جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert یادگیری همیارانه

ادامه مطلب

closeیادگیری همیارانه

آیا تا کنون به این فکر کرده اید که روش تدریس تان در کلاس تا چه اندازه به ایجاد روحیه همیارانه (و نه رقابتی و فردی) منجر شده است؟

more_vert دلیل دروغ گویی در زندگی مشترک

ادامه مطلب

closeدلیل دروغ گویی در زندگی مشترک

در زندگی مشترک ممکن است دو طرف بنا بر دلایل مختلف از یکدیگر، موضوعی را پنهان کنند یا دروغ بگویند که این دروغ گویی باعث سردی و از بین رفتن روابط می شود. روان شناس و مشاور خانواده، درخصوص دروغ گویی همسران به یکدیگر در زندگی مشترک گفت: «شاید برای هر انسانی اولین تجربه دروغ گفتن به دوران کودکی او بازگردد و هنگامی که دروغ گفتن در خانواده پذیرفته شود یا حتی آموزش داده شود، فرد با خود فکر می کند که دروغ خیلی هم بد نیست و حتی می تواند راه نجات او باشد اما به مرور زمان دروغ گویی به ویژگی های رفتاری فرد اضافه می شود.» ضعف در مهارت های ارتباطی وی بیان کرد: «یکی از دلایل دروغ گویی در زندگی مشترک ضعف در مهارت های ارتباطی است. در واقع زمانی که همسران نتوانند با یکدیگر ارتباط درست کلامی و غیر کلامی برقرار و احساسات شان را به درستی بیان کنند، همین باعث می شود که خواسته های شان را پشت دروغ های شان مخفی کنند.»   موانع گفتن حقیقت این مشاور با اشاره به این که ضعف در برقراری ارتباط باعث دروغ گویی می شود، ادامه داد: «هنگامی که فرد اعتماد به نفس پایین و خود ارزشمندی ضعیفی داشته باشد یا وقتی به طرف مقابل خود اعتماد نداشته باشد و ترس از دست دادنش را داشته باشد مانع گفتن حقیقت می شود. همچنین عوامل محیطی، اقتصادی و اجتماعی از دیگر دلایل دروغ گویی شریک زندگی است و این دروغ گویی به مرور زمان ممکن است منجر به سرد شدن روابط شود پس بهتر است هرچه سریع تر به دنبال حل کردن آن باشید.»   اهمیت داشتن اعتماد در زندگی مشترک وی با اشاره به راه های برخورد با همسر دروغگو گفت: «اعتماد مهم ترین اصل در زندگی مشترک است بنابراین زوج ها باید اعتماد یکدیگر را جلب کنند؛ همچنین هنگامی که می فهمید همسرتان دروغ گفته است با تندی و عصبانیت با او برخورد نکنید بلکه بهتر است با آرامش با او برخورد کنید.»

more_vert مقاله ارزیابی عملکرد تعدیل‌شده نسبت به ریسک صندوق‌های مشترک در ایران

ادامه مطلب

closeمقاله ارزیابی عملکرد تعدیل‌شده نسبت به ریسک صندوق‌های مشترک در ایران

مقاله علمی و پژوهشی " ارزیابی عملکرد تعدیل‌شده نسبت به ریسک صندوق‌های مشترک در ایران" مقاله ای است در 32 صفحه و با 34 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث ایران، صندوق مشترک، عملکرد تعدیل‌شده نسبت به ریسک، شاخص‌های شارپ، آلفای جنسن، ترینر و سورتینو، روش DEA پرداخته شده است چکیده مقاله صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری ابزار مالی هستند که به مرور نقش مهم‌تری را در بازارهای مالی ایران برعهده می‌گیرند. در این مقاله تلاش می‌شود در چارچوب روش‌های مختلف ارزیابی عملکرد با استفاده از شاخص‌های مستقل سنتی شارپ، آلفای جنسن، ترینر و سورتینو همراه با یک روش مرزی ناپارامتری به بررسی و مقایسه عملکرد تعدیل‌شده نسبت به ریسک صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری در سهام بازار بورس کشور در سال 1389 پرداخته شود. نتایج این مقاله نشان می‌دهد ارزیابی عملکرد تعدیل‌شده نسبت به ریسک صندوق‌های مورد بررسی نتایج کاملاً متفاوتی از لحاظ مقدار، اندازه شاخص‌های عملکرد و رتبه‌بندی صندوق‌ها نسبت به ارزیابی عملکرد بدون توجه به ریسک خواهد داشت. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب مجموعه قوانین تملک آپارتمان‌ها

ادامه مطلب

closeکتاب مجموعه قوانین تملک آپارتمان‌ها

کتاب مجموعه قوانین تملک آپارتمان‌ها، تالیف سعید استادزاده، شامل قوانین و مقرراتی است که جهت آشنایی بیشتر با قوانین مالکیت آپارتمان نیاز دارید آن‌‌ها را بدانید. مالکیت در آپارتمان‌های مختلف و محل‌های پیشه و سکنای یک ساختمان شامل دو قسمت است: مالکیت قسمت‌های اختصاصی و مالکیت قسمت‌های مشترک.  در کتاب مجموعه قوانین تملک آپارتمان‌ها می‌خوانید که قسمت‌های مشترک مذکور در قانون مالکیت آپارتمان‌ عبارت از قسمت‌هایی از ساختمان است که حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل پیشه مخصوص نبوده و به کلیه مالکین به نسبت قسمت اختصاصی آن‌ها تعلق می‌گیرد. به طور کلی قسمت‌هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده یا در اسناد مالکیت ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین تلقی نشده از قسمت‌های مشترک محسوب می‌شود مگر آن که تعلق آن به قسمت معینی بر طبق عرف و عادت محل مورد تردید نباشد.  حقوق هر مالک در قسمت اختصاصی و حصه او در قسمت‌های مشترک غیر قابل تفکیک بوده و در صورت انتقال قسمت اختصاصی به هر صورتی که باشد انتقال قسمت مشترک قهری خواهد بود.  حقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکان قسمت‌های اختصاصی از مخارج قسمت‌های مشترک، متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمت‌های اختصاصی تمام ساختمان به جز هزینه‌هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیر بنا به نحو مساوی تقسیم خواهد شد و یا اینکه مالکان ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش‌بینی کرده باشند. پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد الزامی است. 

more_vert کتاب تاسیسات و زیرساخت‌های شهری

ادامه مطلب

closeکتاب تاسیسات و زیرساخت‌های شهری

با توجه به نبود زیرساخت مناسب در اکثر شهرهای کشور و پیش­بینی یک طرح جامع شهری برای رفع نواقص موجود در ارائه خدمات به تحقیق، بررسی، تحلیل و ارائه راهکارهای مناسب نیاز می­باشد؛ جمع­بندی نظرات و ایده‌­های مختلف می­ تواند راهگشای رفع مشکلات باشد. لذا کتاب پیش رو بر همین اساس نگارش گردیده است. از آنجایی که کتاب حاضر در بر گیرنده کلیه مسائل مورد نیاز در درس شماره 28 مبانی مهندسی تاسیسات شهری در رشته شهرسازی و درس شماره 44 تاسیسات و زیرساختهای شهری در رشته مهندسی شهرسازی طبق سرفصل ­های درخواستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می­باشد. از این رو این کتاب می­تواند به عنوان مرجعی برای تدریس در این رشته قرار گیرد. فهرست مطالب پیشگفتارفصل اول/ کلیات1-1 کلیات2-1 عوامل موثر در برنامه ریزی زیر ساختی3-1 سرانه های تاسیسات شهری4-1 سرانه های تجهیزات شهری5-1 تأمل در بهره گیری از استانداردهای شهریفصل دوم/ تعاریف1-2-آب2-2-سیستم فاضلاب شهری3-2-مخابرات4-2-گاز5-2-برق62 تونل1-6-2 انواع تونل72 مدیریت کلان شهری و نیاز بهکارگیری فضاهای زیرزمینیفصل سوم/ روش های اجرای تأسیسات13 انواع روشهای نصب تأسیسات شهری113 روش دفنی213 تونل مشترک تأسیسات شهری23 مروری بر روش های حفاری مطرح در تونلهای انتقال تأسیسات شهری123 روش حفاری سنتی و نیمه مکانیزه223 حفاری مکانیزه (Mechanized)323 لوله رانی (Pipe Jacking)33 روش های مختلف ساخت تونل مشترک133 تونل بتن مسلح233 اجرای تونل تأسیسات شهری ازجنس فایبرگلاس(GRP)333 حوضچه بازدید (منهول)43 ابعاد فیزیکی تونل مشترک تأسیسات شهری53 شکل شماتیک تونلهای عبورتأسیسات153 مطالعات انجام شده در مورد مکان استقرار تأسیسات زیر بنائی در امتداد معابر63 ضوابط استقرارخطوط مدفون در پیاده روها73 مکان استقرار تونل مشترک در امتداد راههای درون شهری173 راه های درون شهری با عرض 12تا 18 متر273 راههای درون شهری با عرض بیش از 18 متر83 نمونه هایی از انواع تونل مشترک خدمات در سراسر دنیافصل چهارم/ ارزیابی موانع مدیریتی14 مزایا و محدودیتهافصل پنجم/ قانون15 قانون احداث تونل مشترک تأسیسات شهری مصوب 27/11/137225 آییننامه اجرایی قانون احداث تونل مشترک تأسیسات شهری، مصوب 11/3/1384 هیئت وزیران35 اصلاح آیین نامه اجرایی قانون احداث تونل مشترک تأسیسات شهری موضوع تصویبنامه شماره 15625/ت31842ه‌ مورخ 16/3/1384 مورخ 4/5/138545 قانون اصلاح قانون احداث تونل مشترک شهری مصوب1372پیوستفصل ششم/ تأثیر بار دینامیکی بر تونل16 وضعیت جنس زمین26 عمق تونل36 شکل و اندازه تونل46 نحوه ساخت تونل56 پوشش داخلی تونل (Lining)منابع

more_vert آیا در زندگی مشترک‌تان فردی عصبی هستید؟

ادامه مطلب

closeآیا در زندگی مشترک‌تان فردی عصبی هستید؟

آیا در زندگی مشترک‌تان فرد عصبی هستید؟ از طریق پاسخ به چند سوال روانشناسی می‌توانید میزان خشم خود را اندازه‌گیری کنید. به گزارش روزنامه فرهیختگان- در طول هفته گذشته در چه فواصل زمانی خشمگین شده‌اید؟ به میزان خشم‌تان از 1 تا 10 چه نمره‌ای می‌دهید (1ملایم و 10 خیلی شدید است.) آیا بیشتر از 20 دقیقه طول می‌کشد خشم شما فروکش کند؟ هنگامی که همسرتان از شما انتقاد می‌کند آیا به‌شدت عکس‌العمل نشان می‌دهید؟ اگر در یک روز بارانی منتظر همسرتان در زیر باران باشید و او کمی دیر کند آیا این تاخیر شما را خشمگین می‌کند؟ زمانی که از مساله‌ای دلخور و غمگین هستید آیا حرصتان را بر سر شریک زندگی‌تان خالی می‌کنید؟ آیا گیر کردن‌های مداوم در ترافیک و گرمای هوا برایتان غیرقابل تحمل است؟ هنگامی که خشمگین می‌شوید از لحن توهین‌آمیز برای حرف زدن با همسرتان استفاده می‌کنید؟ تاکنون اتفاق افتاده است که هنگام خشم طرف مقابلتان را هل دهید یا وسیله‌ای به سمتش پرتاب کنید؟ لطفا لحظه‌ای درنگ کنید؛ آیا این سوالات نمونه‌هایی از واکنش‌های روزمره شما هستند؟ اگر پاسخ مثبت است این احتمال وجود دارد که شما به آسانی از کوره در می‌روید و طغیان می‌کنید. حال این پرسش را صادقانه از خود بپرسید: «آیا می‌دانستید که خشم چه اثری بر زندگی مشترک‌تان می‌گذارد؟» حقیقت امر این است که خشم یکی از بارزترین رفتارهای مخرب در زندگی مشترک است، از این رو زندگی کردن با فرد خشمگین مصیبت خواهد بود، چراکه فرقی با زندگی کردن در یک زندان ندارد. همان‌طور که می‌دانید در آغاز رابطه، شریک زندگی‌تان قبول می‌کند این رفتار یکی از ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری شماست و سعی می‌کند خود را با شرایط تطبیق دهد و شکایت نکند، ولی سرانجام صبرش لبریز خواهد شد و به شما خواهد گفت: «دیگه نمی‌تونم این رفتارای تو رو تحمل کنم». با گذشت زمان عشق بین شما کمرنگ‌تر می‌شود و انتقام و کینه جای آن را می‌گیرد. اگر افراد خشمگین کاری برای بهبود اوضاع خود نکنند نه‌تنها زندگی مشترک‌شان بهتر نخواهد شد بلکه ممکن است مهم‌ترین فرد زندگی خود را از دست بدهند. به شما پیشنهاد می‌کنم کمی با خودتان روراست باشید، قبول کنید مساله‌‌ای وجود دارد و با کمک گرفتن از روانشناس این موضوع را برای همیشه در خود حل کنید، تا بتوانید از این طریق زندگی خود و همسرتان را حفظ کنید.

more_vert کتاب اشاعه مالکیت فکری

ادامه مطلب

closeکتاب اشاعه مالکیت فکری

کتاب اشاعه مالکیت فکری نوشتۀ مقداد محمدیان، به مباحثی چون بررسی و شناخت حقوق مالکیت فکری و آثار مشترک و جمعی در حقوق مالکیت فکری می‌پردازد. اثری که در نتیجه همکاری چند نفر به وجود می‌آید ممکن است دارای وضعیت‌های متفاوت باشد. ممکن است همکاری با هماهنگی و سازماندهی شخصی حقیقی یا حقوقی‌ و یا‌ با هماهنگی بین خود مؤلفان‌ بدون‌ دخالت‌ شخص ثالث صورت گیرد. در این همکاری ممکن است سهم مشارکت‌ کنندگان قابل تعیین و یا غیرقابل تعیین باشد. مشارکت هر یک ممکن است از‌ یک‌ نوع‌ و یا انواع گوناگون باشد، به عنوان مثال، اثر دارای‌ عناصر‌ ادبی و هنری باشد، یا اینکه از یک نوع مثلا ادبی تنها باشد. این امکان وجود دارد که مؤلف‌ در‌ تهیه‌ اثر از اثر سابق بهره گرفته باشد که در این‌ صورت از اثر جدید تحت عناوین گوناگون ثانوی، مشتق و یا اشتقاقی یاد می‌شود. این نوع آثار شامل اقتباس، ترجمه، جنگ در‌ زمینۀ ادبی‌ و تنظیم در زمینۀ موسیقی و تبدیل در زمینه هنرهای پلاستیکی (تجسمی) می‌شود. اگر‌ مؤلف‌ اثر سابق در تهیه اثر دوم همکاری داشته باشد اثر دوم ثانوی نیست، بلکه اثر مشترک تلقی‌ می‌شود. به‌ هر حال‌ امکان‌ اینکه یک اثر مشترک در عین‌ حال ثانوی هم باشد، وجود دارد. چنانچه کلیه آثار‌ آفریده‌ شده‌ توسط دو یا چند نفر، اعم از اینکه همکاری بین آن‌ها به‌ طور مستقیم و یا غیر مستقیم‌ باشد‌ را‌ مرکب بنامیم، در این صورت آثار مرکب دارای انواع گوناگون اشتقاقی، جمعی و مشترک خواهد بود. در کتاب اشاعه مالکیت فکری می‌آموزیم که آثار‌ جمعی‌ و مشترک به لحاظ شباهت‌های فراوان در برخی نظام‌های حقوقی‌ و تألیفات پاره‌ای مؤلفان با‌ یکدیگر‌ خلط شده‌اند. در رشتۀ حقوق مالکیت فکری مؤلفان به اعتبار آثارشان مورد‌ حمایت‌ هستند. اگر‌ در آفرینش اثر افراد متعدد شرکت کرده باشند، در این صورت طبیعی است که کلیه مؤلفان‌ با‌ توجه به میزان و نحوۀ مشارکت آن‌ها مشمول حمایت قرار گیرند. به عبارتی‌ دیگر‌ نحوۀ مشاکرت آفریننده در آفرینش اثر عامل تعیین‌ کننده در نوع و عنوان اثر و نیز تعیین‌ حقوق‌ شریک‌ همکار و اجرای آن است. در اکثر نظام‌های حقوقی به عناوین اثر مشترک‌ و جمعی به عنوان آثاری که در نتیجه فعالیت دو یا چند نفر حاصل می‌شود اشاره شده‌ است، بدون‌ اینکه بر مفهوم این اصطلاحات، نوع و میزان حقوق اختصاصی بین آن‌ها اتفاق‌ نظر‌ وجود داشته باشد. فهرست مطالب مقدمهفصل اول: کلیاتفصل دوم: بررسی و شناخت حقوق مالکیت فکریفصل سوم: آثار مشترک و جمعی در حقوق مالکیت فکریفصل چهارم: نتیجه گیری و جمع بندیمنابع و مآخذ

more_vert کتاب عقاید و آراء مشترک ادیان الهی

ادامه مطلب

closeکتاب عقاید و آراء مشترک ادیان الهی

محمدحسین ایراندوست در کتاب عقاید و آراء مشترک ادیان الهی، اصول مشترک ادیان الهی در دو بخش نظری و عملی را مورد تبیین قرار داده و درصدد است تا فارغ از پیچیدگی اصطلاحات خاص، به این امر بپردازد. ادیان الهی در اصول و ریشه‌ها، واحدند اما این شریعت آن‌هاست که ایجاب می‌کند تفاوت‌های ظاهری داشته باشند. بیان مشترکات ادیان الهی به زبان ساده، هدف کتاب عقاید و آراء مشترک ادیان الهی است. بشر از دیرباز با ادیان متعددی زندگی کرده است. آن دسته از ادیانی که بنیاد الهى نداشته و ادعاى آسمانى بودن هم ندارند، «ادیان بشرى» نام دارند مثل ادیان ابتدایى و ادیان فلسفى. اما تعدادی از ادیان، بنیاد الهى داشته و ادعاى آسمانى بودن دارند که آن‌ها را «ادیان الهی» می‌نامند. سه اصل توحید و نبوت و معاد اصول مشترک «ادیان الهی» است. ادیان الهی در اصول و ریشه‌ها، واحدند. تغییر شرایط تاریخی و بافت فرهنگی، ایجاب می‌کند که تشریفات و قوانین فرعی، و به اصطلاح «شریعت» در ادیان الهی، تفاوت‌های ظاهری داشته باشد. علت یکی بودن دین در همه زمان‌ها این است که اسلام دین فطری است و ادله عقلی و دعوت همه انبیای الهی و صراحت کتب آسمانی آن را تایید می‌کند. همه پیامبران الهی در اصول دین با هم شریک بوده و در آن‌ها هیچ اختلاف دیده نمی‌شود، تنها اختلاف پیامبران در شریعت و برنامه‌های خود زندگی است که هر کدام شریعت مخصوص خود را داشتند. نسخ یک شریعت بدان معنا نیست که در زمان خودش درست نبوده است، بلکه در عصر خود تنها همان شریعت صحیح بوده و بس، نسخ شرایع به خاطر تکامل انسان‌ها بوده است. پیروان ادیان الهی به مشترکات موجود دین خود کمتر توجه داشته و بر خود راه تفرقه را هموار کرده‌اند. بنابراین ضرورت دارد تا مبانی مشترک ادیان برای پیروان آن‌ها که از نظر سطح ادراک و تحصیلات در درجات متفاوتی قرار دارند، به زبانی ساده و عمومی و به دور از افراط و تفریط، تبیین گردد. کتاب عقاید و آراء مشترک ادیان الهی قصد دارد به این سوالات پاسخ دهد: توحید و نبوت و معاد در ادیان الهی چگونه تبیین شده و مشترکات آن چیست؟ اصول مشترک اخلاقی در ادیان الهی چیست؟ چه احکام عملی بین ادیان الهی مشترک است و دعوت مشترک ادیان الهی چه بوده است؟ در پاسخ به این سوالات از کتب آسمانی ادیان الهی به عنوان متن اصلی و دیدگاه‌های مختلف مفسران این کتب و دین پژوهان استفاده شده است. و تلاش اصلی محمدحسین ایراندوست، بر آن است که متن کتاب عقاید و آراء مشترک ادیان الهی به دور از اصطلاحات پیچیده و تخصصی بوده و برای عموم قابل فهم باشد. همچنین هر کجا که کاربرد اصطلاح ضرورت داشت در پاورقی توضیح داده شود. در کتاب عقاید و آراء مشترک ادیان الهی، می‌خوانیم که مشترکات ادیان الهی در قلمرو حکمت نظری، عبارتند از:خدا در ادیان الهی: که شامل تعابیر مشترک آن‌ها در تعریف خدا، توحید و مراتب آن، ضرورت پرستش خدا، نهی از پرستش خدایان واهی، و تعابیر مشترک ادیان الهی از صفات خداوند است.نبوت در ادیان الهی: اهداف انبیاء از جمله عقاید مشترک است. این اهداف در عهدین و قرآن بطور مشترک آمده است. در قرآن، یکتاپرستی و توحید، بیان احکام دین و آیات خدا، تزکیه اخلاقی و تهذیب نفس، آموزش حکمت، از جمله اهداف انبیاء معرفی شده و در عهد عتیق هم بزرگترین هدف «یکتاپرستی» است. اسامی اکثر پیامبران و نیز داستان رسالت آن‌ها از جمله عقاید مشترک در این زمینه است. فهرست مطالبپیش گفتارفصل اول: تعاریف و مفاهیممقدمهتعاریف و مفاهیممفهوم دینپیدایش دین در جوامع بشرىتفاوت دین وشریعتعلل تعدد ادیاندین واحد و شرایع متعددمفهوم اسلامفصل دوم: ادیان الهی در قلمرو حکمت نظریمشترکات ادیان الهی در حکمت نظریخدا در ادیان الهیتعابیر مشترک ادیان از صفات خداوندنبوت در ادیان الهیاهداف انبیاءاسامی انبیاءمعاد، در ادیان الهیمعاد در قرآنمعاد در عهدین و مقایسه آن با قرآنفصل سوم: مشترکات ادیان الهی در قلمرو حکمت عملیاخلاق در ادیان الهیاخلاق در قرآناخلاق در عهدیننیکوکارىاحترام به والدینصدق و راستیاعتدال و میانه رویقلمرو اعتدال در اسلاموفای به عهدخدمت به مردمفصل چهارم: احکام در ادیان الهیاحکام در ادیان الهیحرمت زناحرمت دزدی و سرقتحرمت قتل و کشتار انسانحرمت ربا در قرآن و عهدیننتیجه‌گیریفهرست منابع

more_vert نکات کاربردی برای بهبود روابط میان زوجین

ادامه مطلب

closeنکات کاربردی برای بهبود روابط میان زوجین

یک روانشناس گفت: تفاهم به معنی توافق بر سر تفاوت‌هاست و اساس یک رابطه مشترک را تشکیل می‌دهد.حسن اکبرزاده روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره عدم تفاهم در زندگی مشترک اظهار کرد: تفاهم به معنی توافق بر سر تفاوت‌هاست و اساس یک رابطه مشترک را تشکیل می‌دهد. این روانشناس با بیان اینکه هر رابطه زوجی حتی با فردی آشنا هم پر از تفاوت‌ است و زوجین قدرتی مبنی بر حل تمام تفاوت‌ها یا نادیده گرفتن آن‌ها را ندارند، افزود: بهتر است زوجین به تفاوت‌های یکدیگر احترام بگذارند و برای ادامه مسیر، در مورد تفاوت‌هایشان مذاکره کنند تا به توافق برسند. وی با اشاره به اینکه یکی از تکالیف اصلی زوجین مذاکره برای به توافق و تفاهم رسیدن است، ادامه داد: اگر این تکلیف به درستی اتفاق نیفتد رابطه زوجی یا پیش نمی‌رود یا اگر پیش برود سازگارانه نیست، بنابراین با رابطه‌ای روبرو هستیم که پر از تنش و نارضایتی است و در پاره‌ای از مواقع به پرخاشگری و طلاق منجر می‌شود. اکبرزاده درباره موارد لازم جهت مذاکره کردن زوجین، گفت: باید متوجه این موضوع بشویم که دیگر تنها نیستیم، بنابراین تصمیم تنهایی مفهومی ندارد، بلکه در یک رابطه مشترک و زوجی هستیم و این رابطه نیاز به هم فکری و مشورت دارد. این روانشناس بیان کرد: مسئولیت‌های یک رابطه متأهلی خیلی متفاوت‌تر است، بهتر است به نیاز‌ها و انتظارات طرف مقابل در رابطه نیز توجه شود و هر دو نفر به صورت یکسان در رابطه سهیم هستند و اصولا برتری خاصی مطرح نیست. وی اضافه کرد: هر کدام از زوجین در سبک خاص خانوادگی که متفاوت با طرف مقابل است رشد کرده اند و اگر این جمله را به صورت تکراری از هر کدام بشنویم "من همینم"به منزله بلوغ ناکافی فرد در جنبه‌های مختلف زندگی است، همچنین رابطه با توافق رشد می‌کند و خودخواهی از آسیب‌های جدی آن به شمار می‌رود. اکبرزاده تصریح کرد: زوجین، در مواقع تنش زا جهت تصمیم گیری مشترک می‌توانند از تکنیک بررسی شواهد، سود و زیان بهره ببرند تا به تصمیم مناسب تری برسند، همچنین می‌توانند برای موقعیت‌های خاص و تنش زا بر سر قدرت توافق کنند، یعنی زمانی که توافق اولیه زوجین کارساز نشد روی این موضوع توافق کنند که یکی از زوجین با در نظر گرفتن تمام جوانب تصمیم نهایی را بگیرد. وی درباره مواردی که زوجین در هنگام اختلاف نظر باید توجه کنند، گفت: زوجین باید در زندگی مشترک به خواسته‌های طرف مقابل، احترام متقابل، پرهیز از خود خواهی، در نظر گرفتن شرایط و امکانات، همدلی کردن، گوش دادن به نقطه نظرات یکدیگر، پرداختن به منبع عدم تفاهم و پرهیز از خود برتر بینی (خود شیفتگی) توجه داشته باشند.

more_vert ثبت نام آزمون استخدامی

ادامه مطلب

closeثبت نام آزمون استخدامی

ثبت نام برای شرکت در هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای سال ۹۸ از فردا آغاز می شود و این مهلت ۱۲ مهر ماه پایان می‌پذیرد. دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: در هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای سال ۹۸ ، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان امور عشایری ایران، سازمان زندان‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ثبت احوال کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت نیرو، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سامان ملی بهره وری ایران، مرکز آمار ایران، سازمان نقشه برداری کشور، مرکز آموزش مدیریت دولتی، وزارت علوم، شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران، سازمان اداری و استخدامی کشور، شرکت سهامی بیمه ایران، سازمان راه‌داری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان امور اراضی کشور، شرکت مهندسی آب و فاضلاب و مادر تخصصی سازمان دامپزشکی کشور متقاضی جذب نیرو می باشند. وی در ادامه تصریح کرد: داوطلبان متقاضی شرکت در هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور به منظور جذب در هر یک از دستگاه‌های اجرایی ذکر شده باید پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت نام برای شرکت در آزمون که از فردا چهارشنبه سوم مهر ماه ۹۸ که بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار می گیرد در صورت دارا بودن شرایط برای ثبت نام اقدام کنند. توکلی تاکید کرد: مهلت ثبت نام در هفتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کشور روز جمعه ۱۲ مهر ماه پایان می‌پذیرد و این آزمون در روز پنج شنبه ۳۰ آبان ماه ۹۸ در حوزه‌های امتحانی مربوط برگزار می‌شود.

more_vert مقاله اثر شوک‌ ارزی بر شاخص ریسک سیستمی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

ادامه مطلب

closeمقاله اثر شوک‌ ارزی بر شاخص ریسک سیستمی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

مقاله علمی و پژوهشی " اثر شوک‌ ارزی بر شاخص ریسک سیستمی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک" مقاله ای است در 26 صفحه و با 21 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، ریسک سیستمی، شوک ارزی، گارچ چندمتغیره پرداخته شده است چکیده مقاله   ثبات مالی از جمله موضوع‌هایی است که در دو دهه اخیر به میزان فزاینده­ای مورد توجه واقع شده است. امروزه بازارهای پول و سرمایه، نقش بسزایی در توسعه جوامع بازی می­کنند اما در عین حال  این توسعه در صورتیکه همراه با برنامه، کنترل و نظارت نباشد، مشکل­ساز خواهدگردید زیرا با توجه به وجود همبستگی بخش­های حقیقی و مالی اقتصاد، شوک‌های اقتصاد کلان می­تواند به­طور وسیعی به سیستم مالی سرایت کند و یا از بخش مالی به دیگر بخش‌های کلان اقتصادی سرریز شود. این پژوهش به دنبال پاسخ به دو سؤال مهم است. اول اینکه آیا صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک نیز که معمولاً از سیاست­های متنوع­سازی پرتفوی برای کاهش ریسک­های بازار بهره می­برند، تحت تأثیر شوک­های ارزی قرار می­گیرند و دوم اینکه شدّت سرایت شوک­ها بین صندوق­های سرمایه­گذاری مختلف چه قدر است. به­عبارت دیگرهدف اصلی تحقیق حاضر بررسی این است که  شاخص ریسک سیستمی صندوق­ها به چه میزان تحت تأثیر شوک­های ارزی قرار دارد. برای این منظور از مدل­های گارچ چند­متغیره M-GARCH  و داده­های روزانۀ خالص ارزش دارایی­های صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک فعال در بازار سرمایه ایران در دورۀ زمانی 1/1/1390 تا 1/10/1394 استفاده شده­است. نتایج حاکی از آن است که ضرایب سرایت شوک‌های ارزی تنها بر بازدهی تعدادی از صندوق­ها معنا­دار هستند اما وجود سرایت­ها در میان صندوق­ها باعث خواهد شد آثار مستقیم شوک­های ارز به وسلیه کانال سرایت­پذیری نوسان­های بازدهی در میان صندوق­ها گسترش یابد و منجر به افزایش مقدار شاخص ریسک سیستمی صندوق­ها شود و خطر بالقوه بروز بحران سیستمی افزایش یابد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب جادوی مهارت های کلامی در ارتباطات موثر

ادامه مطلب

closeکتاب جادوی مهارت های کلامی در ارتباطات موثر

بکارگیری مهارت‌های کلامی با آدمیان در مسیر زندگی، خلق خوش می‌آفریند و ارتباطات انسانی را در جهت فرآیندهای مثبت آن افزایش داده و ما را به فهم وقایع پیرامونمان سوق می‌دهد و به درک واقعی در معنای زندگی می‌رساند. قوه‌ی ادراک در مهارت‌های کلامی، ماحصلی از ذهنی صلح‌آمیز ما است، تمام تعارضات ما در زندگی روزمره به خاطر عدم توانایی است که در تفهیم و تفهم داریم، سوء تفاهمات در ارتباطات گفتاری، و با هم بودن بین ما و دیگران را به رکود می‌کشاند. احترام به ظرفیت‌های نهفته اعقتادی در وجود دیگران، اصل ارتباطات کلامی در کانون زندگی ما است، آغاز یک پیام مؤثر در رفتارهای کلامی و غیرکلامی، می‌تواند بیانگر درک وسیع‌تری از با هم بودن و با یکدیگر هم کلام شدن را به ارمغان آورد. شخصیت ما همیشه در گرو ارتباطات کلامی و عصاره‌ای برگرفته از روح ماست که از منظر چشممان می‌درخشد و از طریق صدایمان پخش می‌شود و در سکوت و رفتارمان آشکار می‌گردد و آنگاه خود را به گوش شنوندگانمان می‌رساند و با روح آن‌ها هم پیمان می‌شود تا عشق به زندگی مشترک را مهیا سازد و از من، ماهای بسیار بزرگی سازد تا چرخه زندگی انسانی با قدرت‌تر به حرکت درآید. « موفقیت شما در این مسیر حتمی است» فهرست مطالبکلامی بر این کتاب1- مهارت‌های کلامی در ارتباطات انسانی2- موانع ارتباطی و شیوه‌های غلبه بر آن‌ها3- عدم درک کلام طرف مقابل4- سخن نسنجیده و نامناسب5- مهارت‌های ارتباطات کلامی و غیرکلامی6- ارتباطات کلامی و منطقی و مؤثر7- شش اصل اساسی و مؤثر در مهارت‌های ارتباطات کلامی8- نظم وجود در مهارت‌های ارتباطی9- مهارت‌های گفتاری از اسرار وجود10- خجالتی‌ها در ارتباطات اجتماعی11- ارتباطات غیرکلامی در مهارت‌های در اجتماع12- وجه تمایز ارتباطات غیرکلامی و کلامی13- مهارت‌های گوش دادن به کلام دیگران14- تأثیر کلمات احساسی در کنترل اضطرابات روحی و روانی15- تأثیر مهارت‌های کلامی روی انسان16- شخصیت در معنا و مهارت‌های کلامی17- بیان لغت و نقش آن در مهارت‌های گفتاری18- مهارت‌هایی در طبقه‌بندی و ارزیابی ارتباطات کلامی19- تمرینات مؤثر برای تقویت عضلات اندام‌های گفتاری20- صمیمیت نفوذپذیر در کلام21- مهارت‌هایی درباره داشتن بیانی قاطع و روشن22- مهارت‌هایی در جمله‌سازیجادوی مهارت‌های مؤثر کلامی در زندگی مشترک23- مهارت‌هایی درباره ویژگی‌های کلام در زندگی مشترک24- کلمات پرانرژی و شگفت‌انگیز در مهارت‌های ارتباطی25- مهارت‌های کلامی با خانواده26- ارسال پیام‌های مبهم در زندگی مشترک27- تفهیم و تفاهم مؤثر در زندگی مشترک28- قوانین طلایی ارتباط کلامی با همسرجادوی ارتباطات کلامی بجا و مؤثر با فرزندان29- ارتباطات جذبی جنین با مادر30- مهارت‌هایی در ارتباط کلامی مؤثر مادر با جنین31- مهارت‌هایی درباره موسیقی و نقش آن در پرورش جنین32- اشتباهات متداول در ارتباط کلامی با کودک33- ارائه الگوی مناسب برای گفتار کودک

more_vert کتاب تطبیق ادبیات پایداری در ایران و فلسطین

ادامه مطلب

closeکتاب تطبیق ادبیات پایداری در ایران و فلسطین

فرهنگ پایداری در نظام اسلامی از مهم ترین و بارزترین ویژگی های این مکتب علی الخصوص تشیع به شمار می رود. از صدر اسلام تاکنون تاریخ این دین شاهد ایثارگری و شهادت طلبی مردان و زنان بزرگی بوده که تداوم آن در تاریخ انقلاب اسلامی ایرانی و هشت سال دفاع مقدس و همچنین نهضت آزادی بخش فلسطین به چشم می خورد. این فرهنگ منشاء بیداری، آگاهی، جوانمردی، شجاعت، شور و نشاط مردم بوده است و جامعه را از حالت سکون به حالت حرکت و جنبش و پویایی در آورده و خدمت بزرگی را به جامعه هایی که اسیر استبداد و زورگویی بوده اند، نموده است. در کتاب حاضر نگارنده به دنبال آن است که با تطبیق نکات مشترک در خاستگاه شعر پایداری و بارز نمودن این ویژگی ها در قالب شعری و سبک های محتوایی این نکته را به خوانندگان تحقیق یادآوری می نماید که دردهای مشترک در تمامی نقاط جهان در بین انسان ها وجود دارد علی الخصوص که این دردها نشأت گرفته از یک بینش دینی بزرگی باشد که با تکیه بر آن می توان اصول این ادبیات را طرح ریزی نمود.فهرست مطالب فصل اول کلیاتفصل دوم : ادبیات تطبیقی و ارزشهای علمی آنفصل سوم : ادبیات پایداری در ایران و ویژگی های آنفصل چهارم : ادبیات پایداری در فلسطینفصل پنجم : مشترکات و متفرقات سبکی و محتوایی شعر پایداری در ایران و فلسطیننتیجه گیریفهرست و منابع

more_vert کتاب بررسی نظام حقوقی حمایت از فناوری‌های نو در ایران

ادامه مطلب

closeکتاب بررسی نظام حقوقی حمایت از فناوری‌های نو در ایران

سمیه علی اکبری در کتاب بررسی نظام حقوقی حمایت از فناوری‌های نو در ایران، به بررسی راه‌های ایجاد، آثار و احکام در مالکیت فکری و نظام حقوقی مالکیت فکری و فناوری نوین پرداخته و راهکارهایی با استفاده از موازین قانونی برای رفع نواقص و خلأهای قانونی ارائه کرده است. با توجه به اهمیت وجود و توجه ویژه به فرهنگ‌سازی و اجرای قوانین حمایتی از مالکین ایده‌های نوآورانه و برخورد با متخلف قوانین مذکور در کشور‌های پیشرفته، محقق بر آن است که با بررسی، کشف و تجزیه و تحلیل قوانین حقوقی حمایت معنوی و مادی از فناوری‌های موجود در ایران از طریق کمک گرفتن از فناوران صنایع دانش بنیان کشور، در ابتدا قوانین حمایت از فناوری‌های نو در ایران را بررسی و رسیدن با بررسی قوانین حمایت از فناوران و مشخص نمودن سازمان‌های ذی‌ربط حدود حمایت‌های از صاحبان ایده را در ایران مشخص و در همین بررسی موارد حمایت‌های تکراری از سوی سازمان‌های مختلف غیر همسو درباره کارهای حمایتی (مانند مراکز رشد سازمان‌ها و پارک‌های علم و فناوری) موازی کارها حلقه‌های مفقوده حمایتی و مشکلات نشسسته بر سر راه ثبت مالکیت‌های فکر‌ی و صنعتی، فناوری‌های نو و دانش بنیان را مشخص و با ارئه راهکارهای علمی و منطقی طی طریق صحیح در جاده فناوری را سهل و گامی را در جهت آبادانی و پیشرفت کشور عزیزمان برداشته باشیم. در بخشی از کتاب بررسی نظام حقوقی حمایت از فناوری‌های نو در ایران می‌خوانیم: هرگاه بیش از یک شخص بطور چشمگیر در ایجاد و تحقق یک ابداع نقش داشته باشند، باید با آن‌ها بعنوان مخترعین مشترک رفتار شود، اگر مخترعین مشترک همان متقاضیان باشند، اختراع بطور مشترک بنام همۀ آن‌ها به ثبت خواهد رسید. همانطور که در بند ب مادۀ 5 ق. ث. ا. ط. ع. ت حقوق ناشی از اختراع مشترکاً به آنان تعلق می‌گیرد و مدت حمایت شامل حقوق مادی و معنوی تمام پدیدآورندگان می‌شود. کنوانسیون پاریس و موافقتنامۀ تریپس و همچنین قوانین داخلی اعم از قانون ثبت اختراعات حاوی هیچ مقررات و نص صریحی دربارۀ مدت حمایت از آفرینۀ صنعتی مشترک نمی‌باشند و اما مدت عادی حمایت از حقوق مادی در آفرینه‌های صنعتی در انواع آن متفاوت می‌باشد. در کنوانسیون پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی هیچ مقرراتی در رابطه با مدت حمایت از اختراع به چشم نمی‌خورد. براساس ماده 33 موافقتنامۀ تریپس، مدت حمایت از حق اختراع قبل از انقضای بیست سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه پایان نخواهد یافت. در قانون اختراعات ژاپن و آمریکا مدت حمایت از اختراع بیست سال است.

more_vert کیت تشخیص بیماری کرونا بومی‌سازی می‌شود

ادامه مطلب

closeکیت تشخیص بیماری کرونا بومی‌سازی می‌شود

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به همکاری مشترک ستاد توسعه زیست‌فناوری و اداره کل آزمایشگاه‌های سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تولید کیت‌های تشخیصی کرونا ویروس، گفت: بر اساس این همکاری مشترک قرار است با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان، کیت‌های تشخیصی را در داخل کشور تولید کنیم. به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیش‌بینی بروز بیماری کرونا به نام «ووهان-۴۰۰ » حدود ۴۰ سال پیش به عنوان یک سلاح بیولوژیک، یکی از سؤالاتی است که این روزها در دنیا مطرح است، بیماری با شیوع بالا و سخت که با همه‌گیری در چین آغاز و بیشتر کشورها را درگیر کرد. واگیری این بیماری به ایران هم رسید، روز گذشته هم خبری مبنی بر ورود کیت‌های تشخیصی کرونا به کشور منتشر شد. کیت‌های تشخیصی که سازمان بهداشت جهانی از انبار دارو و تجهیزات پزشکی سازمان جهانی بهداشت در امارات تحویل گرفته و به انستیتو پاستور ایران تحویل داده است. تشخیص کرونا ویروس با کیت‌های ایرانی اما دانش‌بنیان‌هایی در کشور هستند که در زمینه تولید کیت‌های تشخیصی فعالیت می‌کنند، این شرکت‌ها می‌توانند با تولید این کیت‌ها نیاز کشور به ورود کیت‌های تشخیصی را رفع کنند. مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به همکاری مشترک ستاد توسعه زیست‌فناوری و اداره کل آزمایشگاه‌های سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تولید کیت‌های تشخیصی کرونا ویروس، گفت: بر اساس این همکاری مشترک قرار است با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان، کیت‌های تشخیصی را در داخل کشور تولید کنیم. به گفته قانعی، به زودی فراخوان تولید این کیت‌ها برای مشارکت دانش‌بنیان‌های توانمند اعلام خواهد شد. هر شرکتی که در بازه زمانی کوتاه مدت و با بهترین کیفیت، کیت‌های تشخیصی را تولید کند، در این طرح حمایت می‌شود. دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: سازمان غذا و دارو هم کار استانداردسازی و ارائه تاییدات این کیت‌ها را به عهده گرفته است و هیات امنای ارزی این سازمان، برای خرید این کیت‌ها در دانشگاه‌ها اقدام می‌کند. وی افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم متولی حمایت از دانش‌بنیان‌ها می‌شود و هر شرکتی که بتواند بهترین کیت را تولید کند مورد حمایت قرار خواهد گرفت، این کیت‌های تشخیصی قرار است برای تشخیص آنفلوآنزاهای واگیردار هم مورد استفاده قرار گیرد.

more_vert چرا افراد متاهل خیانت می کنند؟ ریشه های اصلی آن در زوجین

ادامه مطلب

closeچرا افراد متاهل خیانت می کنند؟ ریشه های اصلی آن در زوجین

ریشه های اصلی خیانت در زوجین با مسأله رشد جنسی و هویت جنسی فرد و همچنین رشد سالم شخصیتی او در ارتباط مستقیم است و این رشد ناشی از حضور در بستر یک خانواده سالم است.به عبارتی در خانواده سالم ضمن توجه به نیازهای عاطفی، جسمانی و... فرآیند رشد سالم جنسی فرد نیز بنا نهاده می شود. البته خیانت فقط به رشد جنسی بستگی ندارد و مسایلی که ممکن است بعد از ازدواج پیش بیاید نیز در این امر نقش مهمی دارد اما هیچ کدام از این دلایل نمی تواند توجیه کننده مناسبی برای این نوع رفتار باشد. اگر نیازهای فرد در چارچوب نظام خانواده پاسخ داده نمی شود باید وضعیت قرارداد ازدواجی که فرد در آن است و تعهدی که داده مشخص شود و بعد او دوباره به سمت یک نفر دیگر برود. اگر شخصی به جز این عمل کند در واقع فردی خودخواه و هوس خواه است. در یک زندگی و ازدواج سالم شاهد این هستیم که افراد در پی حل مشکلات ازدواج شان از مجاری قانونی و علمی هستند. فردی که شخصیت سالم دارد هر رفتاری را از سوی همسر قبول نمی کند. چنین شخصی از مواجهه با مشکلات ترسی ندارد. او می داند امکان دارد در انتخاب همسرش معیارهای درستی نداشته و حالا می پذیرد که اشتباه کرده و با شکست روبه رو شده، اگر این شکست را بتوان بهبود داد آن وقت به زندگی مشترک ادامه می دهد، اگر نشد راه منطقی در پیش می گیرد. البته نباید فراموش کرد در جامعه ما شرایط باورهایی وجود دارد که برخی زنان را وادار به ادامه زندگی مشترک می کند. نداشتن حاشیه امن اقتصادی، ترس از آبروی خانواده و دلایلی نظیر آن سبب می شود زنان به ناچار به زندگی مشترک ادامه بدهند و هر شرایطی را تحمل کنند. در این صورت احتمال اینکه زن خیانت کند یا خیانت شوهرش را بپذیرد، بالا می رود. بنابراین باورهای غلط فرهنگی، شرایط اقتصادی و نداشتن رشد جنسی سالم فرد را به سمت خیانت پیش می برد. متاسفانه رویکرد بسیاری از جوانان ما برای ازدواج رویکرد جنسی است. آنها قبل از اینکه صفات اخلاقی و روحی فردی را که انتخاب کردند ببیند به ازدواج از بعد جنسی فکر می کنند، در این صورت است که فرد بعد از برآورده شدن نیازهای جنسی اش دچار اختلافات شدیدی با همسرش می شود و به سمت خیانت می رود. هرچند مسأله رابطه جنسی در ازدواج بسیار مهم است اما تنها دلیل یک ازدواج نیست و در زندگی مشترک مسایل مهم تری مطرح است، بنابراین تا زمانی که به جوان ها آموزش های لازم را ندهیم و جوانان به ازدواج به عنوان یک رابطه برای برطرف کردن نیاز جنسی فکر کنند این مشکل وجود خواهد داشت. اگر به این نتیجه رسیدیم که مسایل اقتصادی و فرهنگی را حل کنیم و آگاهی لازم را برای ازدواج به جوانان بدهیم در این صورت می توانیم توقع داشته باشیم که خیانت در روابط زوجین کم شود. منبع: روزنامه شرق

more_vert زنان عاشق این خصوصیات مردانه هستند!

ادامه مطلب

closeزنان عاشق این خصوصیات مردانه هستند!

اگر شما پسر جوانی هستید که دلتان می خواهد روش های یک همسر خوب بودن را بیاموزید، اگر به تازگی نامزد کرده اید و می خواهید یک زندگی مشترک خوب را با همسرتان بنا کنید، دانستن برخی نکات به شما کمک می کند تا مرد بهتری باشید. همه مردان دوست دارند شوهر خوبی برای همسر خود باشند و همسرشان از بودن در کنارشان احساس رضایت کند؛ اما این امر به خودی خود حاصل نمی شود. باید خودسازی کنید و ویژگی های یک مرد قابل اعتماد، بالغ و آماده زندگی مشترک را کسب کنید. ویژگی هایی که در ادامه برایتان می گوییم از شما شخصیتی می سازد که زن ها به آن اعتماد کرده و برای زندگی مشترک روی شما حساب می کنند. زنان به دنبال مردی با ویژگی های مردانه هستند. درست است که این روزها خانواده های زن سالار رو به افزایش است و خانم ها در پی تصاحب کارهای مردانه حتی حاضرند گاهی به خود آسیب برسانند و سختی های زیادی را تحمل کنند، اما در نهایت هر زنی دوست دارد مرد زندگی اش مقتدر و قابل تکیه کردن باشد. احساس کند از او حمایت می شود و کسی هست که مانند ابر مرد قصه های کودکی اش، آن وقت که باید سر برسد، می آید و کارها را سرو سامان می دهد. داشتن یک اندام مردانه، استفاده از عطر، رسیدگی به وضعیت موها و تنوع در لباس های خانگی چیزی است که هر مردی به آن نیاز دارد خوش تیپی فقط مخصوص روز خواستگاری یا دوران نامزدی نیست. باید همیشه مرتب و خوش پوش باشید و حواستان باشد تا تناسب اندامتان را از دست ندهید. درست همانگونه که از همسر آینده خود انتظار دارید. فقط مراقب باشید در این کار زیاده روی نکنید و رسیدن به خودتان باعث تلف شدن وقت و سرمایه و درآمدتان نشود! مرد خوب، همسرش را ملکه زندگی خود می بیند و رابطه ای با احترام و عشق با او بنا می کند در عوض، مردی که زنان دوست ندارند به او بله بگویند، کسی است که مثل یک بچه، به دنبال مادر می گردد و می خواهد از سوی همسرش حمایت شود و همسرش مثل یک مادر او را تر و خشک کند. زن امروزی نه تنها از شما انتظار دارد سکاندار زندگی مشترک باشید و با اقتدار پیش بروید تا او به شما تکیه کند بلکه مایل است گاهی از زیر سایه شما بیرون بیاید، در تصمیم گیری ها مشارکت کند و موفقیت اجتماعی کسب کند. همسر خوب کسی است که این فرصت را به بانوی زندگی اش بدهد و او را در این مسیر حمایت کند. مردانی که اهل زندگی هستند، علاقه زیادی به بچه دارند اگر از پدر شدن متنفرید یا در خودتان نمی بینید که مسئولیت یک بچه را به عهده بگیرید یعنی هنوز وقت ازدواجتان نرسیده. زن ها این ویژگی را زیر نظر دارند و به احتمال بسیار به مردی که از بچه متنفر است جواب بله نمی دهند. سردرگم نباشید یک مرد قابل اعتماد، کسی است که هویت خود را می شناسد، از توانایی های خود خبر دارد، می داند از زندگی چه می خواهد و تکلیفش با خودش روشن است. اگر هر روز برنامه تازه ای برای زندگی تان بچینید، هر سال تغییر رشته دهید یا کارتان را عوض کنید، اگر ندانید قرار است به کجا بروید، هیچ زنی همسفر مسیر زندگی شما نخواهد شد. منبع: تبیان

more_vert کتاب فرهنگ اصطلاحات چندرشته ای

ادامه مطلب

closeکتاب فرهنگ اصطلاحات چندرشته ای

فرهنگ حاضر عنوان شماره 5 از سری کتاب های موسوم به «سری دانش ترکیبی» تالیف یا ترجمه منصور متین است. در واقع، به این مناسبت که پژوهشگران و دانشجویان علاقه‌مند به میان‌رشتگی لزوم آشنایی با زبان بسیاری از رشته‌های علمی را احساس می‌کنند، صرف دسترسی به فرهنگ‌ لغت عمومی یا حتی فرهنگ تخصصی رشته‌ای خودشان کفایت نمی‌کند. بلکه باید به سطح بالاتری از زبان‌آموزی صعود نمایند. از یک طرف، شکل‌گیری مجموعه‌ای از مفاهیم مشترک و آشنا، مقدمه‌ای برای تشکیل زبان میان‌رشته‌ای است. از طرف دیگر، می توان با ریشه‌شناسی اصطلاحات زبان علمی به یک مجموعه واژ ریشه‌ها رسید که فهم زبان رشته‌های مختلف را تسهیل نماید. پس، مسامحتا می‌توان از یک «زبان میان‌رشته‌ای» مفروض سخن گفت. در واقع، این فرهنگ اشتقاقی اقدامی مقدماتی در راستای تسهیل فهم علمی چندرشته‌ای نزد پژوهشگران جوان است. مولف با گردآوری واژ - ریشه‌های مشترک لاتین و یونانی که در مبنای اصطلاح‌سازی اکثریت تمام علوم و فنون قرار دارند، و همچنین ذکر مصداق‌های کافی از آن، خواننده محترم را به تمرین در این قلمرو تشویق کرده است. آشنایی و تمرین با چنین سرمایه زبان‌شناختی به منزلۀ راهی میان‌بُر در فهم زبان‌ رشته‌های مختلف و استفادۀ بهتر از تحقیقات چندرشته‌ای است. در حقیقت، شناخت ریشه‌های اصطلاحات علمی منجر به گسترش دیدگاه علمی محققان - حتی فراتر از رشته علمی مورد علاقه خود- می‌گردد؛ و این خود گامی بزرگ در «میان‌رشته‌ای شدن» است.

more_vert کتاب الکترونیک کاربردی (جلد نخست: آزمایشگاه الکترونیک 1)

ادامه مطلب

closeکتاب الکترونیک کاربردی (جلد نخست: آزمایشگاه الکترونیک 1)

ناصر حافظی مطلق در کتاب الکترونیک کاربردی (جلد نخست: آزمایشگاه الکترونیک 1)، با استفاده از شرح مختصر تئوری و شرح کامل چگونگی انجام آزمایش‌های این درس، با بهره‌گیری از تصاویر، نمودارها، جدول‌ها، شکل مدارها، روابط ریاضی و سایر موارد سعی کرده است تا بازدهی دانشجویان را از نظر درک مطلب و کسب مهارت عملی بالا ببرد. سهم دانش «الکترونیک» در بنای جهان نوین بشری غیر قابل انکار است؛ دانشی که فقط در کارهای عملی و آزمایشگاهی قابلیت رشد و توسعه دارد. این کتاب با توجه به کمبود مراجع مناسب در زمینه‌ی الکترونیک عملی و آزمایشگاهی تهیه و تدوین شده است. مباحث این اثر برای دانشجویان آزمایشگاه الکترونیک 1، رشته مهندسی برق (همه گرایش‌ها)، مهندسی پزشکی و آزمایشگاه مدار الکترونیکی رشته مهندسی کامپیوتر و همچنین دانش‌آموزان رشته‌های فنی و کار و دانش و سایر علاقمندان به الکترونیک کاربردی قابل استفاده است. در انتهای کتاب پیوست‌هایی به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد مفاهیم تئوری و عملی مورد استفاده در آزمایشگاه و چگونگی نگارش گزارش کار آزمایشگاه وجود دارد. بر مبنای روش ارائه شده در این اثر، روش کار آزمایش‌های مربوطه از مجموعه فعالیت‌های نظری، عملی و شبیه‌سازی نرم‌افزاری تشکیل شده است. در بخشی از کتاب الکترونیک کاربردی (جلد نخست: آزمایشگاه الکترونیک 1) می‌خوانیم: بیشترین ولتاژ قابل تحمل یک خازن (ولتاژ شکست) ولتاژی است که اگر بیشتر از آن به دو سر خازن اعمال شود، دی الکتریک بین جوشن‌های خازن حالت نارسانایی خود را از دست داده و رسانا می‌شود و لذا خازن آسیب می‌بیند. در برخی از انواع خازن‌های ثابت، مانند خازن‌های الکترولیتی، این ولتاژ روی بدنه خازن نوشته شده است. در برخی دیگر همان گونه که در ادامه اشاره خواهد شد از کدهای استاندارد برای اندازه گذاری ولتاژ شکست بر روی خازن استفاده می‌شود. باید توجه داشت همیشه در طراحی عملی مدارهای الکترونیکی خازنهایی انتخاب شوند که ولتاژ شکست آن‌ها به مقدار قابل ملاحظه‌ای دو برابر یا بیشتر از بیشترین ولتاژی که در مدار دارند بیشتر باشد. فهرست مطالبمقدمه ناشرپیشگفتار1-مقاومت‌ها و خازن‌ها2-یود نیمه رسانا3- رسم منحنی IV دیودهای نیمه‌ رسانا4- مدارهای برش5- مدارهای چند برابر کننده ولتاژ6- مدارهای مهار7- مدارهای یکسوساز8- منبع تغذیه dc خطی9- ترانزیستور10- ترانزیستور دوقطبی پیوندی11-بایاسینگ ترانزیستورهای دوقطبی پیوندی12- تقویت کننده امیتر مشترک13- تقویت کننده کلکتور مشترک14- تقویت‌ کننده بیس مشترک15- تقویت کننده امیتر مشترک با زوج دارلینکتون16- تقویت کننده‌های دو قطبیپیوست 1: استانداردهای نام‌گذاری دیودها و ترانزیستورهاپیوست 2: نمادهای مداری و شماتیکی قطعات الکتریکی و الکترونیکیپیوست 3: برد آزمایشگاهیپیوست 4:‌دستگاه نوسان‌نگارپیوست 5: شیوه نگارش گزارش آزمایشگاهمراجع

more_vert مقاله چالشهای حقوقی تشکیل گروه اقتصادی با منافع مشترک

ادامه مطلب

closeمقاله چالشهای حقوقی تشکیل گروه اقتصادی با منافع مشترک

مقاله علمی و پژوهشی " چالشهای حقوقی تشکیل گروه اقتصادی با منافع مشترک" مقاله ای است در 20 صفحه و با 11 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  ماده 107 قانون برنامه پنجم؛ گروه اقتصادی با منافع مشترک؛ مشارکت قراردادی؛ مشارکت مدنی؛ جوینت ونچر؛ کنسرسیوم پرداخته شده است چکیده مقاله ماده 107 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران با هدف تسهیل و گسترش فعالیت مشارکتهای قراردادی، تشکیل گروه اقتصادی با منافع مشترک را تجویز نموده است. این نهاد فاقد شخصیت حقوقی مستقل از شرکاء بوده و در قالب شرکت مدنی و با رعایت ضوابط وگروه » مقررات مربوط به آن تشکیل میشود. علیرغم وصف قراردادی و فقدان شخصیت حقوقی بسیاری از احکامی که قانونگذار در این ماده ذکر کرده است، مناسبت بیشتری با ، « اقتصادی که دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند داشته و از اینرو این ماده را « مشارکتهای شرکتی » ازهدف تسهیل تشکیل مشارکتهای قراردادی دور کرده است. این مقاله ابتدا نگاهی به مقررات موجود در نظام حقوقی ایران در مورد تشکیل و فعالیت مشارکتهای قراردادی داشته و سپس تغییرات ایجاد شده با وضع ماده 107 را بررسی میکند. این بررسی نشان میدهد که حتی قبل از تصویب ماده 107 نیز امکان تشکیل و فعالیت مشارکتهای قراردادی بر اساس قوانین موجود – هرچند پراکنده و بعضا مجمل - وجود داشته و ماده 107 فاقد نقش تجویزی است. در مورد اثر تسهیلی و تشویقی ماده 107 نیز باید گفت اجمال و اختصار این ماده در کنار ابهامات تفسیری آن، این ماده را از ایفای چنین نقشی نیز باز داشته است. آنچه قدر متیقن از این ماده است، علاقه و احساس ضرورت برای نظاممند کردن و تسهیل ایجاد و فعالیت گروه اقتصادی با منافع مشترک یا به تعبیری عام تر مشارکتهای قرادادی است که میتواند با مقداری مسامحه اسم جنسی برای انواع کنسرسیومها، جونت ونچرها و ... باشد. عنوان مقاله [English] Formation of Contractual Joint Venture under چکیده [English] Abstract The Fifth Development Plan of I.R. of Iran in Article 107 authorizes the formation “contractual Joint Venture” on the contractual basis and within the known concept of the civil partnership. Despite the contractual nature of joint venture,it has been treated as an incorporated venture by the legislator. This paper begins with looking at the existing laws and regulations regarding contractual joint venture in Iran before the enactment of Fifth Development Plan, and then turns to Article 107 to examine its effects on them. This paper concludes that formation of contractual joint venture and fundamental rules for its operation have already existed in Iran. However, Article 107 could not regulate or facilitate formation of contractual joint ventureefficiently. It seems, in fulfillment of this article, a comprehensive bill should be prepared and presented to the legislator by the executive power.     کلیدواژه‌ها [English] Keyword: Contractual Joint Venture, Consortium, Article 107 دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .