جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert تقی‌زاده؛ نیم قرن بعد...

ادامه مطلب

closeتقی‌زاده؛ نیم قرن بعد...

حمیدرضا محمدی«سیدحسن تقی‌زاده»، بی‌شک یکی از برجسته‌ترین اندیشمندان و سیاستمداران ایرانِ معاصر است؛ او که هم در سیاست فعالیت می‌کرد و هم قلم در دست داشت و در حوزه‌های مختلف از تاریخ و اسطوره تا ادبیات و فلسفه می‌نوشت.

more_vert کتاب ریاضی جامع ششم ابتدایی

ادامه مطلب

closeکتاب ریاضی جامع ششم ابتدایی

کتاب ریاضی جامع ششم ابتدایی نوشته‌ی علی جوکار، بهنام باقی زاده و نسترن الهیار زاده، مجموعه‌ای کامل از مباحث مربوط به ریاضی سال ششم دبستان همراه با تمارین و نمونه سوالات امتحانی پر تکرار است. این کتاب علاوه بر تمرین‌های مروری، ارزشیابی پایان فصلی و پیک‌های هفتگی، سوالات تیزهوشان همراه با پاسخنامه تشریحی نیز دارد. فهرست مطالبفصل 1: کسر متعارفیفصل 2: عددهای اعشاریفصل 3: اندازه‌گیری طول و زاویهفصل 4: عددهای تقریبیفصل 5: نسبت، تناسب و درصدفصل 6: اندازه‌گیری سطح و حجمفصل 7: مختصات و عددهای صحیحارزشیابی پایانی فصل‌ها پیک‌های هفتگیسوالات تیزهوشان پاسخنامه تیزهوشان

more_vert ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند

ادامه مطلب

close۲۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: ۶۵ دانشگاه کشور براساس شاخص‌هایی مانند استنادات، جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند که از این تعداد ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی می‌باشند. دکتر رضا ملک زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: ۳۵۴ پژوهشگر ایرانی جزو یک درصد برتر پژوهشگران دنیا هستند که از بین آن‌ها، ۹۰ نفر پژوهشگر، در حوزه علوم پزشکی فعالیت دارند. وی به ارتقاء علمی ایران طی سال ۲۰۱۹ میلادی در تعداد مقالات و استنادات اشاره کرد و گفت: در تعداد مقالات علمی صعود یک پله‌ای داشتیم و از رتبه شانزدهم به رتبه پانزدهم دست یافتیم و در استنادات علمی هم رتبه چهاردهم را کسب کردیم. ملک زاده با اشاره به اینکه با سرمایه‌گذاری مناسب می‌توانیم جزو ۱۰ کشور برتر دنیا در این زمینه‌ها باشیم، افزود: هرچند از این رتبه به بالاتر، ارتقاء در تولید مقالات و استنادات سخت است اما با سرمایه‌گذاری مناسب این کار شدنی است و در داروسازی هم نشان دادیم که این کار را می‌توانیم انجام دهیم و جزو ۱۰ کشور برتر دنیا شدیم. حمایت همه جانبه از نخبگان وی با بیان اینکه یکی از مهمترین کارهایی که ما در بخش توسعه علم و فناوری باید انجام دهیم، حمایت و تشویق محققان و نخبگان است، گفت: هرچند کارهایی در این زمینه انجام شده اما خیلی بیشتر از این، نیاز داریم که از نخبگان حمایت کنیم. ملک زاده، نیروی انسانی متخصص و مجرب را از مهمترین مزیت‌ها و شاخصه نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد و ادامه داد: بزرگ‌ترین برنامه ما باید این باشد که تلاش کنیم نخبگان و برجستگان را در کشور نگهداریم. به عبارتی حفظ، احترام و تجلیل از آنان یک وظیفه خیلی مهم ما است که باید به آن عمل کنیم. معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: ما نخبه‌ترین افراد دنیا را داریم و آنان در پیشرفته‌ترین کارهای علمی حضور دارند و باید این افراد را در ایران نگهداریم و از آنان حمایت کنیم. ملک زاده در ادامه به برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره رازی اشاره کرد و افزود: جشنواره تحقیقات پزشکی "رازی" طی ۲۵ سال گذشته توانسته است از ۶۰۰ نفر افراد نخبه و برجسته کشور به عنوان برگزیدگان این دوره‌ها، حمایت کند.

more_vert تشدید بی عدالتی در پذیرش دانشجوی پزشکی

ادامه مطلب

closeتشدید بی عدالتی در پذیرش دانشجوی پزشکی

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: بی عدالتی در پذیرش دانشجوی پزشکی شدت گرفته و شاهد به هم ریختن نظام شغلی در کشور هستیم.  رضا نقی زاده در نشست تخصصی کنکور؛ چالش ها و راهبردها که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی نهاد مناسب تری برای تصمیم گیری بر سر ساماندهی کنکور است و مجلس شورای اسلامی در این زمینه احساسی عمل می کند.نقی زاده گفت: فاصله حقوق یک پزشک ۳۰ میلیون و حقوق یک مهندس در عسلویه ۱۰ میلیون است، در این زمینه در سطح جامعه انتظار یک رفتار عُقَلایی در کشور وجود دارد و افراد به سمت رشته های پزشکی حرکت می کنند.عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در این باره به ذکر مثالی پرداخت و افزود: برخی افراد بیشترین فشار را به فرزندان خود وارد می کنند که در حوزه پزشکی تحصیل کنند چرا که متوجه این تفاوت حقوق ها شده اند و نمی توان یک رفتار غیرعقلانی از خانواده ها در این زمینه انتظار داشت.وی خاطرنشان کرد: وقتی نظمی را در یک نقطه ای بهم می زنیم در کنکور نمی توانیم آن را حل کنیم و فاصله حقوق های ۳۰ میلیونی با ۱۰ میلیونی یا حتی کمتر قابل جبران نیست.نقی زاده اظهار داشت: حتی اگر کنکور تبدیل به امتحان آزمون نهایی شود باز هم همین مسئله وجود دارد چرا که نظام شغلی در کشور بهم ریخته است و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به این مسئله ورود کند.این مدرس تاکید کرد: برای کنکور پزشکی رقابت خیلی شدید است و برای هر یک صندلی پزشکی بین ۱۰ تا ۱۲ معدل ۲۰ داریم و هیچ راهکاری برای آنها وجود ندارد، البته به این مسئله نظام سهمیه هایی که برای کنکور تعیین شده هم اضافه کنید.نقی زاده گفت: سال ۸۶ و ۸۷ که در حال تهیه نقشه جامع علمی کشور بودیم، بحث بر سر این بود که همه دانشجویان تمایل به رشته های ریاضی و علوم تجربی دارند و کمتر کسی به سمت رشته های علوم انسانی می رود اما الان مشکل دو برابر شده است و متقاضیان علوم ریاضی و فنی هم به شدت کاهش پیدا کرد.عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ادامه داد: سال گذشته این اتفاق دردآور بود که رتبه یک ریاضی پنج سال قبل، در کنکور علوم تجربی ۹۷ شرکت کرد و رتبه برتر را به دست آورد که نشان دهنده پشیمانی او از تحصیل در رشته ریاضی است.نقی زاده اظهار داشت: مهندسی کامپیوتر پرطرفدارترین رشته دنیا است و رتبه های برتر ریاضی امسال هم این رشته را در دانشگاه صنعتی شریف انتخاب کرده اند اما با نگاهی به اعداد و ارقام مرکز آمار متوجه می شویم بیشترین آمار بیکاری به مهندسی کامپیوتر تعلق دارد؛ از سوی دیگر بازار کار نیازمند این رشته است.وی افزود: افرادی که برای این رشته در دانشگاه تربیت شده اند آمادگی علمی ندارند. بنابراین، یکی از وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که جلوی پذیرش اجباری افراد در دانشگاه را بگیرد.

more_vert کتاب بزرگان موسیقی ایران

ادامه مطلب

closeکتاب بزرگان موسیقی ایران

کتاب بزرگان موسیقی ایران نوشته‌ی سمیرا بیطرفان، به شرح زندگی، فعالیت حرفه‌ای، آثار و ترانه‌های ماندگار اساتید برجسته و ماندگار هنر و موسیقی سنتی ایران می‌پردازد. این کتاب ضمن معرفی هنرمندان بی‌همتا، به شرح زندگی آن‌ها از کودکی و روند تبدیل شدنشان به بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین افراد در زمینه موسیقی سنتی ایران پرداخته است. شما با کتاب بزرگان موسیقی ایران ضمن شناخت هنرمندان فرهیخته‌ی عرصه موسیقی سنتی کشور، با آثار ماندگار، تصنیف‌ها‌، جوایز و کنسرت‌‌های آنان نیز آشنا خواهید شد. مطالعه کتاب بزرگان موسیقی ایران به چه افرادی توصیه می‌شود؟ خواندن این کتاب به علاقه‌مندان به هنر و موسیقی توصیه می‌شود تا با هنرمندان ماندگار و برجسته و تاثیر آن‌ها بر روند موسیقی سنتی ایران بیشتر آشنا شوند. در بخشی از متن کتاب بزرگان موسیقی ایران می‌خوانیم: حسین علی‌زاده پس از تحصیل در هنرستان موسیقی به دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت و هم‌زمان در مرکز حفظ و اشاعۀ موسیقی ایران به یادگیری و اجرای کنسرت پرداخت. او نزد هوشنگ ظریف، حبیب‌الله صالحی، محمود کریمی، علی اکبر شهنازی، داریوش صفوت، نورعلی برومند، سعید هرمزی، یوسف فروتن، و عبدالله دوامی موسیقی آموخته است و در دانشگاه آزاد برلین نیز تحصیل کرده است. علی‌زاده در سال 1347 عضو ارکستر رودکی بود. دو کنسرت او در جشن هنر شیراز آغاز راه او به عنوان یکی از وزنه‌های موسیقی ایران بود. او با عضویت در گروه چاووش همراه با دیگر استادان موسیقی ایران از جمله محمدرضا لطفی و پرویز مشکاتیان آثار جاودانه‌ای در موسیقی ایران اجرا کرد و نیز با آموزش به هنرجویان موسیقی تأثیر مهمی در تربیت موسیقی ‌دانان و نوازندگان پس از انقلاب گذاشت. علی‌زاده در اوایل دهۀ هفتاد ریاست هنرستان موسیقی را بر عهده داشت. حسین علی‌زاده تا به حال سه بار نامزد جایزه گرمی شده است. به ترتیب برای کارهای فریاد، بی تو به سر نمی‌شود و به تماشای آب‌های سپید. حسین علی‌زاده، موسیقی‌دان سرشناس ایرانی در سال 2006 میلادی به خاطر آلبوم به تماشای آب‌های سپید نامزد دریافت جایزه گرمی شده است. گفتنی است که جوایز گرمی معتبرترین جایزه صنعت ضبط و پخش موسیقی در آمریکا محسوب می‌شود. فهرست مطالب بزرگان موسیقی ایرانیابوالقاسم‌ عارف قزوینیکودکی و جوانیازدواجمیان سالی و مشروطهکهن سالی و مرگتصنیف‎هاخوانندگان تصنیف‌هاغلامحسین درویشجلال‌الدین تاج اصفهانیقمرالملوک وزیرینوشته روی سنگ قبردر وصف قمرغلامحسین بناندوران کودکیفعالیت حرفه‌ایترانه‎های ماندگارمحمدرضا شجریانزندگیکنسرت‌هااستادان آوازهمکاری با رادیو و تلویزیونجوایزمحتوای کاریخوشنویسیآثارکنسرتهاشاگردانداریوش صفوتزندگی‌نامهتدریس موسیقیمرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایرانعضویت‌ها و نشان‌هاشاگردان سرشناسآثاراحمد عبادیمرتضی نی‌داودنورعلی برومندزندگیشاگردانآثارعلینقی وزیریزندگیکلنلآثارمحمدرضا لطفیاطلاعات هنرمندزندگیآثارحسین علیزادهزندگی‌نامهجایزه گرمیآثارموسیقی فیلمکتاب‌هاسلانهابوالحسن صبافعالیت هنریشاگردان صباآثارکارهای مستقلکارهای غیرمستقلکارهای الهام گرفته از موسیقی محلیتار شهناز، تار لطفیپرویز مشکاتیانزندگیفعالیت حرفه‌ایجواد بدیع زادهزندگی نامهداریوش رفیعیدلکشترانه‌های ماندگارفیلم‌هامرگپریسا

more_vert کتاب روانشناسی

ادامه مطلب

closeکتاب روانشناسی

کتاب« روانشناسی» ویژه رشته علوم انسانی به قلم حسن قاسم زاده(1359) شامل مجموعه سوالات کنکور سراسری از سال 88 تا 94 میباشد. در بخش پاسخ‌نامه تشریحی این کتاب علاوه بر ذکر شماره فصل، صفحه و سایر جزئیات، درسنامه‌ای جامع پیرامون موضوع مورد سؤال ارائه می‌شود که به غیر از پاسخ سوال مربوطه، سعی شده است به بررسی سایر گزینه ها نیز پرداخته شود.

more_vert کتاب روانشناسی

ادامه مطلب

closeکتاب روانشناسی

کتاب« روانشناسی» ویژه رشته علوم انسانی به قلم حسن قاسم زاده(1359) شامل مجموعه سوالات کنکور سراسری خارج از کشوراز سال 88 تا 94 میباشد. در بخش پاسخ‌نامه تشریحی این کتاب علاوه بر ذکر شماره فصل، صفحه و سایر جزئیات، درسنامه‌ای جامع پیرامون موضوع مورد سؤال ارائه می‌شود که به غیر از پاسخ سوال مربوطه، سعی شده است به بررسی سایر گزینه ها نیز پرداخته شود.

more_vert مهارت‌های سنجش در آزمون جذب مدرس کانون زبان ایران

ادامه مطلب

closeمهارت‌های سنجش در آزمون جذب مدرس کانون زبان ایران

 مدیر امور مدرسین معاونت آموزشی کانون زبان ایران گفت: سوال های آزمون جذب مدرس با توجه به مهارت‌های مورد توجه و نیاز کانون زبان از مدرسین و کادر آموزشی این مجموعه طراحی شده و مهارت‌های شنیداری، درک مطلب، خواندن، دستور زبان و واژگان شرکت‌کنندگان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. به گزارش روز دوشنبه کانون زبان ایران، نوشین حسین‌زاده دلیر درخصوص محتوای سوالات آزمون کتبی جذب مدرس اظهارداشت: سوالات آزمون کتبی شامل ۲۰ سوال درک مطلب شنیداری، ۴۰ سوال واژگان، ۲۰ سوال دستور زبان، ۲۰ سوال خواندن و ۲۰ سوال جاخالی( Cloze)است. وی افزود: شرکت‌کنندگان در این آزمون در صورت کسب حد نصاب مورد نظر در هر یک از گروه‌های کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال برای مرحله مصاحبه دعوت خواهند شد که در این مرحله مهارت‌های شنیداری، خواندن و گفتاری آن‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرد. مدیر امور مدرسین معاونت آموزشی کانون زبان ایران درمورد سطح دشواری سوالات یادآور شد: سوالات در همه بخش‌های آزمون به شکلی طراحی شده که مجموعه‌ای مناسب شامل سوالات آسان، متوسط و کمی دشوار در آن دیده شود، بدین ترتیب این آزمون به سطح استاندارد مورد نظر کانون زبان ایران نزدیک است. حسین‌زاده دلیر خاطرنشان کرد: درجه سختی سوالات آزمون کتبی در حد سطوح پیشرفته به بالا کانون زبان است. آزمون جذب مدرس زمستان ۹۸ کانون زبان ایران روز جمعه ۱۸ بهمن‌ماه برگزار می شود.

more_vert کتاب فرای زمین - فصل اول: زاده عشق

ادامه مطلب

closeکتاب فرای زمین - فصل اول: زاده عشق

کتاب فرای زمین - فصل اول: زاده عشق رمانی فانتزی و افسانه‌ای به قلم فرشته زمانی است و داستان دختری را به تصویر می‌کشد که با کشف راز بزرگی در زندگی‌اش، به جهانی فراتر می‌رود و سرنوشتش تغییر می‌کند. در بخشی از کتاب فرای زمین - فصل اول: زاده عشق می‌خوانیم: قصر در قرنیه چشمان آهیا نمایان شد. قصری تماما به رنگ سیاه! انگار نه انگار اینجا قصر یخ است! دیگر از یخ، برف و زیبایی‌هایش خبری نبود! دیوارهای قصر بزرگ یخ، به رنگ مشکی در آمده بودند و تاریکی تمام رنگ‌ها و زیبایی‌ها را در خود فرو برده بود. به نزدیکی دروازه بزرگ قصر رسیدند. نگهبانان قصر با دیدن و شناختن فرمانده تیان، پس از تعظیم کوتاهی و به فرمان فرمانده تیان دروازه را باز کردند. آهیا حتی نمی‌توانست تصور کند اینجا همان قصر رویایی و زیبایی است که نوریا برایش سالیان پیش در قصه‌ها گفته بود. به راستی که اهرمن پلید به خواسته‌اش رسیده و سیاهی مطلق را بر تمام جهان حاکم کرده بود. در مقابل در ورودی قصر به رنگ شب از اسب‌های زیبا و مشکی‌شان پیاده شدند. خدمتکاری به خدمت جناب تیان رسید، احترام گذاشت و برای انجام دستور گوش به زنگ ایستاده بود که فرمانده تیان او را مخاطب قرار داد: - ندیمه یونا! بانو لیانا را را به اتاق مهمان در قصر ببر تا استراحت کنند. فردا خودم شخصا حضورشان در قصر را به ملکه السا اطلاع می‌دهم. خدمتکار پس از گفتن چشم فرمانده تیان! به همراه آهیا به طرف ورودی قصر راه افتادند. هنوز هم شک و تردید در چشمان آهیا موج‌ می‌زد. نمی‌دانست باید به این‌ها اعتماد کند یا نه؟ از طرفی هم دانستن اینکه ملکه السا از مخالفان اهرمن است و ملکه‌ای مهربان برای سرزمین یخ، بخشی از سرزمین لورلا است، کمی ته دلش را قرص می‌کرد. دیگر هیچ چیز زینتی در قصر نبود که توجه آهیا را به خودش جلب کند. اشیاء و هر آن چیز زینتی که بود به رنگ مشکی درآمده و ظاهر اشرافی و زیبای خود را از دست داده بودند. آهیا با دیدن آن جا پوزخندی به تمام باورهای سابقش زد، آخر او فکر می‌کرد اگر روزی وارد یک‌ قصر افسانه‌ای شود با دیدن زیبایی‌های افسانه‌ای و رویایی آن قصر مات و مبهوت خواهد شد اما اهرمن با طلسم کردن تمام سرزمین و قصرها، باورهای او را خراب کرده بود. ندیمه یونا مقابل یکی از در‌های سالن اصلی قصر ایستاد. دری را که روی آن ستاره‌ای زیبا حکاکی شده بود با کمی فشار باز کرد و داخل شد. آهیا نیز به همراه او رفت. ندیمه یونا به آهیا نگاهی انداخت، دستانش را در پیش بند خدمتکاری‌اش فرو برد و سپس گفت: - اینجا اتاق شماست بانو! هر کاری که داشتید فقط کافیست به من اطلاع دهید!

more_vert درباره رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی

ادامه مطلب

closeدرباره رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی

رحیم مؤذن‌زاده مشهور به «بلال ایران» از برجسته‌ترین اذان‌گوهای ایران و جهان اسلام به شمار می‌آید که اذان او در ۱۳۸۷ خورشیدی به عنوان اثر ملی معنوی شناخته شد. وی شهرتش را از اذانی که در ۱۳۳۴ خورشیدی در رادیو ایران گفت به دست آورد.

more_vert پاشنه آشیل اقتدار افسانه‌ای تیمورتاش

ادامه مطلب

closeپاشنه آشیل اقتدار افسانه‌ای تیمورتاش

مهدی احمدی عبدالحسین تیمورتاش وزیر مقتدر دربار و یکی از مرموزترین و تاثیرگذارترین رجال دوران پهلوی اول بود که عملاً پس از رضاخان دومین مقام حکومت قلمداد می‌شد و صاحب اقتداری افسانه‌ای بود که همین امر هم پاشنه آشیلی شد که مرگش را در کنج فراموشی زندان رقم زد.

more_vert حسن تقی‌زاده؛ سیاست‌مداری تجددخواه و مشروطه‌طلب

ادامه مطلب

closeحسن تقی‌زاده؛ سیاست‌مداری تجددخواه و مشروطه‌طلب

حسن تقی‌زاده از رجال سیاسی و یکی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی با بیش از ۶ دهه فعالیت در تاریخ ایران بود که به خاطر اندیشه‌هایش، مخالفان و موافقان زیادی داشت، بسیاری او را با افکار تجددطلبانه و غربگرایانه می‌شناسند.

more_vert درباره ابوالقاسم سرحدی‌زاده

ادامه مطلب

closeدرباره ابوالقاسم سرحدی‌زاده

 ابوالقاسم سرحدی‌زاده از مدیران باسابقه جمهوری اسلامی که شامگاه ۲۴ تیر ۹۹ درگذشت در دوران مبارزه علیه رژیم ستمشاهی از مبارزان و فعالان این عرصه بود که به دلیل همین فعالیت‌ها دستگیر و زندانی شد. همچنین او پس از پیروزی انقلاب نیز در مسوولیت‌های متعدد، خدماتی به نظام عرضه داشت که سابقه درخشان وی و خدمات بی دریغش برای رفاه، رشد و اعتلای جامعه کارگری تا همیشه تاریخ مانا خواهد ماند. او را به عنوان چشم بزرگ جامعه کارگری کشور می‌شناسند. مردی که به گفته خودش کارگری نکرده بود و آن هم به دلیل زندانی بودن متمادیش بود. وی در همین ارتباط در سخنانی گفته بود: «من که زندانی بودم، چه کارگری؟ اما اتفاقا بیکاری را تجربه کرده ام. بیکاری خیلی سخت است و واقعا اگر آدم در بیکاری بتواند سلامت بیرون بیاید، خیلی کار بزرگی کرده است. چرا که بیکاری منشا خیلی از خطرات و فسادها و سرنگونی‌ها است.» نامش ابوالقاسم سرحدی زاده است. مردی که ادوار سوم، پنجم و ششم نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر عهده داشت و در دولت نخست‌وزیر دوران جنگ، وزیر کار و امور اجتماعی بود. زندگی پراز فراز و نشیب ابوالقاسم سرحدی زاده ابوالقاسم در ۱۳۲۴ خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. او تحصیلات متوسطه خود را در تهران به پایان برد، جوانی که از ۱۹ سالگی به مدت ۱۴ سال زندان و شکنجه را در زندان های ساواک تحمل کرد. او مردی بود که تمام جوانی خود را صرف انقلاب اسلامی کرد. تحمل شکنجه های زندان سبب شد تا دست و پای سمت راستش از حرکت بیفتند. البته سرحدی زاده خودش بارها گفته بود که به علت زندان به این مشکلات دچار نشده است بلکه به علت فشارهای عصبی به این حال و روز افتاده است. این مرد تا آخرین روزهای حیات در سن ۷۵ سالگی کاریزمای یک فعال سیاسی را داشت و براستی می توان گفت که در حوزه اقتصاد و اشتغال کشور صاحب نظر بود. جایگاه ملت انقلابی از نظر سرحدی زاده سرحدی زاده معتقد بود که مسوولان برای بهبود موقعیت کشور باید بهتر ببینند و درک کنند. او در سخنانی در مجلس شورای اسلامی گفته بود: یک نگاه مختصری به اوضاع و احوال جهانی داشته باشیم و بببینیم که در صحنه جهانی در کجا قرار داریم، چه اوضاع و احوالی بر جهان حاکم است و ما به عنوان یک ملت انقلابی و به عنوان انقلاب اسلامی در چه جایگاهی هستیم و چه راه و روشی را باید اتخاذ بکنیم؟ به هر صورت این شرایط فعلی ماست و اگر این بخش را توسعه بدهیم و این راه را دنبال کنیم، برای داشتن یک آینده خوب مطمئن خواهیم بود اما امروز در دنیا موضوع اشتغال و جمعیت، محیط زیست و انرژی مساله اساسی است که ذهن تمامی حکومت های جهان را به خودش مشغول کرده یعنی شما هیچ کشور و هیچ دولتی را نمی توانید پیدا بکنید که فارغ از دغدغه خاطر در این سه مقوله باشد. سرحدی زاده اعتقاد داشت که اشتغال موضوع مهمی است که بسیاری از کشورها درگیر آن هستند.   فعالیت های سیاسی و اجرایی سرحدی زاده سرحدی زاده، پس از پیروزی انقلاب اسلامی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری داشت. او همچنین سابقه عضویت در شورای سرپرستی و قائم‌مقام بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی را نیز در کارنامه خود داشت. سرحدی زاده درباره تصدی بنیاد جانبازان و مستضعفان گفته بود: «زمانی که این تصدی را بر عهده داشتم روزنامه‏ های آیندگان را به این بنیاد واگذار کردم که بعدا نام آن به صبح آزادگان تغییر یافت. من فکر می‏ کنم، علی‏رغم برخوردهایی که با روزنامه ‏ها داشته ‏اند، این روزنامه ‏ها نسبت به قبل بسیار قوی‌تر شده ‏اند. در گذشته (قبل از انقلاب اسلامی) چند روزنامه بود که دارای محتوای چندانی نبودند گرچه که در زندان به سر می‏ بردیم، غذایمان روزنامه‏ اطلاعات و کیهان بود. بالاخره انقلاب شد و روزنامه‏ های خودمان درآمدند.» وی از خاطرات خود در مورد نگاه به مطبوعات در دهه‌ اول انقلاب گفته است: «از سوی دفتر امام (ره)رهنمودهای سودمندی صورت می ‏گرفت. من فکر می‏ کنم اکنون شرایط به نفع روزنامه‏ ها در حال پیش‌رفتن است. فضای جامعه تغییر کرده و پیشرفته شده است. مردم خیلی سریع حساسیت نشان می‏ دهند.» ریاست شورای سرپرستی زندان ها نیز برای مدت کوتاهی بر عهده او بود. وی همچنین وزیر کار و امور اجتماعی در دولت سوم پس از انقلاب اسلامی نیز بوده است که در این دوران فعالیت ها و تلاش های او به زمینه سازی تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام منجر شد. نمایندگی ادوار مجلس سوم، پنجم و ششم را بر عهده داشت. او در دوران نمایندگی در مجلس ششم بر اثر سکته مغزی از ادامه فعالیت در مجلس بازماند. او معتقد بود: «در کشورهای دیگر یک نظمی وجود دارد که همیشه اگر کارگری بخواهد برای کارفرمایی کاری انجام دهد، باید زندگی آن کارگر تامین شده باشد تا بتواند کاری کند. در کشور ما آن قدر حواس کارگر به فشارهای معیشتی معطوف است که اصلا ایمنی و آرامشی ندارند و هیچ روحیه‌ای هم که بتوانند به کار بپردازند و انگیزه برای کار آن‌ها وجود داشته باشد، وجود ندارد. البته قانون کار در یکی از موادش اشاره کرده که باید دستمزد کارگران براساس آن نرخ تورمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، پرداخت شود اما ما هیچ وقت نتوانستیم این موضوع را اجرا کنیم.» سرحدی زاده پیش از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ خورشیدی به حزب ملل اسلامی پیوست. در مهر ۱۳۴۴، همراه با دستگیری‌های اعضای حزب، دستگیر شد، به طوری که در اینباره گفته است: «ارتباط با احزاب داشته ‏ام، ولی فکر می ‏کنم که احزاب نتوانستند به جایگاه شایسته ‏ای در ایران برسند، نمی‏ دانم علت آن چیست؟ مردم از حزب کمتر استقبال می‏ کنند در حالی‌که فردی که دارای شایستگی ‏های لازم باشد در میان مردم با استقبال بیشتری روبه‌رو می ‏شود تا یک حزب؛ البته مشکل دوم ما نبود روحیه‏ کار جمعی است. در اوایل انقلاب غیر از حزب جمهوری اسلامی چند حزب و تشکل دیگر مانند روحانیت مبارز، سازمان مجاهدین انقلاب و... وجود داشتند. وضعیت بیکاری و روند این نرخ از نگاه سرحدی زاده سرحدی‌زاده معتقد بود که تا مسائل سیاسی حل نشوند، موضوع اقتصاد حل نمی‌شود. تا نظم و عدالت وجود نداشته باشد، امکان ندارد، موضوع اشتغال و اقتصاد را سروسامان بدهیم. هرچه تلاش می‌کنیم که نقش بخش خصوصی را زیاد کنیم، هم باز استقبال نمی‌شود. مگر ممکن است اقتصاد چیز جدایی باشد و با عوامل مختلفی حتی بخش فرهنگی و ایدئولوژی‌ها نقش تنگاتنگ دارد. سرانجام سرحدی زاده سرحدی زاده، ‌سرانجام پس از سال ها حضور در عرصه سیاست و فعالیت در امور اجرایی کشور در ۲۴ تیر ۱۳۹۹ خورشیدی در ۷۵ سالگی چشم از جهان فروبست. در همین ارتباط بسیاری از مسوولان اجرایی و سیاسی کشور در پیام های جداگانه ای مراتب تسلیت خود را اعلام کردند.

more_vert کتاب فرای زمین

ادامه مطلب

closeکتاب فرای زمین

کتاب فرای زمین - فصل دوم: زاده نورلاکتاب فرای زمین - فصل دوم: زاده نورلا نوشته‌ی فرشته زمانی، داستان تخیلی و معمایی دختری را به تصویر می‌کشد که پا به جهانی فراتر می‌گذارد. در جلد پیشین رمان فرای زمین خواندید: هیان با شنیدن سخن آهیا از بهت در آمد، به چشمان براق آهیا نگاه کرد و نفسی از سر آسودگی کشید! هیان:- قول می‌دهم! قول می‌دهم که تا به ابد این قلب فقط برای تو باشد!آهیا لبخند زد و با لبخند او صدای دست و هیاهوی مردم به هوا برخاست! چند لحظه نگذشته بود که ناگهان صدایی از آسمان شنیده شد! همه به آسمان شب چشم دوختند! ناگاه قلب‌هایی بزرگ و قرمز رنگ در آسمان پدیدار شدند که از هر کدام آنها، قلب‌های ریز و زیبایی به سمت زمین می‌آمد! برای اولین بار بارش قلب در سرزمین لورلا رخ داد و همه را به وجد آورد! جناب آشیانت رو به همه گفت:- خداوند یکتا با نهایت زیبایی این ازدواج را به رسمیت شناخت!همه دوباره شادی کردند! هیان دست آهیا را گرفت و حلقه را در انگشت او کرد! آن گاه از زیر باران یک قلب به دست گرفت و آن را در دست آهیا گذاشت! آهیا به قلب زیبا و سرخ رنگ نگاه کرد، سپس سر خود را بالا آورد و آن گاه در نگاه جذاب و چشمان یاقوتی هیان غرق شد! هیان با لحنی مهربان و زیبا زمزمه کرد:- دوست دارم آهیای من!آهیا لبخند زیبایی زد و گفت:- من هم دوست دارم عشق حقیقی من!هیان خنده‌ی زیبایی کرد و دست آهیا را فشرد!آن گاه در میان همه، در بین آن همه زیبایی، دو عاشق در آغوش هم فرو رفتند؛آغوشی جاودانه با عشق! در بخشی از کتاب فرای زمین - فصل دوم: زاده نورلا می‌خوانیم: در اتاق خود بر روی مبل نشسته بود. دستی به پیشانی‌اش کشید و قطره اشکی که از‌ چشمش پایین افتاده بود را پاک کرد. دلش برای پدرش تنگ شده بود. برای خانه اش! برای تمام آن زندگی که داشت! اما حالا با یک دنیایی جدید و ناشناخته مواجه بود. دنیایی که گویا متعلق به اوست. درست است که تمام دلتنگی و دوری داشت قلب‌اش را از بین می‌برد. اما اگر یک درصد فقط یک درصد احتمال این باشد که متعلق به این جهان است. پس یعنی همه‌ی اینها را رها کند و برود؟ نه او نمی‌تواند چنین کند... باید بماند و هویت خود را پیدا کند! اصلا اگر واقعا یک حکمت در این اتفاق نهفته باشد، چه؟ از افکار خود خسته شده بود. بین یک دوراهی مانده بود که سرنوشت او را تعیین می‌کرد. از روی مبل بلند شد و به ایوان رفت. نزدیک نرده‌ها شد. هنوز هم در فکر بود که ناگهان دردی در سرش پیچید. کمی خم شد. دستش را به سرش گرفت اما درد تمامی نداشت. به ناگاه چشمانش سیاهی رفت و یک زمزمه در گوش او پیچید: - سرنوشت گریبان تو را می‌گیرد. پس خودت به سمت من بیا! با شدتی غیر قابل باور، گویی‌ که یک نفر او را هل داد، از روی نرده به سمت پایین پرت شد! هیچ چیز دست خودش نبود! جیغ بلندی کشید و درست در آخرین لحظه که می‌خواست با زمین برخورد کند، یک نیروی سبز رنگ همچون گویی محافظ او شد و او را معلق نگه داشت. از پشت نیروی سبزرنگ به پسری نگاه کرد که با آن گوی جان او را نجات داده بود. ولیعهد دایان به مقابل گوی رفت. آنا با تنی خسته و سری مالامال از درد، به چشمان سبز او خیره شد. ناگهان حصار سبز رنگ شکسته شد و آنا با یک جیغ به سمت زمین رفت که در آغوش یک نفر افتاد. چشمان طوسی او در چشمان سبز رنگ یکی حل شد!

more_vert کتاب رویارویی کوتاه با دشمن

ادامه مطلب

closeکتاب رویارویی کوتاه با دشمن

کتاب رویارویی کوتاه با دشمن شامل مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه جذاب و خواندنی است. داستان‌های این کتاب به مسائل گوناگونی می‌پردازد که سعید صیرفی زاده با مهارت غیر قابل وصف خود در قصه‌گویی آن‌ها را به تصویر می‌کشد. او در کتاب رویارویی کوتاه با دشمن (Brief encounters with the enemy) شهر بی‌نام کشور آمریکا و دخمه‌نشینان رها شده‌ی آن را روایت می‌کند. سختی‌ها و پیروزی‌های زودگذر شخصیت‌های این داستان‌ها به قصه‌هایی تبدیل می‌شوند که همواره قابل درک و همچنین به طرز حیرت‌انگیزی عجیب‌اند. داستان‌های این کتاب احساسات عمیقی را در شما بیدار خواهند کرد که گاه خنده‌دار و گاه ویران کننده هستند. این داستان‌ها فرصتی هستند تا نویسنده پنجره‌ای را به سوی رؤیاها و نگرانی‌های مشترک انسان بگشاید و آن‌ها را از دیدگاه جدیدی به نمایش بگذارد. سعید صیرفی زاده را بیشتر بشناسیم: سعید صیرفی‌زاده دسامبر سال 1968 ‌در نیویورک دیده به جهان گشود. او پدری ایرانی و مادری آمریکایی دارد. پدرش، محمود صیرفی‌زاده، زمانی که سعید نه ماه داشت خانواده را ترک کرد و او به همراه مادرش، مارتا هریس بزرگ شد. این نویسنده‌ی ایرانی آمریکایی با نگارش کتاب «زمانی که تخته‌اسکیت‌ها رایگان خواهند شد» توانست جایزه وایتینگ را از آن خود کند و در سال 1393 با انتشار مجموعه داستان کوتاهش به نام رویارویی کوتاه با دشمن در فهرست اولیه جایزه رابرت بینگهام قرار گرفت. در بخشی از کتاب رویارویی کوتاه با دشمن می‌خوانیم: شب قبلش روی تخت دراز کشیده بودم و اخباری در مورد اتفاقات بد میپل تری هایتز را تماشا می‌کردم که اخبار با یک گزارش ویژه قطع شد: جنگ شروع شده بود. حمله به صورت زنده پخش می‌شد، کلی نور و انفجار و توده‌های کوچک دود از دوردست. تق ت‌ ت‌ تق. سربازها جای آنکه - همان‌طورکه به ما القا کرده بودند - در شبه‌جزیره پیاده شوند، داشتند از کوه‌ها پایین می‌آمدند. استراتژی شبه‌جزیره فقط و فقط یک حقۀ استادانه برای فریب دشمن بود. کوه‌ها سه هزار متر ارتفاع داشتند. صدهزار سرباز از یک سمت کوهستان بالا می‌رفتند و از سمت دیگر پایین می‌آمدند. یک هفته طول می‌کشید تا از کوه‌ها عبور کنند. از خودم پرسیدم رسیدن به قله چه حسی دارد؟ تا دیروقت بیدار ماندم و از این کانال به آن کانال رفتم. همۀ کانال‌ها یک فیلم را نشان می‌دادند و تمام متخصصان با هم هم‌نظر بودند: «مقاومت بی‌فایده است.» گویندۀ اخبار گفت: «خانم‌ها، آقایان، کافیه چشم بر هم بگذارید تا این جنگ رو از دست بدید.» صبح اتومبیلم روشن نمی‌شد و مجبور شدم پیاده بروم. هوا یخ بود. عین زمستان. خورشید پنهان بود، باد سختی می‌وزید و پرچم‌ها را مثل شلاق تکان می‌داد. مردم با اتومبیل‌هایشان می‌گذشتند و همه با هم بوق می‌زدند. وقتی به آپارتمان روبرتو رسیدم بی‌حس شده بودم. آب دماغم راه افتاده بود. کرکرۀ مغازۀ پینه‌دوز بالا بود، ولی انگار کسی در مغازه نبود. دست‌هایم را به هم و پاهایم را به زمین کوبیدم تا خون در آن‌ها جریان پیدا کند. پس از پنج دقیقه انتظار، شک کردم حالاست که روبرتو از سر خیابان بپیچد و با یک وسیلۀ الکترونیکی دیگر مرا «سورپرایز» کند. پنج دقیقه پس از آن شاشم گرفت، و خیلی هم شدید شاشم گرفت. ساعت ده و بیست دقیقه دل را به دریا زدم و رو به پنجره فریاد زدم. «روبی!» فهرست مطالبنقشه‌برداریپارانویااشتهاهمکارانرویارویی کوتاه با دشمناپراتورهاپیروزیقدردانی

more_vert سیدعبدالله بهبهانی؛ مجتهد مشروطه‌خواه

ادامه مطلب

closeسیدعبدالله بهبهانی؛ مجتهد مشروطه‌خواه

آیت‌الله سیدعبدالله بهبهانی مجتهد و از رهبران نهضت آزادیخواهی ایرانیان و یکی از افراد تاثیرگذار در پیشرفت اساس مشروطیت بود که بعد از پیروزی جنبش مشروطه به‌عنوان نماینده مجلس انتخاب شد اما حضورش بر عده‌ای گران آمد و او را در خانه‌اش به شهادت رساندند.

more_vert کتاب عبور از رمل خاطرات شنیدنی فرمانده جانباز

ادامه مطلب

closeکتاب عبور از رمل خاطرات شنیدنی فرمانده جانباز

 کتاب «عبور از رمل» در بردارنده خاطرات ابوالفضل حسن بیکی فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع) جهادسازندگی است که به کوشش محمد مهدی عبدالله زاده جمع آوری شده است. همواره تاریخ زندگی بشر شاهد انقلاب و جنگ بوده است؛ تاریخ کشور ما نیز جنگ‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است؛ آنچه در جبهه های ما گذشت سندی پر افتخار برای ملتی وطن دوست و فداکار است. این واقعیت مهم، ضرورت ثبت و ضبط وقایع و حقایق آن دوران را دو چندان کرده است. همانطور که رهبر معظم انقلاب چنین فرموده اند: «امید است تدوین و چاپ کتاب هایی که در همین راستا صورت می گیرد، قدمی موثر و اثری ماندگار به منظور شناساندن فرهنگ و تاریخ دفاع مقدس به نسل های بعد باشد.» بنا بر اسناد محکم، جهادگران استان سمنان از نخستین گروه هایی بودند که صورت سازمان یافته در جبهه جنوب حاضر شدند و با انجام خدمات چشمگیر به سرعت جایگاه مناسبی را کسب کردند. آنها پس از شرکت در چند عملیات مهم، مسئولیت تشکیل قرارگاه حمزه سیدالشهداء(ع) جهادسازندگی را به عهده گرفتند و در این میدان خوش درخشیدند. کتاب «عبور از رمل» در بردارنده خاطرات حاج ابوالفضل حسن بیکی فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء(ع) جهادسازندگی است که برای حضور مستمر در خط مقدم و شرکت در جلسات فرماندهان جنگ، خاطرات شنیدنی از نقش مهندسی رزمی در دفاع مقدس بیان کرده است. حسن بیکی کشاورز زاده‌ای دامغانی و جانباز ۵۰ درصد است که ۲ دوره نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی بوده است. وی در دوران دفاع مقدس، هم رزم شهیدان علی صیاد شیرازی، حسین خرازی، احمد کاظمی، مهدی زین الدین، حسن باقری، مسعود نیاکی، حسن آبشناسان، مصطفی چمران، محمد بروجردی و فرماندهانی چون محسن رضایی و رحیم صفوی بوده است. خاطرات نوشته شده در این کتاب را محمد مهدی عبدالله زاده طی مصاحبه‌های انجام شده جمع آوری کرده و در پاییز ۱۳۹۴ به تهیه کنندگی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان در انتشارات زمزم هدایت به چاپ رسیده است. قسمتی از کتاب چند روز بعد از فتح خرمشهر به صیاد رسیدم. گفت: «ذوق آزادی خرمشهر چه چیزی خوبیه؟! نظامی ها را هم بی نظم کرده. نظامی وظیفه اش این است که وقتی پیروز می شود برود و در نقطه ای سنگر بگیرد تا اگر طرف مقابل خواست پاتک کند، بتواند مقابله کند». او هم سرباز و افسرش را گم کرده بود، همه می رفتند خرمشهر را ببینند. جلوی مسجد خرمشهر پر از نیرو شده بود! نگران بودیم که اگر هواپیما بیاید و بمباران کند، با هر بمبش ۵۰۰ آدم را زمین می ریزد. یک معجزه بود. هزاران آدم جلوی مسجد بود. داخل مسجد هم مملو از جمعیت بود. جمعیت تا کنار اروند پر بود. یک کیلومتر آن طرف اروند، توپخانه های عراق بودند. یک توپ هم شلیک نمی شد. یک کلاشینکف هم شلیک نمیشد.پدافند هوایی ما از خرمشهر خیلی دور بود. خرمشهر یک دفعه سقوط کرد؛ یک دفعه هم آزاد شد. در این آزادی؛ بچه ها این قدر غافلگیر شدند که هیچ پایگاه و هیچ پدافندی جا به جا نشد. یعنی اگر هواپیما می امد و می رفت، فقط باید با کلاش و تیربار و آرپی چی مقابله می کردند. چند روزی که بچه ها آنجا بودند، یک گلوله خمپاره هم نیامدا همین طور جمعیت می آمد و می رفت. چیزی که برای ما خیلی جالب بود، این بود که بعضی از ارتشی‌ها غذا نمی خوردند. سوال می کردیم چرا غذا نمیخورید؟گفتند: «آقا درسته که خرمشهر آزاد شده، ولی پر از ستون پنجم است.» درباره نویسنده عبدالله‌زاده متولد ۱۳۳۱ در شهر دامغان، پژوهشگر تاریخ شفاهی دفاع مقدس و مولف ۲۰ عنوان کتاب در این حوزه است.

more_vert کتاب رویدادهای فرهنگ در زرقان فارس

ادامه مطلب

closeکتاب رویدادهای فرهنگ در زرقان فارس

 کتاب رویدادهای فرهنگ زرقان فارس به قلم دکتر جعفر ملک زاده چاپ و منتشر شد ، این کتاب در بر گیرنده ۶۵ رویدادی است که در یکی دو سده گذشته در زرقان اتفاق افتاده و نویسنده یا شاهد آن بوده یا در باره آن شنیده است. به گفته نویسنده کتاب رویدادهای فرهنگ بنیاد در زرقان فارس ، این رویدادها نشان دهنده این واقعیت است که مردم زرقان از دیر باز مردمی فرهنگی و اخلاقی بوده و با یکدیگر و بیگانگان بر اساس اصول انسانی رفتار می کرده اند. حق کسی را ضایع نمی کرده اند، به فرودستان کمک می کرده اند و در برابر زور گویان می ایستاده اند. جعفر ملک زاده نویسنده و پژوهشگر فرهنگی در پیشگفتار این کتاب آورده است : رازآلودترین و پیچیده ترین واژه ای که نگارنده تا کنون با آن سر و کار داشته همین واژه فرهنگ است که تعریف و معنی آن در قالب کلمه و جمله نمی گنجد. هر چه در معنی این واژه کتابهای لغت نوشته اند در حالی که درست است جامع نیست. آن چه نویسندگان در تعریف آن گفته اند تنها چند نماا ز نماهای بیشمار و رنگارنگ آن را تعریف کرده اند. آیا باید کتابی در تعریف فرهنگ نوشت؟ نه، زیرا تعریف یک موضوع اگر از چند جمله یا نهایتاً از چند سطر بگذرد نمی توان آن را تعریف خواند. پس چه باید کرد به نظر می رسد نباید توقع داشت فرهنگ تعریف شدنی باشد. فرهنگ مقوله ای بسیار گسترده و دارای تعاریف و معانی فراوان است و از جنسی نیست که به راحتی بتوان واقعیت آن را آشکار کرد. همانطور که شکل و قیافه، حالت و نگاه کسی را نمی توان کاملاً آنطور که هست بیان کرد. اما یک چهره نگار چیره دست شاید بتواند آن را نقاشی کند. در حالی که نقاشی باز هم موجودی بی جان است و نمی تواند جایگزین یک چهره جاندار شود. حال اگر این نقاشی را به یک چهره شناس نشان دهیم او خیلی چیزها را از شکل و روحیات صاحب آن چهره در خواهد یافت اما نه همه چیز را. فرهنگ را باید دید، حس کرد، درک کرد، فهمید و در عمل آن را نشان داد. این کتاب با سرمایه گذاری شورای ا سلامی و شهرداری شهر زرقان به چاپ رسیده است. نویسنده کتاب از دوستان و همشهریان و محمد مهدی شفیعی و سید مجتبی زرقانی از اینکه پیشنویس کتاب را مطالعه کردند و نکاتی را یاد آور شدند سپاسگزاری کرده است . کتاب یاد شده از سوی انتشارات ادیب مصطفوی منتشر شده است. شهرستان نوبنیاد زرقان در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال شیراز در استان فارس قرار دارد .

more_vert خود مراقبتی، گام اصلی سلامت در برابر کرونا

ادامه مطلب

closeخود مراقبتی، گام اصلی سلامت در برابر کرونا

- رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: مردم باخود مراقبتی از جمله شستن دست با صابون، دست ندادن، قرنطینه خانگی و حضور نیافتن در مکان‌های شلوغ می‌توانند از بیماری کرونا پیشگیری کرده و از سلامتی خود محافظت کنند. دکتر جلیل کوهپایه زاده، روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه مردم باید خودمراقبتی را فراگیرند، گفت: مردم با خود مراقبتی می تواند از سلامت خود در مقابل بیماری ها از جمله کرونا به نحو صحیح از خود مراقبت کنند در واقع خود مراقبتی، عملی است که در آن هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک ابزار استفاده می‌کند تا از سلامت خود مراقبت کند که گام نخست و اصلی این کار حفظ سلامت است و مردم با این کار یاد می گیرند که چگونه و با چه اصول صحیحی می توانند از سلامت خود که از بالاترین مواهب الهی است، حفاظت کنند. وی قرنطینه خانگی را از دیگر اقدامات خود مراقبتی برای حفظ سلامتی در مقابل کرونا اعلام کرد و افزود: مردم با خود مراقبتی می توانند این دوران را با سلامتی سپری کنند. کوهپیایه زاده، دهان، مخاط بینی و چشم را از مهمترین راه انتقال بیماری های تنفسی از جمله کرونا اعلام کرد و به مردم توصیه کرد دست آلوده را به دهان، مخاط بینی و چشم نزند و با این کار راه انتقال ویروس قطع می شود. از مراجعات غیرضروری به بیمارستان ها خودداری کنیموی از مردم درخواست کرد که از مراجعات غیرضروری به بیمارستان ها خودداری کنند زیرا مراجعه به بیمارستان علاوه بر افزایش بار بیمارستانی، مانع خدمات رسانی مناسب به بیمار شده و هم اینکه افراد سالم در معرض بیماری قرار می گیرند. رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: خیلی از مردم به طور عادی برای درمان سرماخوردگی به پزشک مراجعه نمی کنند و حداکثر به یک درمانگاه، مراکز جامع سلامت یا کلینیک مراجعه می کنند، فردی که علائم اولیه سرماخوردگی را دارد نیازی نیست به بیمارستان مراجعه کند. وی ادامه داد: اگر افراد علائم سرماخوردگی اولیه را دارند به مراکز جامع سلامت، درمانگاه ها و کلینیک ها مراجعه کنند تا در صورت نیاز به بیمارستان هدایت شوند، خیلی از مردم بدون علامت بیماری یا با علامت خفیف، نگران کرونا هستند و به بیمارستان ها مراجعه می کنند که کار اشتباهی است. از کرونا بیماری هولناک نسازیمکوهپیایه زاده اظهار داشت: کرونا یک بیماری ویروسی با کشندگی پایین و شیوع بالا است و مردم نباید از آن بیماری هولناکی بسازند. وی از مردم تقاضا کرد که آرامش خود را حفظ کنند، زیرا استرس سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری می شود. کوهپایه زاده ادامه داد: ماسک برای افرادی که علامت بیماری را ندارند یا در معرض بیماری قرار نمی گیرند، الزامی نیست. وی اظهار داشت: این موضوع برای شرایط فعلی است و ممکن است شرایط طوری تغییر کند و ابتلا به بیماری شایع تر شود و در آن موقع تصمیمات دیگری اخذ می شود. رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه ۲ گروه حتما باید ماسک بزنند، گفت: افرادی که علائم بیماری تنفسی مانند آب ریزش بینی، سرفه و عطسه دارند یا کسانی که با افراد مشکوک، بیمار یا حتی دچار سرماخوردگی، ارتباط دارند، باید از ماسک استفاده کنند. وی تاکید کرد که هر چه مردم در معابر عمومی حضور نیابند و با هم تماس نداشته باشند از چرخه انتقال ویروس جلوگیری می شود. ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تاکنون به بیش از۷۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند. کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت امروز جمعه ۱۶ اسفندماه اعلام کرد: تاکنون موارد ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور به ۴ هزار و ۷۴۷ نفر و فوت ناشی از آن به ۱۲۴ نفر رسیده و همچنین ۹۱۳ نفر بهبود یافته‌اند.

more_vert کتاب «روایت یک موج»نگاهی به چهل سالگی انقلاب

ادامه مطلب

closeکتاب «روایت یک موج»نگاهی به چهل سالگی انقلاب

«روایت یک موج، چهل سالگی آن عطف» عنوان کتابی است که به قلم «شیما تقی‌زاده» در خصوص انقلاب اسلامی و موضوعات مربوط به آن نوشته شده است. این کتاب ۳۷۱ صفحه‌ای، در قطع رقعی و با شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی چاپ گل‌ها منتشر شده و با قیمت هر جلد ۴۰ هزار تومان عرضه شده است. اجازه پرماجرا، مشق شب با اطلاعیه، اشک‌های خواهرم، شجاعتی از جنس زنانه، طعم تلخ تبعیض، روز سرنوشت، بمب خبری در شهر، ورود به دنیای تاریک، زخم‌های ناپیدا، سلول تنهایی، کل کل‌های بچه‌گانه، نسیم آزادی و روز از نو و روزی از نو از جمله بخش‌های این کتاب است. این کتاب مستندی مکتوب از روزشمار انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و نکته‌های زیادی را از آن روزها مطرح کرده است. از ویژگی‌های این کتاب مستندسازی روایت‌هایی است که مطرح شده و در جای جای آن اسناد لازم ارایه شده است.