جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert مقاله علمی و پژوهشی خط مشی و راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی خط مشی و راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب

مقاله علمی و پژوهشی" خط مشی و راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب " مقاله ای است که در 30  صفحه در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت دولتی منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به خط مشی و راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب ، تکنیک دلفی فازی ، عفاف و حجاب ، موانع حجاب و عفاف اشاره شده است. محتوای این مقاله دانشگاهی می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert برگزاری جشنواره عفاف و حجاب ویژه معلمان و دانش‌آموزان

ادامه مطلب

closeبرگزاری جشنواره عفاف و حجاب ویژه معلمان و دانش‌آموزان

 معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: جشنواره فرهنگی هنری عفاف و حجاب در دو بخش فرهنگیان و دانش‌آموزان برگزار می‌شود. به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، جلسه ای با هدف برنامه ریزی جشنواره عفاف و حجاب مختص دانش آموزان و فرهنگیان با حضور نمایندگان تشکل های دانش آموزی در سالن جلسات معاونت پرورشی و فرهنگی روز ۳۱ فروردین برگزار شد. در راستای توسعه فرهنگی حجاب و عفاف و بنا به فعالیت های ذاتی آموزش و پرورش در توسعه این معروف با ارزش از سوی ستاد عفاف و حجاب کشور دبیرخانه ستاد حجاب و عفاف آموزش و پرورش در معاونت پرورشی و فرهنگی و به ویژه اداره کل فرهنگی اردوها و فضاهای پرورشی مستقر شده است. این معاونت اعلام کرد که سال گذشته فعالیت های چشمگیری در توسعه این امر انجام شده است که تحت عنوان تهیه بسته فرهنگی با ۲۹ برنامه که در آن دیده شد یکی از این برنامه‌ها است. طراحی نمایشگاه حجاب و عفاف در قالب پوستر که هر روز در مدرسه نمایش داده می شد، تهیه نرم افزار های موبایلی مانند حجاب چرا؟ و تردیدهای من در مورد حجاب، طراحی دوره ضمن خدمت همکاران فرهنگی، طراحی دوره تربیت مدرس حجاب و عفاف برای نمایندگان منتخب استان ها که در صورت تصویب انجام خواهد شد و تجلیل از فعالان عرصه توسعه فرهنگ حجاب و عفاف از دیگر برنامه‌های این معاونت بوده است. اما یکی از برنامه های مهم برگزاری جشنواره فرهنگی هنری عفاف و حجاب است که در ابتدا قرار بود فقط برای فرهنگیان برگزار شود اما با تغییراتی در شیوه نامه مقرر شده است که در دو بخش فرهنگیان و دانش آموزان این جشنواره برگزار شود. دبیرخانه این جشنواره از سوی معاونت پرورشی و فرهنگی به اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران واگذار شده است که در این دبیرخانه تاکنون طراحی پوستر و تهیه شیوه نامه انجام شده است. بر اساس شیوه نامه جدید، این جشنواره در دو بخش فرهنگیان و دانش آموزان برگزار خواهد شد در بخش فرهنگیان محورهای جشنواره مقاله نویسی و کتاب خوانی است که برای بخش مقاله نویسی فرهنگیان ۶ محور در نظر گرفته شده است و در بخش کتابخوانی کتاب «در و صدف» اثر مهدی شجاعی در نظر گرفته شده است. در بخش دانش آموزی نیز در هر مقطع ۳ محور در نظر گرفته شده است که یکی از موارد مسابقه کتابخوانی خواهد بود اما در دوره ابتدایی علاوه بر آن قصه گویی و نقاشی برای دوره اول متوسطه، عکاسی و نشریه الکترونیک و برای متوسطه دوم، فیلم کوتاه و مقاله ‍پژوهشی در نظر گرفته شده است.

more_vert گرایش به حجاب تحت تاثیر چه عواملی است؟

ادامه مطلب

closeگرایش به حجاب تحت تاثیر چه عواملی است؟

امروزه مقوله حجاب و عوامل اجتماعی موثر بر آن به عنوان یک پدیده مطرح مورد توجه جامعه‌شناسان و متولیان امر فرهنگ قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، از آن‌جایی که رعایت حجاب از نحوه گرایش افراد ناشی می‌شود، شناخت گرایش آنان نسبت به پوشش اسلامی و عوامل مرتبط، در شکل‌گیری آن ضروری است؛ بنابراین مقاله حاضر سعی در تبیین جامعه شناختی این گرایش دارد تا قدم موثری در جهت شناسایی این رفتار اجتماعی بردارد. جهت بررسی پیرامون تحلیل جامعه‌شناختی عوامل موثر بر گرایش به حجاب، بهرام نیک‌بخش(عضو هیأت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه پیام نور) پژوهشی را با استفاده از رویکرد پیمایشی و بر اساس نظریات گزینش عقلانی، برچسب زنی‌های ناسنجیده، یادگیری کجروی و خورده فرهنگ‌ها انجام داده است. نمونه آماری پژوهش نیز بر اساس فرمول کوکران، تعداد 300 نفر از زنان 18 تا 32 ساله مقیم در شهرستان لالی بوده که به صورت غیر احتمالی و با روش هدفمند گزینش شده‌اند. این پژوهش بیان می‌کند که طبق فرضیه اول بین سن، وضعیت تحصیلی با میزان گرایش به حجاب در بین زنان شهرستان لالی تفاوت وجود دارد. یعنی در بین پاسخ‌گویان با مدرک دیپلم بالاترین میزان گرایش به حجاب وجود دارد. به عبارتی دیگر، هر چه فرد از سطح تحصیلات بالاتری برخوردار باشد، میزان تعلق و گرایش وی به رعایت حجاب کم‌رنگ‌تر می‌شود. این پژوهش هم‌چنین بیان می‌کند که طبق یافته‌های فرضیه دوم بین شغل و نگرش به حجاب هم‌بستگی بالایی وجود دارد و می‌توان گفت که با بالارفتن سطح تحصیلات (کسب شغل و درآمد متأثر از تحصیلات)، بین پایگاه اجتماعی و گرایش به حجاب رابطه معکوس وجود دارد، یعنی به هر میزان که سطح پایگاه اجتماعی پاسخگو بالاتر باشد، به همین میزان گرایش به حجاب کاهش پیدا می‌کند. یافته‌های این پژوهش براساس فرضیه سوم نیز نشان می‌دهد که همبستگی بالایی بین تربیت خانوادگی زنان با نگرش آنان به مقوله حجاب وجود دارد. بنابراین بین تربیت خانوادگی زنان با نگرش آنان به مقوله حجاب رابطه معناداری وجود دارد به عبارتی دیگر می‌توان گفت که هر چه فرد در شاخص‌های تربیت خانوادگی امتیاز بیشتری کسب کند ، میزان نگرش بالایی نسبت به مقوله حجاب دارد. در خصوص فرضیه چهارم نتایج پژوهش نشان می‌دهد که بین متغیر دین‌داری و گرایش زنان به مقوله حجاب، طبق شاخص‌های ذکر شده، رابطه مستقیم و مثبتی وجود دارد به این معنا که با افزایش سطح دین‌داری، نگرش به حجاب در بین زنان جامعه آماری افزایش می‌یابد. این پژوهش در انتها خاطر نشان می‌کند که «نتایج یافته‌های پژوهش براساس فرضیه پنجم نشان می‌دهد که بین متغیر رسانه‌های گروهی و میزان گرایش به حجاب رابطه معنی‌داری مشاهده نشد.» در انتهای این تحقیق بر این نکته تأکید شده است که «با توجه به آثار مثبت و فراوان عفاف و حجاب، مهم‌ترین راهکارهای تقویت حجاب و عفاف در جامعه و افراد(تربیت خانوادگی، میزان دینداری، رسانه‌های جمعی و گروه دوستان) از طریق فرهنگ سازی از کانال رسانه‌های جمعی و شبکه‌ای نهادینه و به اجرا درمی‌آید. پوشیده بودن زن در جامعه، نه تنها موجب تقویت بنیان خانواده می‌شود، بلکه سبب حفظ ارزش زن و جلوگیری از ابتذال و تباهی او نیز می‌شود.» نتایج این پژوهش در شماره یک نشریه "زن و جامعه" منتشر شده است.

more_vert کتاب نیازها و حجاب دختران و زنان

ادامه مطلب

closeکتاب نیازها و حجاب دختران و زنان

  موضوع روابط دختر و پسر از مهم‌ترین و حساس‌ترین موضوعات مطرح در روابط بشری است. همواره بخش عمده ای از مباحث روانشناسی در علوم انسانی، به صورت دقیق و موشکافانه، به این موضوع می‌پردازند و زوایای گوناگون آن را می‌کاوند.نیاز به جنس مخالف، تمایل به او و آسیب‌های این نیاز، معمولاً در سنینی اتفاق می‌افتد که سرنوشت یک عمر زندگی مشترک و حیات اجتماعی و خانوادگی افراد در همان سنین در حال شکل گیری است. و این، اهمیت و ظرافت این بحث را دو چندان می‌کند.جامعه و به خصوص فرهیختگان و روانشناسان و متولیان امور فرهنگی، می‌بایست با حساسیت و تیزبینی این دوره‌ی حیات جوانان را بکاوند و در اندیشه‌ی گذراندنِ به سامانِ این دوره، برای سرمایه‌های اصلی کشور- یعنی جوانان- باشند.نپرداختن به مسائل جنسی، عاطفی، نیاز به جنس مخالف، روابط بین دختر و پسر، حجاب و ضرورت آن، دلایل عقلی و حدود احکام و رعایت آن و بسیاری دیگر از مسائل مربوط به این دوره حیات حساس و طوفانی آدمی، می‌تواند اثرات جبران ناپذیری به بار آورد. این گونه پنداشتن که با سرپوش گذاشتن بر این مسائل، می‌توان جوان را به سلامت از آن عبور داد، اندیشه ای خطرناک و مخرب است.نیازهای ذکر شده همه از غرایض آدمی است که انسان برای پرداختن به آن‌ها نیازی به آموزش و یا اجازه از دیگری ندارد. غریزه، غریزه است و موجود!پرداختن روانشناسان و جامعه شناسان غربی به طور گسترده و با تفصیل و تحقیق زیاد، به این موضوعات، می‌تواند نشانه ای باشد بر اینکه، آنان حساسیت و اهمیّت این موضوع را یافته‌اند و به دنبال راه حل برای آن بوده‌اند و در بسیاری از موارد نسخه‌هایی نیز تجویز نمود ه اند.نپرداختن به این موضوعات و مطابق نکردن نظریات غربیان با اسلام عزیز و محمدی مان و معرفی نکردن یک الگو و راه حل علمی- اسلامی، جوانان- این سراسیمگان در طوفان غرایض- را به رفتن به سمت دستورالعمل‌های غربی و غیرایرانی سوق خواهد داد.دست به دست جوانان دادن و همراه شدن با آنان و ارائه راه کارهای دقیق، علمی و مطابق با فرهنگ اسلامی- ایرانی، عبور از این گردنه‌های خطیر و در عین حال جذاب زندگی را تسهیل نموده وآینده ای روشن، بانشاط و همراه را عفت و سرفرازی برای آنان رقم خواهَد زد. فهرست مطالب فصل اول: تاریخچهتاریخچه حجابغیرت در حجاب زنحجاب زیبایی زناهمیت پوششکیفیت پوششآراستگی و زینت زننگاه به موی زننگاه به نامحرمپوشش زن در جامعهشوخی با نا محرمفلسفه پوششحیای دختران شعیب (ع)فصل دوم: حجاب از نظرحجاب از نظر قرآنحجاب از نظر معصومینحجاب از نظر حضرت فاطمه( س)حجاب از نظر حضرت زینب (س)حجاب از نظر مراجع تقلیدحجاب از نظر امام خمینیحجاب از نظر مقام معظم رهبریحجاب از نظر متفکران غربیحجاب از نظر ادیان و مللحجاب در یهودیانحجاب از نظر جُرجی زیدانحجاب از نظر ویل دورانتحجاب از نظر مسیحیتحجاب در شریعت زرتشتحجاب نزد برهمائیانحجاب نزد بودائیانحجاب نزد عرب هاحجاب در توراتحجاب در انجیلفصل سوم: تربیت منفیتربیت منفی در حجاببهانه های نداشتن حجابعلت بدحجابی زنانلباس شهرت در زنانزنان و دختران بدحجابکشف حجاب در ایرانبی حجابی زلیخا مقابل یوسف (ع)فصل چهارم: تربیت مثبتتربیت مثبت در حجابتقویت ایمان در زنانحجاب و استحکام خانوادهحجاب راه نجات از گناهراهنمایی دختران بد حجاببهترین وسیله حجابفصل پنجم: خطبهخطبه فاطمه زهرا (س) در مسجدخطبه فاطمه زهرا (س) بستر بیماریخطبه حضرت زینب در کوفهخطبه حضرت زینب (ع) در مجلس یزیدخطبه حضرت ام کلثوم درکوفهخطبه فاطمه بنت الحسین در کوفهتوبه وستایش پاکی ها

more_vert مقاله بررسی نظر خانم راث رودد درمورد حجاب به عنوان یک وظیفه اخلاقی همسران پیامبر (ص)

ادامه مطلب

closeمقاله بررسی نظر خانم راث رودد درمورد حجاب به عنوان یک وظیفه اخلاقی همسران پیامبر (ص)

مقاله علمی و پژوهشی " بررسی نظر خانم راث رودد درمورد حجاب به عنوان یک وظیفه اخلاقی همسران پیامبر (ص)" مقاله ای است در 12 صفحه و با 34 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد پژوهشهای اخلاقی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث دایرةالمعارف قرآن، احزاب/53، حجاب همسران پیامبر (ص) پرداخته شده است چکیده مقاله دایرة المعارفها منبعی برای کسب اطلاعات درباره موضوعات مختلف هستند و مراجعه به آنها ضروری است. از سوی دیگر موضوع زن و حقوق او، از جمله موضوعات مهمی است که در قرن حاضر بسیاری به آن توجه کرده اند و در مواضع مختلف بدان پرداخته‌اند؛ از آن جمله مطلبی است که در مدخل "زنان و قرآن" “woman and the Quran” در دایرة المعارف قرآن “Encyclopedia of Quran” نوشته شده است. اما به نظر میرسد خانم راث رودد نویسنده این مدخل محققانه و بیطرفانه به این موضوع نپرداخته است. نویسنده یاد شده با مطرح کردن حکم آیه 53 از سوره احزاب یعنی ارتباط با همسران پیامبر(ص) از پشت پرده و حجاب مدعی شده است که حکم اخلاقی رعایت حجاب در ابتدا مخصوص همسران پیامبر(ص) بود اما مسلمانان آن را به زنان دیگر تسری دادند. در حالی که منظور از "حجاب" در این آیه معنای لغوی آن، یعنی پرده و ستر است و نه معنای اصطلاحی آن که همان نوع پوششی است که ما امروزه آن را به عنوان حجاب میشناسیم. به این ترتیب خداوند به مسلمانان دستور میدهد تا با زنان پیامبر (ص) از پشت پرده و ستر ارتباط برقرار کنند. بنابراین به نظر میرسد نویسنده بین معنای لغوی و اصطلاحی خلط نموده است. از سوی دیگر با توجه به فضای نزول آیه این مهم به دست می آید که این حکم ( ارتباط از پشت پرده ) تنها مخصوص همسران پیامبر (ص) است و مخاطب این آیه تنها ایشان هستند نه زنان مسلمان دیگر. گرچه وجوب رعایت حجاب که یکی از مصادیق آموزه های اخلاقی دین اسلام است متوجه همه زنان می باشد و از آیات دیگر قرآن به دست می آید. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب شبهات حجاب

ادامه مطلب

closeکتاب شبهات حجاب

کتاب شبهات حجاب نوشته‌ی محمدحسین ملامیرزائی، به شبهات مهم و مطرح در سطح جامعه با نگاهی جامع و رویکردی برون دینی، عقلانی و کاملاً دقیق و منطقی، بدون حواشی و اضافات، با ادبیاتی روان و جوان‌پسند می‌پردازد. حجاب به عنوان یکی از احکام ضروری دین مبین اسلام، همیشه مورد هجوم شبهات دشمنان بوده است. زیرا حجاب و پوشش اسلامی به واقع، عیار سنجش میزان تدیّن مردم یک جامعه به شمار می‌آید و هرچه التزام عملی زنان، به حجاب بیشتر باشد بیانگر عفاف و خویشتن‌داری بیشتر آن‌ها و همینطور بیانگر غیرت و دغدغه‌مندی بیشتر مردان آن جامعه است. از این رو دشمنان اسلام با القای شبهات، به دنبال آن هستند تا ضرورت، فوائد و کارآمدی حجاب را در ذهن زنان و مردان زیر سؤال ببرند تا بتوانند در التزام عملی آن‌ها به حجاب اسلامی خلل وارد کنند. لذا بسیار حائز اهمیت است که ضمن تبیین درست مسأله‌ی حجاب و ضرورت‌های آن، به پاسخگویی شبهات نیز پرداخته شود. در بسیاری از نوشته‌های مربوط به شبهات حجاب، پاسخ‌های درون دینی داده شده و حال آنکه رویکرد اصلی بسیاری از شبهات، برون دینی و با تحلیل عقلانی و اجتماعی است. لذا اگر چه اساس مسأله حجاب، بر تعبّد و تسلیم بودن در برابر خداوند استوار است، اما پاسخ‌های عقلانی و با رویکرد برون دینی را نیز می‌طلبد. از این رو در این نوشتار تلاش شده است که پاسخ‌های برون دینی و عقلانی نسبت به شبهات ارائه شود. امید آنکه مورد رضایت خداوند متعال و حضرت ولی عصر (عج) قرار بگیرد. شبهه، سخن باطلی است که خود را شبیه به حق می‌نمایاند و شناخت حق از باطل را دشوار و فرد را در گرداب شک و تردید گرفتار مى‌کند. شبهه، آفتی است که ریشه باورها و اعتقادات را می خشکاند. پس ضروریست هرگاه شبهه‌ای برایمان حاصل شد، سریعاً در یافتن پاسخ آن بکوشیم و خود را از چنگ این آفت رها کنیم. در این کتاب به برخی از شبهات پیرامون موضوع حجاب، با رویکردی برون دینی و عقلانی پرداخته شده است. در بخشی از کتاب شبهات حجاب می‌خوانیم: اوّل: زنان، از لحاظ ظاهری با هم تفاوت‌های زیادی دارند. اگر قرار باشد که در قانون حجاب، میزان پوشش، متناسب با هر فرد در نظر گرفته شود، لازمه‌اش آن است که به تعداد تک تک زنان، قانون مستقلی برای کیفیّت پوشش وجود داشته باشد که چنین چیزی نه شدنی است و نه مفید است. زیرا تعدّد قوانین و سختی تطبیق وضعیّت هر فردی با قوانین، موجب سختیِ در تشخیص و عسر و حرج مکلّفین می‌شود و همچنین راهی برای ولنگاری قانون‌ گریزان نیز فراهم می‌شود. زیرا اثبات آن که او بر خلاف قانون متناسب خودش رفتار می‌کند کاری سخت و دشوار است و باید نهادی تاسیس شود تا به تعیین قانون هر فردی بپردازد که هم از لحاظ عقلائی و هم از لحاظ اجرائی مقدور و عملی نمی‌باشد. بنابراین قانون باید به صورت یک دستور کلّی باشد تا بتواند غرض مورد نظر از وضع قانون را در تمامی افراد چه زیبا، چه نازیبا تأمین نماید. از این رو چون معمولاً بدن زن، برای مردان، زیبا و جذّاب است و تحریک و رغبت جنسی را در بینندگان بوجود می‌آورد لذا قانون حجاب، بر پوشش تمامی بدن زن تعلّق گرفته است و رخصت در صورت و دو دست با وجود زیبا بودن آن‌ها، از باب دفع عسر و حرج برای زنان در تعاملات اجتماعی است و از سوی دیگر به عفاف رفتاری زنان و عفاف بینائی مردان نیز امر شده است. دوّم: زیبائی و جذّابیت امری نسبی و سلیقه‌ای است. ممکن است زنی و لو به ظاهر ساده و بدون برازنده‌گی‌های خاص جنسی، برای فردی، ایده‌آل و مطلوب باشد و با آن به التذاذ برسد و همان زن برای دیگری هیچ جاذبه‌ای نداشته باشد. لذا صرف عدم جذابیت نزد گروهی، نمی‌توان گفت او هیچ خواستاری ندارد و موجب التذاذ و التهاب غریزی گروه دیگری نمی‌شود. شاهد بر این مدعا آن است که بسیاری از همین‌هایی که می‌گویند زیبائی خاصی ندارند، خواستگاری می‌شوند، ازدواج می‌کنند و در رضایت جنسی کامل با هم زندگی می‌کنند. فهرست مطالب مقدمهشبهه اوّل: حجاب در اسلام، موجب سلب آزادی زنانپاسخ به شبههشبهه دوّم: حجاب موجب انزوای زنان و مانع پیشرفت آنانپاسخ به شبههشبهه سوّم: حجاب مسأله‌ای شخصیپاسخ به شبههشبهه چهارم: چرا حجاب اجباری؟پاسخ به شبههشبهه پنجم: رنگ سیاه چادر، سبب افسردگی زنان و اطرافیانشانپاسخ به شبههشبهه ششم: پوشیدگی زنان، موجب حریص‌تر شدن مردانپاسخ به شبههشبهه هفتم: مردها نگاه نکنند! چرا زن‌ها خود را بپوشانند؟پاسخ به شبههشبهه هشتم: حجاب در تعارض با زیبائی و جلوه‌های خدا دادیپاسخ به شبههشبهه نهم: حجاب، موجب کاهش اعتماد به نفسپاسخ به شبههشبهه دهم: حجاب، موجب نداشتن خواستگارپاسخ به شبههشبهه یازدهم: حجاب، تحمیلی از سوی فرهنگ عرب‌هاپاسخ به شبههشبهه دوازدهم: بی‌حجابی بی‌حیایی نیستپاسخ به شبههشبهه سیزدهم: ظاهر مهم نیست! باید قلب انسان پاک باشد!پاسخ به شبههشبهه چهاردهم: چرا باید حجاب، برای همه به یک اندازه باشد؟پاسخ به شبهه

more_vert قرن ‌حجاب هراسی

ادامه مطلب

closeقرن ‌حجاب هراسی

 امروزه زنان غربی از گسترش فرهنگ بی‌بندوباری به تنگ آمده و به این نتیجه رسیدند که چاره‌ای جز پشت پا زدن به این فرهنگ ندارند؛ تصمیمی که موجب نگرانی و عصبانیت سران کشورهای غربی گردید و آتش هراس از گسترش اسلام‌گرایی را به جان آن‌ها انداخت. در بخشی از روزنامه رسالت آمده است: «عفت» در لغت حالتی نفسانی است که مانع از تسلط شهوت و هوای نفسانی بر انسان می‌شود؛ اما «حجاب» در لغت به معنای مانع، پرده و پوشش آمده و درواقع ابزار حفظ عفت است. عفت معنای عام‌تری دارد و عفت نگاه، گفتار، رفتار و شهوات را در برمی‌گیرد و به‌نوعی یک خصلت و صفت است. برای حفظ عفت و عدم ارتکاب به گناه، غیرازآنکه باید از برخی مناظر تحریک‌کننده دوری گزید، باید اعضای بدن که برای دیگران تحریک‌کننده است را نیز پوشاند، که از این پرده و پوشش به «حجاب» تعبیر می‌شود و نه‌تنها برای زنان بلکه برای مردان هم لازم شمرده‌شده است. درواقع حجاب، پوششی ظاهری است که حریم بیرونی فرد را حفظ می‌کند و عفاف، حجب و حیایی است که باعث می‌شود فرد از درون، در رفتار و گفتار خود رعایت حریم‌ها را بنماید و برای خود مرزبندی‌هایی را قرار دهد؛ شاید حجاب از روی ریا، تحمیل دیگران و یا به دلایلی غیر اختیاری حفظ شود، ولی عفت، ارزشی اختیاری است که فرد آگاهانه و به خواست خود آن را حفظ و نگهداری می‌کند. و البته همه این‌ها نه‌فقط در دین اسلام مورد تأکید است که به گفته ویل دورانت، در قوم یهود و قانون تلمود هم وجود داشته است - هرچند در کتاب‌های دستکاری‌شده عهد عتیق و جدید ممکن است حذف‌شده باشد- و آن این است که : «اگر زنی به نقض قانون یهود می‌پرداخت، چنانکه بی‌آنکه چیزی بر سر داشت به میان مردم می‌رفت و یا درملأعام نخ می‌رشت یا با هر سخنی از مردان درد دل می‌کرد یا صدایش آن‌قدر بلند بود که چون در خانه تکلم می‌نمود همسایگانش می‌توانستند سخنان او را بشنوند، در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد.» (ویل دورانت ص ۳۰ جلد ۱۲ «تاریخ تمدن» ترجمه فارسی.)دکتر «حکیم الهی» استاد دانشگاه لندن، بابیان عقاید «کلمنت» و «ترتولیان»، (دو مرجع مسیحیت و دو اسقف بزرگ) درباره حجاب می‌گوید : «زن باید کاملا در حجاب و پوشیده باشد، الا آن‌که در خانه خود باشد؛ زیرا فقط لباسی که او را می‌پوشاند، می‌تواند از خیره شدن چشم‌ها به‌سوی او مانع گردد. زن نباید صورت خود را عریان ارائه دهد تا دیگری را با نگاه کردن به صورتش وادار به گناه نماید. برای زن مؤمن عیسوی، در نظر خداوند، پسندیده نیست که نزد بیگانگان به زیور آراسته گردد و حتی زیبایی طبیعی آن نیز باید مخفی گردد؛ زیرا برای بینندگان خطرناک است.» (کتاب زن و آزادی، حکیم الهی، ص ۵۳). در طول تاریخ، زنان همواره یکی از مهم‌ترین ابزارها برای تحقق اهداف استعمارگرانه محسوب می شده‌اند و شاید بتوان از جنگ‌های صلیبی به‌عنوان بارزترین مثال ازاین‌دست، یاد کرد. در ایران نیز با ماجرای کشف حجاب توسط رضاخان پس از سفر وی به ترکیه بود که تصور شد وجود حجاب برای زنان ایرانی نوعی عقب‌ماندگی فرهنگی و مانعی برای آزادی آن‌هاست! و گفته شد نجابت و عفت زن به پوشش وی مربوط نیست و زن روحا و اخلاقا می‌بایست عفیف باشد! ولی درواقع با برداشتن همین حجاب ظاهری در گام اول و به دنبال آن درگیر شدن در زوایای جلوه گری و دل‌فریبی، شرایط و زمینه‌ها برای افتادن ‌پرده‌های حیا و عفت و کمرنگ کردن غیرت مردان فراهم شد. دنیای مثلا متمدن غرب که روزگاری بر مبنای نظریه فروید معتقد بود تا جایی که ممکن است باید غریزه را آزاد گذاشت تا باعث ناکامی و درنتیجه اختلال‌های روانی نگردد، امروزه به این نتیجه رسیده که شاید غریزه خوردن و خوابیدن، با اشباع و سیری مرتفع شود، ولی غریزه شهوت از آن دسته غرایزی می‌باشد که سیری‌ناپذیر و انتهایی برای آن نیست و چه‌بسا به همین دلیل است که زنان غربی از گسترش فرهنگ بی‌بندوباری و تبدیل‌شدن عریانی به یک عرف پذیرفته‌شده، به تنگ آمده و به این نتیجه رسیدند که برای ممانعت از چشم‌چرانی‌ها و تبدیل‌شدن خود به یک کالای جنسی و تجاری، چاره‌ای جز پشت پا زدن به فرهنگ بی‌بندوباری و عریانی ندارند؛ تصمیمی که موجب نگرانی و عصبانیت سران کشورهای غربی گردید و آتش هراس از گسترش اسلام‌گرایی را به جان آن‌ها انداخت و آن‌ها را وادار به وضع قوانینی برای منع استفاده از حجاب کرد. ولی باید بدانند در مقابل اسلام هراسی و حجاب هراسی که آنان راه انداخته‌اند، یک موج بیداری اسلامی به وجود آمده که معتقد است به حجاب به‌عنوان یک عامل مهم در ایجاد امنیت روحی و روانی باید نگریسته شود، امنیتی که با پدیده برهنگی و بی‌بندوباری در غرب مورد تهدید قرارگرفته است. زنان غربی و غیرمسلمان به این نتیجه رسیده‌اند که برای موردتوجه واقع‌شدن نیاز است تا به‌جای نمایش جسم خود، به تعالی ابعاد فردی و اجتماعی خود بپردازند. عفاف و حجاب نعمتی است برای صیانت و حفاظت از زن و آن‌ها که از این نعمت محروم‌اند و از دستش داده‌اند و برای به دست آوردن مجددش، هم‌اکنون اعتراض‌ها می‌کنند و شهیدها می‌دهند، قدرش را بیشتر می‌دانند.

more_vert کتاب پوشش اسلامی چالش ها و راهکارها

ادامه مطلب

closeکتاب پوشش اسلامی چالش ها و راهکارها

پوشش اسلامی چالش ها و راهکارها با رویکردی به مهندسی فرهنگی مسئله پوشش اسلامی یکی از مسائل مهمِ مدیریت جامعه اسلامی است که در جامعه امروز ایران به تناوب به مسئله روز تبدیل می‌شود. این مسئله گرچه در شکل ظاهری خود موضوعی مهم است، اما از طرف دیگر نمادی از تحولات فرهنگی جامعه به شمار می‌رود. دور شدن مختصات پوشش زن و مرد ایرانی از ضوابط شرع مقدس ما، موجب نگرانی افراد متدین و دلسوز اسلام و انقلاب شده است و در میان مخالفین انقلاب اسلامی نشانۀ ضعف فرهنگ اسلام و انقلاب، و شاخص کاهش قدرت و نفوذ نظام جمهوری اسلامی است. صرف‌نظر از اینکه این‌گونه برداشت‌ها چه میزان با واقعیت‌های جامعه منطبق است، باید پذیرفت کارکرد پوشش اسلامی از دید ظاهری اهمیت خاص خود را دارد و نقش زیادی در تغییرات فرهنگی جامعه ایفا می‌کند. از سوی دیگر، تغییرات این پوشش ظاهری، حاکی از تغییر در فرهنگ عفاف و حجاب، و تغییر در لایه‌های زیرین‌ آن، یعنی اعتقادات و باور‌های دینی جامعه است.... فهرست مطالبسپاس‌گزاریپیش‌گفتارخلاصه کتابمنظور از رویکرد مهندسی فرهنگیبه پوشش اسلامی چیست؟آسیب‌های آشکار و پنهان در رشد بدحجابیتعریف و ماهیت پوشش اسلامیظرافت‌ها در آسیب‌شناسی از بدحجابیلزوم داشتن جامع‌نگری و نگرش سیستمیفصل اول: آسیب‌های بدحجابیآسیب‌های آشکار و پنهان در رشد بدحجابیپیامدهای بدحجابی در زندگی فردآثار مستقیم بد‌حجابی در فرد بد‌حجابپیامدهای بدحجابی در خانواده‌هاآثار مستقیم بدحجابی و توسعه روابط نامطلوب در خانوادهالف) آسیب‌های تلخ و هشدارآفرینب) آسیب‌های گسترده و ناشناختهج) آسیب‌های پنهانپیامدهای بدحجابی در سازمان‌های اجتماعیتأثیر بدحجابی در عملکرد دانشگاهتأثیر بدحجابی در سازمان‌های اجراییپیامدهای بدحجابی در سطح جامعهآثار مستقیم بد‌حجابی و روابط نادرست در سطح جامعه1. تحریک بیشتر نیاز‌های جنسی، به ویژه در مردان2. شکستن قبح گناه و فعل نادرست در جامعه3. شکل‌گیری دور تخریب خانواده در کلیت جامعهآثار غیرمستقیم و پنهان بدحجابیجمع‌بندی:فصل دوم: پیامدهای آزادی جنسی در جهانپیامدهای آزادی جنسی در جهانپیامدهای آزادی جنسی در غربآسیب‌های وارده به فردیت انسانی در زندگی غربیآسیب‌های وارده به روح و روان زن در دنیای پیشرفتهآسیب‌های وارده به خانواده در دنیای پیشرفتهآسیب‌های وارده به جوامع بشریآسیب‌های وارده به جوامع غربیپیامدهای آزادی جنسی در کشورهای در حال توسعه1. ایجاد خودباختگی و شیفتگی نسبت به ظاهر تمدن غرب2. ایجاد عدم تعادل در روند پیشرفت کشورهانکته قابل تعمق و توجهنتیجه‌گیریفصل سوم: مبانی نظری برای تعیین راهبردهای اصلاحو بهینهسازی پوشش اسلامیمقدمهراه‌بردهای اصلاحی قابل بررسیفعالیت فرهنگی واقعی و مؤثر چیست؟تلاش آگاهانه برای تحول در نظام اعتقادات، ارزش‌های ذهنی متربیاناصول تربیت و فرهنگ‌سازیمدیریت محیط برای اثربخش کردن فعالیت‌های فرهنگیبررسی تأثیرات شرایط محیطی بر اثربخشی فعالیت‌های فرهنگیخلاصهفصل چهارم: بررسی عوامل تضعیف‌کننده فرهنگ عفاف و حجابمقدمه1. آثار مخرب اقدامات دلسوزانه2. آثار تخریبی اقدامات آگاهانه مخالفین داخلی و پیامدهای تحولات سیاسی و اقتصادی جامعه3. پیامدهای تخریبیِ خارج از مرزهابررسی تفصیلی عوامل مخرب فرهنگ عفاف و حجابکاستی‌های فعالیت‌هایی که برای حفظ و توسعه حجاب انجام می‌شود1. نقاط ضعف اقدامات قانونی و ضابطه‌گذاری در برخورد با بدحجابی2. آثار منفی فعالیت‌های فرهنگی ناقص که برای ایجاد فرهنگ عفاف و حجاب اعمال می‌شود.آسیب‌های موجود در روش‌های تربیتی و فرهنگی12. تکرار مطالب کلیشه‌ای در مواجهه با عامه مخاطبین22. تلفیق کردن تلاش‌های فرهنگی با اعمال مجازات‌های اجتماعی32. احساس بی‌اعتقادی درمربیان از سوی متربیان42. جایگزین کردن اقدامات توبیخی و تأدیبی به جای کار فرهنگیآسیب‌های موجود در کارکرد نهادهای اصلی فرهنگ‌سازمقدمه مهمبررسی نظام تبلیغی و تربیتی اصیل گذشتهالف) در عرصه عملکرد مربیانب) در عرصه عملکرد متربیانج) در عرصه مدیریت فضای عمومی جامعه برای تقویت و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی مستقیمعوامل تضعیف‌کننده نظام تبلیغات اصیل اسلامیتحولات تضعیف‌کننده نظام تبلیغات دینی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامینظام آموزشی و تربیتی مدرنراه‌اندازی وزارت فرهنگ و هنرشکل‌گیری و توسعه سازمان‌های مدرنتحولات فرهنگی مقدمه پیروزی انقلاب اسلامیکاستی‌های فعالیت‌های فرهنگی بعد از پیروزی انقلاب اسلامیعلل تداوم نارسایی‌های نظام فرهنگ‌ساز جامعه سی‌سال پس از انقلاب1. توطئه‌های متنوع در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی2. تحمیل جنگ هشت ساله3. نابود شدن بخش مهمی از زیر‌ساخت‌های اقتصادی4. حاکمیت سیاست‌زدگی بر عرصه فرهنگ5. درآمد‌های نفتی6. ماهیت به ظاهر ساده، اما پیچیده فرهنگ و مدیریت فرهنگی7. ماهیت دینی بودن حکومت8. انزوای شاکله‌های فرهنگی از درون حاکمیتپیامدهای فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اصلاح نشدهدرتضعیف اعتقادات و باور‌های دینی جامعهنقش تهاجم فرهنگی در تخریب فرهنگ عفاف و حجابتخریب فرهنگ عفاف و حجاب از رهگذر تعامل با جهان غربراه‌های مقابله با جهانی‌ شدن فرهنگ1. احیاءِ خاص‌گرایی فرهنگی در مقابل عام‌گرایی2. نقاط ضعف گسترده و عمیق در اعتقادات بنیادین فرهنگ غرب3. ظرفیت‌های قدرتمند در ادیان الهی برای بازسازی فرهنگی جوامعخلاصه و جمع‌بندیفصل پنجم: راه برد ها، خط مشی ها و راه کار های تقویت فرهنگ عفاف و حجابراه‌بردها، خط مشی‌هااما چگونه؟راه‌بردهای جهت‌دهنده در انتخاب راه‌حل‌هامقدمه مهم یا روح مطلبرویکردی که باید مدنظر قرار گیردظرفیت‌ها و فرصت‌های در اختیارچگونه می‌توان اعتقادات و ارزش‌های دینی را تقویت کرد؟اقدامات راه‌بردی در تقویت فرایندهای تربیت دینی جامعهنگرش نادرست به موضوع فرهنگ و فرهنگ‌سازی در جامعهعرصه‌های مهم اصلاح نگرش‌ها در بین نخبگان جامعهراه‌کار عملی اصلاح نگرش‌ها در مدیراناصلاحات نگرشی برای اصلاح ساختار‌ها در دستگاه‌های غیر فرهنگیاصلاحات نگرشی در حوزه‌های علمیه برای اصلاح ساختار‌ها در سازمان‌ها و نهاد‌های فرهنگیاصلاح نگرش برای اصلاح نظام‌های آموزشیاصلاحات نگرشی در بهره‌گیری از ظرفیت‌های صدا و سیمااصلاحات نگرشی در بهره‌گیری از ظرفیت‌های هنراصلاحات نگرشی در سلسله مراتب سازمان‌هاکیفیت بخشیدن به فعالیت‌های فرهنگی برای تقویت فرهنگ عفاف و حجابفعالیت‌های مستقیم فرهنگی برای تقویت فرهنگ عفاف و حجاب1. لزوم گروه‌بندی مخاطبین برای تناسب بخشیدن بین فعالیت‌ها با مخاطب خاص2. لزوم خارج‌سازی طرح مباحث نظری مربوط به حجاب از فضای نصیحت3. توجه جدی به شرایط پیرامونی مخاطبین4. تلفیق فعالیت‌های مستقیم و غیر‌مستقیم5. متناسب‌سازی نوع پیام‌ها با شرایط سنی و شخصیتی مخاطب6. پیوند زدن آگاهی جدید با دانش و آگاهی قبلی مخاطبین7. ایجاد فرصت و شرایط لازم برای درگیر شدن فطرت، عقل و تجربه شخصی مخاطب با موضوع8. دادن نقش احیا‌گری ارزش‌های اخلاقی و دینی به مخاطبین9. گره‌گشایی از فضای ذهنی مخاطبفضاسازی محیطی برای تقویت فرهنگ عفاف و حجاب1. همراه‌سازی محیط‌های کار با فرهنگ عفاف و حجاب2. همراه‌سازی محیط‌های آموزشی با فرهنگ عفاف و حجاب3. همراهی معماری و شهرسازی با فرهنگ عفاف و حجاب4. همراهی نماد‌های محیطی با فرهنگ عفاف و حجابرسالت‌های خاص نهاد‌ها و سازمان‌ها در رابطه با فرهنگ عفاف و حجاب1. نقش آموزش و پرورش2. نقش صدا و سیما3. نقش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی4. نقش عالمان دینی و حوزه‌های علمیه5. نقش سازمان تبلیغات اسلامی6. نقش شهرداری‌ها در تحولات فرهنگ عمومی و مسئله حجاب7. نقش سازمان‌ها و نهاد‌های غیر‌فرهنگی8. نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیجمع‌بندیجریان‌سازی علمی، فرهنگی در احیاء پوشش اسلامیاما سخن پایانی با خواننده محترم

more_vert کتاب تغییر لباس و کشف حجاب به روایت اسناد

ادامه مطلب

closeکتاب تغییر لباس و کشف حجاب به روایت اسناد

کتاب تغییر لباس و کشف حجاب به روایت اسناد توسط مرکز بررسی اسناد تاریخی آماده‌سازی شده است. (این کتاب نسخه قدیمی بوده و با همکاری ناشر به صورت اسکن شده آماده سازی شده است. به علت بالا بودن حجم فایل، این کتاب تنها در نسخه ویندوز قابل مطالعه می باشد.) یکی از مقاطع حساس تاریخ معاصر ایران، اقدامات ننگ آفرین رضاخان در جهت مسخ هویت ملی و مذهبی مردم ایران بوده است. وی برای دستیابی به چنین هدف شومی با هماهنگی ایادی بیگانه بویژه انگلیس ابتدا در سالهای 1304 به بعد دست به تغییر لباس مردان زده و ده سال بعد یعنی سال 1314 پا را فراتر نهاده و به اصطلاح نهضت نسوان را که همان حرکتی در جهت حریم شکنی و وارد آوردن ضربات سنگین بر پیکره عفت عمومی بود، طرح ریزی کرده و به اجرا گذارد. کتاب حاضر اسنادی منحصر به فرد از مخازن اسناد وزارت دربار سابق که پس از انقلاب اسلامی و تشکیل وزارت اطلاعات در اختیار این وزارتخانه قرار گرفته به همراه گویا سازی ها و پاورقی های مفصل که بیش از یکصد و شصت مأخذ و منبع دست اول فراهم آمده است با پیشگفتار و مقدمه ای وزین و عالمانه در ابتدای آن مزین شده است، در اختیار خوانندگان و پژوهشگران تاریخ معاصر قرار خواهد گرفت. در این کتاب سعی شده تصاویر مؤثری که در اسناد، نامی از آنان برده شده در متن مندرج گردد و افزون بر آن عکسها، تعدادی عکس مربوط به تغییر لباس مردان و کشف حجاب زنان نیز در پایان کتاب به صورت آلبوم آمده که بر نفاست اثر افزوده است.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی گفتمان پوشش زنان پس از انقلاب اسلامی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی گفتمان پوشش زنان پس از انقلاب اسلامی

مقاله علمی و پژوهشی" گفتمان پوشش زنان پس از انقلاب اسلامی " مقاله ای است در 33 صفحه با 43 عنوان فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مطالعات جامعه شناختی منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی موضوعات گفتمان پوشش زنان پس از انقلاب اسلامی ، عقلانیت سیاسی ، سوژه پوشش ، میشل فوکو ، نظام سیاسی ، بازسازی فرهنگی ، کشف حجاب ، گفتمان جنگ ، گفتمان بدحجابی و حجاب برتر مطرح شده است   محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert حجاب راهکار فرهنگی می‌طلبد

ادامه مطلب

closeحجاب راهکار فرهنگی می‌طلبد

 در یادداشت روزنامه ایران آمده است: حدود صد سال پیش در کشور ترکیه، کمال آتاتورک حرکتی برای ملغی کردن حجاب آغاز نمود که حتی مرزهای این کشور را درنوردید و به ممالک اسلامی دیگر همچون ایران نیز رسید. روزنامه ایران یکشنبه ۱۳ مهر یادداشتی را به قلم ابوالحسن نواب رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، منتشر کرده است که در ادامه متن آن را می خوانیم: در حدود این یک قرن، کشور ترکیه بر پایه حکومتی که بر مبنای قانون اساسی لائیک که مسأله دین جایی در آن ندارد اداره شده. قانونی که قرار بود موضوع دین و نمود و دخالت اجتماعی آن را در این کشور به حداقل برساند. در عین حال از دهه‌ ۵۰ میلادی به بعد هم امواج مختلف و قدرتمند تبلیغات سبک زندگی غربی روز به روز بیشتر زندگی را در اقصی نقاط دنیا تحت تأثیر خود قرار داد و در قرن جدید نیز این امواج بشدت تقویت شده‌اند. اما حاصل در کشور ترکیه با یک قانون لائیک چه بوده؟ آمارها امروز از رشد فزاینده گرایش به حجاب در این کشور سخن می‌گویند. یعنی در کشوری که مطلقاً هیچ گونه اجبار و یا امتیازی در پذیرش پوشش حجاب وجود ندارد.واقعیت این است که اولین پیش‌نیاز نگاه به حوزه حجاب این است که بپذیریم این مسأله یک مسأله فرهنگی است. تجربه یاد شده از کشور ترکیه و تجربه‌ای که خود ما در ایران از حجاب در ۴۰ سال اخیر و حتی در دوره کشف حجاب رضاخان داریم به وضوح ثابت می‌کند که سیاست‌های سلبی و غیرفرهنگی الزاماً تأثیری در این حوزه ندارند و اگر هم تأثیری باشد، بلندمدت نیست. چرا که اقناع افراد در چنین فرآیندی یک حلقه مفقوده مهم است که در نهایت با تجمیع آن باعث می‌شود بعد از چندی با جامعه آماری بزرگی در میان مردم مواجه شویم که نسبت به انجام یا ترک یک رفتار فرهنگی، اقناع نشده‌اند. چنین جامعه آماری اندک اندک یکدیگر را در محیط اجتماعی پیدا می‌کنند و وقتی با اقدامات سلبی مواجه می‌شوند و خود را نیز زیاد می‌بینند، احساس می‌کنند که نیازمند یک رفتار متقابل و متضاد نیرویی هستند که آنها را مجبور به انجام کاری می‌کند. این درست آغاز تولد یک دو قطبی اجتماعی بر سر یک مسأله فرهنگی است که می‌تواند ابعادی خشن نیز پیدا کند. اگر بپذیریم که جامعه ما نیازمند اتفاقی در حوزه حجاب و پوشش اسلامی است، باید ضرورت مشارکت جامعه در این برنامه را هم قبول کنیم و این همانجایی است که روشن می‌شود اقدامات غیرفرهنگی دارای کارآمدی لازم نیستند. در حوزه حجاب بسیار شنیده می‌شود که برخی از دلسوزان از «کم کاری» سخن گفته و تأکید دارند که باید کوشش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد. اما تجربه ۴ دهه اخیر به ما می‌گوید که مسأله فقط «کم کاری» نیست، بلکه تشخیص اشتباه در جنس این موضوع و در ادامه پی‌ریزی برنامه‌های اجرایی بر اساس همین تشخیص اشتباه، ب خش زیادی از مشکل را ایجاد کرده‌اند. با این توصیف اگر بر تشخیص و برنامه‌ریزی اشتباه خود اصرار کنیم، هیچ نوع پرکاری و صرف هزینه و وقت هم نمی‌تواند راهگشا باشد. چرا که قدم‌های نخست سیاستگذاری در این حوزه دچار اشکال بوده‌اند.به طور کلی باید گفت که درخصوص مسأله حجاب دو اشتباه بزرگ در سیاستگذاری ما صورت گرفته؛ اول اینکه مسأله به معنای واقعی کلمه یک مسأله فرهنگی دیده نشده و بنابراین راه‌حل آن نیز در موارد زیادی غیر فرهنگی و مبتنی بر رفتارهای پلیسی و برخوردهای قضایی است که قدرت اقناع‌کنندگی ندارند. اما مسأله دوم این است که در منظومه قواعد زندگی اجتماعی بر اساس چارچوب‌های دینی، دچار نوعی عدم تعادل و توازن شده‌ایم. به طوری که جامعه از خود می‌پرسد آیا منکراتی مانند دروغ، ریا، حق خوری، مفاسد اجتماعی، خویشاوندسالاری و... ضرورت بیشتری برای برخورد و توجه دارند یا مسأله حجاب؟ این سؤال برای جامعه‌ای که روز به روز بیشتر مسأله تبعیض را احساس می‌کند و با مشکلات اقتصادی و معیشتی و منزلتی دست و پا می‌زند، یک سؤال حیاتی و مهم است. به عبارتی اگر راهکارهای مقابله با بدحجابی را کاملاً بر اساس مبانی فرهنگی تنظیم و تدوین کنیم اما باز برای این سؤال پاسخی نداشته باشیم، بعید است که به موفقیتی برای بهبود اوضاع در این حوزه برسیم. سخن کوتاه این است که باید بپذیریم تجربه ما خصوصاً در برخورد قهری با مسأله حجاب و تشدید آن به هیچ عنوان تجربه موفقی نبوده و حتی در بسیاری از موارد نتیجه عکس داده و باعث دین گریزی شهروندان شده. به همین اعتبار هیچ زمان دیگری نیز این مسیر پاسخ نخواهد داد و باید به فکر تغییر این مسیر و همین طور اصلاح دیدگاه‌مان درخصوص مسأله حجاب باشیم.

more_vert کتاب چرا حجاب؟

ادامه مطلب

closeکتاب چرا حجاب؟

ابراهیم خرمی مشگانی در کتاب چرا حجاب؟ به موضوعاتی هم‌چون، معنا و چگونگی حجاب همراه با یادآوری نقش زنان در اجتماع، لزوم، فواید و اثرات رعایت حجاب و پیامدهای آن، عوامل و عواقب اجتماعی عدم رعایت حجاب، شیوه‌های پیشگیری از بی‌حجابی، شیوه‌های برخورد با بی‌حجابی اشاره کرده است. بى‌گمان حجاب در جامعه نقش مهمى دارد و این نقش در ارتباط با زندگى زنان بیشتر اهمیت پیدا مى‌کند. در پرده‌ى حجاب است که عفت و وقار زنان حفظ شده و روز به روز بر مقام و منزلت زنان باحجاب افزوده خواهد شد. زن در سایه‌ى حجاب مى‌تواند به موازات رسیدن به درجات بالایى از کمال و عظمت، سعادت و شخصیت خویش را نیز حفظ کند تا جایى که حجاب در زمره‌ى یک ارزش واقعى پرچمدار عفت و شخصیت زنان خواهد بود و بى‌حجابى مهر بطلانى است بر همه‌ى ارزش‌هاى نهفته در وجود زنان و به عنوان یک ضد ارزش، وسیله‌اى است در دست انسان‌هاى فاسد تا روز به روز زنان را به ورطه‌ى نابودى بکشانند. بر همگان فرض و واجب است که از ارزش‌هاى موجود در جامعه به بهترین شیوه‌ى ممکن دفاع کنند، ارزش‌هایى که با خون صدها هزار شهید تأیید شده است، ارزش‌هایى که یک میراث گران‌بها از اسلام عزیز است و بوده‌اند مردان فداکارى که تا پاى جان براى حفظ آن ارزش‌ها گام برداشته‌اند. حجاب شخصیت و هویت زن را در نمودارى از عزت و عظمت ترسیم مى‌کند و زمانى که حجاب کمرنگ شد، این نمودار سیر صعودى خویش را از دست مى‌دهد و به جاى رسیدن به نقطه‌ى عفت و شخصیت و عزت و عظمت؛ به پرتگاه ذلت و خوارى و خفت مى‌رسد. از همین جاست که حریم عفت عمومى شکسته مى‌شود و وقار و شخصیت زنان از دست مى‌رود و در چنین شرایط تاریک و وحشتناک جرم و جرایم زیاد مى‌شود و زنان بى‌حجاب همچون عروسکان نمایشى، نقش‌ پردازان دستان شوم استعمار مى‌شوند. در این تراژدى غمناک بى‌حجابى؛ پرده‌هایى از نمایش‌هاى زشت و ملال‌آور را شاهد خواهیم بود، پرده‌هایى همچون از هم پاشیده شدن خانواده‌ها، افزایش فساد و فحشا و شکسته شدن حریم عفت عمومى و صدمه دیدن کرامت زن و... . فهرست مطالبمقدمهبخش اولمعنا و چگونگى حجابحجاب چیست؟حجاب در اصطلاححجاب در قرآنزینت چیست؟زینت ظاهرى و باطنىزینت ظاهرى چیست؟چرا استثنا؟زینت باطنى یا پنهانى چیست؟چگونگى حجابوظیفه‌ى زنان در برابر شوهر و دیگر محارموظیفه زنان مسلمان در برابر دیگر زنان مسلمان و غیرمسلمانبراى محارم خود زنان دیگر را توصیف نکنیدپوشش در مقابل اطفالحفظ حجاب و آیه‌اى دیگربرداشت‌هایى از آیهآیا تربیت بر طبیعت حکم فرماست؟به خدا پناه مى‌برمحجاب در روایاتزنان چه مسؤولیتى دارند؟نقش زنان در صحنه‌هاى مختلف اجتماعحضور زنان صدر اسلام در عرصه‌هاى مختلف اجتماعحضرت فاطمه‌ى زهرا علیهاالسلام در میدان‌هاى مختلف اجتماعىحضرت زینب کبرى علیهاالسلام در میدان‌هاى اجتماعىهمسران پیامبر، همراه پیامبردر کنار قبر حمزهزنان در مراکز عبادىبسیج عمومى زنان براى نماززنان در میدان جهاد و جنگزنى از انصار در میدان جنگام سلیم در جنگ حنینشیرزنى به نام نسیبهدرود بر این شیرزن!!صفیه دختر عبدالمطلب در جبهه‌هاى جنگصفیه در جریان خندقزنان در میدان تولیدزینب ثقفیه در صحنه‌ى صنعتسلامه در حوزه‌ى تولیدکلام آخرآیاتى دیگربخش دومچرا حجاب؟چرا حجاب؟حجاب دراسلام قانون استمؤمنان باید کاملاً تسلیم باشندحجاب؛ سرچشمه‌ى کمال زنحجاب؛ مانع آلوده شدن جامعه به فسادفحشاء سپاه موسى علیه‌السلام را از پاى درآوردحجاب؛ عامل تحکیم خانوادهچرا گاو بخرم؟بخش سومچرا بى‌حجابى؟چرا بى‌حجابى؟عدم شناخت و آگاهىآیاتروایاتحکایاتلیوان هم ته دارد و هم دردو گروه اهل جهنم‌اندآن زن گوشت بدن خود را مى‌خوردخانوادهتربیت در احادیثشیوه‌ى کاشف‌الغطاء در تربیت فرزندشتربیت دخترتقلید جاهلانهاقسام تقلیدالف: تقلید عالم از عالمب: تقلید جاهل از عالمج: تقلید جاهل از جاهلد: تقلید عالم از جاهلالگوپذیرى انسان و معرفى الگو توسّط قرآنچه تقلیدى ناشایست است؟عقده‌هاى روحى روانىروانشناسان چه مى‌گویند؟خوشى‌ها زودگذر استسرزنش اطرافیاندر اسلام سرزنش کردن ناپسند استروایاتهیچ‌گاه گناهکار را به خاطر گناه سرزنش نکنسرزنشش مى‌کنندملامت نه، بلکه تشویقنقشه‌ى سلطه‌گرانزمامداران مسیحى از راه فحشا مسلمانان را شکست دادندچرا استعمار از حجاب مى‌هراسد؟امام مهدى (عج) و حجابدو چیز کمر مرا شکسته استمثل این باشید، تا من دنبال شما بیایمعدم حیاانواع حیااهمیت حیاحیا معیار ایمان استحیا نیروى بازدارندهحیا زینت آدمى استحیا براى قیامت هم کارساز استراه‌هاى کسب حیاحیا در کجاست؟حیاى دختران شعیب علیه‌السلامآیا شما حیا نمى‌کنید؟فاطمه زهرا علیهاالسلام الگوى حیاحیا را از زهرا علیهاالسلام بیاموزیمزن مسلمان! درس حیا از حضرت زهرا علیهاالسلام بیاموزخوشحالى حضرت زهرا علیهاالسلاملبخند حضرت زهرا علیهاالسلامحیاى حضرت سکینه علیهاالسلامحیاى فاطمه بنت الحسین علیهاالسلامام‌کلثوم علیهاالسلام درس حیا مى‌دهدباز هم درس حیاعروسک نیستىعدم غیرت ناموسىاقسام غیرت1 غیرت در دین2 غیرت مالى3 غیرت ناموسىاهمّیّت غیرتغیرت، روح ایمانغیرت حضرت موسى علیه‌السلامغیرت حضرت ابراهیم علیه‌السلامشدّت غیرت حضرت ابراهیم علیه‌السلامنتیجه‌ى غیرت ناموسىما باید چهره‌ى زن را ببینیمجوان غیرتمند اجازه نداد ساق پاى زنش را مُهر زنندیزید نیز نسبت به همسرش غیرت داشتانواع غیرت ناموسىالف: غیرت حسنهدیوث چیست و کیست؟ب غیرت سیئهعُجب و از خود راضى بودنعُجب چیست؟تفاوت عجب و کبرمذمت عُجبخطرات خودبینى و از خود راضى بودناول: عجب و خودپسندى ریشه‌ى همه‌ى گناهان و خطاهاستعجب عامل پیروزى شیطاندوم: عجب دلیل بى‌عقلى استسوم: عجب نشانه‌ى کمبود شخصیت استچهارم: عجب باعث هلاکت و تباهى زندگى استبخش چهارمشیوه‌هاى برخورد با بى‌حجابىشیوه‌هاى برخورد با بى‌حجابىاطّلاع ‌رسانى و آگاهىتقویت و تحکیم بنیه‌ى تقوابا تقوا مى‌توان سعادت را خریدسفارش استاد به عارفاگر در دنیا چنین کنى ...آثار تقوادختر هم جوان باتقوا را پذیرفتتقوا، تقوا، تقواسخنان امیرالمؤمنین علیه‌السلاممعرفى الگوهاى مناسبعزم جدى و همگانىدانستن بدون خواستن هرگز توانستن بار نمى‌آوردمنابع و مآخذ

more_vert ضوابط پوشش دانشجویان

ادامه مطلب

closeضوابط پوشش دانشجویان

بر اساس آیین‌نامه عفاف و حجاب که از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌ها ابلاغ شد، ضوابط پوشش دانشگاهی دانشجویان به تمام واحدها ابلاغ و به دانشجویان اطلاع‌رسانی می‌شود. آیین‌نامه عفاف و حجاب سوم مهرماه جاری توسط غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه های کشور ابلاغ شد.بر اساس این آیین نامه که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار گرفت، صیانت و ارتقاء ارزش های فرهنگی و دینی، حفظ نظم، انضباط و داشتن فضایی مناسب و پویا لازمه و قوام بخش تحقق اهداف و ماموریت های چندگانه آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و پژوهشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور است.این آیین نامه ۳۰ بند دارد که دانشگاه ها موظف به عملیاتی کردن اقدامات مدنظر وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری در راستای توجه بیشتر به عفاف و حجاب است که در ادامه به این ۳۰ بند اشاره می شود.۱- درج آیین نامه انضباطی در سایت ثبت نام دانشجویان به شیوه ای که نودانشجویان آن را به صورت کامل مطالعه و پذیرش آن را تایید کنند.۲- نصب قوانین آیین نامه انضباطی در فضاهای عمومی و آموزشی دانشگاه به صورت ایجابی دانشگاهی۳- تهیه اقلام تبلیغی و ترویجی مرتبط با مسائل اخلاقی و اجتماعی و نصب آنها در فضاهای دانشگاهی۴- برنامه ریزی و اجرای کرسی های آزاد اندیشی اعضای هیات علمی و دانشجویان با موضوعات مرتبط با مسائل دینی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی۵- برگزاری نشست های معطوف به شایستگی های دانشجویی، مسئولیت پذیری دانشگاهی و اجتماعی۶- تنظیم و ساماندهی مناسب در خصوص کنترل افرادی که وارد دانشگاه می شوند۷- ابلاغ ضوابط پوشش دانشگاهی دانشجویان به تمام واحدها و نیز اطلاع رسانی به دانشجویان۸- آموزش و توجیه کارکنان انتظامات، حراست و کارشناسان در مواجهه و تعامل با دانشجویان۹- برنامه توجیه مدیران گروه ها، روسای دانشکده ها و روسای پردیس ها در خصوص دقت بیشتر در رعایت ضوابط اخلاق حرفه ای دانشگاه۱۰- برگزاری دوره آموزشی ارتقاء حرفه ای اعضای هیات علمی و مدیران۱۱- تهیه محتوا در خصوص مسائل دینی، اخلاقی،‌ فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و نشر آن در فضای مجازی۱۲- تدارک و برگزاری سخنرانی های ویژه دانشگاه۱۳- پویش های کتاب خوانی و برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری با موضوعات دینی، حجاب و عفاف۱۴- توسعه فعالیت های دینی، فرهنگی، هنری و اجتماعی در خوابگاه های دانشگاه به ویژه خوابگاه های سطح شهر۱۵- توسعه برنامه های قرآنی و دینی در سطح دانشگاه از طریق تاسیس شورای هماهنگی فعالیت های قرآنی۱۶- برگزاری برنامه های گفت و گو و پرسش و پاسخ بین دانشجویان و مسئولان دانشگاه۱۷- طراحی و برگزاری مناظره های دانشجویی۱۸- تنظیم و ابلاغ نظام نامه اخلاق حرفه ای در دانشگاه۱۹- اجرای طرح دانشگاه عاری از دخانیات۲۰- تشکیل و فعالیت کمیته مشاوره اجتماعی، مرکب از صاحبنظران آگاه و توانا به منظور گفت و گو با دانشجویانی که هنجارها و ضوابط دانشگاهی را به درستی رعایت نمی کنند.۲۱- تاسیس انجمن دانشگاه و خانواده به منظور برقراری تعامل و ارتباط دانشگاه و خانواده در نقش ایجابی که می تواند پیامدها و آورده های مثبتی را برای نهاد دانشگاه و جامعه بیرون دانشگاه داشته باشد.۲۲- سامان بخشی به پاتوق ها و محل هایی که احتمال بروز رفتارهای مغایر با اخلاق دانشگاهی در آنها وجود دارد۲۳- پیگیری اجرای درست و موثر آیین نامه استاد مشاور فرهنگ۲۴- داشتن ساز و کارهای لازم برای مراقبت های محسوس و نامحسوس به منظور ایجاد ایمنی بیشتر در فضاهای دانشگاه۲۵- سامان بخشی لازم به بوفه ها و رستوران های دانشگاه از نظر رعایت شئونات دانشگاهی۲۶- سامان بخشی کتابخانه ها، آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه از نظر رعایت شئونات دانشگاهی۲۷- استفاده و مشارکت دادن کانون ها، تشکل ها و انجمن های دانشجویی در راستای ترویج و تقویت فرهنگ دانشگاهی و رعایت شئونات دانشگاهی۲۸- کمک در تشکیل و تقویت کانون های پوشش و عفاف، سلامت اجتماعی، همیاران سلامت، دانشگاه پاک۲۹- حمایت از پایان نامه ها و رساله دانشجویان در حوزه فرهنگی و اجتماعی به ویژه مواجهه با آسیب های فرهنگی و اجتماعی۳۰- اجرای برنامه و کارگاه های معطوف به تقویت مهارت های زندگی، مهارت های اجتماعی، حرفه ای و شغلی و آشنایی با مخاطره ها و رفتارهای پرخطر

more_vert کتاب واژه‌نامه توصیفی فرهنگ‌نویسی

ادامه مطلب

closeکتاب واژه‌نامه توصیفی فرهنگ‌نویسی

کتاب واژه‌نامه توصیفی فرهنگ‌نویسی اثر فریبا قطره، با هدف معرفی مفاهیم مطرح در حوزه فرهنگ‌نویسی به رشته‌ی تحریر درآمده است و کاربران اصلی آن فرهنگ‌نویسان، دانشجویان زبان‌شناسی و سایر رشته‌های مرتبط و علاقمندان به حوزۀ فرهنگ‌نویسی هستند. فرهنگ‌نویسی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کاربردی زبان است. امروزه با توجه به نیازهای گوناگون کاربران، فرهنگ‌ها و واژه‌نامه‌های متنوعی با اهداف گوناگون طراحی و تألیف می‌شوند. یکی از انواع رایج فرهنگ، فرهنگ‌های تخصصی هستند که به ارائه و تعریف و توضیح واژه‌ها و اصطلاح‌های یک علم یا حوزۀ فنی مشخص می‌پردازند. بدنۀ اصلی کتاب واژه‌نامه توصیفی فرهنگ‌نویسی (Descriptive glossary of lexico graphy) را فهرستی از واژه‌ها و اصطلاح‌های تخصصی فرهنگ‌نویسی به زبان انگلیسی تشکیل می‌دهد که برای آن‌ها به زبان فارسی تعریف و توضیح ارائه شده است. افزون بر این، به منظور سهولت در پیدا کردن معادل‌های انگلیسی برای اصطلاح‌های فارسی نیز یک واژه‌نامۀ فارسی به انگلیسی ارائه شده است. برای انتخاب مدخل‌های این فرهنگ، از منابع گوناگونی استفاده شده که در پایان فهرست شده‌اند، اما در این میان دو اثر سهم بیشتری داشتند: فرهنگ فرهنگ‌نویسی (هارتمن و جیمز، 1998) و فرهنگ‌نویسی: فرهنگ اصطلاحات پایه (بورخانوف، 1998).

more_vert قانون کشف حجاب؛ دین‌زدایی به بهانه دفاع از حقوق زنان

ادامه مطلب

closeقانون کشف حجاب؛ دین‌زدایی به بهانه دفاع از حقوق زنان

تصویب قانون کشف حجاب در دوران پهلوی اول، مقطع مهمی در اجرای برنامه‌های این رژیم بود تا با رواج بی‌حجابی در جامعه، به اهداف سیاسی و فرهنگی ضددینی خود نائل شود. سختگیری‌ها نسبت به زنان باعث شد که مشارکت سیاسی آنان در جامعه کاهش یابد و موجبات نارضایتی و بیزاری مردم فراهم آید. کشف حجاب یکی از پیچیده ترین اتفاق های تاریخی است که تاریخ‌نگاران بسیاری درباره آن حکایت های مختلف نقل کرده اند، رویدادی که باید در مذمت زورگویی در زندگی شخصی بررسی شود. درست از همان روزهایی که برای نخستین بار رضاخان تصمیم گرفت، ایران را متجدد کند، مساله پوشش زن ایرانی به عنوان گزینه اصلی نمایش گام برداشتن به طرف مدرنیزاسیون مطرح شد؛ گزینه‌ای که چهار دهه بعد با طرح قرار حجاب در انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی، دوباره به ملموس‌ترین عنصر تغییر در ایران بدل شد.(۱) کشف حجاب و فرهنگ زدگی آشنایی سیاستمداران ایرانی با پیشرفت اروپاییان در حوزه صنعتی و نظامی، ترجمه آثار متفکران غربی از سوی دانشجویان و تربیت کادر متخصص ارتش از جمله اقداماتی بود که در راستای تجدد طلبی در ایران صورت گرفت. آشنایی تجددطلبان ایرانی با مظاهر تمدن غرب، این فکر را در آنان به وجود آورد که زنان نیز می توانند در جامعه مسوولیت های اجتماعی و سیاسی بر عهده گیرند. یکی از زمینه های اجتماعی که غرب داعیه آزادی و دموکراسی در آن را داشت، حق تساوی حضور زن و مرد در اجتماع بود؛ براین پایه یکی از مسایلی که تجددگرایان در مواجهه با فرهنگ، آداب و رسوم غربی سخت به آن توجه نشان دادند، شکل لباس های مردان و کشف حجاب زنان بود. نخستین تاثیرپذیری از غرب در نتیجه جریان تجددطلبی و غرب گرا در شکل پوشش ایرانیان از مردان و دوره فتحعلی شاه آغاز شد. (۲)   یکی از تاکتیک های قائلان به کشف حجاب ادعای همخوانی نداشتن تجددطلبی از جمله بی حجابی با دین بود. از سوی دیگر مطبوعات با انعکاس تغییر و تحولات کشورهای همسایه از جمله افغانستان و ترکیه و بحث و بررسی دلایل رفع حجاب فضای جامعه را برای حرکتی اساسی آماده می کردند. دیگر زمان آن رسیده بود که با وجود مقاومت های مردمی برای بالا بردن سرعت عمومی کردن کشف حجاب، خانواده سلطنتی جدی تر وارد عرصه شوند و رضاخان به طور علنی و رسمی کشف حجاب را اعلام نماید. به روایت تاریخ، رضاخان پس از مسافرت به ترکیه و دیدار با آتاتورک تصمیم گرفت در ایران نیز همان سیاست را اجرا کند. با وجود صحت این واقعه و نقش خاندان پهلوی در واقعه کشف حجاب نباید بازیگران اصلی و پشت پرده این نمایش نامه را نادیده گرفت. رضاخان، فکر متمدن شدن ایران را از آغاز سلطنت خود در سر می پروراند و متحدالشکل کردن لباس در ۱۳۰۷ خورشیدی و نوع پوشش اعضای خانواده سلطنتی، موید این واقعیت بود اما سفر ترکیه این تلقی را تقویت کرد. رضاخان بعد از مسافرت ترکیه از رفع حجاب زنان و آزادی آن‌ها صحبت کرد. در ۱۷ دی ۱۳۱۴ خورشیدی کشف حجاب به صورت علنی اعلام شد و انتشار این خبر موجب تشدید واکنش‌های اجتماعی شد. رضاخان در جریان مدرن سازی کشور درصدد برآمد این حوزه از فرهنگ و سنت جامعه را نیز متحول سازد. او تصور می کرد که با تغییر پوشش می تواند گامی اساسی در راه تجدد گرایی مردم ایران بردارد. او دستور داد، مردان لباس یکدست بپوشند و زنان نیز کشف حجاب کنند و در انظار عمومی ظاهر شوند. بنابراین، کشف حجاب در این دوران، از یک طرف مقطع مهمی در اجرای برنامه های حکومت محسوب می شد و از طرف دیگر، سختگیری هایی که نسبت به زنان محجبه در سطح جامعه اعمال می شد، باعث شد که مشارکت سیاسی زنان را در جامعه کاهش دهد و مخالفت آنها را برانگیزد.(۳) راه های ورود پدیدە کشف حجاب به ایران نشر افکار خارجی در ایران نخستین راه ورود پدیده کشف حجاب در کشور بود. نشر افکار اروپایی در ایران از راه های مختلفی صورت گرفت. ایرانیانی که به نوعی شیفتە غرب بودند، این اندیشه را در میان هموطنان خود مطرح کردند. مسیرهای ورود این افکار، ایجاد مدارس نوین به خصوص مدارس نسوان بود. دومین مسیر، افکار و تجربه هایی است که از طریق کشورهای عربی وارد ایران می شدند. البته، این افکار برگرفته از افکار اروپایی است که در محیط های اسلامی و دینی کشورهای عربی بازخوانی اسلامی و پس از آن وارد ایران شد. سومین مسیر، افکار و تجربه هایی است که از ترکیه نوین به ایران می رسید. چهارمین مسیر، نشر اندیشه های نوین از طریق هند به ایران است.(۴) علل و زمینه های کشف حجاب برخی عوامل داخلی و خارجی زمینه را برای کشف حجاب فراهم کرد. زمینه های بین المللی شرایط جهان در سده بیستم به گونه ای بود که اروپایی ها، به دلیل دستیابی به توسعه، درپی گسترش فرهنگ خود به دیگر نقاط جهان بودند و می خواستند فرهنگ غرب را بر جهان مسلط کنند. بر اثر هرج و مرج و اغتشاش علل و پیامدهای شکل گیری پدیدە کشف حجاب در دوره پهلوی به وجودآمده از انقلاب اکتبر و برکناری خاندان تزار در شوروی، تا حدودی از نفوذ این کشور در شمال ایران کاسته شد؟؟؟ و فرصت مناسبی برای انگلیس پیش آمد تا نفوذ خود را در کشور گسترش دهد. غرب و به ویژه انگلیس، برای اجرای سیاست کشف حجاب در ایران تلاش می کرد زیرا رواج بی قیدی در قالب طرح کشف حجاب بانوان، سبب هدر رفتن نیروهای جامعه و ایجاد بی حسی و بی تحرکی در سراسر ایران می شد و امکان تولید و نوآوری را در کشور پایین می آورد و در مجموع وضع مناسب تری را برای حفظ منافع غرب مهیا می ساخت. زمینه های داخلی با تشکیل سلطنت پهلوی، سلطە سیاسی و اقتصادی سرمایه داری بر ایران تقویت شد اما هنوز تعلقات فرهنگی و وابستگی جامعە ایران به ارزش های ملی و اسلامی به قوت خود باقی بود.(۵) پیامدها و نتایج کشف حجاب به دلیل ریشه دار بودن تفکرات دینی و حضور طولانی مدت مذهب در ایران، سیاست اسلام زدایی با مقاومت اجتماعی مواجه شد و در پی اجرای مقدمات طرح کشف حجاب، نخستین واکنش از سوی علمای شیراز صورت گرفت. سپس اعتراضات علما و روحانیون و مخالفت‌های گسترده مردمی در سراسر کشور و در شهرهایی نظیر قم، اصفهان و شیراز آغاز شد که مهم‌ترین نمونه آن قیام بزرگ مسجد گوهرشاد مشهد بود. این واکنش حتی در روزنامه‌ها نیز انعکاس یافت، روزنامه استقامت در شماره خود سرمقاله مفصلی با عنوان «فلسفه حجاب» به چاپ رساند. این مقاله با اشاره به طرح موضوع کشف حجاب که تبدیل به بحث داغی شده بود و توسط برخی مطبوعات به آن دامن زده می‌شد، نوشت که «امروزه هزاران درد بی‏درمان داریم که اهمیت آن بیش از این موضوعی است که در آن مناقشه می نماییم ... اخلاق و رسوم اجتماعات و عادات ملل شرق با غرب به کلی مخالف و متباین بوده و به علاوه تمدن امروزه عالم از نتایج شرایع و ادیان الهی است.» در نتیجه اقدامات رضاخان، اگرچه از لحاظ مشارکت زنان در زندگی اجتماعی، اشتغال و ورودشان به قلمروهای آموزشی پیشرفت هایی حاصل شد؛ این پیشرفت ها در محدوده های خاص و در مقایسه با مردان و شرایط طبقاتی به تصادف بستگی داشت. از جنبە حقوقی هم تغییراتی صورت پذیرفت اما تغییر بنیادین در وضعیت قانونی زنان، به ویژه در امر ازدواج، ایجاد نشد.(۶) تغییر اجتماعی در ایران نیز همانند ترکیه، شتابان و بدون تعمق صورت گرفت و با گذشت زمان به صورت تقلیدی از غرب ظاهر و از سوی جامعه با مخالفت هایی روبه رو شد. اصلاحات ظاهری رضاخان و اعمال خشونت آمیز وی در راه اجرای برنامه های اصلاحی اش، موجبات نارضایتی و بیزاری مردم را فراهم آورد. این اقدامات که با هدف رهایی و آزادی زنان و حضور آنان در صحنه اجتماع صورت می گرفت، فقط مورد استقبال برخی زنان طبقه متوسط و بالای جامعه قرار گرفت.(۷) یکی دیگر از پیامدهای کشف حجاب گسترش دخالت انگلیس در امور داخلی ایران بود. برخی جامعه شناسان که در مسایل اجتماعی ایران مطالعاتی انجام داده اند، اظهار می کنند که در دوران رضاخان، به دلیل اتخاذ ارزش های غربی در مدرنیزه‌کردن اجباری کشور، میان ارزش های غربی و ارزش های اسلامی- ایرانی، چالشی به وجود آمد که جامعه را با بحران هویتی مواجه کرد. البته، تردیدی نیست که تبادل فرهنگی میان نظام های اجتماعی امری اجتناب ناپذیر است اما نوع رویکرد و شیوه اقتباس عناصر جدید در کاستن از تنش های فرهنگی نقشی تعیین‌کننده دارد. با توجه به بافت سنتی تفکر رضاخان و به ویژه ناهمخوانی ارزش های غربی با محیط فرهنگی ایرانی، باید گفت حرکت رضاخان اقدامی شبه مدرنیستی و برخاسته از احساس حقارت در برابر اروپایی ها بود.(۸) منابع: ۱. آبراهامیان ، یرواند ۱۳۷۷ ایران بین دو انقالب احمد گل محمدی، محمد ابراهیم فتاحی،مترجمان. تهران: نشر نی. ۲. آوری، پیتر ۱۳۶۷ تاریخ معاصر ایران ج۲ . محمد رفیعی مهرآبادی،مترجم. تهرا ن: عطایی. ۳. اتابکی ،تورج۱۳۸۵. تجدد آمرانه: جامعه و دولت در عصر رضاشاه مهدی حقیقتخواه، مترجم. تهران: ققنوس. ۴. استاد ملک، فاطمه۱۳۶۸ . حجاب و کشف حجاب در ایران. تهران: مؤسسه مطبوعاتی عطایی. ۵. اعظام قدسی، حسن۱۳۵۶. کتاب خا طرات من.تهران: امیرکبیر. ۶. جعفریان، رسول۱۳۸۳ . داستان حجاب و ایران پیش از انقالب. تهران: مرکز اسناد انقالب اسالمی. ۷. جعفری، مرتضی۱۳۷۱. واقعه کشف حجاب، اسناد منتشر نشده از واقعه کشف حجاب در عصر رضاخان. تهران: سازمان مدارک فرهنگی انقالب اسالمیو مؤسسه پژوهشی و مطالعاتی فرهنگی، سند شماره ۲۲۲. ۸. دولت آبادی، یحیی۱۳۶۱. حیات یحیی.تهران: بینا. سازمان مدارک فرهنگی انقالب اسالمی )۱۳۷۱ . واقعه کشف حجاب.تهران: سازماندهی مدارک علمی.

more_vert ترویج فرهنگ عفاف و حجاب تضمین کننده امنیت اجتماعی

ادامه مطلب

closeترویج فرهنگ عفاف و حجاب تضمین کننده امنیت اجتماعی

حجاب و عفاف سلول اصلی پیکره اجتماع و جامعه اسلامی به شمار می‌رود زیرا این مهم محل آرامش، انتقال فرهنگ و راه رسیدن به امنیت است. بنابراین در مقوله حجاب بایستی تمام دستگاه‌های فرهنگی، نهادهای تربیتی و سازمان‌های آموزشی از همه ظرفیت و امکانات خود برای آموزش و نهادینه ساختن فلسفه حجاب بهره ببرند و لایه‌های پیچیده، پنهان و غنای محتوایی آن را آشکار سازند.

more_vert کتاب تاثیر فرهنگ سازمانی بر تعالی سازمان

ادامه مطلب

closeکتاب تاثیر فرهنگ سازمانی بر تعالی سازمان

کتاب تاثیر فرهنگ سازمانی بر تعالی سازمان، تالیف احسان پوری، ضمن معرفی فرهنگ سازمانی و عوامل موثر در آن به نقش فرهنگ سازمانی در تعالی سازمانی و افزایش بهره‌وری و بهبود عملکرد کارکنان در سازمان می‌پردازد. مفهوم فرهنگ سازمانی به عنوان عامل موثر در بهره‌وری و عملکرد سازمان در نظر گرفته شده است و چنانچه فرهنگ مناسب کاری به خوبی بین مدیران و کارکنان گسترش یابد به تحکیم تعهد سازمانی، ارتقاء اخلاقیات، عملکرد و بهره‌وری بالاتر منجر می‌شود. در کتاب تاثیر فرهنگ سازمانی بر تعالی سازمان می‌خوانیم که فرهنگ سازمانی، یکی از جدیدترین واژه‌های ادبیات مدیریت است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه اندیشمندان و صاحب نظران مدیریت قرار گرفته است. اوچی پیترز و واترمن در پر فروش‌ترین کتاب‌هایشان بر اهمیت فرهنگ سازمان به عنوان شرط موفقیت سازمان‌ها تأکید کرده‌اند. پژوهشگران در زمینه فرهنگ سازمانی معتقد هستند که نسبت فرهنگ به سازمان مانند نسبت شخصیت است به فرد و اعتقاد دارند که برای ایجاد بالندگی در افراد جامعه باید در زمینه شخصیتی آن‌ها کاوش صورت گیرد. بر این اساس برای ایجاد بالندگی سازمانی که منجر به بالندگی جامعه می‌گردد باید در فرهنگ سازمان تحقیق شود. فهرست مطالب فصل اول: کلیات و تعاریففصل دوم: مدیریت منابع انسانیفصل سوم: نقش فرهنگ در سازمانفصل چهارم: فرهنگ سازمانی و بهبود عملکرد کارکنانفصل پنجم: هوش فرهنگی در سازمانیفصل ششم: فرهنگ کارآفرینی در سازمانفصل هفتم: فرهنگ یادگیری سازمانی و رضایت شغلیفصل هشتم: فرهنگ سازمانی و سوء رفتار سازمانیفصل نهم: نقش رهبری در فرهنگ سازمانیفصل دهم: مدیریت چالش‌ها در فرهنگ و رفتار سازمانیفصل یازدهم: کنترل رفتارهای کاری انحرافی در سازمانفصل دوازدهم: فرهنگ سازمانی و رضایت شغلی

more_vert مقاله بررسی حدود اختیارات کشورهای اروپایی در ممنوع‌کردن حجاب با تکیه بر دکترین صلاحدید دولت‌ها

ادامه مطلب

closeمقاله بررسی حدود اختیارات کشورهای اروپایی در ممنوع‌کردن حجاب با تکیه بر دکترین صلاحدید دولت‌ها

مقاله علمی و پژوهشی " بررسی حدود اختیارات کشورهای اروپایی در ممنوع‌کردن حجاب با تکیه بر دکترین صلاحدید دولت‌ها " مقاله ای است در 24 صفحه و با 45 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مطالعات زنان و خانواده منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث حجاب؛ آزادی مذهبی؛ منافع ضروری؛ دکترین صلاحدید دولت‌ها؛ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر پرداخته شده است چکیده مقاله اجرای دکترین صلاحدید دولت‌ها در اتحادیه اروپا، جهت احترام به حاکمیت دولت‌ها و نیز در نظر گرفتن منافع ملی آنها و در عین حال، عدم تخطی از مفاد کنوانسیون اروپایی حقوق بشر صورت گرفته است. بر مبنای این نظریه برای دولت‌ها اختیار و صلاحدیدی در نظر گرفته شده که از طریق آن آزادی عمل و اختیاراتی برای ایشان در تفسیر مفاد کنوانسیون اروپایی فراهم گشته تا آنها را در عین تعهد به اجرای مفاد کنوانسیون در حفظ منافع ضروری‌‌شان یاری نماید. نکته حائز اهمیت اینکه با توجه به رویه دیوان اروپایی حقوق بشر در خصوص «حق‌های بنیادین بشری»، دولت‌های عضو کنوانسیون اروپایی در جهت تعلیق و یا محدود کردن این حق‌ها دارای حق به صلاحدید نمی‌باشند. لذا آنها بالطبع در خصوص حق بر حجاب با توجه به اینکه این حق به عنوان یکی از آثارِ «حق بر آزادی مذهب» محسوب شده و در عرصه حقوق بین‌الملل بشر به عنوان یکی از حق‌های بنیادین بشری در نظر گرفته می‌شود، دارای آزادی عمل و اختیار در جهت محدود نمودن آن نمی‌باشند، هرچند به نظر می‌رسد که دیوان اروپایی حقوق بشر بدون توجه به ماهیت این حق و نیز شرایط لازم برای اعمال دکترین صلاحدید از ناحیه دولتها، با اعطاء حق به صلاحدید به دولت‌ها در جهت محدود نمودن حجاب، در برخورد با این حق دچار تعارض شده است. عنوان مقاله [English] A Study on the Jurisdiction of European Countries in Banning Hijab by Relying on the "Margin of Appreciation" چکیده [English] The "margin of appreciation" doctrine in Europe is implemented to respect the states' sovereignty, to consider national interests of each member state and in order to protect the provisions of the European Convention on Human Rights. Based on this theory, some authority and discretion are reserved for the member states that give them freedom in interpreting the provisions of European Convention. This allows the member states to protect their essential interests while they remain committed to implementing the provisions of the Convention. It is important to note that according to the approach taken by the European Court of Human Rights in relation to the “fundamental human rights”, the states that became part of the European Convention do not have the permission to suspend or limit these rights at their discretion because member states are not considered eligible for this action. Since the "right of hijab" is an example of the “right to freedom of religion" and according to the international human rights, it is considered as a fundamental human right, so the member states do not have the discretion and the authority to put restrictions on it. However, it seems that the European Court of Human Rights has faced a contradiction in relation to this right by recognizing the right for each member state to limit hijab at their discretion, regardless of the nature of this right and the required conditions for application of the doctrine. کلیدواژه‌ها [English] Hijab, Religious Freedom, Essential Interests, Margin of Appreciation Doctrine, European Convention on Human Rights دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله علمی و پژوهشی الگوی بومی شناخت و سنجش فرهنگ سازمانی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی الگوی بومی شناخت و سنجش فرهنگ سازمانی

مقاله علمی و پژوهشی" الگوی بومی شناخت و سنجش فرهنگ سازمانی " مقاله ای است که در21 صفحه در مجلات معتبر علمی منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به فرهنگ سازمانی ، الگوی بومی شناخت، فرهنگ آرمانگرا ، فرهنگ تحول گرا ، فرهنگ تعالی گرا و سنجش فرهنگ سازمانی اشاره شده است. محتوای این مقاله دانشگاهی می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert کتاب تاثیر فرهنگ سازمانی بر تعالی سازمان

ادامه مطلب

closeکتاب تاثیر فرهنگ سازمانی بر تعالی سازمان

کتاب تاثیر فرهنگ سازمانی بر تعالی سازمان، تالیف احسان پوری، ضمن معرفی فرهنگ سازمانی و عوامل موثر در آن به نقش فرهنگ سازمانی در تعالی سازمانی و افزایش بهره‌وری و بهبود عملکرد کارکنان در سازمان می‌پردازد. مفهوم فرهنگ سازمانی به عنوان عامل موثر در بهره‌وری و عملکرد سازمان در نظر گرفته شده است و چنانچه فرهنگ مناسب کاری به خوبی بین مدیران و کارکنان گسترش یابد به تحکیم تعهد سازمانی، ارتقاء اخلاقیات، عملکرد و بهره‌وری بالاتر منجر می‌شود. در کتاب تاثیر فرهنگ سازمانی بر تعالی سازمان می‌خوانیم که فرهنگ سازمانی، یکی از جدیدترین واژه‌های ادبیات مدیریت است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه اندیشمندان و صاحب نظران مدیریت قرار گرفته است. اوچی پیترز و واترمن در پر فروش‌ترین کتاب‌هایشان بر اهمیت فرهنگ سازمان به عنوان شرط موفقیت سازمان‌ها تأکید کرده‌اند. پژوهشگران در زمینه فرهنگ سازمانی معتقد هستند که نسبت فرهنگ به سازمان مانند نسبت شخصیت است به فرد و اعتقاد دارند که برای ایجاد بالندگی در افراد جامعه باید در زمینه شخصیتی آن‌ها کاوش صورت گیرد. بر این اساس برای ایجاد بالندگی سازمانی که منجر به بالندگی جامعه می‌گردد باید در فرهنگ سازمان تحقیق شود. فهرست مطالبفصل اول: کلیات و تعاریففصل دوم: مدیریت منابع انسانیفصل سوم: نقش فرهنگ در سازمانفصل چهارم: فرهنگ سازمانی و بهبود عملکرد کارکنانفصل پنجم: هوش فرهنگی در سازمانیفصل ششم: فرهنگ کارآفرینی در سازمانفصل هفتم: فرهنگ یادگیری سازمانی و رضایت شغلیفصل هشتم: فرهنگ سازمانی و سوء رفتار سازمانیفصل نهم: نقش رهبری در فرهنگ سازمانیفصل دهم: مدیریت چالش‌ها در فرهنگ و رفتار سازمانیفصل یازدهم: کنترل رفتارهای کاری انحرافی در سازمانفصل دوازدهم: فرهنگ سازمانی و رضایت شغلی