جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert طراحی یک صندلی که خطرات ناشی از نشستن طولانی مدت را برطرف می‌کند

ادامه مطلب

closeطراحی یک صندلی که خطرات ناشی از نشستن طولانی مدت را برطرف می‌کند

 یک شرکت انگلیسی اعلام کرد نوعی صندلی برای خودرو طراحی کرده است که خطرات ناشی از نشستن طولانی‌مدت را برطرف می‌سازد. نشیمنگاه این صندلی که محرک‌های کوچکی در آن تعبیه شده، در هنگام رانندگی این تصور را به مغز منتقل می‌کند که فرد در حال راه رفتن است. به گزارش روزنامه دیلی میل، نشستن طولانی‌مدت خطرات فراوانی همچون ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، ترومبوز وریدهای عمیق و سندرم متابولیک را به دنبال دارد. اما محققان شرکت خودروسازی انگلیسی «جگوار لندرور» که این صندلی به اصطلاح «تغییر شکل‌دهنده» را طراحی کرده‌اند، خطرات ناشی از نشستن طولانی‌مدت را از بین می‌برد. در داخل نشیمنگاه این صندلی‌ها، محرک‌های کوچکی تعبیه شده که با نوسان استخوان لگن، ریتم راه رفتن را شبیه‌سازی می‌کند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۱.۴ میلیارد نفر در سراسر جهان اکنون به اندازه قابل توجهی شیوه زندگی نشسته دارند. شیوه زندگی بی‌تحرک و نشسته به کوتاه شدن عضلات پاها، ماهیچه‌های سرینی یا عضلات گلوتئال و باسن منجر شده و نهایتا باعث کمر درد و افزایش خطر آسیب‌دیدگی ناشی از غش کردن می‌شود. اما این صندلی‌های تغییر شکل‌دهنده با استفاده از ریز محرک‌ها پیوسته در حال جنبش هستند و برای هر فرد یا بدنی مناسب خواهند بود. در نتیجه این ساز و کار، سیستمی پدید می‌آید که نوسان استخوان لگن را به گونه‌ای شبیه‌سازی می‌کند که مغز تصور کند بدن در حال حرکت است. دکتر استیو ایلی، رئیس بخش پزشکی JLR می‌گوید: بهتر زندگی کردن خریداران و کارمندان ما محور تمرکز همه پروژه‌های پژوهشی ما را تشکیل می‌دهد. با بهره‌گیری از کارشناسان مهندس خود در پی این هستیم تا با استفاده از فناوری‌های نوآورانه‌ای که پیشتر در صنعت خودرو دیده نشده، صندلی‌هایی در آینده را ابداع کنیم که خطر ابتلا به بیماری‌ها و خطرات ناشی از نشستن طولانی‌مدت پشت فرمان خودرو را برای مردم به کمترین حد ممکن برسانند.

more_vert زیاده‌روی در استفاده از وسایل الکترونیک ساختار مغز کودکان را تغییر می‌دهد

ادامه مطلب

closeزیاده‌روی در استفاده از وسایل الکترونیک ساختار مغز کودکان را تغییر می‌دهد

زیاده‌روی در استفاده از وسایل الکترونیک ساختار مغز کودکان را تغییر می‌دهد نتایج یک مطالعه جدید نشان داد کودکانی که مدت زمان زیادی را در جلوی نمایشگر تلویزیون و گوشی‌های هوشمند می‌گذرانند، به تغییرات ساختاری در مغز دچار شده و در مقایسه با هم سن و سالان خود در امتحانات نمرات پایین‌تری می‌گیرند. به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس فوکس، پژوهشگران مرکز پزشکی بیمارستان اطفال سینسیناتی در تحقیقات اخیر خود دریافتند یکپارچگی ساختاری در بین اتصالات موجود در ماده سفید (white matter) مغز کودکانی که به طور روزانه بازه‌های زمانی طولانی را در برابر نمایشگرهای تلویزیون، تبلت، گوشی‌های هوشمند و یارانه می‌گذرانند، در مقایسه با سایرین کمتر است. این تیم تحقیقاتی برای اثبات فرضیه تاثیر منفی استفاده طولانی مدت از این دستگاه‌ها بر روی مغز کودکان، مغز ۴۷ کودک سالم بین ۳ تا ۵ سال را مورد بررسی قرار دادند. در جریان این تحقیقات، کودکانی که در طول روز مدت زمان زیادی را به استفاده از این دستگاه‌ها اختصاص می‌دادند، یکپارچگی ساختاری کمتری را در بین اتصالات موجود در ماده سفید مغز خود نشان داده و در تست‌های مربوط به مهارت‌های لغوی و خواندن و نوشتن امتیازات پایینتری کسب کردند. جان هاتن مولف ارشد این پژوهش با اشاره به افزایش روزافزون مدت زمانی که کودکان در خانه و مدرسه به کار کردن با این دستگاه‌ها می‌گذرانند، می‌گوید: یافته‌های این پژوهش بر اهمیت درک پیامدهای چشم دوختن‌های طولانی مدت به صفحه دستگاه‌های الکترونیک بر مغز به ویژه در کودکان تاکید می‌کند تا والدین و سیاست‌گذاران بتوانند محدودیت‌های لازم را برای زمانی که به این کار اختصاص داده می‌شود، اعمال کنند.» آکادمی پزشکی اطفال آمریکا(AAP) توصیه می‌کند تا زمان خیره شدن به نمایشگرهای وسایل الکترونیک در طول روز به یک ساعت محدود شده و در زمان‌ها و مکان‌های خاصی چون به هنگام صرف غذا یا در اتاق خواب ممنوع شود.

more_vert هدست واقعیت افزوده "مجیک‌لیپ" بروزرسانی می‌شود

ادامه مطلب

closeهدست واقعیت افزوده "مجیک‌لیپ" بروزرسانی می‌شود

شرکت "مجیک‌لیپ" در هدست واقعیت افزوده خود بروزرسانی کرده و کار خود را روی بخش‌های کاری تجاری متمرکز کرده است. به گزارش انگجت، تاکنون هدست "واقعیت افزوده" استارتاپ آمریکایی "مجیک لیپ"(Magic Leap) نتواسته فروش خوبی داشته باشد. ولی احتمالا این شرکت، آینده این هدست‌ها را دچار تغییر کند و از این دستگاه به عنوان یک ابزار برای تجارت استفاده کند. مجیک لیپ در حال سرمایه گذاری در پروژه‌ای است که شامل بروزرسانی هدست واقعیت افزوده این شرکت می‌شود. نسخه بروزرسانی شده این هدست "مجیک لیپ ۱"(Magic Leap ۱) نام دارد. همچنین قرار است امکان پشتیبانی از این هدست هم فراهم شود. افزودن ابزارهای مدیریت دستگاه، امکان تعویض سریع دستگاه و ضمانت‌های طولانی مدت هم از دیگر ویژگی‌های این بروزرسانی است. همچنین دارندگان هدست می‌توانند به تعدادی برنامه کاربردی سازگار با "واقعیت افزوده" دسترسی یابند که تجربه‌های جدیدی را برای آنها به ارمغان می‌آورد. کاربران می‌توانند تجربیاتی را مبتنی بر مکان مانند موزه‌ها یا تورها داشته باشد و یا در حوزه پزشکی و طراحی تجسم سه‌بعدی پیدا کنند. قیمت این هدست ۲ هزار و ۹۹۵ دلار است اما مجیک لیپ گفته که برای شرکت‌هایی که به ابزارهای نظارتی با گارانتی طولانی مدت نیازمندند، ارزش دارد که به ازای هر هدست، ۷۰۰ دلار بیشتر هم هزینه کنند.

more_vert کتاب پرواز: قطعاتی برای کمانچه

ادامه مطلب

closeکتاب پرواز: قطعاتی برای کمانچه

عواملی که موجب تکامل و تداوم علم و معرفی هر ساز می شود در دست داشتن رپراتور و قطعاتی بر اساس توانی ها- چه از لحاظ تکنینک فردی و چه از لحاظ ساختار ساز- و آموزش صحیح است. از مدت ها پیش، زمانی که خود در ابتدای راه طولانی آموزش بودم. کمبود کتاب های آموزشی مناسب از لحاط سازشناسی و ساختار فیزیکی ساز و قطعات دلخواه، چه ساده و چه به اصطلاح پیچیده، مانعی بر سرراهم بود؛ هرچند در چند دهه اخیر تلاش آگاهانه و آکادمیک ...

more_vert آیا آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند؟

ادامه مطلب

closeآیا آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند؟

فوق تخصص بیماری‌های ریوی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در باره تاثیر آلودگی هوا بر سیستم ایمنی بدن،گفت: نتایج مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که یکی از عوارض آلودگی هوا، تضعیف سیستم ایمنی بدن است. این معضل همچنین خطر عفونت‌ها را می‌تواند بیشتر کند. دکتر سیدعلی جوادموسوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: عوارض آلودگی هوا به ۲ دسته آنی و طولانی مدت تقسیم می‌شود که کاهش سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند آسم، برونشیت و سرطان از جمله عوارض طولانی مدت این معضل است. وی با اشاره به اینکه عوارض طولانی با توجه به نوع آلودگی هوا در مناطق مختلف، متفاوت می‌باشد، اظهار داشت: آلودگی هوا می‌تواند در کودکان سبب آسم و در زنان باردار سبب سقط جنین یا زایمان زودرس شود. جوادموسوی ادامه داد: عطسه، سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، خلط و تنگی نفس از جمله عوارض آنی آلودگی هوا می‌باشد. این عوارض برای همه مردم است، اما برای کسانی که بیماری ریوی دارند می‌تواند بیشتر باشد و آلودگی هوا سبب تشدید بیماری این افراد می‌شود. مصرف مایعات اثر آلودگی هوا را کاهش می‌دهد وی به اقداماتی که سبب کاهش عوارض آلودگی هوا می‌شود، اشاره کرد و گفت: مصرف مایعات به خصوص آب از جمله کارهایی است که می تواند اثر آلودگی هوا را کاهش دهد. این فوق تخصص بیماری‌های ریوی به مردم توصیه کرد از سبزیجات و میوه‌جات تازه استفاده شود و از ورزش در فضای آزاد و پارک‌ها در این روزها بشدت پرهیز کنند. جوادموسوی با اشاره به اینکه بیماران، کودکان، سالمندان و مادران باردار از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض عوارض آلودگی هوا قرار دارند، گفت: این افراد در روزهای آلوده از منازل خارج نشوند. همچنین به خانواده‌ها توصیه کرد که پنجره‌های خانه‌ها را باز نگذارند و در صورت امکان از تهویه در منازل استفاده کنند. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به مردم توصیه کرد در روزهای آلوده اصلا سیگار و قلیان مصرف نکنند و حتما در روزهای آلوده از ماسک استفاده کنند. وی با اشاره به اینکه برخی پزشکان معتقدند که مصرف ویتامین های C و E هم می‌تواند در کاهش عوارض ریوی در روزهای آلوده، کمک کننده باشد، گفت: مردم با استفاده از ماسک و انجام اقدامات بیان شده تا حدی از عوارض آلودگی هوا بکاهند. جواد موسوی به نقش مردم در کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: مردم هم باید در کاهش آلودگی مشارکت داشته باشند و این کار فقط وظیفه دولت نیست و مردم هم باید نقش خودشان را ایفا نمایند.

more_vert عقد طولانی مدت این مشکلات را دارد

ادامه مطلب

closeعقد طولانی مدت این مشکلات را دارد

از وقتی که دوران عقد به بیشتر از یک سال رسیده، طعم این دوران هم برگشته است. شیرین نیست که هیچ، حتی گس هم نیست، بلکه تلخ است. گاهی آنقدر تلخ که سقف خانه ای را که زوجین آرزویش را دارند روی سرشان خراب می کند و کارشان را به جدایی می کشاند. چرا دوران عقد طولانی شده؟ از لحاظ کارشناسی حداکثر زمان برای دوران عقد، یک سال است. وقتی این دوران از این حداکثری تجاوز می کند می گوییم که عقد بیشتر از چیزی که باید طول کشیده است. حالا چرا اصلاً این اتفاق می افتد؟ 1. مسائل مالی. یکی از مهمترین مسائلی که باعث طول کشیدن دوران عقد می شود نداشتن کار مناسب و نداشتن توانایی مالی برای تهیه خانه، جهیزیه، برگزاری مراسم عروسی و شروع زندگی مستقل است. 2. یک باور غلط. خیلی ها فکر می کنند که دوران عقد، دوران شناخت است و به همین دلیل اصرار دارند که مدتی طول بکشد. این در حالی است که شناخت مربوط به دوران نامزدی است یعنی قبل از اینکه عقد صورت بگیرد. 3. تحصیلات و سربازی. گاهی اوقات پسر تازه سرباز است و یا دختر به تازگی در یک مقطع تازه ای در یک شهر دیگر شروع به تحصیل کرده است. بنابراین عروسی را تا تمام شدن این دوران عقب می اندازند. 4. چشم و همچشمی. متأسفانه تفکر ما در طی دهه های اخیر به سمت تجمل گرایی حرکت کرده است و این مانعی شده برای سر گرفتن زندگی فرزندانمان. دردسرهای عقد طولانی از لحاظ کارشناسی حداکثر زمان برای دوران عقد، یک سال است. وقتی این دوران از این حداکثری تجاوز می کند می گوییم که عقد بیشتر از چیزی که باید طول کشیده است. اغلب عقدکرده هایی که به اختلاف بر می خورند، کسانی هستند که عقدشان طولانی شده است. این به معنای آن است که این افراد اختلاف جدی با هم نداشته اند (چرا که اگر اختلاف جدی باشد معمولاً قبل از یک ساله شدن عقد جدا می شوند) و مشکلاتی هم که به وجود آمده اند، به صورت تدریجی و حاصل طولانی شدن این دوران بوده است. بعضی از این مشکلات شامل موارد زیر هستند: 1. گیر کردن بین توقعات. وقتی دختر و پسری عقد می کنند، توقعات زن و شوهری از یکدیگر دارند. این در حالی است که بر طبق عرف، تا وقتی که زوجین به خصوص دختر در خانه پدر هستند ملزم به رعایت قوانین آن و برآورده کردن توقعات قبلی خانواده هستند. این وضعیت وقتی طولانی بشود، آنها را دچار فرسایش روانی می کند و باعث اختلاف می شود. 2. کنجکاوی اطرافیان. از همان روز عقد، فامیل و آشنا در هر بار دیدار از زوجین و والدین او سوال می کنند که «عروسیتان کی است؟». وقتی هم که عقد طولانی می شود سوالات دیگری اضافه می شوند مانند «رابطه تان خوب است؟»و غیره. این فشارها کم کم زوجین و خانواده ها را خسته می کند و باعث می شود که همدیگر را سرزنش کنند. 3. رفت و آمد. خیلی از خانواده های دختر خانم ها اجازه نمی دهند که دخترعقد کرده شان شب بیرون از خانه پدری بخوابد یا با شوهرش به مسافرت برود. یا وقتی از خانه بیرون می روند برای برگشت او ساعت تعیین می کنند. این مسئله شوهر را ناراحت می کند و روی رابطه آنها اثر می گذارد. 4. «خرج دختر با کیه؟»گاهی اوقات خانواده دختر از همان موقع عقد، مخارج تحصیل و درمان و خرید دخترشان را کاملاً به عهده شوهر او می گذارند این در حالی است که خانواده پسر به این مسئله معترضند و با کنایه و یا مستقیم این نکته را به روی دختر می آورند. در این زمان، زوجین چون نمی دانند به حرف چه کسی گوش کنند به جان هم می افتند. 5. «عروسی کجا باشه؟» اگر خانواده ها از لحاظ فرهنگی با هم خیلی تفاوت داشته باشند، سر مراسم عروسی هم به اختلاف بر خواهند خورد. از آنجا که در این مواقع هر خانواده ای سعی دارد روی دیگری فشار بیاورد، این مسئله روی روابط زوجین تأثیر خواهد گذاشت. 6. دلسردی. با این همه اختلاف و دردسر، طبیعی است که زوجین از هم دلسرد بشوند و حتی عطای زیر یک سقف رفتن را به لقایش ببخشند. یک راهکار اساسی: اگر شما هم دوران عقدتان طولانی شده و کم کم دارد سر و کله اختلافات در رابطه تان پیدا می شود، فقط یک راه دارید: «هر چه زودتر بروید سر زندگی خودتان». و اگر فرزند شما با این مشکل مواجه است به او کمک کنید تا هر چه زودتر به خانه خودش برود. توصیه هایی به زوج های جوان: اگر شما هم دوران عقدتان طولانی شده و کم کم دارد سر و کله اختلافات در رابطه تان پیدا می شود، فقط یک راه دارید: «هر چه زودتر بروید سر زندگی خودتان». و اگر فرزند شما با این مشکل مواجه است به او کمک کنید تا هر چه زودتر به خانه خودش برود. برای اینکه بتوانید موانع ازدواجتان را به شیوه ای مسالمت آمیز از میان بردارید به چند نکته توجه کنید: 1. با خانواده هایتان صحبت کنید. به خانواده هایتان بگویید که طولانی تر شدن عقد می تواند برای زندگی شما آسیب زا باشد و از آنها بخواهید تا در صورت امکان، با ساده کردن مقدمات، ازدواج شما را جلو بیندازند. 2. به دنبال تشابهات باشید. به فرهنگ و رسوم خانواده هایتان توجه کنید و تشابهاتی را که بین آنها وجود دارد پیدا کنید. در اختلافاتی که به دلیل تفاوت های فرهنگی بین خانواده ها به وجود می آید، طرف وسط را بگیرید و از منتقل کردن حرف های این خانواده به آن خانواده پرهیز کنید. همینطور ناراحتی تان از این مسائل را سر همسرتان خالی نکنید. 3. مسولیت زندگیتان رابپذیرید. این شماهستیدکه تعیین میکنید دیگران چقدر درزندگیتان نقش داشته باشند. اگر با کم کردن چشم و همچشمی ها می توانید سر زندگی تان بروید، تصمیمتان را بگیرید و هر کدامتان خودتان تصمیمتان را برای خانواده تان مطرح کنید. توصیه هایی به خانواده ها: بخش زیادی از مشکل فرزندتان با کمک شما قابل حل است اگر: 1. توقعات منطقی داشته باشید. توقع مراسم مجلل و یا جهیزیه آنچنانی را کنار بگذارید. 2. به جوانان میدان بدهید. وظیفه شما کمک به انتخاب همسر مناسب و پا گرفتن زندگی فرزندانتان است. لطفاً مسائل حاشیه ای مانند کم و کیف مراسم عروسی، خرید یا اجاره خانه، جهیزیه و غیره را به زوجین واگذار کنید. منبع: تبیان

more_vert نکات طلایی برای جلوگیری از درد گردن‌

ادامه مطلب

closeنکات طلایی برای جلوگیری از درد گردن‌

 گردن درد یکی از مهمترین دلایل مراجعه به ارتوپد و متخصص مغز و اعصاب است. این عارضه در تمام افراد با هر سن و شغلی دیده می‌شود. کارمندان، رانندگان، افرادی که شغل ایستاده دارند و افرادی که بار حمل می‌کنند؛ بیشتر دچار گردن‌درد و اسپاسم عضلات می‌شوند.استفاده طولانی مدت از تلفن همراه، صندلی و رختخواب نامناسب،‌ حمل بار، کار با رایانه، سن، استئوآرتریت، تصادف و ضربه به گردن و ستون فقرات،‌ بیماری‌هایی مانند سرطان و مننژیت و ضعف ماهیچه‌های گردن از مهمترین دلایل گردن درد هستند.‌گردن درد معمولا نشانه یک مشکل جدی نیست، ولی اگر با بی‌حسی و کاهش قدرت دست و بازو همراه باشد، باید به پزشک مراجعه شود.با رعایت چند راهکار ساده می‌تواند از درد گردن رهایی یافت: بالش خود را عوض کنیدیکی از مهمترین دلایل گردن درد بالش نامناسب است. بهترین گزینه بالشی است که ستون فقرات را در حالت طبیعی (نه به سمت بالا و نه به سمت پایین) نگه دارد. می‌توانید بالش‌های مختلفی امتحان کنید و مناسب‌ترین گزینه را مورد استفاده قرار دهید. منحنی گردن هنگام استفاده از بالش مناسب باید در حالت طبیعی باشد. به پشت بخوابیدبه گونه‌ای دراز بکشید که فشار روی ستون فقرات و گردن حداقل باشد. به پشت بخوابید و زیر دو بازوی خود یک بالش نازک قرار دهید. ارتفاع صفحه نمایش را تنظیم کنیدگردن درد یک عارضه جدی در اکثر کارمندانی است که برای مدت زمان طولانی پشت میز می‌نشینند و با رایانه کار می‌کنند. دقت کنید که صفحه نمایش درست مقابل چشمان شما باشد تا برای کار نیاز نباشد که مدام سر و گردن خود را خم کنید. از صندلی استاندارد و ارگونومیک استفاده کنیدصندلی مناسب و طبی برای اجتناب از گردن درد باید مورد توجه قرار گیرد. ارتفاع صندلی نسبت به میز، قد و مکان صفحه نمایش باید استاندارد باشد، طوری‌که ستون فقرات و گردن تحت فشار نباشند. سر را برای مطالعه و کار با تلفن همراه خم نکنیدمفاصل، رباط‌ها و دیسک‌های گردن به مرور زمان و با گذشت سن آسیب‌پذیر می‌شوند. فعالیت‌هایی مانند کار با تلفن همراه به طور مداوم یا مطالعه در شرایط نامناسب از جمله مواردی هستند که این آسیب را شدیدتر می‌کنند. زمان استفاده از تلفن همراه را کاهش دهید و سعی کنید در صورت نیاز گردن به صورت مستقیم باشد. از حمل بار سنگین اجتناب کنیدحمل بار باعث فشار اضافی روی گردن می‌شود. از کیف‌های سبک استفاده کنید. کوله پشتی بهترین گزینه برای حمل بار است. از هدست استفاده کنیداگر به واسطه شغلتان نیاز است که در روز برای مدت زمان طولانی با تلفن حرف بزنید، هدست بهترین گزینه است. ورزش‌های کششی گردن فراموش نشودبرای تقویت ماهیچه‌های گردن، ورزش‌های کششی مناسب گردن را در طول روز چندین بار تکرار کنید. آب زیاد بنوشیدآبرسانی به بدن یکی از گزینه‌هایی است که باعث سلامت و تقویت دیسک‌های گردن می‌شوند. دیسک‌ها ساختاری اسفنجی دارند و آب باعث بهبود عملکرد آنان می‌شود. روزی هشت لیوان آب برای داشتن بدنی سالم ضروری است. وضعیت بدن و ستون فقرات را اصلاح کنیداگر از جمله افرادی هستید که عادت دارند گردن خود را به سمت جلو نگه دارند، این حالت را اصلاح کنید. چرا که فشار زیادی به گردن و شانه‌ها وارد می‌کنند. وزن اضافی را کاهش دهیدوزن اضافی باعث ایجاد فشار روی گردن و ستون فقرات می‌شود. سیگار را ترک کنیدسیگار یکی از عواملی است که فرد را در معرض گردن‌درد قرار می‌دهد. حین کار به خود استراحت دهیداگر برای مدت زمان طولانی با رایانه کار می‌کنید یا شغلتان رانندگی است، پس از هر ساعت، یک ربع به خود استراحت دهید، پیاده روی کنید و حرکات کششی انجام دهید. از ماساژ و کمپرس آب سرد و گرم استفاده کنیددر صورت درد شدید در ناحیه گردن، کمپرس آب سرد و گرم را روی گردن قرار دهید و به آرامی ماساژ دهید.

more_vert سردرد مرتبط به قند چگونه اتفاق می افتد؟

ادامه مطلب

closeسردرد مرتبط به قند چگونه اتفاق می افتد؟

افزایش مصرف قند منجر به افزایش آکنه ، افزایش وزن و نوسانات خلقی می شود و جالب است بدانید افزایش مصرف قند باعث ایجاد سردردهای دردناک می شود. مصرف زیاد قند ناشی از نوسان سریع در سطح قند خون شما است. بنابراین در واقع خود قند نیست که باعث سردرد می شود بلکه تغییر سریع مصرف است که این مشکل را ایجاد می کند." این می تواند توضیح دهد که چرا شما ممکن است بعد از گرسنگی چند ساعتی و مصرف یک ماده پر از قند مثل بستنی دچار سردرد شوید.به گفته پزشکان؛ نوسانات سطح گلوکز بیش از سایر ارگان ها روی مغز شما تأثیر می گذارد و طبیعی است که فردی بدون شرایط پزشکی خاص در این نوع شرایط دچار سردرد شود. سردردهای مربوط به قند همچنین می تواند با علائم مربوط به کمبود قند خون همراه باشد. افت قند خون بیش از حد به عنوان هیپوگلیسمی شناخته می شود ، که می تواند ناشی از از رژیم غذایی بسیار سخت (به ویژه هنگامی که رژیم شامل رد کردن وعده های غذایی) است و وعده های غذایی با تأخیر یا نامنظم" باشد. مشکل قند ناشی از خستگی نیز گاهی با علائمی مانند میگرن دیده می شود و این مهم است که بدانید اگر بدن شما بیش از مدت طولانی هیپوگلیسمی را تجربه کند ، در معرض خطر ابتلا به اغما و مرگ هستید. هیپوگلیسمی اغلب با درمان دیابت همراه است و همچنین می تواند یک عارضه جانبی(هر چند نادر) ناشی از دارو ، مصرف الکل ، بیماری های شدید کبدی یا کمبود هورمون باشد. اگر فکر می کنید که حمله هپوگلیسمی را تجربه کرده اید ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.افراد مبتلا به دیابت یا نقص هورمونی نیز باید با پزشکان خود در مورد برنامه های طولانی مدت تسکین علائم مشورت کنند ، که معمولاً شامل یک رژیم غذایی ساختاری است." برخی از افراد نیز دچار خماری قند هستند یعنی هنگامی که ما یک وعده غذایی سنگین یا قند سنگین را مصرف می کنیم به خصوص اگر بدن ما با آن گلوکز زیادی آشنا نباشد، یک انسولین را برای کمک به مقابله با آن قند اضافی که بدن ما را شوکه می کند، فراهم می کند. به طور کلی اگر سردردهای شما با افزایش تشنگی ، افزایش ادرار و تاری دید همراه است ، باید با پزشک خود صحبت کنید تا سطح قند خون شما را کنترل کند.

more_vert شما چه نوع روحیه ای دارید؟! (تست روانشناسی)

ادامه مطلب

closeشما چه نوع روحیه ای دارید؟! (تست روانشناسی)

به شش سوال زیر به دقت فکر کنید و خودتان را واقعاً در موقعیت های گفته شده در نظر بگیرید. ۱- خود را در یک کشتی تصوّر کنید که در حال غرق شدن است. شما خود را به آب می‌اندازید و با شناکردن خود را به یک قایق نجات می‌رسانید و از آن بالا می‌روید. چند نفر دیگر را در آن قایق نجات همراه خود می‌بینید؟ ۲- خود را به ساحل می‌رسانید و بیابان وسیعی را در مقابل خود می‌بینید. چند وسیله شخصی و مقداری خوراکی بر می‌دارید و در جستجوی نجات، راه بیابان را در پیش می‌گیرید. چند جفت کفش برمی‌دارید؟ ۳- پس از یک راه‌پیمایی طولانی و سخت، از یک تپه شنی بالا می‌روید و با خوشحالی شهری را در دوردست می‌بینید. همچنین متوجه می‌شوید که در فاصله‌ای نه چندان دور در سمت راست شما کلبه ای وجود دارد. آیا ابتدا به آنجا می‌روید و برای مدتی کوتاه، یا هر چقدر که می‌خواهید استراحت می‌کنید و یا آن که آن را نادیده گرفته به راهتان به سوی شهر ادامه می‌دهید؟ ۴- پس از ورود به شهر، قصری توجه شما را به خود جلب می‌کند و تصمیم می‌گیرید که وارد آن شوید. پس از عبور از دروازه‌ها، خود را در یک راهروی طولانی می‌یابید که به اتاق پادشاه منتهی می‌شود. وارد اتاق می‌شوید و شاه و ملکه را می‌بینید که در کنار هم به تخت نشسته‌اند. شاه و ملکه چه شکلی هستند؟ و چه ویژگیها و خصوصیاتی را برایتان مجسم می‌کنند؟ ۵- از آن اتاق خارج می‌شوید و از یک پلکان مارپیچی پایین می‌روید. تاریک و سایه‌دار است، با مشعل‌هایی بر روی دیوار که به طور نوبتی روشن و خاموش می‌شوند. همین طور که پائین می‌روید، ناگهان یک زن (اگر شما مرد هستید) و یا یک شوالیه (اگر شما زن هستید) از کنارتان عبور می‌کند. شما فقط برای یک لحظه صورتش را می‌بینید و این تصویر، یک نفر که می‌شناسید را به یادتان می‌آورد. او چه کسی است ۶- پلّه‌ها شما را به اتاق پذیرایی می‌رساند و شما میز بسیار بزرگی با یک یک لیوان در وسط آن می‌بینید. به لیوان نگاه کنید. چقدر آن پر از مایعات است؟ . . . . . تفسیر تست: 1- تعداد دوستان واقعی که دارید. ۲- تعداد رابطه های عاطفی که قبل از ازدواج خواهید داشت . ۳- اصول اخلاقی شما در کار اگر ادامه دادید وجدان اخلاقی بالایی دارید ۴- آنچه تصوّر کرده‌اید آن چیزی است که به نظر شما یک زوج ایده‌آل باید آن گونه باشند. ۵- این همان شخصی است که تا پایان عمر، ذهنتان درگیر اوست . ۶- میزان پر بودن لیوان ، نشانگر این است که شما در یک رابطه دوستی چقدر از خودتان مایه می‌گذارید.

more_vert کیفیت حضور والدین

ادامه مطلب

closeکیفیت حضور والدین

کیفیت حضور والدین کنار فرزندان، مهم تر از کمیت است. 

more_vert کتاب نگاهی دقیق تر به جبر و احتمال سوم ریاضی

ادامه مطلب

closeکتاب نگاهی دقیق تر به جبر و احتمال سوم ریاضی

برای یادگیری بهتر ریاضیات باید با تمرین مستمر و طولانی مطالب را آموخت و به خاطر سپرد. ابزار مهم و کلیدی برای رسیدن به یادگیری عمیق و پایدار، تمرین و حل مثال های متنوع درارابطه با موضوع درسی می باشد. برای موفقیت دانش آموزان نیاز است که به همراه مطالب کتاب مثال های متنوع نیز ارائه شود تا مطالب برای همه ی دانش آموزان فابل فهم و شیرین باشد. به دلیل وجود کمبودهای موجود در کتاب و درک بهتر مطالب، تلاش شده تا دانش آموزان با خواندن این کتاب که به صورت ساده بیان شده مطالب را راحت تر بیاموزند. این کتاب مطابق با جبر و احتمال سال سوم ریاضی، شامل 4 فصل است. هر فصل از این کتاب شامل حل سوالات کنکور سراسری سال های اخیر است.

more_vert کتاب هندسه تحلیلی و جبر خطی

ادامه مطلب

closeکتاب هندسه تحلیلی و جبر خطی

برای یادگیری بهتر ریاضیات باید با تمرین مستمر و طولانی مطالب را آموخت و به خاطر سپرد. ابزار مهم و کلیدی برای رسیدن به یادگیری عمیق و پایدار، تمرین و حل مثال های متنوع درارابطه با موضوع درسی می باشد. برای موفقیت دانش آموزان نیاز است که به همراه مطالب کتاب مثال های متنوع نیز ارائه شود تا مطالب برای همه ی دانش آموزان فابل فهم و شیرین باشد. به دلیل وجود کمبودهای موجود در کتاب و درک بهتر مطالب، تلاش شده تا دانش آموزان با خواندن این کتاب که به صورت ساده بیان شده مطالب را راحت تر بیاموزند. این کتاب در بردارنده ی موارد زیر است: 1- بیان روان و قابل فهم به همراه مثال های متنوع و نکات مورد نیاز 2- سوالات امتحانی هماهنگ کشوری 3- تست های برگزیده ی آزمون های سراسری

more_vert کتاب مدیر دوست داشتنی من

ادامه مطلب

closeکتاب مدیر دوست داشتنی من

کتاب مدیر دوست داشتنی من، به ما می‌آموزد که باید در محیط کار از زندگی لذت ببریم و با بهبود روابط در محیط کار، شادتر زندگی کنیم. آرش همایونفر، مهم‌ترین راه برای اینکه کار خود را دوست داشته باشیم، داشتن مدیری دوست داشتنی می‌داند. اینکه چگونه مدیر خوب و دوست داشتنی انتخاب کنیم و از کار کردن در کنار آن‌ها احساس آرامش داشته باشیم. زندگی خوب با روابط خوب ساخته می‌شود. آقای دکتر رابرت والدینگر (Robert Waldinger) یک روانپزشک، روانکاو و کشیش است. او چهارمین مدیر از طولانی‌ترین پروژه دانشگاه هاروراد بوده و این پروژه تحقیقاتی از 75 سال پیش شروع شده است. وی در سخنرانی خود در سال 2015 با عنوان چه چیز یک زندگی را خوب می‌کند، ما را از نتایج این پروژه تحقیقاتی آگاه نموده است. وی می‌گوید: چه چیزی ما را سالم و شاد نگه می‌دارد. اگر قرار بود برای آینده خود سرمایه گذاری کنید، زمان و انرژی خود را چگونه مصرف می‌کردید. طبق نظر سنجی انجام شده در ابتدای قرن حاضر، بیش از 80 درصد از جوانان، پولدار شدن را هدف اول و بیش از 50 درصد از همین جوانان، شهرت را هدف اصلی دیگر خود عنوان نموده‌اند. انسان در هر مرحله از زندگی خود تغییر می‌کند. همانگونه که جسم ما تغییر می‌کند، تفکرات ما نیز تغییر می‌کند. تا قبل از اتمام دبیرستان، مهم‌ترین اصل زندگی خلاصی از مدرسه است. شاید در دهه سی زندگی، نیاز اصلی ما تشکیل خانواده باشد. در دهه چهل زندگی، داشتن فرزند و خرید مسکن مهم شود. در دهه پنچاه تربیت فرزند مهم باشد. به دلیل آنکه تغییرات ما به کندی و به مرور زمان ایجاد می‌شوند، اغلب ما حتی متوجه تغییر خواسته‌ها و نیازهای خود نیز نمی‌شویم. این کتاب به شما کمک خواهد نمود تا در نگاه خود تجدید نظر کنید. مطالب ارائه شده بیش از آن که به زمان خاصی وابسته باشد، به مسائل ارتباطات انسانی اشاره دارد. برای بسیاری از موضوعات داستان‌های واقعی و تجربه کاری شخصی مثال آورده شده است. شما در هر زمان می‌توانید از این مطالب برای پیشرفت خود ایده بگیرید. تحقیقات طولانی مدتی بر روی زندگی 724 مرد از شهر بوستون امریکا انجام شده که از دهه 1930 میلادی آغاز شده است. این تحقیقات در مجموع سه درس بزرگ از روابط به ما داده است. اول اینکه آنهایی که روابط اجتماعی زیادتر با خانواده و دوستان دارند، در اجتماع شادتر و از نظر فیزیکی سالم‌تر و عمر طولانی‌تری دارند. دومین درس اینکه، تعداد و یا تعهد در یک رابطه دوستانه مهم نیست، بلکه کیفیت روابط نزدیک مهم است. بطور مثال جر و بحث برای سلامتی مضر است و یا طلاق از حفظ یک ازدواج مشکل‌دار بهتر است. سومین درسی که در مورد روابط آموخته شد، این که روابط خوب فقط جسم ما را محافظت نمی‌کنند، بلکه آن‌ها مغزمان را هم محافظت می‌کنند. وجود یک رابطه وابسته امن، با یک فرد دیگر در 80 سالگی، باعث طولانی‌تر و قویتر شدن حافظه می‌شود. در هر مرحله از زندگی، آدمی رفتارهای متفاوتی را بروز می‌دهد. علاوه بر آن، با توجه به تیپ‌های شخصیتی، نیازها و خواسته‌های انسان‌ها متفاوت جلوه می‌کند. اما جالب است که بدانیم، آنچه را که تحقیقات آقای دیل کارنگی در دهه 1930 نشان داده، تحقیقات 75 ساله دانشگاه هاروارد بر روی آن مهر تأیید زده است. فهرست مطالبمقدمهزندگی خوب با روابط خوب ساخته می شودفصل اول: مدیر دوست داشتنی من چه کسی می تواند باشد.دوستی با مدیر چه لزومی دارد!لزوم دوستی در سیستم کارمندیاین کتاب چگونه به شما کمک می کندفصل دوم: چرا کار می کنمهدف از کار کردنبرای چه کسی کار می کنمبا چه کسانی کار می کنممشکلات محیط کار بر زندگی شخصیفصل سوم : من کارم را دوست دارمدوست داشتن در محیط کارچه کسی ارزش دوست داشتن داردعلاقمندی یا دوست داشتنروش های ایجاد علاقمندی به محیط کاراهمیت دوست بودن با رئیسفصل چهارم : مدیریت یا رهبریچرا باید مدیرم را بهتر بشناسمسبک های مدیریت در دهه پنجاه میلادیپیدایش نظریه رهبریکار کردن با مدیران درون گراسبک های مدیران ماکارکنانم چگونه فکر می کننداگر من مدیر بشوم چه کار می کنمکارکنانم را دوست دارممربی و مربافصل پنجم: خصوصیات مدیر خوبمدیر خوب منمدیرم را چگونه ارزیابی کنمچگونه مدیر خوب انتخاب کنمفهمیده ام که مدیرم را دوست ندارماگر مدیر خود را نمی پسندیدفصل ششم: مدیر دوست داشتنی منمن به مدیرم احترام می گذارماحترام باید متقابل باشدمن به مدیرم کمک می کنماز مدیرم حسن جویی می کنمخودم را در مسئولیت های مدیرم شریک می دانمبه مدیرم اعتماد کامل دارممدیری را که دوست دارم چگونه راضی نگه دارمسخن پایانیجدول های ارزیابیتشکر و قدر دانی

more_vert نوجوانان و شبکه های ارتباطی اجتماعی

ادامه مطلب

closeنوجوانان و شبکه های ارتباطی اجتماعی

با توجه به وجود شبکه های اجتماعی و استفاده ناگزیر همگی ما از این امکان، همچنین حساسیت دوران نوجوانی عزیزانمان که خواه ناخواه در معرض استفاده از این ابزار قرار می گیرند، رعایت مواردی در این رابطه ضروری به نظر می رسد تا کمترین آسیب را متوجه روند تحصیلی و رشد شخصیتی آنان شود...

more_vert چطور قند خون را در سطح متعادل نگه داریم؟

ادامه مطلب

closeچطور قند خون را در سطح متعادل نگه داریم؟

 آگاه بودن درباره تاثیر مواد غذایی بر قند خون، برای همه افراد بخصوص کسانی که از چاقی و دیابت رنج می برند، اهمیت زیادی دارد. افت یا افزایش قند خون، هر دو خطرناک بوده و منجر به کاهش حساسیت به انسولین، نوسانات خلقی، استرس، سردرد، و افسردگی می شوند. در عوض در پیش گرفتن 6 عادت سالم، می تواند منجر به تعادل قند خون شده و باعث بهبود سلامت شما در طولانی مدت شود: مصرف چربی های سالم: مصرف چربی های سالم مانع افزایش قند خون می شود. برای ثبات قند خون، شما نیاز به مصرف چربی هایی از جمله روغن نارگیل، دانه های چیا، آجیل، زرده تخم مرغ، آووکادو و روغن زیتون دارید. اجتناب از تحمل گرسنگی: وقتی وعده ها را جا می اندازید و وعده برای مدت طولانی خالی می ماند، باعث افزایش تولید هورمون مرتبط با پرخوری یعنی گرلین می شود. گرلین باعث می شود به طور ناخواسته به دنبال غذای بیشتر باشید. سعی کنید فاصله بین وعده ها بیشتر از 4 تا 5 ساعت نشود. حتی اگر از صبحانه متنفر هم هستید باز سعی کنید صبح ها چیزی میل کنید، مثلا ماست، کره بادام زمینی، چند قطعه سیب، و یا شیر سویا. مصرف پروتئین: پروتئئین ها نیز مانند چربی جذب قند را در خون کاهش می دهند. اگر از یک خوراکی شیرین مانند یک عدد سیب لذت می برید، سعی کنید به طور هوشمندانه آن را با با پروتئینی مانند ماست یونانی ترکیب کنید. این ترکیب ساده می تواند منجر به پایداری قند خون شود. لذت بردن از میوه ها: میوه ها منبع عالی از کربوهیدرات ها هستند. مصرف کربوهیدرات های پیچیده موجود در سیب زمینی شیرین و مصرف میوه های غنی از فیبر برای بهبود فرایند هضم و بهبود سطح قند خون مفید است. بهبود کیفیت خواب: تعادل قند خون و حفظ وزن در محدوده سالم، فقط منوط به رژیم غذایی نیست. مطالعات نشان داده اند که خواب ضعیف می تواند خطر ابتلا به دیابت و چاقی را افزایش دهد. کاهش کیفیت خواب حساسیت به انسولین را کاهش می دهد. برای بهبود تعادل قند خون سعی کنید 7 تا 9 ساعت خواب شبانه را تجربه کنید. ورزش کافی: مطالعات نشان می ‌دهد که استراحت برای مدت حداقل هفت روز سبب اختلال در متابولیسم قندخون می‌ شود. ورزش باید در توان ‌بخشی بیماران دیابتی مورد استفاده قرار گیرد و آنهم برای کاهش میزان قند خون. ورزش نیاز به انسولین را در بیماران وابسته به انسولین کاهش می ‌دهد. ورزش منظم در بیماران دیابتی اساس درمان است.

more_vert شخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟

ادامه مطلب

closeشخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟

شخصیت ما ژنتیکی است یا اکتسابی؟ علم می‌گوید: هر دو، اما از جهاتی عجیب و غریب! شخصیت ما پیچیده و چند بعدی است. بر اساس چهار مطالعه‌ی انجام شده، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از ویژگی‌های شخصیتی نسبت به بقیه، ژنتیکی‌تر هستند. مثلا اینکه شما چقدر ماجراجو هستید، بیشتر ژنتیکی است، در حالیکه چقدر آدم ساده گیر و خونسردی هستید، ارتباط بسیار کمی با ژنتیک شما دارد. به عبارت دیگر، اگر والدین شما عاشق امتحان کردن غذاهای جدید و عجیب باشند، احتمال اینکه شما هم از این کار لذت ببرید بسیار زیاد است. اما اگر پدر و مادر شما انسان‌های خونسرد و بیخیالی باشند، احتمال اینکه شما هم اینچنین باشید، کم است. شخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟ پذیرا بودن پذیرا بودن یعنی اینکه خلاق، خیال پرداز و پذیرا نسبت به ایده‌های جدید هستید. این ویژگی شخصیتی، 57 درصد ژنتیکی است. وظیفه شناسی و با وجدان بودن وظیفه شناسی و متعهد و با وجدان بودن یعنی اینکه به جزئیات اهمیت می‌دهید و پایبند هستید. این ویژگی شخصیتی 49 درصد ژنتیکی است. برونگرایی برونگرایی یعنی اینکه به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و از این ارتباط و تعاملات انرژی می‌گیرید. این ویژگی شخصیتی 54 درصد ژنتیکی است. سازگاری سازگاری یعنی اینکه معمولا نسبت به دیگران واکنش انعطاف پذیرانه‌ای دارید و سخت نمی‌گیرید. این ویژگی شخصیتی 42 درصد ژنتیکی است. روان رنجوری – ثبات احساسی روان رنجوری یعنی نگرانی و وسواس نسبت به موضوعات و ثبات احساسی یعنی ثبات هیجانی در شرایط حساس. این ویژگی شخصیتی 48 درصد ژنتیکی است. آیا شخصیت از مغز ما ناشی می‌شود؟ یافته‌های علمی نشان می‌دهد که تفاوت‌های فیزیولوژیکی مرتبط با هر تیپ شخصیتی وجود دارد. دانشمندان هنوز در ابتدای راه شناختن و درک پیچیدگی‌های بین مغز و بدن و شخصیت هستند، اما یافته‌هایی وجود دارد که نشاندهنده‌ی چگونگی تاثیرات هورمون‌ها بر رفتارهای ماست: معلوم شده افرادی که خیلی برونگرا هستند دارای فرم‌های طولانی ژن DRD4‌اند. این ژن دستور می‌دهد که ما چگونه دوپامین ترشح کنیم. افرادی که فرم‌های طولانی ژن DRD4 را دراند، وقتی تجربه‌ی مثبتی می‌کنند، دوپامین بیشتری در مغزشان تولید می‌شودو به عبارتی دیگر، مغز افراد بشدت برونگرا جوری تنظیم شده که بیشتر از بقیه به دنبال تجربیات اجتماعی است زیرا مقدار زیادی دوپامین دارد. افرادی که خیلی وظیفه شناس هستند، قشر میانی جلویی در بخش چپ قشر پیش پیشانی‌ مغزشان حجیم‌‌تر است. این قسمت از مغز همانجایی است که مسئول برنامه ریزی و تصمیم گیری است. به عبارتی دیگر، آنهایی که بسیار با وجدان و وظیفه شناس هستند، از برنامه ریزی و آماده بدون بسیار لذت می‌برند زیرا این قسمت از مغزشان فعال‌تر است. افرادی که بسیار سازگار هستند بخش اوربیتوفرونتال مغزشان حجم کمتری دارد و این قسمت از مغز همانجایی است که مسئولیت پردازش هیجانات و تصمیم گیری را به بعهده دارد. مطالعه‌ای دریافته افرادی که بسیار اهل سازگاری هستند، به راحتی و زود می‌توانند وضعیت روحی و روانی دیگران را پیش بینی کنند. به عبارتی دیگر، این افراد معمولا در کارهای تیمی بهتر عمل می‌کنند زیرا در درک و پیش بینی وضعیت‌های روحی و رفتاری، سرآمد دیگران هستند. افرادی که روان رنجورند یا ثبات احساسی دارند نیز دارای فرم‌های طولانی ژن انتقال دهنده‌ی سروتونین هستند. این ژن به ما در تولید سروتونین کمک می‌کند که آرام کننده است. اشخاصی که خیلی روان رنجورند، آهسته‌تر سروتونین تولید می‌کنند، بنابراین سخت‌تر می‌توانند بعد از یک تجربه‌ی هیجانی منفی، احساسات خود را کنترل کنند. این افراد نسبت به بقیه، درک قوی‌تری از هیجانات خود داشته و مدت طولانی‌تری نیز این احساس را به همراه دارند. به عبارتی دیگر، افراد روان رنجور، ثبات احساسی کمی دارند و بیشتر نگرانند زیرا از لحاظ فیزیولوژیکی به زمان بیشتری برای بازیابی از یک تجربه‌ی بد که برای‌شان روی داده نیاز دارند. درک ارتباط میان شخصت ما و فیزیولوژی که داریم اهمیت دارد. چرا؟ چون می‌توانیم بفهمیم که نمی‌توانیم سمت و سوی تیپ شخصیتی‌مان را انتخاب کنیم. اگر همسرتان دوست دارد مدام بیرون برود یا با دیگران در ارتباط باشد، از دست او عصبانی نشوید زیرا مغز او اینگونه تنظیم شده که برونگرا باشد. اگر همکار‌تان اهمیتی به جزئیات نمی‌دهد یا چندان وظیفه شناس نیست، خشمگین نشوید زیرا مغز او برای بسیار وظیفه شناس بودن تنظیم نشده است. حرف آخر اینکه؛ دیگران را همانطوری که هستند بپذیرید! دغدغه‌ی تغییر افرادی که در زندگی‌تان حضور دارند را نداشته باشید و در عوض سعی کنید آنها را درک کرده و کمک‌شان کنید تا در نوع خودشان بهترین باشند. منبع: برترینها

more_vert تاثیر افکار منفی بر DNA افراد

ادامه مطلب

closeتاثیر افکار منفی بر DNA افراد

تحقیقات جدید نشان می دهد که افکار منفی تأثیر خود را بر ساختارهای DNA بر جای می گذارد و باعث تخریب آنها می شود. همچنین به نظر می رسد که عواملی نظیر روابط اجتماعی، محیط کار و سبک زندگی سبب تأثیر بر ژنوم افراد می شوند. حتی اگر افراد با ژن های خاصی به دنیا آمده باشند، روش زندگی آن ها می تواند بر نوع بروز و بیان ژن ها تأثیرگذار باشد. دانشمندان معتقدند بخش هایی از DNA با نام تلومر ، میزان سرعت رشد سلول ها را تعیین می کنند. تلومرهای کوتاه یکی از دلایل اصلی پیر شدن سلول های افراد به شمار می آیند. اما تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که سلول ها می توانند عمر طولانی تری داشته باشند. به عبارت دیگر، روند پیری می تواند با شتاب کمتری رخ دهد و یا اینکه حتی در مواردی ، این پروسه روند معکوس به خود گیرد. پیری و طول عمر طبیعی سلول های سالم در بدن با مکانیزمی به نام تلومراز کوتاه در ارتباط است که در این پروسه، سلول ها به تعداد ثابتی تقسیم و تثبیت می شوند. در طول تکثیر سلولی، تلومرها با تضمین کروموزوم ها بر عدم ترکیب و یا تنظیم مجدد کارکرد خود را نشان می دهند. عاملی که در صورت رخ دادن آن سبب سرطان خواهد شد. دانشمندان عملکرد تلومراز را به قسمت پایانی بند کفش تشبیه کرده اند که بدون آن بند کفش از هم باز خواهد ماند. بدبینی و طول عمر در تحقیقاتی که بر روی 239 زن میانسال 50 تا 65 ساله صورت گرفت مشخص گردید افراد با درجه ی بدبینی و دشمنی زیادتر، در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های متابولیک قرار می گیرند و معمولا در سنین پایین تری فوت می کنند. بدبینی سبب کوتاه شدن تلومرها می شود. هنگامی که افراد بدبین در معرض بیماری هایی نظیر سرطان و بیماری های قلبی قرار می گیرند، بیماری تمایل بیشتری را از خود برای گسترش و پیشروی نشان می دهد. این گونه افراد معمولا تمایل بیشتری هم به مرگ از خود نشان می دهند. حرص خوردن و خودخوری سبب وخیم تر شدن اوضاع خواهد شد. این کار سبب افزایش استرس و فشار در بدن و همچنین کوتاه تر شدن تلومرها می شود. همچنین تلاش برای سرکوب کردن احساسات و افکار سبب می شود تا اوضاع از جنبه ی بدتری برخوردار شود. هرچه فشار و اجبارتان برای این کار بیشتر باشد، جلب توجه به آن بیشتر خواهد بود. در یک مطالعه ی کوچک مشخص گردید که اجتناب بیشتر از احساسات و افکار منفی با تلومرهای کوتاه تری همراه بوده است. از طرفی حتی عدم تمرکز نیز برای تلومرها بد است، زیرا وقتی افراد درباره ی کارهایی که انجام می دهند فکر نمی کنند، هرگز به اندازه ی زمانی که درباره ی آن فکر و اندیشه می کنند خوشحال و خرسند نخواهند بود. از این رو توصیه می شود تا با انجام اعمال عبادی (مانند نماز، روزه، دعا و ...) ، پیاده روی (طولانی مدت) و پیروی از یک برنامه ی غذایی سالم سبب آسیب کمتر به تلومرها و افزایش طول عمر و سلامتی خودتان شوید.

more_vert در عرض 10 دقیقه به آرامش برسید!

ادامه مطلب

closeدر عرض 10 دقیقه به آرامش برسید!

«می دونی چیه؟ تمام روزام شده پر از دغدغه کار. اصلا وقت ندارم یه کم به خودم برسم. تازه مهم ترین مساله این است که آرامش هم ندارم. به نظر تو چیکار کنم؟» این روزها این عبارات را زیاد می شنوید. نداشتن آرامش و داشتن مشکلات کاری ورد زبان بیشتر اشخاص شده است. شاید فکر کنید برای به آرامش رسیدن نیاز به انجام کارهای بسیار و زمان طولانی دارید، اما جالب است بدانید حتی می توانید با انجام برخی از کارهای حتی در عرض 10 دقیقه به آرامش برسید. برای به آرامش رسیدن مثبت فکر کنید سعی کنید حتی برای چند ثانیه هم که شده افکار مثبت و شاد در ذهنتان پرورش دهید. حتی برای چند لحظه دغدغه های کاری را کنار بگذارید. چشم هایتان را ببندید و به آینده ای مثبت و شاد بیندیشید. برای به آرامش رسیدن ماساژ دست را فراموش نکنید اگر وقت ندارید به ماساژ بروید، می توانید این کار را خودتان انجام دهید. با ماساژ دادن نقاط کانونی دست می توانید تنش و استرس را از بدن خود دور کنید. کافی است ابتدا زیر انگشتان شست را فشار دهید. سپس کناره های هر یک از انگشتان را با کمک انگشت نشانه و انگشت شست دست دیگرتان از نوک تا بند انگشتان فشار دهید. همین حرکت را می توانید برای کف و پشت دستتان انجام دهید. برای رسیدن به آرامش شکلات بخورید آیا می دانید خوردن شکلات خلق و خوی شما را بهبود می بخشد؟ شکلات خوردن همچنین باعث آرامش اعصاب شما و تقویت متابولیسم می شود. برای رسیدن به آرامش به ستاره ها نگاه کنید بهتر است بیرون بروید، بنشینید یا اگر ممکن است به پشت دراز بکشید و به ستاره ها خیره شوید به بالا نگاه کردن باعث کاهش فشار خون، تحریک مغز و تنفس و در نهایت آرامش شما می شود. برای به آرامش رسیدن خنده را فراموش نکنید مهم نیست که چقدر پرمشغله هستید، خندیدن باعث کاهش فشار خون و کورتیزول و فعال شدن اندورفین می شود که در نهایت خلق و خوی شما را بهبود می دهد و به شما آرامش می بخشد. برای به آرامش رسیدن کمی عسل را فراموش نکنید می توانید با خوردن عسل استرس خود را کاهش دهید. عسل نه تنها مرطوب کننده و آنتی بیوتیک طبیعی است بلکه می تواند اضطراب و افسردگی را از بین ببرد. برای به آرامش رسیدن آدامس بجوید تفاوتی نمی کند چه طعمی داشته باشد، جویدن آدامس البته نه به مدت طولانی می تواند میزان کورتیزول را کاهش دهد و استرس و اضطراب شما را از بین ببرد. برای به آرامش رسیدن باغبانی کنید «می دونی چیه؟ تمام روزام شده پر از دغدغه کار. اصلا وقت ندارم یه کم به خودم برسم. تازه مهم ترین مساله این است که آرامش هم ندارم. به نظر تو چیکار کنم؟» این روزها این عبارات را زیاد می شنوید. نداشتن آرامش و داشتن مشکلات کاری ورد زبان بیشتر اشخاص شده است. شاید فکر کنید برای به آرامش رسیدن نیاز به انجام کارهای بسیار و زمان طولانی دارید، اما جالب است بدانید حتی می توانید با انجام برخی از کارهای حتی در عرض 10 دقیقه به آرامش برسید. می خواهید بدانید چگونه؟ راهکارهای ذیل پیشنهاد ما به شماست. برای به آرامش رسیدن مثبت فکر کنید سعی کنید حتی برای چند ثانیه هم که شده افکار مثبت و شاد در ذهنتان پرورش دهید. حتی برای چند لحظه دغدغه های کاری را کنار بگذارید. چشم هایتان را ببندید و به آینده ای مثبت و شاد بیندیشید. برای به آرامش رسیدن ماساژ دست را فراموش نکنید اگر وقت ندارید به ماساژ بروید، می توانید این کار را خودتان انجام دهید. با ماساژ دادن نقاط کانونی دست می توانید تنش و استرس را از بدن خود دور کنید. کافی است ابتدا زیر انگشتان شست را فشار دهید. سپس کناره های هر یک از انگشتان را با کمک انگشت نشانه و انگشت شست دست دیگرتان از نوک تا بند انگشتان فشار دهید. همین حرکت را می توانید برای کف و پشت دستتان انجام دهید. برای رسیدن به آرامش شکلات بخورید آیا می دانید خوردن شکلات خلق و خوی شما را بهبود می بخشد؟ شکلات خوردن همچنین باعث آرامش اعصاب شما و تقویت متابولیسم می شود. برای رسیدن به آرامش به ستاره ها نگاه کنید بهتر است بیرون بروید، بنشینید یا اگر ممکن است به پشت دراز بکشید و به ستاره ها خیره شوید به بالا نگاه کردن باعث کاهش فشار خون، تحریک مغز و تنفس و در نهایت آرامش شما می شود. برای به آرامش رسیدن خنده را فراموش نکنید مهم نیست که چقدر پرمشغله هستید، خندیدن باعث کاهش فشار خون و کورتیزول و فعال شدن اندورفین می شود که در نهایت خلق و خوی شما را بهبود می دهد و به شما آرامش می بخشد. برای به آرامش رسیدن کمی عسل را فراموش نکنید می توانید با خوردن عسل استرس خود را کاهش دهید. عسل نه تنها مرطوب کننده و آنتی بیوتیک طبیعی است بلکه می تواند اضطراب و افسردگی را از بین ببرد. برای به آرامش رسیدن آدامس بجوید تفاوتی نمی کند چه طعمی داشته باشد، جویدن آدامس البته نه به مدت طولانی می تواند میزان کورتیزول را کاهش دهد و استرس و اضطراب شما را از بین ببرد. برای به آرامش رسیدن باغبانی کنید برگ های سبز و گل های رنگارنگ باعث آرامش شما می شود. نیازی نیست حتما گل بکارید یا شاخه ها را هرس کنید حتی آب دادن به گیاهان و تنفس در هوای آنها هم آرامش بخش است. برای به آرامش رسیدن از اخبار دوری کنید وقتی استرس دارید، بدترین چیز برای شما شنیدن اخبار بد و منفی است. بنابراین برای اینکه به آرامش برسید، بهتر است تلویزیون را خاموش کنید.برگ های سبز و گل های رنگارنگ باعث آرامش شما می شود. نیازی نیست حتما گل بکارید یا شاخه ها را هرس کنید حتی آب دادن به گیاهان و تنفس در هوای آنها هم آرامش بخش است. برای به آرامش رسیدن از اخبار دوری کنید وقتی استرس دارید، بدترین چیز برای شما شنیدن اخبار بد و منفی است. بنابراین برای اینکه به آرامش برسید، بهتر است تلویزیون را خاموش کنید. منبع: سلامت

more_vert هوای مغزتان را داشته باشید

ادامه مطلب

closeهوای مغزتان را داشته باشید

تحقیقات انجام شده، نشان می‌دهد که عملکرد مغز انسان مانند دیگر ارگان‌های حیاتی بدن، به‌شدت تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می‌گیرد.به گزارش جام جم خطرناک‌ترین و جدی‌ترین عوارض آن سکته مغزی تحت تاثیر مونواکسیدکربن، دی‌اکسید نیتروژن و دی‌اسیداکسید سولفور موجود در ذرات معلق هواست. این آلودگی حتی می‌تواند بر تکامل مغز اثر گذاشته و باعث کاهش هوش افراد شود. گرچه دستیابی به راه‌حل برون‌رفت از تله آلودگی هوا از دست مردم خارج است و نیاز به برنامه‌ریزی‌ها و اجرا شدن طرح‌های موثر از سوی دست‌اندرکاران در حوزه‌های مرتبط با بحث آلودگی‌های زیست‌محیطی دارد، اما آگاهی از عوارض مختلف آن تا حد زیادی می‌تواند به کاهش مواجهه مستقیم با عوامل آلوده‌کننده به‌ویژه در اقشار آسیب‌پذیر کمک کند. این موضوع دلیلی برای گفت و گوی ما با دکتر فرزاد اشرافی، متخصص مغز و اعصاب شده است.آلاینده‌های مضر هوا از طریق ایجاد التهاب و انسداد در عروق تغذیه‌کننده مغز، می‌تواند به سکته مغزی منجر شود. سکته مغزی از علل مهم ناتوانی و مرگ است. ذرات با اندازه کمتر از ۲۵۰ نانومتر از جدار ریه عبور کرده و از طریق خون وارد عروق مغزی می‌شود. افزایش خطر سکته مغزی در زنان بررسی‌ها نشان داده که ذرات معلق، به‌خصوص ذرات ریز، با افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی و مرگ ناشی از آن به‌ویژه در زنان همراه است.به گفته دکتر اشرافی با هر ۱۰ واحد افزایش در غلظت ذرات ریز، خطر بیماری‌های عروق مغزی در زنان به میزان ۳۵ درصد افزایش می‌یابد. با این وجود درصد کمی از حوادث عروقی مغز مربوط به ذرات معلق و آلودگی هواست. همچنین آلودگی هوا مدت زمان بستری بیماران سکته مغزی را افزایش می‌دهد در ضمن مرگ و میر ناشی از سکته مغزی نیز افزایش پیدا می‌کند. آلزایمر با آلودگی هواتشدید می‌شود شکی وجود ندارد که آلودگی هوا باعث خستگی، بی‌قراری، سردرد و سرگیجه می‌شود که این اثرات در سنین بالا بارزتر است، اما از عوارض خطرناک‌تر آلودگی هوا در سنین بالا، تشدید خطر زوال مغز یا آلزایمر است.این متخصص مغز و اعصاب در این باره می‌گوید: تماس طولانی با مواد آلوده معلق مانند دی‌اکسید گوگرد، مونوکسیدکربن و ازن در طولانی‌مدت، شدت آلزایمر را بیشتر و علائم آن را تشدید می‌کند. مطالعات انجام شده نقش آلودگی هوا را بر خستگی زودرس، اضطراب، اختلالات شناختی و حتی آلزایمر نشان داده‌اند. تماس طولانی با ازن باعث خطر دمانس عروقی می‌شود. بعلاوه تماس با هوای آلوده باعث‌ بدتر شدن علائم افراد مبتلا به آلزایمر می‌شود.دکتر اشرافی تاکید می‌کند: اختلال حافظه در سنین بالاترنشانه‌ای از آلزایمر نیست، بلکه مصرف برخی داروها بدون توصیه پزشک، افسردگی، عدم تمرکز همراه با اضطراب‌، تومورها و برخی ضایعات مغزی نیز در سنین بالا می‌تواند با اختلال حافظه و فراموشی خود را نشان دهد. مغزهای کوچک سرب زده! مسمومیت با سرب در نوزادی یا کودکی می‌تواند اثرات روانی، اجتماعی و عاطفی طولانی‌مدت داشته باشد.به گفته دکتر اشرافی، قرار گرفتن در معرض سرب در دوران کودکی می‌تواند باعث کاهش عملکرد شناختی، کاهش زمان واکنش و استدلال انتزاعی شود. قرار گرفتن در معرض سرب همچنین می‌تواند روی حافظه کلامی و روانی کلام تاثیر بگذارد. بررسی‌ها نشان داده پرخاشگری، افسردگی، اختلالات خواب و افزایش بزهکاری نیز با قرار گرفتن در معرض سرب مرتبط است. مسمومیت با جیوه را دست‌کم نگیرید یکی از مواد سمی در محیط که باعث آلودگی می‌شود جیوه است. جیوه باعث آسیب سیستم اعصاب مرکزی در کودکان حتی از راه جفت که در بدن مادر است، می‌شود.دکتر اشرافی هشدار می‌دهد: از عوارض آلودگی با جیوه می‌توان به اختلال حافظه، اختلال هوش، کندی حرکات و مهارت حرکتی کودکان اشاره کرد. البته بیشتر مسمومیت با جیوه از طریق خوردن غذاهای دریایی اتفاق می‌افتد. به‌ویژه در جاهایی که مردم بیشتر رژیم غذای دریایی مصرف می‌کنند. در واقع، آلودگی با جیوه از طریق نیروگاه‌ها با سوخت زغال‌سنگ، کوره‌های سیمان و دیگ‌های بخار صنعتی رخمی‌دهد.این منابع، جیوه را در داخل جو منتشر می‌کنند. زمانی که جیوه وارد دریاچه‌ها و رودخانه‌ها می‌شود، در بدن ماهی‌ها و حیوانات تجمع می‌یابد و در زنجیره غذایی انتقال می‌یابد. به این ترتیب، جیوه در بدن ماهی رسوب و با مصرف زیاد ماهی مسمومیت ایجاد می‌کند. در چنین مکان‌هایی اگر تغذیه اصلی دریایی است‌، افراد و به‌ویژه خانم‌های باردار و شیرده باید کمتر غذای دریایی مصرف کنند. البته کار در معادن طلا و زغال‌سنگ هم باعث آلودگی با جیوه شود. شگردهای کاهش خطر آلودگی هوا کودکان و افراد مسن در روزهای آلوده از خانه بیرون نیایند و در صورت تردد از ماسک استاندارد استفاده کنند.اگر منبع مسمومیت با جیوه باشد باید مراقبت و محدودیت‌های لازم ایجاد شود.عدم استفاده از وسایل نقلیه شخصی در روزهای آلوده به کاهش میزان آلودگی کمک می‌کند.مصرف مایعات زیاد به‌ویژه شیر در مواردی که آلودگی به مرز هشدار برسد مورد توجه جدی قرار بگیرد.

more_vert مراقب باشید

ادامه مطلب

closeمراقب باشید

همه می‌دانیم، زیاد نشستن برای بدن مضر است. شاید اگر بدانید که نشستن همیشگی ممکن است چه بلاهایی سرتان بیاورد همین الان شروع به انجام فعالیت‌های گوناگون می‌کنید . در این گزارش 7 خطر جدی زیاد نشستن را شرح داده‌ایم. با ما همراه باشید.