جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert درباره رسول ملاقلی‌پور

ادامه مطلب

closeدرباره رسول ملاقلی‌پور

 ۱۷ شهریور یادآور سالروز تولد رسول ملاقلی‌پور یکی از برجسته‌ترین فیلمسازان دوران دفاع مقدس است که همانند «ابراهیم حاتمی‌کیا» عمده آثارش به موضوعات جنگ تحمیلی بازمی‌گردد. «نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر» برای یک عمر فعالیت و دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از جشنواره فیلم فجر برای اثر «پرواز در شب» از جمله افتخارات وی محسوب می‌شود.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی فیلم محمد رسول الله (ص) و تحلیل نشانه شناختی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی فیلم محمد رسول الله (ص) و تحلیل نشانه شناختی

مقاله علمی و پژوهشی" فیلم محمد رسول الله (ص) و تحلیل نشانه شناختی " مقاله ای است در 26 صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به فیلم محمد رسول الله (ص) و تحلیل نشانه شناختی ، تنزیه گرایی ، سینما ، پیامبر اسلام ، پرده سینما ، چهره های مقدس و تحلیل صحنه اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert کتاب گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز

ادامه مطلب

closeکتاب گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز

کتاب گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز مجموعه از مطالب ارزشمند و اخلاقی است که بخشی از کتاب تقدیم می گردد:پاداش معلمی که به کودک بسم الله، یاد دهدو حضرت رسول صلی علیه و اله و سلم فرمود: وقتی معلم بسم الله الرحمن الرحیم را به بچه تعلیم داد خدای متعال آزادی (از آتش جهنم ) را برای بچه و پدر و مادرش و برای معلمش بنویسد.و روایت شده که پیامبری از پیامبران خدا بر قبری که صاحبش عذاب می شد مرور کرد سپس مدتی بعد از آنجا گذشت، او را در عذاب ندید ، اصحابش از سبب بر طرف شدن عذاب از او سئوال کردند ، آن حضرت فرمود : او بچه ای را از خود به یادگار گذاشته و مادرش او را پیش معلم آورد و معلم بسم الله الرحمن الرحیم را به او تلقین کرده، پس من حیا می کنم مردی را عذاب کنم که بچه اش بگوید بسم الله الرحمن الرحیم (و نام مرا به عنوان رحمانیت و رحیمیت ببرد و از رحمانیت و رحیم بودن من نیست که کسی را عذاب کنم که فرزندش نام مرا به این عنوان ببرد).و از حضرت رسول (ص ) نقل است که فرمود : کسیکه کاغذی را که بسم الله در آن نوشته برای احترام به پروردگار از مصدقین و تصدیق کنندگان به حساب می آید ، و عذاب از پدر و مادرش تخفیف داده می شود اگر چه مشرک باشند.و فرمود : کسی که در اول وضویش بسم الله بگوید جمیع بدانش طاهر شود و از این وضو تا وضوی بعدی کفاره گناهانش می گردد ، و کسی که بسم الله نگوید بدنش (از گناهان ) پاک نشده مگر همانجا که آب به آن رسیده است.

more_vert کتاب هوش اجتماعی

ادامه مطلب

closeکتاب هوش اجتماعی

رسول رمضانیان در کتاب هوش اجتماعی، با کمک داستان‌های کلامی و تصویری به قابلیت‌های هوش اجتماعی می‌پردازد. به باور مولف، هوش اجتماعی توانایی تعامل افراد با یکدیگر است و موجب هم‌افزایی ارزش افزوده جامعه می‌شود. این هوش فوق‌العاده مهم کمک می‌کند تا دارنده‌ی آن، از گرداب مذاکرات و سوء تفاهم‌ها مثل قایقرانی ماهر ‌بگذرد و بحث را به پایان ببرد.

more_vert مقاله تحلیل و نقد برون‌رفت‌های کلامی از ناسازگاری عصمت و استغفار رسول خدا در حدیث «لَیُغَان»

ادامه مطلب

closeمقاله تحلیل و نقد برون‌رفت‌های کلامی از ناسازگاری عصمت و استغفار رسول خدا در حدیث «لَیُغَان»

مقاله علمی و پژوهشی " تحلیل و نقد برون‌رفت‌های کلامی از ناسازگاری عصمت و استغفار رسول خدا در حدیث «لَیُغَان» " مقاله ای است در 16 صفحه و با 57 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اندیشه نوین دینی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  عصمت، برون‌رفت، توبه، استغفار، معصومان، رسول خدا، حدیث «لَیُغَان»، کلامی پرداخته شده است چکیده مقاله در برخی دعاهای معصومان، عباراتی وجود دارد که ایشان به گناهان خود اقرار نموده و از خداوند طلب بخشش و استغفار کرده‌اند. یک نمونه از این‌گونه روایات، حدیث «لَیُغَان» است که در جوامع روایی اهل‌تسنن و شیعه از پیامبر اکرم| نقل شده است که فرمود: «در هر روز، حجابی مانند ابر، جلوی قلب مرا می‌گیرد و من به همین دلیل، روزی هفتادبار استغفار می‌کنم». این مقاله، برون‌رفت‌های صرفاً کلامی یا آنهایی را که می‌توان در شمار برون‌رفت‌های کلامی قرار داد، گردآوری، تحلیل، رویکردشناسی و ارزیابی نموده است و احتمال‌های گوناگون را در حل اشکال تضاد توبه و استغفار با مقام عصمت معصومان، اعتبارسنجی کرده است. نویسنده در فرجام به این دیدگاه راه یافته است که اگرچه برخی برون‌رفت‌ها به‌لحاظ دلایل سیاقی یا براساس مبانی کلامی هرگز نمی‌توانند پاسخ‌گویی شبهه باشند و مردود به‌شمار می‌آیند، پاره‌ای از آنها مانند حمل طلب آمرزش بر استغفار برای دفع و پیشگیری، نه رفع و درمان، یا استغفار از گناهان امت به‌واسطه رهبر و پیشوا بودن، پاسخ‌های کارساز در رفع شبهه مطرح‌شده به‌شمار می‌آیند دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب علی اول (چهل حدیث درباره اولیات امیرمومنان علی علیه‌السلام)

ادامه مطلب

closeکتاب علی اول (چهل حدیث درباره اولیات امیرمومنان علی علیه‌السلام)

کتاب علی اول (چهل حدیث درباره اولیات امیرمومنان علی علیه‌السلام) نوشته علی اکبر مهدی پور، تلاشی در جهت شناخت وجهی از وجوه بی انتهای شخصیت مولا علی علیه السلام است. در بخشی از کتاب علی اول (چهل حدیث درباره اولیات امیرمومنان علی علیه‌السلام) می‌خوانیم: رسول گرامی اسلام (ص) در صدها حدیث یادآور شده‌اند که امیرمؤمنان (ع) نخستین ایمان آورنده هستند، از جمله یک بار او را خشمگین دیدند و مطلع شدند که برخی از اصحاب او را آزرده‌اند، فرمودند:«یَا أَیُّهَا النَّاس‌ مَنْ آذَى عَلِیّاً فَقَدْ آذَانِی‌، إِنَّ عَلِیّاً أَوَّلُکُمْ إِیمَانا وَ أَوْفَاکُمْ بِعَهْدِ الله‌. یَا أَیُّهَا النَّاس مَنْ آذَى عَلِیّاً بُعِثَ‌ یَوْم‌ الْقِیَامَهِ یَهُودِیّاً أَوْ نَصْرَانِیّا؛های‌ ای مردم! هر کس علی (ع) را بیازارد، مرا آزرده است. هان‌ ای مردم! هر کس علی را بیازارد در روز قیامت یهودی یا نصرانی محشور می‌شود.» و در حدیث دیگری فرمودند:«مَن‌ مَات وَ فِی قَلبِهِ بُغضُ عَلِیِّ بنِ اَبی طالِبٍ فَلْیَمُتْ یَهُودِیّاً أَوْ نَصْرَانِیّا؛هر کس بمیرد؛ در حالی که در دلش کینه علی بن ابی طالب (ع) باشد، یهودی یا نصرانی از دنیا می‌رود.» فهرست مطالبسخن ناشرپیشگفتار[1] نخستین دوستدار مولی از اهل آسمان‌ها[2] نخستین موحد[3] نخستین مسلمان[4] نخستین مؤمن[5] نخستین باور کننده وعده و وعید[6] نخستین تصدیق کننده رسول خدا (ص)[7] نخستین مهاجر به سوی خدا و پیامبر (ص)[8] نخستین نمازگزار[9] نخستین کسی که وارد حوض کوثر می‌شود[10] نخستین برگزیده، بعد از پیامبر (ص)[11] نخستین کسی که او را «امیرالمؤمنین» خواند[12] نخستین کسی که در روز رستاخیز برمی‌خیزد[13] نخستین مصافحه‌ کننده با رسول اکرم (ص)[14] نخستین کسی که سر از تیره تراب برمی‌دارد[15] نخستین کسی که وارد بهشت می‌شود[16] نخستین دیدار کننده پیامبر (ص)[17] نخستین کسی که مورد تکریم قرار می‌گیرد[18] نخستین کسی که خلعت داده می‌شود[19] نخستین کوبنده درِ بهشت[20] نخستین بهشتی، دوستدار علی[21] نخستین کسی که با پیامبر (ص) ملاقات می‌کند[22] نخستین نجوا کننده با پیامبر (ص)[23] نخستین دادخواهی در پیشگاه پروردگار[24] نخستین طرح دعوی در محکمه عدل الهی[25] نخستین مخالفت، نخستین رخنه[26] نخستین شفاعت کننده[27] نخستین کسی که از گوشت بُخت می‌خورد[28] نخستین پیشوا[29] نخستین مظلوم تاریخ[30] نخستین پیکارگر[31] نخستین کسی که با خوارج می‌جنگد[32] نخستین پیشتاز[33] نخستین و واپسین[34] نخستین روزه‌دار و نخستین انفاق‌ کننده[35] نخستین کسی که جانش را در طبق اخلاص نهاد[36] نخستین کسی که لذایذ را بر خودش حرام کرد[37] نخستین کسی که دعوت حق را لبیک گفت[38] نخستین یار و یاور پیامبر (ص)[39] نخستین کسی که از میوه شجره طوبی تناول می‌کند[40] نخستین کسی که از پل صراط می‌گذردکتابنامه

more_vert کتاب 1001 نکته از ولایت امیرالمؤمنین علی (ع)

ادامه مطلب

closeکتاب 1001 نکته از ولایت امیرالمؤمنین علی (ع)

مجموعه مظهرالعجایب 5 کتاب درباره حضرت امیر المومنین علی (ع) است هر یک کلمه 1001 را یدک می‌کشند و به گوشه‌ای از ابعاد زندگی با برکت اولین امام شیعیان می‌پردازند. عدد 1001 این مجموعه کتاب هم فلسفه جالبی دارد. در حدیثی از رسول خدا(ص) داریم که علی جان! تو در امت من به مثابه سوره توحید هستی و جمع ابجد سوره توحید می‌شود عدد 1001 که مولف از آن در نوشتن کتاب‌هایش استفاده کرده است. این کتاب‌ها بسیار خوش خوان و روان نوشته شده و با استقبال بسیار خوب مخاطبان هم مواجه بوده است. کتاب "1001 نکته از ولایت امیر المومنین علی (ع)" با دیگر کتاب های "رمزی واحدی" در این حیطه متفاوت و مستقل است.نویسنده در این کتاب صرفا به مساله ولایت علی(ع) پرداخته است.در این کتاب در فصل اول ابتدا ولایت ایشان قبل از خلقت بررسی شده است که علی(ع) نوری در آسمان ها بود.در فصل دوم ولایت علی(ع) در زمانی انبیا گذشته بررسی شده است و روایت‌هایی که در این زمینه وجود دارد.فصل سوم هم به ولایت علی(ع) در قرآن و آیات مربطه پرداخته شده است. همچنین بخش قابل ملاحظه‌ای از این کتاب به بحث ولایت امیرالمومنین در کتب شیعه و سنی اختصاص دارد. این کتاب با استفاده از تفاسیر و احادیث شیعه و سنی و مستندات مهم دیگری در باب ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام تدوین یافته است که شامل اثرات ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در دنیا، قبر، برزخ، قیامت و ...اثبات ولایت امیرالمومنین فهرست مطالب فصل اول: ولایت امام على (ع) در ادیان و انبیاء گذشتهفصل دوم: ولایت امام على (ع) در معراج رسول‏ خدا(ص)فصل سوم: ولایت امام على (ع) در قرآن‏ کریمفصل چهارم: امامت امام على (ع) در احادیث شیعهفصل پنجم: روز غدیر و خطبه پر نور غدیر و...فصل ششم: ولایت امام على (ع) در کتب اهل سنتفصل هفتم: اثرات ولایت امام على (ع) در دنیافصل هشتم: اثرات ولایت امام على (ع) در قبر و قیامتفصل نهم: احادیث تمثیلى در باب ولایت و امامت امام على (ع)فصل دهم: ولایت امام على (ع) در کلام علماءفصل یازدهم: امام مهدى (ع) و امامت امام على (ع)

more_vert کتاب «دهه شصتی‌ها»

ادامه مطلب

closeکتاب «دهه شصتی‌ها»

 کتاب «دهه شصتی‌ها» به قلم رسول مرادی نویسنده و فعال فرهنگی کرمانشاهی تالیف شد. جنگ تحمیلی، ساده زیستی، مدرسه، عید نوروز، تلویزیون، تابستان، ازدواج و نوستالژی های دهه شصت بخش هایی از کتاب دهه شصتی هاست که نویسنده به آن پرداخته است. در این کتاب همچنین سختی ها و مرارت های زندگی بچه های دهه ۶۰ بازآفرینی شده است. کتاب دهه شصتی ها توسط انتشارات ساریناپژوه راهی بازار نشر شده و هم اکنون با قیمت ۳۵ هزار تومان در دسترس علاقه مندان است. رسول مرادی، مولف کتاب دهه شصتی ها گفت: در این کتاب سعی شده تا بطور مختصر برخی از رفتارها و هنجارهای زیبای دهه شصت مانند ساده زیستی و سبک زندگی خاص آن دهه منعکس شود تا هم تجدید خاطره و هم وسیله ای باشد برای انعکاس آداب و سنت های نیکوی آن زمان. مرادی افزود: کسانیکه دهه شصت را تجربه کرده اند روزهای پر فراز و نشیبی را به خود دیده اند و این نحوه زندگی هیچ گاه از ذهن همه کسانی که در آن زمان نفس کشیده اند پاک نخواهد شد و آنان علاقه دارند تا به هر بهانه ای خاطرات آن سالهای به یاد ماندنی برایشان تداعی شود.   مولف کتاب دهه شصتی ها خاطرنشان کرد: منظور از دهه شصتی ها همه بچه های باصفا و صمیمی این دهه و متولدان اواخر دهه ۵۰ است و این بچه های صبور و امتحان پس داده در کنار خاطرات شیرین و ماندگار دهه شصت، سختی ها و مرارت های زیادی را به چشم دیدند و از آن دم نزدند. مرادی گفت: این کتاب را بعنوان هدیه ای ناقابل به همه علاقه مندان فرهنگ ایرانی و اسلامی، مردم عزیز ایران و بویژه دهه شصتی های دوست داشتنی و سزاوار تکریم تقدیم می کنم و امیدوارم مورد استقبال و رضایت قرار گیرد. وی با اشاره به تالیف کتاب ضرورت بازنگری در رسانه های ایران در چند ماه گفت: متاسفانه غیر از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه تاکنون هیچ ارگان فرهنگی حمایتی از این کتاب نکرده است. این مولف و فعال فرهنگی و رسانه ای خاطرنشان کرد: این عدم حمایت ها آن هم در شرایط پرتورم کنونی کشور کار را به جایی رسانده که در بسیاری از مواقع تیراژ کتاب به زیر ۲۰۰ جلد کاهش یابد و این در حالی است که در کشوری مانند ترکیه تیراژ کتاب زیر ۶۷ هزار جلد نیست و جامعه ای به کتاب و جایگاه آن اهمیت ندهد با مشکلات و آسیب های فراوانی روبرو می شود.

more_vert کتاب تثبیت نظام ولایی: تدبر در سوره مبارکه حجرات

ادامه مطلب

closeکتاب تثبیت نظام ولایی: تدبر در سوره مبارکه حجرات

کتاب تثبیت نظام ولایی: تدبر در سوره مبارکه حجرات سومین جلد از سلسله درس گفتارهای علی صبوحی طسوجی است که علاوه بر ارائه‌ تکنیک‌های تدبر در یکی از سوره‌های مبارکه قرآن کریم، شما را به فضای اجتماعی، سیاسی و... حکومت‌های بر پایه ولایت می‌برد. محتوای این کتاب حاصل چهار جلسه سخنرانی استاد است که در تابستان و پاییز سال 1392 در هیئت قرآن و عترت در تهران ایراد شده است. سورۀ مبارکۀ حجرات با یک بحران در جامعۀ اسلامی مقابله می‌کند. بحرانی که نوعاً جامعۀ اسلامی در معرض گرفتاری به آن هست. این بحران سه ضلع دارد: خود را جلوتر از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم انداختن، شکل‌ گیری رهبری موازی در جامعه، باز شدن زبان آن‌هایی که تا به‌ حال جرأت اظهار نظر و ادعا کردن را نداشته‌اند، بر اثر متزلزل شدن انسجام جامعه. سورۀ مبارکۀ حجرات با سه قدم اصلاحی، برای هر سه ضلع این بحران، نسخه‌ای ارائه می‌کند. این سوره، سوره‌ی تثبیت نظام ولایی است و در مقابل بحران نظام ولایی در جامعه‌ی اسلامی قرار دارد. در بخشی از متن کتاب تثبیت نظام ولایی؛ تدبر در سوره مبارکه حجرات میخوانیم: "به‌ طور کلی هرکس که هم‌ عرض پیامبر خداوند (ص) ایستاد و شما را دعوت کرد، فاسق است. نباید این سؤال برای ما پیش بیاید که «اگر فاسق نبود، چه کنیم؟» مگر می‌شود کسی در عرض پیامبر خداوند (ص) حرف بزند و فاسق نباشد؟ اصلاً فاسق بودن او به این دلیل است که حکمی ‌خلاف حکم رسول داده است و می‌خواهد خلاف نظر رسول اجرای حکم کند و مردم را خلاف نظر ایشان با خودش همراه کرده است و مردم از پیامبر توقع پیدا کردند که نظر آن فرد و طرفداران او را تأیید کند و از آن‌ها تبعیت کند. ما باید فریب رهبری‌های موازی را نخوریم. البته در کنار این موضوع، این را هم مطرح می‌کند که این رهبری‌های موازی در بستر بداخلاقی‌های اجتماعی شما شکل می‌گیرد. باید این بداخلاقی‌های اجتماعی مانند تمسخر، بدگویی، لقب حاکی از فسق به یکدیگر دادن، تجسس، غیبت و سوءظن را اصلاح و برطرف کنید. برتری فقط به تقواست." فهرست مطالبمقدمه کلام حق (آیات تدبر) شرح نور (روایات تدبر) سخن آشنا (توصیه امام راحل (قدس سره) و رهبر عظیم‌الشأن امت اسلامی درباره تدبر) مفهوم‌ شناسی تدبر در قرآن کریم. پاسخی مهم به پرسشی مهم. توجّه پاسخ به یک شبهه معرفی سوره و سیاق‌های آن. نمودار سیاق‌ها و فرازهای سوره حجرات.تدبّر در سوره مبارکه حجرات.سیاق اول: آیات 1 تا 5. سیاق اول - فراز اوّل: آیه 1. پیرامون نظام حکومتی اسلام. سیاق اول - فراز دوم: آیات 2 تا 5. پیرامون وضع الفاظ برای ارواح معانی. پیرامون شأن نزول‌های دروغین. جمع‌بندی سیاق اول سوره سیاق دوم: آیات 6 تا 13. سیاق دوم - فراز اول: آیات 6 تا 10. جمع‌بندی فراز اول از سیاق اول. سیاق دوم - فراز دوم: آیه 11. پیرامون تمسخرهای ملّیتی و حزبی. خاطره‌ای از دیدار با رهبری. سیاق دوم - فراز سوم: آیه 12. سیاق دوم - فراز چهارم: آیه 13. جمع‌بندی سیاق دوم سوره سیاق سوم: آیات 14 تا 18. سیاق سوم - فراز اول: آیات 14 تا 16. مقصود از «الاَعراب» در آیه 14. سیاق سوم - فراز دوم: آیات 17 و 18. جمع‌بندی سیاق سوم. جمع‌بندی سوره حجرات.پرسش و پاسخ سوره حجرات.1- جنگ مذکور در سوره، میان چه کسانی است؟. 2- مگر می‌شود که دو طایفه از مؤمنان با هم بجنگند؟. 3- آیا دو طایفه درگیر، جزء همان تسلیم‌ شدگان مذکور در آیه 14 هستند؟. 4- تحلیل صرفی و معنایی عبارت «بِئسَ الاسمُ الفُسوق» و ارتباط آن با عبارت «وَلا تَنابَزوا بِالاَلقاب» چگونه است؟ 5- در سوره، مقابله بیش‌تر است یا ملاطفت و پیشگیری؟6- آیا دو سیاق اول سوره هشدار حفظ وحدت و سیاق سوم، معرفی بیگانگان از جامعه است؟7- آیا گروه سوم جزء مؤمنان نیستید؟8- سؤالاتی پیرامون «الاَعراب» 9- اتصال آیه 13 به ماقبل است یا به مابعد؟10- سؤالاتی پیرامون آیاتی که رسول خدا(ص) را مورد خطاب یا اشاره قرار داده استپیرامون تمام نشدن جریان پیامبر (ص) و جانشینی ایشاندو نکته پیرامون روش صحیح بحث کردن. بحثی راجع‌به ولی‌فقیه زمان

more_vert کتاب بهترین آفریده خداوند: اوصاف حضرت امیرالمومنین (ع) از زبان مشایخ اهل سنت

ادامه مطلب

closeکتاب بهترین آفریده خداوند: اوصاف حضرت امیرالمومنین (ع) از زبان مشایخ اهل سنت

کتاب بهترین آفریده خداوند: اوصاف حضرت امیرالمومنین (ع) از زبان مشایخ اهل سنت نوشته‌ی عبدالرحیم مبارک، خلاصه‌ای است از احادیث و روایاتی که صرفاً به گونه‌ای شگرف از الطاف الهی نسبت به امیرالمؤمنین (ع) سخن می‌گوید. هر چند مقام و مرتبه‌ی حضرت محمّد (ص) از تمامی آفریدگان بالاتر است؛ امّا در میان مخلوقات، هیچ یک در داشتن فضائل و مناقب و کرامات به پای امیرمؤمنان حضرت علیّ بن ابی‌طالب (ع) نمی‌رسد؛ کسی که رسول خداوند ایشان را «خیرُ البریه‌ی؛ بهترین مخلوقات» نامیدند و خداوند علیّ اعلی نام ایشان را «علیّ» گذاشت؛ بلندمرتبه و ستودنی. با وجود این که شناخت درست امام علی (ع) را جز در توان خداوند و رسولش (ص) نیست؛ اما در تعریف و تمجید و برشمردن فضائل بی‌شمار حضرت امیرمؤمنان (ع) کتاب‌های بسیاری نوشته شده است که بسیاری از آن‌ها متعلّق به شیعیان و ولایتمداران به ولایت اهل بیت (ع) است. در این میان عبدالرّحیم مبارک مناقب امیرمؤمنان علی (ع) را از گوشه گوشه‌ی کتب اهل سنّت جمع‌آوری کرده و کتاب محقّقانه و بی‌نظیری با نام "خیرُ البریه‌ و الالطاف الالهیه" تدوین نموده است. فهرست شگفت‌انگیز این اثر به نحوی است که خواننده‌ی شیعه در ابتدای امر از خود می‌پرسد، آیا به راستی چنین ویژگی‌ها و خصائلی از حضرت علی (ع) در کتاب‌ شیعیان نقل شده است که اهل سنت آن را نقل کرده‌اند؟! ویژگی‌هایی همچون: آفریده شدن موجودات از نور حضرت علی (ع)، الطاف خداوند به امیرالمؤمنین (ع)، علی (ع) به منزله‌ی کعبه و قرآن و...، سبقت امیرالمؤمنین (ع) در نماز و روزه و جهاد و...، آیات نازل شده درباره‌ی حضرت علی (ع)، علوم بی‌پایان امیرالمؤمنین (ع)، شباهت حضرت علی (ع) به انبیای الهی، همراهی امیرمؤمنان با تمامی پیامبران الهی (ع)، ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) در عرش الهی، حضرت علی (ع) در معراج رسول خدا (ص)، محبّت و علاقه‌ی فراوان ملائکه به امیرمؤمنان (ع) و... فصل نخست کتاب بهترین آفریده خداوند به مقصودِ عبارت «خیر البریّۀ»، با استناد به روایات می‌پردازد؛ فصل دوم اقوال گروهی از علمای اهل سنّت در شأن و منزلت امیرالمؤمنین (ع) و پیشتازی او در میادین مختلف را نقل می‌کند و فصل سوم شامل تعدادی از روایاتی است که نوری بر مقام شامخی که امیرالمؤمنین (ع) پای بر آن نهاده، افکنده و منزلت خاصّ او نزد رسول خدا (ص) و شأن خاصّ او که وی را شایستهٔ تمامی این الطاف الهی منحصر به فرد و مداوم نموده است، بیان می‌کند. اثر حاضر به تمامی دوست‌داران حضرت امیر (ع)، محقّقان شیعه و اهل سنّت و تمامی حقیقت‌جویان پیشنهاد می‌شود. در بخشی از کتاب بهترین آفریده خداوند می‌خوانیم: پس از این همه، خداوند تعالی گام‌های دیگری در بیان گزینش‌های ربّانی برای امیرالمؤمنین (ع) و جریان عنایات آسمانی به وی در عرصه‌های مختلف زندگی، برمی‌دارد. بر این اساس، شاهد تفاخر ولید بن عقبه به علی (ع) مبنی بر اینکه نیزه‌اش از او تیزتر و زبانش گشاده‌تر و نفراتش از او فزون‌تر است، هستیم که امیرالمؤمنین (ع) به او پاسخ می‌دهد که: «ساکت باش! جز این نیست که تو فاسقی بیش نیستی!» و اگر کسی جز امیرالمؤمنین (ع) این سخن را بر زبان رانده بود، مستوجب حدّ قذف (تهمت) می‌شد. در حالی که می‌بینیم آسمان دخالت کرده و بر کلام امیرالمؤمنین (ع) صحّه می‌گذارد و او را مؤمن و دشمنش، ولید را فاسق توصیف می‌کند. سپس میان آن دو، با برتری‌بخشیدن به مؤمن مجاهد، یعنی علی (ع) بر دشمن فاسقش، ولید تمایز قائل می‌شود. سپس سورۀ دیگری (سورۀ حجرات) را نازل می‌کند و در آن، مجدّداً ولید را فاسق توصیف کرده و از پیامبر (ص) می‌خواهد خبری را که ولید آورده است، مورد بررسی قرار دهد. سپس آسمان در تفاخر متقابل میان عبّاس و طلحه و علی (ع) - همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم - دخالت کرده و بر سخن امیرالمؤمنین (ع) صحّه می‌گذارد و تقارن میان آب دادن به حاجیان و آباد کردن «مسجد الحرام» و ایمان علی (ع) و جهادش را انکار می‌نماید و در سومین مداخله، کلام امیرالمؤمنین (ع) را در هنگامی که گفت مردم را یارای صدقه دادن قبل از نجوا با رسول خدا (ص) نیست، تصدیق نموده و از همین‌رو، خدای تعالی به خاطر علی (ع) به این امّت تخفیف داده و آیۀ فرمان دادن به صدقه در هنگام نجوا با رسول خدا (ص) را نسخ می‌نماید. فهرست مطالبمقدّمه‌ی ناشرمقدّمۀ ناشر کتاب به زبان عربیمقدّمۀ نویسندهباب‌بندی روایاتگفتار اوّل: خیرالبریّه کیست؟گفتار دوم: آنچه در مورد امیرالمؤمنین (ع) گفته شده استگفتار سوم: ویژگی‌های امیرالمؤمنین (ع)گفتار چهارم: شباهت‌های علی (ع) به انبیاء و اولیاء (ع)گفتار پنجم: الطاف الهی دربارۀ علی (ع)گفتار ششم: جهاد علی (ع)گفتار هفتم: مشاهدات رسول اکرم (ص) در معراجگفتار هشتم: علی (ع) و ملائکه (ع)گفتار نهم: آیات و احادیث وارد شده در ستایش منزلت علی (ع)گفتار دهم: نزول هدایای آسمانی برای علی (ع)گفتار یازدهم: استجابت دعای پیامبر (ص) در حقّ امیرالمؤمنین (ع)گفتار دوازدهم: اخبار غیبی در حقّ امیرالمؤمنین (ع)گفتار سیزدهم: خبرهای غیبی پیامبر (ص) در حقّ امیرالمؤمنین (ع)گفتار چهاردهم: کرامات پدیدار شده از حضرت علی (ع) در کائناتگفتار پانزدهم: استجابت دعای امیرالمؤمنین (ع)گفتار شانزدهم: تحقّق پیش‌گویی‌های امیرالمؤمنین (ع)گفتار هفدهم: شهادت حضرت امیر (ع)گفتار هجدهم: منزلت حضرت امیر (ع) در روز قیامتگفتار نوزدهم: ضرورت پیروی از علی (ع) در فتنه‌هاگفتار بیستم: علی (ع) وصیّ و خلیفۀ رسول خدا (ص)گفتار بیست و یکم: امیرالمؤمنین (ع) بر حقّ و دشمنانش بر باطلندسخن پایانیفهرست منابع

more_vert کتاب بنیان‏ های نظری و عملی موسیقی فیلم

ادامه مطلب

closeکتاب بنیان‏ های نظری و عملی موسیقی فیلم

این کتاب مجموعه‌ای است که، ضمن بررسی بنیان‌های نظری و عملی موسیقی فیلم، نیم‌نگاهی به جایگاه موسیقی فیلم در حوزۀ سینمای کشورهای اسلامی می‌اندازد. به‌کارگیری طیف متنوع موضوعات، از بررسی جنبه‌های کاملاً نظریِ موسیقی فیلم گرفته تا وقایع‌نگاریِ موسیقی در سینمای عرب و تجزیه و تحلیل موردیِ موسیقی فیلم‌های مذهبی به شکل تطبیقی، امکان واکاوی چندسویۀ این بحث را از منظرهای کاملاً بدیع و متنوع فراهم می‌سازد. در کشور ما، منابع محدودی در زمینۀ موسیقی فیلم منتشر شده است که بخش اعظم آن‌ها به صورت ترجمۀ مستقیم یا غیرمستقیمِ آرای نویسندگان غربی است. این طرحِ پژوهشی بر آن است تا زوایای جدیدی از جایگاه موسیقی در سینمای غیرغربی را ارائه نماید و برای دستیابی به این مهم، موضوع را از زاویۀ نگاه هنرمند شرقی به مخاطبان عرضه می‌دارد. در دو فصل آغازین این کتاب، مقالاتی ارائه شده که پایه‌های نظریِ کاربرد موسیقی در سینما را موشکافی می‌کند. فصل اول، با عنوان «بهره‌های متقابل موسیقی و درام»، به تجزیه و تحلیل ساختاریِ موسیقی و درام می‌پردازد. این تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که چگونه عناصر سازندۀ موسیقی و درام قابلیت توصیف مشترک می‌یابند و افراد چگونه می‌توانند از این رهگذر به یک همانیِ ساختاری در مطالعۀ این دو دست یابند. فصل دوم نیز به بررسی راهکارهایی در زمینۀ موسیقی متن فیلم می‌پردازد. در این فصل، بیشتر بر دو حوزۀ تخصصی فرم و سازگزینی تأکید می‌شود. فصل سوم، که مفصل‌ترین بخش کتاب است، به بررسی جایگاه موسیقی در سینمای مصر می‌پردازد. در این فصل، تاریخ سینمای مصر و جایگاه موسیقی، در اولین فیلم‌های عربی، بررسی و مباحث مربوط به تغییر و تحولات انواع موسیقی، که در این سینما به بهره‌برداری رسیده، بررسی می‌شود. فصل چهارم این کتاب ارائۀ یک مطالعۀ تطبیقی در زمینۀ بررسی موسیقی فیلم‌های مذهبی اسلامی و مسیحی است. این بررسی از طریق مطالعۀ موردی فیلم‌های محمد رسول‌الله و مصائب مسیح صورت گرفته است. فهرست مطالبمقدمهفصل یکم /دکتر محمد رضا آزاده فربهره ‏های متقابل موسیقی و درام‏کاربردهای مستقیم و غیرمستقیم موسیقیفرآیند خلق اثرعناصر و ابزار هنری در موسیقی و درام1. ملودی و دالآفرینشساختار ملودی و دال2. برجستگی، تعادل و پیوستگی3. ریتم‏4. تنالیته و مدالیته5. دینامیسم6. رنگ7. آرتیکولاسیون8. نقش مندی (فونکسیون)ساختمان هنریساختمان کلیساختمان درونیطرح تماتیکنتیجه‏ گیریکتابنامهفصل دوم /حمیدرضا رضاییفرم و سازگزینی در موسیقی فیلمکتابنامهفصل سوم /دکتر محمد رضا آزاده فرموسیقی فیلم در سینمای مصر: آوازها و رقص‏ های عربی، هارمونی، و سازبندی غربیویژگی‏ های ساختاری موسیقی در سینمای مصرمطالعۀ موسیقی فیلم در پس ‏زمینۀ اجتماعی مصرنقش موسیقی در زندگی روزمرّهآواز و موسیقی از عوامل تضمین‏ کنندۀ گیشهعلل گرایش تماشاگران عرب به فیلم ‏های موزیکالموسیقی و زبانموسیقیِ عواطفمقتضیات زمانموسیقی و ساختار فیلمنتیجه‏ گیریپیوست: چهل فیلم برجستۀ تاریخ سینمای مصرفصل چهارم /دکتر صادق رشیدیبررسی تطبیقی موسیقی فیلم‏ های مذهبی اسلامی و مسیحی: مطالعۀ موردی فیلم‏ های محمد رسول‏الله و مصائب مسیحمقدمهمبانی نظریموسیقیِ فیلمبازنمایی در موسیقی فیلمبازنمایی در موسیقیموسیقی فیلم محمد رسول‏اللهنتیجه‏ گیریکتابنامه

more_vert کتاب مدرسه آل الرضا

ادامه مطلب

closeکتاب مدرسه آل الرضا

پیامبر اعظم صلى‌الله‌علیه‌و‌آله : اِنّى تارِکٌ فیکُمُ الثَّقَلَیْنِ کِتابَ اللّه‌ِ وَ عَتْرَتى. رسول‌خدا صلى‌الله‌علیه‌و‌آله همواره مسلمان را به پیروى و الگوگیرى از خاندان پاک و بزرگوار خود سفارش مى‌نمود. توجّه به اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروى از آنان، شیوه‌هاى گوناگونى دارد که گاهى در قالب ابراز محبّت، توسّل به آنان، زیارت حرم‌هاى مطهّر آن بزرگواران، تجلیل از نام آنان، برگزیدن نامشان براى فرزندان، افتخار نمودن به همنامى با ایشان و دیگر گونه‌هاى بزرگداشت از آل‌اللّه‌ انجام مى‌گیرد. یکى از راه‌هاى درس گرفتن از اهل‌بیت علیهم‌السلام خواندن سخنان آن پیشوایان و عمل نمودن به آن‌ها است. همان سخنانى که قلب‌ها را زنده کرده و دل مؤمنان را شاد و پر نشاط مى‌کند. در این کتاب 365 حدیث برزگزیده از امام رضا و فرزندانش نگاشته شده است.

more_vert جشنواره فجر؛ رویدادی ملی با ظرفیتی جهانی

ادامه مطلب

closeجشنواره فجر؛ رویدادی ملی با ظرفیتی جهانی

 جشنواره فیلم فجر در واقع رویدادی فرهنگی و اجتماعی به شمار می‌رود که هر ساله و با آغاز دهه مبارک فجر در تهران و دیگر استان‌های کشور برگزار می‌شود و توانسته است با بیش از چهار دهه فعالیت مستمر و بدون تعطیلی، نام خود را به عنوان رخدادی مهم و تاثیرگذار برای دیده شدن و فروش آثار سینمایی تثبیت کند.

more_vert کتاب زندگی به سبک مادر

ادامه مطلب

closeکتاب زندگی به سبک مادر

کتاب زندگی به سبک مادر نوشته سید محمدعلی جلالی؛ مبنی بر تعمیق و گسترش باورهای دینی و افزایشی بصیرت عمومی در دفاع از ولایت، بهترین سند و روشن‌ترین منشور حمایت از ولایت را در قالبی نو نوشته است. پس از وفات حضرت رسول اکرم (ص)، دو حادثهٔ مهم و سرنوشت‌ساز روی داد که تمامی حوادث بعد از خود را تحت تأثیر قرار داد؛ تشکیل سقیفه و دیگری غصب فدک. پس از مدت بسیار کوتاهی از این دو رویداد و بعد از چند بار پیگیری برای بازپس‌گیری فدک و بی‌نتیجه بودن آن، حضرت زهرا (س) در مسجدالنبی، حاضر شد و خطبه‌ای را در حضور مهاجرین و انصار ایراد فرمود که به «خطبه فدک» معروف گردید. این خطبه نه تنها مسائلی مربوط به فدک و حق اهل‌بیت (ع) را در آن به روشنی و اتقان، اثبات می‌کند؛ بلکه مشتمل بر مضامین بلند در معارف اعتقادی است. بیان اصولی اعتقادی با بیانی شیوا، از توحید گرفته تا نبوت و معاد، اسرار احکام و اوامر و نواهی الهی، ذکر وضعیت زندگی مردم قبل از بعثت رسول خدا (ص)، مبارزات و تحمل سختی‌ھای پیامبر و امیرالمؤمنین (ع) برای پیروزی و تثبیت دین خدا، فتنه‌های دشمنان و برخی منافقان در تمامی این زمان‌ها، تعیین جانشینی امیرالمؤمنین (ع) از طرف خدا در روز غدیر، رحلت پیامبر (ص)، و عهدشکنی اصحاب، و مخالفت با حکم خدا در قرآن، غصب فدک و کنار زدن احکام صریح ارث و هبه و بسیاری موضوعات دیگر، ازجمله مطالب این خطبه است که در نهایت اختصار و در اوج استحکام و زیبایی بیان شده است. تأکید اصلی حضرت در این خطبه بر مسئله‌ای بسیار مهم است و آن مخالفت با انحراف در حکیم الله است. حضرت برای استیفای حق شخصی خود قیام نکرد؛ بلکه می‌خواست در مقابل ضربه به دین و انحراف در اسلام بایستد. همچنین حضرت به صورت مکرر، سکوت جامعهٔ مسلمین، در برابر این انحراف و غصب حق را به شدت محکوم فرمودند. از همین روست که مطالعه و دقت در این خطبه، دارای اهمیتی ویژه است. فهرست مطالبزندگی به سبک مادررسم ادب سیاه‌سفید یا رنگیپروردگار مهرباندارایی ارزشمنداز خود گذشتنپیامبر دلسوزمسلمانان مسئول ملاک انتخابهمه‌فن حریفبهترین و کامل‌ترینامر و نهى افتخار بی‌همتاعزت اسلامیبرادر پیامبراز دشمن بدتربه‌بهانهعلم تا عملدر ظاهر، در واقعتاریکی محضروشنگریقدرت استدلالنگاه متفاوتقانون جنگلمعلمسفر بدون بازگشتدیدن و دیدنیاران بی‌وفافقط خودملقمه‌های آتشینفقط خداخطبه‌ حضرت زهرا(س)مسابقهپاسخنامه

more_vert زنانِ دغدغه‌مند؛ وجه بارز سینمای دهۀ ۸۰

ادامه مطلب

closeزنانِ دغدغه‌مند؛ وجه بارز سینمای دهۀ ۸۰

سارا بقاییدر سینمای دهه 80 شاهد هستیم که زنان، در قالب فیلم‌هایی با رویکردهای جدید، نه‌تنها فضایی برای خود در جایگاه بازیگر نقش اول و اصلی دارند بلکه نقش‌هایی مگو یا کمتر گفته‌شده را به تصویر می‌کشند. مطالعه دهه ۸۰ در سینمای ایران را می‌توان بازتاب شرایط و ماهیت این برهه از تاریخ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دانست. حرکت به سمت مدرنیته در رفتار، پوشش و سبک‌های زندگی (مثلاً مصادیقی چون: طرز آرایش و پوشش و استفاده از واژگان لاتین در دیالوگ‌ها و حضور در کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها) را می‌توان مشخصه برجسته سینمای دهه ۸۰ در قیاس با دهه‌های پیش از خود برشمرد. لزوماً نمی‌توان این موارد را ارزش‌گذاری یا تعبیر به مسائل غیرارزشی کرد و بهتر است آنان را با توجه به شرایط جامعه ایران در دهه ۸۰، شرایط اقتصادی، و خروج از جنگ، بحران و ایده‌های آرمان‌خواهی و بهبود طلبی، مدنظر قرار داد. زنان قهرمان؛ دغدغه‌مندان امیدوار یکی از برجسته‌ترین مفاهیم قابل‌ذکر در سینمای دهه۸۰، حضور دوباره زنان روی صحنه به‌عنوان نقش اول و اصلی فیلم با روایت‌های متفاوت و متنوع و نه لزوماً نقش‌های قبلی (همسر یا مادر فداکار) است. در این دهه شاهد هستیم که در قالب فیلم‌هایی با رویکردهای جدید، زنان نه‌تنها فضایی برای خود در جایگاه بازیگر نقش اول اصلی دارند بلکه در این داستان‌ها نقش‌هایی مگو یا کمتر گفته‌شده را به تصویر می‌کشند. بازی مژده شمسایی در نقش گل‌رخ کمالی در فیلم «سگ‌کشی» (ساخته بهرام بیضایی ۱۳۸۰) را بدون شک می‌توان مثالی برجسته ازاین‌دست برشمرد. این فیلم علاوه بر وجوه برجسته که منتقدان آن را با آثار نامداران سینمای کلاسیک مقایسه کرده‌اند، از منظر نقش زنانه‌ای که در جایگاه نقش اول تابوشکنی می‌کند و در مسیری قدم می‌گذارد که پیش‌ازاین مردانه تلقی شده است، قابل‌ذکر است. این نقش اول زنانه که پیش‌ازاین یا در سینمای ایران وجود نداشته و یا کمرنگ بوده است، پس از سگ‌کشی در ژانرهای مختلفی تکرار می‌شود چنانچه در فیلم «من ترانه ۱۵ سال» دارم (رسول صدرعاملی: ۱۳۸۱) به اوج می‌رسد و دختری ۱۵ ساله در قالب زنی مستقل به مخاطب معرفی می‌شود که می‌خواهد خانواده‌اش را خودش بسازد؛ سوژه و ابژه‌ای که نه در قبل و نه در بعد از انقلاب بدین شکل سابقه نداشته است. پس‌ازآن حضور زنان در نقش‌های اول و اصلی را در فیلم‌های پرفروشی چون «چهارشنبه‌سوری» (اصغرفرهادی: ۱۳۸۴)، «میم مثل مادر» (رسول ملاقلی پور:۱۳۸۵)، «آتش‌بس» (تهمینه میلانی:۱۳۸۵)، «دایره‌زنگی» (پریسا بخت آور: ۱۳۸۷) و «درباره الی» (اصغر فرهادی: ۱۳۸۸) مشاهده می‌کنیم. نقش‌های زنان در این فیلم‌ها، همگی دارای بن‌مایه‌هایی از تابوشکنی هستند و در این آثار در قالب‌هایی روان‌شناختی، جامعه‌شناختی و سنت شکنانه به طرح دغدغه‌های خویش می‌پردازند. می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که پرورش قهرمان زن داستان در فیلم‌های سینمایی ایرانی پدیده‌ای است که در دهه ۸۰ امکان وجود یافته، قوت می‌یابد و برجسته می‌شود. قهرمانی که عمدتاً به طبقه متوسط تعلق دارد، اگرچه به لحاظ فکری ریشه‌هایشان در سنت‌ها است اما سنتی نیستند و آماده پذیرش عقاید جدید هستند، آرمان‌هایی دارند و از شرایط پیش رو راضی نیستند. اما به‌رغم موانع موجود آرمان‌ها و نارضایتی از شرایط پا پس نمی‌کشند و تلاش می‌کنند تا با توسل به قانون و حتی ضدقانون، گلیم خود را از آب بیرون بکشند. قهرمانانی که عمدتاً زنان نماینده آن‌ها هستند و این امیدواری را در رفتار و گفتار خود دارند. از سوی دیگر در آثار پرفروش دهه ۸۰ که قهرمانان اصلی آن‌ها مردان هستند فیلم‌های «نان عشق موتور هزار» (ابوالحسن داوودی:۱۳۸۰)، «توکیو بدون توقف» (سعید عالم زاده:۱۳۸۱)، «مکس» (سامان مقدم:۱۳۸۳)، «اخراجی‌ها» (۱ و ۲) (مسعود ده‌نمکی:۱۳۸۵-۸۶)، «توفیق اجباری» (محمدحسین لطیفی:۱۳۸۶)، «چهارچنگولی» (سعید سهیلی:۱۳۸۷)، «دو خواهر» (محمد بانکی:۱۳۸۷) «سلیمان نبی» (شهریار بحرانی:۱۳۸۹) «پوپک و مش ماشاالله» (فرزاد مؤتمن:۱۳۸۷) شاهد قهرمانی منفعل هستیم که لزوماً پابندی به قانون ندارند، بخشی از طبقه مرفه هستند و در حقیقت این دسته دغدغه‎مند نیستند؛ درنتیجه مبارزه و آرمان خواهی خاصی هم پیش روی ندارند. بر این اساس فیلم‌های دسته اول که در آن زنان به‌عنوان قهرمانان برجسته هستند را می‌توان به‌سان فیلم‌های دغدغه‌مند که دنبال اثرگذاری یا دستکم تلاش برای بهبود هستند، نامید. دهه‌ای برای توقیف شاید در هیچ دهه‌ای به‌اندازه دههِ ۸۰ شاهد توقیف و عدم اجازه اکران فیلم‌های سینمایی نبوده‌ایم. فیلم‌های زیادی به سرنوشت‌های غم‌انگیزی از عدم اکران و توقیف برای یک دهه (همانند فیلم خانه پدری) تا حذف و اضافه‌های بسیار (همانند فیلم پریناز) و عدم اکران برای همیشه (همانند گزارش یک جشن) دچار شدند. کویر مرگ (اسماعیل براری:۱۳۸۰)، مه بانو (مجید بهشتی:۱۳۸۰)، ده (عباس کیارستمی:۱۳۸۰)، خانه‌ای روی آب (بهمن فرمان آرا:۱۳۸۰)، رأی مخفی (بابک پیامی:۱۳۸۰)، رأی باز (مهدی نوربخش:۱۳۸۱)، ابجد (ابوالفضل جلیلی:۱۳۸۱)، سکوت میان دو فکر (بابک پیامی:۱۳۸۲)، مارمولک (کمال تبریزی:۱۳۸۲)، خواب تلخ (محسن امیر یوسفی:۱۳۸۲)، جزیره آهنی (محمد رسول اف:۱۳۸۲)، طلای سرخ (جعفر پناهی:۱۳۸۲)، وقت چیدن گردوها (ایرج امامی:۱۳۸۲)، به رنگ ارغوان (ابراهیم حاتمی کیا: ۱۳۸۳)، آفساید (جعفر پناهی:۱۳۸۴)، چند کیلو خرما برای مراسم تدفین (سامان سالور:۱۳۸۴)، سفر به هیدالو (مجتبی راعی:۱۳۸۴)، نسل جادویی (ایرج کریمی:۱۳۸۴)، فصل ممنوعه (فریبرز کامکاری:۱۳۸۴)، نیومانگ (بهمن قبادی:۱۳۸۵)، آبادان (مانی حقیقی:۱۳۸۵)، نقاب (کاظم راست‌گفتار:۱۳۸۶)، آفساید (جعفر پناهی:۱۳۸۶)، سنتوری (داریوش مهرجویی:۱۳۸۶)، صدسال به این سال‌ها (سامان مقدم:۱۳۸۶)، تسویه‌حساب (تهمینه میلانی:۱۳۸۶)، شکارچی (رفیع پیتز:۱۳۸۷)، دویدن در میان ابرها (امین فرج پور:۱۳۸۷)، ترانه تنهایی تهران (سامان سالور:۱۳۸۷)، خستگی (بهمن معتمدیان:۱۳۸۷)، باد ما را خواهد برد (عباس کیارستمی ۱۳۸۸)، زمهریر (علی روئین‌تن:۱۳۸۸)، کسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد (بهمن قبادی:۱۳۸۸)، زیرآب (سپیده فارسی:۱۳۸۸)، به امید دیدار (محمد رسول اف:۱۳۸۹)، اوریون (علی زمانی عصمتی:۱۳۸۹)، نزدیک‌تر از آشنا (رضا سرکانیان:۱۳۸۹)، گزارش یک جشن (ابراهیم حاتمی کیا:۱۳۸۹)، پریناز (بهرام بهرامیان:۱۳۸۹)، خیابان‌های آرام (کمال تبریزی:۱۳۸۹) و خانه پدری (کیانوش عیاری:۱۳۸۹) لیست بلندبالای فیلم‌های توقیفی در دهه ۸۰ است. اجتماع آیینه سینما دهه ۸۰ مثال بارزی از تأثیر شرایط اجتماعی بر شکل‌دهی فضای تولید و خروجی آثار سینمایی است. بر اساس شرایط اجتماعی-سیاسی در این دهه (به‌ویژه از نیمه دوم که دوران اصلاح‌طلبان پایان‌یافته و قدرت اجرایی به اصول طلبان و محافظه‌کاران واگذار می‌شود) شاهد هستیم که توقیف‌ها و سخت‌گیری‌هایی که در دوره‌ها و دهه‌های پیشین عاملی برای گسترش حوزه‌ها و مفاهیم و تنوع آثار بود در این دوره دست و پای تولیدکنندگان و سینماگران را بسته است. خودآگاهی و عمل‌گرایی به‌عنوان ویژگی شخصیت‌های قهرمان زن در فیلم‌های پرفروش دهه ۸۰ را می‌توان وجه برجسته تولیدات در این آثار برشمرد که این وضعیت در مقایسه با انفعال قهرمانان مرد نشان از نوعی گسست در وضعیت قهرمانان داستان دارد. قهرمان در اواخر دهه ۸۰ مایه‌های اعتراضی و مقابله‌ای سال‌های اولیه خود را از دست می‌دهد و به قهرمانی بی‌غم و عاشق‌پیشه بدل می‌شود. در اوایل دهه ۸۰ حاکمیت به طبقه متوسط و آرا و اندیشه‌های آن‌ها اهمیت می‌داد و به همین نسبت مردم نیز به آنچه در دوروبرشان می‌گذشت، حساس بودند. آن‌ها باوجود مشکلات معمول از مسائل اجتماعی گرفته تا اقتصادی، چشم‌اندازی امیدوار از آینده داشتند و برای بهبود وضعیتشان تلاش می‌کردند؛ اما کم‌کم از اواسط این دهه تا سال‌های پایانی آن به دلایلی که توضیح داده شد، دچار نوعی انفعال شدند، امیدشان را برای بهبود از دست دادند و در رؤیابافی و خیال‌پردازی غرق شدند. با بررسی این قهرمانان می‌توان به این جمع‌بندی رسید که آن‌ها دیگر ترجیح می‌دهند به‌جای مقابله با شرایط ناخوشایند سیاسی، اقتصادی و روانی خوش باشند، بخندند و از زندگی لذت ببرند. منابع تصویر قهرمان در سینمای عامه‌پسند دهه ۱۳۸۰، اعظم راودراد و طاهره رحیمی، فصلنامه جامعه‌شناسی هنر و ادبیات، دوره ۷ شماره ۲، پاییز و زمستان ۱۳۹۴. مجله ۲۴، همشهری، سینما و تلویزیون، شماره ۵۵، مهرماه ۱۳۸۹، شماره شابک: ۱۷۲۵–۵۷۸۸، تاریخچه ممیزی سینما در ایران/ فیلم، کاغذ، قیچی، نویسنده احسان رضایی، صفحه ۳۲ تا ۳۴. تاریخ سینمای ایران (از آغاز تا سال ۱۳۵۷) نوشته مسعود مهرابی، نشر نظر

more_vert کتاب فرهنگ لغت کاربردی مدیریت بحران 500

ادامه مطلب

closeکتاب فرهنگ لغت کاربردی مدیریت بحران 500

کتاب فرهنگ لغت کاربردی مدیریت بحران 500 نوشتۀ بهنام سعیدی و رسول حاج احمدی، واژه‌نامه‌ای دو زبانه جهت آشنایی با کلمات مورد استفاده در شرایط و حوادث غیر مترقبه است. معطوف شدن نگاه جامعه جهانی به مسئله‌ی سوانح و مدیریت کاهش ریسک، فرامرزی بودن این مقوله و لزوم گسترش تبادل دانش و تجارب بین کشورهای مختلف که نیازمند ایجاد زبان و فهم مشترک است، ضرورت تبیین و واحدسازی مفاهیم دقیق علمی و بین‌المللی این حوزه را بیش از پیش آشکار می‌نماید. در این راستا ضرورت تهیه و تألیف کتاب فرهنگ لغت کاربردی مدیریت بحران 500 (Applies glossary of disaster management)، در خصوص مفاهیم حوزه‌های مختلف سوانح طبیعی و انسان‌ ساخت با هدف رفع نیاز روز افزون دست‌اندرکاران و دوستداران این علم در دستور کار سازمان مدیریت بحران کشور قرار گرفت که متصور است جنبه‌های آموزشی آن به عنوان گامی مثبت برای علاقمندان و دست‌اندرکاران ذیربط مفید واقع گردد.

more_vert کتاب فرهنگ لغت کاربردی مدیریت بحران 500

ادامه مطلب

closeکتاب فرهنگ لغت کاربردی مدیریت بحران 500

کتاب فرهنگ لغت کاربردی مدیریت بحران 500 نوشتۀ بهنام سعیدی و رسول حاج احمدی، واژه‌نامه‌ای دو زبانه جهت آشنایی با کلمات مورد استفاده در شرایط و حوادث غیر مترقبه است. معطوف شدن نگاه جامعه جهانی به مسئله‌ی سوانح و مدیریت کاهش ریسک، فرامرزی بودن این مقوله و لزوم گسترش تبادل دانش و تجارب بین کشورهای مختلف که نیازمند ایجاد زبان و فهم مشترک است، ضرورت تبیین و واحدسازی مفاهیم دقیق علمی و بین‌المللی این حوزه را بیش از پیش آشکار می‌نماید. در این راستا ضرورت تهیه و تألیف کتاب فرهنگ لغت کاربردی مدیریت بحران 500 (Applies glossary of disaster management)، در خصوص مفاهیم حوزه‌های مختلف سوانح طبیعی و انسان‌ ساخت با هدف رفع نیاز روز افزون دست‌اندرکاران و دوستداران این علم در دستور کار سازمان مدیریت بحران کشور قرار گرفت که متصور است جنبه‌های آموزشی آن به عنوان گامی مثبت برای علاقمندان و دست‌اندرکاران ذیربط مفید واقع گردد.

more_vert امام حسین(ع)؛ تجلی نور یقین

ادامه مطلب

closeامام حسین(ع)؛ تجلی نور یقین

صبحگاه سوم شعبان سال چهارم هجری، دومین فرزند امام علی(ع) و حضرت فاطمه (س) در مدینه دیده به جهان گشود. امام همامی که تجلی بخش نور یقین در میان پیروانان حقیقی اهل بیت(ع) بود و برای ماندگاری مکتب رسول اکرم(ص) از هیچ کوشش و جانفشانی دریغ نکرد. پسری برایت متولد می شود که امتت او را پس از تو شهید می کنند و امامت در نسل اوست؛ اینها گفته‌های جبرئیل است که بر پیامبر(ص) نازل شد و نوید ولادت امام حسین(ع) داد تا به این ترتیب صبحگاه سوم شعبان چهارم قمری، پیامبر(ص) در خانه فاطمه(س) فرزندی در آغوش بگیرند و در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه بگویند؛ کودکی که جبرئیل از طرف خدا نام او را به پیامبر گفت. جبرئیل بر پیامبر(ص) نازل شد و فرمود: این کودک را به نام پسر کوچک هارون (برادر موسی)، «شبیر» که به عربی حسین است بگذار، زیرا علی(ع) نسبت به تو همچون هارون نسبت به موسی است، با این تفاوت که بعد از تو پیامبری نخواهد آمد.   روایت‌ها از ولادت بعد از تولد حسین‌(ع)، بی‌درنگ‌ او را به‌ حضور پیامبر(ص) بردند. رسول‌ خدا(ص) فرمودند: «حسین‌منی‌ و انا من‌ حسین‌» و ایشان را آن‌ طور که‌ شایسته عهده داری مقام ولایت باشد، پرورش‌ دادند. صدوق در روایت خود از صفیه دختر عبدالمطلب روایت کرده است: چون امام حسین (ع) از شکم مادر به زمین آمد و من متولی آن بودم، حضرت محمد(ص) فرمود: ای عمه، فرزندم را نزدم آور، عرض کردم: هنوز پاکیزه‌اش نکردم فرمود: تو او را پاکیزه کنی؟ خدای تعالی او را نظیف و پاک کرده است. شیخ طوسی در «مصباح» آورده که به قاسم بن ابی العلاء همدانی وکیل امام دهم نامه رسید که مولای ما حسین بن علی(ع) روز پنجشنبه سوم شعبان بزاد، آن روز را روزه‌دار و این دعا را بخوان: بار خدایا، من از تو خواهش دارم به حق آن که در این روز زاده است و در ضمن این دعا است که فطرس به گهواره‌اش پناهنده شد و ما پس از وی به قبرش پناهنده شده‌ایم. سید بن طاووس در «لهوف» آورده است: در آسمان، فرشته‌ای نماند جز آنکه نزد حضرت محمد(ص) فرود آمد و همه به وی تولد این نوزاد را درود گفتند و درباره شهادتش، او را تسلیت دادند و ثواب آنچه را عطا شود، گزارش دادند و تربیت امام حسین(ع) را به او نمودند و پیامبر(ص) می‌فرمود: بار خدایا واگذار کسی که او را وانهد و بکش آن که او را بکشد و او را به مرادش برساند. علامه فقید سید محمد حسن طباطبایی در کتاب شیعه در اسلام درباره ولادت امام سوم(ع) می فرماید: امام حسین(ع) فرزند دوم علی(ع) از فاطمه(س) دختر رسول اکرم(ص) که در سال چهارم متولد شده است. شخصیت و فضایل امام حسین(ع) سپید چهره بود، گاه عمامه‌ای از خز و گاه عمامه‌ای سیاه بر سر می‌گذاشت، موی سر و محاسن خود را خضاب می کرد و در بیشتر منابع حدیثی، تاریخی و رجالی کهن از شباهت وی به پیامبر اکرم(ص) سخن گفته شده است. در روایتی شبیه‌ترین فرد به پیامبر(ص) وصف شده و در روایتی دیگر از امام علی(ع)، ایشان را شبیه‌ترین فرد به خود از نظر خُلق، خو و رفتار می داند. ابن کثیر از علمای معروف مذهب شافعی در کتاب «البدایه و النهایه» درباره مقام امام حسین(ع) می نویسد: پیامبر(ص) حسن و حسین را گرامی می داشت و به آنها محبت زایدالوصفی می کرد. بنابراین امام حسین(ع) از صحابه پیامبر(ص) به شمار می رود و با آن حضرت تا دم مرگ آن بزرگوار، محشور و مصاحب بوده و حضرت رسول(ص) نیز از ایشان رضایت کامل داشتند، اگرچه در سنین کودکی بود. وی می نویسد: پیامبر(ص) درباره حسن و حسین فرموده است: آنها گل های خوشبوی من در دنیا هستند. شیخ محمد بن محمد مخلوق مالکی می نویسد: امام حسین(ع) انسان با فضل و بسیار اهل نماز و روزه بود. شیخ نورالدین علی بن صباغ مالکی، معروف به «ابن صباغ» درباره جوانمردی آن حضرت می آورد: انس می گوید: خدمت امام حسین(ع) بودم که کنیزکی آمد و با خود دسته گلی آورد و به امام(ع) هدیه کرد. ایشان فرمود: برو، در راه خدا آزاد هستی. پس به او عرض کردم: او که کار مهمی انجام نداده و چنین پاداشی دریافت کرد؟ امام حسین(ع) در پاسخ فرمود: آیا نشنیده ای سخن خدای تعالی را که «و اذا حییتم بتحیة فحیوا باحسن منها» چون شما را احترام کردند، به درودی بهتر پاسخ دهید. عباس محمود عقاد مصری نویسنده کتاب «الحسین ابوالشهداء» می گوید: شجاعت امام حسین (ع) صفتی است که از شخصی مانند ایشان تعجب آور نیست. زیرا شجاعت از او مثل ظهور طلا از معدن آن است. یعنی امام حسین (ع) معدن شجاعت است و این، فضیلتی است که آن را از پدران و نیاکان به ارث برده و به فرزندان خود به ارث گذاشته است . . . البته در میان فرزندان آدم شخصی در شجاعت قلب و قوت روحی، شجاع تر از امام حسین(ع) در مقایسه با آنچه او در کربلا بدان اقدام کرد، پیدا نمی شود . . . برای او همین بس که در طول صدها سال تاریخ دنیا، او همچنان شهید، فرزند شهید و پدر شهیدان باقی مانده است. ابن روزبهان می گوید: اوست که به قدرت غیرت، هر کافر متمردی را از بیخ و بن برمی کند. اوست که در مقام بندگی الهی به وظیفه ذکر پاکی حق تعالی و بزرگی او، جل و علا، قیام به سزا فرمود. او به واسطه طی منازل قرب الهی به اقصی مرتبه توحید رسیده بود. زندگی و زمانه سالیان خوش کودکی امام حسین (ع) به زودی به پایان رسید زیرا رسول خدا(ص) که نسبت به ایشان محبت شدیدی داشتند و در مناسبت های مختلف با رفتار و گفتار گرانمایه شان این محبّت را ابراز می داشتند، مسلمانان را با انبوهی از سفارش‌ها، توصیه‌ها و دستورات قاطعی در خصوص اهل بیت(ع) تنها گذاشتند و جهان اسلام را غرق در ماتم کردند. پس از رحلت رسول اکرم(ص) امام حسن و حسین(ع) در دامان پدر و مادر پرورش یافتند تا اینکه امام حسین(ع) پس از شهادت امام حسن(ع)، با وجود افرادی که به لحاظ سن از وی بزرگ‌تر بودند، شریف‌ترین فرد از بنی هاشم به شمار می‌رفت و آنها در امور خویش با او مشورت می‌کردند و نظر او را بر رأی دیگران ترجیح می‌دادند. در این مدّت امام حسین (ع) به عنوان یک مسلمان و مأموم، پیوسته بر مسیر حرکت پیامبر اسلام(ص) و پدرش و برادر بزرگوارش راه می‌سپرد و از هر فرصتی برای دفاع از حق استفاده می‌کرد و به مردم در مورد تحریف اسلام هشدار می‌داد. ایشان پس از شهادت برادر بزرگوارشان، امام حسن(ع)، امامت امت اسلامی را عهده دار شدند. پیامبر(ص) در زمان حیاتشان بارها به مساله امامت ایشان تصریح داشتند؛ از جمله روزی در حضور جمعی، در حالی که به امام حسین(ع) اشاره می کردند، خطاب به مردم فرمودند: این فرزند من امام و پسر امام و برادر امام و پدر امامان شیعه است که نهمین نفرشان قائم آنهاست که هم نام من و هم کنیه من است. او زمین را پس از آن که از ستم پر می شود، از داد پر خواهد ساخت. هم چنین وقتی زمان شهادت امام حسن(ع) فرا رسید، ایشان در حضور اهل بیت(ع) فرمودند: برادرم حسین، من تو را وصیّ خود قرار دادم و این پیمانی است که از پدر به ما رسیده و او از جانب رسول خدا (ص) و او نیز از جانب خداوند آن را بیان فرموده است.

more_vert تاب ره توشه سپیده باوران

ادامه مطلب

closeتاب ره توشه سپیده باوران

جشن‌های نیمه شعبان، تجدید عهدی است سالانه، که امّت منتظِر با امام منتظَر، هر سال به جای می‌آورند. این تجدید پیمان، فرصتی ارزشمند پدید می‌آورد تا حقایق والای ولایت را یک بار دیگر مرور کنند، و گرد و غبار غفلت را از دل و جان برگیرند، و گامی دیگر در راه شناخت امام زمانشان بردارند که رسول رحمت (ص) معرفت او را، راه رهایی از مرگ جاهلی اعلام فرمود. این مجموعه، برای کمک به دست اندرکاران و برگزارکنندگان مراسم و جشن‌های نیمه‌شعبان فراهم آمده است. مساجد، حسینیه‌ها، مدارس، کانون‌های فرهنگی، مراکز و افرادی که در نیمه شعبان به اقامه شعائر الهی می‌پردازند، می‌توانند از این مجموعه مختصر بهره گیرند. در این مجموعه، دوازده آیه با ترجمه، دوازده حدیث با ترجمه، و دوازده قطعه ادبی در مورد امام عصر صلوات الله علیه فراهم آمده است. قطعات ادبی، عمدتآ از کتاب «خورشید مغرب» انتخاب شد، که خود، جملاتی برگرفته از دعاهای مربوط به آن امام همام با ترجمه رسا و آهنگین است. از تمام کسانی که از این مجموعه استفاده می‌کنند، می‌خواهیم که دیدگاه‌ها و نکات اصلاحی و تکمیلی خود را تذکر دهند و در بهبود آن بکوشند. و الحمدلله ربّ العالمین.

more_vert حضرت خدیجه(س)؛ پشتیبان نبوت و همراهی صادق برای پیامبر(ص)

ادامه مطلب

closeحضرت خدیجه(س)؛ پشتیبان نبوت و همراهی صادق برای پیامبر(ص)

 حضرت خدیجه(س) یکی از خردمندترین و شایسته‌ترین زنان اسلام به شمار می‌رود که با بهره‌مندی از صفات عالی و رفتار برخاسته از بینش متعالی به یاری رسول اکرم(ص) شتافت که در تاریخ پرفراز و نشیب اسلام کمتر بانویی در جامعه زنان مانند ایشان می‌توان دید. حضرت خدیجه(س) یکی از برجسته‌ترین و نیکوترین زنان عرب پیش از اسلام و در عین حال زنی خردمند، با درایت، پاکدامن، مبتکر و مستقل بود و در زمان جاهلیت که بانوان هیچ جایگاه و مقامی نداشتند، ایشان به عنوان یک تاجر، اشخاصی را استخدام می کرد تا برایش کار کنند. در حقیقت با توجه به شرایط آن روزگار که زنان را از تمام احتیاجات محروم و دختران را زنده به گور می‌کردند و با توجه به موقعیت و فعالیت اقتصادی حضرت خدیجه(س) می‌توان او را خردمندترین و کارآمدترین زن روزگار خود نامید. یکی از نویسندگان عرب در این خصوص می‌نویسد: خدیجه این بانوی آگاه و پاک سرشت و این انسان شیفته معنویت که حق‌گرایی، فضیلت‌طلبی و نواندیشی و عشق به کمال از ویژگی‌های او بود. از همان روزگار جوانی و پیش از آشنایی با پیامبر، یکی از دختران نامدار و با فضیلت حجاز و عرب به شمار می‌آمد. در جهان عرب نخستین، زن توانمندی است که در تجارت و مدیریت درخشید و در این راه شخصیت منطقه‌ای و شهرت جهانی به هم زد. به گونه‌ای که نام بلند او در تاریخ عرب و در آثار و نوشته‌های تاریخ نگاران پیش از اسلام نیز باشکوه و عظمت و به عنوان یک قهرمان بزرگ ملی آمده است. آوازه تجارت و شهرت حضرت خدیجه(س) باعث شد که بسیاری از تاجران و بزرگان مکه از وی خواستگاری کنند اما ایشان به گونه ای رفتار می کرد که گویا تصمیم ازدواج ندارد در چنین زمانی بود که با شنیدن وصف پیامبر اکرم(ص) همه آداب و رسوم جاهلی و خرافی را به سخره گرفت و خود پیشنهاد ازدواج به رسول خدا(ص) داد و وقتی غوغایی از هیاهو و جنجال به راه افتاد که دختر ثروتمند و مقتدری چون شما با جوان تهی دستی چون حضرت محمد(ص) نباید ازدواج کند با قدرتی استوار ایستاد و تمام ثروت و امکانات خود را به ایشان بخشید و نشان داد که حُسن انتخاب، سعادت، شخصیت، عظمت، شکوه و... چیزی است که برای به دست آوردن آن نه تنها پول، کاروان تجارتی، زر و زیور، شهرت و قدرت مهم نیست، بلکه باید از هستی گذشت. جابر بن عبدالله انصاری روایت می کند پیامبر(ص)، خدیجه(س) را از جمله زنان کامل در جهان و نیز از بهترین زنان معرفی می‌کند و در منابع اسلامی از وی با القابی همچون طاهره، زکیه، مرضیه، صدیقه، سیده نساء قریش، خیرالنساء و بانوی بلند مرتبه و نیز با کنیه‌ ام المؤمنین یاد شده است. سرانجام این بانوی فداکار در ۱۰ رمضان ۱۰ بعثت‌ در ۶۵ سالگی از دنیا رفت و در حجون مکه قبرستان ابوطالب به خاک سپرده شد. رسول خدا(ص) از این مصیبت سخت ناراحت شدند و آن سال را سال حزن و اندوه نامیدند. پیامبر(ص) در خصوص شخصیت این بانوی بزرگ می فرمایند: خداوند هیچ‌گاه برایم همسری بهتر از او جایگزین نکرد، او مرا تصدیق نمود هنگامی که هیچ‌کس مرا تصدیق نکرد، یاری‌ام کرد در زمانی که هیچ‌کس مرا یاری نکرد، از مالش در اختیارم قرار داد، زمانی که همه مالشان را از من دریغ کردند. با توجه به این روایت، حضرت خدیجه(س) بهترین و صادق‌ترین وزیر، مشاور و مایه آرامش پیامبر(ص) بوده است. حضرت خدیجه(س) یکی از ارکان پیشرفت اسلام حضرت خدیجه(س) یکی از ارکان پیشرفت اسلام محسوب می شود. او نخستین زنی بود که به پیامبر اسلام(ص) ایمان آورد. وی با بذل عواطف و کمک مادی اسلام را یاری کرد و به اعتراف تمام فرقه های اسلامی یک رکن پیشرفت اسلام بر دوش حضرتخدیجه (س) بود و در اثر خدمت و فداکاری وی پیغمبر(ص) توفیق حاصل کرد و به همین جهت لقب ام المؤمنین به خود گرفت. حضرت خدیجه(س) در راه پیشرفت و گسترش اسلام، تمام اموال خویش را بخشید و در راه نشر اسلام به مصرف رساند. ایشان برای پیامبر(ص) همراهی صادق و حامی موثر بود. پیامبر (ص) نیز در تجلیل این فداکاری ایشان فرمودند: پا برجا نشد و ایستادگی نکرد دین من مگر بر ۲ چیز: مال خدیجه و شمشیر علی بن ابی طالب. این سخن پیامبر (ص) یعنی فضیلت مال حضرت خدیجه در کنار شمشیر زدن ها و جهاد امام علی(ع) قرار دارد. این بانوی بزرگ اسلام و همراه همیشگی و صادق پیامبر(ص) در طول ۲۴ زندگی مشترک با رسول خدا(ص) خدمات بسیاری برای احیا و گسترش دین اسلام کرد. پیامبر(ص) در این زمینه می فرماید: هیچ ثروتی به اندازه ثروت حضرت خدیجه برای من سودمند نبود. در واقع در آن زمان که حضرت محمد(ص) در سخت‌ترین شرایطِ تحریمِ اقتصادی قرار داشتند، خداوند بانویی ثروتمند را به عنوان پشتوانه او انتخاب کرد. تحریم‌های آن زمان آنقدر سخت بود که حتی در تاریخ نوشتند، قرار شد، هیچ چیزی به پیامبر(ص) و یارانش نفروشند اما حضرت خدیجه (س) به اصطلاح بازار سیاه راه انداخت و گفت هر چه که رسول اکرم(ص) احتیاج داشته باشند ما با چند برابر قیمت می‌خریم. این موضوع باعث شده بود که برخی تاجران، مخفیانه وارد شعب می‌شدند و کالاهایی را با چند برابر قیمت به مسلمانان می‌فروختند و سود کلانی می‌بردند. این بانوی بزرگوار نه تنها از عمق جان به رسالت پیامبر(ص) ایمان آورد، بلکه ایشان را در برابر سختی ها و تکذیب مشرکان و بدخواهان یاری داد و اجازه نداد، آزار و شکنجه مشرکان بر رسول خدا(ص) سخت آید. ابن اثیر مورخ و محدث اهل تسنن در وصف حضرت خدیجه(س)می‌نویسد: ایثار حضرت خدیجه‌(س) در صرف اموال خود برای پیشبرد دعوت الهی پیامبر(ص) سرمشق زنان مسلمان گشت و آنان در مقاطع مختلف دوران هجرت، با اهدای اموال و زیورآلات خویش، بنیه‌های اقتصادی دولت تازه تأسیس مدینه را تقویت کردند و آن را از تنگناهای مالی نجات دادند و با ایثارگری خود در حل مشکلات اقتصادی مدینه قدم برداشتند؛ از نمونه‌های بارز این تأسی به حضرت خدیجه‌(س) فداکاری «رمله» دختر حارث بن ثعلبه است که خانه وسیع و نزدیک به مسجد خودش را در اختیار رسول خدا(ص) گذاشت و آن منزل به جهت موقعیت‌ مناسبی که داشت، مورد استفاده‌های متفاوتی مانند مهمان‌سرای حکومتی و محل ملاقات حضرت با روسای قبایل قرار گرفت. کتابشناسی برای شناخت حضرت خدیجه(س) در ایران آثار بسیار زیادی در خصوص این بانوی بزرگ اسلام تاکنون به رشته تحریر درآمده است که از آن جمله می توان به ابوطالب و حضرت خدیجه اثر فاطمه پارسا، الهی‌ترین ازدواج با تاکید بر نقش حمایت‌گری حضرت ‌خدیجه (س) اثر حمید قیدی، زندگینامه خدیجه کبری و فاطمه زهرا (ع) اثر هاشم معروف الحسنی، بانوی حجاز اثر جواد محدثی، بانوی مکه نوشته دینا یوسفی، بررسی زندگی و شخصیت خدیجه (س) اثر زهرا مخابری، ‌تاریخ زندگانی ام‌المومنین نوشته هادی عمیدزاده، زندگانی حضرت خدیجه اثر عبدالعلی مورخ السلطنه (کاشانی)، تو را می‌خوام: داستان زندگی حضرت خدیجه (س) تالیف رضا شیرازی، حضرت خدیجه اسطوره ایثار و مقاومت اثر محمد محمدی اشتهاردی، خدیجه کبری (س) نوشته سید احمد موسوی، خدیجه مادر اسلام نوشته زینت مکتبدار، خورشید در خانه خدیجه اثر محمدرضا سرشار، فروغ اسمان حجاز حضرت خدیجه (ع) نوشته علی کرمی فریدنی، مروارید حجاز نوشته ابراهیم قاسمی و رضا فلاح اشاره کرد.