جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان

ادامه مطلب

closeقدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان

 یک شرکت آمریکایی اعلام کرد که تا چند ماه دیگر قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان را با قابلیت غلبه بر پیچیده‌ترین چالش‌های علمی و تجاری، به بازار عرضه می‌کند. به گزارش پایگاه خبری «فیز»، شرکت هانی‌ول (Honeywell) دیروز (سه شنبه) با اشاره به این خبر اظهار داشت که به پیشرفت مهمی در زمینه رایانش کوانتومی دست یافته است که از ذرات ریزاتمی برای سرعت بخشیدن به پردازش استفاده می‌کند. این شرکت با تکیه بر این روش، ظرف سه ماه آینده قدرتمندترین کامپیوترهای کوانتومی جهان را به بازار عرضه خواهد کرد. اساس رایانش کوانتومی بر استفاده از بیت‌های کوانتومی (یا کوبیت) است که می‌تواند تریلیون‌ها محاسبه را در ظرف تنها چند ثانیه انجام داده و در برخی موارد از سریعترین ابررایانه‌ها پیشی بگیرد. این خبر پس از آن اعلام می‌شود که کمپانی گوگل سال گذشته مدعی شد که با ابداع دستگاهی که از سریعترین ابررایانه‌های جهان عملکرد بهتری دارد، به «برتری کوانتومی» دست یافته است. این غول فناوری می‌گوید که پردازنده سیکامور این شرکت یک مساله محاسباتی که حل آن برای یک رایانه معمولی ۱۰ هزار سال زمان می‌برد را تنها ظرف ۲۰۰ ثانیه حل کرده است. با این حال شرکت آمریکایی IBM نیز که برنامه رایانش کوانتومی خود را دارد، معتقد است که گوگل درباره قابلیت‌های کامپیوتر سیکامور اغراق می‌کند.

more_vert کتاب کامپیوترهای کوانتومی

ادامه مطلب

closeکتاب کامپیوترهای کوانتومی

پرونده ویژه کامپیوترهای کوانتومی در شماره 189 ماهنامه شبکه منتشر شده است. این پرونده شامل 10 مقاله درباره‌ی جدیدترین یافته‌ها، تحقیقات و نمونه‌های عملی محاسبات کوانتومی و کامپیوتر کوانتومی است.محاسبات کوانتومی تنها زمانی که سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی سراسر جهان روی این مفهوم کار کنند و پژوهش‌های گسترده‌ای را در این زمینه انجام دهند، به سرانجام خواهد رسید. اینتل در این ارتباط دیدگاه جالبی دارد. اینتل می‌گوید: «این مدل محاسبات زمانی پیشرفت خواهند کرد که نتایج به‌دست آمده به‌شکل عمومی در اختیار دانشمندان سراسر جهان قرار گیرد.» پیچیده بودن این مدل محاسبات باعث شده است تا دانشمندان سراسر جهان به‌شکل تیم‌های بین‌المللی یا دانشگاهی در تلاش باشند چالش‌های متعددی که در این حوزه وجود دارد را برطرف کنند. پرونده‌ ویژه در این شماره به تعدادی از برجسته‌ترین دستاوردها در حوزه کوانتوم نگاهی می‌اندازد. فهرست مطالبکوانتوم محدودیت‌ها را درهم می‌شکندرایانش کوانتومى چیست و اساس کار آن چگونه است؟آیا محاسبات کوانتومى صنعت مراکز داده را نابود می‌کند؟در انتظار یادگیرى ماشینى کوانتومى خواهیم بودچالش‌هاى امنیتى مرتبط با محاسبات کوانتومى چگونه هستند؟چگونه اینترنت کوانتومى بسازیم؟نقشه‌هایى که گوگل براى رایانش کوانتومى در سر داردمایکروسافت تا ده سال دیگر کامپیوتر کوانتومى خود را طراحى می‌کندپیشرفت‌هاى محاسبات کوانتومى، تا کجا؟چگونه محاسبات کوانتومى دنیاى ما را دگرگون می‌کند؟

more_vert نخستین انتقال کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتری

ادامه مطلب

closeنخستین انتقال کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتری

 فیزیکدانان برای اولین بار در تاریخ علم توانستند بین دو تراشه کامپیوتری انتقال کوانتومی انجام دهند. به گزارش پایگاه اینترنتی «ساینس الرت»، همانطور که سال ۲۰۱۹ به پایان خود می‌رسد، تلاش‌ها در مسیر دستیابی به رایانش کوانتومی ادامه دارد؛ فیزیکدانان در جدیدترین دستاورد خود در این زمینه موفق شدند برای اولین بار بین دو تراشه کامپیوتری انتقال کوانتومی انجام دهند. به زبان ساده، این به آن معناست که اطلاعات بین این دو تراشه نه به واسطه اتصالات الکترونیکی فیزیکی بلکه از طریق فرآیند درگیری کوانتومی (جفت‌شدگی ذرات) منتقل شدند. دن لولین از فیزیکدان کوانتومی دانشگاه بریستول انگلستان در این باره می‌گوید: «ما توانستیم در محیط آزمایشگاه یک درگیری کوانتومی با کیفیت بین دو تراشه برقرار کنیم، که تحت آن فوتون‌های روی هر دو تراشه به یک حالت کوانتومی مشابه رسیدند. هر تراشه سپس به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد تا با استفاده از این درگیری کوانتومی طیفی از فرآیندها را انجام دهد.» در تئوری، درگیری کوانتومی در هر مسافتی کار می‌کند. دو ذره پیوندی ناگسستنی با یکدیگر برقرار می‌کنند به این معنا که با نگاه کردن به یک ذره می‌توان اطلاعات لازم را در مورد ذره دیگر، هرجایی که هست (در این مورد در یک تراشه کامپیوتری جداگانه)، به دست آورد. این تیم تحقیقاتی برای دستیابی به نتیجه دلخواه، جفت‌هایی از فوتونهای درگیر شده را تولید کردند و اطلاعات کوانتومی را به روشی رمزگذاری کردند که سطح پایین تداخل و دقت بالا را تضمین می‌کرد؛ در این فرآیند حداکثر چهار کوبیت (کوانتوم بیت) به هم پیوند داده شدند. محققان در ادامه موفق شدند آزمایش‌هایی را با دقت ۹۱ درصدی انجام دهند که در آن‌ها تقریباً تمام اطلاعات به دقت بین ذرات منتقل و وارد شد. گزارش این پژوهش در مجله Nature Physics منتشر شده است.

more_vert افزایش یک میلیون ساعت عمر نقاط کوانتومی توسط سامسونگ

ادامه مطلب

closeافزایش یک میلیون ساعت عمر نقاط کوانتومی توسط سامسونگ

 شرکت سامسونگ فرآیند جدیدی ارائه کرده است که با استفاده از آن نقاط کوانتومی عاری از کادمیم ساخته می‌شود که کارایی بالایی دارد. کارایی این نقاط کوانتومی ۲۱.۴ درصد نسبت به نقاط کوانتومی رایج، بهبود یافته و عمر آن‌ها تقریبا یک میلیون ساعت افزایش یافته است. به گزارش ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت سامسونگ به دنبال تولید نقاط کوانتومی عاری از فلزات سنگین است. از این رو موسسه تحقیقات پیشرفته سامسونگ اقدام به ارتقاء فناوری تولید نقاط کوانتومی کرده است تا از این محصولات برای تولید نمایشگرهای بزرگ استفاده شود. این نقاط کوانتومی دارای دو مزیت هستند، اول اینکه کارایی بالایی داشته و دوم اینکه عاری از فلزات سنگین هستند. نقاط کوانتومی بلورهای نیمه‌ هادی نانومقیاسی هستند که به دلیل بهره‌مندی از مکانیک کوانتوم می‌توانند خواص منحصربه‌فرد نوری و الکترونیکی داشته باشند. از زمان توسعه این نقاط در دهه ۸۰ میلادی، دانشمندان از آن‌ها در ادوات نوری مختلف استفاده کرده‌اند اما این نقاط همیشه دو مشکل اساسی داشته‌اند، اول اینکه بر پایه ترکیبات کادمیومی بوده که در نتیجه سمی هستند و دومین مشکل آن‌ها این است که فسفرهای نقاط کوانتومی که در نمایشگرها استفاده می‌شوند نشر خودبه‌خودی ندارند یعنی باید با دیودهای نشر نقاط کوانتومی جایگزین شوند تا از این طریق کارایی آن‌ها افزایش یابد. تلویزیون‌های فعلی QLED از QLEDها به‌عنوان منبع نور استفاده نمی‌کنند و به جای آن از LCD استفاده می‌شود تا نور پس‌زمینه تولید کنند که با استفاده از فیلمی از جنس نقاط کوانتومی جذب می‌شوند. در این پروژه جدید، شرکت سامسونگ تلاش کرده تا هر دو مشکل را رفع کند. این دستاورد تنها یک ماه پس از اینکه سامسونگ اعلام کرد برای ۵ سال آینده ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند، به‌دست آمده است. رویکرد جدید محققان این است که ساختار جدیدی ارائه کنند که از زوال هسته نقاط کوانتومی در اثر اکسیداسیون جلوگیری کند. برای این کار، پوسته‌ای در اطراف نقاط کوانتومی ایجاد می‌شود تا از نشت انرژی جلوگیری شود. این تیم تحقیقاتی لیگاند را در سطح پوسته به قدری کوتاه می‌کنند که جریان سریع‌تر نشر یابد. این گروه کادمیوم را با فسفید ایندیم جایگزین کردند که ماده‌ای زیست‌سازگارتر است. محققان اعلام کردند که این تغییرات موجب شده تا کارایی نقاط کوانتومی ۲۱.۴ درصد بهبود یافته و عمر نقاط کوانتومی تقریبا یک میلیون ساعت افزایش یابد.

more_vert ناسا با نقاط کوانتومی بازده کشاورزی در فضا را ارتقا می‌دهد

ادامه مطلب

closeناسا با نقاط کوانتومی بازده کشاورزی در فضا را ارتقا می‌دهد

 ناسا از طریق انعقاد قراردادی با یک شرکت نانویی از فناوری نقاط کوانتومی برای افزایش بازده کشاورزی در فضا استفاده می‌کند. در این روش، نقاط کوانتومی موجب افزایش جذب نور شده و در نهایت تولید محصولات را ارتقا می‌دهد. به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یوبی‌کیودی (UbiQD) یکی از شرکت‌های نانویی اعلام کرد که از طرف سازمان فضایی آمریکا؛ ناسا، یک قرارداد انتقال فناوری کسب وکار کوچک (STTR) را دریافت کرده است. این قرارداد ۲۴ ماهه بوده و بودجه آن ۷۵۰ هزار دلار است. این پروژه با همکاری شرکت یوبی‌کیودی و دانشگاه آریزونا انجام خواهد شد که در آن با استفاده از نقاط کوانتومی تلاش می‌شود تا بهره کشاورزی افزایش یابد. این کار به ناسا کمک می‌کند تا عملکرد بهتری در رشد محصولات کشاورزی در فضا داشته باشد طوری که نقاط کوانتومی با جذب بهتر طیف‌های مختلف طول موج نور امکان افزایش کارایی کشاورزی را در فضا فراهم کنند. یوبی‌کیودی برای اولین بار در آگوست سال ۲۰۱۸ از سوی ناسا به‌عنوان بخشی از ماموریت راهبردی این سازمان برای پیشبرد قابلیت‌های پیشرفته در حوزه فناوری فضایی انتخاب شد تا به ناسا کمک کند موفقیت بیشتری در تولید مواد غذایی در فضا داشته باشد، از این رو فاز اول STTR با شرکت یوبی‌کیودی آغاز شد. در این پروژه، عملکرد پرورش کاهو در فضا با موفقیت ارتقاء پیدا کرد، یکی از دستورالعمل‌های مورداستفاده در این مطالعه، محصول گلخانه‌ای لومینسانس یوبی‌کیودی موسوم به UbiGro بود که موجب افزایش ۱۳ درصدی در وزن سبزیجات به عمل آمده و افزایش ۸ درصدی سطح برگ شد. ژن گیاکومیلی از محققان دانشگاه آریزونا گفت: در ماموریت‌های فضایی طولانی ‌مدت، جایی که فضانوردان باید بیشترین استفاده از منابع را داشته باشند، افزایش تولید مواد غذایی می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد؛ این فناوری می‌تواند به ما در رسیدن به این هدف کمک کند. شرکت یوبی‌کیودی پس از دریافت بودجه از آزمایشگاه بریک‌اوت به دنبال این فناوری رفت و روشی برای بهبود کشاورزی با نقاط کوانتومی ارائه کرد، این فناوری در چند کشور مختلف مورداستفاده قرار گرفت و نتایج مثبتی به‌دست آمد.

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی کامپیوترشبکه و رایانش سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی کامپیوترشبکه و رایانش سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته مهندسی کامپیوترشبکه و رایانش سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه ساختمان داده‌ها و طراحی الگوریتم‌ها، سیستم‌های عامل پیشرفته، شبکه‌های پیشرفته ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert سئوالات آزمون دکترای سال 97 رشته مهندسی کامپیوتر شبکه و رایانش

ادامه مطلب

closeسئوالات آزمون دکترای سال 97 رشته مهندسی کامپیوتر شبکه و رایانش

سئوالات آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزشی دولتی برای استفاده دانشجویان و علاقمندان در سایت بانک مقالات ایران قرار گرفته است  برای دریافت فایل pdf این سئوالات می توانید از لینک زیر استفاده نمایند  دانلود سئوالات دکترای سال 97 رشته مهندسی کامپیوتر شبکه و رایانش

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای فتونیک سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای فتونیک سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته فتونیک سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه فیزیک مدرن ، مکانیک کوانتومی، مکانیک کوانتومی پیشرفته، الکترومغناطیس و الکترودینامیک ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای فیزیک سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای فیزیک سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته فیزیک سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه مکانیک کوانتومی، مکانیک کوانتومی پیشرفته، الکترومغناطیس، الکترودینامیک، ترمودینامیک و مکانیک آماری پیشرفته ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای نانوفیزیک سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای نانوفیزیک سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته نانوفیزیک سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه فیزیک پایه ۱ و ۲ و ۳ (شامل کل کتاب فیزیک هالیدی آخرین ویرایش))، مکانیک کوانتومی و مکانیک کوانتومی پیشرفته، الکترومغناطیس و الکترودینامیک، ترمودینامیک و مکانیک آماری پیشرفته ۱، مبانی نانوتکنولوژی ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert تصویب درس میان رشته‌ای «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران

ادامه مطلب

closeتصویب درس میان رشته‌ای «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران

رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران از تدوین و تصویب میان رشته‌گی «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در پردیس البرز دانشگاه تهران خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر یونس نوربخش، ضمن اعلام این خبر گفت: «با افزایش روزافزون استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و وسایل هوشمند در دهه اخیر که منجر به انفجار داده‌های رفتاری و اجتماعی قابل استفاده برای محققان شده است. این مهم یک فرصت تاریخی بی‌سابقه برای محققان علوم اجتماعی فراهم کرده است، تا بتوانند با جزئیات بسیار بیشتری به مطالعه ویژگی‌ها، رفتار، پویایی و تعاملات انسانی و اجتماعی افراد بپردازند». وی افزود: «انجام مطالعاتی از این دست نیازمند همکاری‌های علمی بین‌رشته‌ای بین محققان علوم کامپیوتر، فیزیک، ریاضی، علوم اطلاعات و محققان جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم‌سیاسی و اقتصاد است. میان رشته‌گی «رایانش اجتماعی» درصدد است تا از داده‌های دیجیتال تولید شده توسط افراد و روش‌های محاسباتی برای مدل‌سازی و ارزیابی نظریه‌های علوم اجتماعی استفاده کند». دکتر نوربخش، خاطرنشان کرد: «درخواست اولیه تصویب میان رشته‌گی «رایانش اجتماعی» برای اولین‌بار در دانشگاه تهران، اواخر سال ۱۳۹۷ به پردیس البرز ارسال شد. پس از برگزاری چندین جلسه تخصصی و طرح موضوع در سی و یکمین جلسه شورای آموزشی و پژوهشی پردیس البرز در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ایجاد رشته مورد تصویب قرار گرفت و پس از آن مکاتبه لازم با دفتر نظارت و برنامه‌ریزی آموزشی دانشگاه جهت اخذ مجوز انجام شد». رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران، در ادامه تصریح کرد: «هم‌چنین موضوع تصویب میان رشته‌گی «رایانش اجتماعی» در سیصد و شصت و نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی، گسترش و نظارت آموزشی دانشگاه در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ با حضور دبیر تخصصی رشته و معاونت علمی پردیس البرز بررسی و مورد تصویب قرار گرفت. سپس موضوع طی نامه شماره ۱۲۳/۱۴۳۲۷۳ تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۸ به شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شد». به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی در پایان اظهار کرد: «در حال حاضر با توجه به نظر موافق کارگروه تخصصی علوم اجتماعی شورای تحول و ارتقا علوم انسانی، برنامه درسی رشته مذکور با همکاری دانشکده علوم اجتماعی و پردیس دانشکده‌های فنی در حال تدوین است».

more_vert ساخت حسگر کاغذی برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب

ادامه مطلب

closeساخت حسگر کاغذی برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب

محققان کانادایی برای تشخیص دو سم بسیار خطرناک، با استفاده از نقاط کوانتومی، حسگری کاغذی ساختند که به سادگی می‌تواند با تغییر رنگ حضور این سم‌ها را تشخیص دهد. به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه آلبرتا اقدام به ساخت حسگری کاغذی کردند که می‌تواند دو نوع سم اعصاب را شناسایی کند، این حسگر با استفاده از نقاط کوانتومی سیلیکونی ساخته شده که قادر به تشخیص پاراکسون و پاراتیون است. این دو سم از جمله قوی‌ترین سم‌هایی هستند که می‌تواند روی سیستم اعصاب تاثیرگذار باشد، این حسگر کاغذی در صورت حضور این سم‌ها بسته به مقدار آن‌ها به رنگ زرد یا سبز درمی‌آید. این یافته‌ها نشان می‌دهد که با کمک تلفن همراه هوشمند می‌توان با دقت بسیار بالایی مقدار سم را در نمونه موردنظر شناسایی کرد؛ در نتیجه روشی ساده و سریع برای تشخیص سم است طوری که نیاز به تجهیزات پرهزینه و آموزش تکنسین نیست. جاناتان وینوت از محققان این پروژه گفت: پاراکسون و پاراتیون سم‌های عصبی هستند که معمولا در حشره‌کش‌ها استفاده می‌شوند، تشخیص دقیق این سم‌ها اهمیت زیادی دارد چرا که بسته به مقدار سم و میزان تماس با آن، می‌تواند جان انسان را به خطر بی‌اندازد. پاراتیون در سال ۱۹۷۴ توسعه داده شد و در حال حاضر بیشتر کشورها نظیر کانادا و آمریکا استفاده از آن را در حشره‌کش‌ها ممنوع کرده‌اند، نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد ارتباطی میان این سم و بروز سرطان و نقص‌هایی در کودکان تازه متولد شده وجود دارد. پاراکسون ساختاری شبیه پاراتیون دارد و شکسته شدن پاراتیون در بدن با استفاده از آنزیم به‌وجود می‌آید که سمیت‌ آن ۵۰ برابر بیشتر از پاراتیون است. برای ساخت این حسگر، محققان از پروتئین فلورسانس سبز رنگ به همراه نقاط کوانتومی سیلیکونی استفاده کردند که تابش نور قرمز دارد، زمانی که این دو سم در محیط وجود داشته باشند تابش نور قرمز متوقف می‌شود و حسگر به رنگ زرد یا سبز درمی‌آید. این حسگر را می‌توان برای بررسی محیط‌زیست و تشخیص این سموم استفاده کرد، با کمک تلفن همراه نیز می‌توان مقدار ماده را در محیط شناسایی کرد. نتایج این پروژه در مقاله‌ای با عنوان Detection of Nerve Agents by Coupling Complementary Properties of Silicon-Based Quantum Dots and Green Fluorescent Protein, ACS A در نشریه pplied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است.

more_vert کتاب زمان‌بندی و اعتماد در رایانش ابری با الگوریتم چند هدفه MO-PSO

ادامه مطلب

closeکتاب زمان‌بندی و اعتماد در رایانش ابری با الگوریتم چند هدفه MO-PSO

کتاب زمان‌بندی و اعتماد در رایانش ابری با الگوریتم چند هدفه MO-PSO نوشته‌ی حنیف بیات با استفاده از الگوریتم تکاملی چند هدفه MO-PSO جهت بهبود اهداف زمان‌بندی کارا با هدف افزایش اعتماد به سیستم، زمان‌بندی اجرای جریان کار مبتنی بر اعتماد را مورد بحث قرار می‌دهد. رایانش ابری، شیوه‌ای محاسباتی بر مبنای شبکه‌های بزرگ کامپیوتری مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل سرویس‌های فناوری اطلاعات با به‌ کارگیری اینترنت ارائه می‌کند. در چنین شرایطی، کاربران در تلاش‌اند بر اساس نیازهایشان و بدون در نظر گرفتن مکان سرویس و نحوه‌ی تحویل داده، به آن دسترسی یابند. زمان‌بندی کارها عبارت است از تخصیص منابع به کارها در طول دوره‌ی زمان معین که بهینه‌سازی یک یا چندین هدف را دنبال می‌کند. در مسائل جریان کار کلاسیک، مجموعه‌ی کارها که دارای چندین عملیات می‌باشند، با عبور از میان تعدادی مراحل، در یک مسیر یکسان، مورد پردازش قرار می‌گیرند. اعتماد یکی از موانع مهم بر سر راه پیشرفت محاسبات ابری می‌باشد. عدم قطعیت از چالش‌های اساسی موجود در رایانش ابری محسوب می‌شود. تمرکز اکثر الگوریتم‌ها بر روی بهینه نمودن بحث هزینه و زمان تکمیل وظایف بر روی پلتفرم ابر می‌باشد. بنابراین ارائه رویکردی برای زمان‌بندی با رویکرد اعتماد باعث جلوگیری از بروز مشکلات ایجاد شده در حین اجرای فرایند و باعث افزایش اعتماد کاربران به سیستم می‌شود. به همین دلیل از فاکتورهای مهم کیفیت سرویس در ابر محسوب می‌شوند. لذا استراتژی مبتنی بر افزایش نیازمندی‌های سیستم موضوعی قابل توجه در تخصیص بهینه‌ی منابع می‌باشد. سه هدف زمان، هزینه و اعتماد به ابر تجاری رویکرد و هدف اصلی ما در این پایان‌نامه هستند که از روش‌های بهینه‌سازی تک هدفه‌ی رایج، باعث از بین رفتن اطلاعات تخصیص منابع می‌شوند و حق انتخاب را از کاربران و استفاده‌ کنندگان می‌گیرند، از این‌ رو استفاده از روش‌های تخصیص منابع جدید با توانایی بهینه‌سازی چند هدفه، جواب‌های متعددی را به فراهم کنندگان پیشنهاد می‌کند و آن‌ها برای انتخاب جواب مطلوب خود از بین جواب‌های متنوع پیشنهاد شده، تصمیم‌گیری می‌کنند. در بخشی از کتاب زمان‌بندی و اعتماد در رایانش ابری با الگوریتم چند هدفه MO-PSO می‌خوانیم: شبیه‌سازی برای محیط ابر شامل وظایف دسته‌ای و تعدادی منابع مستقل در ابر است. وظایف دسته‌ای حاصل تقسیم و شکسته‌ شدن برنامه‌های کاربران مختلف در سرتاسر دنیاست که به محیط ابر در یک زمان تحویل داده شده‌اند. در هر زمان یک برنامه کاربردی به وظایف متعدد شکسته می‌شود و برای زمان‌بندی به زمان‌بند ابر ارسال می‌شود. زمان‌بند ابر پس از بهینه‌سازی مسئله‌ی زمان‌بندی وظایف، زمان‌بندی گوناگونی را به فراهم‌ کننده پیشنهاد می‌کند. فراهم کننده یا تصمیم‌ گیرنده با اطلاع از قیمت و زمان تکمیل وظایفش در زمان‌بندی‌های پیشنهاد شده، یکی را برای اجرا انتخاب می‌کند. سپس زمان‌بندی انتخاب ‌شده توسط فراهم آورنده، اجرا و وظایف او به منابع تعیین شده، واگذار می‌شود. مشتری نیز با تایید پرداخت هزینه‌ی اجرای وظایفش، نتیجه‌ی اجرای برنامه‌ی کاربردی خود را در زمان تعیین شده در زمان‌بندی دریافت می‌کند. علاوه‌بر این منابع موجود در ابر هرکدام دارای وظایف ناتمام در حال اجرا هستند که این وظایف به عنوان وظایف اختصاصی شده روی هر منبع محسوب شده و بهینه‌سازی زمان‌بندی با اطلاع کامل از این وظایف اختصاصی صورت می‌گیرد. مدل منبع در رایانش ابری در اینجا به این صورت است که همه‌ی منابع ابری تک پردازنده هستند و هر منبع دارای سه ویژگی اختصاصی است. ویژگی اول، سرعت پردازشی پردازنده هر منبع بر حسب میلیون دستورالعمل بر ثانیه‌ است. ویژگی دوم، قیمت هر منبع بر حسب پول بر ثانیه و ویژگی سوم وظایف اختصاصی روی هر منبع است که قبل از شروع اجرای زمان‌بندی روی منبع وجود دارد و منبع بعد از اتمام آن وظیفه شروع به تکمیل وظیفه‌ی جدید می‌کند. این یک فاکتور مهم است که باید در نظر گرفته شود. از آنجایی‌ که همیشه وظایفی روی منابعی معین در لحظه‌ی جمع‌آوری اطلاعات مربوط به منابع برای زمان‌بندی، در حال اجرا هستند. بنابراین در این‌جا در زمان‌بندی این وظایف، آن‌ها را مد نظر قرار می‌دهیم. زیرا انتساب وظایف بیشتر به یک منبع که اکنون دارای اضافه بار است باعث یک انتظار طولانی برای وظایف و بنابراین باعث طولانی‌تر شدن میکسپن می‌شود. فهرست مطالبمقدمهفصل اولسیستم‌های توزیعیمحاسبات خوشه‌ایمحاسبات توریرایانش ابریمیان ابرسطوح و سرویس‌های مختلف رایانش ابریانواع ابرمدل NISTمدل‌های سرویس‌مدل گسترشمعماری رایانش ابریمزایا و معایب استفاده از رایانش ابریمزایامعایبفصلمجازی‌سازیمفهوم مجازی‌سازیمزایای مجازی‌سازیسطوح مجازی‌سازیروش‌های مجازی‌سازی سرورتاریخچه EMO و روش‌های غیر نخبه‌گراییروش‌های نخبه‌گراییالگوریتم ژنتیک با مرتب سازی نامغلوب نخبه‌گرا یا NSGA-IIیک رویکرد مرتب سازی نامغلوب سریعتخمین تراکمعملگر مقایسه ازدحامیحلقه‌ی اصلی الگوریتمبهینه‌سازی گروه ذرّاتروش اولیه PSOالگوریتم حل PSOتصحیح رابطه ی اولیهتحلیل پارامترهاالگوریتم گروه ذرات چند ‌هدفهفصل سوممعماری سرویس‌گراSOAPWSDLOWLطراحی شی‌گراییتجرید یا چکیده‌سازیپنهان‌سازی جزئیات یا محصورسازیواحدبندیسلسله مراتبمکاشفه‌های نگاشتحریصانه سریع یا حداقل زمان تکمیل (MCT)انتساب با هدایت کاربر یا حداقل زمان اجرا (MET)الگوریتم را‌ه‌گزینیالگوریتم Min-Minالگوریتم Max-Minسافریجاستراتژی و الگوریتم زمان‌بندیالگوریتم First-Come-First-Servedالگوریتم زمان‌بندی لیستالگوریتم زمان‌بندی مبتنی بر سطحکارهای انجام شدهفصل چهارممجازی‌سازی منابعمنابع در مرکز دادهانتخاب سرویس در مرکز دادهرویکرد انتخاب سرویسمحاسبه‌ی کیفیت سرویس در سرویس‌های ترکیبیمدل‌سازی بهینه‌ چندهدفه در زمان‌بندی منابعخصیصه‌های کیفیت سرویسمدل انتخاب سرویس ترکیبیراه حل بهینه‌سازی انتخاب سرویسالگوریتم انبوه ذرات چند هدفهروش کدگذاریاهداف و توابع برازندگیفصل پنجممدل منابع در رایانش ابریمدل برنامه‌ی کاربردیشبیه‌سازی آزمایش اولشبیه‌سازی الگوریتم بهینه‌سازی پیشنهادیمنابع و مآخذمنابعمنابع فارسیمنابع غیر فارسی

more_vert جایزه اول کیهان‌شناسی بوچالتر ۲۰۱۹ به دو محقق ایرانی رسید

ادامه مطلب

closeجایزه اول کیهان‌شناسی بوچالتر ۲۰۱۹ به دو محقق ایرانی رسید

«جاهد عابدی» و «نیایش افشردی» دو کیهان شناس ایرانی موفق شدند که جایزه اول کیهان‌شناسی بوچالتر ۲۰۱۹ را به مبلغ ۱۰ هزار دلار از آن خود کنند. به گزارش پایگاه جایزه کیهان شناسی بوچالتر ، برندگان جایزه کیهان‌شناسی بوچالتر ۲۰۱۹ دیروز دوشنبه در دویست و سی و پنجمین نشست انجمن نجوم آمریکا در هونولولو ، معرفی شدند. این جایزه سالانه که توسط دکتر «آری بوچالتر» در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد، یک جایزه سالانه است که به منظور پشتیبانی از توسعه تئوری‌ها، مشاهدات یا روش‌های جدید ایجاد شده است که می‌توانند به حل معمای گسترش کیهانی کمک کند. جایزه اول ۱۰ هزار دلاری بوچالتر، به دکتر «جاهد عابدی» از موسسه موسسه امواج گرانشی (آلبرت اینشتین) ماکس پلانک و موسسه لایبنیتز در هانوفر آلمان و دکتر «نیایش افشردی» از دانشگاه «واترلو» و موسسه فیزیک نظری «پریمیتر» کانادا اهدا شد. کار آنها با عنوان «پژواکی از مغاک: سیاه‌چاله فوق چرخان باقی‌مانده از دوتایی ستاره نوترونی رویداد GW۱۷۰۸۱۷» که در مجله Journal of Cosmology and Astroparticle Physics منتشر شده است ، توسط هیئت داوری به عنوان گامی جسورانه و خلاقانه در جهت درک گرانش کوانتومی پدیده‌ها مورد تایید قرار گرفت. در نسخه کلاسیک نسبیت عام انیشتین، سیاه‌چاله‌ها توسط «افق های رویداد» احاطه شده‌اند - افق‌های رویداد «نقاط مشهور بدون بازگشتی» هستند که از آن هیچ چیز، حتی نور نمی‌تواند فرار کند. با این حال به نظر می‌رسد که بسیاری از جنبه‌های این پدیده اسرارآمیز با مکانیک کوانتومی، که فیزیک را در سطح ذرات توصیف می‌کند، سازگار نیست. به همین دلیل است که سیاه‌چاله‌ها به «آزمایشگاه‌هایی» تبدیل شده‌اند تا بتوان راه‌هایی برای تطابق نسبیت عام و مکانیک کوانتومی- دو ستون فیزیک مدرن- در آنها پیدا کرد. ماهیت کوانتومی افق‌های رویداد (که به نظر می‌رسد شامل تمام اطلاعات درون سیاه‌چاله‌ها است) هنوز در هاله‌ای از اسرار قرار دارد. اکنون یک شاخه تحقیقاتی در نظر دارد که با مطالعه چگونگی ساطع شدن امواج فضا زمان به نام امواج گرانشی از این ساختار کوانتومی که به ایجاد «پژواک‌های» تکرار شوند تاخیردار در جریان تشکیل سیاه‌چاله‌ها منجر می‌شوند؛ پرده از این اسرار بردارد. افشردی و همکارش «جاهد عابدی» (از مؤسسه آلبرت انیشتین) که در نوشتن این مقاله با وی همکاری داشت، برای اولین بار موفق شدند تا این پژواک‌ها را به طرز معنی‌داری از لحاظ آماری در داده‌های موج گرانشی کشف کنند که توسط «رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری» (LIGO) به دست آمده بودند. LIGO اولین ادغام دو ستاره نوترونی را در ۱۷ اوت ۲۰۱۷ کشف کرد. کسب جایزه بوچالتر افتخاری است که افشردی امیدوار است راه‌گشایی برای تحقیقات آنها باشد. جایزه دوم ۵۰۰۰ دلار بوچالتر، به دکتر «اگینیو بیانچی» (Eugenio Bianchi ) از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ، دکتر «آنورادا گوپتا» از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ، دکتر «هال ام هاگارد» از کالج «برد» و مؤسسه موسسه فیزیک نظری «پریمیتر» و دکتر«بی.اس. ساتاپراکاش» دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه کاردیف، اهدا شد. این جایزه به دلیل تحقیق آنها با عنوان «گرانش کوانتومی و چرخش سیاه‌چاله در مشاهدات موج گرانشی: آزمایشی از آنتروپی بکینشتین-هاوکینگ» تعلق گرفت. هیئت داوران تحقیق این محققان را به عنوان «یک آزمایش قابل توجه از ویژگی ترمودینامیکی سیاه‌چاله‌ها» مورد تایید قرار دادند. و بالاخره جایزه سوم دو هزار و پانصد دلاری بوچالتر ۲۰۱۹، به دکتر «خوزه بلاترین جیمنز» از دانشگاه «سالامانکا» در اسپانیا، دکتر «لووینیا هایزنبرگ» از مؤسسه فناوری فدرال زوریخ ETH زوریخ و دکتر «تومی اس کیوویستو» از موسسه فناوری KTH و دانشگاه استکهلم و انستیتوی ملی فیزیک شیمی و بیوفیزیک به دلیل تحقیق آنها با عنوان «تثلیث هندسی جاذبه» (The Geometrical Trinity of Gravity) که توسط هیئت داوران به عنوان «اثری زیبا و قابل توجه» شناخته شده است، تعلق گرفت.

more_vert کتاب مفاهیم بنیادی ITIL به همراه معرفی رایانش ابری

ادامه مطلب

closeکتاب مفاهیم بنیادی ITIL به همراه معرفی رایانش ابری

کتاب مفاهیم بنیادی ITIL به همراه معرفی رایانش ابری، به بررسی تجربیات موفق سازمان‌های دولتی انگلستان در حوزۀ مفاهیم تکنولوژی اطلاعات و مدیریت پرداخته است. ITIL مجموعه‌ای از تجربه‌های موفق و بهترین افکار، الگو‌ها و روش‌ها در زمینۀ مدیریت است که در یک سازمان فرآیند گردش کار را مشخص می‌کند. ITIL یک استاندارد نیست، بلکه یک سری تجربیات موفق است که سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی مرتبط باIT در دولت انگلستان، برای مدیریت کارهایشان از آن استفاده می‌کنند. به زبان ساده می‌توان گفت که دولت انگلستان برای سازمان‌دهی فعالیت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات، یک سری الگو طراحی و ارائه کرده است که با انجام آن‌ها شرکت‌ها و سازمان‌های حوزۀ فناوری اطلاعات می‌توانند نتایج بهتری بگیرند. ITIL فرآیند تحویل خدمات را تسهیل می‌نماید. فرآیندها و رویه‌ها را ساده‌سازی کرده و اطمینان حاصل می‌شود که خدماتی با کارایی بالا تحویل مشتری می‌گردد. فناوری اطلاعات با استفاده از ابزارهایی که از نظر اقتصادی به صرفه می‌باشند و با خودکار نمودن فرآیند، این امکان را فراهم می‌آورند تا سازمان انرژی خود را بر روی مشکلات و بهبود فرصت‌ها متمرکز نماید. این سیستم با فراهم نمودن ابزارهای کارا و با صرفه، فرآیند اندازه‌گیری عملکرد و بهبود خدمات را آسان می‌نماید. با پیاده‌سازی این چارچوب، مشتریان از کیفیت و دسترسی به خدمات مورد نظر خود مطمئن می‌شوند، بخش مالی از پایین آمدن هزینه‌ها خرسند شده، کارکنان فناوری اطلاعات از افزایش کارایی عملیاتی سخن می‌گویند و مدیران ابزارهای مناسب را برای تجزیه و تحلیل در اختیار می‌گیرند. امروزه ITIL فراگیرترین رویکرد مدیریت خدمات فناوری اطلاعات در جهان است؛ رویکردی که به‌ گونه‌ای عملی و نه صرفاً نظری، قالبی را برای شناسایی، برنامه‌ریزی و طراحی، ارائه و انتقال، پشتیبانی و بهبود مستمر خدمات فناوری اطلاعات، با تمرکز بر نیازمندی‌های یک کسب‌وکار فراهم می‌‌کند. کتاب مفاهیم بنیادی ITIL به همراه معرفی رایانش ابری (ITIL foundation with introduction of cloud computing)، مباحث مربوط به محاسبات ابری را در حوزۀ فناوری اطلاعات بررسی می‌کند. در بخشی از کتاب مفاهیم بنیادی ITIL به همراه معرفی رایانش ابری می‌خوانیم: تغییرات اضطراری گاهی موردنیاز بوده و باید تا حد ممکن قبل از استفاده به‌ دقت طراحی و آزمون شود، یا تأثیر تغییر اضطراری ممکن است بزرگ‌تر از حادثه اصلی باشد، جزییات تغییرات اضطراری ممکن است با نگاهی به گذشته مستند شده باشد. تعدادی از تغییرات اضطراری مطرح‌ شده باید در حداقل مطلق نگهداری شود، زیرا آن‌ها عموماً بیشتر در هم گسیخته و متمایل به خطا می‌باشند. تمام تغییرات احتمالاً باید موردنیاز باشد، عموماً پیش‌بینی و برنامه‌ریزی با در نظر گرفتن دسترس‌ پذیری منابع برای ساخت و آزمون تغییرات است. با این‌ وجود، فرصت‌ها زمانی که تغییرات اضطراری رخ می‌دهد، ضروری بوده و بنابراین روال‌ها باید برای مقابله با سرعت آن‌ها بدون فدا کردن کنترل‌های مدیریت طبیعی، طراحی ‌شود. روال تغییر اضطراری، برای تغییرات در نظر گرفته‌ شده جهت تعمیر خطا در خدمت IT که تأثیر منفی با درجه بالابر کسب‌وکار می‌گذارد، رزرو می‌شود. تغییرات در نظر گرفته‌ شده برای معرفی مستقیم بهبودهای تجاری موردنیاز به‌عنوان تغییر طبیعی برای ارزیابی داشتن بیشترین اضطرار بکار می‌رود. اگر تغییر نیاز به اضطرار پیدا کرد، (به علت برنامه‌ریزی ضعیف یا تغییر ناگهانی در نیازمندی‌های کسب‌وکار) این باید به‌عنوان تغییر طبیعی رفتار شود، اما بیشترین اولویت را داشته باشد.فهرست مطالب بخش 1: مقدمه دورهبخش 2: مدیریت خدمات به‌ عنوان یک روش کاربخش 3: چرخه حیات خدمتبخش 4: راهبرد خدمتبخش 5: طراحی خدمتبخش 6: انتقال خدمتبخش 7: عملیات خدمت

more_vert برترین اکتشافات دنیای علم در دهه گذشته

ادامه مطلب

closeبرترین اکتشافات دنیای علم در دهه گذشته

ذره خدا، فناوری اصلاح ژنتیک کریسپر، امواج گرانشی، برنامه رایانه‌ای آلفاگو و برتری کوانتومی به عنوان برترین اکتشافات یک دهه گذشته در دنیای علم انتخاب شدند. مجله علمی نیوساینتیست در فهرستی برترین اکتشافات دنیای علم را در یک دهه گذشته معرفی کرده است که در آن میان نام دستاوردهایی چون ذره خدا، فناوری کریسپر و برتری کوانتومی به چشم می‌خورد. در ادامه به این مهمترین دستاوردها نگاهی خواهیم داشت. ذره خدا (بوزون هیگز) پس از چهار سال کار تحقیقاتی هزاران محقق و استفاده از بزرگترین دستگاه موجود در جهان، فیزیکدانان ذرات سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) در نهایت از کشف ذره بوزون هیگز معروف به ذره خدا خبر دادند. با استفاده از این ذره می‌توان علت جرم داشتن دیگر ذرات موجود در جهان را توضیح داد. اکتشاف این ذره مدل استاندارد فیزیک ذرات را تکمیل کرد. فناوری اصلاح ژنتیک کریسپر (CRISPR) پتانسیل کامل مهندسی ژنتیک در سال ۲۰۱۲ و با ساخت سیستم ساده و ارزان کریسپر (CRISPR )برای اصلاح DNA، شکوفا شد. استفاده از این فناوری از آن زمان تاکنون گسترده و فراگیر شده است. در خلق نخستین نوزادان اصلاح ژنی شده در جهان که در سال ۲۰۱۸ در چین صورت گرفت، نیز از همین فناوری استفاده شد. امواج گرانشی موج گرانشی، خمیدگی ساختار فضا-زمان است. آلبرت اینشتین نخستین بار در سال ۱۹۱۶ وجود این نوع از امواج را پیش‌بینی کرد. دقیقا یک قرن بعد در سال ۲۰۱۶، رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری (LIGO) اعلام کرد که سرانجام این امواج را به هنگام ساطع شدن از دو سیاهچاله‌ در حال ترکیب، رصد کرده است. آلفاگو (AlphaGo) در دهه گذشته شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی بودیم و آلفاگو (AlphaGo) اوج پیشرفت‌های ماشینی در این دهه بود. آلفاگو یک برنامه رایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط گوگل دیپ‌مایند توسعه داده شد و در سال ۲۰۱۶ توانست در کمتر از یک روز قدرتمندترین بازیکن شطرنج را شکست دهد. روش کار این برنامه بدین صورت است که فقط حرکات مهره‌ها به وی آموزش داده شده و این برنامه پس از هر بار اشتباه آن را در بازی بعدی اصلاح و به اصطلاح به خود آموزش می‌دهد؛ این نوع شیوه آنالیز که بسیار شبیه شیوه آنالیز انسان است در کنار توانایی پردازش میلیون ها بیت داده، به این برنامه قدرتی مخوف داده ‌است. ژن درمانی لیلا در سال ۲۰۱۵ یک دختر یک ساله به نام «لیلا ریچارد» که به سرطان خون حاد (لوکمیا) مبتلا بود تحت درمانی قرار گرفت که با تمام درمان‌های دیگر برای سرطان تفاوت داشت. پزشکان بیمارستان «گریت اورموند استریت» لندن به لیلا سلول‌های ایمنی اهداکننده ای را پیوند زدند که از لحاظ ژنتیکی به گونه‌ای اصلاح شده بودند تا سلول‌هایی که باعث ایجاد سرطان خون در وی می‌شدند را از بین ببرند. آنها با این کار جان این کودک را نجات دادند. کشف انسان تباران دنیسووا محققان در سال ۲۰۱۰ از کشف یک استخوان انگشت انسان خبر دادند که از لحاظ ژنتیکی با آنچه در انسان‌های مدرن و نئاندرتال‌ها مشاهده می‌شود تفاوت دارد؛ کشفی که داستان اجداد و نیاکان ما را پیچیده کرد. آنها این گونه جدید را با الهام از غار دنیسووا در سیبری که محل یافت این استخوان بود، دنیسووا نام نهادند. اکتشافات بعدی در این غار شامل بقایای بیشتری از این افراد اسرارآمیز بود؛ از جمله کشف هیبریدی از یک مادر ناندرتال و یک پدر دنیسووا که در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. آنالیزهای ژنتیکی همچنین نشان داده‌اند که امروزه برخی از افراد معاصر نیز حامل بخشی از دی. ان. ای دنیسووایی هستند. برتری کوانتومی تلاش‌ها برای ابداع کامپیوترهای کوانتومی در دهه‌ای که گذشت بالا گرفت و در سال ۲۰۱۹ با خبر دستیابی گوگل به برتری کوانتومی به اوج خود رسید. این کمپانی نخستین کامپیوتر کوانتومی را ساخت که محاسباتی را انجام می‌داد که هیچکدام از ابرکامپیوترهای کلاسیک موجود در جهان قادر به انجام آن نبودند. پروکسیما قنطورس بی در آغاز دهه گذشته از وجود حدود ۴۵۰ سیاره در خارج از منظومه شمسی مطلع بودیم. اکنون شمار این سیاره‌ها به بیش از چهار هزار مورد رسیده است. مهم ترین اتفاقی که در این حوزه به وقوع پیوست، کشف پروکسیما قنطورس‌بی در سال ۲۰۱۶ بود. پروکسیما قنطورس‌بی نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی شناخته شده به زمین است که ۴.۲ سال نوری از آن فاصله دارد. پیوند صورت اولین پیوند کامل صورت در سال ۲۰۱۰ انجام شد. در این عمل جراحی که ۲۴ ساعت به طول انجامید بقایای صورت یک کشاورز اسپانیایی که به طور تصادفی به خود شلیک کرده بود، برداشته شد به طوری که تنها حدقه‌های چشم و زبان وی باقی ماند. سپس صورت کامل یک اهدا کننده مرده به این مرد کشاورز پیوند زده شد.

more_vert کتاب سلامتی کامل (راهنمای کامل ذهن و بدن)

ادامه مطلب

closeکتاب سلامتی کامل (راهنمای کامل ذهن و بدن)

کتاب سلامتی کامل (راهنمای کامل ذهن و بدن) نوشته‌ی دیپاک چوپرا، پزشک آمریکایی هندی تبار است که با بهره‌گیری از طب سنتی هند (آیورودا) تلاش کرده به سلامتی و بیماری از زاویه‌ای جدیدی بنگرد و حفظ سلامتی را با روش‌های اصیل و بنیادین برای همگان مقدور سازد. سال‌ها پیش دکتر دیپاک چوپرا (Deepak Chopra) کتاب سلامتی کامل (Perfect Health) را نوشت، کتابی که اولین راهنمای کاربردی چگونگی تحت کنترل در آوردن قدرت فکر بود که در آن زمان تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب در آمریکا شد. وی در این کتاب توضیح داد که چطور پیشرفت‌های حاصل شده در فیزیک و پزشکی مهر تاییدی بر اعتبار پنج هزار ساله سیستم پزشکی هند باستان به نام آیورودا زده است. کتاب حاضر چگونگی کاربرد علم آیورودا را در زندگی عادی توضیح داده است. به دلیل استقبال بسیار زیاد، کتاب جدید با اضافه کردن آخرین تحقیقات پزشکی مجدداً ویرایش و به روز گردیده و در اختیار شما قرار می‌گیرد. دیپاک چوپرا در این کتاب تلاش می‌کند تا جایی که ممکن است شما را با این دانش آشنا کند و هر آنچه برای رسیدن به سلامتی کامل نیاز دارید در اختیارتان قرار می‌دهد. سلامت در ذات آن، یک حالت آگاهی بالاتر است. برای هزاران سال بزرگان ودیک اعلام کرده‌‌اند که هدف از حضور در بدن حمایت از حالتی از بودن به نام روشنگری است. در این حالت مرجع درونی شما از ایگو‌ (نفس) به روح تغییر می‌یابد و شما تشخیص می‌دهید که داننده، فرآیند دانستن و دانسته همه یکسان بوده و در اصل یکی هستند. از طرف دیگر مرزهای زمان و فضا ناپدید می‌شوند. این حالت تمامیت، اساس همه درمان‌ها به شمار می‌آید و به آن سلامتی کامل می‌گویند. البته لازم به یادآوری است، اولین رازی که باید در مورد سلامتی کامل بدانید این است که باید آن را انتخاب کنید. شما فقط به اندازه‌ای سلامت هستید که فکر می‌کنید امکان‌پذیر است. سلامتی کامل فقط پنج یا ده درصد پیشرفت در سلامتی نیست بلکه منظور چشم اندازی است که بیماری و رنجوری را غیرقابل قبول می‌داند. هدف آیورودا این است که به شما بیاموزد چطور زندگی شما می‌تواند تاثیر بپذیرد، شکل بگیرد، طولانی‌تر و بالاخره کنترل شود، اگر بیماری و پیری دخالت نکند. اصول راهنمای آیورودا این است که ذهن بیشترین و عمیق‌ترین تاثیر را بر بدن دارد و رهایی از بیماری بستگی به ارتباط با آگاهی درونی و آوردن آن به حالت تعادل و سپس گسترش این تعادل به بدن دارد. دیپاک چوپرا را بیشتر بشناسیم: دیپاک چوپرا بیش از 40 کتاب نوشته‌ که مباحث آن‌ها شامل معنویت تا سلامتی است. او هم‌چنین چندین رمان و مجموعه اشعار معنوی از هندوستان و ایرانیهم دارد. آثار وی به 30 زبان گوناگون دنیا ترجمه شده و فروش چشمگیری نیز داشته است. جملات برگزیده کتاب سلامتی کامل: - هر روز وقتی را برای بازی، شوخی و آرامش و مصاحبت خوب اختصاص دهید.- در برخورد با هر کس خوب و بردبار باشید.- با یک نگاه کمال گرایانه، جامعه ما هر سال بیشتر از قبل در حال معتاد شدن است. در بخشی از کتاب سلامتی کامل می‌خوانیم: اگرچه همه طعمه فرآیند پیری می‌شوند، هیچکس تا به‌حال ثابت نکرده است که این فرآیند لازم است. از ویژگی‌های خوب کوانتوم مکانیکی بدن این است که پیر نمی‌شود، کیفیتی که در سراسر سطح کوانتومی طبیعت دیده می‌شود. پروتون‌ها و نوترون‌ها پیر نمی‌شوند، همینطور الکتریسته و جاذبه. زندگی که شامل این اصول و نیروهای زیربنایی است به‌طرز حیرت آوری ماندنی و پایاست. دی ان‌ای شما برای بیش از 600 میلیون سال به همان شکل باقی مانده است. یک خرچنگ نعل اسبی که در لجن کف دریاهای عمیق می‌خزد هیچ تشابه قابل رویتی با یک دایناسور ندارد، یا یک دایناسور با یک گوریل، اما از نگاه دی ان‌ای همه اینها تنوع‌های کوچکی هستند بر روی یک تم فنا ناپذیر. تا آنجائی‌که مربوط به پیوندهای شیمیایی می‌شود، چسبندگی دی ان‌ای به یکدیگر محکمتر از یک برگ یا یک ذره گرده نیست. شاید فکر کنید که این بهم پیوستگی سست اتم‌ها در طی زمان از هم خواهد گسست مانند یک فرش تکه تکه شده قدیمی. مطمئنا نیروهایی که برعلیه بقای دی ان‌ای عمل می‌کنند بی اندازه زیاد هستند: سائیدگی و پارگی فیزیکی، جهش‌های نابود کننده اتفاقی، تهاجم میکروب‌های رقابت کننده و مهم‌تر از همه بی‌نظمی (تمایل دنیای مادی به نابودی تدریجی‌). دی ان‌ای همه این‌ها را پشت سر گذاشته است. در طی طول عمر دی ان‌ای رشته کوه‌ها به تپه‌ها تبدیل شده‌اند ولی دی ان‌ای حتی برای یک هزارم میلیمتر کاستی نداشته است. چسب کوانتوم مکانیکی بدن خیلی قوی است. اگر هوش داخلی دی ان‌ای تا این حد قدرت مقابله با زمان و عناصر را برای هزاران سال دارد، به نظر می‌رسد که پیر شدن به هیچ عنوان طبیعی نیست. آیورودا روی این فرضیه عمل می‌کند. با نگاه به گذشته و این حقیقت که همه پیر می‌شوند، ما به یک سوال واقعا مهم می‌رسیم « آیا مجبوریم که پیر شویم؟» دانشمندان قدیمی که برای طول عمر زیادشان مشهور بوده اند، پیر شدن را به «اشتباه عقل» نسبت داده‌اند. ‌ (پراگیا آپاراها در سانسکریت‌). فهرست مطالبقسمت اول: مکانی به نام سلامتی کاملفصل اول: دعوت به یک واقعیت بالاترفصل دوم: کشف تایپ بدنتانفصل سوم: سه دوشا - سازندگان واقعیتفصل چهارم: طرحی از طبیعتفصل پنجم: برگرداندن تعادلقسمت دوم: کوانتوم مکانیکی بدن انسانفصل ششم: درمان کوانتومی برای بدن کوانتومیفصل هفتم: بازکردن کانال‌های شفافصل هشتم: رهایی از عاداتفصل نهم: پیری یک اشتباه استقسمت سوم: زندگی در هماهنگی با طبیعتفصل دهم: میل برای تکاملفصل یازدهم: برنامه روزانه - سوار بر امواج طبیعتفصل دوازدهم: رژیم غذایی - خوردن برای تعادل کاملفصل سیزدهم: ورزش - افسانه نابرده رنج گنج میسر نمی‌شودفصل چهاردهم: برنامه فصلی - متعادل کردن تمام سالسخن آخر: گل‌ها در یک زمینه کوانتومیضمیمه آ

more_vert ساخت سریع‌ترین شی چرخان جهان

ادامه مطلب

closeساخت سریع‌ترین شی چرخان جهان

محققان موفق به ساخت سریع‌ترین شی‌ء چرخان جهان شده‌اند که انرژی آنها تنها از نور تامین می‌شوند و می‌تواند ۳۰۰ میلیارد بار در دقیقه بچرخد. به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی میل، این نانوذره دمبلی شکل که توسط محققان دانشگاه «پردو» در آمریکا ابداع شده است توسط دو نوری مختلف نور که در اتاق خلاء با آن برخورد می کنند، با سرعت خارق العاده ای می چرخد. در مقایسه مته دندانپزشکی ۵۰۰ هزار بار در دقیقه می چرخد که ۶۰۰ هزار بار کندتر از این روتور ( چرخانه ) جدید نانو مقیاس است. محققان امیدوارند که از یافته آنها برای اندازه گیری تاثیرات کوانتومی مانند اصطکاک در خلاء استفاده شود. محققان برای چرخاندن نانوذره دو لیزر به آن تاباندند که یکی از آنها ذره را در مکان خود حفظ می کرد و دیگر آن را می چرخاند. هنگامیکه نور از لیزر به شیء برخورد می کرد، نوعی نیرو به عنوان فشار اشعه ای از آن خارج می شد. معمولا این نیرو برای اینکه تاثیری بگذارد بسیار ضعیف است اما در خلاء - شرایطی که اصطکاک در آن بسیار کم است - می تواند باعث شود که اشیاء با سرعت خارق العاده ای بچرخند. علاوه بر این رکود جدید در سرعت چرخش، این ذرات نانو می توانند نیروی گشتاوری را در سطوحی ۶۰۰ تا ۷۰۰ بار حساس تر از هر ابزاری اندازه بگیرند. این تحقیق در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است.

more_vert کتاب فیزیک 3 تیزهوشان

ادامه مطلب

closeکتاب فیزیک 3 تیزهوشان

الکترومغناطیس شاخه‌ای از علم فیزیک است که به مطالعه پدیده‌های الکتریکی و مغناطیسی و ارتباط این دو با هم می‌پردازد. از طرفی یکی از چهار نیروی بنیادی طبیعت است (سه نیروی دیگر نیروی هسته‌ای قوی، نیروی هسته‌ای ضعیف و گرانش هستند). در نظریه الکترومغناطیس این نیروها به‌وسیله میدان‌های الکترومغناطیسی توصیف می‌شوند. الکترومغناطیس توصیف بیشتر پدیده‌هایی‌ست (به جز گرانش) که در زندگی روزمره اتفاق می‌افتد. الکترومغناطیس همچنین نیرویی‌ست که الکترون‌ها و پروتون‌ها را در داخل اتم‌ها پیش هم نگه می‌دارد. درحقیقت حامل همه نیروهای درون مولکولی٬ نیروی الکترومغناطیسی است. نیروی الکترومغناطیسی به دو صورت نیروی الکتریکی و نیروی مغناطیسی بروز می‌کند که این دو جنبه‌های مختلف از یک چیز (نیروی الکترومغناطیسی)هستند و از این رو ذاتا یه یکدیگر مربوط اند. تغییر میدان الکتریکی تولید میدان مغناطیسی و برعکس تغییر میدان مغناطیسی تولید میدان الکتریکی می‌کند. این اثر به نام القای الکترومغناطیسی شناخته شده است و اساس کار ژنراتورهای الکتریکی، موتورهای القایی و ترانسفورمرها می‌باشد. میدان‌های الکتریکی عامل چند پدیده الکتریکی معمول مانند پتانسیل الکتریکی (مانند ولتاژ باتری) و جریان الکتریکی (مانند جریان برق) و میدان‌های مغناطیسی عامل نیروی مربوط با آهنرباها هستند. در الکترودینامیک کوانتومی ٬ نیروی الکترومغناطیسی بین ذرات باردار را می‌توان از طریق روش نمودارهای فاینمن محاسبه کرد که در آن تصور می‌شود که ذرات پیام‌رسان به نام فوتن مجازی بین ذرات باردار مبادله می‌شود. فیزیک سال سوم دبیرستان مجموعه ای از قوانین ترمودینامیک نیروهای الکتریکی و الکترومغناطیس می باشد که دراین کتاب به تفصیل درباره این مباحث بحث شده است.

more_vert ابداع الگوریتمی سریع‌تر از یک ابررایانه

ادامه مطلب

closeابداع الگوریتمی سریع‌تر از یک ابررایانه

یک شرکت ژاپنی الگوریتمی ابداع کرده است که سریع‌تر از پیشرفته‌ترین ابررایانه‌های جهان اطلاعات بازار را پردازش می‌کند. به گزارش پایگاه خبری «بلومبرگ»، "الگوریتم انشعاب شبیه سازی شده" شرکت توشیبا به گونه‌ای طراحی شده است تا اصول رایانه‌های کوانتومی را بدون نیاز به استفاده از این دستگاه‌ها که در حال حاضر کاربردهای محدودی دارند و ساخت و نگهداری از آن‌ها در دماهای نزدیک به صفر مطلق میلیون‌ها دلار هزینه دارد، به کار گیرد. توشیبا می‌گوید این فناوری جدید که می‌توان از آن در خارج از حوزه مالی نیز استفاده کرد، روی رایانه‌های شخصی آماده (غیرسفارشی) اجرا می‌شود. کوسوکه تاتسومورا از پژوهشگران ارشد آزمایشگاه سیستم‌های رایانه و شبکه توشیبا در مصاحبه‌ای در این باره می‌گوید: «(کافیست این الگوریتم) را به یک سرور وصل کنید و آن را در همان دمای اتاق اجرا کنید.» گرچه شرکت خوشه‌ای و چندملیتی توشیبا واقع در توکیوی ژاپن بیشتر به تولید محصولات الکترونیک و راکتورهای هسته‌ای شناخته می‌شود، مدتهاست که در زمینه فناوری‌های پیشرفته تحقیق می‌کند. این الگوریتم جدید به طور خاص برای تاجرانی که موفقیت کاری آن‌ها در گرو میکروثانیه‌هاست، جالب و کاربردی خواهد بود. با این حال توشیبا ممکن است این الگوریتم را در حوزه‌هایی خارج از حوزه امور مالی به کار بگیرد. به گفته این شرکت، کاربردهای دیگر این الگوریتم می‌تواند مواردی چون ترسیم مسیرهای پیچیده کشتیرانی و لجستیک و تولید داروهای جدید با دقت مولکولی را در برگیرد.