جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert پر پیچ و خم اما مفید

ادامه مطلب

closeپر پیچ و خم اما مفید

ماز چیست؟ ماز به معنی مارپیچ و پر پیچ و خم است. مجموعه‌ای از مسیرهای مارپیچ و پر پیچ و خم که با عبور از آن ها بایستی بتوانیم به هدف مورد نظر که غالباً عبور و خروج از ماز است؛ برسیم.

more_vert مقاله نقش انگیزش بیرونی و درونی در گرایش بزرگسالان به فعالیت جسمانی

ادامه مطلب

closeمقاله نقش انگیزش بیرونی و درونی در گرایش بزرگسالان به فعالیت جسمانی

مقاله علمی و پژوهشی" نقش انگیزش بیرونی و درونی در گرایش بزرگسالان به فعالیت جسمانی" مقاله ای است در 23 صفحه با 36 عنوان فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی با رویکرد رشد و یادگیری حرکتی و ورزشی منتشر شده است .در این مقاله علمی و پژوهشی موضوعات انگیزش بیرونی؛ انگیزش درونی؛ فعالیت جسمانی؛ کارمند.؛ نظریۀ خودتعیین‌گری، بزرگسالان ، ورزش بزرگسالان ، فعالیت بزرگسالان و گرایش بزرگسالان مطرح شده است محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert فواید روابط عاشقانه برای بدن

ادامه مطلب

closeفواید روابط عاشقانه برای بدن

عشق حسی عظیم است: پر از هیجان است، رضایت‌بخش است، و حتی بهتر از این‌ها، برای سلامت‌تان خوب است. متخصصان معتقد هستند رابطه‌ی عاشقانه می‌تواند به واسطه‌ی فواید زیر، روی بهداشت و سلامت کلی‌تان تاثیر مثبتی بگذارد: ۱. عشق می‌تواند به شما انرژی بیش‌تری بدهد. هم عشق عاطفی و هم عشق جسمانی می‌تواند به سلامت روانی و جسمانی بهتری بینجامد. هنگامی که یکی از مشکلات‌تان سستی و تنبلی در بعد از ظهرها است، عشق می‌تواند به شما انرژی دوباره بدهد. ۲. می‌تواند سبب سلامت روانی‌تان شود. همان‌طور که گفته‌شد، عشق می‌تواند سلامت روانی‌تان را بهبود ببخشد. وقتی شاد هستید، اثرات خوشی با افزایش فعالیت دوپامین، مغزتان را تقویت می‌کند، و خوش‌بین‌تر، پرانرژی‌تر، و خیلی سالم‌تر می‌شوید. ۳. مشکلات قاعدگی را برطرف می‌کند. اگر چرخه‌ی قاعدگی‌تان نامنظم است، معاشقه یک درمان برای پریودهای سخت است. زنانی که حداقل یک بار در هفته رابطه‌ی جنسی دارند، معمولا میزان استروژن بیش‌تری دارند، که چرخه‌ی قاعدگی‌شان را تنظیم می‌کند. ۴. عشق دستگاه ایمنی‌تان را تقویت می‌کند. کشمکش‌ها بخشی از روابط هستند. با این حال، وقتی شما مسائل را با شریک عشقی‌تان حل می‌کنید، این به دستگاه ایمنی شما کمک می‌کند عملکرد بهتری داشته‌باشد. هرچند ممکن است گاهی اصلا آسان نباشد، اما مشاجره به عاشقانه‌ترین روش می‌تواند ایمنی شما را تقویت کند. ۵. درد زیادی احساس نمی‌کنید. تنها گرفتن دست شریک عشقی‌تان می‌تواند احساس درد را در شما کاهش دهد. پژوهش نشان داده‌است کسانی که شوک‌های الکتریکی را تجربه کرده‌اند، وقتی پس از آن اتفاق دست عشق‌شان گرفتند درد کم‌تری احساس کردند. ۶. می‌توانید از نظر جسمانی متناسب شوید. اگر به توصیه‌های چگونگی کاهش وزن در هنگام ورزش نگاهی بکنید، متوجه می‌شوید که بیشتر آنها توصیه می‌کنند یک دوست باشگاهی داشته‌باشید. هیچ دوست و همراهی برای ورزش کردن بهتر از شریک عشقی‌تان نیست. با عشق‌تان به ورزش بپردازید تا افزایش تعریق ۱۲ تا ۱۵ درصدی داشته‌باشید. ۷. عشق پوست‌تان را بهبود می‌بخشد. وقتی عاشق باشید، خیلی دچار استرس نمی‌شوید. برای همین، به ندرت پیش می‌آید که جوش بزنید. جوش و آکنه‌های کم‌تر یعنی پوستی به ظاهر سالم‌تر. ۸. سلامت قلب‌تان را بهبود می‌بخشد. از آن‌جا که مجبور نیستید با استرس کنار بیایید، رابطه‌ی شادتان بلیت به مقصد سلامت بهتر قلب است. اگر در یک رابطه‌ی باثبات باشید که در آن همیشه لبخند می‌زنید و می‌خندید، همیشه برایتان مفید خواهدبود. این شادی می‌تواند شانس حمله‌ی قلبی را در شما کاهش دهد. ۹. عشق می‌تواند کمک‌تان کند عمر طولانی‌تری داشته‌باشید. پژوهشی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ۲۰۰۴ انجام داد، نشان می‌دهد نرخ مرگ و میر در آدم‌هایی که زندگی مشترک شادی دارند، کم‌تر است. پژوهشگران بر این باور هستند که علت نرخ پایین‌تر مرگ و میر این است که وقتی آدم‌ها در یک رابطه هستند استرس کم‌تری دارند. با این فواید، هیچ شکی نیست که شما باید جایی برای عشق باز کنید تا زندگی سالم‌تری داشته‌باشید. منبع: بازده

more_vert یوگا به تکامل قسمت‌های مختلف مغز کمک می‌کند

ادامه مطلب

closeیوگا به تکامل قسمت‌های مختلف مغز کمک می‌کند

 نتایج تجزیه و تحلیل مطالعات گذشته نشان می‌دهد که یوگا می‌تواند به رشد قسمت‌های مختلف مغز که در فکر کردن، تصمیم گرفتن، حافظه و تنظیم احساسات دست دارند، کمک کند. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این آنالیز جدید می‌تواند انگیزه‌ای باشد تا یوگا را در اولویت کارهای سال ۲۰۲۰ قرار دهید. بررسی ۱۱ مطالعه منتشر شده ارتباطی را میان حرکات یوگا، مدیتیشن یا مراقبه و شیوه تنفس و بروز افزایشی در اندازه مناطق اصلی مغز نشان داد. این مناطق در فکر کردن، تصمیم‌گیری، حافظه و تنظیم احساسات دست دارند. «جسیکا دامویسوز» که در نوشتن مقاله‌ای در رابطه با این آنالیز جدید همکاری داشت و استاد یار پیری‌شناسی و روانشناسی در دانشگاه ایالتی «وین» در دیترویت گفت: این علم نشان می‌دهد که یوگا برای عملکرد سالم مغز مفید است، اما برای تأیید این یافته‌های اولیه نیاز به مطالعات مداخله‌ای دقیق‌تر و کنترل‌شده‌تری داریم. این بررسی که در شماره ۲۶ دسامبر مجله Brain Plasticity منتشر شده، نشان داده است که فواید مغزی یوگا مشابه فواید ورزش‌های هوازی مانند ایروبیک است. علت این موضوع هنوز مشخص نیست و لازم است مطالعات بیشتری در این خصوص انجام شود. یوگا از نظر ماهیت یک ورزش هوازی نیست، بنابراین باید مکانیسم‌های دیگری نیز وجود داشته باشد که به این تغییرات مغزی منجر شود. تاکنون شواهدی که این سازوکارها را مشخص کند، در دست نیست. یوگا باعث انقباض ایزومتریک و تمدد اعصاب عضلات می‌شود و مهم‌ترین تاثیر آن در سیستم تنفسی است. انجام منظم یوگا باعث تقویت حافظه می‌شود و واکنش و دقت افراد را افزایش می‌دهد. تقویت ماهیچه‌ها و حفظ تعادل بدن، اکسیژن‌رسانی به مغز، تغییر الگوی نشستن و آرامش استخوان لگن، افزایش آنتی اکسیدان‌ها، برقراری ارتباط با تمام بدن، افزایش مهارت در مدیریت انرژی بدن، حفظ شادابی و طراوت پوست و افزایش تمرکز از مهم‌ترین اثرات ورزش یوگا هستند.

more_vert کتاب دیکته شب اول دبستان

ادامه مطلب

closeکتاب دیکته شب اول دبستان

کتاب دیکته شب اول دبستان، به تالیف فرزانه زنبقی، بهترین راه برای بالابردن نوشتن و صد البته از نوع درست، در کودکان است. در کتاب دیکته شب اول دبستان، یاد می‌گیرید درست بنویسید و همچنین بیشتر با مفهوم کلمات آشنا شوید. از عمده‌ترین فواید دیکته نویسی می‌توان به: آموزش درست‌نویسی واژه‌ها. ارزیابی آموخته‌های فراگیران و یافتن راهکارهایی برای بر‌طرف نمودن کاستی‌ها. خوانا و زیبا‌نویسی. آشنایی با واژه‌ها و معانی آن‌ها، اشاره کرد تا بتوانند اندیشه‌های خود را به درستی بیان کنند. خواندن فعال در نوشتن املا موثر است، زیرا صحیح خواندن مستلزم توجه به همه‌ی نکات نوشتاری است .

more_vert مزایای خانواده های پرجمعیت

ادامه مطلب

closeمزایای خانواده های پرجمعیت

اگر در خانواده ای بزرگ به دنیا آمده‌ و بزرگ شده اید، حتما از فواید خانواده های پر جمعیت آگاهید. اگر چه مضراتی هم مانند هزینه های بالا وجود دارد. ما در اینجا فواید یک خانوده پر جمعیت را برایتان آورده ایم تا شاید با خواندن آن، از این که در چنین خانواده ای بزرگ شده اید، احساس خوشبختی کنید. و به هیچ وجه این مطلب قصد رواج فرزند آوری را ندارد. دوستان زیادی دارید اگر شما خواهر، برادر یا اقوام زیادی دارید، تعداد دوست‌های شما نیز زیاد خواهد بود. معمولا در خانواده های کم جمعیت شما احساس تنهایی و گاهی افسردگی می کنید اما اگر در خانواده ای بزرگ باشید، همیشه افرادی هستند که با آنها وقت بگذرانید. افرادی هستند که همیشه از شما حمایت کنند مهم نیست چه اتفاقی برای شما افتاده، همیشه افرادی هستند که به شما کمک و از شما حمایت کنند. اگر چه در خانواده های بزرگ ممکن است بین تمام افراد صمیمت وجود نداشته باشد اما اگر برادرتان به شما اهمیت نداد، حتما خواهرتان زندگی خود را به خاطر شما به خطر می اندازد. در مورد فرزندان نیز چنین است. بنابراین از تمام اعضای خانواده خود قدردانی کنید، حتی اگر از شما قدردارنی نمی کنند. داشتن یک حامی بزرگی چون خانواده نعمت است. کارها را با سرعت بیشتری به اتمام خواهید رساند در خانواده‌ بزرگ، کارهای خانه با سرعت بیشتری انجام می شود. اگر در خانواده ای پر جمعیت بزرگ شده اید، حتما دیده اید که همیشه پدر و مادر مسئولیت های خانه را بین فرزندان تقسیم می کنند. یکی مسئول تمیز کردن اتاق و دیگری مسئول آب دادن به گل ها ... این که همه با هم یک هدف را دنبال و در انجام کارها به هم کمک کنند، واقعا لذت بخش است. تعطیلات بیشتر خوش می گذرد چه چیزی بهتر از تعطیلات آخر هفته در خانواده های بزرگ است؟ زمانی که تمام اعضای خانواده پشت میز غذا نشسته اند و با هم حرف می زنند یا آن موقع که همه پای تلویزیون نشسته اند و در مورد برنامه مورد علاقه شان نظر می دهند... ارتباط برقرار کردن با تمام اعضای خانواده‌ در طول هفته سخت است زیرا مشغله زندگی زیاد و پیدا کردن زمان خالی سخت است اما روزهای تعطیل بودن در چنین خانواده هایی بسیار لذت بخش خواهد بود. جشن و عزاداری شما مشترک خواهد بود فرقی نمی کند جشن عروسی باشد یا مراسم عزاداری، شما هیچ وقت تنها نیستید. اعضای خانواده های بزرگ در چنین مواقعی همدیگر را درک و از هم حمایت می کنند که خود یک قوت قلبی بزرگ است. در دوران پیری تنها نخواهید ماند در دوران پیری، همیشه افرادی هستند که شما با آنها درد دل کنید یا آنها از شما حمایت کنند. این یکی از بزرگترین دلایل برای داشتن حداقل 3 فرزند است. داشتن خانواده ای بزرگ در این دوران واقعا نعمت است. افراد بسیاری هستند که آنقدر خود را درگیر پول و کار می کنند که از مهمترین چیزهای زندگی، یا همان خانواده، غافل می شوند. اگر شما خانواده ای بزرگ دارید، خدا را شکر کنید. اگر چه زندگی در چنین خانواده هایی مشکلاتی را نیز به همراه دارد اما شما می توانید با تکیه به یکدیگر تمام آنها را پشت سر بگذارید.

more_vert با ترک شبکه‌های اجتماعی چه اتفاقاتی می افتد؟

ادامه مطلب

closeبا ترک شبکه‌های اجتماعی چه اتفاقاتی می افتد؟

شبکه های اجتماعی مضراتی هم دارند و قادرند زندگی ما را تحت سلطه خود بگیرند. آن ها باعث می شوند از زمان حال خود لذت نبریم و به آن ها اعتیاد پیدا کنیم به طوری که خودمان را فراموش می کنیم. شبکه های اجتماعی فواید بیشماری در زندگی ما می توانند داشته باشند. آن ها باعث می شوند با دوستان، خانواده و اطلاعات دنیای اطرافمان در ارتباط باشیم. می توانیم از طریق شبکه های اجتماعی دوستان قدیمی دانشگاهمان را پیدا کنیم، یک زبان جدید یاد بگیریم و یا یک مربی خوبی پیدا کنیم. تمام این کارها را بدون این که از خانه بیرون بزنیم انجام می دهیم. ناگفته نماند که شبکه های اجتماعی مضراتی هم دارند و قادرند زندگی ما را تحت سلطه خود بگیرند. آن ها باعث می شوند از زمان حال خود لذت نبریم و به آن ها اعتیاد پیدا کنیم به طوری که خودمان را فراموش می کنیم. تصور کنید اگر یک روز، یک هفته، یک ماه یا یک سال آن ها را کنار بگذاریم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ روابط عمیق خانوادگی یکی از اولین فواید کنار گذاشتن گوشی موبایل برقراری روابط عمیق و تماس چشمی با اعضای خانواده و نزدیکان است. اگر تنها یک هفته از موبایل و اینترنت دور باشید به جای این که بی هدف در صفحات فیسبوک و اینستاگرام پرسه بزنید با بچه ها بازی می کنید و با همسرتان درباره آینده برنامه ریزی می کنید. با این کار بیشتر می خوابید، بیشتر با هم صحبت می کنید و وقت بیشتری برای همدیگر دارید. با کنار گذاشتن آن ها بیشتر از تاثیراتشان روی سلامت ذهن، جسم و روح آگاه می شوید. احساس پشیمانی وقتی به شبکه های اجتماعی عادت کرده باشید اگر یک روز آن را کنار بگذارید در ابتدا احساس پشیمانی و ناراحتی می کنید. در چند روز اول احساس اضطراب و پشیمانی به سراغتان می آید. با از دست دادن موبایل مثل این است که بخشی از خودتان را از دست داده اید اما باید با خودتان روراست باشید و امتحان کنید. سازندگی بیشتر اگر می خواهید در کمترین زمان بهترین بازدهی را داشته باشید اولین قدمی که باید بردارید این است که شبکه های اجتماعی را کنار بگذارید. شبکه های اجتماعی وقت کش هستند و دائما چک کردن آن ها برای شما مشکل چند تکلیفی بوجود می آورد. چند تکلیفی باعث می شود کارهایی که می خواهید انجام دهید هم زمان بیشتری ببرد هم درست و صحیح انجام نشود. اگر دائم وسط کار به شبکه های اجتماعی سر بزنید میزان سازندگی شما ۴۰ درصد کاهش می یابد. پس تنها روی یک چیز تمرکز کنید تا کارها را به بهترین نحو انجام دهید. خواب بهتر معمولا شب ها وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی و چت با دوستان می گذرانیم و این تاثیرات خطرناکی روی سلامت بدن دارد. تحقیقات نشان داده است که نور آبی تلفن همراه با تاثیر روی ریتم شبانه روزی بدن الگوی خواب و سلامت بدن را به هم می ریزد. پس بهتر است قبل از خواب گوشی و تبلت و تمام ابزارهای الکترونیک را کنار بگذاریم و به جای آن مطالعه کنیم یا مدیتیشن انجام دهیم. زمان بیشتر کامنت گذاشتن یا دو بار تب کردن روی پست ها وقت زیادی نمی برد اما تعداد دفعات سر زدن به شبکه های اجتماعی است که وقت زیادی می برد. تصور کنید اگر این زمان را صرف کاری کنید که به آن علاقه دارید چه اتفاقی می افتد. کنار گذاشتن شبکه های اجتماعی علاوه بر خواب بهتر فواید دیگری هم دارد. بیشتر از خودتان مراقبت می کنید، با خودتان بیشتر ارتباط برقرار می کنید و آن زمان را صرف بهبود سلامتی خود می کنید. اعتماد به نفس بیشتر شبکه های اجتماعی رفته رفته اعتماد به نفس را از ما گرفته و باعث افسردگی می شود. وقتی پست های آخرین سفر و عکس های باشکوه جسن عروسی، خانه های لوکس و تفریحات لاکچری دیگران را می بینید خودتان را با آن ها مقایسه می کنید و در نتیجه اعتماد به نفس تان را از دست داده و دچار افسردگی می شوید. مردم عادت دارند فقط بهترین لحظات زندگی خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و ما نمی دانیم در زندگی خصوصی آن ها چه اتفاقاتی می افتد. احساس شادی گذاشتن عکس های مسافرت و دیدن کامنت دوستان حس خوبی می دهد اما این سکه روی دیگری هم دارد و آن هم زمانی است که اجازه بدهید شبکه های اجتماعی روی احساسات تان تاثیر بگذارند. گاهی اوقات کامنت های بی ادبانه و آزاردهنده شما را عصبانی و ناراحت می کند و منجر به احساس افسردگی، اضطراب و کاهش اعتماد به نفس می شود. تا زمانی که به شبکه های اجتماعی وابستگی داشته باشید به آن دلبستگی عاطفی هم پیدا می کنید. اگر با پرسه زدن در شبکه های اجتماعی آزرده و پر استرس می شوید وقتش رسیده که به خودتان استراحتی بدهید. چه زمانی باید شبکه های اجتماعی را کنار بگذاریم برای رسیدن به این فواید نیاز نیست که کاملا شبکه های اجتماعی را کنار بگذارید فقط کافی است گاه به گاه استراحتی به خودتان بدهید. اگر سر زدن به شبکه های اجتماعی و دیدن کامنت ها در روحیه شما تاثیر می گذارد و باعث آزردگی خاطرتان می شود زمانش رسیده است که استراحتی به خودتان بدهید. اگر با دیدن شکست دیگران خوشحال می شوید و با دیدن موفقیت های شان ناراحت زمانش رسیده است که استراحتی به خودتان بدهید. برای شروع از تغییرات کوچک آغاز کنید. به عنوان مثال شب ها موبایل را کنار بگذارید و به جای آن غذا درست کنید یا دوش بگیرید و یا مدیتیشن انجام دهید. رفته رفته این استراحت ها را طولانی تر کنید تا زمانی که به روال عادی زندگی برگردید. منبع: بدونیم/برترینها

more_vert همه چیز درمورد خندیدن و تاثیر آن بر روی روح و روان

ادامه مطلب

closeهمه چیز درمورد خندیدن و تاثیر آن بر روی روح و روان

خنده، یک انفجار سیستم لذت در مغز است . خندیدن، یک پدیده پیچیده است که از سه لایه عصب شناختی، زبان شناختی و جامعه شناختی قابل بررسی است.در زمان خندیدن، ۴۴ واحد حرکتی فعال می شوند و تفاوت خنده با لبخند، این است که در خنده، عضلات به صورت فعالانه منقبض می شوند، درصورتی که در لبخند ، عضلات منقبض نمی شوند. بخش پیش پیشانی مغز نقش اساسی در خندیدن دارد، چون این بخش در یادگیری انسان نیز حائز اهمیت است ، لذا نتیجه می گیریم که تولید خنده، یاد گرفتنی است و همه ما شرایط و توانایی ، تولید آن را داریم. خنده موازی زبان است، چرا که با خندیدن، پیامی را نیز بین یکدیگر منتقل می کنیم . با توجه به اینکه، خنده، حالت مسری دارد و می تواند از یک خنده غیرطبیعی نیز آغاز شده و به دیگران منتقل شود و از سویی، چون خندیدن برای سلامتی انسان بسیار مفید است، توصیه می کنم که تا می توانید بخندید و بدانید که همه انسان ها قابلیت و توانایی یادگیری خندیدن را دارند. نکاتی در مورد فواید خنده- خندیدن فرایند سوزاندن کالری در بدن را تقویت کرده و به آن شدت می‌بخشد. - به هنگام خندیدن 17 ماهیچه در صورت و 80 ماهیچه در دیگر نقاط بدن به حرکت درمی‌آیند. - به هنگام خنده گردش خون در قلب و سراسر اندام‌ها شدت بیشتری می‌گیرد و برای همین نیز برخی توصیه می‌کنند، صبح‌ها پس از برخواستن از خواب تا جایی که می‌توانید با قدرت بخندید. - در هنگام خندیدن انسان به طور خودکار عمیق‌تر نفس می‌کشد و به این ترتیب میزان اکسیژن بیشتری وارد خون می‌شود. فواید اجتماعی خندیدن خنده موجب بهبود روند درمان اندام‌های آسیب‌دیده در بدن می‌شود‎ - خنده موجب بهبود روند درمان اندام‌های آسیب‌دیده در بدن می‌شود. به هنگام خنده شدید مقداری هورمون موسوم به هورمون‌های شادی‌آور ترشح می‌شوند که برای نمونه به روند بهبود بیماری‌هایی نظیر افسردگی کمک می‌کنند. - خنده دشمن استرس و نگرانی است. ترشح هورمون‌های استرس‌زا نظیر آدرنالین و کورتیزول به هنگام خنده شدید، کاهش می‌یابد. - خنده، اثر درمانی دارد و ضد درد است و انسان، اگر بتواند به هنگام درد، بخندد، معجزه خنده را در کاهش درد مشاهده می کند. - خنده موجب بهبود روند درمان اندام‌های آسیب‌دیده در بدن می‌شود. به هنگام خنده شدید مقداری هورمون موسوم به هورمون‌های شادی‌آور ترشح می‌شوند که برای نمونه به روند بهبود بیماری‌هایی نظیر افسردگی کمک می‌کنند. - خنده باعث آرامش می‌شود. زمانی که به خنده شدید می‌افتیم، غالبا احساس شادمانی بیشتری می‌کنیم و به ذهن‌مان استراحت می‌دهیم. - به هنگام اضطراب یا خشم، یک خنده کوتاه می‌تواند تاثیری معجزه‌آور داشته باشد چراکه خنده موجب می‌شود افکار به سمت دیگری رانده شود. - پس از به اصطلاح فروخوابیدن هیجانِ خنده، بدن همچنان آرامش دارد. شریان‌ها گشاد می‌شوند، فشارخون همچنان کاهش می‌یابد و وضعیت آرامش غالب می‌شود. منبع: ایسنا

more_vert مهارت جرأت مندی و فواید آن

ادامه مطلب

closeمهارت جرأت مندی و فواید آن

جرأت مندی یک شیوه ارتباطی خاص است که می توان آن را آموخت و بکار بست. مهارت جرأت ورزی فرد را قادر می سازد تا افکار و، احساسات و ارزش دهی خود را درباره یک موقعیت به طور آزادانه و مستقیم و با احترام به احساسات و ارزش های اشخاص دیگر بیان کند.  

more_vert چرا لازم است گاهی با خودمان خلوت کنیم؟

ادامه مطلب

closeچرا لازم است گاهی با خودمان خلوت کنیم؟

در دنیای شلوغ و ماشینی امروز، پیدا کردن یک خلوت واقعی کار بسیار سختی شده است. حتی زمانی که جز خودمان و تلفن همراه مان کس دیگری حضور ندارد، نوتفیکیشن های مداوم شبکه های اجتماعی خلوت ما را بر هم می زنند. وقتی صحبت از تنهایی می شود همه ی ما به یاد اندوه و افسردگی یا اجتماعی نبودن می افتیم، اما حقیقت آن است که خلوت گزینی و تنهایی می تواند برای سلامت روحی و جسمی ما بسیار مفید باشد. در ادامه به فواید تنهایی می پردازیم. فواید تنهایی ۱- به شما فرصت می دهد ذهن خود را از نو تنظیم کنید و به آن استراحت دهید وقتی دائماً درگیر دنیای شلوغ پیرامون تان هستید فرصت استراحت و تجدید انرژی را از مغز خود می گیرید. اما وقتی تنها باشید و چیزی وجود نداشته باشد که حواس شما را به خود پرت کند می توانید ذهن خود را از افکار مزاحم پاک کنید، تمرکز داشته باشید و با دیدی واضح تر فکر کنید. این فرصتی است تا همزمان ذهن و جسم خود را احیا کنید. ۲- به افزایش تمرکز و راندمان کمک می کند وقتی تا جایی که ممکن است چیزهایی که باعث مزاحمت و حواس پرتی می شوند را از روز خود حذف کنید، بهتر می توانید تمرکز کنید و این مسأله به شما کمک می کند در مدت زمان کوتاه تری کارهای بیشتری را به سرانجام برسانید. ۳- به شما فرصت می دهد خودتان را کشف کرده و دیدگاه خودتان را پیدا کنید وقتی در جمعی هستید، احتمال آنکه تحت تأثیر افکار و اعمال آن جمع قرار بگیرید بیشتر است. در حالی که ممکن است اگر به انتخاب خودتان باشد چنین افکار و اعمالی نداشته باشید. ۴- به شما زمان می دهد تا عمیق فکر کنید وظایف و تعهدات هر روزه ی ما باعث می شود تصور کنیم فهرست کارهایی که باید انجام دهیم بی پایان است. این درگیری مداوم موجب می شود نتوانید تفکر عمیقی داشته باشید و همین مسأله جلوی خلاقیت تان را می گیرد و بازدهی تان را کم می کند. ۵- کمک می کند به شکل مؤثرتری به مشکلات تان بپردازید وقتی فکر کسب اطلاعات از انسان ها یا دستگاه های الکترونیک حواس تان را پرت می کند، به سختی می توانید راه حل مؤثری برای مشکلات پیدا کنید. ۶- کیفیت روابط تان با دیگران را بالا می برد وقتی زمانی را به خودتان اختصاص دهید و درک بهتری از خودتان و خواسته هایتان در زندگی پیدا کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که در مورد اطرافیان و روابط تان با آن ها انتخاب های بهتری داشته باشید. علاوه بر این، بعد از آنکه مدتی تنها بوده اید، قدر روابط تان را بیشتر می دانید. چطور خلوت مناسبی برای خود ایجاد کنیم؟ آگاهی از فواید تنهایی کافی نیست و ممکن است در دنیایی که انگار همیشه بیدار است، پیدا کردن فرصتی برای خلوت کردن با خود دشوار باشد. اما چند راهکار ساده وجود دارد که به شما کمک می کند زمانی را با خودتان سپری کنید: ارتباط خود را قطع کنید: هر روز برای مدتی همه راه های ارتباطی خود با دیگران را قطع کنید. تلفن همراه، اینترنت و تلویزیون را خاموش کنید. اگر از کامپیوترتان برای کار خلاقانه ای مثل نوشتن استفاده می کنید، همه ی صداها و نوتفیکیشن های اتصال به اینترنت را قطع کنید و مشغول نوشتن شوید. خواهید دید که وقتی چیزی حواس تان را پرت نکند چقدر بیشتر می تواند کار کنید. زودتر بیدار شوید یا به سر کار بروید: نیم یا یک ساعت زودتر از بقیه ی اعضای خانواده بیدار شوید و از این زمان برای خلق، تولید، حل مسأله، مدیتیشن یا هر کار دیگری که خوشحال تان می کند استفاده کنید. اگر بتوانید نیم ساعت زودتر از بقیه ی همکاران تان خودتان را به محل کار برسانید، این روش هم تأثیر گذار خواهد بود. در را ببندید: در خانه یا محل کار، زمانی که به تنهایی احتیاج دارید، به راحتی در اتاق را ببندید و حتی می توانید علامتی از در آویزان کنید تا کسی مزاحمت تان نشود. از زمان ناهار استفاده کنید: در محل کار، زمان ناهار را پشت میز کارتان یا در حال انجام وظایف کاری نگذرانید. اگر غذایتان را بیرون از محل کار می خورید، تصور نکنید که همیشه باید این کار را با دیگران انجام دهید. هفته ای یک بار یا چند بار بار در ماه، تنها غذا بخورید. پیاده روی کنید. بیرون در آفتاب بنشینید. به پارک بروید و در آنجا چیزی بخورید. از زمان تنهایی تان لذت ببرید. برنامه ریزی کنید: زمانی که می خواهید با خودتان خلوت کنید را تعیین کنید. لازم نیست این زمان طولانی باشد. هر فرصت کوتاهی که بتوانید با خودتان خلوت کنید را غنیمت بشمارید چون بهتر از آن است که هیچ زمانی برای این کار نداشته باشید.

more_vert افزایش طول عمر با مصرف غذاهای تُند

ادامه مطلب

closeافزایش طول عمر با مصرف غذاهای تُند

 یافته‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف خوراکی‌های تند باعث حفظ سلامتی و افزایش طول عمر می‌شود. به گزارش پایگاه اینترنتی «مدیکال دیلی»، به استناد نتایج مطالعات جدیدی که بر روی ۲۲ هزار و ۸۱۱ شهروند ایتالیایی که رژیم‌های غذایی متنوعی داشتند، انجام شد؛ در افرادی که چهار بار در هفته فلفل می‌خورند، خطر مرگ به هر دلیلی ۲۳ درصد و خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی ۳۴ درصد کاهش می‌یابد. این یافته‌ها تنها به مردم ایتالیا محدود نمی‌شود. مطالعات انجام شده در سراسر جهان مانند تحقیقاتی که در ایالات متحده و چین انجام شد، همگی نشان می‌دهند که مصرف فلفل قرمز تند در افرادی که سیگار نمی‌کشند و الکل مصرف نمی‌کنند، با کاهش خطر مرگ همراه است. فواید ناشی از مصرف فلفل تند برای سلامتی در وجود ترکیب فعالی به نام کاپسی‌سین ریشه دارد که تقریبا در تمام فلفل‌ها یافت می‌شود. در مطالعه‌ جدیدی که در ایتالیا انجام شد، کاهش خطر مرگ و میر مربوط به استفاده از آن فلفل‌هایی بود که حاوی سطوح بالاتری از این ترکیب بودند.

more_vert باز یافتن آرامش بعد از دعوا با این روش در 10 دقیقه!

ادامه مطلب

closeباز یافتن آرامش بعد از دعوا با این روش در 10 دقیقه!

اگر فردی با دوست یا همکارش جر و بحث کند و بدین علت دچار فشار عصبی شود می تواند با پناه بردن به این روش تا حدی از بار این فشار و استرس رها شود. فواید قرار گرفتن در معرض تابش نور آبی برای سلامت روان پیش از این دانشمندان تحقیقاتی را در مورد مزایای نور آبی و از جمله نقش آن در کشتن باکتری ها، کمک به کنترل برخی بیماری های پوستی و غیره انجام داده بودند. پژوهشگران دانشگاه گرانادا در اسپانیا، می گویند نور آبی مزایای دیگری هم دارد و افراد بعد از تجربه شرایط روانی نامناسب و فشار و اضطراب می توانند با قرار گرفتن در معرض تابش نور آبی به شرایط بهتری دست یابند. آنان می گویند فشارهای روانی کوتاه مدت که در اثر روابط با اشخاص در اجتماع به وجود می آید، بدین شیوه قابل کاهش است. به عنوان مثال اگر فردی با دوست یا همکارش جر و بحث کند و بدین علت دچار فشار عصبی شود می تواند با پناه بردن به نور آبی تا حدی از بار این فشار و استرس رها شود. محققان با انجام آزمایش هایی بر روی ۱۲ داوطلب ۱۸ تا ۳۷ ساله به این نتایج دست یافته اند. سلامت افراد یادشده پس از تنش عصبی و قرارگرفتن در معرض تابش نور آبی به مدت ۱۰ دقیقه بهبود یافته و وضعیت مغز و قلب آنها بهتر شده است.

more_vert پربازدیدترین اخبار علمی ۲۰۱۹

ادامه مطلب

closeپربازدیدترین اخبار علمی ۲۰۱۹

تولید اولین تراشه کامپیوتری از نانولوله‌های کربنی، تایید پیش بینی‌های هاوکینگ به واسطه سیاه چاله صوتی و تردیدها در مورد فواید پیشگیرانه مکمل‌های ویتامین دی؛ از پربازدیدترین اخبار علمی سال ۲۰۱۹ بودند. به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس نیوز، در آستانه سال نو میلادی سایت‌های مختلف همواره گزارشی در مورد پربازدیدترین اخبار خود ارائه می دهند؛ اکنون نیز سایت ساینس نیوز ادعا می کند که اخبار علمی این سایت در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۵ میلیون بازدید کننده داشته است و به معرفی پربازدیدترین این اخبار در سال جاری میلادی می پردازد. ۱- تولید اولین تراشه‌ RISC-V ساخته‌شده با نانولوله‌های کربنی محققان دانشگاه MIT تراشه‌ای ساخته‌اند که در آن به‌جای سیلیکون از نانو لوله‌های کربنی استفاده شده‌ است. این تراشه کامپیوتری از هزاران ترانزیستور نانولوله کربنی ساخته شده است. اگرچه این نمونه اولیه هنوز نمی‌تواند با تراشه‌های سیلیکونی رقابت کند اما فناوری محاسباتی نانولوله کربنی می‌تواند به ساخت ابزارهای الکترونیک سریعتر منجر شود. ۲- انسان ها می‌توانند میدان مغناطیسی زمین را حس کنند آزمایش‌های انجام شده در محیط آزمایشگاه نشان دادند، امواج مغزی انسان‌ها زمانی که در معرض میدان مغناطیسی با قدرت زمین قرار می‌گیرند، الگوی متفاوتی را نشان می‌دهند. این یافته بر این اشاره دارد که انسان‌ها مانند پرندگان و برخی ارگانیسم‌های دیگر می‌توانند درک مغناطیسی داشته باشند. ۳- سیاه‌چاله صوتی آزمایشگاهی، پیش‌بینی‌های هاوکینگ را تایید می‌کند دمای یک سیاه چاله آزمایشگاهی که به جای نور، صدا را در تله می‌اندازد پیش بینی استفان هاوکینگ را مبنی بر اینکه سیاه چاله ها جریان کوچکی از ذرات به نام تابش هاوکینگ منتشر می‌کنند، تایید می‌کند. مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی Nature نشان می‌دهد که این سیاه‌چاله صوتی پیش‌بینی‌های استیون هاوکینگ را تایید می‌کند. طبق این پیش‌بینی دمای سیاه‌چاله به تابش هاوکینگ، آنتروپی و گرانش سطح آن وابسته است. این وابستگی در آزمایش محققان به صورت تجربی مشاهده شده و تاییدکننده‌ی نظریات هاوکینگ مبنی بر اینکه سیاه چاله‌ها جریان کوچکی از ذرات به نام تابش هاوکینگ منتشر می‌کنند، است. ۴- خواص پیشگیرانه مکمل‌های ویتامین دی در تردید محبوبیت مصرف مکمل‌های ویتامین دی پس از انتشار یافته‌هایی مبنی بر اینکه این ویتامین می‌تواند از ابتلا به بیماری ام.اس، آسم، افسردگی، بیماری قلبی، سرطان و سایر بیماری‌ها پیشگیری کند، افزایش یافت اما یک سری مطالعات در مورد این فواید تردید ایجاد کرده‌اند. ۵- سرخک حافظه سیستم ایمنی بدن را پاک می‌کند سرخک خاطرات سیستم ایمنی بدن را از میکروب‌هایی که قبلاً با آن‌ها می‌جنگید، از بین می‌برد. این «فراموشی ایمنی» می‌تواند افراد را در معرض خطر عفونت های ویروس‌های مضر و باکتری‌ها برای ماه‌ها تا سال‌ها قرار دهد. ۶- زونا آسیب ماندگاری بر جا می‌گذارد ویروس مسؤول ابتلا به بیماری آبله مرغان می‌تواند ده ها سال خفته باشد، فقط در سال‌های بعدی زندگی به صورت زونا ظاهر می‌شود. این بیماری پیش از بروز بثورات دردناک بر روی پوست است. محققان متوجه شده‌اند که زونا می‌تواند به شریان‌ها آسیب بزند و خطر سکته و زوال عقل را افزایش دهد.

more_vert ۳ ویتامینی که برای لاغری معجزه می‌کند

ادامه مطلب

close۳ ویتامینی که برای لاغری معجزه می‌کند

یک متخصص تغذیه گفت: برای رسیدن ویتامین‌ها به بدن، بهتر است استفاده از سبزی، میوه و روغن‌های سالم را در اولویت وعده‌های غذایی خود قرار دهیم. ۳ ویتامینی که برای لاغری معجزه می‌کندنرگس جوزدانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره فواید ویتامین گروه B گفت: ویتامین‌ B عموما در بعضی از غلات‌ و مواد غذایی مانند گوشت، میوه و سبزی وجود دارد که مصرف آن باعث لاغری افراد خواهد شد. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به مصرف کلسیم گفت: منبع اصلی کلسیم در شیر و لبنیات است و با این نکته که کلم و کنجد منبع اصلی کلسیم است به شدت مخالفم چراکه هیچ ماده غذایی به اندازه شیر (به علت حاوی بودن ۲۴۰ میلی‌گرم کلسیم در یک لیوان) برای ما منبع مهمی نیست. جوزدانی تصریح کرد: نسبت جذب کلسیم به ویتامین B در بدن ما یک به یک است و هر دو ویتامین به اندازه هم باعث کاهش چربی های بدن می شوند ولی نباید انتظار داشته باشیم که مصرف تنها یک گروه از ویتامین‌ها باعث کاهش کالری در بدن یا افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن شود. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره فواید مصرف آهن گفت: متاسفانه خیلی از افراد با عقیده غلط به منظور تامین آهن در بدن خود مصرف اسفناج، حبوبات و عدس را در اولویت قرار می‌دهند. نکته مهم در این است که بدن ما از نظر مواد مغذی آهن دار به علت علوفه داده شده به دام کاملا فقیر است. او تصریح کرد: کیفیت آهن موجود در سبزیجات و حبوباتی مانند اسفناج، عدس و لوبیا به علت آهن سه ظرفیتی پایین است. بهتر است آهن موجود در مواد غذایی تبدیل به آهن سه ظرفیتی شود تا قابل مصرف باشد، ولی جذب کیفیت آهن موجود در محصولات حیوانی مانند انواع گوشت‌ها بالاتر است و مصرف روزانه ۲۰۰ گرم از آن در طول روز برای سوزاندن چربی های اضافی به افراد توصیه می‌شود. جوزدانی ادامه داد: حداقل سه ماه از سال، کودکان باید از مواد حاوی آهن استفاده کنند. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه سرانه مصرف لبنیات در ایران بسیار پایین است، گفت: حرف محققان طب سنتی مبنی بر سردی بودن لبنیات و حذف کردن آن‌ها از وعده غذایی افراد اشتباه است. جوزدانی افزود: حذف لبنیات و جایگزین کردن مواد دیگر مانند شیره انگور منجر به کوتاهی قد خواهد شد. کمبود ویتامین ها در بدن چه عوارضی دارد؟ این متخصص تغذیه و رژیم درمانی به مضرات کمبود ویتامین‌ها در بدن اظهار کرد: کمبود هر ویتامینی در بدن مانند آهن، D و منیزیم باعث باز شدن اشتها در افراد می‌شود.کمبود ویتامین D در بدن باعث اختلال متابولیسم به علت تامین مواد غذایی می‌شود. جوزدانی تصریح کرد: کمبود آهن در بدن باعث پرخاشگری، اضافه وزن، پرخوابی، عصبانیت و اختلالات متابولیسمی در افراد خواهد شد. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تصریح کرد: جذب ویتامین‌ها از طریق مواد غذایی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، اما تنها مصرف ۲۰ تا ۳۰ درصد آن از طریق مکمل‌ها امکان پذیر است. جوزدانی گفت: طبق مطالعات علمی تنها ۵۰ درصد افراد از مکمل‌ها استفاده می‌کنند و اگر افرادی به ویتامین نیاز داشته باشند با مشورت پزشک و انجام آزمایشات گوناگون متناسب با بیماری خود باید به جایگزین کردن مکمل‌ها بپردازند. او تاکید کرد: برای رسیدن تمامی این ویتامین‌ها به بدن، بهتر است استفاده از موادغذایی پنج گروه اصلی مانند غلات (نان، برنج، ماکارانی)، پروتئین‌ها (انواع گوشت، تخم مرغ، حبوبات) لبنیات (ماست، پنیر، شیر و کشک)، سبزی و میوه تازه و روغن‌های سالم را در اولویت وعده‌های غذایی خود قرار دهیم.

more_vert نگاهی به فواید مهم آووکادو برای بدن

ادامه مطلب

closeنگاهی به فواید مهم آووکادو برای بدن

مصرف آووکادو از دید بسیاری از افراد سرشار از خواص متعدد است اما برخی از افراد هستند که اطلاعات چندانی درباره آووکادو ندارند و بر همین اساس به نکاتی مهم درباره آووکادو می پردازیم. مصرف آووکادو می تواند برای شما با ویژگی های مثبت پرشماری همراه باشد که حتی فکرش را هم نمی کردید: آووکادو باعث افزایش جذب فیبر در بدن شما می شود میوه ها ، سبزیجات و حبوبات حاوی فیبر بالایی هستند و آووکادو نیز از این قاعده مستثنی نیست.یک وعده آووکادو متوسط کم کربوهیدرات است ، اما حاوی سه گرم فیبر است.مصرف فیبر بالاتر ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و چاقی را کاهش دهد." خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد گفته می شود که آووکادو با بهبود سلامت قلب ارتباط دارد.آووکادو سرشار از پتاسیم و کم سدیم است که به کاهش فشار خون کمک می کند و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. هنگامی که رژیم کم سدیم و رژیم پتاسیمی بالاتر مصرف شود ، سدیم از دست رفته از طریق ادرار و کاهش فشار خون افزایش می یابد. سلامتی چشم شما را بهبود می بخشد چه کسی تصور می کرد که آووکادو به طور بالقوه می تواند سلامت چشم شما را در شرایط عالی نگه دارد؟ یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که مصرف آووکادو باعث بهبودی شناخت و بینایی افرادی می شود که روزانه یک آووکادو مصرف می کنند. آووکادو حاوی آنتی اکسیدان لوتئین است. لوتئین در پیشگیری از بیماری های چشمی وابسته به سن و ارائه بهبود عملکرد شناختی نقش دارد.

more_vert کتاب کی؟: راه‌های علمی زمان بندی عالی

ادامه مطلب

closeکتاب کی؟: راه‌های علمی زمان بندی عالی

دنیل اچ. پینک در کتاب کی؟: راه‌های علمی زمان بندی عالی، آخرین تحقیقات و اطلاعات زمان‌سنجی خود را همراه با توصیه‌هایی عملی و کاربردی برای ساخت یک زندگی غنی‌تر و پربارتر در اختیار شما قرار می‌دهد. همه شما می‌دانید که زمان‌بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. اما مشکل اینجاست که چیز بیشتری از آن نمی‌دانید. زندگی شما جریانی بی‌انتها از تصمیمات «کِی» است. مرتب در حال یافتن پاسخ پرسش‌هایی همچون: که کی شغل‌تان را عوض کنید، کی به کلاس خاصی بروید، کی تصمیمات جدی درباره پروژه یا شخصی خاص بگیرید و مواردی از این قبیل هستید. دنیل اچ. پینک (Daniel H. Pink) به شما نشان می‌دهد که زمان‌بندی یک علم است. ترکیبی از تحقیقات چند منظوره و میان ‌رشته‌ای که به شرایط انسان دیدگاهی نو و جدید دارد. به علاوه راهنمایی مفیدی برای هوشمندانه‌تر شدن زندگی و ایده‌آل‌تر شدن آن ارائه می‌دهد. پرسش‌ نخست کتاب کی؟ (When: the scientific secrets of perfect timing) در مورد خود زمان است (مطالعه تاریخچه زمان از نخستین صفحات شاخص آفتاب در مصر باستان تا ساعت‌های مکانیکی قرن شانزدهم اروپا و تا ظهور مناطق زمانی در قرن نوزدهم) و خیلی زود متوجه می‌شوید که چیزهایی را که شما واحدهای «طبیعی» زمان می‌دانید فقط حصارهایی هستند که اجدادتان برای محاصره زمان ساخته‌اند. دوم اینکه ساعت‌ها و هفته‌ها همه اختراعات انسانی هستند. به نظر دانیل بورستینِ مورخ «بشر فقط با تعیین آن‌ها می‌تواند از یکنواختی مکرر طبیعت رها شود». اما بر اساس تئوری یکنواختی مکرر بورستین، یک واحد زمانی از کنترل انسان خارج است. او در سیاره‌ای زندگی می‌کند که با سرعتی ثابت و الگویی مشخص حول محور خود می‌چرخد و او را در معرض بازه‌های منظم تاریکی و روشنایی قرار می‌دهد. انسان هر چرخش زمین به دور خود را یک روز می‌نامد. شاید روز مهم‌ترین روش او برای تقسیم‌بندی، پیکربندی و ارزیابی زمان باشد. بنابراین در بخش اول کتاب به تحقیق درباره زمان‌بندی پرداخته شده است. دانشمندان از ریتم روز چه آموخته‌اند؟ چگونه می‌توان از این اطلاعات برای بهبود عملکرد، ارتقای سلامتی و افزایش رضایت‌ استفاده کرد؟ و چرا همانطور که داستان کاپیتان ترنر نشان داد، نباید تصمیمات مهم را عصرها اتخاذ کرد؟ جملات برگزیده کتاب کی؟: - زمان موضوع اصلی نیست، همه ماجرا است.- خوش‌شانسی در اول راه مهم‌ترین اصل است.- غرق شدن در کاری عالی و بزرگ، نهایت شادی است.- داشتن پایان شاد فقط به این بستگی دارد که داستان‌تان را کجا تمام کنید.- وقتی خودتان وسط داستانی باشید، دیگر برای‌تان داستان نیست و توهم، سرگیجه، تاریکی، کوری، بقایای شیشه‌های خرد شده و چوب‌های متلاشی را احساس می‌کنید. در بخشی از کتاب کی؟ می‌خوانیم: دانشمندان بررسی اثر زمان روز بر قدرت ذهن را بیش از یک قرن پیش آغاز کردند. در آن زمان هرمان اِبینگهاوس، روان‌شناس پیشروی آلمانی تحقیقاتی انجام داد و به این نتیجه رسید که افراد مجموعه‌ای از هجاهای بی‌معنی را صبح‌ها بهتر از شب‌ها یاد می‌گیرند و به خاطر می‌آورند. از آن زمان، محققان همین بررسی را روی مجموعه‌ای از فعالیت‌های ذهنی انجام دادند و به سه نتیجه کلیدی رسیدند. نخست اینکه توانایی شناختی ما در طول روز ثابت نمی‌ماند، بلکه در طول حدود شانزده ساعتی که بیدار هستیم، اغلب با روندی معمول و قابل ‌پیش‌بینی تغییر می‌کند. ما در بعضی ساعات روز نسبت به بقیه روز باهوش‌تر، سریع‌تر، بی‌حوصله‌تر، آهسته‌تر، خلاق‌تر و بی‌خلاقیت‌تر هستیم. دوم، این نوسانات روزانه بسیار شدیدتر از تصور ما هستند. بر اساس تحقیق راسل فاستر، عصب‌شناس و گاه‌زیست‌شناس دانشگاه آکسفورد «میزان تغییر عملکرد در بهترین و بدترین ساعت روز با اثر مصرف مقدار مجاز الکل بر عملکرد برابر است». سایر تحقیقات نشان می‌دهد که اثر زمان روز بر عملکرد می‌تواند 20 درصد تغییر در ادراک شناختی افراد را توضیح دهد. سوم اینکه عملکرد ما به کاری که انجام می‌دهیم بستگی دارد. سایمون فوکارد، روان‌شناس انگلیسی می‌گوید «شاید مهم‌ترین نتیجه تحقیقات اثر زمان روز بر عملکرد این باشد که بهترین زمان انجام هر کار به ماهیت آن کار بستگی دارد». مسئله لیندا یک مورد تحلیلی و پیچیده است، اما حل آن به خلاقیت یا هوش چندانی نیاز ندارد. این سوال فقط یک پاسخ دارد که با تفکر منطقی به آن می‌رسید. شواهد کافی نشان داده که افراد بالغ صبح‌ها بهترین تفکر منطقی را دارند. وقتی از خواب بیدار می‌شویم، دمای بدن به تدریج بالا می‌رود و باعث افزایش سطح انرژی و هوشیاری‌ می‌شود. فهرست مطالبهمه از اهمیت زمان‌بندی آگاهند.مقدمه: تصمیم کاپیتان تِرنراز کجا شروع کنیم؟بخش اول: روزالگوی پنهان زندگی روزانهتغییر احساس و تغییر درآمدهوشیاری، آرامش و راز عملکرد روزانه بهترچکاوک‌، جغد و پرنده سومهماهنگی و روز سه مرحله‌ایفصل اول: راهنمای هکرهای زمانچگونه «کی»‌های روزانه خود را مشخص کنید: روش سه مرحله‌ایروش تعیین «کی‌» ‌های روزانه: نسخه پیشرفتهاگر روی برنامه روزانه‌تان کنترل ندارید، چه باید بکنید؟کی ورزش کنید: راهکار نهاییفواید ورزش صبحگاهیفواید ورزش عصرگاهی یا شامگاهیچهار نکته برای داشتن صبحی بهترفصل دوم: عصرها و چند قاشق قهوهقدرتِ وقت استراحت، نوید صرف ناهار و خواب نیمروز مدرنچند لحظه با من به بیمارستان دووم بیایید.مثلث برمودا و مستطیل‌های پلاستیکی: فواید استراحت هوشیاراز مدرسه تا دادگاه: فواید استراحت تقویتیمهم‌ترین وعده غذایی روزخوابیدن در محل کارخواب نیمروز مدرنراهنمای هکرهای زمان: فصل دومبخش دوم: آغازها، پایان‌ها و میانه راهفصل سوم: آغازهاشروع درست، شروع دوباره و شروع با همشروع درستشروع دوبارهشروع با همراهنمای هکرهای زمان: فصل سومفصل چهارم: نقاط میانیدرس‌های انگیزشی از شمع‌های عید حنوکا و بحران میانسالیهمین ویژگی تو را دوست دارمروشن کردن شمع‌ها‌ و چیدن شکل‌هااثر «وای- وای»مسابقه نیمه اولراهنمای هکرهای زمان: فصل چهارمفصل پنجم: پایان‌هاماراتن‌ها، شکلات‌ها و غم‌شادیانرژی گرفتن: چرا نزدیک خط پایان سخت‌تر تلاش می‌کنیمرمزگذاری: جیمی، جیم و زندگی خوبتصحیح کردن: چرا غربال کردن و حذف افراد، نزدیک خط پایان بیشتر می‌شودرسیدن به اوج: خبر خوب، خبر بد و پایان‌های شادراهنمای هکرهای زمان: فصل پنجمبخش سوم: هماهنگی و تفکرفصل ششم: هماهنگی سریع و آهستهرازهای زمان‌بندی گروهیرهبر گروه کر، کاپیتان تیم قایقرانی و ساعت: هماهنگی با رئیسفواید احساس تعلق: هماهنگی با قبیلهکدهالباسلمس کردنتلاش و خلسه: هماهنگی قلبیراهنمای هکرهای زمان: فصل ششمفصل هفتم: تفکر با استفاده از زمان‌های مختلفسخن پایانی

more_vert فواید قصه خوانی

ادامه مطلب

closeفواید قصه خوانی

تاثیر قصه گویی بر زندگی و آینده ی کودک یک امر ثابت شده است به طوری که امروزه کارشناسان برای برخورد با کودک پرخاشگر و لجباز روش قصه درمانی را پیشنهاد می کنند. فواید قصه خوانی برای کودک را بیشتر بشناسید...

more_vert کتاب آموزش حرفه‌ ای ایجاد سیستم مجازی

ادامه مطلب

closeکتاب آموزش حرفه‌ ای ایجاد سیستم مجازی

در این مجموعه از آموزش قصد داریم تا با پرداختن به نرم‌افزار قدرتمند VMware شما را با نحوه ایجاد یک سیستم مجازی آشنا کنیم. سیستم مجازی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در درون ویندوز خود انواع سیستم‌عامل‌ها را داشته باشید. این کار کمک بزرگی به شما خواهد نمود تا بدون بر هم زدن ویندوز و سیستم اصلی خود، بتوانید انواع تست‌های خود را در هر نوع از سیستم‌عامل‌ها که بخواهید انجام دهید. برای مثال: زمانی که یک برنامه نویس اپلیکیشن‌های موبایل، می‌خواهد به کار خود بپردازد با نصب یک سیستم مجازی در درون ویندوز خود برنامه خود را در آن تست می‌نماید و دائما از یک موبایل استفاده نخواهد کرد. در اینجا نیز شما می‌توانید با ایجاد سیستم‌های مجازی و نصب سیستم‌عاملی مانند: ویندوز بر روی آن، به راحتی می‌توانید نیاز خود را به چندین سیستم و سیستم‌عامل در یک زمان برطرف نمایید. مدیران شبکه، کاربران دیگری هستند که از این برنامه استفاده بسیار زیادی را می‌برند؛ آن‌ها می‌توانند با ایجاد شبکه‌های مجازی کارهای خود را در این شبکه‌ها آزمایش نمایند. اما ما اکنون قصد داریم تا این برنامه را به کاربران دیگر پیشنهاد کنیم و به آن‌ها آموزش دهیم که دیگر ابتدا نرم‌افزارها را در یک سیستم مجازی فرا بگیرند تا به یک سطح قابل قبول برسند. منظور ما بیشتر معطوف به برنامه‌های حساس مانند Acronis می‌باشد که اگر یک کاربر در کار با آن دچار اشتباه شود؛ آن اشتباه یک اشتباه بزرگ خواهد بود! فکر می‌کنیم که مقدمات تا اینجا کافی باشد و شما با استفاده‌هایی که می‌توان از برنامه کرد آشنا شده باشید و این نکته را بدانید که از این به بعد حتما از این برنامه استفاده خواهید نمود و پی به فواید بسیار زیاد آن خواهید برد. فهرست مطالبآشنایی با محیط برنامه VMware نحوه ایجاد یک سیستم مجازی نحوه استفاده از یک سیستم مجازی نحوه ارتقا و تغییر تنظیمات یک سیستم مجازی

more_vert کودکان پرجنب و جوش باهوش تر نیز هستند

ادامه مطلب

closeکودکان پرجنب و جوش باهوش تر نیز هستند

کودکان فعال و میزان هوششان تحرک و فعالیت در اطفال می تواند خبر از هوش و استعداد بالا در آن ها بدهد پس با دیدن بازیگوشی ان ها عصبانی نشوید و از کوره در نروید فعالیت زیاد خردسالان با هوش آن ها ارتباط مستقیمی دارد. محققان می گویند ورزش و بازی در فضای باز توسط کودکان می تواند موجب تقویت هوش و استعداد آنها شود. مطالعه اخیر محققان نشان می دهد ورزش می تواند موجب تقویت قدرت ذهن و موفقیت تحصیلی کودکان شود، از اینرو بهتر است والدین کودک شان را به بازی کردن و فعال بودن تشویق کنند. به گفته محققان، فعالیت فیزیکی و تناسب اندام و سلامت قلب-عروق می تواند برای رشد و عملکرد ذهن کودکان و افراد جوان خوب و مفید باشد. همچنین انجام فعالیت فیزیکی قبل، بعد و در طول مدرسه موجب تقویت عملکرد تحصیلی کودکان نیز می شود. تحقیقات نشان می دهد یک جلسه فعالیت فیزیکی نسبتا پرتحرک دارای تاثیرات مثبت فوری بر عملکرد مغز، هوش و عملکرد تحصیلی کودکان است. از لحاظ فواید و مزایای فیزیولوژیکی ورزش، محققان تاکید دارند که تناسب عضلانی و سلامت قلبی-عروقی از عوامل تاثیرگذار قوی بر ریسک ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع۲ در سنین بالاتر است و انجام ورزش شدید در دوران کودکی به دور ماندن از این فاکتورهای پرخطر کمک می کند.اما محققان اذعان دارند که شدت متوسط یا پایین ورزش همچنان به بهبود سلامت قلب کودکان و متابولیسم آنها کمک می کند، درحالیکه فعالیت فیزیکی، مولفه اصلی درمان بسیاری از شرایط بلندمدت در کودکان ۶ تا ۱۸ ساله است. به گفته محققان، تاثیرات مثبت ورزش تنها به سلامت فیزیکی محدود نمی شود. ورزش منظم به رشد مهارت های مهم زندگی، و تقویت اعتماد به نفس، انگیزه، عزت نفس و حس ارامش کمک می کند. همچنین باعث تحکیم روابط با همسن و سال ها، والدین و معلمان نیز می شود. منبع: مهر

more_vert کتاب آموزش مداد گرفتن تا بهتر نوشتن

ادامه مطلب

closeکتاب آموزش مداد گرفتن تا بهتر نوشتن

کتاب آموزش مداد گرفتن تا بهتر نوشتن نوشته بهروز آیرملوی، راهکار‌های بسیار ارزشمند و کاربردی برای اولیا، معلمان و مربیان دانش‌آموزان ابتدایی و پیش دبستانی در مورد نوشتن و مداد گرفتن و درمان‌های کندنویسی، بد نویسی، کج نویسی و پرفشار نویسی ارائه داده است. امروزه بسیاری از دانش‌آموزان در نوشتن مشکل دارند و از نوشتن لذت نمی‌برند با استفاده از این مطلب می‌توان بسیاری از مشکلات آن‌ها را حل کرده و لذت نوشتن را در آن‌ها ایجاد کرد. این کتاب عصاره تجربه سی سال خدمت و سفرهای خارج از کشور و بازدید از فستیوال نوشتن در اروپا و جمع‌آوری واحد‌های کاری بسیار موثر و کارآمد بوده که با تصاویر و فعالیت‌های دست‌ورزی برای دانش‌آموزان، راه‌کارهایی کاربردی جهت پیشگیری و درمان کلیه اختلالات نوشتن ارائه می‌دهد. به علت تغییر بافت زندگی و فقر شدید حرکتی دانش‌آموزان و زندگی آپارتمان‌نشینی مشکلات نوشتاری دانش‌آموزان در مدارس روز به روز بیشتر شده است، از مداد گرفتن و کند نویسی، بد گرفتن مداد، پرفشار نویسی، بدخطی و نارسانویسی می‌توان به عمده‌ترین مشکلات نوشتاری دانش‌آموزان اشاره کرد. اگر به مشکلات این دانش‌آموزان در همان اوایل تحصیل در پیش دبستانی و ابتدایی توجه نشود، مشکلات یادگیری و حتی مشکل روحی و روانی، برای دانش‌آموز ایجاد می‌کند، که گاه این مشکلات جبران ناپذیرند. این کتاب به معرفی و بیان راهکار‌هایی ارزشمند برای دانش‌آموزانی که در مداد گرفتن و نوشتن مشکل‌دارند پرداخته و در نوع خودش اولین کتاب جامع در این موضوع است و آخرین یافته‌ها و راهکارهای مؤثر را ارائه داده است. فواید کار با مداد توپی، مراحل گرفتن قلم از ابتدا تا آغاز مدرسه، اهمیت نوشتن با قلم، موفقیت فیزیکی در نوشتن نارسانویسی و راهبردهای درمانی، علل مهم نارسانویسی، کج نویسی، نامرتب نویسی، معرفی سایت آموزشی کارافکر و برخی موضوعات دیگر، ازجمله مطالب و بخش‌های این کتاب است. در بخشی از کتاب آموزش مداد گرفتن تا بهتر نوشتن می‌خوانیم: پدران و مادران، باید از سن چهار سالگی به بعد نسبت به مداد گرفتن کودک خود، حساس و دقیق باشید، و در این مورد مداخله‌ی زود هنگام اما آگاهانه نمایید چون عدم مداخله‌ی به هنگام توسط شما، احتمال این که، فرزندتان در آینده با مشکلات نوشتن مواجه شود زیاد می‌باشد. شما در تصویر زیر سن کودک و نحوه‌ی مداد گرفتن را مشاهده می‌نمایید و هر سنی، با توجه به رشد عضلات ریز و درشت وهماهنگی آن‌ها، انگشتان دست، تیپ خاصی در مداد گرفتن اعمال می‌کند، و نباید با فشار و یا احیانا تهدید، کودک را مجبور به درست گرفتن مداد کنیم، بلکه بگذاریم این مراحل رشد و تمرین، طی شود. سن چهارسالگی تا اواخر شش سالگی که زمان طلایی عادت به درست گرفتن مداد لقب گرفته است،. اگر در این مدت به خصوص از 4 تا اوخر 5 سالگی، فرزندشان در درست گرفتن مداد مشکل داشت، اصلا با زور و اجبار کودک را مجبور به درست گرفتن مداد نکنید بلکه اول به دنبال تقویت و بالا بردن مهارت‌های عضلات ریز و درشت انگشتان دست بروید و با تزریق واحد کارهای موثر و کارآمد، توانایی کنترل و هماهنگی چشم ودست و را بالا ببرید. واقعیت در نوشتن، عضلات و ماهیچه‌های ریز و درشت سرشانه، شانه، بازو، آرنج، ساعد، مچ دست، کف دست و مهم‌تر این که انگشتان دست بسیار موثر هستند، و باید از همان دوران اول کودکی نسبت به تقویت وهماهنگی و تقویت مهارت حرکتی آن‌ها کار شود. فهرست مطالبمقدمهجرقه‌ای که زندگی حرفه‌ای من را عوض کرد!علت راه اندازی سایت آموزشی کارا فکراهمیت نوشتن با قلمآیا نوشتن با قلم و کاغذ مهم است؟چرا نوشتن با قلم و کاغذ مهم است؟فواید کار با مداد توپیمداد توپی (وسیله‌ای مطمئن برای صحیح گرفتن قلم)علت انتخاب این نوع توپنکته‌ی بسیار مهم در استفاده از مداد توپینمونه‌ای از واحدهای کاری موفق در رفع مشکلات نوشتن دانش‌آموزان: (تجاربی از مدارس داخل و خارج از کشور)نمونه واحدکاری از فستیوال نوشتناستفاده از مداد توپی در مدارساستفاده زیاد کلاس اولی‌ها از تبلت و معضل مداد دست گرفتن!!مداخله زود هنگام والدین در شکل گیری عادات صحیح مداد گرفتنتصور اشتباه برخی اولیامراحل گرفتن قلم از ابتدا تا آغاز مدرسهروش‌های نادرست مداد گرفتن (به روایت تصویر)مشکلاتی که ناشی از بدگرفتن مداد، می‌تواند در کودکان ایجاد نماید عبارتند از: اگر کودک در سن 4 تا 6 سالگی، مداد را درست نگرفت چه کار کنیم؟نکات بسیار مهم در نوشتن و مداد گرفتننحوه صحیح در دست گرفتن مداداز قورباغه تا مداد گرفتنکشیدن خطوط با صدای موزیکحتما تا سوم ابتدایی از مداد چندضلعی استفاده شودموقعیت فیزیکی در نوشتناهمیت دست ورزی چیست؟«مکمل مداد توپی»تقویت مهارتهای حرکتی ظریف و درشت دستنارسانویسی و راهبردهای درمانینمونه‌ای از دست‌ورزی‌ها برای تقویت زیرساخت‌های نوشتن (به روایت تصویر)روش‌های غلطی که جواب ندادند!! (به روایت تصویر)نکته‌های ایمنیچند توصیه برای والدینخصوصیات یک مداد استاندارداختلال نوشتنویژگی‌های دانش آموزانی که اختلال نوشتن دارندمشخصات بالینی یک نارسانویسعلل مهم نارسانویسیبرخی از علل نارسا نویسی عبارتند ازمتداول‌ترین مشکلات نوشتن در دانش آموزانقبل از آموزش ویژه به این کودکان باید به این نکات توجه داشتراهبردهای آموزشی جهت درمان و رفع مشکلچرا کند می‌نویسی؟!علت کند نویسیراهکار برای درمان کندنویسیتقویت هماهنگی چشم و دستتمرین ستاره دریاییعلل بدخطیراهکارهای رفع بدخطیشرایط موثر بر بدخطی دانش آموزاناشکال در وضعیت قرار گرفتن کاغذاشکال در جهت یابی صحیحروش‌های ترمیمی‌انواع مختلف بد خط نویسیشیوه‌های درمانی بدخطیتقویت غلبه طرفی مغزنکات مهم دیگر از دستخطپرفشار نویسی و شکستن نوک مدادراهکار درمانی پرفشار نویسیراهکارهایی برای اصلاح مشکلات دستخط دانش آموزان (نارسا نویسی)تشخیص نارسانویسی مستلزم توجه به این مراحل استمعرفی سایت آموزشی کارا فکرفعالیت‌های مهم ما در سایت آموزشی کارا فکرمعرفی محصولات آموزشی سایت کارا فکربخشی از رزومه بهروز آیرملویآشنایی با محصولات آموزشی کارافکرمداد توپیعلت انتخاب این نوع توپتخته تعادلفواید کار با تخته تعادل