جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert کتاب ترمینولوژی حقوق مدنی

ادامه مطلب

closeکتاب ترمینولوژی حقوق مدنی

کتاب ترمینولوژی حقوق مدنی به قلم سید جمال ابراهیمی، مشتمل بر 650 اصطلاح حقوق مدنی است که از کتاب‌های گوناگون استخراج و سپس به زبان ساده بیان شده است. نکته قابل اهمیت در باب این کتاب کم حجم و کاربردی بودن آن است که می‌توان در زمان کوتاهی حجم زیادی از مطالب را بیاموزید. این کتاب برای دانشجویان رشته حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی گردآوری شده است. در بخشی از کتاب ترمینولوژی حقوق مدنی می‌خوانیم: طلاق رجعی: طلاقی است که زوج با پرداخت مَهر، زوجۀ خود را مطلقه کند. در این قسم از طلاق در مدّت عُدّه زوج حق رجوع دارد. رجوع هم ممکن است به لفظ واقع شود، مثل اینکه زوج بگوید - با هر زبانی که دارد - رجوع کردم یا عملاً اقدامی کند که آن اعمال جز برای شوهر نسبت به زن خود جایز نیست، مانند تقبل و لمس از روی شهوت و میل یا بدون شهوت. در طلاق رجعی، نفقۀ زوجه در ایام عُدّه بر عهدۀ زوج است. اگر زوج، زوجۀ حامل خود را مطلقه کند و لو طلاق بائن تا زوجه وضع حمل نکرده نفقۀ او به عهدۀ زوج است. طلاق عدّی: اگر کسی زوجۀ خود را طلاق دهد به طلاق رجعی و در عُدّه رجوع کند و با او مواقعه نماید و سپس او را طلاق دهد و پس از طلاق دوم هم رجوع کرده و با آن زن مواقعه نماید و باز طلاق دهد این طلاق سوم بائن است و زوج حق رجوع ندارد و نمی‌تواند آن زن را عقد کند مگر اینکه دیگری او را به عقد دائم بگیرد و پس از دادن طلاق و انقضاء عدّه زوج اول می‌تواند آن زن را به عقد خود در آورد. در این مرتبه نیز اگر طلاق دهد و سپس رجوع کند و مواقعه نماید و باز طلاق دهد و سپس رجوع کرده و مواقعه نماید و باز طلاق دهد و سپس رجوع کرده و مواقعه نماید در مرتبه سوم طلاق بائن خواهد بود و مانند اول نمی‌تواند رجوع کرده و یا عقد جدید بکند مگر پس از محلل و لو اینکه محلل دومی همان محلل اولی باشد و پس از طلاق دادن او گذشتن عُدّه اگر زوج اول آن زن را ازدواج کند و به کیفیت اول و دوم رجوع و مواقعه نماید در مرتبۀ نهم آن زن بر آن مرد حرام مؤبد خواهد بود و بالنتیجه شش طلاق عدی واقع شده زیرا هم رجوع کرده و هم مواقعه نموده و پس از شش مرتبه طلاق به آن کیفیت که عدّی نامیده می‌شود پس از سه طلاق دیگر که بائن است زن بر آن مرد حرام مؤبد است.

more_vert آیا تصمیم به طلاق می‌تواند ژنتیکی باشد؟

ادامه مطلب

closeآیا تصمیم به طلاق می‌تواند ژنتیکی باشد؟

آیا ممکن است طلاق، بین نسل‌ها منتقل شود فقط به این دلیل که بچه‌ها با والدین از هم جدا شده‌شان زندگی می‌کنند، یا اینکه پدر و مادر «ژن طلاق» را انتقال می‌دهند؟ مطالعات پیشین همیشه نشان داده‌اند که بچه‌های طلاق، بیشتر در معرض طلاق در زندگی‌ آینده‌ی خود در بزرگسالی هستند. اما چرا اینگونه است؟ آیا طلاق بواسطه‌ی عوامل اجتماعی و روانشناسی، مثلا تمایل بچه‌ها به تقلید از والدین، منتقل می‌شود یا اینکه ممکن است دخالتی ژنتیکی این میان نقش داشته باشد؟ تصمیم به طلاق می‌تواند ژنتیکی باشد تحقیقی جدید که به زودی در نشریه‌ی Psychological Science منتشر خواهد شد، این موضوع را آشکارتر می‌کند. این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه کومون ولث ویرجینیا (VCU) در ریچموند و با همکاری تیمی در داشنگاه لوند سوئد انجام شد. چرا طلاق در خانواده جاری می‌شود؟ پروفسور سالواتوره می‌گوید: ما بررسی کردیم که آیا فرزندانی که والدین بیولوژیکی‌شان طلاق گرفته بودند، بیشتر در معرض جدایی و طلاق در زندگی آینده‌‌ی خود بودند یا نه. ضمنا این را هم بررسی کردیم که آیا بچه‌هایی که پدر و مادر خوانده‌شان طلاق گرفته بودند هم بیشتر در معرض جدایی در زندگی آینده‌ی خود بودند یا خیر. اگر بچه‌ها همانند والدین بیولوژیکی خود عمل کنند، ما می‌فهمیم که این عامل ژنتیکی است که منجر به این تشابه شده است چون والدین بیولوژیکی، تنها ژن‌ها را به فرزندان خود منتقل می‌کنند. و برعکس؛ اگر بچه‌ها همانند والدین خوانده‌ی خود رفتار کنند، ما می‌فهمیم که دلیل این تشابه، بزرگ شدن در شرایط طلاق است، زیرا پدر و مادر خوانده، فقط محیط و شرایط زندگی را ( و نه ژن‌ها) برای فرزند خوانده‌های خود فراهم می‌کنند. دانشمندان، تجزیه و تحلیل گسترده‌ای روی 82698 فرزند انجام دادند که بیانگر تاثیرات محیطی چشمگیری بود. اما وقتی این محققان سعی کردند با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از فرزندان بیولوژیکی و فرزند خوانده‌ها، به نتیجه‌ای برسند، معلوم شد فرزند خوانده‌ها از نظر طلاق، مشابه والدین بیولوژیکی خود عمل می‌کردند، نه شبیه پدر و مادر خوانده‌ی خود. بنابراین پژوهشگران نتیجه گرفتند شواهد مستدلی وجود دارد که نشان می‌دهد فاکتورهای ژنتیکی، بر واگیر داشتن طلاق میان نسلی دخیل است، اما شواهدی که برای تاثیرات محیطی طلاق وجود دارد، ضعیف هستند. منبع: برترینها

more_vert شناسایی بیونشانگرهای مهم برای پیش‌بینی اوتیسم در نوزادان

ادامه مطلب

closeشناسایی بیونشانگرهای مهم برای پیش‌بینی اوتیسم در نوزادان

 محققان استرالیایی موفق به شناسایی بیونشانگرهای مهمی شده‌اند که می‌تواند ابتلا به اوتیسم در نوزادان را پیش‌بینی کند. به گزارش پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز، اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه‌سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن هنوز ناشناخته است. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه اوکلند در استرالیا که این بیونشانگرها را شناسایی کرده‌اند می گویند، از آنجایی‌که تشخیص زودهنگام اوتسیم با تاثیر قابل توجهی در درمان این بیماری ارتباط دارد، این کشف می‌تواند تاثیر چشمگیری در تکامل یک کودک داشته باشد. این مطالعه با استفاده از هوش مصنوعی، یک فناوری مبتنی بر رایانه که نقشه ژنوم انسان را اسکن می‌کند، انجام شد. در این مطالعه دی.ان.ای 14 مورد شناخته شده اوتیسم با دی.ان.ای 10 مورد در گروه کنترل مقایسه شد. محققان می‌گویند، یافته‌های این مطالعه می‌تواند به ساخت یک ابزار استاندارد برای غربالگری نوزادان منجر شود که با استفاده از یک آزمایش خون ساده، ابتلای نوزاد به اوتیسم را پیش‌بینی می‌کند و به این ترتیب امکان مداخله زودهنگام را میسر می‌سازد؛ مداخله زودهنگام برای درمان اوتیسم به کاهش ناتوانی و بهبود نتایج درمانی منجر می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Brain Research منتشر شده است.

more_vert مقاله مطالعه بین نسلی رابطه نگرش به طلاق و کارکرد‌های خانواده در زنان شهرتهران

ادامه مطلب

closeمقاله مطالعه بین نسلی رابطه نگرش به طلاق و کارکرد‌های خانواده در زنان شهرتهران

مقاله علمی و پژوهشی " مطالعه بین نسلی رابطه نگرش به طلاق و کارکرد‌های خانواده در زنان شهرتهران " مقاله ای است در 27 صفحه و با 41 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مطالعات زنان و خانواده منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث طلاق؛ زنان؛ نقش‌های خانوادگی؛ تغییر نگرش پرداخته شده است چکیده مقاله سیر صعودی طلاق در ایران، به ویژه در دهه‌های اخیر، معلول عوامل روان‌شناختی و جامعه‌شناختی است‌؛ که نیازمند پژوهشی جدی، با توجه به تأثیر پیامدهای ناگوار طلاق بر ابعاد گوناگون زندگی اجتماعی است. پژوهش حاضر این پدیده را از جنبه جامعه‌شناختی و فقط از منظر زنان بررسی کرد؛ با این هدف که اولاً نشان دهد تغییر نگرش زنان، در ارتباط با کارکردهای خانواده بر طرز تلقی آن‌ها نسبت به طلاق، تأثیر گذاشته و در نتیجه سبب افزایش میزان طلاق در ایران شده است و ثانیاً حساسیت نهادها و ارگان‌های فرهنگی کشور را برای چاره‌اندیشی برانگیزد. پژوهش حاضر توصیفی – تحلیلی بود و به شیوه پیمایشی انجام شد. جامعه آماری تمامی‌بانوان ساکن تهران و جامعه نمونه، شامل 500 نفر بود که به شیوه تصادفی هدفمند از 5 منطقه‌(شمال، جنوب، مرکز، شرق، غرب) شهر تهران، برای تکمیل پرسشنامه محقق ساخته در ارتباط با ارزش‌های مرتبط با همسرگزینی و کارکردهای خانواده انتخاب شدند. نتایج پژوهش نشان دهنده آن بود که ارزش‌های مرتبط با نقش‌های خانوادگی و کارکردهای خانواده دستخوش تغییر شده است؛ به این معنا که بین دیدگاه دو نسل، در ارتباط با کارکرد‌های اساسی خانواده، شکاف عمیقی وجود دارد. همچنین تلقی نسل جوان از طلاق، متفاوت از نسل گذشته است، به طوری که از نظر در صد جالب توجهی از بانوان نسل جوان، طلاق امری مذموم و ناپسند به شمار نمی‌‌آید. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert پیامدهای روانیِ بلوغ زودرس در دختران

ادامه مطلب

closeپیامدهای روانیِ بلوغ زودرس در دختران

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا تاکید دارند که بلوغ زودرس در دختران می‌تواند بر سلامت روان آنان تاثیر منفی داشته باشد. در این بررسی آمده‌ است: دخترانی که پیش از موعد و در حدود سن هفت سالگی با پدیده بلوغ زودرس مواجه می‌شوند، بیشتر احتمال دارد دچار افسردگی و رفتارهای غیراجتماعی شود. متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: دختربچه‌هایی که زودتر از همسالان خود وارد مرحله بلوغ می‌شوند در دوران نوجوانی بیشتر به لحاظ روان‌شناختی آسیب‌پذیر هستند. همچنین احتمال بروز علائم افسردگی و رفتارهای غیر اجتماعی در این دختران نسبت به دیگر همسالان آنها بیشتر است. شروع زودهنگام دوره قاعدگی یکی از نشانه‌های بلوغ زودرس است. به گزارش هلث دی نیوز، به طور کلی علت بلوغ زودرس در دختران مشخص نیست و روش تایید شده‌ای نیز برای جلوگیری از بلوغ زودهنگام وجود ندارد. هر چند برخی بررسی‌ها حاکی از آن است که چاقی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد.

more_vert 5 دلیل طلاق های زود هنگام امروزی

ادامه مطلب

close5 دلیل طلاق های زود هنگام امروزی

باورش سخت است زن و شوهری که با هزاران امید و آرزو ازدواج می کنند، کمتر از یک سال در کنار هم باشند و بدترین راه  ممکن را برای آینده زندگی مشترک شان انتخاب کنند. بر  اساس آمار سازمان ثبت احوال، در سال گذشته بیشترین طلاق مربوط به ازدواج هایی بوده که کمتر از یک سال از عمر آن ها گذشته است. این آمار ناراحت کننده، زنگ خطری جدی برای همه دختران و پسران در آستانه ازدواج و خانواده هایشان است. در ادامه چند نفر از مشاوران صفحه خانواده و مشاوره، داستان زندگی مشترک پنج زوجی را بازگو کرده اند که عمر زندگی مشترک شان خیلی کوتاه بوده است.بر  اساس آمار سازمان ثبت احوال، در سال 95 بیشترین طلاق مربوط به ازدواج هایی بوده که کمتر از یک سال از عمر آن ها گذشته است. در این مقاله به 5 دلیل اصلی این طلاق های زودهنگام اشاره می کنیم. دلایل اصلی طلاق در ازدواج های امروزی باورش سخت است زن و شوهری که با هزاران امید و آرزو ازدواج می کنند، کمتر از یک سال در کنار هم باشند و بدترین راه  ممکن را برای آینده زندگی مشترک شان انتخاب کنند. بر  اساس آمار سازمان ثبت احوال، در سال گذشته بیشترین طلاق مربوط به ازدواج هایی بوده که کمتر از یک سال از عمر آن ها گذشته است. این آمار ناراحت کننده، زنگ خطری جدی برای همه دختران و پسران در آستانه ازدواج و خانواده هایشان است. در ادامه چند نفر از مشاوران صفحه خانواده و مشاوره، داستان زندگی مشترک پنج زوجی را بازگو کرده اند که عمر زندگی مشترک شان خیلی کوتاه بوده است. ارتباط با عشق سابق! خانمی که تنها 9 ماه از ازدواجش گذشته و برای طلاق به دادگاه مراجعه کرده بود، زندگی خود را این گونه روایت می کند که از همان هفته اول ازدواج، سردی و بی تفاوتی شوهرش را به خودش و زندگی مشترک می دیده و اوایل زیاد جدی نمی گرفته است. بعد از آن، علت را از همسرش می پرسد ولی دلیل قانع کننده و درستی عایدش نمی شود تا این که از تماس ها و پیام های مشکوک شوهرش متوجه حضور  زنی دیگر در زندگی اش می شود. بعد هم شوهر بیان می کند چندین سال است عاشق دختری هستم اما خانواده ام مخالف ازدواج ما بودند و بر خلاف میل باطنی ام تو را برایم خواستگاری کردند. واقعا علاقه ای به تو ندارم و همچنان با آن خانم درگیر ارتباط عاشقانه هستم. ازدواج با اصرار خانواده آقایی 26 ساله و دارای تحصیلات تکمیلی با دختر خاله 21 ساله خود ازدواج کرده بود و بعد از شش ماه متقاضی جدایی بودند. علت را که بررسی کردیم، آقا گفت: «از ابتدا هیچ حسی به دختر خاله ام نداشتم و هیچ گاه به عنوان همسر آینده ام به او نیندیشیدم. چون خانواده و به خصوص مادرم تمایل زیادی به ازدواج من داشتند، به بهانه های مختلف موضوع ازدواج با وی را مطرح می کردند. در این اواخر روزی نبود که در منزل ما این موضوع مطرح نشود. این فشار ها زیاد شده بود و همزمان نیز اتفاقاتی مثل با خبر شدن همه فامیل و اطرافیان رخ داد و به نوعی، من در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته بودم. بعد از عقد، فقط یک ماه توانستیم برای هم نسبتا خوب باشیم و از آن به بعد هر چه خانواده ها تلاش می کردند که ما بیشتر با هم باشیم برعکس بیشتر از هم فاصله می گرفتیم. الان بعد از شش ماه به این نتیجه رسیده ام که دنیای همسرم کاملا با دنیای من فرق می کند و به عبارتی ایشان کسی نیست که من می خواستم و من هم آن فردی نیستم که ایشان می خواست.» ازدواج به امید تغییر! زوج دیگری که کمتر از یک سال از شروع زندگی شان گذشته بود و درخواست طلاق داده بودند، مشکل اصلی شان بیکاری شوهر بود. آقا می گفت کار مشخصی ندارد و بیشتر اوقات بیکار است. هر دو نفر با طلاق موافق بودند در حالی که فقط 11 ماه از ازدواج شان می گذشت. این ازدواج به این دلیل صورت گرفته بود تا مرد سر به راه شود و به دنبال یافتن کار و شغل برود اما عاقبتش طلاق بود. ازدواج برای فراموشی رابطه قبلی! آقایی 23 ساله و مهندس عمران با خانمی 19 ساله و دانشجوی کارشناسی ازدواج کرده بود. خانم می گوید: «من از همان روز دوم بعد از عقد به ایشان حس بدی پیدا کرده بودم و تحت هیچ شرایطی حاضر نبودم با وی به زندگی ادامه دهم. همان موقع تصمیم به جدایی گرفتم اما سه ماه تحمل کردم و در این مدت حتی زمانی که می فهمیدم همسرم قرار است از محل کارش که در شهر دیگری بود برگردد، ناراحت می شدم. در این مدت نسخه های تجویز شده اطرافیان برای بهبود رابطه ما موثر واقع نشد.» در جلسات مشاوره با ریشه یابی موضوع مشخص شد که خانم قبل از ازدواج به فرد دیگری علاقه مند بوده و به امید ایجاد علاقه به همسرش و فراموشی رابطه قبلی ازدواج کرده ولی این اتفاق رخ نداده است و اکنون با مقایسه هایی که می کند، به همسرش حس تنفر شدیدی پیدا کرده است. انتظار ایده آل بودن همسر! زوج دیگری که عمر زندگی مشترک شان به یک سال نرسیده است، دختری 18 ساله است که با پسری 23 ساله ازدواج کرده و به فاصله سه ماه از عقد یاد و خاطرات علاقه مندی اش به پسر همسایه که چندین سال قبل اتفاق افتاده است و فقط چند بار همدیگر را از دور دیده اند و در حد چند کلمه با هم حرف زده اند، زنده شده و تمام فکر و ذهن وی را درگیر خودش کرده است به نحوی که چنان شخصیت ذهنی ایده آلی از پسری که چند سال است حتی از او خبری هم ندارد برای خودش ساخته که تحت هیچ شرایطی حاضر نیست زندگی با همسرش را ادامه بدهد. او پس از مقایسه همسرش با ایده آل ترین شرایط ممکن، به جایی رسیده که فقط طلاق را چاره کار می داند. منبع : خراسان

more_vert غربال‌گری موثرترین عامل نجات زنان از سرطان

ادامه مطلب

closeغربال‌گری موثرترین عامل نجات زنان از سرطان

مطالعات اخیر محققان دانشگاه نیومکزیکو نشان می‌دهد غربال‌گری مهم‌ترین عامل در تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم و درمان موثر است. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، سرطان دهانه رحم سومین سرطان رایج در زنان است. مطالعات جدید محققان دانشگاه نیومکزیکو نشان می‌دهد غربال‌گری مستمر و منظم مهم‌ترین عامل در جلوگیری و کنترل این سرطان است.پزشکان غربال‌گری سالانه را پیشنهاد می‌کنند، ولی این مطالعه نشان می‌دهد غربال‌گری حتی سه سال یک بار نیز در تشخیص زودهنگام و نجات جان مبتلایان موثر است.معمولا سرطان‌هایی که حین غربال‌گری تشخیص داده می‌شوند، هنوز گسترش نیافته‌اند و قابل کنترل و درمان هستند. در غربال‌گری سرطان دهانه رحم آزمایش‌های Pap و HPV انجام می‌شود و تمام ناهنجاری‌های بافت رحم مورد بررسی و معاینه قرار می‌گیرد.بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت،‌ ۶.۶ درصد از کل سرطان‌های زنان مربوط به سرطان دهانه رحم است و ۹۰ درصد این موارد در کشورهای فقیر و کم‌درآمد دیده می‌شود.واکسن‌هایی که از ویروس پاپیلومای انسانی محافظت می‌کند؛ ‌خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.نتایج این مطالعه در نشریه Cancer منتشر شده است.

more_vert پنج عامل که در خاکستری شدن زودهنگام موها تاثیر دارد

ادامه مطلب

closeپنج عامل که در خاکستری شدن زودهنگام موها تاثیر دارد

بسیاری از افراد مایلند تیرگی موهای خود را تا سالهای میانسالی تا حد امکان حفظ کنند، اما در کمال ناباوری برخی از افراد در سنین بسیار پایین با موهای خاکستری مواجه می شوند.  برخی عوامل وجود دارند که در موهای سفید یا خاکستری زودهنگام نقش دارند. اما چه عواملی؟ از استرس خودداری کنید دانشمندان دانشگاه هاروارد در پژوهش دریافتند که استرس می تواند سفید شدن رنگ موهای انسان را تسریع کند. محققان دریافته اند که استرس باعث تولید هورمونی می شود که بر سلول های ملانوسیت در ساخت رنگدانه های مو تأثیر می گذارد. دانشمندان امیدوارند که این کشف به درک چگونگی کاهش سلولهای بنیادی به طور کلی در پیری کمک کند. آنزیمهای ناشناخته دانشمندان مدتهاست که می دانند مخزن سلول های ملانوسیت برای تولید رنگدانه مهم است. گروهی از دانشمندان فرانسوی ، عوامل ایجاد کرده اند که از عملکرد یک آنزیم طبیعی که از سلول ها محافظت می کند ، تقلید می کنند. آنها در تلاشند تا محصولی را تجاری سازی کنند که حاوی این آنزیم است. بیماری های خاص خاکستری شدن زودرس می تواند در اثر بیماری های خود ایمنی مانند ویتیلیگو و آلوپسی آرهاتا ایجاد شود. علائم پیری زودرس ، که در آن همه جنبه های پیری سرعت می یابد ، مانند پروژریا هاچینسون-گیلفورد و سندرم ورنر نیز باعث خاکستری شدن می شوند. تصور می شود ژن ها رنگ زایی را تنظیم می کنند ، اما دانشمندان هنوز افراد مسئول را شناسایی نکرده اند. عوارض جانبی برخی داروها یک مطالعه توسط دانشگاه پزشکی بارسلونا نشان داد که اثر جانبی داروهای جدید ایمونوتراپی این است که آنها ممکن است رنگدانه مو را تحت تاثیر قرار دهنند. گاهی شیمی درمانی نیز می تواند منجر به چنین اتفاقی شود وراث خاکستری؟ استعمال دخانیات ، چاقی و سابقه خانوادگی در خاکستری شدن زودهنگام موها نفش دارد. افرادی که سابقه خانوادگی خاکستری شدن زودرس موها را دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

more_vert مقاله عوامل اقتصادی و اجتماعی مؤثر بر طلاق در ایران با تأکید بر ادوار تجاری، آموزش و اشتغال زنان

ادامه مطلب

closeمقاله عوامل اقتصادی و اجتماعی مؤثر بر طلاق در ایران با تأکید بر ادوار تجاری، آموزش و اشتغال زنان

مقاله علمی و پژوهشی " عوامل اقتصادی و اجتماعی مؤثر بر طلاق در ایران با تأکید بر ادوار تجاری، آموزش و اشتغال زنان" مقاله ای است در 26 صفحه و با 43 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اقتصاد و الگو سازی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  ادوار تجاری؛ اشتغال زنان؛ اقتصاد ایران؛ تحصیلات زنان؛ طلاق پرداخته شده است چکیده مقاله در مقاله حاضر، به نقش عوامل اقتصادی و اجتماعی موثر بر طلاق در ایران پرداخته شده است. از ویژگی¬های این مطالعه بررسی موضوعاتی چون آثار آموزش، اشتغال زنان و نقش ادوار تجاری در رفتار طلاق است که در ادبیات نظری و تجربی با ابهام روبروست. روش تحقیق، استفاده از الگو¬ی داده‌های ترکیبی (پنل) بر اساس داده‌های استانی کشور طی دوره 1394-1386 است. نتایج برآورد الگو، رابطه مثبت بین بیکاری و تورم را با نرخ طلاق مورد تأیید قرار می‌دهد. همچنین، بررسی رفتار طلاق در چرخه‌های تجاری کشور نشان می‌دهد که در ایران طلاق، دارای رفتار مخالف چرخه¬ای است. از سوی دیگر بر اساس تحلیل عوامل اجتماعی طلاق، افزایش اشتغال زنان با تحصیلات عالی، نرخ طلاق را کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر اشتغال زنان تحصیلکرده در ایران، با کاهش مشقت اقتصادی باعث ثبات بیشتر خانواده شده -است. عنوان مقاله [English] The Impacts of Economic and Social Factors on Divorce Rate in Iran with Emphasis on Business Cycles, Women's Education and Employment چکیده [English] This paper investigates the role of socioeconomic factors in the divorce rate, with emphasis on business cycles, women’s education and employment which have ambiguous impacts in the literature. For this purpose, the empirical model is estimated by using the panel data econometrics, based on the data for 30 provinces of Iran over the period of 2007-2015. According to the results, inflation and unemployment rates have positive impacts on divorce rate and also, the business cycle effects in divorce indicate that the divorce in Iran has counter-cyclical behavior. The impacts of social factors on divorce show that educated women’s employment is positively related to marital stability through the reduction of family economic strain. کلیدواژه‌ها [English] Business Cycles, Divorce, Economy of Iran, Women Education, Women Employment دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله مسایل فرزندان طلاق در ایران و مداخلات مربوطه

ادامه مطلب

closeمقاله مسایل فرزندان طلاق در ایران و مداخلات مربوطه

مقاله علمی و پژوهشی " مسایل فرزندان طلاق در ایران و مداخلات مربوطه: فراتحلیل مقالات موجود" مقاله ای است در 30 صفحه و با 30 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مطالعات زنان و خانواده منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث فرزندان طلاق؛ فراتحلیل؛ وضعیت؛ مداخلاتپرداخته شده است چکیده مقاله رشد طلاق در سال‌های اخیر به افزایش تعداد فرزندان طلاق انجامیده است. فرزندانی که مسائل و مشکلاتشان از دید بسیاری پنهان مانده است. جدایی والدین بی‌شک برای اکثر فرزندان، پدیده‌ای سهمگین به شمار می‌آید. تحقیقات صورت گرفته در این مورد نشان می‌دهد که این کودکان در طول زندگی خود با آسیب‌های روانی و اجتماعی فراوانی مواجه­اند. در این پژوهش، که به روش فراتحلیل انجام گرفته است، پژوهش‌های داخلی مربوط به حوزه‌ی فرزندان طلاق- که در مجلات علمی پژوهشی داخلی به چاپ رسیده­اند- مورد تحلیل قرار گرفته، و نهایتاً 20 مقاله بدست آمده و مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج به دست آمده حاکی از آن است که پژوهش‌های داخلی عمدتاً به سلامت روان و زیر مقیاس‌های آن توجه کرده و در نتیجه نشان می‌دهند که وضعیت فرزندان طلاق در مقایسه با فرزندان یتیم و عادی نامطلوب تر است. همچنین برخی از این پژوهش‌ها نیز نشان دهنده‌ تاثیر مثبت برنامه‌های مداخله‌ای، بر وضعیت فرزندان طلاق است. سرانجام اینکه، آنچه در این مطالعات مورد غفلت واقع شده، بررسی آسیب‌های اجتماعی است که فرزندان طلاق را تهدید می‌کند. عنوان مقاله [English] Issues and Interventions of Children of Divorce in Iran: A Meta-analysis of Articles چکیده [English]   Abstract In recent years, divorce growth rate has led to an increase in the number of children of divorce. These children have a lot of problems and issues hidden from view. Undoubtedly, parental separation is an annoying phenomenon for most of them. Studies indicate that children of divorce usually confront many social and psychological problems in their lives. In this paper, we have conducted a meta-analysis method to analyze the published internal papers in this field. Finally, we came to 20 articles and took them into consideration. the Internal research are mostly focused on mental health and its sub-scales, and the results show that the condition of children of divorce is more undesirable than that of orphan children and those from intact families. Some of these studies also show the positive impact of intervention programs on children of divorce. What is neglected in these studies is examining the social damages threatening these children. کلیدواژه‌ها [English] children of divorce, Meta-analysis, situation, intervention   دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله اجرای زودهنگام تعهدات قراردادی در فقه ،حقوق ایران واسناد بین المللی

ادامه مطلب

closeمقاله اجرای زودهنگام تعهدات قراردادی در فقه ،حقوق ایران واسناد بین المللی

مقاله علمی و پژوهشی " اجرای زودهنگام تعهدات قراردادی در فقه ،حقوق ایران واسناد بین المللی" مقاله ای است در 28 صفحه و با 53 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  قرارداد؛ تعهد؛ اجرای تعهد؛ زمان اجرای تعهد؛ اجرای زود هنگام پرداخته شده است چکیده مقاله در نظام حقوق قراردادها، قاعده کلی اجرای قرارداد در موعد مقرر است و هرگونه انحراف از چنین قاعده‌ای چه با تأخیر یا عدم اجرای آن، با واکنش سخت قانون‌گذار مواجه شده و همین امر قانون‌گذار رابرآن داشته تادرپاسداشت این قاعده کلی، دست به تأسیس ضمانت اجراهایی بزند. به‌موازات این قاعده کلی، امکان دارد تحت شرایطی، متعهد زودتر از موعد مقرر به اجرای تعهد اقدام کند که از آن به اجرای زودهنگام تعبیر می‌شود و همه تردید‌ها ازاینجا شروع می‌شود که در صورت تعیین زمانی برای اجرای تعهد، آیا متعهد می‌تواند قبل از موعد مقرر، اقدام به اجرای زودهنگام تعهد نماید؟ برخلاف قوانین برخی از کشورها که موضع روشنی دراین‌باره دارند، در مقررات قانونی ایران، اجرای زودهنگام تعهد، برخلاف تأخیر اجرای آن، موردتوجه قرار نگرفته است. در آثار حقوقی نیز چندان سابقه تحلیلی و بررسی موضوع دیده نمی‌شود، اما این موضوع در فقه موردمطالعه قرارگرفته و دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص آن ارائه‌شده است. لذا تحلیل و بررسی بیشتر فقهی و حقوقی موضوع، بامطالعه تطبیقی در اسناد بین‌المللی و درنتیجه، ارائه پیشنهادی درراستای الگو گیری قانون‌گذاری آینده در قالب الحاق ماده‌ای به قانون مدنی در مبحث وفای به عهد، موردنظر ماست. عنوان مقاله [English] Early performance of contractual obligaition in Islamic and Iranian Law چکیده [English] In contract law, general rule is that contractual obligation must be fulfilled in due date. Any breach of this rule either as a result of a delay or the lack of its implementation requires compensation. Undoubtedly, the time of contract performance is among the factors that has a direct effect on the parties’ liability. Therefore, the obligation must be met in due date within the definite period.  However, there is a possibility that under some circumstances, the performance occurs earlier than due date which is interpreted as an early performance. The question is whether it is possible to perform before the due date. Although some countries have a clear legal position in this regard, Iranian law does not consider early performance. This subject has not discussed by lawyer and academics either. On the other hand, this issue has been dealt with by jurisprudence, and different views have been expressed. There is no stipulated valuation in Iranian Law, we suggest that this issue should be considered in the Civil Code. کلیدواژه‌ها [English] Contract, obliation, implementation of obliation, Due time of performance, Early performance دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert حقایقی جالب در مورد طلاق که نمی دانید!

ادامه مطلب

closeحقایقی جالب در مورد طلاق که نمی دانید!

همانگونه که ازدواج ها به دلایل مختلف اتفاق می افتند، طلاق ها هم می توانند علل متفاوتی داشته باشند. دانشمندان برای این که بفهمند چه احتمالاتی درصد طلاق را بالاتر می برد، تحقیقاتی بلند مدت انجام داده اند که نتایج آن را در این مطلب با شما به اشتراک می گذاریم. اما قبل از مطالعه یادتان باشد که این نتایج 100% نیست و ممکن است در هر فردی نتیجه ای خاص دهد. بیشتر طلاق ها در ماههای اسفند و مرداد اتفاق می افتد طبق تحقیقی که در دانشگاه واشنگتن آمریکا در سال 2016 انجام شد، اکثر طلاق ها در ماههای اسفند و مرداد رخ داده اند. محققان می گویند از آنجا که مرداد در تعطیلات تابستان و پس از اسفند تعطیلات فروردین قرار دارد، مردم نسبت به پیدا کردن شریک زندگی ایده آل در آن دوران امیدوارند، به همین دلیل ترجیح می دهند که قبل از تعطیلات مُهر جدایی را بر رابطه خود بکوبند. یا به بیان دیگر، با جدا شدن از مشکلاتی که در روابط عاطفی با آنها سر و کل می زدند، می خواهند تعطیلات خود را با آرامش بیشتری سپری کنند. زوج هایی که در اواخر دهه 20 زندگی شان ازدواج می کنند، احتمال طلاق شان کمتر است. تحقیقات نشان داده به تاخیر انداختن ازدواج هرگز ثبات آن را تضمین نمی کند. افرادی که فکر می کنند هر چه در سن بالاتری ازدواج کنند در ازدواج شان موفق ترند، کاملا در اشتباه اند. در واقع افرادی که از اوایل دهه 20 سالگی تا اوایل دهه 30 سالگی ازدواج می کنند، نبست به افرادی که پس از 32 سالگی ازدواج می کنند، رابطه موفق تری دارند یا به بیانی دیگر اواخر دهه 20 سالگی بهترین سال برای ازدواج است. هر چه اختلاف سنی زوج ها کمتر باشد، احتمال طلاق شان نیز کمتر است تحقیقی ثابت کرده که طلاق میان افرادی که اختلاف سنی بالایی با یکدیگر دارند، بیشتر است. به عنوان مثال زوج هایی که 1 سال اختلاف سنی دارند احتمال جدایی شان 3%، آنهایی که 5 سال اختلاف سنی دارند 18% و زوج هایی که 10 سال اختلاف دارند 39% است. آقایانی که کار تمام وقت ندارند، احتمال جدایی از همسرشان بیشتر است شاید خیلی ها تصور کنند که شرایط مالی عامل اصلی طلاق است اما واقعیت چیز دیگری است. آنچه بیش از شرایط مالی بر رابطه تاثیر می گذارد، تقسیم مسئولیت هاست. طبق تحقیقات اخیر، مردانی که کاری تمام وقت ندارند، 3.3% احتمال دارد که رابطه عاطفی شان با شکست مواجه شود، در حالی که این آمار برای آقایانی که شغلی تمام وقت دارند، 2.5% است. افرادی که مراسم عروسی مجلل تری دارند، احتمال شکست شان بیشتر است مراسم عروسی مجلل تضمین کننده ازدواجی با دوام و پایدار نیست. تحقیقات نشان داده افرادی که بین 1000 تا 5000 دلار برای مراسم عروسی شان خرج کرده اند، در مقایسه با زوج هایی که کمتر از 1000 دلار هزینه کرده اند، بیشتر در خطر جدایی هستند. از طرف دیگر تعداد میهمان های مراسم نیز در جدایی زوج ها تاثیر گذار است. به این گونه که هر چه تعداد میهمان ها بیشتر باشد، احتمال جدایی کمتر است. به عنوان مثال زوج هایی که بیش از 200 میهمان داشته اند، 92% کمتر از افرادی که میهمان های زیادی نداشتند، در معرض خطر طلاق اند. طلاق خطر ابتلا به بیماری قلبی را در خانم ها افزایش می دهد تحقیقاتی که در سال 2015 انجام گرفت ثابت کرده خانم های مطلقه نسبت به خانم هایی که ازدواجی موفق دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قبلی هستند. خانم هایی که حداقل یک بار طلاق گرفته اند 24% بیشتر از دیگران به بیماری های قلبی مبتلا می شوند. این درصد برای زنانی هم که بیش از 2 بار جدایی را در زندگی شان تجربه کرده اند، افزایش می یابد. از طرف دیگر، این موضوع تنها برای آقایانی که بیش از 2 بار طلاق گرفته اند صحت دارد. خود طلاق تاثیر بدی بر فرزندان نخواهد گذاشت تحقیقات نشان داده، افرادی که پدر و مادرانشان در کودکی با هم به مراتب دعوا می کردند و در نهایت طلاق گرفته اند کمتر از آنهایی که والدین شان مدام بگومگو داشتند اما هیچگاه جدا نشدند، در معرض خطر جدایی در زندگی شخصی خود هستند. طلاق همیشه بد نیست. گاهی مهر خاموشی به تمام مشکلات و دعواهاست که در نهایت به آرامش ختم می شود. بنابراین طلاق همیشه روی فرزندان تاثیر بدی نمی گذارد، بلکه گاهی آرامش را به آنها هدیه می دهد. عدم صداقت اصلی ترین عامل طلاق است در مقاله ای که در سال 2013 چاپ شد، خشونت، عدم همکاری، دروغگویی، بحث های مدام، بی وفایی، اعتیاد و... به عنوان مهمترین عوامل طلاق شناخته شدند، اما از میان آنها عدم صداقت یا همان دروغگویی بالاترین درصد را داشت. افراد مسن پس از طلاق، زندگی سالم تری خواهند داشت طیق آخرین یافته ها، افراد مسن پس از طلاق، سالم تر و سرحال تر از قبل خواهند شد. دانشمندان به مدت 3 سال روی بیش از 79000 زن آمریکایی که در سن 50 تا 79 سالگی قرار داشتند، تحقیق کردند. آنها فشار خون، میزان چربی بدن، رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی و... آنها را در طول این مدت بررسی کردند. در این میان زنانی که از همسران شان جدا شدند، تاثیرات مثبتی در زندگی شان رخ داد. به عنوان مثال میزان چربی بدن شان کاهش یافت و رژیم غذایی سالم تری را در پیش گرفتند. زوج هایی که یکدیگر را تحقیر می کنند، بیشتر در معرض طلاق اند تحقیر به معنای بالاتر دیدن خود از فرد مقابل است که به بگو مگو و بی احترامی و توهین ختم می شود. تحقیر نشانه ای از طلاق است. آیا شما سعی می کنید که مسائل را از زاویه دید همسرتان ببینید؟ یا همیشه فکر می کنید که او یک دیوانه است؟ اگر پاسخ شما مورد دوم است، بهتر است که آن را اصلاح کنید و با دیدی مثبت تر و صبری بیشتر به رفتارهای همسرتان پاسخ دهید. در غیر این صورت ازدواج شما دوامی نخواهد داشت. منبع: برترین ها

more_vert مقاله ماهیت داوری در دعوای طلاق

ادامه مطلب

closeمقاله ماهیت داوری در دعوای طلاق

مقاله علمی و پژوهشی " ماهیت داوری در دعوای طلاق" مقاله ای است در 22 صفحه و با 24 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  ماهیت داوری، دعوای طلاق، دادگاه خانواده، صلح و سازش، میانجی‌گری پرداخته شده است چکیده مقاله قانون حمایت خانواده مصوب 1391 بنا بر دستور شرع مقدس اسلام، ارجاع دعوای طلاق به داوری را الزامی دانسته است. این الزام شرعی و قانونی به ‌منظور ایجاد صلح و سازش بین زوجین متنازع و حمایت از کانون خانواده­ای است که در شرف از هم‌گسیختگی می­باشد. پرسش قابل‌طرح این است که ماهیت تدبیر مورد نظر شرع و قانون مزبور چیست؟ آیا آن را می­توان داوری به معنای حقیقی تلقی کرد؟ با بررسی اوصاف آن، به ‌ویژه نقش اشخاصی که تحت عنوان داور اقدام می­نمایند، تدبیر مزبور در قالب و شکل داوری است ولی با ماهیت میانجی­گری، اشخاص حقیقی منتخب از سوی زوجین یا منصوب از سوی دادگاه خانواده تنها بایستی با قصد ایجاد صلح و سازش در دعوای طلاق مداخله کرده و مساعی خود را در ایصال آنان بکار برند. با میانجی‏گری این اشخاص، زوجین می­توانند با توافق اختلاف خود را از طریق صلح و سازش حل‌ و فصل نمایند؛ بنابراین، داوران مد نظر قانون حمایت خانواده بدون این‌که بر مبنای مر قانون و قواعد حقوقی به ماهیت دعوای طلاق رسیدگی کنند و رای لازم­الاجرایی را صادر نمایند، تنها نتیجه­ اقدامات خود را در قالب «نظریه» به دادگاه خانواده اعلام می­کنند. عنوان مقاله [English] The Nature of Arbitration in Divorce Action چکیده [English] Family Protection Act, based on Islamic Law, was adopted in 2012. It states that taking part in the arbitration sessions before granting divorce is compulsory for the purpose of the conciliation and settlement between them and protecting the family that is on the verge of separation. The question is: What is the relational in the religion and the law behind this compulsory session? Can it be defined as a real arbitration? Analyzing features of arbitration, especially the role of those who act as arbitrators, the above-mentioned tact is in the form and shape of arbitration with the essence of mediation. The assigned or appointed persons by the spouses or family courts must just attempt to settle the dispute by conciliating between them. By the mediation, the spouses can agree to settle their dispute through the conciliation. Thus, arbitrators consider the Family Protection Act, and just present their consultancy opinions to the family court without proceeding in accordance with the law and legal rules to the merit of the divorce and without making an enforceable award. کلیدواژه‌ها [English] "the nature of arbitration", "divorce action", "family court", "conciliation", "mediation" دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert آسیب اجتماعی

ادامه مطلب

closeآسیب اجتماعی

مضرات مشاجرات خانوادگی بر کودکان بیشتر از طلاق است...  کودکانی که در معرض مشاجرات روزانه والدین هستند آسیب روانی بیشتری نسبت به کودکان طلاق متحمل می‌شوند. 

more_vert محققان ایرانی و ساخت حسگری برای تشخیص سریع سرطان

ادامه مطلب

closeمحققان ایرانی و ساخت حسگری برای تشخیص سریع سرطان

محققان دانشگاه صنعتی شریف با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حسگری برای تشخیص سریع سلول‌های سرطانی در آزمایش‌های تشخیص طبی و مراکز تحقیقاتی طراحی و ساختند. به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تشخیص نادرست یا دیرهنگام سرطان، بلای جان بخش قابل توجهی از بیماران شده است و هدف از انجام این پژوهش ارائه روشی ساده، حساس، دقیق و ارزان قیمت است تا بتوان فعالیت آنزیم تلومراز به عنوان نشانگر انتخابی سرطان را تعیین کرد. الهه کاظمی رحمت آبادی مجری پروژه گفت: این پژوهش در قالب حمایت از یک پروژه پسا دکتری انجام و این حسگر ساخته شد، تشخیص زودهنگام سرطان اهمیت بسیاری برای بیمار دارد، در مراحل اولیه تشخیص بیماری پاسخ به درمان بهتر است و با این حسگر می‌توان در این مسیر قرار گرفت. وی بیان کرد: از فناوری نانو برای تولید این بایو سنسور استفاده شده، استفاده برای تشخیص انواع سرطان‌ها یکی از مزیت‌های آن است، در این روش ما روی نمونه سلول افراد کار کردیم و میزان آنزیم تلومراز را اندازه گرفته ایم و سطح بالای این آنزیم نشان دهنده وجود سرطان است. کاظمی ادامه داد: در حال حاضر تشخیص بالینی سرطان متکی بر تکنیک­ های تصویربرداری یا بررسی ریخت‌شناسی سلول­ ها (سیتولوژی) و بافت­ های (هیستولوژی) مشکوک به بیماری انجام می‌شود، تکنیک­ های تصویربرداری به کار رفته برای تشخیص سرطان مانند اشعه ایکس، ماموگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، آندوسکوپی و سونوگرافی حساسیت کمی دارند و توانایی آنها در تمایز قائل شدن بین ضایعات خوش خیم و بدخیم محدود است. وی گفت: یک روش مفید و امیدبخش برای تشخیص زودهنگام سرطان، شناسایی و تشخیص موادی در خون و سایر سیالات بدن است که به دلیل وجود تومور در بدن ظاهر می­ شوند، این مواد که نشانگر نامیده می‌شوند می‌تواند پروتئین ­ها، کربوهیدرات‌ها یا نوکلئیک اسیدهایی باشند که در اثر سرطانی شدن سلول­ هابه وجود می‌آیند. کاظمی بیان کرد: اندازه ­گیری سطح غلظتی نشانگر در بزاق، خون، ادرار یا مدفوع تشخیص بیماری در مراحل اولیه، تخمین خطر بازگشت بیماری و همچنین پیگیری درمان را امکان­پذیر می‌کند، ارائه­ روشی ساده، حساس، صحیح و دقیق برای اندازه ­گیری تشخیص بیماری از روی نشانه‌ها، از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌­تواند به تشخیص زودهنگام سرطان کمک کند. بر اساس این گزارش، سرطان دومین دلیل مرگ و میر در سراسر جهان تا اواخر قرن گذشته شناخته شد، در سال ۲۰۰۴، بیش از ۴ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به بیماری سرطان جان خود را از دست دادند که پیش بینی می­‌شود این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۱۲ میلیون نفر برسد، ۳۰ درصد از کسانی که از ابتلا به سرطان جان خود را از دست داده ­اند در صورت تشخیص بیماری در مراحل اولیه شانس نجات و زنده ماندن داشتند، از آنجایی که سرطان از سلول­های بدن خود شخص نشاُت می­‌گیرد که درون بافت­ رشد کرده و به تومور تبدیل می­‌شوند، سیستم ایمنی بدن قادر به تشخیص آن نیست و با آن مقابله نمی­‌کند، علاوه بر این به جهت شباهت بین بافت سرطانی و بافت سالم تشخیص و درمان این بیماری با پیچیدگی­های زیادی همراه است.

more_vert استرس با جسم و روح ما چه می‌کند؟

ادامه مطلب

closeاسترس با جسم و روح ما چه می‌کند؟

گاهی چند سال طول می‌کشد تا برای شما آشکار شود استرس چه آثار نامطلوبی بر جسم‌تان گذاشته است. متاسفانه مجبور به زندگی در دنیای پر از استرس اطرافمان هستیم و عواملی مثل تنش‌های محیط کار، ماندن در ترافیک و دیر رسیدن، جروبحث کردن و رسیدگی به امور مهم فرزندان آثار منفی زیادی بر ما می‎گذارد. تاثیر استرس بر سلامتی جسم و روح، بر هیچ کس پوشیده نیست و متاسفانه بیشتر مردم به‏طور مرتب از آن رنج می‏برند. در ادامه با برخی از این آثار آشنا می‏شویم. سیاهی و گودی زیر چشم: استرس و بی خوابی‏های مکرر، ارتباط زیادی با به خطر افتادن زیبایی صورت دارند. نگرانی‎ها، مشکلات زناشویی، پرکاری و غیره باعث کاهش کیفیت خواب و ایجاد هاله‏ای نازیبا در اطراف چشم‎ها می‏شود. این موضوع باعث می‎شود پوست و چشم‎ها ظاهری خسته و پیر داشته باشند. خشک شدن پوست: فشار ناشی از استرس، باعث اختلال در آب‏رسانی مناسب به پوست می‏شود. افرادی که تحت استرس زندگی می‎کنند و قادر به کنترل آن نیستند، میل کمتری به نوشیدن آب دارند و بیشتر به سمت مصرف قهوه یا نوشابه گرایش پیدا می‌‎کنند، در حالی که نوشیدن آب کافی، یکی از قوانین داشتن پوست سالم است. مصرف آب باعث رطوبت‎دهی به پوست می شود و اکسیژن‏رسانی آن را ضمانت می‏‎کند. بروز آکنه: محققان به این نتیجه رسیده‎اند که استرس ارتباط نزدیکی با بروز جوش، پسوریازیس (بیماری صدفی)، اگزما و دیگر بیماری‎های پوستی دارد. کورتیزول زیاد در بدن باعث اختلال در عملکرد فلور طبیعی روده می شود و به این ترتیب، به سلامت پوست آسیب جدی می‏زند، چون فلور روده نقش مهمی در حفظ سلامت پوست دارد. ضایعات پوستی و کهیر : ضایعات پوستی و کهیر در اثر اختلال عملکرد روده که با نام علمی «دیسبیوز» شناخته می‎شود، بروز می‎‏کند. این مشکل زمانی دیده می‌شود که میزان باکتری‌های مفید روده، افت شدیدی پیدا می کند و باکتری‏های منفی، روده را به اشغال خود در می‏‎آورد. ریزش موها: ریزش مو دلایل متعددی دارد. گاهی دلیل ریزش شدید موها، قرار گرفتن در شرایط استرس‎زاست. این وضعیت مانع رشد فولیکول مو می شود و موها را حساس و آسیب‏پذیر می کند که به ریزش آن ها منجر می‎شود. چین و چروک زودهنگام: اگر به فکر کنترل استرس نباشید، هورمون کورتیزول به طور مشهودی دچار اختلال می‎شود و تاثیر جدی بر وزن بدن، افزایش فشار خون و کاهش کلاژن می‏گذارد. افزایش سرعت سفیدی موها : با این که سفید شدن زودهنگام موها بیشتر جنبه ژنتیکی دارد اما استرس هم باعث پیری زودهنگام موها می‎شود. خوشبختانه با افزایش مصرف بیوتین پروتئین و ویتامین E می‎توان تا حدودی آثار منفی استرس را کاهش داد و استحکام و جوانی موها را حفظ کرد. ایجاد خطوطی روی ناخن‏ها: ایجاد خطوط عمودی روی ناخن ها موضوع شناخته شده‎ای است، با این حال اگر تعداد این خطوط زیاد باشد و همگی روی کوتیکول ناخن ایجاد شود، یکی از نشانه ‏های قابل مشاهده استرس محسوب می‎شود. ایجاد تاول در دست‎‏ها: برخی مواقع تاول‏هایی روی دست‌ها ایجاد می‎شود که ما آن ها را با قارچ یا دیگر عفونت‏‎های ایجاد شده توسط قارچ‏‎ها اشتباه می‌گیریم اما این نوع تاول‌ها نشان دهنده یک بیماری پوستی به نام «دیس هیدروز» است که ارتباط نزدیکی با استرس شدید و طولانی مدت دارد. عفونت پوست : استرس باعث می‎شود پوست محافظ طبیعی خود را از دست بدهد و در برابر عوامل محرک و عفونت‎زا آسیب‎‏پذیر باشد. نداشتن مراقبت لازم باعث افزایش بروز قارچ‌ها، سوختگی‎های سطحی، لکه‏‎ها و دیگر علایم زودهنگام پیری می‎شود.رایحه گیاه استوقودوس هیجان های احساسی و استرس را کاهش می‌دهد. نتیجه‌ تحقیقی در این باره نشان داد بیمارانی که در اتاق انتظار دندان‌پزشکی نشسته بودند، وقتی فضای اتاق با رایحه‌ عصاره‌ استوقودوس پُر شده بود، اضطراب کمتری داشتند. روان پزشکان، زود نگران شدن را اضطراب می نامند. افرادی که درخصوص مسائل روزمره زندگی زود نگران می شوند و همواره درباره کارهای معمول زندگی پیش بینی منفی دارند، افرادی مضطرب هستند اما احساس اضطراب لزوما غیرطبیعی نیست و حتی در مواردی سبب افزایش کارایی افراد می شود.

more_vert چطور قصه طلاق را غصه‌دار نکنید؟

ادامه مطلب

closeچطور قصه طلاق را غصه‌دار نکنید؟

طلاق هیچ‌گاه آخرین راه‌حل نبوده و نیست، اما شایع شدن آن نشان می‌دهد که زوج‌ها آنقدرها هم به اختلافات‌شان نگرش حل مساله‌ای ندارند و خیلی سریع‌تر از سال‌های گذشته و نسل پدرها و مادرهای‌مان به این نتیجه می‌رسند که همه چیز را تمام کنند. کار به جایی رسیده که این روزها بسیاری از زوج‌ها با توافق از هم جدا می‌شوند؛ البته مشاورهای خانواده نظر دیگری دارند. آنها معتقدند وقتی دو نفر به این سطح از آگاهی می‌رسند که برای هم مناسب نیستند و تصمیم به جدایی می‌گیرند، با آسیب‌های کمتری مواجه می‌شوند. دکتر مهدی دوایی، مشاور و روانشناس در ادامه به شما می‌گوید که آسیب‌های طلاق چیست و چطور می‌توانید با آرامش بیشتری مشکلات این دوران را سپری کنید. آسیب‌های روانی طلاق متفاوت است گاهی ممکن است فردی کتاب یا کلاسی را نیمه‌تمام رها کند. جالب است بدانید هر پروژه ناتمامی در روند زندگی تاثیراتی منفی بر جای می‌گذارد؛ مثلا اگر فردی کلاس نقاشی، خط و. . . را شروع کرده و آن را ناتمام رها کند درنهایت باعث می‌شود تصویر مثبتی که از خودش در ذهن داشته کاهش پیدا کند یا اعتمادبه‌نفسش پایین بیاید. همین مساله باعث می‌شود فرد در مورد خود به تصوری ناخوشایند برسد و احساس ناتوانی کند. بنابراین هر اقدام نیمه‌تمامی در تمام ابعاد زندگی آسیب‌زا خواهد بود اما در ابعاد و ضرایبی مختلف. تمام این موارد با درصدی متفاوت روی احساسی که نسبت به خودتان دارید اثرگذار است. حال تصور کنید ضریب آسیب روانی طلاق حتی اگر از نوع توافقی هم که باشد چقدر بالاست. آسیب روانی جدایی اصلا قابل قیاس با موارد ذکرشده نیست. انرژی‌ای هم که بابت این مسائل از بین می‌رود به‌مراتب بیشتر است. از مهم‌ترین عواقب طلاق از هر نوعی که باشد کاهش اعتمادبه‌نفس است و جدایی باعث می‌شود دو طرف از نظر روانی افت کنند. مهم‌ترین آسیب مربوط به ازدواج بعدی است ممکن است خداحافظی یک فرزند از کانون خانواده هم به همین نسبت آسیب‌رسان باشد. اما این را بدانید که طلاق اولویت بسیار بالایی در ایجاد آسیب‌های روانی زن و مرد دارد. از پیامدها و عواقب دیگر طلاق، ایجاد تصورات منفی نسبت به خود است. مسلما هر فرد وقتی خودش را در هر مساله‌ای ناکارآمد تصور کند، همین موضوع باعث آسیب رساندن به سایر اتفاقات زندگی‌اش هم می‌شود. این آسیب‌ها در مورد شغل، کار، ورزش و مهم‌ترین آن احساس ناتوانی نسبت به ازدواج آینده است. وقتی زوج‌ها آگاهانه جدا می‌شوند طلاق آسیب‌های زیادی را به دنبال دارد؛ بنابراین حتما باید تمام جوانب را هنگام شروع زندگی بسنجید تا در آینده درگیر آسیب‌های روانی و اجتماعی آن نشوید. البته طلاق توافقی در اکثر موارد به دلیل رشد دو طرف اتفاق می‌افتد. یعنی زوج‌ها به این آگاهی رسیده‌اند که برای هم مناسب نیستند. توصیه همه مشاورها این است که اگر می‌خواهید جدا هم بشوید لطفا خوب جدا شوید! البته این به این معنا هم نیست که این سبک طلاق آسیب روانی به دنبال ندارد، به‌خصوص اگر فرزندی هم در میان باشد اما به یاد داشته باشید که طلاق توافقی به‌مراتب آسیب کمتری دارد. می‌میرم اما در این زندگی می‌مانم! کسانی که طلاق می‌گیرند در اغلب موارد با دلشوره و اضطراب ناشی از خراب شدن زندگی بعدی‌شان مواجه هستند. در بسیاری از موارد فرد طلاق‌گرفته به دلیل اینکه اعتمادبه‌نفسش پایین آمده و اضطراب بالایی را تجربه می‌کند، در ازدواج بعدی هم موفق نخواهد بود. این موضوع ربطی به نوع طلاق هم ندارد. طلاق توافقی هم آسیب‌های روانی زیادی به دنبال دارد، منتها ضرایب آن کمتر است. اصولا باور منفی شکست در افراد این احساس را به وجود می‌آورد که نکند دفعه دوم هم شکست بخورم، نکند این یکی هم مثل مورد قبلی باشد و بدتر اینکه خیلی‌ها به سرعت وارد زندگی جدیدی می‌شوند که از قبلی هم آزاردهنده‌تر است اما به دلیل شرایطی که دارند و ترس از حرف‌هایی که در آینده خواهند شنید، جدا نمی‌شوند. چطور ازدواج بعدی موفقی داشته باشید بعد از طلاق زوج‌ها روان خسته‌ای دارند؛ بنابراین اگر طلاق گرفته‌اید حتما سعی کنید تا اقدام برای ازدواج بعدی فاصله زمانی مناسبی را در نظر بگیرید و به صحبت‌های اطرافیان کمتر توجه کنید. از تکنیک این گوش در و آن یکی دروازه استفاده کنید! برای فراموشی آسیب طلاق به فکر ازدواج‌درمانی نباشید. فکر نکنید وارد زندگی جدید شدن نشانی از توانمندی شماست تا روی همسر قبلی را کم کنید. متاسفانه گاهی تصمیم غیر منتظره‌تان برای ازدواج بعدی، منجر به شکست می‌شود. بین ازدواج قبلی تا ازدواج بعدی حداقل باید 6 ماه تا 1 سال فاصله باشد. سعی کنید تا زمانی که طلاق قبلی آزارتان می‌دهد، هنوز در ذهن‌تان با آن درگیر هستید و برا‌ی‌تان نیمه‌تمام مانده به فکر ازدواج مجدد نباشید. آینده مشترکی با هم ندارید؟ در طلاق توافقی دو طرف به این نتیجه می‌رسند که در کنار هم زندگی سعادتمندی را تجربه نخواهند کرد؛ بنابراین در پروسه جدایی آرزوهای خوبی برای هم می‌کنند. در این سبک طلاق، دو طرف همه راه‌ها را امتحان کرده‌اند و پیش مشاور رفته‌اند، بعد به این نتیجه رسیده‌اند که ادامه این زندگی به صلاح‌شان نیست و با هم آینده مشترکی نخواهند داشت. اگر به ناچار در چنین موقعیتی قرار گرفتید، سعی کنید شروع عاشقانه ازدواج را با یک انتهای خوب خاتمه بدهید؛ یعنی با هم به این تعامل برسید که ادامه این زندگی به صلاح شما نیست. وقتی ادامه زندگی به‌نفع شما نیست. . . طلاق کلا راه‌حل مناسبی نیست و هیچ مشاوری هم مطرح نمی‌کند که جدایی خوب است. مسلما یکی از مسائل فرهنگی و اجتماعی ناپسند جامعه، مساله طلاق است. گاهی شرایط سخت زندگی منجر به تکامل انسان در مراحل بعدی می‌شود. اگر پازل زندگی شما با هم جفت و جور نمی‌شود، مسلما آخرین راه‌حل طلاق نیست. اختلاف‌ها در زندگی گاهی باعث رشد می‌شوند. البته اگر توانایی حل مشکلات را ندارید طبیعتا ادامه این زندگی به‌نفع شما نخواهد بود. طلاق چرا؟ جغرافیایی که در آن ساکن هستید: جالب است بدانید که محیط هم در ایجاد طلاق بی‌تاثیر نیست. در برخی شهرها قبح طلاق از بین نرفته و زوج‌ها با هم سازگارتر هستند. البته این فقط هم به آن معنا نیست که به دلیل نوع محل سکونت‌شان طلاق نمی‌گیرند، بلکه اصولا جدایی برای‌شان بی‌مفهوم است. شرایط اقتصادی: خیلی‌ها متاسفانه از همان اول انتخاب مناسبی ندارند؛ یعنی با شناخت ازدواج نکرده‌اند. اینجاست که آموزش مهارت‌های زندگی شما را از بحران نجات می‌دهد. برخی مهارت‌ها به شما کمک می‌کند تا در آینده از مشکلات زندگی با خاطرات خوبی یاد کنید. گاهی همین مشکلات فرصت‌های زیبایی می‌شوند تا انسان‌ها را از ناکامی نجات دهند. تجربه‌های مشترک گاهی منجر به ایجاد عوامل مشترکی می‌شود. اگر الان سختی‌ها را تحمل و غم و غصه‌های‌تان را تقسیم کنید، در آینده در شادی هم شریک خواهید بود. آسیب‌های روانی طلاق ناهماهنگی اجتماعی و فرهنگی: در بیشتر مواقع‌ هنگام ازدواج این مسائل خیلی به چشم شما نمی‌آید یا با گفتن اینکه ما عاشق هم هستیم از کنار آن به راحتی عبور می‌کنید. پس از همان اول حواس‌تان را جمع یا سعی کنید در آینده توقع‌های‌تان را نسبت به زندگی متعادل سازید. اصطلاحا هم‌کفو بودن خانواده‌ها را همان اول در نظر بگیرید یا خودتان را با شرایط هماهنگ کنید. دخالت‌های بی‌جای خانواده‌ها: گاهی این دخالت‌ها مشکلات بیشتری را به وجود می‌آورد. شاید خود زوج با مراجعه به مشاور می‌توانستند مشکلات‌شان را حل کنند اما با مطرح کردن، آن را به مساله‌ای غیر قابل حل تبدیل کرده‌اند. وقتی دو خانواده درگیر مشکلات زوج‌ها می‌شوند ناخودآگاه بین آنها اختلافاتی به وجود می‌آید. دوستانی که طلاق گرفته‌اند و زندگی زناشویی برای‌شان بی‌اهمیت است: از معاشرت با این دوستان و آشنایان پرهیز کنید. خلاصه اینکه مراقب باشید که اطرافیان‌تان چه کسانی هستند و با چه کسانی رفت‌وآمد می‌کنید. ازدواج‌های اجباری: منظور ازدواج‌هایی است که در آن بیشتر خانواده‌ها تصمیم‌گیرنده هستند تا خود دختر و پسر. آینده چنین زندگی‌های مشترکی هم با نارضایتی‌های مختلف مواجه می‌شود. عدم وفاداری زوج‌ها: زن باید مطمئن باشد این مرد مال اوست و همین‌طور بالعکس. مشکلات و مسائل جنسی: نکته مهم دیگر این است که زن و شوهر باید بتوانند درباره این مشکلات با هم گفت‌وگو کنند. اگر این اتفاق بیفتد بسیاری از ازدواج‌هایی که به دلایل مسائل جنسی به بن‌بست رسیده برطرف می‌شود. بیان احساسات در مورد مسائل جنسی نیز در زندگی زناشویی بسیار حائز اهمیت است. منبع:‌ مجله زندگی ایده آل

more_vert کتاب نظم عمومی و جایگاه آن در قانون مدنی

ادامه مطلب

closeکتاب نظم عمومی و جایگاه آن در قانون مدنی

کتاب نظم عمومی و جایگاه آن در قانون مدنی نوشته‌ی سارا نیکبخت، به بررسی قوانین خانواده و نقش آن در امنیت و نظم موجود در جامعه می‌پردازد. یکی از با اهمیت‌ترین نهادهای حقوقی نظم عمومی است که در نظام حقوقی تمام کشورها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. این نهاد رابطه نزدیکی با منافع اجتماع دارد و بیشتر حقوقدانان در تعریف نظم عمومی آن را به منفعت جامعه نسبت داده‌اند. نظم عمومی در اغلب موارد مطابق قوانین است. با این دیدگاه نظم عمومی مفهومی است که بدون شک به معنای آزادی می‌باشد. هر چیزی در ظرف مناسب خود زاده می‌شود. ظرفی که هم از آن محافظت می‌کند و هم مرزهای آن را مشخص می‌کند و به آن واقعیت می‌بخشد. موضوعاتی که مربوط به حقوق خانواده است تنها جنبه حقوقی ندارند و به دلیل‌های متفاوتی با مسائل دینی، اخلاقی و اجتماعی یکی شده‌اند. حقیقت و وجودیت خانواده به صورتی است که تنظیم روابط میان اعضای آن بسیار بیشتر از سایر قوانین، به آموزه‌های دینی و اخلاقی نیاز دارند. با این حال در بسیاری از موارد به جهت وجود نظم عمومی حاکم در جامعه، افراد محدود به رعایت مواردی هستند که قانون‌گذار پیش‌بینی نموده است. نقش خانواده در تأمین امنیت و نظم موجود در جامعه بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل، اسلام با هدف تامین سلامت و سعادت جامعه، شرایط خاصی را برای تشکیل خانواده فراهم کرده تا از این طریق سلامت جامعه را تضمین کنند. اما با این حال آنچه امروزه شاهد آن هستید، بنیادهای خانواده تضعیف شده‌اند و فساد و انحرافات اجتماعی زیاد شده است. در این راستا، ایجاد امنیت در تمامی ابعاد آن یکی از اهداف قانونگذاری می‌باشد. در بخشی از کتاب نظم عمومی و جایگاه آن در قانون مدنی (public order and status and civil law) می‌خوانیم: عده‌ای از علمای حقوق همچون مالوریا وجود مفهوم نظم عمومی را زائد می‌دانند و معتقدند که این همان مفهوم حقوق عمومی است که از قدیم الایام استعمال می‌شده و برای حفظ منافع عمومی به کار می‌رفته است و نظم عمومی چیزی زائد بر آن نیست و اختلاف اصطلاحات و الفاظ موجب تغایر معانی مفاد آن نمی‌تواند باشد. اما اکثریت قریب به اتفاق حقوق‌دانان از جمله سیمو به هستی مفهوم نظم عمومی و سودمند بودن آن در حقوق معتقدند و آن را از ضرورت حقوق جدید تلقی می‌نمایند. حقوق عمومی عبارت از مجموعه قواعد و مقررات الزامی است که موجد سازمان‌های سیاسی و اداری دولت بوده و حاکم بر روابط فی‌مابین خود این سازمان‌ها از یک طرف و روابط این سازمان‌ها با افراد از طرف دیگر می‌باشد و حال اینکه مفهوم نظم عمومی، یک تأسیس حقوقی است که بر همه قواعد و مقررات حقوقی حتی حقوق عمومی سلطه و نظارت دارند. قدیمی‌ترین متنی که به اصطلاح نظم عمومی اشاره نموده قانون مدنی فرانسه می‌باشد. ماده مزبور اعلام می‌دارد که «با قراردادهای خصوصی نمی‌توان قوانین مربوط به نظم عمومی و اخلاق حسنه را نقض نمود.» (احمدی واستانی) در میان مواد مذکور، قانون مدنی از همه کلی‌تر بوده و به صورت یک فرمول عام، تنظیم گردیده است. طبق این ماده «محکمه نمی‌تواند قوانین خارجی و یا قرارداد‌های خصوصی را که بر خلاف اخلاق حسنه بوده و یا به واسطه جریحه‌دار کردن احساسات جامعه و یا به علت دیگر مخالف با نظم عمومی محسوب می‌شود به موقع اجرا گذارد اگر چه اجراء قوانین مزبور اصولاً مجاز باشند.» قانون مدنی برای استنادی که در خارجه تنظیم شده و «مفاد آن‌ها مخالف با قوانین مربوط با نظم عمومی و اخلاق حسنه ایران باشد» اعتباری قائل نگردیده است. بر اساس مواد قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی نیز اعلام داشته که: «عقود و قراردادهایی که مخل نظم عمومی و یا بر خلاف اخلاق حسنه است در دادگاه قابل ترتیب اثر نیست.» فهرست مطالب مقدمه ناشرمقدمهفصل اول: کلیاتی در باب نظم عمومیتعریف نظم عمومینسبیّت مکانینسبیّت زمانیتاریخچه نظم عمومیماهیت نظم عمومیمبانی نظم عمومیمنابع نظم عمومیمنابع مدون نظم عمومیقانوندرجه‌های اجبار ناشی از قانونقانون امریقانون تکمیلیمعیار تشخیص آمره بودن قانونقراردادها و اسناد بین المللیمنابع غیر مدون نظم عمومیاخلاق حسنهعرف و عادترکن مادىرکن معنوىموارد رجوع صریح به عرفموارد رجوع ضمنی به عرفرویه قضاییموارد دخالت رویه قضایی در قانوننقص قانونسکوت قانوناجمال قانونتناقض قانونقلمرو نظم عمومیقلمرو قواعد نظم عمومی سیاسیمحدودۀ قواعد نظم عمومی اقتصادیمصادیق نظم عمومینظم عمومی و اخلاق حسنهتمیز اخلاق حسنهقراردادهای مخالف اخلاقاصل بودن نظم عمومی در حقوق خصوصیفصل دوم: جایگاه نظم عمومی در نکاحخواستگاریخواستگاری از زن شوهردار و مطلقه رجعیهخواستگاری از زنی که در عدّه طلاق باین استخواستگاری از زن مطلقه در ایام عدّه و زنی که در عده وفات استخواستگاری از نامزد دیگریمسئولیت ناشی از خواستگاری غیر مجازنامزدیشرایط صحت نامزدیآثار نامزدینکاح موقت در دوران نامزدیبررسی وضعیت هدایای دوران نامزدیوضع هدایای مصرف شدنیوضع هدایایی که عادتاً نگهداری می‌شودوضعیت نامه‌های مبادله شده در دوران نامزدیانحلال نامزدی در اثر فوت یکی از نامزدهالزوم ارائه گواهی پزشک مبنی بر عدم ابتلاء به امراض مسریسن بلوغبلوغ از دیدگاه قرآنسن بلوغ در قوانیننکاح پیش از سن ازدواجاذن پدر در ازدواجضمانت اجرای نکاح دختر باکره بدون اذن ولیموارد سقوط اعتبار اذن ولیفوت یا حجر ولیعدم دسترسی به ولیمنع غیر موجه ولیموانع نکاحقرابتمحارم نسبیمحارم سببیمحارم رضاعیشوهر داشتن زنعده زنمطلقه بودن به سه طلاق و نه طلاقکفراحراملعانازدواج با اتباع بیگانهاستیفاء عددشروط ضمن عقد نکاحشروط فاسدشرط خلاف مقتضای عقدشرط مجهولی که جهل به آن موجب جهل به عوضین می‌گرددشروط فاسد و غیر مفسد عقدشرطی که انجام آن غیر مقدور باشدشرطی که در آن نفع و فایده نباشدشرطی که نامشروع باشدشرط خیارشرط عدم ازدواج مجدد از طرف زوجه علیه زوجشرط نداشتن روابط زناشویی برای مدت معین یا دائمیشرط پرداخت مهر در مدت معین و در صورت عدم پرداخت فسخ یا بطلان نکاحشرط عدم پرداخت نفقه در نکاح دائمشرط عدم ریاست مرد بر خانوادهشرط عدم اشتغال زنشرط دادن حق طلاق به زنشروط صحیحشرط صفتشرط نتیجهشرط فعلفصل سوم: جایگاه نظم عمومی در انحلال نکاحفسخموجبات فسخ نکاحخیار عیبعیوب مردعیوب زنجنون زن و مردتدلیس و تخلف از شرط صفتتدلیستخلف از شرط صفتتأثیر فسخ در شروط ضمن عقد نکاحطلاقطلاق با اراده مردارجاع به داوریلزوم دخالت دادگاه و اجازه دادگاهشرایط اجرای صیغه طلاقبه کار گیری الفاظ خاصحضور شاهد در اجرای صیغه طلاقطلاق به درخواست زنماهیت طلاق قضاییموارد طلاق قضاییعجز شوهر از پرداخت نفقهطلاق زوجه غایب مفقودالاثرطلاق به دلیل عسر و حرج زنطلاق توافقیوکالت زن در طلاقحقوق زوجین پس از طلاقحقوق مالی زوجین پس از طلاقنفقهنفقه زن در عده طلاق رجعینفقه زن در عده طلاق بائنارث زوجینمیراث زوجه در طلاق رجعیطلاق در حال بیماریمهریهتنصیف داراییحقوق غیر مالی زوجین بعد از طلاقرجوعحضانتموارد سقوط حقوق زوجینسقوط حق حضانتجنونازدواج مجدد مادرکفرعدم صلاحیت اخلاقیعدم استطاعت مالیسقوط نفقهنشوززوجه صغیرهارتداد زوجهزوج صغیرسقوط ارثکفرقتللعانمفقودالاثر بودننتیجه‌گیریمنابع فارسیکتبمقالاتمنابع عربی

more_vert آمادگی روانی قبل از طلاق!

ادامه مطلب

closeآمادگی روانی قبل از طلاق!

بسیاری از افراد در دوران طلاق آنچنان درگیر مشکلات و هیجان های شدید می شوند که کمتر می توانند شرایط خودشان را به صورت منطقی بررسی کنند اما این دوران هم مانند هر دوره جدیدی از زندگی نیاز به آمادگی و ایجاد پیش زمینه هایی دارد که با ایجاد آنها در خود، می توانید راحت تر و با هزینه های کمتر از این مرحله پر استرس زندگی عبور کنید. یادتان باشد هر قدر از زندگی مشترک خسته شده باشید، باز هم بعد از طلاق یک زندگی آرام، بی دغدغه و بی دردسر انتظارتان را نمی کشد. ممکن است مشکلاتی که با همسرتان داشتید تمام شود اما مشکلات دیگری پیش روی تان قرار می گیرد که اگر برای مقابله با آنها آماده نباشید، دچار آسیب های جدی می شوید. در ادامه به راه هایی برای غلبه بر مشکلات طلاق می پردازیم.بعد از طلاق یک زندگی آرام، بی دغدغه و بی دردسر انتظارتان را نمی کشد 1- کنار آمدن با احساس شکست درخواست یا پذیرش طلاق غالبا به معنی اعتراف به این موضوع است که من در انتخابم اشتباه کرده ام و قادر به ادامه زندگی با کسی که انتخاب کرده ام، نیستم. پذیرش این حقیقت و اعلام آن به دیگران ممکن است در شما احساس شکست، ناکامی و ناکارآمدی ایجاد کند. ممکن است شروع کنید به بد و بیراه گفتن به عقلتان، قلبتان یا هر کسی که واسطه این ازدواج بوده است. این احساسات تا اندازه ای طبیعی است اما باید مراقب باشید که به صورت بیمارگونه گریبان روح و روان تان را نگیرد و شما را به ورطه افسردگی سوق ندهد. در این مواقع می توانید به مثال هایی از زندگی که توانسته اید انتخاب های درستی داشته باشید و تصمیمات منطقی بگیرید فکر کنید. به این موضوع فکر کنید که شما هم به حکم انسان بودن تان اطلاعات ناقصی برای تصمیم گیری داشتید و نمی توانستید رفتارهای طرف مقابل تان را پیش بینی کنید و در آن زمان با توجه به اطلاعات ناقص تان تصمیم گیری کرده بودید. سعی کنید به آنچه از این تجربه تلخ آموخته اید فکر کنید و امیدوار باشید که با کسب این تجربه در آینده تصمیم های منطقی تر خواهید گرفت. 2- مدیریت هیجانات منفی نسبت به اطرافیان شاید غالب ترین هیجانی که در این دوران تجربه می کنید، خشم باشد. خشم نسبت به همسر، کسی که شما را با هم آشنا کرده بود، خانواده همسر یا فردی که به نظر شما باعث و بانی این طلاق و جدایی است یا حتی خانواده خودتان که برای این وصلت به شما اصرار کرده بودند. کنار آمدن با احساس شکست بعد از این احساس خشم ممکن است تمایل به تلافی و انتقام در وجودتان بیداد کند. ممکن است بخواهید هر طور شده حساب این افراد را کف دست شان بگذارید، غافل از اینکه هر قدر این خشم و تمایل به انتقام در وجودتان مشتعل تر شود، تمرکز شما برای حل منطقی مشکلات تان کمتر می شود. در این شرایط شما ممکن است برای آسیب زدن به آنها مجبور شوید به خود، فرزند و دیگر عزیزان تان هم آسیب بزنید. در این میان کودکان شما آسیب پذیرترین افرادی هستند که غالبا برای گروکشی و انتقام گرفتن از آنها استفاده می شود. همین کارها ممکن است بعد از گذشت زمان و فروکش کردن خشم و عصبانیت، باعث ایجاد عذاب وجدان، احساس گناه و پشیمانی بیشتر شما شود. بنابراین بهتر است با مدیریت این خشم از راه هایی مانند دریافت کمک های تخصصی، پناه بردن به امور معنوی، درد دل با دوستان و انجام تمرین های آرام سازی اجازه ندهید که مشکلات تان چند برابر شده و عنان کار از دست تان خارج شود. 3- مواجهه با نگرانی نسبت به آینده اگر نسبت به آینده خود نگران هستید، کاملا حق دارید. به هر حال شما ممکن است ناگهان خود را در این دنیا تنها بیابید و از این که آیا می توانید این تنهایی و مشکلات متعاقب آن را تحمل کنید، مطمئن نباشید. برای کاهش این نگرانی ها می توانید دوباره سود و زیان این تصمیم خود را بررسی کنید. با خودتان حساب کنید که در ازای از دست دادن روال معمولی که داشتید چه چیزهایی به دست می آورید. فکر کردن به کارهای مثبتی که می توانید برای زندگی تان انجام دهید می تواند شما را کمی آرام تر کند. 4- مشکلات مالی این موضوع ممکن است بیشتر گریبانگیر زنان شود. اگر جزو آن دسته از زنانی هستید که از استقلال مالی برخوردار نیستند، ممکن است بعد از طلاق با مشکلات جدی مالی روبرو شوید. بنابراین یکی از حوزه های مهمی که باید از قبل برای آن آماده شوید، کسب استقلال مالی است. قبل از طلاق در مورد منبع مالی خود فکر کنید و در مورد پیدا کردن این منبع مالی برنامه ریزی کنید. تلاش کنید که حرفه ای یاد بگیرید یا دوره های آموزشی خاصی ببینید که بتوانید روی کار کردن در آن حرفه حساب کنید. 5- بازسازی روابط اجتماعی ما در یک جامعه جمع گرا زندگی می کنیم که خیلی از تصمیم های فردی روی روابط اجتماعی اثر می گذارد. به این معنی که ممکن است بعد از طلاق، نحوه رفتار اطرافیان با شما تغییر کند. ممکن است افراد برای حفظ زندگی زناشویی خود از شما به عنوان یک مرد یا زنی که از همسرش جدا شده کناره گیری کنند. این شما هستید که باید تلاش کنید تا با رفتار معقول و منطقی به اطرافیان فرصت دهید ممکن است دوستانتان ارتباط شان را با شما محدود کنند یا این که همکاران تان در محیط کار مزاحمت هایی برای تان ایجاد کنند. تمام این تغییرات در نگرش افراد به شما در جامعه ما طبیعی بوده و باید مراقب باشید که چنین دیدگاه ها و رفتارهایی شما را به انزوا نکشاند. این شما هستید که باید تلاش کنید تا با رفتار معقول و منطقی به اطرافیان فرصت دهید تا شرایط جدید شما را بپذیرند. ضمنا می توانید روابط جدیدی ایجاد کرده و با قرار دادن خود در موقعیت جدید اجتماعی فرصت پیدا کردن دوست و آشناهای تازه را برای خودتان فراهم کنید. در گروه های کوهنوردی یا طبیعت گردی عضو شوید. در جلسات فرهنگی شرکت کنید یا با عضویت در یک باشگاه ورزشی با افراد جدید آشنا شوید. به هر حال به یاد داشته باشید که عصبانی شدن از بی انصافی اطرافیان کمکی به حال شما نمی کند. 6- حفظ امید بدانید که امید به ساختن یک زندگی بهتر و با اشتباهات کمتر بر اساس تجاربی که به دست آورده اید، می تواند به شما در پیمودن این مسیر دشوار کمک کند. به قول نیچه آنچه شما را نکشد، قوی ترتان می کند. منبع :برترین ها

more_vert بعد از طلاق با چه مشکلاتی مواجه می‌شویم؟

ادامه مطلب

closeبعد از طلاق با چه مشکلاتی مواجه می‌شویم؟

بعد از طلاق با چه مشکلاتی مواجه می‌شویم؟کمتر کسی است که بعد از طلاق بتواند زندگی عادی و روزمره خود را از سر گیرد. لااقل مدتی از نظر روانی، اجتماعی و ... درگیر خواهد بود. پیامدهای اجتماعی، روانی، امنیتی، مالی، عاطفی، جنسی و ... زیادی با وقوع طلاق در انتظار افراد است. در این مطلب قصد داریم به مشکلاتی که زن و مرد بعد از طلاق تجربه می کنند، اشاره کنیم. طلاق پیامدهای منفی دارد که می تواند برای هر دو جنس، ولی به طور متفاوت مشکلاتی ایجاد کند. پیامدهای اجتماعی، روانی، امنیتی، مالی، عاطفی، جنسی و ... زیادی با وقوع طلاق در انتظار افراد است. در این مطلب قصد داریم به مشکلاتی که زن و مرد بعد از طلاق تجربه می کنند، اشاره کنیم. با این امید که همه افراد هنگام ازدواج با درایت بیشتری همسر خود را انتخاب کنند تا بتوانند زندگی شان را حفظ کنند. کمتر کسی است که بعد از طلاق بتواند زندگی عادی و روزمره خود را از سر گیرد. لااقل مدتی از نظر روانی، اجتماعی و ... درگیر خواهد بود. برخی از مهم ترین مشکلات بعد از طلاق از جنسی هستند که در ادامه می خوانید. حس گناه بحث مهمی به نام احساس گناه وجود دارد که تقریبا در همه افرادی که از همسرشان جدا شده اند، دیده می شود. حس گناه ممکن است نسبت به خود یا فرزند باشد. احساس گناه نسبت به قربانی شدن فرزندان در این رابطه که خوشبختی آنها دستخوش تغییر خواهد شد و آینده از نظر ازدواج، تحصیل و ... دچار مشکل می شوند، وجود دارد. از طرفی فرد احساس گناه نسبت به خود دارد که چرا وارد این رابطه شده است. گاهی لجبازی هایی از سوی مرد مشاهده می شود که اجازه دیدن فرزندان را از خانم می گیرد. چنین حرکتی از نظر عاطفی برای زنان مشکلات زیادی ایجاد می کند و احساس گناه را چند برابر خواهد کرد. مادری که نمی تواند حس مادرانه خود را ابراز کند و به دلیل شرایط نامساعد از فرزندان خود دور افتاده، دچار مشکلات زیادی می شود. ترس از آینده مبهم شدن و ترس از آینده برای هر دو جنس نیز مشکلی است که بعد از طلاق دیده می شود. البته این حالت بیشتر در زنان مشهود است. مثلا این که در مورد مسائل اقتصادی چه کار باید انجام دهند؟ یا اگر فرزند و فرزندانی هم وجود داشته باشند، چگونه قرار است از آنها نگهداری شود؟ دوگانگی نقش نگهداری از فرزندان به صورت تک والدی کار دشواری است. مردان و حتی زنان نمی توانند به تنهایی از پس فرزندان بربیایند. مردان باید زمان بیشتری را برای حل مسائل اقتصادی و معیشتی خانواده بیرون از خانه به سر ببرند. هر دو جنس نقش خاصی برای فرزندان ایفا می کنند. هیچ کدام قادر نیستند نقش دیگری را برای فرزند بازی کنند. دوگانگی نقشی است که مرد یا زن بعد از طلاق باید به اجبار بازی کند. یعنی وقتی پدر دور است، مادر باید نقش پدر را برای فرزندش بازی کند و برعکس. چنین کاری عملا ممکن نیست و بسیار دشوار است. مثلا وقتی پدر فرزند را تقبل می کند، چگونه می تواند هم ماموریت کاری خود را انجام دهد و هم به غذا و درس و مشق فرزندش رسیدگی کند؟ ناامیدی و افسردگی ناامیدی و افسردگی از شکست در یک رابطه که زمان زیادی برای آن صرف شده نیز یکی از مسائل مهمی است که بعد از طلاق برای هر دو طرف اتفاق می افتد. قطع ارتباط عاطفی قطع ارتباط عاطفی با جنس مخالف نیز یکی از آسیب هایی است که در طلاق افراد دیده می شود. ممکن است ازدواج دوباره تکرار نشود و در این موقع احتمال شکل گیری رابطه های خارج از عرف وجود دارد که زمینه را برای مشکلات بعدی مهیا می کند. مردان ممکن است اصلا تمایلی برای ازدواج بعدی نداشته باشند و با پیدا کردن دوست و ... بخواهند نیازهای جنسی خود را برطرف کنند ولی زنان عمدتا سعی دارند مردی را پیدا کنند تا مسائل عاطفی آنها را پوشش دهد. وقتی برای برطرف کردن نیازهای عاطفی دوستی اتفاق می افتد، ناخودآگاه روابط زناشویی هم برقرار می شود که راه را برای فساد اخلاقی هموار می کند. گاهی هم ازدواج های شتاب زده صرفا برای جلوگیری از تنهایی دیده می شود که این نوع از ازدواج ها می تواند موجب طلاق بعدی شود و تبعات آن هم برای افراد بسیار سنگین است. حس تعارض مورد بعدی احساس تعارضی است که بعد از طلاق برای هر دو جنس اتفاق می افتد. مثلا زن یا مرد بعد از طلاق به خوبی های یکدیگر فکر می کنند. گاهی هم تنفری نسبت به هم پیدا می کنند و فقط مشکلات و بدی ها را مرور می کنند. دو نظر متضاد این کشمکش ذهنی را پدید می آورند که آیا واقعا طلاق درست بوده یا نه؟ چون زن یا مرد نمی توانند این دو وجه را یکپارچه کنند. اختلال در مدیریت خانواده اختلالی که در مدیریت زندگی ایجاد می شود نیز می تواند به تغییرات روانی شدیدی در هر دو طرف منجر شود. درگیری های لفظی خانوادگی، اقتصادی و ... باعث می شود افراد روحیه خود را از دست بدهند. فرض کنید مرد مهریه سنگینی پرداخت کرده یا قرار است پرداخت کند. این موضوع فشار مالی زیادی روی دوش مرد خواهد گذاشت. این که فرزندان قرار است کجا بمانند و با کدام والد زندگی کنند نیز فشار زیادی به هر دو طرف وارد می کند. مدیریت چنین شرایطی کار بسیار دشواری است و این حس را به طرفین طلاق می دهد که زندگی کاملا از دست آنها خارج شده است. اختلال در الگوگیری فرزندان الگوگیری فرزندان هم دچار اختلال می شود. همان طور که می دانید پسرها از پدر خود الگو می گیرند و دخترها از مادرشان. وقتی مادر حضانت فرزند را بر عهده می گیرد و فرزند پسری هم دارد، همانندسازی پسر با پدری که حضور ندارد دچار اختلال خواهد شد یا فرض کنید دختر با والد پدر زندگی می کند. قطعا چنین دخترانی هنگام رسیدن به سن بلوغ دچار مشکل خواهند شد. دختران مسائل بلوغ خود را با پدر مطرح نمی کنند. اگر هم مطرح کنند، کاری از دست پدر بر نمی آید. در یک خانواده از هم گسیخته بعضی از یادگیری ها، به خصوص یادگیری های جنسیتی به خوبی مسیر خود را طی نمی کند. فرزندان نیز از این موضوع شاکی هستند و اغلب آنها از این که یک والد وجود ندارد، ابراز نارضایتی می کنند. مسائل مربوط به دوران نوجوانی پسرها را پدرها و مسائل مربوط به دوران نوجوانی دختران را مادرها می دانند. فرزندان سعی می کنند مسائل عاطفی خود را با مادر بازگو کنند. دشواری ازدواج مجدد ازدواج مجدد به خصوص با فرزندان نیز بعد از طلاق مشکلات زیادی ایجاد می کند داشتن فرزند طرف مقابل و ادغام فرزندان با یکدیگر، اختلاف نظرها و حضور نامادری و ناپدری در خانه جدید ممکن است مشکلات عدیده ای با خود به همراه آورد. حتی گاهی دیده می شود فردی که سابقه طلاق دارد، اگر حرف حقی هم بزند این طور قلمداد می شود که اشتباه می گوید و چون نتوانسته با همسر قبلی زندگی کند حتما مشکلی دارد. افزایش دخالت خانواده ها در جامعه ما خانم ها بیشتر از آقایان از طلاق آسیب می بینند. خانواده ها در ایران به دخترها با دید دیگری نگاه می کنند. آنها در این موارد سعی می کنند دختری را که طلاق گرفته، حفاظت کنند. در واقع تصمیم گیری از سوی والدین و برادرها گاهی باعث دخالت در امور زندگی دختر می شود. این که مکان زندگی او را تعیین یا هنگام رفت و آمد، او را کنترل کنند و ... باعث می شود قدرت حرکت و ورود به زندگی اجتماعی از یک زن سلب شود. زنی که سال ها زندگی به سبک خودش داشت، دوباره باید به گذشته برگردد و از سبک و سیاق خانواده خود اطاعت کند. تنهایی آزار دهنده تنها زندگی کردن خانم ها نیز آزار دهنده است. تنها ماندن در یک خانه یا آپارتمان ممکن است باعث ناراحتی، ترس و ... شود. همچنین هزینه تنها زندگی کردن و اجاره یا خرید یک جا برای خانم هایی که شاغل نیستند، بسیار دشوار است. چه کسی قرار است از نظر مالی خانم مطلقه را حمایت کند؟ طبیعی است که چنین فردی باید دوباره به خانه پدری خود برگردد. حال اگر فرزندی هم داشته باشد، مشکل بیشتر است و در واقع حریم خصوصی او تخریب خواهد شد. حتی دیده می شود که خانواده پدری ممکن است از نظر مالی اصلا توانایی پذیرش فرد دیگری را نداشته باشند و دختری که طلاق گرفته بر آنها تحمیل شود. عاطفه قوی تر؛ مشکلات روانشناختی و جسمانی بیشتر احتمال ابتلای خانم هایی که عاطفی تر و حساس تر هستند به مشکلات روانشناختی و جسمانی بیشتر می شود. مشکلات روانشناختی و جسمانی در تعاملات و ارتباطات بعدی خانم در محیط خانه و جامعه مشکل ایجاد می کند. دشوار شدن تفریح برای خانم ها تنها بودن خانم ها در تفریحات او هم اثرگذار است. فرض کنید خانم تنها قرار است به شهر دیگری سفر کند. در کشور ما معمولا هتل ها از پذیرش خانم تنها امتناع می کنند. حتی اگر بتواند اتاقی هم رزرو کند، شرایط ایمنی مکان برای یک خانم مورد سوال است. کاهش فرصت ازدواج فرصت ازدواج بعد از طلاق کاهش می یابد. در جامعه ما فرصت ازدواج برای دخترها بسیار پایین آمده و سن ازدواج نیز بالا رفته، چه رسد به خانمی که طلاق گرفته و فرزندی هم دارد. فرصت ازدواج برای چنین افرادی به شدت پایین می آید. دیدگاه عامیانه و آزار دهنده مردم دیدگاه مردم نسبت به مرد یا زن طلاق گرفته منفی است، ولی نسبت به خانم ها بیشتر است. اگر از خانواده شروع کنیم، می بینیم که زنان فامیل سعی می کنند چنین خانمی را از جمع هایی که همسران شان در آن حضور دارند، دور کنند. بدین معنا که ممکن است خانم مطلقه قصد سوئی داشته باشد. این دیدگاه منفی برای مردان هم ممکن است وجود داشته باشد ولی برای زنان بیشتر است. افزایش افسردگی و ناامیدی مردان هم ممکن است به دلیل فشار مالی و اقتصادی ناشی از طلاق، ناتوانی و درماندگی در کنترل فرزندان و ... دچار ناامیدی و افسردگی شوند. اصولا مردها کمتر در مورد این مسائل با دیگران صحبت می کنند و حتی تمایلی هم به مشاوره ندارند و همین موارد می تواند از نظر روانی و جسمی تاثیر منفی داشته باشد. افزایش میزان بدبینی بدبینی در هر دو جنس بعد از طلاق مشاهده می شود ولی این عارضه در مردان شدیدتر است. در خانه ای که خانم حضور ندارد، کسی که محور عاطفی خانواده است، خاموشی چراغ خانه رخ می دهد و خانه سرد و بی روح است. افزایش میزان بروز سوگ در هر دو جنس ممکن است سوگ اتفاق بیفتد و هر دو در طلاق آسیب می بینند، ولی این آسیب بیشتر متوجه خانم هاست. به همین دلیل است که در مشاوره ازدواج تاکید می شود دو نفر یکدیگر را به خوبی بشناسند تا جلوی چنین پدیده های نابسامان و مخربی برای بنیان خانواده گرفته شود. منبع: هفته نامه سلامت