناسب سن خود سپری کنند. اما برای کودکان بالای هفت سال، شرایط فعالیت های اینترنتی کاملا تغییر می کند. محدود کردن کودکان و نوجوانان در استفاده از فضای مجازی یک الزام است متاسفانه در حال حاضر کودکان حتی در سن ۸، ۹ سالگی در اینستاگرام صفحه‌های شخصی راه‌اندازی می‌کنند که این موضوع می‌تواند آسیب بسیاری به کودکان وارد کند چراکه ممکن است کودکان و نوجوانان به خاطر کنجکاوی‌های متعدد،‌ وارد فضاهایی شوند و یا با افرادی معاشرت کنند که صدمات جبران ناپذیری به آنها و یا خانواده‌شان وارد کند اگر از ابتدای دوران تولد کودک، رابطه و صمیمیت بیشتری میان والدین و فرزند ایجاد شود این موضوع می‌تواند ساختار مناسب دفاعی بسیار خوبی ایجاد کند تا کودک از هرگونه سوءاستفاده و آسیبی دور باشد. صمیمیت در رابطه والدین و فرزند کمک می‌کند تا کودک برای ورود به هر فضایی آنها را آگاه کند، با آنها مشورت کند و در هر شرایطی نظر آنها را جویا شود. از طرفی دیگر، والدین می‌توانند براساس این صمیمیت شرایطی فراهم کنند که امکان حضور مداوم کودک در فضای مجازی تعدیل یابد. راهکارهایی بر اساس سن و مراحل مختلف ۲ تا ۴ سال: با شروع ۳ سالگی، برخی از کودکان را می توان از مزایای -مقداری جزئی- استقلال در فضای وب بهره مند کرد از این رو آنها می توانند به کاوش و تجربه های جدید دست یابند و حتی اشتباهات مختص به خود را مرتکب شوند. البته این به مفهوم آزادی کامل کودکان در فضای اینترنت نخواهد بود. بهترین کار آن است که والدین وب سایت های مناسب برای بازدید آنها را انتخاب کرده و خروج از وب سایت ها نیز بر عهده فرزندان نباشد. البته وقتی فرزندانتان در سایت های ایمن شناخته شده هستند، لازم نیست که تمام مدت بالای سر آنها ایستاده و یا کنارشان بنشینید. ۴ تا ۷ سال: در این محدوده سنی، کودکان شناسایی های جدید خود را در فضای مجازی آغاز می کنند، اما همچنان حفظ رابطه نزدیک والدین و فرزندان در فضای اینترنت بسیار مهم است. زمانی که فرزند شما در محدوده سنی مذکور قرار دارد، باید دسترسی او به اینترنت را تنها به سایت هایی که از قبل مشاهده کرده اید و نسبت به محتوای مفید آن اشراف دارید، محدود نمائید. بسیار مهم است که کودکان شما دراین محدوده سنی تجربه های مثبتی را از سایت هایی که با آن سرو کار دارند، کسب کنند. این به مفهوم هر چه دور نگه داشتن کودکان از سایت های خطرناک نیست، بلکه اطمینان حاصل کردن از آن است که سایت های مورد بازدید، فرزندانمان را به سمت تخریب فکری سوق نمی دهد. ۷ تا ۱۰ سال: در این محدوده سنی، کودکان با نگاهی فراخانوادگی بدنبال کسب موجودیت اجتماعی و اطلاعات بیشتر هستند. این زمانی است که فشار همسالان آغاز و تبدیل به یک مساله پیچیده برای بسیاری از بچه ها می شود. به اعتقاد "ریچارد تافت" (روانشناس)، فرزندان -در محدوده ۷تا۱۰ سال- در جستجوی استقلال بیشتر از والدین خود هستند. در طول این سالها، باید مقداری هم به تقویت استقلال کودکان توجه داشت، اما بازهم تکرار می کنیم که این به مفهوم کنار نشستن والدین نیست. همانطور که فرزندانِ خود را به تنهایی- در این محدوده سنی- برای تماشای فیلم روانه نمی کنید، بسیار مهم است که در فضای مجازی نیز با آنها همراه باشید. علاوه بر این، استفاده از نرم افزارهای فیلترینگ و محدود کردن کودکان به سایت های جستجو شده از طریق موتورهای جستجو ایمن(برای کودکان) نیز باید مدنظر باشد. ۱۰ تا ۱۲ سال: طی این دوره پیش از نوجوانی، بسیاری از بچه ها در جستجوی استقلال بیشتر هستند. حتی اگر حس استقلال طلبی برجسته هم نشود، در این زمان استفاده از اینترنت برای انجام تکالیف مدرسه، کشف منابع جدید برای سرگرمی، ورزش و سایر جذابیت ها آغاز می شود. رده سنی ۱۰ تا ۱۲ سال همچنین زمانی است که والدین نه تنها باید نگران نوع فعالیت های فرزندان خود در فضای آنلاین باشند بلکه زمان و میزان کار با اینترنت نیز اهمیت می یابد. در واقع وظیفه شما(والدین) این است که آنها را در مدیریت استقلال خود همیاری کنید. محدودیت هایی را در کیفیت و زمان آنلاین بودن فرزندان اعمال کنید و مطمئن شوید که آنها در فعالیت های دیگر ماننند ورزش، موزیک و کتابخوانی مشارکت دارند.   ۱۲ تا ۱۴ سال: - در این گروه سنی، بچه ها بسیار اجتماعی می شوند و تمایل زیادی به گفتگوهای آنلاین(چت) دارند. با تکرار قوانینی مربوط به حفظ حریم خصوصی برای فرزندانتان، مطمئن شوید که آنها اطلاعات شخصی خود را منتشر نکرده و بدون هماهنگی شما با مخاطبان آنلاین خود(در اتاق های گفتگو) قرار ملاقات نخواهند گذاشت. همچنین تاکید بسیاری بر عدم تبادل عکس با افراد ناشناس در فضای اینترنت داشته باشید. در سن ۱۲ تا ۱۴ سال باید درک روشنی از این حقیقت وجود داشته باشد که افراد ناشناس در فضای اینترنت ممکن است تا واقعیت فاصله زیادی داشته باشند. - محدوده سنی ۱۲ تا ۱۴ سال، دورانی است که کودکان نسبت به مسائل جنسی علاقه نشان می دهند. این کاملا برای آنها طبیعی است که در رابطه با جنس مخالف (و حتی همجنسان خود) کنجکاو شوند و عجیب نیست اگر که بخواهند به تصاویر و موضوعات جنسی دسترسی داشته باشند. طی این دوره اکتشافی اولیه، برای بچه ها بسیار مهم است که بدانند والدین آنها در اطرافشان هستند و از فعالیت های آنها آگاهی دارند. لازم نیست که تمام مدت در اتاقی باشید که فرزندانتان مشغول به وبگردی هستند اما آنها باید بدانند که والدین و سایر اعضا خانواده در هر زمان به اتاق مذکور درسترسی دارند و می توانند در رابطه با فعالیت های آنلاین آنها پرسش هایی را مطرح کنند. - اگر فرزندانتان به اکتشاف سایت ها با محتوای جنسی علاقه مند هستند، مضطرب نباشید. اینکه چگونه وضعیت موجود را مدیریت خواهید کرد بستگی به دیدگاه شما پیرامون چنین مسائلی دارد. توجه داشته باشید که زمان تغییر کرده و از این رو بچه ها با محتوا و موضوعاتی در اینترنت مواجه می شوند که به مراتب صریح تر و جذاب تر از تجربه های شما(والدین) از مجلات در زمان گذشته است. - اگر بچه ها در جستجوی اینترنتی جدیت بیشتر به خرج دهند، احتمالا به سایت ها و گروههای خبری دست می یابند که با انتشار محتوا و ترویج توهمات جنسی موجب پریشانی و هراس آنها و حتی خود شما خواهند شد. این احتمالا قوی ترین استدلال برای فیلترینگ اینترنت است و البته استدلالی محکم برای حضور نزدیک والدین در فعالیت های آنلاین فرزندان، ترویج ارزش های خانواه و ایجاد فضایی از اعتماد و صداقت بین والدین و فرزندان است. - اکثر کودکان در این سن به دانلود نرم افزار بازی از اینترنت و استفاده از آن بصورت آنلاین و یا آفلاین علاقه مند می شوند. برخی از این بازی ها ممکن است دارای محتوایی نامناسب از منظر والدین باشند، از این رو باید بدانید که فرزندتان با رایانه خود چه فعالیت هایی را انجام می دهد، حتی در مواقعی که به فضای مجازی متصل نیستند. نرم افزارهای مانیتورینگ در این زمینه مفید هستند. - محدوده سنی ۱۲ تا ۱۴ سال، دوره ای است که اکثر والدین آن را به عنوان زمانی مناسب برای صحبت در رابطه با مسائل جنسی-با فرزندان خود- انتخاب می کنند. مطمئنا ایده خوبی خواهد بود اگر به "واکنش" های خود در برابر کشف ناگهانی مشاهدات نامناسب فرزندتان در اینترنت هم کمی فکر کنید. - شما می توانید از فیلترینگ و مانیتورینگ فعالیت های اینترنتی فرزندان خود در این رده سنی استفاده کنید، اما ممکن است با مقاومت های نیز مواجه شوید. نکته مهم آن است که با فرزندان خود صادق باشید و آنها درک روشنی از نوع و علت اقدامات پیشگیرانه شما داشته باشند. برای مثال، اگر از نرم افزار فیلترینگ استفاده می کنید، باید فرزندتان را در جریان دلایل اقدام خود در راستای پیشگیری از مواجه وی با محتوای نامناسب قرار دهید. همانطور که مانع حضور فرزند خود در برخی مکان ها -در دنیای واقعی -می شوید، از امتیاز سرپرستی خود بهره برده و مانع دستیابی فرزندانتان به مکان هایی مشخص و البته نامناسب در فضای مجازی شوید. ۱۴ تا ۱۷ سال: این دوره سنی یکی از هیجان انگیزترین و پرچالش ترین دوره ها در زندگی فرزندان و حتی والدین به شمار می رود. نوجوان شما بلوغ جسمی، احساسی و فکری را آغاز می کند و مشتاق است تا استقلال هر چه بیشتر از والدین را تجربه کند. برخی از والدین این استقلال طلبی را به عنوان زمانی برای رها کردن فرزندان خود تلقی می کنند اما تغییرات رفتاری فرزندان در این دوره به مفهوم ترک وظایف سرپرستی از جانب والدین نیست. در این رده سنی، فرزندان در دوره ای مهم و پیچیده از دوران زندگی خود قرار دارند و استقلال وهدایت را به همراه هم باید تجربه کنند. در این دوره سنی، نوجوانان مستعد حضور در فعالیت های مخاطره آمیز آنلاین و آفلاین هستند. با آنکه احتمال سو استفاده از یک نوجوان در اتاق های گفتگو(چت روم) بوسیله اشخاصی که با آنها ارتباط برقرار می کند، بسیار کمتر از سایر گروههای سنی (قبلی) است اما این امکان وجود دارد که نوجوان شما، اشخاصی را در فضای آنلاین ملاقات کند و از این مللاقات احساس خوبی داشته باشد و در نهایت این رابطه را وارد دنیای حقیقی کند. نوجوانان باید بدانند هر کسی را که در فضای مجازی ملاقات می کنند لزوما همانطور که خود را معرفی می کند، نیست و این نکته ای بسیار مهم است. اگرچه گاهی اوقات انتقال آموزه های ایمنی به نوجوانان دشوار است، اما آنها معمولا نیاز به محافظت از خود در برابر کسانی که به دنبال سو استفاده هستند را می دانند. این درک باید برای نوجوانان فراهم شود که تحت کنترل بودن آنها به مفهوم هوشیاری و آمادگی در برابر اشخاص آسیب رسان است. همانطور که اشاره شده بزرگترین خطر را می توان ملاقات دوستان فضای مجازی در دنیای واقعی درنظر گرفت. اما در هر صورت اگر نوجوان شما با دوستی از فضای مجازی در دنیای واقعی ملاقات کرد باید توجه داشت که این ملاقات در یک مکان عمومی برگزار شود. والدین همواره توجه کنند که خودشان در دوران نوجوانی چه تمایلات و علاقه هایی داشته اند تا بدین وسیله انتظاراتی معقول در رابطه با فرزندان داشته و از واکنش بیش از اندازه در هنگام خطاها به دور باشند. اگر نوجوان به شما اعتماد کرده و دررابطه با چیزی ترسناک یا نامناسب که در اینترنت با آن مواجه شده، توضیحاتی را ارائه داد، هرگز مانع دسترسی وی به اینترنت نشوید. بلکه همراه او باشید و با هم تمرین کنید تا در آینده چنین تجربیاتی مجددا روی ندهد. به خاطر داشته باشید که نوجوانان شما بزودی به دوره بزرگسالی می رسند و نیاز دارند تا نوع رفتار مناسب و قضاوت عادلانه را بیاموزند و در نهایت به برداشتی شخصی در رابطه با وبگردی و حتی زندگی در شرایط ایمن برسند. - کاملا متناسب با این رده سنی است که فعالیت هایی مانند ارسال ایمیل، پیام رسان های فوری، وبگردی، دانلود و بازی را در فضای اینترنت تجربه کنند. - توسعه اساسی فعالیت های اینرتنتی در این رده سنی مربوط به زمانی است که بچه ها استقلال و حریم خصوصی می خواهند. آنها هویت های مختلف را تجربه کرده و مرزهای گذشته را به چالش می کشند. - مهارت های تفکر و اخلاق گرایی فرزند خود را در محدوده نگرانی های پیشگیرانه، احساسات و نیازهای دیگران پروش دهید. - به فرزندانتان کمک کنید تا مفاهیمی چون دانلود غیرقانونی و عواقب چنین اشتباهاتی را برای خود و دیگران بیاموزند - "اعتماد" در اینجا مساله ای بسیار مهم است. پس از آنکه به فرزندان خود آموزش های لازم در رابطه با مبدل شدن به یک "شهروند دیجیتال مسئول" را ارائه کردید، به نیاز فرزند خود برای برخورداری از حریم خصوصی احترام بگذارید. - داشتن رفتاری فراتر از حد انتظار و محدودیت هایی بیش از استاندارها موجب از میان رفتن فضای اعتماد میان شما و فرزندانتان خواهد شد. تعیین حداقل سن مجاز برای ورود به شبکه های اجتماعی در اروپا سن مجاز کودکان برای ورود به شبکه های اجتماعی ۱۶ سال تعیین شد ،حداقل سن مجاز کودکان برای حضور در شبکه‌های اجتماعی از ۱۳ سال به ۱۶ سال در اواخر سال ۲۰۱۵ ، نشان‌ دهنده وجود نگرانی‌ هایی در سایر کشور‌ها در مورد استفاده کودکان از شبکه ‌های اجتماعی است. علاوه بر این، طی یک نظرسنجی که در ژوئن ۲۰۱۴ در اسپانیا انجام شد، نشان داده شد که درصد قابل توجهی از والدین، از حضور کودکان ۱۰ تا ۱۷ ساله خود در شبکه‌ های اجتماعی و قرار دادن اطلاعات شخصی در دسترس عموم، جلوگیری به عمل آورده و یا فعالیت‌‌ های کودکان توسط والدین نظارت می‌ شود.

more_vert کتاب مهندسی گچ: هندبوک کاربردی دانشجویان و مدیران کیفیت

ادامه مطلب

closeکتاب مهندسی گچ: هندبوک کاربردی دانشجویان و مدیران کیفیت

پیشرفت سریع صنعت ساختمان، روز به روز چشم اندازها و افق‌های روشن‌تری را جهت حل مشکلات مسکونی و واحدهای تجاری و اداری آحاد جوامع بشری ارائه می‌نماید. لذا به منظور تأمین بخشی از نیاز صنعت گچ، این کتاب پس از مدت‌ها تلاش بی وقفه و استفاده از تجربیات میدانی، به منظور استفاده‌ی دانشجویان و بالاخص مدیران کیفیت واحدهای تولیدی صنایع گچ کشور به نگارش درآمده است تا کمبود منبع مناسب در این زمینه را تا حدی جبران کرده و نیازهای کیفی صنعت گچ، مشکلات و راهکارها را به صورت کاربردی بیان نماید. فهرست مطالب 1- تاریخچه2- زمین شناسی گچ2-1- پیدایش رسوبات تبخیری3- تأثیرات زیست محیطی ژیپس4- کانی‌های سولفات کلسیم5- استخراج سنگ گچ6- انواع سنگ گچ7- کاربردهای سنگ گچ8- کاربردهای گچ9- خواص گچ10- فازهای سیستم CaSO4-H2O11- تجزیه‌ی فازهای گچ11-1- تعیین انیدریت III11-2- تعیین نیمه هیدرات11-3- تعیین انیدریت II11-4- تعیین دی هیدرات11-5- محاسبه‌ی مواد هیدراته نشده11-6- درجه‌ی هیدراته شدن پس از 24 ساعت12- پراکندگی واحدهای تولیدی گچ ساختمانی در کشور13- ماشین آلات و تجهیزات کارخانه‌ی گچ14- فرآیند تولید گچ ساختمانی14-1- مرحله‌ی دپو:14-2- مرحله‌ی خردایش:14-3- مرحله‌ی تغذیه یا جداسازی مواد خام:14-4- مرحله‌ی پخت:14-5- مرحله‌ی فیلترینگ یا غبارگیری:14-6- مرحله‌ی دم‌پخت:14-7- مرحله‌ی آسیاب:14-8- مرحله‌ی سرند (الک):14-9- مرحله‌ی بسته بندی:15- نشانه گذاری و برچسب گذاری16- انبار کردن گچ17- انرژی حرارتی در صنعت گچ18- انرژی الکتریکی در صنعت گچ19- مهندسی کیفیت20- کنترل کیفیت21- کنترل کیفیت گچ ساختمانی21-1- سنگ گچ21-1-1- روش‌های شناسایی وجود ناخالصی در سنگ گچ21-2- نوع پخت21-2-1- دستیابی به پخت و کیفیت بهتر21-2-2- دم‌پخت21-2-3- مزایای استفاده از سیلوی دم‌پخت در کارخانه21-3- دانه‌بندی گچ22- تکنیک‌هایی جهت افزایش گیرش گچ در کارخانه23- مدیریت کیفیت فراگیر (TQM)24- استانداردها25- آزمایشگاه26- تجهیزات آزمایشگاهی26-1- دستگاه‌ها26-2- ابزار آلات و لوازم شیشه‌ای26-3- مواد شیمیایی27- روش‌های آزمون27-1- آزمون فیزیکی27-2- آزمون مکانیکی27-3- آزمون شیمیایی28- کنترل تولید کارخانه‌ای29- مشکلات صنعت گچ و راهکارهای آن30- مشکلات دیوارهای با پوشش گچ و اصلاح آن‌ها30-1- ترک خوردگی30-2- طبله کردن30-3- خوردگی فلزات30-4- فرو رفتگی دیوار31- انواع گچ31-1- گچ ساختمانی31-2- گچ پاریس31-3- گچ خشک کننده (رطوبت گیر، Dryer)31-4- گچ انیدریت (سوخته)31-5- گچ اندود31-6- گچ مرمر (پاریان، سیمان کین)31-7- گچ استریش (کف سازی)31-8- گچ آلفا (α)31-9- گچ تحریر31-10- گچ شکسته بندی31-11- گچ قالب ریزی31-12- گچ رنگی31-13- گچ زیرسازی31-14- گچ رویه‌ی زبر31-15- اسپری رویه‌ی زبر31-16- گچ عایق صوت31-17- گچ کاردک (درزگیری، پر کننده)31-18- گچ گیپتون (جیپتون)31-19- گچ آماده‌ی پاششی32- انواع قطعات گچی32-1- روکش‌های گچی32-2- تیغه‌های گچی32-3- بلوک‌های گچی (دیواره)32-4- روکش‌های گچی تزئینی32-5- قطعات گچی گرماتاب32-6- قطعات گچی سفت کاری32-7- قطعات گچی زیرسازی32-8- قطعات گچی برای مصارف خارجی32-9- پوشش گچی بام32-10- آجرهای گچی32-11- سقف‌های گچی کاذب (سقف پوش گچی)32-12- تایل گچی32-13- درای وال (drywall)32-14- کامپوزیت‌های گچی33- نانو گچ34- افزودنی‌ها34-1- تغییر زمان گیرش گچ34-2- افزایش حالت ارتجاعی گچ34-3- عایق کردن گچ و قطعات گچی34-4- سبک کردن گچ و قطعات گچی34-5- افزایش مقاومت گچ و قطعات گچی34-6- تغییر نسبت آب به گچ ملات34-7- مقاوم کردن گچ در برابر آب34-8- افزایش روانی گچ35- جداول اطلاعات مورد نیاز35-1- جدول اصطلاحات مورد استفاده در کارخانجات گچ و معادل انگلیسی آن‌ها35-2- جدول تبدیل الک‌ها35-3- اوزان و اعداد اتمی‌عناصر35-4- تبدیل واحدها36- مراجع

more_vert کتاب مبانی و اصول عملکرد پمپ‌ها

ادامه مطلب

closeکتاب مبانی و اصول عملکرد پمپ‌ها

کتاب مبانی و اصول عملکرد پمپ‌ها نوشته‌ی امیر زرین کار، امین انتخابی و سعید سراوانی ضمن بررسی سیر تکامل تلمبه‌خانه‌ها از دوران باستان تا امروز، به معرفی انواع پمپ‌ها در صنعت تاسیسات و محاسبات سر‌انگشتی انتخاب پمپ برای منازل مسکونی، موتورخانه‌ها، جکوزی، استخر، برج خنک‌کن و کندانسور‌ها می‌پردازد. یکی از اولین جوامع انسانی که در اروپا و در قرون وسطی شکل گرفت، در اطراف منطقه مدیترانه بوده است. حدود 10 الی 20 درصد از جمعیت کل در این منطقه قرار داشته است و می‌توان گفت نسبتا بارش کمی داشته است. تا پایان دوره باستان برای تعیین کیفیت آب از پارامتر‌های بصری مانند بو، رنگ، طعم استفاده می‌شده است. این مردم از چشمه‌ها برای تامین آب مصرفی خود استفاده می‌کردند و بعدها برای بهبود کیفیت آب از ایده جوشیدن آن استفاده می‌کردند که مسلما ایده‌ای موقتی بوده است چرا که برای تامین سوخت و رسیدن به درجه حرارت مورد نظر مشکل وجود داشته است. برای انتقال این آب به سایر مکان‌ها ابتدا از لوله‌های سربی استفاده می‌شد که به دلیل آلوده شدن آب به سرب این ایده کنار گذاشته شد و استفاده از لوله‌های سرامیکی مطرح شد. که باز هم بعد‌ها متوجه شدند برای کارکرد درست این لوله‌ها نیاز است که داخل‌شان تمیز شود. به عنوان مثال با جمع شدن ماده‌ای به نام کلسیم کربنات راه آب در لوله بسته می‌شده است. بعد از سقوط امپراتوری رم، سیستم آب‌رسانی دچار تغییرات اساسی شد. در این مقطه از زمان افراد هر منطقه تصمیم به استفاده و ایجاد چاه‌های متعدد کردند که با توجه به افزایش روزافزون جمعیت این ایده چندان پاسخگوی نیاز آن‌ها نبود. اما با گذشت زمان و ایجاد دانشگاه‌های مختلف جمعیت با سواد غلبه پیدا کردند و در نتیجه باز هم سیستم آب‌رسانی دچار تغییر و تحول شد. در قرن نوزدهم، بریتانیا به عنوان پیشگام سیستم آبرسانی و آبرسانی مدرن شناخته شد، اما این نوآوری‌ها خیلی زود به آلمان، سایر نقاط اروپا، ایالات متحده آمریکا و بعدا نیز در جاهای دیگر گسترش یافت. در این قرن ایده فیلتر کردن آب برای از بین بردن مواد و میکروب‌های موجود در آن مطرح شد. در طول قرن بیستم، نقش آب در انتقال چندین بیماری مهم – تب تیفوئید و اسهال – شناخته شد و در نتیجه پیاده‌سازی ایده فیلترینگ آغاز شد. البته لازم به ذکر است که انتقالات سیال در برخی از تمدن‌های باستانی تا امروز مورد مطالعه قراره گرفته‌اند و در خلال این مطالعات مطالب بسیار مهم و البته شگفت‌آوری ارئه شده است به عنوان مثال شهر ماچوپیچو پرو در سال 1450 میلادی ساخته شد و دوران طلایی‌ای در زمان خود داشت اما بعد از آن به دست فراموشی سپرده شد و نامی از آن بر زبان آورده نشد تا اینکه در روز 24 جولای 1911، توسط باستان‌شناسی آمریکایی به نام هیرام بینگهام کشف شد. ماچوپیچو به معنای قله‌ی قدیمی است، این شهر اسرار آمیز بر فراز قله‌های آند و در ارتفاع 2430 متری از سطح دریا ساخته شده است سیستم آبیاری و آبرسانی این شهر در زمان خود بسیار پیشرفته و بحث برانگیز بوده است کانال‌ها، لوله‌ها و در برخی موارد حفاری تونل‌هایی به منظور انتقال آب در سال 1450 میلادی جز ساخته‌های بسیار مدرنی است که نیازمند دانش بسیار پیچیده‌ای بوده در کشور ما نیز شبکه آبرسانی و دفع فاضلاب در شهر سوخته واقع در استان سیستان و بلوچستان که در حدود 5000 سال قبل مورد بهره‌وری قرار گرفته است نمونه‌ای از این عجایب و طراحی بحث بر‌انگیز است. فهرست مطالبفصل صفرم: مقدمهذخیره سازی سیالاتاصول ذخیره سازی مایعاتانواع مخازن نگهداری سیالاتمخازن سقف ثابتمخازن سقف شناورراهنمای انتخاب نوع مخزنفصل اول: اصول عملکرد پمپ‌هاپمپانواع پمپ‌هانحوه عملکرد پمپ‌های گریز از مرکزمکانیکال سیل چیست؟نحوه عملکرد پمپ‌های رفت و برگشتی (Reciprocating)پمپ تیغه‌ای (Vane Pump)پمپ‌های پیچی (Screw Pump)پمپ‌های زائددار ( (Lobe Pumpپمپ‌های اجکتوری یا جتی (تزریقی –سرعتی) (eductor-jet pump)پمپ‌های آتشنشانی بر اساس استاندارد NFPA 20آنچه در مورد پمپ‌های آتشنشانی باید بدانیمپمپ جوکی (Jockey Pump)فصل دوم: مکانیک سیالاتانواع انرژیفصل سوم: اجزاء مکانیکی پمپ‌ها1-بدنه (casing)2-محور ( (shaft3-پروانه (impeller)روپوش محور (shaft sleeve)حلقه‌های سایشی (wear ring)یاتاقان (bearing)افشاننده (diffuser)متعادل کردن حرکت محوریفصل چهارم: مبانی الکتریکی پمپ‌هاتعاریف اولیهفصل پنجم: نحوه انتخاب صحیح پمپ‌هافصل ششم: شیرها و اتصالاتفصل هفتم: نکات اجرایی نصب

more_vert کتاب مبانی و اصول عملکرد پمپ‌ها

ادامه مطلب

closeکتاب مبانی و اصول عملکرد پمپ‌ها

کتاب مبانی و اصول عملکرد پمپ‌ها نوشته‌ی امیر زرین کار، امین انتخابی و سعید سراوانی ضمن بررسی سیر تکامل تلمبه‌خانه‌ها از دوران باستان تا امروز، به معرفی انواع پمپ‌ها در صنعت تاسیسات و محاسبات سر‌انگشتی انتخاب پمپ برای منازل مسکونی، موتورخانه‌ها، جکوزی، استخر، برج خنک‌کن و کندانسور‌ها می‌پردازد. یکی از اولین جوامع انسانی که در اروپا و در قرون وسطی شکل گرفت، در اطراف منطقه مدیترانه بوده است. حدود 10 الی 20 درصد از جمعیت کل در این منطقه قرار داشته است و می‌توان گفت نسبتا بارش کمی داشته است. تا پایان دوره باستان برای تعیین کیفیت آب از پارامتر‌های بصری مانند بو، رنگ، طعم استفاده می‌شده است. این مردم از چشمه‌ها برای تامین آب مصرفی خود استفاده می‌کردند و بعدها برای بهبود کیفیت آب از ایده جوشیدن آن استفاده می‌کردند که مسلما ایده‌ای موقتی بوده است چرا که برای تامین سوخت و رسیدن به درجه حرارت مورد نظر مشکل وجود داشته است. برای انتقال این آب به سایر مکان‌ها ابتدا از لوله‌های سربی استفاده می‌شد که به دلیل آلوده شدن آب به سرب این ایده کنار گذاشته شد و استفاده از لوله‌های سرامیکی مطرح شد. که باز هم بعد‌ها متوجه شدند برای کارکرد درست این لوله‌ها نیاز است که داخل‌شان تمیز شود. به عنوان مثال با جمع شدن ماده‌ای به نام کلسیم کربنات راه آب در لوله بسته می‌شده است. بعد از سقوط امپراتوری رم، سیستم آب‌رسانی دچار تغییرات اساسی شد. در این مقطه از زمان افراد هر منطقه تصمیم به استفاده و ایجاد چاه‌های متعدد کردند که با توجه به افزایش روزافزون جمعیت این ایده چندان پاسخگوی نیاز آن‌ها نبود. اما با گذشت زمان و ایجاد دانشگاه‌های مختلف جمعیت با سواد غلبه پیدا کردند و در نتیجه باز هم سیستم آب‌رسانی دچار تغییر و تحول شد. در قرن نوزدهم، بریتانیا به عنوان پیشگام سیستم آبرسانی و آبرسانی مدرن شناخته شد، اما این نوآوری‌ها خیلی زود به آلمان، سایر نقاط اروپا، ایالات متحده آمریکا و بعدا نیز در جاهای دیگر گسترش یافت. در این قرن ایده فیلتر کردن آب برای از بین بردن مواد و میکروب‌های موجود در آن مطرح شد. در طول قرن بیستم، نقش آب در انتقال چندین بیماری مهم – تب تیفوئید و اسهال – شناخته شد و در نتیجه پیاده‌سازی ایده فیلترینگ آغاز شد. البته لازم به ذکر است که انتقالات سیال در برخی از تمدن‌های باستانی تا امروز مورد مطالعه قراره گرفته‌اند و در خلال این مطالعات مطالب بسیار مهم و البته شگفت‌آوری ارئه شده است به عنوان مثال شهر ماچوپیچو پرو در سال 1450 میلادی ساخته شد و دوران طلایی‌ای در زمان خود داشت اما بعد از آن به دست فراموشی سپرده شد و نامی از آن بر زبان آورده نشد تا اینکه در روز 24 جولای 1911، توسط باستان‌شناسی آمریکایی به نام هیرام بینگهام کشف شد. ماچوپیچو به معنای قله‌ی قدیمی است، این شهر اسرار آمیز بر فراز قله‌های آند و در ارتفاع 2430 متری از سطح دریا ساخته شده است سیستم آبیاری و آبرسانی این شهر در زمان خود بسیار پیشرفته و بحث برانگیز بوده است کانال‌ها، لوله‌ها و در برخی موارد حفاری تونل‌هایی به منظور انتقال آب در سال 1450 میلادی جز ساخته‌های بسیار مدرنی است که نیازمند دانش بسیار پیچیده‌ای بوده در کشور ما نیز شبکه آبرسانی و دفع فاضلاب در شهر سوخته واقع در استان سیستان و بلوچستان که در حدود 5000 سال قبل مورد بهره‌وری قرار گرفته است نمونه‌ای از این عجایب و طراحی بحث بر‌انگیز است. فهرست مطالبفصل صفرم: مقدمهذخیره سازی سیالاتاصول ذخیره سازی مایعاتانواع مخازن نگهداری سیالاتمخازن سقف ثابتمخازن سقف شناورراهنمای انتخاب نوع مخزنفصل اول: اصول عملکرد پمپ‌هاپمپانواع پمپ‌هانحوه عملکرد پمپ‌های گریز از مرکزمکانیکال سیل چیست؟نحوه عملکرد پمپ‌های رفت و برگشتی (Reciprocating)پمپ تیغه‌ای (Vane Pump)پمپ‌های پیچی (Screw Pump)پمپ‌های زائددار ( (Lobe Pumpپمپ‌های اجکتوری یا جتی (تزریقی –سرعتی) (eductor-jet pump)پمپ‌های آتشنشانی بر اساس استاندارد NFPA 20آنچه در مورد پمپ‌های آتشنشانی باید بدانیمپمپ جوکی (Jockey Pump)فصل دوم: مکانیک سیالاتانواع انرژیفصل سوم: اجزاء مکانیکی پمپ‌ها1-بدنه (casing)2-محور ( (shaft3-پروانه (impeller)روپوش محور (shaft sleeve)حلقه‌های سایشی (wear ring)یاتاقان (bearing)افشاننده (diffuser)متعادل کردن حرکت محوریفصل چهارم: مبانی الکتریکی پمپ‌هاتعاریف اولیهفصل پنجم: نحوه انتخاب صحیح پمپ‌هافصل ششم: شیرها و اتصالاتفصل هفتم: نکات اجرایی نصب

more_vert کتاب 12 سال تدریس بیهوده

ادامه مطلب

closeکتاب 12 سال تدریس بیهوده

کتاب "12 سال تدریس بیهوده" برای ایجاد انگیزه و یا بالا بردن روحیه شما نوشته نشده است. فرق این کتاب با بسیاری از کتاب های آموزش زبان در این است که شما در این کتاب یکسری دستورالعمل ها و راهکارهای کاربردی را فرا می گیرید که مسیر فراگیری زبان را از سیر زبان گرفته (هدف گذاری، برنامه ریزی و . .) تا پیاز زبان که تسلط به مهارت های شنیداری، خواندن، گفتاری و . .) است را با تمرین های کاربردی به شما آموزش می دهد. در این کتاب شما برای یادگیری زبان خود سیستمی طراحی می‌کنید، که با اجرای روش ها و دستورالعمل ها‌ی آن به راحتی می توانید مهارت های زبانی خود را در حد بالایی توسعه بدهید و زبان را برای همیشه بخشی از زندگی خود کنید.درصد بسیاری بالایی از افراد چند زبانه و زبان آموزان موفق به نکاتی بسیار جالبی اشاره داشتند که نکته مشترک موفقیت آنها در روند یادگیری زبانهای خارجی این بوده است که باید یاد بگیریم که چگونه زبان یاد بگیریم، و چطور زبان را بخشی از زندگی خود کنیم و ایده های کتاب برگرفته از نظر این عزیزان است.با اجرای تک تک روشها و فنون آموزش زبانی که در این کتاب گفته می شود سرعت یادگیری شما حداقل 3 برابر و از طرفی هزینه های شما حداقل یک پنجم کاهش خواهد یافت.دراین کتاب می آموزید کهچه زبان و مهارتی نیاز شما در 6 ماه آینده است.چگونه آموزشگاه زبان خوب پیدا کنیم.چگونه منابع آموزش زبان متناسب با شغل و نیاز خود پیدا کنیم.چگونه از زمانهای مرده برای یادگیری زبان استفاده کنیمچگونه با کمترین هزینه زبان یادبگیریمچگونه مهارتهای گفتاری، شنیداری و خواندن را بهبود ببخشیم.و از همه مهمتر یادبگیریم چگونه زبان یادبگیریم و زبان را بخشی از زندگی خود کنیم.چرا هرزبان آموز موفق و یا موسسات زبان باید حداقل یک کتاب 12 سال تدریس بیهوده داشته باشند؟چرا داشتن این کتاب به همه زبان آموزان توصیه می شودمعمولا بسیاری از زبان آموزان تا به حال متحمل هزینه های بسیاری برای یادگیری زبانهای خارجی شده اند. و همیشه تقصیر را بر گردن آموزشگاه و استاد زبان و حتی منابع و کتابهای موجود انداخته اند. و تنها راه چاره را تعویض آموزشگاه و استاد و ... دانسته اند و از این نکته مهم غافل مانده اند که دقیقا یادگیری زبان از لحظه خروج از کلاس اتفاق می افتد. اما به دلیل عدم آگاهی از روشها و فنون بسیار ساده در مسیر یادگیری زبانهای خارجی فرصت یادگیری زبان را برای خود فراهم نکرده اند. این کتاب دقیقا برای شما نوشته شده است تا با در دست داشتن یک دستورالعمل یادگیری زبانهای خارجی به نتایج فوق العاده ای در مسیر یادگیری زبانهای خارجی برسید.دو مزیت اصلی این کتاب1- این کتاب حاصل تجربه 12 سال تدریس و مشاوره در زمینه آموزش و یادگیری زبان انگلیسی است که برنامه ها و رفتارهای آموزشی زبان آموزان موفق را زیر نظر قرار داده ام و با توجه به آنها دستورالعملی را برای فراگیری زبانهای خارجی تدوین کردم.2- نویسنده ی این کتاب یک مربی، معلم زبان و همچنین سخنران است که از تجارب کاملا شخصی خود در این کتاب گفته است. او براین باور است که این کتاب یک نقشه راه است که هر استاد و زبان آموز با اجرای آنها حداقل 3 برابر سرعت آموزش و یادگیری خود را افزایش می دهد. فهرست مطالب فصل اول: قطب نمای زبان یابفرآیند یادگیری زبان برادر بزرگتر علاقه به یادگیریفرآیند یادگیری زبان یعنی: عامل تمرکز در یادگیری زبانتمرکز آری، تنوع ممنوعخاطره زبانیفصل دوم: اصل مرکب در یادگیری زبان های خارجیتعریف اصل مرکب به زبان سادهمثال اصل مرکب در یادگیری زبان انگلیسیفصل سوم: ویروس های که دوست ندارند شما زبان یادبگیریدویروس شماره 1: وقت ندارمزمان های به اصطلاح مردهویروس شماره 2: ویروس وقت کلاس رفتن ندارمخاطره زبانیویروس شماره 4: هر کاری می کنم زبان یاد نمی گیرمراه حل: آشنایی با سبک های یادگیریسبک یادگیری دیداریتکنیک های یادگیری دیداریسبک یادگیری شنیداریتکنیک های یادگیری شنیداریویروس شماره 5: خاطرات بد زبانیراه حلفصل چهارم: برنامه ریزی خودخوان و گروهی برای یادگیری زبان های خارجیداستان شیرین بازنده هاتهیه قرارداد زبانیعقد دائم با زبانای کاش در تهران زندگی می کردمابزار زبانیتعیین سطح زبانیشکار منابع زبانیایجاد عادات زبانیدر تیم زبان فوروارد باشیدبرنامه خودخوان و گروهیخاطره زبانیمرور به توان ایکستفکر به زبان مقصدشبکه های اجتماعی با طمع زبانمزایای این گروه ها در صورت تداوم:صندوقچه زبانیلیست های مورد علاقه با طمع سایت زبانمعلم زبان باشیدمزایای این روش:اپلیکیشن های زبانیتشکیل خانواده زبانیکارگاه تراشکاری و برشکاری زبانخاطره زبانینقاشی مسیر رفت و برگشت به رنگ زباندفترچه خاطرات انگلیسیثبت نام در سایت زبان پلنتغییر زبان ابزارهای الکترونیکییادگیری گروهیاستفاده از منابع هم سطح خودتانتمرین:فصل پنجم: آموزشگاه زبانآموزشگاه آری یا نه؟انتخاب آموزشگاهنکتههمراه زبانی در آموزشگاه زباناستادانی که نمی خواهند شما زبان یاد بگیریدزنگ تفریح:فصل ششم: گفتاریجرات اشتباه کردنآینه گفتارینکتهضبط صداشکار جملات با ارزشتکه کلام هازبان بدنالگوی گفتارینقاشی مکان ها با رنگ زبانشکار دوستان زبان دانشمرده شمرده صحبت کنیمراهکار:یادگیری علایم فونوتیکخاطره:گوینده خبر شویدقدرت بیاناستفاده از پاورپوینتنکاتی برای ایجاد پاورپوینتخلاصه سازیمترجم شفاهی باشیدتأسیس کارخانه جمله سازیهم دلی از هم زبانی بهتر استفصل هفتم: شنیداریگزینش منابع صوتیمقایسه فیل و فنجانفایل های صوتی با سرعت ژیاناستفاده از هدفون آری یا نه؟؟؟؟ضبط صدای استادورزش و آموزش زباناخبار انگلیسیدستگاه سوال سازفصل هشتم: خواندنمادر مهارت هامزیت خواندن نسبت به شنیدنکبوتر با کبوتر، سطح با سطحشرایط انتخاب متناستفاده از دوربین به جای نزدیک بین در متون زبان اصلیتماشای متن از ارتفاع 500 متریترجمه مقابله ایدرک به جای ترجمهموضوع خوانیکمک شبکه های اجتماعی به فراگیری زبانکامنت خوانی و کامنت نویسیاستفاده از قیچی در بهبود مهارت خواندنخاطره:فصل نهم: لغاتسر شماری واژگانخاطره:انتخاب دیکشنری مناسب:چرا شما به یک دیکشنری خوب نیاز دارید؟یک دیکشنری خوب چه ویژگیهایی دارد؟چهطور از دیکشنری استفاده کنیم؟دیکشنری خوانیمزایای دیکشنری خوانی:خلق دیکشنری با نام خودتانآشنایی با ریشه های لاتینپیشوند و پسوند، دو یار جدا نشدنییادگیری افعال دو قسمتیراه حل:جراحی واژگاننصب فیلترینگ برروی لغات غیر ضروریدرخت زبان به جای دانه زبانخواندن برگه های تبلیغاتییادگیری لغت با کمک تابلوهای دو زبانهمدیریت دو دقیقه ای در یادگیری لغاتهر لغت جایی و هر جمله مکانی دارددفترچه خاطرات، رفیق فابریک زبان آموزیادسپاری لغات با کمک جعبه لایتنرچرا جعبه لایتنر؟جعبه لایتنر و زبان آموزروش کارچند نکته کلیدی در استفاده جعبه لایتنرروش درست کردن برگه های آماده:اهمیت تفکر در یادگیری زبانفصل دهم: فیلم زبان اصلیموضوع فیلمفیلم یا سریالفیلم با زیرنویس یا بدون زیرنویساقداماتی که در حین فیلم دیدن می باید انجام داد:فصل یازدهم: گرامرچند کیلو گرامر لازمه؟گرامر تستی یا گفتاریطبیعیترین راه فراگیری گرامرلذت بخش ترین روش فراگیری گرامرگرامر در نوشتارافعال بی قاعده و گرامرسایت های گرامریاهمیت انتقال معنا به جای گرامرزنگ تفریح:فصل دوازدهم: تلفظکدام لهجه بهتر است؟نرم افزار تحلیل تلفظدرباره نویسنده

more_vert کتاب حقوق جزای اختصاصی رایانه‌ای

ادامه مطلب

closeکتاب حقوق جزای اختصاصی رایانه‌ای

کتاب حقوق جزای اختصاصی رایانه‌ای نوشته‌ی امین امیریان فارسانی و حجت محمد حسینی حاجیور، به بررسی جایگاه جعل رایانه‌ای در حقوق کیفری ایران، مجازات در جعل رایانه‌ای، خرابکاری رایانه‌ای در اسناد بین المللی، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا و... می‌پردازد. همانطور که می‌دانید جرم جعل رایانه‌ای به صورت یک عنوان جزایی جدید پا به عرصه نظام کیفری ایران گذاشته است ولی همانند سایر عناوین جزایی از کلیات و اهدافی برخوردار می‌باشد که در واقع بیان این کلیات، منجر به پرداختن عناصر متشکله این جرم و همچنین تجزیه و تحلیل آن‌ خواهد شد. در واقع جرم جعل رایانه‌ای به عنوان یکی از جرائم رایانه‌ای دارای پیشینه و مبانی است. جعل رایانه‌ای از جمله جرم‌هایی می‌باشد که در آن کامپیوتر هم وسیله مرتکب شدن به جرم و هم موضوع آن است. امروزه به دلیل توسعه یافتن ارتباطات تجاری، سیاسی و علمی اعتبار و ارزش اسناد بسیار بیشتر از گذشته شده است که جعل این اسناد منجر به برخورد شدید جامعه می‌شود و از طرف دیگر به دلیل هزینه‌های نگهداری اسناد نوشته، بیشتر داد و ستدها در جهان به وسیله اسناد الکترونیکی انجام می‌شود به صورتیکه همه‌ی داد و ستد‌های تجاری در برخی از بنادر جنوب شرقی آسیا تنها با اینگونه اسناد انجام خواهند شد. اسناد الکترونیکی از خصوصیاتی برخوددار هستند که آن‌ها را با سایر اسناد کاغذی متمایز می‌کند. مهم‌ترین خصوصیت این اسناد این است که دارای اطلاعاتی مخفی هستند که برای هیچ کس قابل رویت نمی‌باشد ولی در صورت نیاز اطلاعات خیلی زیادی به شما می‌دهد. همچنین اسناد و داده‌های الکترونیکی را می‌توان به حالت فشرده ذخیره کرد بنابراین نقل و انتقالشان بسیار آسان است اما نسبت به داده‌ها و اسناد کاغذی قابلیت جعل بیشتری دارند. در بخشی از کتاب حقوق جزای اختصاصی رایانه‌ای می‌خوانیم: جعل رایانه‌ای به عنوان یکی از جرائم رایانه‌ای به لحاظ خصوصیاتی که در آن نهفته است و خاص کلیه جرائم رایانه‌ای می‌باشد از حیث مسئولیت و مجازات کیفری اقتضاء دارد که با جرائم سنتی متفاوت باشد و از طرفی از حیث جنبه شکلی و من جمله آیین دادرسی ضرورت دارد تا مورد توجه قانون‌گذاران قرار گرفته و آیین دادرسی مختص به این بزه را از سیر قانون‌گذاری بگذرانند؛ در فصل پایانی ما با سه مبحث مسئولیت کیفری، مجازات و آیین دادرسی در جعل رایانه‌ای روبرو هستیم. مبحث اول متشکل از دو گفتار می‌باشد. در گفتار اول به بررسی توصیفی مسئولیت کیفری در فضای سایبر و جعل رایانه‌ای اشاره می‌کنیم و در گفتار دوم مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی را در جعل رایانه‌ای مورد بررسی قرار می‌دهیم. مبحث دوم نیز متشکل از دو گفتار می‌باشد و در گفتار اول به بررسی توصیفی مجازات‌های موجود در قوانین مربوط به بزه جعل رایانه‌ای می‌پردازیم و در گفتار دوم به بررسی انتقادی این مجازات‌ها اشاره می‌کنیم. مبحث سوم از سه گفتار تشکیل یافته است. در گفتار اول فرآیند دادرسی بزه جعل رایانه‌ای که متشکل از تعقیب، رسیدگی، کشف بزه و تفتیش و ضبط داده‌ها می‌باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد و در گفتار دوم به بررسی صلاحیت کیفری در جعل رایانه‌ای از نظر فضای بین‌المللی و محاکم کیفری داخلی می‌پردازیم و در گفتار سوم ادله الکترونیکی در بزه جعل رایانه‌ای را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم. فهرست مطالب بخش اول: جایگاه جعل رایانه‌ای در حقوق کیفری ایرانفصل اول: مفهوم شناسی، پیشینه و مبانی جرم انگاری جعل رایانه‌ای1-1- تعاریف و مفاهیم1-2- جعل و تزویر سنتی (کلاسیک)1-3- بزه کامپیوتری (بزه رایانه‌ای)گفتار سوم: رایانه – اینترنت – فضای سایبر1-4- ‌جعل رایانه‌ای2-1- سیر تحول تاریخی جعل رایانه‌ای2-1-1- پیشینه تاریخی جعل رایانه‌ای در نظام حقوق بین‌الملل1-6- پیشینه تاریخی جعل رایانه‌ای در حقوق جزای ایرانفصل دوم: بررسی و تحلیل مبانی و عناصر تشکیل دهنده جعل رایانه‌ای2-1- سیر تحول تاریخی جعل رایانه‌ای2-2- مبانی بزه‌انگاری جعل رایانه‌ای2-3- عناصر متشکله بزه جعل رایانه‌ای2-3-1- رکن قانونی2-3-2- رکن مادیموضوع بزه2-3-3- رکن معنوی (مفادی)فصل سوم: ضمانت اجراهای بزه جعل رایانه‌ای3-1- بررسی توصیفی مسئوولیت کیفری در فضای سایبر و جعل رایانه‌ایگفتار دوم: مسئوولیت کیفری اشخاص حقوقی در جعل رایانه‌ای3-2- مجازات در جعل رایانه‌ایفصل چهارم: قواعد شکلی ناظر بر جعل رایانه‌ای4-1- تعقیب و رسیدگی جعل رایانه‌ای4-2- بررسی صلاحیت کیفری در جعل رایانه‌ایبخش دوم: جایگاه حقوقی خرابکاری رایانه‌ایفصل اول: مفهوم شناسی، پیشینه و قرین شناسی خرابکاری رایانه‌ای1-1- مفهوم شناسی1-1-1- خرابکاری1-1-2- فضای سایبر1-2- پیشینه شناسی1-3- خرابکاری رایانه‌ای در قوانین سایرکشورها1-4- خرابکاری رایانه‌ای در اسناد بین المللی1-5- قرین شناسی1-5-1- اخلال سامانه‌ای1-5-2- اتلاف داده1-5-3- تروریسم سایبری1-5-4- وندالیسمفصل دوم: عناصر متشکله بزه خرابکاری رایانه‌ای1-2- رکن مادی1-2-1- رفتار مجرمانه1-2-2- تخریب1-2-3- اخلال1-2-4- ممانعت1-3- موضوع جرم1-3-1- داده1-4- نتیجه مجرمانه1-5- شرایط و اوضاع و احوال جرم1-5-1- بستر ارتکاب جرم: فضای سایبر1-5-2- تعلق داده یا سامانه به دیگری1-5-3- ویژگی غیر مجاز بودن1-6- رکن روانی1-6-1- علم1-6-2- عمد عام1-6-3- عمد خاص1-6-4- انگیزهفصل چهارم: ضمانت اجراهای خرابکاری رایانه‌ای4-1- ضمانت اجرای کیفری4-1-1- مجازات اصلی4-1-2- مجازات تتمیمی4-1-3- مجازات تبعی4-2- ضمانت اجرای تأمینی4-3- ضمانت اجرای ترمیمینتیجه گیریبخش سوم: تحلیل ممانعت از دسترسی به داده و سامانه در حقوق کیفریفصل اول: جایگاه حقوقی دسترسی به داده و سامانه1- 1- مفهوم شناسی1-2 مبانی حق دسترسی به داده و سامانه1-2-1- نظریه حقوق بشر1-2-2- نظریه پیمان با همادی (قرارداد اجتماعی)1-2-3- مبانی اخلاقیفصل دوم: عناصر متشکله بزه ممانعت از دسترسی به داده و سامانه2-1- رکن قانونی2-2- رکن مادی2-2-1- موضوع جرم2-2-2- شیوه‌های ارتکاب جرم ممانعت از دسترسی2-2-2- 1- ویروس‌های رایانه‌ای2-2-2- 2- تراواها2-2-2- 3- کرم‌های کامپیوتری2-2-2-4- رمز نگاری2-3 رکن روانی2-3-1-قصد عام2-3-2- علم2-3-3 قصد خاص2-4- ویژگی‌های عمومی جرم ممانعت از دسترسی به داده و سامانه2-4-1 - غیرمجاز بودن دسترسی به داده و سامانه2-4-2- رایانه‌ای بودن محض جرم ممانعت از دسترسیفصل سوم:ضمانت اجراهای ممانعت از دسترسی به داده و سامانه3-1 ضمانت اجراهای کیفری اصلی3-2 - ضمانت اجراهای کیفری غیر اصلی3-2-1- مجازات تکمیلی3-2-2- مجازات تبعی3-3- ضمانت اجراهای تامینی3-4- ضمانت اجراهای جبرانی (ترمیمی)3-4-1- بیمه سایبرینتیجه گیریپیشنهادات قانونیپیشنهادات اجراییبخش چهارم: جایگاه تروریسم سایبری در حقوق کیفری با رویکرد پیشگیریفصل اول: مفهوم شناسی، تاریخچه، عناصر تروریسم سایبری1-1- رفتار: اخلال و تخریب1-2- سامانه‌های ارایه دهنده خدمات ضروری1-3- رکن روانیفصل دوم: راهکارهای پیشگیری از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در حقوق کیفری ایران و اسناد‌ بین‌المللی2-1- راهکارهای پیشگیری از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در حقوق کیفری ایران2-1-1- پیشگیری واکنشی یا کیفری2-1-1-1- قانون جرایم رایانه‌ای مصوب 13882-1-1-2- قانون تجارت الکترونیکی مصوب 13822-1-1-3- قانون مجازات نیروهای مسلح مصوب 13822-1-1-4- قانون مجازات اسلامی مصوب 13702-1-1-5 - سایر قوانین و مقررات موجود2-1-1-5-1- قانون راجع به مجازات اخلال‌گران در صنایع نفت مصوب 16 مهر 13362-1-1-5-2- قانون مجازات اخلال‌گران در تأسیسات آب، برق، گاز و مخابرات کشور مصوب 12 دی ماه 13512-1-1-5-3- قانون مجازات اخلال کنندگان در امنیت پرواز هواپیما و خرابکاری در وسایل و تأسیسات هواپیمایی مصوب 13492-1-1-5-4- قانون الحاق دولت ایران به کنوانسیون جلوگیری از اعمال غیرقانونی علیه امنیت هواپیمایی کشوری مصوب 13522-1-1-5-5- قانون تصویب پروتکل جلوگیری از اعمال خشونت آمیز در فرودگاه‌های در خدمت هواپیمایی کشوری2-1-1-5-6- قانون کیفر بزه‌های مربوط به راه آهن مصوب 31 فروردین 1320 و اصلاحات بعدی2-1-1-5-7- لایحۀ مبارزه با تروریسم2-1-2- پیشگیری غیر کیفری2-1-2-1- پیشگیری اجتماعی2-1-2-1-1 پیشگیری اجتماعی جامعه مدار2-1-2-1-1-1- برنامۀ جامع توسعۀ تجارت الکترونیکی مصوب 13842-1-2-1-1-2- برنامۀ چهارم توسعۀ مرتبط به فناوری اطلاعات2-1-2-1-1-3- قانون برنامۀ پنج سالۀ پنجم توسعۀ جمهوری اسلامی ایران2-1-2-1-1-4- مقررات و ضوابط شبکه‌های اطلاع رسانی رایانه‌ای2-1-2-1-1-5- ابلاغیۀ مقام معظم رهبری دربارۀ سیاست‌های کلی شبکه‌های اطلاع رسانی رایانه‌ای2-1-2-1-1-6- مصوبۀ شورای عالی اداری در خصوص اتوماسیون نظام اداری و اتصال به شبکۀ جهانی اطلاع رسانی2-1-2-1-1-7- سیاست تجارت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران2-1-2-1-1-8- سند راهبردی امنیت فضای تبادل اطلاعات مصوب 13842-1-2-1-2- پیشگیری اجتماعی رشد مدار2-1-2-2- پیشگیری وضعی2-1-2-2-1- اقدامات فنّی2-1-2-2-1-1- تدابیر فنّی پیشگیرانه در سازمان‌ها و ادارات کشور2-1-2-2-1-1-1- نصب و استقرار دیوار آتشین2-1-2-2-1-1-2- سیستم‌های تشخیص نفوذ2-1-2-2-1-1-3- سیستم‌های پیشگیری از نفوذ2-1-2-2-1-1-4- استفاده از برنامه‌های ضد ویروس2-1-2-2-1-1-7- استفاده از پروتکل‌های رمزگذاری2-1-2-2-1-1-7-1- پروتکل HTTPS2-1-2-2-1-1-7-2- پروتکل و گواهینامۀ دیجیتال SSL2-1-2-2-1-1-8- پالایش یا فیلترینگ2-1-2-2-1-1-9- راه‌اندازی مرکز داده2-1-2-1-1-1-10- طرح شبکۀ ملّی اطلاعات2-1-2-2-1-1-11- اینترانت2-1-2-2-1-1-12- تولید نرم افزارهای بومی2-1-2-2-1-1-12-1- سیستم عامل قاصدک2-1-2-2-1-1-12-2 نرم افزار (PVT Pro)2-1-2-2-1-1-12-3- موتور جستجوی پارسی جو2-1-2-2-1-1-12-4- پست الکترونیکی بومی2-1-2-2-2- اقدامات سازمان‌ها و مؤسسات2-1-2-2-2-1- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات2-1-2-2-2-2- سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی2-1-2-2-2-3- شرکت ارتباطات زیرساخت2-1-2-2-2-4- سازمان فناوری اطلاعات2-1-2-2-2-5- کارگروه مبارزه با ویروس‌های صنعتی جاسوسی2-1-2-2-2-6- قرارگاه دفاع سایبری2-1-2-2-2-7- مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیّات رخداد رایانه‌ای (ماهر)2-1-2-2-2-8- سازمان پدافند غیرعامل2-1-2-2-2-9- پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا2-1-2-2-2-10- سازمان بررسی جرایم سازمان یافته2-1-2-2-2-11- انجمن رمز ایران2-1-2-2-2-12- مرکز ملّی فضای مجازی2-2- راهکارهای پیشگیری از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در اسناد بین‌المللی2-2-1- اقدامات پیشگیرانۀ کیفری در اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای2-2-1-1- کنوانسیون راجع به جلوگیری از اعمال غیرقانونی علیه امنیت هواپیمایی کشوری2-2-1-2 -کنوانسیون جلوگیری از بمب‌گذاری تروریستی2-2-1-3- کنوانسیون سرکوب حمایت مالی از تروریسم2-2-1-4- کنوانسیون توکیو راجع به جرائم و برخی از اعمال ارتکابی دیگر در هواپیما2-2-1-5- قطعنامۀ شمارۀ1373 شورای امنیت2-2-1-6- اعلامیۀ راجع به اقدامات ناظر به امحای تروریسم بین‌المللی2-2-1-7- راهبرد جهانی ضد تروریسم سازمان ملل متحد در سال 20052-2-1-8- بیانیۀ یازدهمین نشست پیشگیری از جرایم و بسط عدالت کیفری سازمان ملل متحد در سال 20052-2-1-10- کنوانسیون منطقه‌ای سازمان همکاری‌های منطقه‌ای آسیای جنوبی2-2-1-11- کنوانسیون سازمان کنفرانس اسلامی در زمینۀ مبارزه با تروریسم بین‌المللی2-2-1-12- معاهدۀ همکاری میان دولت‌های عضو کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در مبارزه یا تروریسم2-2-1-13- کنوانسیون سازمان وحدت آفریقا دربارۀ پیشگیری و مبارزه با تروریسم و پروتکل سال 2004 الحاقی به آن2-2-1-16- کنوانسیون سازمان کشورهای آمریکایی راجع به پیشگیری و مجازات اعمال تروریستی2-2-1-17- قطعنامۀ ایجاد فرهنگ جهانی امنیت سایبری و تلاش‌های ملّی برای حفاظت از زیرساخت‌های اطلاعاتی حساس2-2-1-18- قطعنامۀ ایجاد فرهنگ جهانی در رابطه با امنیت سایبر2-2-1-19- قطعنامۀ مبارزه با سوءاستفادۀ جنایتکارانه از فناوری اطلاعات2-2-1-20- قطعنامۀ ایجاد فرهنگ جهانی امنیت سایبر و حمایت از زیرساخت‌های اطلاعاتی حساس2-2-2- اقدامات پیشگیرانۀ غیر کیفری در اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای2-2-2-1- توصیه نامه‌های نشریۀ بین‌المللی سیاست جنایی2-2-2-2- دستورالعمل و توصیه نامه‌های سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی2-2-2-3- هشتمین نشست سازمان ملل متحد دربارۀ پیشگیری از جرم و اصلاح مجرمین2-2-2-4- راهبرد جهانی ضد تروریسم سازمان ملل متحد در سال 20062-2-3- اقدامات سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای2-2-3-1- اقدامات اتحادیۀ بین‌المللی مخابرات2-2-3-2- گروه کاری اطلاعات و ارتباطات همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام2-2-3-3- سازمان پلیس جنایی بین‌الملل2-2-3-4- گروه جی هشت2-2-3-6- سازمان امنیت و همکاری اروپا2-2-3-7- مؤسسۀ بین‌المللی همکاری در مقابل تهدیدات سایبری2-2-3-8- سازمان ناتوفصل سوم: روش‌های حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی3-1- روش‌های حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در حقوق کیفری ایران3-1-1- حمایت کیفری3-1-1-1- حمایت کیفری ساده3-1-1-1-1- قانون جرایم رایانه‌ای مصوب 13883-1-1-1-2- قانون تجارت الکترونیکی مصوب 13823-1-1-1-3- قانون مجازات اسلامی مصوب 13703-1-1-1-4- قانون مجازات اخلال‌گران در تأسیسات آب، برق، گاز و مخابرات کشور مصوب 12 دی ماه 13513-1-1-1-5- قانون راجع به مجازات اخلال‌گران در صنایع نفت مصوب 16 مهر 13363-1-1-1-6- قانون‌ کیفر بزه‌های مربوط به راه آهن مصوب 31 فروردین 1320 و اصلاحات بعدی3-1-1-2 حمایت کیفری ویژه یا افتراقی3-1-1-2-1- قانون جرایم رایانه‌ای مصوب 13883-1-1-2-2- قانون تجارت الکترونیکی مصوب 13823-1-1-2-3- قانون مجازات اخلال‌گران در تأسیسات آب، برق، گاز و مخابرات کشور مصوب 12 دی ماه 13513-1-1-2-4- قانون راجع به مجازات اخلال‌گران در صنایع نفت مصوب 16 مهر 13363-1-1-3- حمایت کیفری دنباله‌دار3-1-1-3-1- قانون جرایم رایانه‌ای مصوب 13883-2- روش‌های حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در اسناد بین‌المللی3-2-1- حمایت‌ کیفری3-2-1-1- کنوانسیون جرایم سایبر شورای اروپا3-2-1-2- کنوانسیون راجع به جلوگیری از اعمال غیرقانونی علیه امنیت هواپیمایی کشوری3-2-1-3- کنوانسیون جلوگیری از بمب گذاری تروریستی3-2-1-4- کنوانسیون سرکوب حمایت مالی از تروریسم3-2-1-5- کنوانسیون توکیو راجع به جرائم و برخی از اعمال ارتکابی دیگر در هواپیما3-2-1-6- قطعنامۀ شمارۀ 1373 شورای امنیت3-2-1-7- راهبرد جهانی ضد تروریسم سازمان ملل متحد در سال 20053-2-1-8- بیانیۀ یازدهمین نشست پیشگیری از جرایم و بسط عدالت کیفری سازمان ملل متحد در سال 20053-2-1-9- کنوانسیون اروپایی مقابله با تروریسم3-2-1-10- کنوانسیون منطقه‌ای سازمان همکاری‌های منطقه‌ای آسیای جنوبی3-2-1-11- کنوانسیون سازمان کنفرانس اسلامی در زمینۀ مبارزه با تروریسم بین‌المللی3-2-1-12- معاهدۀ همکاری میان دولت‌های عضو کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در مبارزه یا تروریسم3-2-1-13- کنوانسیون سازمان وحدت آفریقا دربارۀ پیشگیری و مبارزه با تروریسم و پروتکل سال 2004 الحاقی به آن3-2-1-14- کنوانسیون عربی مقابله با تروریسم3-2-1-15- کنوانسیون سازمان کشورهای آمریکایی راجع به پیشگیری و مجازات اعمال تروریستی3-2-1-16- قطعنامۀ ایجاد فرهنگ جهانی امنیت سایبری و تلاش‌های ملّی برای حفاظت از زیرساخت‌های اطلاعاتی حساس3-2-1-17- قطعنامۀ مبارزه با سوءاستفادۀ جنایتکارانه از فناوری اطلاعات3-2-1-18- قطعنامۀ ایجاد فرهنگ جهانی امنیت سایبر و حمایت از زیرساخت‌های اطلاعاتی حساس3-2-1-19- کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی3-2-1-20- قطعنامۀ راجع به حمایت از قربانیان تخلفات فاحش بین‌المللی از قواعد بشر بین‌المللی و تخلفات جدی از حقوق بشر دوستانۀ بین‌المللی3-2-1-21- نشست هفتم سازمان ملل متحد دربارۀ پیشگیری از جرم و اصلاح مجرمان3-2-2- حمایت‌های مدنی3-2-2-1- حمایت مادی3-2-2-1-1- کنوانسیون پیشگیری از تروریسم شورای اروپا-2-2-1-2- کنوانسیون منع حمایت مالی از تروریسم3-2-2-1-3- توصیه نامۀ کمیتۀ وزیران عضو اتحادیۀ اروپا برای حمایت از قربانیان جرایم3-2-2-1-4- راهبرد جهانی ضد تروریسم سازمان ملل متحد در سال 2005‌3-2-4- حمایت‌های پزشکی3-2-5- حمایت شکلی3-2-5-1- کنوانسیون جرایم سایبرنتیجه‌گیری و پیشنهاداتجمع بندی و پیشنهاداتپیشنهاداتمنابع و مآخذ