جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert مبتلایان به دیابت نوع ۱ نسبت به کرونا آسیب‌پذیرترند

ادامه مطلب

closeمبتلایان به دیابت نوع ۱ نسبت به کرونا آسیب‌پذیرترند

 مطالعات اخیر محققان انگلیسی نشان می‌دهد دیابت به میزان قابل توجهی خطر مرگ ناشی از کرونا را افزایش می‌دهد و این احتمال در مبتلایان به دیابت نوع یک بیشتر است. به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری گاردین، این مطالعه که توسط محققان سرویس ملی بهداشت انگلیس صورت گرفته است، نشان می‌دهد مبتلایان به دیابت نوع یک نسبت به ویروس جدید کرونا آسیب‌پذیرتر هستند.این مطالعه نشان می‌دهد در صورت ابتلا به ویروس جدید کرونا، احتمال مرگ افراد مبتلا به دیابت نوع یک در مقایسه با افراد غیردیابتی، ۳.۵ برابر بیشتر است. این آمار در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، دو برابر بیشتر است.همچنین فاکتور سن، مهمترین عامل تعیین کننده در میزان مرگ و میر ناشی از دیابت در پاندمی کروناست و افراد کمتر از چهل سال، ریسک کمتری دارند.آمار انگلیس نشان می‌دهد یک چهارم مرگ و میر ناشی از کرونا در بین بیماران مبتلا به دیابت بوده است و احتمال می‌رود در نقاط مختلف جهان نیز وضع به همین منوال باشد.محققان بر این باورند که بیماران مبتلا به دیابت به نسبت افراد غیردیابتی در معرض خطر بیشتری نیستند؛ بلکه در صورت ابتلا علائم شدیدتری را تجربه می‌کنند. دیابت نوع یک، اختلال خودایمنی است که تولید انسولین را در بدن متوقف می‌کند و در واقع در این بیماری مزمن، سیستم ایمنی بدن به سلول‌های بتا اجازه تولید انسولین نمی‌دهند. انسولین توسط سلول‌های بتا در پانکراس تولید می‌شود و مهمترین وظیفه آن تبدیل قند خوراکی به انرژی است. در دیابت نوع یک، سلول‌های ایمنی با تخریب سلول‌های بتا، تولید انسولین را متوقف می‌کنند.بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به‌ راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.در قاره آسیا بیش از ۲۳۰ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. با توجه به شیوع چاقی و سازگاری سریع با سبک زندگی غربی در آسیا، پیش‌بینی می‌شود تعداد افراد مبتلا به دیابت تا سال ۲۰۴۰ میلادی به بیش از ۳۵۵ میلیون نفر برسد. ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۵۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.

more_vert افراد سیگاری و احتمال بروز دیابت

ادامه مطلب

closeافراد سیگاری و احتمال بروز دیابت

احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر است رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مطالعات نشان داده در افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد احتمال بروز دیابت بالاتر است و درمان این افراد نیز طولانی تر و با موفقیت کمتر انجام می‌شود. چهاردهمین نشست فصلی پزشکان کنترل کننده دیابت با عنوان راهکارهای ترک دخانیات در بیماران دیابتی با همکاری مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برگزار شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر غلامرضا حیدری اظهار داشت: براساس دستورالعمل جدید معتبر علمی برای درمان دیابت در افراد سیگاری؛ باید ترک مصرف دخانیات همزمان با درمان دیابت آغاز شود. وی از عوارض دیابت به مشکلات شبکیه چشم، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های عصبی عضلانی اشاره کرد و یادآور شد که درصورت درمان دیابت در افراد سیگاری جلوگیری از بروز این عوارض با درصد بیشتری صورت می‌گیرد. حیدری با اشاره به نتایج مطالعات صورت گرفته، گفت: براساس این تحقیقات قطع مصرف دخانیات در افراد دیابتی به کنترل و درمان موفق‌تر دیابت کمک می‌کند. بنابراین باید در بیماران دیابتی سیگاری این امر جدی تلقی شود. وی در سخنان خود به برخی روش‌های درمانی ترک دخانیات نظیر شیوه برخورد با فرد سیگاری، نحوه تست فاگرشتروم، درمان‌های دارویی، رفتار درمانی، داروهای نیکوتینی و غیر نیکوتینی اشاره کرد. به گفته وی تاکنون ۱۰۰ مطب فعال در زمینه کنترل دیابت، آموزش‌های لازم را کسب کرده‌اند و به ارایه خدمت به مراجعان می‌پردازند. در خاتمه این نشست ضمن مروری بر آموزش‌های ارایه شده از حضار آزمون گرفته شد و پاسخ‌های لازم به پرسش‌های حاضران ارایه شد.

more_vert آیا دیابت بارداری ماندگار است؟

ادامه مطلب

closeآیا دیابت بارداری ماندگار است؟

محققان دانشگاه تورنتو متابولیت‌هایی را در خون شناسایی کردند که امکان پیش‌بینی دقیق ابتلا به دیابت نوع ۲ را پس از تجربه یک نوع گذرا از این بیماری در دوران بارداری، فراهم می‌کند. به گزارش یکشنبه پایگاه خبری مدیکال نیوز، حدود ۱۰ درصد زنان در دوران بارداری دچار دیابت بارداری می‌شوند و این وضعیت خطر بالای ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد. در واقع بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از این افراد در طول ۱۰ سال پس از زایمان، دچار دیابت نوع ۲ می‌شوند. متابولیت‌هایی که توسط محققان شناسایی شدند،‌ امکان پیش‌بینی ابتلا به دیابت نوع ۲ در این گروه از زنان را با دقت ۸۵ درصد فراهم می‌کنند.محققان این متابولیت‌ها را ابتدا در سال ۲۰۱۶ میلادی در جریان تحقیقاتی که با کمک هزار و ۳۳ زن باردار انجام گرفت، شناسایی کردند.اکنون محققان با ردگیری وضعیت همان گروه از زنان و آزمایش دقیق‌تر نمونه خون آن‌ها که در فاصله شش و ۹ ماه از زایمان و همچنین دو نوبت در دو سال پس از زایمان گرفته شده بود، توانستند ترکیبات جدید مرتبط با بیماری را در خون داوطلبان شناسایی کنند.در این دوران ۱۷۳ نفر از داوطلبان به دیابت نوع ۲ مبتلا شده‌اند و نمونه خون آن‌ها با نمونه خون ۴۸۵ نفر از سایر داوطلبان که دارای سن، وزن، نژاد و قومیت یکسان بودند، مقایسه شد.محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این تحقیقات بتوانند یک آزمایش خون ساده طراحی کنند که پس از زایمان انجام شده و امکان پیش‌بینی ابتلا به دیابت نوع ۲ در زنان را در اولین ویزیت پزشک، فراهم کند. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به وجود می‌آید. انسولین ماده‌ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و منجر به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو می‌شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Plos Medicine منتشر شده است.

more_vert درمان‌های جدید دیابت با تمرکز بر کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی

ادامه مطلب

closeدرمان‌های جدید دیابت با تمرکز بر کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی

 مطالعات جدید نشان می‌دهد شدت و روش‌های درمان بیماری‌های قلبی در افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند، بسیار متفاوت است، به همین دلیل داروهای جدید دیابت با تمرکز بر کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی عروقی تولید می‌شوند. به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، زمانی که فردی به دیابت مبتلا می‌شود، بدن قادر به تولید یا استفاده بهینه از هورمون انسولین نیست و به همین دلیل نمی‌تواند گلوکز خون را در سطح متعادل نگه دارد. افراد مبتلا به دیابت معمولا چاق هستند یا اضافه وزن دارند و از فشار خون و کلسترول بالا رنج می‌برند. این عوامل احتمال بروز بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. مطالعات مختلف نشان می‌دهد یک روش مهم برای افزایش سلامت سیستم قلب و عروق در بیماران مبتلا به دیابت، کنترل قند خون در سطح نرمال است.در مطالعات جدید محققان دانشگاه میسوری چندین گروه دارویی جدید مورد بررسی قرار گرفته‌اند که می‌توانند خطر بروز بیماری‌های قلبی را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهند.یکی از این گروه‌های دارویی، مهارکننده‌های SGLT۲ هستند که به صورت داروهای خوراکی عرضه می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهد این گروه دارویی تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر کاهش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی در افراد مبتلا به دیابت دارند و خطر نارسایی قلبی را کاهش می‌دهند. کاهش بروز بیماری‌های مزمن کلیه و کاهش وزن از دیگر مزایای این گروه است.آگونیست‌های گیرنده GLP-۱‌ گروه دیگر دارویی هستند که به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها علاوه بر کاهش قند خون، وزن را نیز کاهش می‌دهند. بر اساس مطالعات انجام شده، این گروه دارویی خطر بروز بیماری‌های قلبی، حملات قلبی، تجمع کلسترول در عروق و احتمال بروز سکته مغزی را نیز کاهش می‌دهند.کاهش کلسترول، تری‌گلیسیرید و ایجاد لخته خونی از دیگر اهدافی است که در ساخت داروهای دیابت باید مورد توجه قرار گیرد.نتایج این مطالعه در نشریه Circulation منتشر شده است.

more_vert درمان دیابت نوع ۲ با نانوکپسول‌

ادامه مطلب

closeدرمان دیابت نوع ۲ با نانوکپسول‌

 محققان دانشگاه کورتین واقع در استرالیا نانوکپسول‌هایی را ساختند که امکان هدف‌گیری و درمان موثر کبد و پانکراس را به منظور کاهش آثار التهابی دیابت نوع ۲ فراهم می‌کنند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این کپسول‌های کوچک با استفاده از فناوری‌های نانو تولید شده و درون آن‌ها با اسیدهای صفراوی انسان و داروی کاهش چربی پروبوکول پر شده و در آزمایشات اولیه در یک دوره شش ماهه موجب کاهش آثار التهابی دیابت نوع ۲ در موش‌ها شده است. به گفته محققان، این کپسول‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که علاوه بر محافظت از داروها در برابر سیستم گوارش، اندام‌های خاصی را هدف گرفته و تحویل عامل‌های فعال را به این اندام‌ها بهبود بخشند و در نتیجه عوارض جانبی داروها و آسیب‌های احتمالی آن‌ها به سایر اندام‌ها را کاهش دهند. بر اساس این گزارش، این شیوه جدید قابلیت استفاده به عنوان یک روش درمان موثر برای دیابت را دارد، اما مستلزم انجام آزمایشات بیشتر به‌منظور اطمینان از اثرگذاری آن بر بدن انسان است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

more_vert درمان چاقی و دیابت با ترکیبات ضد سرطان

ادامه مطلب

closeدرمان چاقی و دیابت با ترکیبات ضد سرطان

مطالعات محققان دانشگاه نیومکزیکو نشان می‌دهد یک ترکیب ضد سرطان قادر به تنظیم سوخت‌ و ساز و درمان دیابت و چاقی است. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان سال‌ها پیش یک ترکیب ضد سرطان به نام G-۱ کشف کردند. این ترکیب قادر به فعال‌کردن پروتئینی به نام GPER است که روی سلول‌های سرطان سینه تاثیر می‌گذارد و گیرنده استروژن است. با مصرف داروهایی مانند تاموکسیفن و فلوسترانت گیرنده‌ استروژن در هسته سلول مسدود می شوند؛ همچنین پروتئین GPER در غشای سلول فعال می‌شود. استروژن یک هورمون زنانه است، البته مقادیر اندک آن در بدن مردان نیز ترشح می‌شود.مطالعات جدید نشان می‌دهد ترکیب ضد سرطانی G-۱ در سوخت و ساز نقش دارد. این مطالعه حیوانی نشان می‌دهد موش‌هایی که سطح استروژن پایینی دارند به سرعت چاق می‌شوند و دیابت می‌گیرند، ولی درمان با G-۱ وزن موش‌ها را کاهش داده و قادر به درمان دیابت است. ادامه مطالعات نشان می‌دهد درمان با G-۱ در سوخت و ساز موش‌های نر و ماده تاثیر مثبتی دارد.محققان امیدوارند با استفاده از این دستاورد علمی بتوانند به راهکار مناسبی برای درمان چاقی و دیابت دست یابند.چاقی و اضافه وزن خطر مرگ زودرس را در زنان سه درصد و در مردان ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. محققان بر این باورند که بدن افراد چاق مقاومت بیشتری نسبت به انسولین دارد و میزان چربی کبد و دیابت، چاقی را برای آنان کشنده‌تر می‌کند.در حال حاضر حدود ۶۱ درصد از بزرگسالان به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند.نتایج این مطالعه در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

more_vert درمان دیابت نوع دو با پوست لیمو

ادامه مطلب

closeدرمان دیابت نوع دو با پوست لیمو

مطالعات اخیر محققان دانشگاه ژنو نشان می‌دهد با استفاده از یک مولکول موجود در پوست لیمو می‌توان ساعت بیولوژیکی معیوب سلول‌های تولیدکننده انسولین را ترمیم و به بهبود دیابت نوع ۲ کمک کرد. به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، ریتم شبانه روزی، ساعت درونی یا ساعت بیولوژیکی به ارگانیسم‌ها کمک می‌کند تا تغییرات دوره‌ای زمانی را پیش‌بینی کنند و با آن تغییرات هماهنگ و سازگار شوند.تقریبا تمام سلول‌ها شامل ساعت مولکولی هستند که عملکرد متابولیک را مطابق چرخه شبانه‌روزی تنظیم می‌کند. مطالعات جدید نشان می‌دهد اختلال در این ریتم شبانه‌روزی در بسیاری از بیماری‌های متابولیکی از جمله دیابت نوع دو نقش دارد.مطالعات اخیر محققان دانشگاه ژنو با بررسی سلول‌های مشتق‌شده از لوزالمعده اهداکنندگان مبتلا به دیابت نوع دو نشان می‌دهد اختلال در ساعت بیولوژیکی، عملکرد سلول‌های تولیدکننده انسولین در لوزالمعده را مختل می‌کند.در ادامه محققان با استفاد از یک مولکول تعدیل‌کننده به نام Nobiletin که از پوست لیمو به دست می‌آید، توانستند ساعت سلولی مختل‌شده را اصلاح و عملکرد سلول‌های تولیدکننده انسولین در لوزالمعده را بازیابی کنند.این مطالعه نشان می‌دهد با تنظیم یا به اصطلاح راه‌اندازی مجدد ساعت بیولوژیکی سلول‌ها می‌توان به درمان موثر بیماری‌های متابولیک از جمله دیابت دست یافت.محققان دو سال پیش نیز دریافته بودند که اختلال در ریتم شبانه روزی، ترشح هورمون‌های حیاتی از جمله انسولین را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ ولی این اولین بار است که اصلاح این چرخه شبانه روزی با استفاده از یک مولکول طبیعی و در دسترس از پوست لیمو صورت می‌گیرد.نتایج این مطالعه در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

more_vert درمان موش‌های مبتلا به دیابت با سلول های بنیادی

ادامه مطلب

closeدرمان موش‌های مبتلا به دیابت با سلول های بنیادی

 محققان آمریکایی با ابداع روش کارآمدتری برای تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های بتا، موفق شدند موش‌های مبتلا به دیابت را با پیوند سلول‌های بنیادی درمان کنند. به گزارش پایگاه اینترنتی نیو اطلس، دیابت با ایجاد مشکل در تولید یا مدیریت انسولین بروز می‌کند و یک درمان نوظهور برای این بیماری شامل تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های بتا است که باعث ترشح این هورمون می‌شود. اکنون محققان دانشگاه «واشنگتن» روش کارآمدتری را برای تبدیل سلول های بنیادی به سلول های بتا ابداع کرده‌اند و متوجه شدند که پیوند این سلول‌ها به موش‌های دیابتی، بیماری آن‌ها را عملا درمان می‌کند.البته محققان پیش از این نیز نشان داده بودند که تزریق این سلول‌ها به موش‌ها برای درمان دیابت مفید است، اما کار جدید آن‌ها نتایج چشمگیرتری داشته است. انسولین معمولا توسط سلول‌های بتا در لوزالمعده تولید می‌شود؛ اما در مبتلایان به دیابت این سلول‌ها به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌کنند. این بیماری معمولا با تزریق مستقیم انسولین در جریان خون در صورت لزوم مدیریت می‌شود. اما در سال‌های اخیر، محققان روش‌هایی را برای تبدیل سلول‌های بنیادی انسان به سلول‌های بتا ابداع کرده اند که می‌تواند انسولین بیشتری تولید کند. محققان دانشگاه واشنگتن در مطالعه جدید، این روش را بهبود بخشیدند. معمولا هنگام تبدیل سلول‌های بنیادی به نوع خاصی از سلول، چند اشتباه تصادفی نیز انجام می‌شود که در نتیجه آن برخی از انواع دیگر سلول‌ها نیز در ترکیب قرار می‌گیرد. این سلول‌ها اگرچه بی ضرر هستند، اما در روند کلی درمان اختلال ایجاد می‌کنند. محققان می گویند، هر چه سلول‌های غیر هدفمند بیشتری به دست بیاید، سلول‌های درمانی کمتری خواهیم داشت. برای درمان فرد مبتلا به دیابت به حدود یک میلیارد سلول بتا نیاز است. اما اگر یک چهارم سلول‌های ساخته شده در واقع سلول‌های کبدی یا سلول‌های پانکراس باشند، به جای نیاز به یک میلیارد سلول به ۱.۲۵ میلیارد سلول نیاز خواهد بود که این موضوع درمان بیماری را ۲۵ درصد دشوارتر می‌کند. بنابراین روش جدید محققان دانشگاه واشنگتن روی کاهش موارد اضافی ناخواسته متمرکز شد. این گروه با هدف قرار دادن «سیتواسکلتون» (cytoskeleton) -ساختار اساسی که به سلول‌ها شکل می‌دهد- نه تنها درصد بالاتری از سلول‌های بتا تولید کردند، بلکه این سلول ها عملکرد بهتری نیز داشتند. هنگامی که این سلول‌های جدید و بهبود یافته بتا به موش‌های دیابتی تزریق شد، سطح قند خون آن‌ها تثبیت شد و دیابت را تا ۹ ماه از نظر عملکردی درمان کرد. البته این مطالعه در این مرحله تنها یک آزمایش حیوانی است، بنابراین نتایج آن ممکن است به این زودی‌ها روی انسان قابل تعبیر نباشد. این تحقیق در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

more_vert مشاهده اختلال عملکرد مغزی در کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱

ادامه مطلب

closeمشاهده اختلال عملکرد مغزی در کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱

یک مطالعه انجام شده توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه "استنفورد" نشان داده است که کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ تفاوت‌های ظریف اما مهمی در عملکرد مغز در مقایسه با افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، نشان می‌دهند. به گزارش ساینس دیلی، مطالعه جدید محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد که در مجله PLOS Medicine منتشر شده است، اولین مطالعه‌ای است که مغز کودکان مبتلا به دیابت را با انجام یک کار شناختی ارزیابی می‌کند. در اسکن‌های fMRI، هنگامی که مغز آنها در حال کار بود، کودکان مبتلا به دیابت مجموعه‌ای از الگوهای فعالیت غیرعادی مغز را به نمایش گذاشتند که در بسیاری از اختلالات دیگر از جمله کاهش شناختی در پیری، صدمه مغزی، اختلال بیش فعالی کمبود توجه و ام‌اس مشاهده شده است. این مطالعه همچنین گزارش داد که الگوهای غیرطبیعی فعالیت مغزی در کودکانی که مدت بیشتری است به دیابت مبتلا هستند، بیشتر دیده می‌شود. "لارا فولند راس" محقق ارشد تحقیقاتی در مرکز تحقیقات علوم مغزی استنفورد گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد در کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱، مغز به اندازه لازم کارآمد نیست. وی افزود: نتیجه‌گیری مطالعه ما این است که به رغم توجه بسیاری از متخصصان غدد درون ریز به این گروه از بیماران و پیشرفت‌های واقعی در دستورالعمل‌ها و درمان‌های بالینی، کودکان مبتلا به این نوع دیابت هنوز در یادگیری و مسائل رفتاری مشکل دارند که احتمالاً با بیماری آنها در ارتباط است. دیابت نوع ۱ هنگامی رخ می‌دهد که لوزالمعده نتواند انسولین بسازد؛ هورمونی که به تنظیم قند خون کمک می‌کند. به این بیماران از طریق تزریق یا پمپ انسولین تزریق می‌شود. اما حتی با این درمان، سطح قند خون آنها بسیار بیشتر از افراد سالم در نوسان است. "راس" گفت: کودکان مبتلا به دیابت در سطح قند خون خود نوسانات مزمن دارند و از طرفی گلوکز برای رشد مغز مهم است. سلول‌های مغزی نیاز به تأمین مداوم گلوکز برای سوخت دارند. مطالعه قبلی نشان داد که تغییرات ساختار مغز و اختلال خفیف در عملکرد در کارهای شناختی در کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ وجود دارد، اما این مکانیسم هرگز مورد مطالعه قرار نگرفته بود. مهم این بود که آنچه را که در مغز این بچه‌ها اتفاق می‌افتد را بررسی کنیم. محققان اسکن مغزی fMRI را بر روی ۹۳ کودک مبتلا به دیابت نوع ۱ در ۵ مکان مختلف انجام دادند. یک گروه ۵۷ نفره از کودکانی که بیماری نداشتند نیز به عنوان گروه کنترل تشکیل شد. همه شرکت کنندگان بین ۷ تا ۱۴ سال سن داشتند و به کلیه کودکان قبل از اسکن مغزی، آزمون‌های رفتاری و شناختی استاندارد داده شد. سپس در اسکنر fMRI، کودکان یک کار شناختی انجام دادند که حروف مختلف الفبا به شکل تصادفی به آنها نشان داده می‌شد و از آنها خواسته شد که در پاسخ به هر حرف به جز حرف "X" یک دکمه را فشار دهند. این کار اغلب در مطالعات اسکن مغز برای ارزیابی آنچه در مغز هنگام تمرکز اتفاق می‌افتد، انجام می‌شود. این مطالعه نشان داد اگرچه کودکان مبتلا به دیابت این کار را دقیقاً همانند گروه کنترل انجام می‌دهند، اما مغز آنها رفتار متفاوتی دارد. این ناهنجاری‌ها در کودکانی که در سنین پایین‌تر به دیابت مبتلا شده بودند، بیشتر بروز می‌کند که در نوع خود نشان می‌دهد که ممکن است این مشکل با گذشت زمان بدتر شود. "راس" گفت: هر چه میزان مواجهه شما با تغییرات و نوسان در سطح گلوکز خون بیشتر باشد، تغییرات عملکرد مغز بیشتر می‌شود. مطالعات در بزرگسالان مبتلا به دیابت نشان می‌دهد که در مراحل بعدی این بیماری، سرانجام مغز توانایی حل این مشکل را از دست می‌دهد. در مرحله بعد، دانشمندان می‌خواهند بررسی کنند که آیا رسیدن به غلظت بهتر گلوکز خون از طریق درمان با لوزالمعده مصنوعی، تاثیر مثبت بر عملکرد مغز کودکان دارد یا خیر. این دستگاه‌ها به صورت الکترونیکی یک سنسور گلوکز خون را با پمپ انسولین تنظیم می‌کنند که به طور خودکار تحویل انسولین را تنظیم می‌کند. "راس" با بیان اینکه با کنترل بهتر قند خون ممکن است مغز کودکان بتواند فعالیت عادی خود را بازیابی کند، گفت: امیدواریم با پیشرفت در دستگاه‌های درمانی دیابت، این یافته‌ها از شدت این مشکلات بکاهد یا آن را به کلی از بین ببرد. مغزهای جوان بیشترین پتانسیل را برای ترمیم دارند.

more_vert استفاده از ویروس‌ گیاهی برای درمان بیماری‌های خودایمن

ادامه مطلب

closeاستفاده از ویروس‌ گیاهی برای درمان بیماری‌های خودایمن

محققان دانشگاه ورونا در ایتالیا با استفاده از ویروس‌های گیاهان، نانوذراتی را ساختند که قابلیت درمان بیماری‌های خودایمنی مانند دیابت نوع یک و آرتریت روماتویید را دارند. به گزارش یکشنبه پایگاه خبری مدیکال ساینس، مزیت استفاده از ویروس‌های گیاهان این است که این ویروس‌ها توانایی تولیدمثل در بدن پستانداران را ندارند و در نتیجه نمی‌توانند موجب بروز بیماری شوند.در این تحقیقات پپتیدهای خاص مربوط به بیماری‌های دیابت نوع یک و آرتریت روماتویید روی دیواره خارجی دو نوع ویروس گیاهی تعبیه شدند. سپس این ویروس‌ها به بدن موش‌هایی که مبتلا به این بیماری‌ها بودند، منتقل شد. در موش‌های مبتلا به دیابت، تزریق یک واحد از این نانوذرات، تاثیر قابل ملاحظه‌ای نداشت. اما پس از تزریق دو واحد از این نانوذرات، کاهش قابل ملاحظه‌ای در کاهش سرعت پیشرفت بیماری مشاهده شد.در موش‌های مبتلا به آرتریت روماتویید تزریق یک واحد از نانوذرات موجب کاهش علایم بیماری شد، اما تزریق واحد دوم به طور کامل تمام علایم بالینی بیماری از بین برد.با وجود این که نتایج حاصل از این تحقیقات بسیار امیدبخش است، باید به یاد داشت که این آزمایش روی موش‌ها انجام شده و ممکن است در آزمایش روی انسان، نتایج متفاوتی به دست آید.محققان در حال انجام آزمایشات بیشتر هستند و امیدوارند به‌زودی آزمایشات بالینی این روش درمانی را روی انسان آغاز کنند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

more_vert استفاده از تلفن هوشمند و افزایش میزان قند خون قبل از خواب

ادامه مطلب

closeاستفاده از تلفن هوشمند و افزایش میزان قند خون قبل از خواب

رژیم غذایی و ورزش هر دو نقش مهمی در مدیریت دیابت نوع 2 دارند. کارشناسان توصیه می کنند برای حفظ سطح قند خون مناسب ، یک رژیم غذایی سالم و متعادل با فعالیت های بدنی منظم را ترکیب کنید اما ممکن است به زودی این فهرست قرار گرفتن در معرض تلفن های هوشمند را نیز در خود جای دهد. دیابت نوع 2 باعث می شود بدن کنترل میزان قند خون را از دست بدهد. نکته عجیب این است که با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت یک ساعت قبل از خواب شبانه ، باعث افزایش ناگهانی سطح قند خون می شوید. این مطالعه ، که در ژورنال روانشناسی و رفتار منتشر شده است، نشان می دهد که این افزایش به دلیل قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی است که از دستگاه های الکترونیکی ساطع می شود. کاترین روزارت محقق فوق دکتری در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبوس در این خصوص گفت: "حتی در سطحی که فکر می کنید استفاده از تلفن همراه بی ضرر است، قرار گرفتن در معرض نور در شب می تواند تعدادی از مشکلات را برای سلامتی ایجاد کند.نور در شب یک عامل ایجاد بیماری غدد درون ریز محیطی است." وی توضیح داد که ریتم شبانه روزی بدن یا ساعت طبیعی آن بر اساس تقویم 24 ساعته خورشید اجرا می شود و به بدن کمک می کند تا ریتم منظم هورمونی را در بافت های غدد درون ریز مدیریت کند.با این حال ، هنگامی که مغز در شب در معرض نور است ، ساعت داخلی بدن دچار اختلال می شود و خوابیدن بسیار سخت تر می شود و باعث ایجاد تغییراتی در بدن می شود که در نهایت زمینه ساز افزایش قند می شود. بر این اساس گفته می شود استفاده از تلفن ، تبلت و حتی تلویزیون قبل از خواب می تواند بدن را در معرض نوری خطرناک قرار دهد.النا کریستوفیدس ، متخصص غدد درون ریز در دانشگاه کلمبوس ، اوهایو می گوید: "شما ممکن است از عینک مسدود کننده نور درخشان استفاده کنید ، که این روزها به صورت آنلاین فروخته می شود. توصیه من این است که تا زمانی که از کامپیوتر ، تلفن های هوشمند، آی پد استفاده می کنید یا به تماشای تلویزیون می پردازید، عینک های مخصوص را استفاده کنید. طبق گفته بانک اطلاعاتی Statista ، کاربران گوشی های هوشمند در ایالات متحده طی سال 2018 به 257.3 میلیون نفر رسیده اند. این در حالی است که بیش از 30 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت هستند که 90 تا 95 درصد از آنها مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.

more_vert درمان دیابت با برچسبی به اندازه یک سکه

ادامه مطلب

closeدرمان دیابت با برچسبی به اندازه یک سکه

محققان دانشگاه UCLA با همکاری محققان دانشگاه MIT یک برچسب انسولین طراحی کردند که توانایی اندازه‌گیری و مدیریت گلوکز بیماران مبتلا به دیابت را دارد و در صورت نیاز قادر است انسولین موردنیاز را به بدن آن‌ها تزریق کند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این برچسب هوشمند به اندازه یک سکه بوده و عمر مفید آن یک روز است. استفاده از این برچسب، نیاز به اندازه‌گیری قند خون و تزریق انسولین را از بین می‌برد و عملکرد طبیعی پانکراس را شبیه‌سازی می‌کند. این برچسب حاوی مقادیری انسولین است که درون میکروسوزن‌هایی تعبیه شده‌ و زمانی که قند خون کاربر به میزان مشخصی برسد، به سرعت به بدن وی تزریق می‌شود. با تنظیم شدن میزان قند خون کاربر، تزریق انسولین به بدن نیز کاهش می‌یابد. به گفته محققان یکی از مزایای قابل توجه این برچسب، جلوگیری از تزریق بیش از حد انسولین به بدن است که می‌تواند پیامدهای نامطلوبی مانند هیپوگلیسمی، تب، کما یا حتی مرگ داشته باشد.در حال حاضر محققان عملکرد این برچسب را روی خوک‌ها و موش‌ها با موفقیت مورد آزمایش قرار داده‌اند و انتظار می‌رود آزمایش‌های انسانی را به زودی آغاز کنند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

more_vert آووکادو و کاهش چاقی و اجتناب از دیابت

ادامه مطلب

closeآووکادو و کاهش چاقی و اجتناب از دیابت

کاهش چاقی و اجتناب از دیابت با استفاده از آووکادو محققان دانشگاه گلف در کانادا برای اولین بار نشان دادند گیاه آووکادو دربرگیرنده ترکیباتی است که مانع فرایندهای سلولی منجر به ایجاد دیابت می‌شوند. این ترکیبات همچنین در کاهش وزن نقش دارند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان توانستند یک مولکول چربی موسوم به Avocatin B یا به اختصار AvoB را شناسایی کنند که تنها در آووکادو وجود دارد و موجب کاهش اکسیداسیون ناقص در عضلات اسکلتی و پانکراس می‌شود و در نتیجه مقاومت در برابر انسولین را کاهش می‌دهد. در بررسی‌های اولیه مشخص شد این ترکیبات بدون هرگونه آثار منفی بر کلیه، کبد یا عضلات، جذب خون می‌شوند.محققان گروهی از موش‌های آزمایشگاهی را با استفاده از رژیم غذایی چرب به مدت ۸ هفته تغذیه کردند تا موجب چاقی و مقاومت آن‌ها در برابر انسولین شوند. در طول ۵ هفته بعد نیز VoB‌ را به غذای نیمی از موش‌ها افزودند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد، وزن موش‌هایی که AvoB‌ را دریافت کردند در مقایسه با گروه دیگر بسیار کم‌تر است و حساسیت آن‌ها نسبت به انسولین نیز بیش‌تر است. در واقع بدن این موش‌ها در واکنش به انسولین بهتر از گروه دیگر قادر به جذب و سوزاندن گلوکز خون بوده است.در آزمایشات انسانی، AvoB به شکل مکمل غذایی در اختیار گروهی از داوطلبان با رژیم غذایی متداول غربی قرار گرفت. در این آزمایشات مشخص شد AvoB بدون هرگونه عوارض جانبی بر کلیه، کبد یا عضلات اسکلتی در بدن جذب می‌شود. همچنین مصرف این مکمل موجب کاهش وزن داوطلبان شد.اکنون محققان در تلاشند تا آزمایشات بالینی را به‌منظور بررسی میزان اثرگذاری AvoB بر درمان بیماری‌های متابولیک به انجام رسانند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Molecular Nutrition and Food Research منتشر شده است.

more_vert با افزایش میکروبیوم روده می‌توان با چاقی و دیابت مقابله کرد؟

ادامه مطلب

closeبا افزایش میکروبیوم روده می‌توان با چاقی و دیابت مقابله کرد؟

متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به رابطه بین باکتری‌های روده با بیماری‌های مختلف از جمله دیابت، کبدچرب و حتی موضوع افسردگی اشاره کرد و گفت: با رژیم غذایی سالم، می‌توان میکروبیوم روده را به سمت افزایش جمعیت باکتری‌های مفید برد و در این مسیر پنجره‌های تازه‌ای بسوی مقابله با آمار افزایشی چاقی، دیابت، کبد چرب و حتی بیماری افسردگی باز می‌شود. جمعیت باکتری‌ها، ویروس‌ها و... که در روده ما زندگی می‌کنند تحت عنوان میکروبیوم روده نامگذاری می‌شوند. در روده دو دسته باکتری‌های مفید (غیر بیماری زا) و مضر (بیماری زا) زندگی می‌کنند. هرگاه نسبت باکتری‌های مضر به مفید زیاد شود خطر بروز بیماری‌ها افزایش می‌یابد. دکتر فریبا کوهدانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: ما با تغییراتی در برنامه غذایی می‌توانیم به سمت تغذیه سالم حرکت کنیم که این کار می‌تواند غذای مناسب رشد جمعیت باکتری‌های مفید روده را تامین نماید و با افزایش تعداد آن‌ها همراه باشد. وی، مصرف بیشتر غذاهای حاوی فیبر مانند نان سبوس دار، استفاده بیشتر میوه و سبزی، کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و چرب را عاملی بسیار مهمی در بهبود میکروبیوم روده اعلام و توصیه کرد که مردم، رژیم غذایی سالم را در الگوی زندگی خود مد نظر قرار دهند. کوهدانی ادامه داد: اگر به سمت کاهش مصرف فست فود حرکت کنیم، استفاده از قند و شکر را در برنامه‌های غذایی خود محدود نمائیم و از غذاهای سالم و غنی از فیبر از جمله نان سبوس دار، میوه و سبزی استفاده کنیم؛ گامی ارزشمند در جهت افزایش میکروب‌های مفید روده برداشته‌ایم که این کار سبب کاهش خطر پیشگیری از برخی بیماری‌ها هم می‌شود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به شیوع برخی بیماری‌ها از جمله کبد چرب در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر از هر سه ایرانی یک نفر مبتلا به کبد چرب است. وی اضافه کرد: در سال‌های اخیر شیوع اضافه وزن و چاقی به عنوان یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماری‌هایی چون کبد چرب، دیابت، بیماری‌های قلبی در کشور در حال افزایش است. قبلا چاقی بیشتر در گروه‌های سنی بزرگسال و سالمند مشاهده می‌شد اما متاسفانه در حال حاضر همه گروه های سنی حتی کودکان با افزایش آمار چاقی و اضافه وزن مواجه هستند. کوهدانی، افسردگی را نیز یکی از مشکلات دنیای صنعتی امروز اعلام کرد و گفت: با افزایش میکروارگانیسم‌های مفید روده، می‌توان خطر ابتلا این بیماری را کاهش داد.

more_vert ابداع سلولی که بدن را برای تولید انسولین تحریک می‌کند

ادامه مطلب

closeابداع سلولی که بدن را برای تولید انسولین تحریک می‌کند

 محققان دانشگاه ام آی تی نوع جدیدی از سلول‌های قابل ایمپلنت را ساختند که قادر است بدن افراد مبتلا به بیماری دیابت را برای تولید انسولین تحریک کند. به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، در طول چند دهه گذشته تعداد اندکی از بیماران خوش شانس مبتلا به دیابت توانستند از مزایای پیوند جزایر لانگرهانس پانکراس بهره ببرند. جزایر لانگرهانس سلول‌هایی هستند که در یک پانکراس سالم وظیفه تولید انسولین را بر عهده دارند و از طریق پیوند به اشخاص مبتلا به دیابت، وظیفه خود را در تولید انسولین انجام داده و نیاز به تزریق مستمر این هورمون را از بین می‌برند. البته سیستم ایمنی در بسیاری از موارد سلول‌های پیوندی را به عنوان یک عامل مهاجم خطرناک شناسایی می‌کند و دریافت‌کنندگان پیوند دچار مشکلات مختلف می‌شوند و به همین دلیل استفاده از این شیوه درمانی چندان متداول نیست.اکنون محققان ام آی تی روش دیگری را برای جایگزینی سلول‌های تولید کننده انسولین ابداع کرده‌اند که در آن سلول‌ها درون یک لایه محافظ از جنس الاستومرهای مبتنی بر سیلیکون به همراه یک غشای متخلخل بسته‌بندی شده و درون بدن بیمار ایمپلنت می‌شوند. حفره‌های موجود در غشای متخلخل به اندازه‌ای هستند که مواد غذایی، اکسیژن و انسولین آزادانه از آن عبور می‌کنند؛ اما سلول‌های سیستم ایمنی نمی‌توانند از آن عبور کرده و به سلول‌های پیوندی حمله کنند.در آزمایشات اولیه این فناوری با استفاده از موش‌ها، سلول‌های پیوندی توانستند سطح قند خون موش‌های مبتلا به دیابت را برای مدتی بیش از ۱۰ هفته تنظیم کنند. در آزمایش دیگری محققان سلول‌های بنیادی جنینی کلیه انسان را با استفاده از همین فناوری به بدن موش‌ها پیوند کردند و این سلول‌ها بیش از ۱۹ هفته هورمون EPO را که وجود آن برای تولید گلبول‌های قرمز خون ضروری است، ترشح کردند و موجب افزایش کلی تعداد گلبول‌های قرمز خون موش شدند.علاوه بر این محققان دریافتند با استفاده از داروهای خاص می‌توان سلول‌های بسته‌بندی شده را برای تولید انواع خاصی از پروتئین‌ها تحریک کرد. این قابلیت، فناوری محققان ام آی تی را به یک کارخانه زنده داروسازی تبدیل می‌کند که قادر است هورمون‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز بدن را تولید کند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering متتشر شده است.

more_vert ورزش منظم احتمال ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد

ادامه مطلب

closeورزش منظم احتمال ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد

مطالعات اخیر نشان می‌دهد ورزش منظم از طریق مسیرهای سیگنالینگ مولکولی در کاهش خطر بروز سرطان کبد نقش دارد. به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، بیماری کبد چرب به دلیل افزایش چاقی و دیابت در سراسر جهان رو به افزایش است.‌کبد چرب عارضه‌ای است که به دلیل شیوه زندگی کم‌تحرک، مصرف غذاهای چرب، شیرین و پرکالری بوجود می‌آید. با توجه به گزارش محققان کلینیک کلیولند آمریکا، وجود چربی در کبد طبیعی است؛ ولی زمانی که این میزان افزایش یابد، یعنی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کبد شود، عارضه‌ای به نام کبد چرب به وجود می‌آید. دو نوع کبد چرب الکلی و غیر الکلی وجود دارد. کبد چرب الکلی به دلیل مصرف الکل بوجود می‌آید. تجمع بیش از اندازه آهن در بدن و چاقی، احتمال ابتلا به کبدچرب الکلی را افزایش می‌دهد. هنوز دلیل قطعی ابتلا به کبد چرب غیر الکلی مشخص نیست؛ ولی محققان احتمال می‌دهند سن، اضافه وزن، دیابت و کلسترول بالا، مهم ترین عوامل خطر این عارضه باشند. علل دیگر کبد چرب غیر الکلی استفاده از داروهای مختلف، هپاتیت، بیماری‌های خود ایمنی یا بیماری‌های کبد ارثی، کاهش سریع وزن و سوء تغذیه هستند.مطالعات محققان دانشکده ملی استرالیا نشان می‌دهد ورزش منظم احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن و سرطان کبد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. محققان برای یافتن و درک مکانیسم مولکولی ارتباط ورزش و کاهش خطر ابتلا به سرطان تحقیقات جدیدی را آغاز کردند. در این مطالعه موش‌ها را به سمت غذاهای پرکالری و چرب تشویق کردند تا به کبد چرب، دیابت و چاقی مبتلا شوند. سپس عوامل سرطان‌زا را به بدنشان تزریق کردند. نیمی از موش‌ها به چرخ گردان دسترسی داشتند و مدام روی آن می دویدند و نیمی دیگر کاملا بی‌حرکت بودند. پس از شش ماه نتایج نشان داد تمام موش‌های بی‌حرکت به سرطان کبد مبتلا شدند، در حالی که حتی یک مورد ابتلا هم در گروهی که هر روز روی چرخ گردان می‌دویدند، دیده نشد. نتایج نشان می‌دهد ورزش از طریق مسیرهای سیگنالینگ مولکولی در کاهش خطر بروز سرطان کبد نقش دارد. محققان معتقدند نتایج این مطالعه با مدل‌های انسانی بسیار هم‌خوانی دارد.به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، سرطان کبد (HCC) چهارمین علت عمده مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان محسوب می شود و به دلیل افزایش مبتلایان به چاقی و دیابت نوع دو، به سرعت در حال گسترش است. این بیماری معمولا در افراد بالای ۵۰ سال و به خصوص در مردان دیده می شود.سیروز یا زخم شدن کبد، هپاتیت B و C، عفونت ویروسی، التهاب مزمن کبد، هموکروماتوز (تجمع آهن در بدن) و مصرف الکل، مهم ترین دلایل ابتلا به سرطان کبد هستند.نتایج این مطالعه در نشریه Hepatology منتشر شده است.

more_vert ۱۲ علامت ابتلا به دیابت

ادامه مطلب

close۱۲ علامت ابتلا به دیابت

 بیماری قند یا دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های متابولیکی در جهان است که آشنایی با علائم اولیه آن به تشخیص زودهنگام و کنترل این بیماری کمک می‌کند. طبق آمار، ۴۱۵ میلیون نفر از جمعیت جهان با بیماری دیابت دست و پنجه نرم می‌کنند و این در حالی است که ۴۶٪ از این افراد از بیماری خود بی‌خبرند. تخمین زده می‌شود تعداد مبتلایان به دیابت تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۶۴۲ میلیون نفر افزایش یابد. این بیماری در عین قابل کنترل بودن می‌تواند طول عمر بیمار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. ابتلا به دیابت همچنین خطر نابینایی، حمله قلبی و حتی قطع و از دست دادن پا را در فرد مبتلا افزایش می‌دهد. علائم دیابت نامحسوس و در عین حالی جدی و خطرناک هستند. در ادامه لیست کاملی از این علائم فهرست شده است که لازم است مطالعه کنید و در صورتی که در مورد شما صدق می‌کنند، به پزشک مراجعه کنید. خستگی اگرچه خستگی عوامل متعددی دارد و در ساده‌ترین حالت می‌تواند ناشی از کم خوابی یا کمبود ویتامین باشد، این مشکل یکی از علائم همیشگی دیابت است. علت این امر آن است که بدن فرد مبتلا به سختی سعی می‌کند تا از سوخت دریافتی استفاده کند اما موفق نمی‌شود. اگر بعد از غذا خوردن که طبعا باید انرژی بیشتری داشته باشید، خستگی زیادی احساس می‌کنید، به احتمال زیاد به دیابت مبتلا هستید. تشنگی و گرسنگی بیش از حد اتفاقی که در دیابت می‌افتد این است که بدن بیمار توان پردازش گلوکز را در خون از دست می‌دهد. آب از داخل سلول‌ها برای شستن گلوکز اضافی خارج می‌شود اما در جریان این فرآیند تمام مواد مغذی مهم برای بدن از جمله گلوکز از بین می‌روند. برآیند تمام این‌ها ایجاد یک چرخه کم‌آبی و گرسنگی است که خوردن و آشامیدن بیشتر تنها باعث استمرار آن می‌شود. تکرر ادرار از آنجا که در بیماران دیابتی آب از تمام سلول‌های موجود برای شستن گلوکز اضافی خارج می‌شود، کلیه‌ها موفق به تصفیه و جذب مجدد این حجم از آب نمی‌شوند. این امر باعث می‌شود تا بیمار بیش از حد معمول به دفع ادرار نیاز پیدا کند. این تکرر ادرار علاوه بر کم‌آبی با تاثیر بر خواب شب بیمار باعث خستگی وی نیز می‌شود. عفونت‌های مخمری اگرچه عفونت‌های مخمری اغلب در بافت واژن اتفاق می‌افتند، اما این بدان معنا نیست که آقایان به طور کامل در برابر آن‌ها مصونند. مخمر از قند اضافی تغذیه می‌کند که می‌تواند در عرق، ادرار و مخاط ترشح شود. بر همین اساس، امکان ایجاد عفونت‌های مخمری تقریباً در هر جای پوست و به ویژه در نقاط مرطوب بدن وجود دارد. ضعف سیستم ایمنی کنترل این نوع از عفونت‌ها را در بیماران دیابتی دشوار می‌کند. اختلال نعوظ اختلال نعوظ در مردانی که از دیابت کنترل نشده رنج می‌برند، احتمالا در آسیب به رشته‌های عصبی و رگ‌های خونی ریشه دارد. از آنجایی که این اختلال رابطه زناشویی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مردان دیابتی که با این مشکل روبه رو هستند لازم است به پزشک مراجعه کنند. تاری دید دیابت از آنجایی باعث تاری دید می‌شود که چشم‌ها برای ‌آنکه کار خود را به درستی انجام دهند به مایعات داخل و پیرامون خود وابسته‌اند. یک عدسی که مایع خود را از دست داده است، در تمرکز بر یک نقطه دچار مشکل می‌شود. تاری دید اغلب با مدیریت صحیح بیماری دیابت از بین می‌رود. با این حال اگر این بیماری به حال خود رها شود می‌تواند منجر به آسیب به رشته‌های عصبی شود. این که رگ‌های جدید در پشت چشم بر روی رگ‌های آسیب دیده تشکیل شوند، می‌تواند بیمار را به نابینایی دائمی دچار کند. تاخیر در ترمیم زخم وجود بریدگی یا زخمی که مدت‌هاست درمان نشده می‌تواند نشانی از ابتلا به دیابت باشد. نه تنها سیستم ایمنی بیمار دیابتی در نتیجه تلاش‌ها برای دفع گلوکز اضافی تضعیف شده، بلکه عفونت‌های فرصت طلب نیز هیچ فرصتی را برای تغذیه از قند از دست نمی‌دهند. به همین دلیل ترمیم زخم‌ها و بریدگی‌ها در بیماران مبتلا به دیابت با تاخیر همراه است. کاهش غیرقابل توضیح وزن بدن بیماران دیابتی نمی‌تواند سوخت لازم را از غذای خورده شده دریافت کند و در عوض برای بقای خود چربی می‌سوزاند. این فرآیند در درازمدت برای بدن قابل تحمل نیست و نشان می‌دهد که بیماری دیابت فارغ از آن که چقدر غذا می‌خورید، به شما گرسنگی می‌دهد. تهوع و استفراغ وقتی دیابت کنترل نشده به از دست دادن سریع وزن منجر می‌شود، یعنی بدن بیمار با سرعتی غیرقابل تحمل چربی می‌سوزاند. این فرآیند کتون می‌سازد که ممکن است سطح خطرناکی از آن در خون فرد بیمار تجمع کرده و به ایجاد وضعیت مرگباری موسوم به کتواسیدوز دیابتی منجر شود. این کتون‌ها در بیمارانی که معده حساسی دارند باعث تهوع و حتی استفراغ می‌شود. درد و بی‌حسی پاها بیماری دیابت باعث سخت شدن شریان‌ها و آسیب به رشته‌های عصبی می‌شود و این علائم در پاها به طور مشهود خود را نشان می‌دهند. ترکیبی از گردش خون ضعیف و آسیب به رشته‌های عصبی می‌تواند به بروز زخم‌ها یا عفونت‌های پوستی در پاها منجر شود که به این زودی‌ها ترمیم نخواهند شد. به علاوه از آنجایی که پاها احتمالا بی‌حس نیز شده‌اند، بیمار دیابتی متوجه شدت درد در پاهای خود نمی‌شود. تورم لثه دیابت توان بدن برای مبارزه با جرم‌ها را که تقریبا همه جا هستند، تضعیف می‌کند. دهان با توجه به محیط مرطوبی که دارد، دندان‌های تیزی که با بافت‌های نرم احاطه شده‌اند و همه چیزهایی که در طول روز به داخل آن وارد می‌شود، به طور خاص نسبت به عفونت حساس هستند. بنابراین بیماران دیابتی در معرض تورم یا حساسیت لثه قرار دارند. بوی بد دهان بوی بد دهان در بیماران دیابتی که نسبت به عفونت آسیب‌پذیرند رایج است. لثه‌های ملتهب و عفونی باعث بوی بد دهان شده و حتی می‌توانند بر سوخت و ساز بدن نیز تاثیر گذاشته و قند خون را بیش از پیش افزایش دهند. دیگر ریشه بوی بد دهان ناشی از دیابت از کتواسیدوز و سطح بالای کتون در خون ناشی می‌شود. دیابت اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل کنترل است. بنابراین نسبت به علائمی که به آن‌ها اشاره شد، هشیار باشید و اگر هر کدام از این نشانه‌ها را دارید بی‌درنگ به پزشک مراجعه کنید.

more_vert مقاله اثربخشی مشاوره گروهی مبتنی بررویکرد وجودی بر نگرش زندگی و سلامت معنوی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2

ادامه مطلب

closeمقاله اثربخشی مشاوره گروهی مبتنی بررویکرد وجودی بر نگرش زندگی و سلامت معنوی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2

مقاله علمی و پژوهشی " اثربخشی مشاوره گروهی مبتنی بررویکرد وجودی بر نگرش زندگی و سلامت معنوی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2" مقاله ای است در 22 صفحه و با 69  فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مطالعات زنان و خانواده منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث رویکرد وجودی؛ نگرش زندگی؛ بهزیستی معنوی؛ زنان؛ دیابت نوع دو پرداخته شده است چکیده مقاله مقدمه: دیابت جریان منظم زندگی را مختل می کند و می تواند پیامد های روانی مهمی از جمله تغییر نگرش نسبت به زندگی و سلامت معنوی را به دنبال داشته باشد. لذا انجام مداخلات در این رابطه ضروری به نظر می رسد. هدف پژوهش حاضر تبیین اثربخشی مشاوره گروهی مبتنی بررویکرد وجودی بر نگرش زندگی و سلامت معنوی بیماران دیابتی نوع 2 می باشد. مواد و روش ها: در پژوهش حاضر 24 فرد مبتلا به دیابت نوع دو عضو انجمن دیابت استان گیلان به صورت تصادفی انتخاب شدند و در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند ( هر گروه 12 نفر). از هر دو گروه پیش آزمون به عمل آمد. گروه آزمایش در 8 جلسه مشاوره گروهی مبتنی بر رویکرد وجودی شرکت کردند، اما گروه کنترل مداخله ای دریافت نکردند. در پایان پس آزمون به عمل آمد و داده ها با روش کوواریانس تحلیل شد. نتایج: بین میانگین نمرات پیش آزمون و پس آزمون گروه آزمایش تفاوت معنی داری وجود دارد و روان درمانی وجودی به طور معناداری منجر به تغییر نگرش زندگی و افزایش سلامت معنوی زنان مبتلا به دیابت نوع دو شده است. نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان می دهد که روان درمانی وجودی به شیوه گروهی می تواند باعث تغییر در نگرش زندگی و افزایش سلامت معنوی زنان مبتلا به دیابت نوع دو گردد. لذا انجام مداخلاتی بر اساس این رویکرد می تواند در ارتقاء سلامت روان مفید باشد. عنوان مقاله [English] The Effect of Group Counselling Base on Existential Approach on Life Attitude and Spiritual well being of Patients with type 2 Diabetes چکیده [English] Introduction: Diabetes can affect the patient`s regularity of life and it`s results Has an important psychological consequences such as altarnation of life attitude and spiritual well being. The aim of current research is to investigate the effectiveness of existential group counselling in life attitude and spiritual well being of patients with type 2 diabetes. Methods: In this study 24 members of patients whith type 2 dibetes who were the members of Guilan Diabetes Association were selected randomly and were categorized in control and exprimental groups ( N= 12 per group). Both groups were pretested. The exprimental group participated in 8 sessions of goroup counseling based on existential approach and control group received no intervention. Finally, the post-test was performed; the data analyzed using analysis of convariance. Results: The result show that there are significant diffrences between the pre-test and post-test scores of the experimental group and Existential Psychotherapy could significantly change the life attitude and increase spiritual well being patients with type 2 diabetes ( P<0/01). Conclusion: The result show that Existential Psychotherapy group counseling can change the life attitude and increase spiritual well being patientes with type 2 diabetes. Thus interventions based on this approch lead to increase mental health. کلیدواژه‌ها [English] Existential Approach, Life Attitude, Spiritual Wllbeing, Women, type 2 diabetes دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert تولید انسولین از زرده تخم‌مرغ

ادامه مطلب

closeتولید انسولین از زرده تخم‌مرغ

محققان استرالیایی با استفاده از زرده تخم‌مرغ نوعی انسولین ابداع کرده‌اند که در دما و حرارت بالا لخته نمی‌شود و می‌توان در پمپ انسولین از آن استفاده کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، اکنون بسیاری از مبتلایان به دیابت از پمپ‌های انسولین استفاده می‌کنند. این پمپ‌ها هورمون مورد نیاز بیماران را تامین می‌کند اما به دلیل ایجاد فیبریل‌های (لخته‌های) انسولین، این پمپ‌ها در فواصل زمانی مشخصی جایگزین می‌شوند. فیبریل انسولین در حقیقت تارهایی است که طی یک یا دو روز و در نتیجه تجمیع ترکیبات انسولین به وجود می‌آیند و احتمال دارد به لخته تبدیل شوند. بنابراین برای اجتناب از تشکیل فیبریل افراد مبتلا به دیابت باید پمپ‌های انسولین را هر ۲۴ تا ۷۲ ساعت عوض کنند تا ایمن بمانند. اما اکنون محققان انستیتو فلوری عصب‌شناسی و سلامت ذهنی در ملبورن با استفاده از دستاورد محققان ژاپنی روش نوینی ابداع کرده‌اند که در آن انسولین با مهندسی زرده تخم‌مرغ تولید می‌شود. «اختر حسین» محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: استفاده از زرده تخم‌مرغ به عنوان یک منبع شکر در دانشگاه «اوزاکا» ژاپن ابداع شده است. ما با بررسی نتایج تحقیقات محققان ژاپنی، تاثیرات شیوه قرارگیری شیمیایی شکر در مولکول‌های انسولین را تحلیل کردیم. به این ترتیب روشی ابداع کردیم تا بدون اختلال در فرایند انسولین‌رسانی مشکل ایجاد فیبریل حل شود. محققان محصول نهایی را «گلیکوسینولین» ( glycoinsulin ) نامیدند و اظهار داشتند که مطالعه آنها نه تنها نشان داد که گلیکوسینولین حتی در دما و غلظت بالا «فیبریل» تولید نمی‌کند بلکه نسبت به انسولین طبیعی در سرم انسان پایدارتر است. با توجه به این یافته‌ها می‌توان گلیکوسینولین را جایگزین مناسبی برای استفاده در پمپ‌های انسولین به حساب آورد که عمر طولانی‌تری نسبت به انسولین معمولی دارد. محققان معتقدند اگر ماندگاری انسولین از ۲ به ۶ روز افزایش یابد، احتمالا در هزینه‌های درمانی مبتلایان به دیابت صرفه‌جویی می‌شود. هرچند نتایج اولیه رضایت‌بخش است، اما محققان خاطرنشان کردند که باید فعالیت‌های بیشتری انجام شود.

more_vert نکاتی طلایی برای کاهش وزن

ادامه مطلب

closeنکاتی طلایی برای کاهش وزن

بسیاری از افراد مدت هایی طولانی درگیر کاهش وزن خود هستند اما موفق نمی شوند وزن خود را کاهش دهند. برخی دیگر نیز با کوچکترین تلاش به سرعت وزن خود را کاهش می دهند. برخی از افراد به دلایل مختلف از کاش وزن دلسرد می شوند. در ادامه به بررسی نکاتی طلایی درباره کاهش وزن می پردازیم:   دلیل و انگیزه کاهش وزن خود را پیدا کنید اکثر افرادی که در کاهش وزن خود موفقند دلایلی منطقی برای کاهش وزن دارند. بنابراین توصیه می شود تلاش کنید یک دلیل منطقی برای کاهش وزن خود پیدا کنید. برای مثال برای افزایش سلامتی خود، کاهش قند خون و کنترل دیابت خود برای کاهش وزن تلاش کنید. سعی کنید یک هدف مشخص داشته باشید تا تلاش برای رسیدن به ان هدف در شما انگیزه ایجاد کند. روال خاصی را انتخاب کنید روال مشخص برای تغذیه، ورزش، سبک زندگی و... کمک می کند شما بدون مشکل وزن کم کنید. وقتی شما یک روز مراقب غذا و تحرکتان باشید و دو روز را بی تفاوت باشید یا توجهی به برنامه منظم ورزش و رژیمتان نشان ندهید، نتیجه مناسبی نیز از رژیم یا ورزش خود نمی گیرید. حرکت همه چیز است بهترین پیش بینی کننده برای موفقیت در کاهش وزن ، میزان فعالیت بدنی است که انجام می دهید. درواقع ورزش و تحرک می تواند به روند کاهش وزن شما کمک کند. حدوداً یک ساعت فعالیت بدنی متوسط، طی 6 روز در هفته. می تواند کاهش وزن شما را تضمین کند. نکات اشتباه را پیدا کنید گاهی برخی از افراد می پرسند چرا با وجود رعایت همه نکات مهم برای کاهش و کنترل وزن، باز هم وزن کم نمی کنند با این وجود آنها برخی نکات مثل خواب کافی، کاهش استرس و ... را مد نظر قرار نمی دهند.