جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert مقاله علمی و پژوهشی بررسی و تحلیل سند مناظرات امام رضا(ع)

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی بررسی و تحلیل سند مناظرات امام رضا(ع)

مقاله علمی و پژوهشی بررسی و تحلیل سند مناظرات امام رضا(ع) در عراق و خراسان مقاله ای است که در 21 صفحه و با 48 عنوان فهرست منابع منتشر شده است . در این مقاله موضوعات حضرت رضا(ع)؛ رجال؛ راویان؛ سند مناظرات امام رضا (ع)؛ عراق؛ خراسان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است

more_vert مقاله وضعیت چهار مؤلفه‌ کلّی محیط کسب‌وکار در استان خراسان شمالی

ادامه مطلب

closeمقاله وضعیت چهار مؤلفه‌ کلّی محیط کسب‌وکار در استان خراسان شمالی

مقاله علمی و پژوهشی " وضعیت چهار مؤلفه‌ کلّی محیط کسب‌وکار در استان خراسان شمالی" مقاله ای است در 20 صفحه و با 36 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث رشد اقتصادی، محیط کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری، استان خراسان شمالی پرداخته شده است چکیده مقاله مطالعه در خصوص وضعیت کسب‌وکار مناطق مختلف اولین گامی است که به منظور شناسایی موانع و مزایای محیط کسب‌وکار باید برداشته شود تا در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی به منظور کارآمدی و نتیجه‌بخشی بیشتر سیاست‌ها بتوان از نتایج مطالعات بهره برد. با این هدف شناسایی وضعیت محیط کسب‌وکار استان خراسان شمالی محور پژوهش حاضر است. در این مقاله شدت تأثیر مؤلفه‌های کسب‌وکار در یک پایش میدانی مورد بررسی قرار گرفته است. برای این منظور از 58 نفر از سرمایه‌گذاران فعال استان در مورد میزان تأثیر مؤلفه‌های کسب‌وکار بر وضعیت سرمایه‌گذاری استان مصاحبه شده است. نتایج حاکی از آن است که مؤلفه‌های ثبات سیاسی دولت و مؤلفه سیاست‌ها و قوانین و مقررات بیشترین تأثیر را بر نابسامانی شرایط فعالیت‌های اقتصادی طی سال‌های اخیر در این استان داشته است. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert طزاحی برنامه مجازی کرونا ویروس ۲۰۱۹

ادامه مطلب

closeطزاحی برنامه مجازی کرونا ویروس ۲۰۱۹

 سامانه مجازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برنامه کرونا ویروس ۲۰۱۹ را به منظور به‌روز رسانی دانش جامعه پزشکی و پیراپزشکی طراحی و در این سامانه بارگذاری کرد. معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امروز یکشنبه اعلام کرد برنامه مجازی کرونا ویروس ۲۰۱۹ به منظور به‌روز رسانی دانش جامعه پزشکی و پیراپزشکی درباره کرونا در سامانه آموزش مداوم مجازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار گرفت. این دانشگاه با تاکید به اهمیت به‌ روز رسانی دانش جامعه پزشکی و پیراپزشکی کشور در شناسایی، تشخیص و نحوه برخورد با بیماران مبتلا به کرونا ویروس افزود: این برنامه توسط دکتر فاطمی، عضو هیات علمی گروه آموزشی عفونی و بیماری‌های گرمسیری تدریس می‌شود و پس از دریافت مجوز از اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی بر روی سامانه آموزش مداوم مجازی دانشگاه قرار گرفت. بنابر تایید معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، محتوا و کسب امتیاز آموزش مداوم این برنامه برای تمامی مشمولان در سراسر کشور رایگان است. همچنین در این راستا طراحی و تولید نخستین اپلیکیشن اندرویدی کرونا ویروس ۲۰۱۹ به همت واحد مجازی دفتر آموزش مداوم جامعه پزشکی معاونت آموزشی دانشگاه انجام شده و در اختیار علاقه‌مندان است. کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت نیز درباره تعداد کل بیماران کووید ۱۹ در کشور به تفکیک استان‌ها گفت: تهران ۱۸۰۵ نفر، قم ۶۸۵ نفر، گیلان ۴۹۶ نفر، اصفهان ۵۶۴ نفر، البرز ۳۰۷ نفر، مازندران ۶۲۰ نفر، مرکزی ۳۳۵ نفر، قزوین ۲۰۷ نفر، سمنان ۱۷۵ نفر، گلستان ۱۷۵ نفر، خراسان رضوی ۱۵۴ نفر، فارس ۱۰۴ نفر، لرستان ۱۴۴ نفر، آذربایجان شرقی ۱۰۷ نفر، خوزستان ۶۹ نفر، یزد ۸۷ نفر، زنجان ۵۳ نفر، کردستان ۶۳ نفر، اردبیل ۵۰ نفر، کرمانشاه ۳۳ نفر، کرمان ۴۱ نفر، همدان ۶۰ نفر، سیستان و بلوچستان ۳۴ نفر، هرمزگان ۳۵ نفر، خراسان جنوبی ۴۴ نفر، خراسان شمالی ۲۴ نفر، چهارمحال و بختیاری ۲۱ نفر، ایلام ۱۵ نفر، آذربایجان غربی ۴۰ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۹ نفر و بوشهر ۱۰ نفر از ابتدا تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

more_vert مقاله عوامل مؤثر در بازپرداخت وام سرمایه درگردش کشت پائیزه

ادامه مطلب

closeمقاله عوامل مؤثر در بازپرداخت وام سرمایه درگردش کشت پائیزه

مقاله علمی و پژوهشی " عوامل مؤثر در بازپرداخت وام سرمایه درگردش کشت پائیزه (شعب بانک کشاورزی در استان خراسان شمالی)" مقاله ای است در 27 صفحه و با 27 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث بازپرداخت تسهیلات، کشت پائیزه، لاجیت ترتیبی، خراسان شمالی پرداخته شده است چکیده مقاله تسهیلات سرمایه در گردش کشت پائیزه بانک کشاورزی در توسعه و رشد تولیدات بخش کشاورزی نقش  بسیار مهم و اساسی در کشور دارد. مسلماً سیاست‌های بانک کشاورزی در خصوص کاهش ریسک بازپرداخت این نوع از تسهیلات نیاز به تحقیق و بررسی رفتار کشاورزان دارد. هدف این مقاله، بررسی عوامل مؤثر بر رفتار بازپرداخت‌کنندگان این تسهیلات درقالب مدلسازی لاجیت ترتیبی می‌باشد که گروه­بندی وام­گیرندگان را میسور می­کند. جامعه آماری شامل تمامی کشاورزان استان خراسان شمالی که درسال زراعی­ 93-1392 دریافت­کننده این تسهیلات بودند می‌باشد. تعداد300 وام‌گیرنده با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌بندی‌شده با تخصیص متناسب، انتخاب شدند.  نتایج تخمین مدل نشان می‌دهد اثرمتغیرهای درآمد سالانه کشاورز،  داشتن مانده‌حساب، مالکیت زمین، سابقه دریافت وام، سطح تحصیلات، مقیاس تولید؛ ازلحاظ آماری معنی‌دار بوده و همه  آنها رابطه مثبتی با بازپرداخت ‌تسهیلات داشته‌اند؛ به‌طوری‌که افزایش درسطح این متغیرها، احتمال قرارگیری کشاورزان در گروه‌های عدم بازپرداخت و بازپرداخت ناقص تسهیلات را کاهش و برعکس احتمال قرارگیری کشاورزان در گروه بازپرداخت کامل تسهیلات را افزایش خواهد داد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله تحلیل شکاف فرایندهای اصلی سرمایه انسانی در اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی

ادامه مطلب

closeمقاله تحلیل شکاف فرایندهای اصلی سرمایه انسانی در اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی

مقاله علمی و پژوهشی " تحلیل شکاف فرایندهای اصلی سرمایه انسانی در اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی" مقاله ای است در 26 صفحه و با 25 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث آسیب شناسی؛ فرایندهای اصلی سرمایه انسانی؛ تحلیل شکاف؛ اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی پرداخته شده است چکیده مقاله پژوهش حاضر با هدف آسیب شناسی فرآیندهای اصلی سرمایه انسانی سازمان با استفاده از تکنیک تحلیل شکاف انجام شد. پژوهش حاضر به لحاظ هدف و ماهیت توسعه ای-کاربردی است و از نظر نحوه گردآوری داده ها پیمایشی است که به شکل میدانی انجام گرفت. در این پژوهش از مقیاس تعدیل یافته (فرهی وهمکاران، 1393) بهره برده شد. جامعه مورد مطالعه را کلیه کارکنان اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان رضوی به تعداد 98 نفر تشکیل دادند. از آزمون فریدمن جهت تحلیل داده‌ها استفاده گردید. برپایه یافته های حاصل از پژوهش اداره‌کل ورزش‌وجوانان خراسان رضوی از منظر فرایند آموزش و بهسازی با میانگین 33/2 در رتبه اول، فرایند بکارگیری با میانگین 35/2 در رتبه دوم، فرایند حفظ و نگهداری با میانگین 55/2 در رتبه سوم و در نهایت فرایند تامین با میانگین 86/2 در رتبه چهارم قرار گرفتند. به-طورکلی اداره‌کل ورز‌ش‌وجوانان در بیشتر فرآیندهای سرمایه انسانی در وضعیت نامناسب و بحرانی قرار دارد و از طرف دیگر نظر به اهمیت مدیریت فرآیند سرمایه های انسانی در سازمانهای مدرن امروزی برنامه ریزی‌های فوری و اضطراری جهت ارتقاء و توسعه این فرآیندها از سوی سازمان فوق ضروری به نظر می‌رسد. عنوان مقاله [English] Gap Analysis of the main processes of human capital in department of sports and youth of khorasan razavi چکیده [English] This study was done Gap Analysis of the main processes of human capital. This study is an applied-developmental one in terms of objective and nature and is a survey in terms of data collection, which was carried out as a field study. In order to achieve the objectives in line with the conceptual models of the research, a modified scale (Farahi et al., 2014) was used. The statistical population in this study consisted of all employees of the General Directorate of Sport and Youth of Khorasan Razavi that included 98 individuals. For data analysis, Friedman and gap analysis was used. Based on results obtained from the present research, the society was set at first place in terms of the training and upgrading with an average of 2.33, in the second place in terms of adoption process with an average of 2.35. the society is in poor and critical condition for the most processes of human capital; and on the other hand, considering the importance of the human capital management process in modern organizations, the emergency planning to promote and develop the human capital components by the society seems necessary. کلیدواژه‌ها [English] Diagnosing, The main processes of human capital, Gap analysis, The General Directorate of Sport and Youth, Khorasan Razavi دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب سرگذشت زبان فارسی دری

ادامه مطلب

closeکتاب سرگذشت زبان فارسی دری

در این کتاب ریشه‌یابی تاریخی و خاستگاه زبان فارسی دری توجه شده و شیوه گسترش آن مورد بررسی قرار گرفته است. باید گفت که آریانای کهن، خراسان دورۀ اسلامی و یا افغانستان کنونی از قدیم‌ترین ادوار تاریخ محل ظهور عالی‌ترین و درخشان‌ترین تمدن‌های جهان بوده و فروغ آنهمه ذخایر فکری و گنجینه‌های معنوی به شکل علوم، فرهنگ، اخلاقیات و ادبیات به ما رسیده است که در ادوار مختلف به زبان‌های مختلف نگاشته آمده و امروز از آن زبانهای تاریخی و باستانی، زبان فارسی دری (زبان خراسانی) و چندین زبان محلی دیگر به ما رسیده است. از شرح بالا این نکته روشن می‌شود که زبان فارسی دری، زادۀ پهلوی اشکانی و زبان اشکانی دنبالۀ زبان اوستایی است. اما اغلب محققان معاصر عقیده دارند که زبان فارسی دری به طور مستقیم از اوستا برآمده و آنچه را که ما پهلوی اشکانی می‌گوییم، همان زبان فارسی دری است؛ به دو دلیل: اول این که اگر آثار باقیماندۀ پهلوی اشکانی با قدیم‌ترین آثار باقیماندۀ فارسی دری مقایسه و مقابله گردد معلوم می‌شود که گویا مادر و فرزند بوده باشند و اختلاف چندانی در آنها به نظر نمی‌رسد. دوم این که به وجود آمدن این همه آثار بدون سابقۀ تاریخی خالی از اشکال نیست، به این معنی که زبانی که بایست، کم ازکم دو سه قرن متداول و مروج بوده باشد تا این قدرت و ورزیدگی را پیدا کند که شعری چون شعر رودکی با آن به میان آید.فهرست مطالب یک دوسخن از مؤلفمقدمهسرگذشت زبان فارسی دری/پروفیسور رسول رهینپیشینۀ تاریخی زبان فارسی دری / پوهاند دکتور محمد حسین یمینپیشینۀ تاریخی زبان فارسی / دری / تاجیکی پیش از هزارۀ سوم میلادیدکتور غلام جیلانی داوری، خاورشناس افغانستانخراسان کهن و فرارود مهد پیدایش و پرورش زبان فارسی درینجم الدین کاویانیتیره شناسی زبان‌ها بحثی پیرامون فارسی دری / دکتور اسدالله حبیبافغانستان گهوارۀ زبان فارسی دری و برخی یاد آوری‌ها / دکتر رازق رویینپیشینۀ ادب فارسی دری ( متن کنفرانس) / واصف باختریدری یا زبان درباریان / دکتور عنایت الله شهرانیتأثیر زبان و ادب دری بر عربی / مرحوم پوهاند محمد رحیم الهامسیر زبان فارسی دری در هند / شاه علی اکبر شهرستانــیگسترۀ زبان فارسی دری در منطقه و جهان / گل احمد شیفته

more_vert مقاله بررسی شاخص‌های فقر در مناطق شهری استان خراسان رضوی

ادامه مطلب

closeمقاله بررسی شاخص‌های فقر در مناطق شهری استان خراسان رضوی

مقاله علمی و پژوهشی " بررسی شاخص‌های فقر در مناطق شهری استان خراسان رضوی (1391-1385)" مقاله ای است در 23 صفحه و با 30 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اقتصاد و الگو سازی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  فقر؛ توزیع درآمد؛ شاخص‌های اندازه‌گیری فقر؛ عدالت و نابرابری پرداخته شده است چکیده مقاله یکی از مهمترین مباحث توسعه مسأله فقر و مبارزه با آن می‌باشد، به گونه‌ای که اگر کشوری در مسیر از بین بردن یا کاهش فقر نباشد، در مسیر توسعه نیز نخواهد بود. به همین دلیل از اساسی ترین دغدغه‌های دولت‌ها، آگاهی از میزان فقر و نابرابری در جامعه برای انجام اقدامات لازم جهت بهبود وضعیت فقر و توزیع درآمد می‌باشد. در این راستا تعیین خط فقر و شاخص‌های اندازه‌گیری آن بسیار مهم می‌باشد. در این پژوهش با هدف بررسی وضعیت فقر و توزیع درآمد، خط فقر نسبی و شاخص‌های اندازه‌گیری آن در مناطق شهری استان خراسان رضوی محاسبه و در سالهای 91-1385 مقایسه گردیده است. یافته‌های پژوهش براساس روش 50 و 66 درصد میانه و میانگین هزینه‌های خانوار نشان دهنده افزایش سطح خط فقر نسبی در طول سال‌های مورد مطالعه می‌باشد ولی محاسبه شاخص‌های "سن"، "نسبت سرشمار"، "کاکوانی" و شاخص " فاستر، گریر، توربک" حاکی از بهبود وضعیت فقر نسبی در دوره زمانی مذکور می‌باشد. همچنین مقایسه یارانه‌های نقدی پرداخت شده براساس طرح هدفمندی یارانه‌ها با اعداد محاسبه شده برای یارانه نقدی مورد نیاز برای از بین بردن فقر نسبی مشخص می‌سازد، با بدست آوردن اطلاعات خانوارهای فقیر، از بین بردن فقر نسبی امکان پذیر است. عنوان مقاله [English] Poverty Indices in Khorasan Razavi urban areas (2006-2012) چکیده [English] One of the key issues of development is poverty and combating poverty, so that if a country is not on the path to combat or reduce poverty will not be in the path of development. Consequently the most basic concern of government is to get information of poverty and inequality in society to take action to improve situation of poverty and income distribution. In this regard, determination poverty line and its measurement indicators is very important. In this study aimed to examin the situation of poverty and income distribution, relative poverty line and its measurement indicators in urban areas of Khorasan Razavi in 2006-2012 are calculated and compared. The finding based on the 50 and 66 percent of the middle and average household expenditure represents an increase of the relative poverty line during the period of study. However concerning indicators of “Sen”, “Head Count Ratio”, “Kakwani” and “Foster, Greer Thorbeeke”, relative poverty in mentioned period has improved. Moreover comparing cash subsidies paid on the targeted subsiding plan with calculated figures for subsidies required to combat relative poverty indicates, obtaining information of poor households, combating relative poverty is possible.   کلیدواژه‌ها [English] Poverty, Income Distribution, Indicators to measure poverty, Justice and Inequality دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب بقاع متبرکه ایران

ادامه مطلب

closeکتاب بقاع متبرکه ایران

کتاب بقاع متبرکه ایران نوشتۀ حسین علی بایرام نژاد، اطلاعاتی کامل در مورد تمامی امامزاده‌های شهرهای مختلف ایران در اختیار شما قرار می‌دهد. آن‌چه در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم، عده‌ای با هدف تضعیف عقاید مردم سعی دارند زیارت امامزاده‌ها را در دید مردم بی‌معنا جلوه دهند. کتاب بقاع متبرکه ایران (Monuments shrines of Iran)، با هدف اطلاع‌رسانی در این زمینه و تقرب به خدا نوشته شده است. تعداد بقاع متبرکه موجود در ایران طبق آمار منتشر شده به بیش از 12500 بقعه می‌رسد. این کثرت تعداد به دلیل آن است که مفهوم امامزاده در سال‌های اخیر گسترده‌تر شده است و به ساداتی که با چندین واسطه هم به امام معصوم می‌رسند، امامزاده گفته می‌شود. اکثر امامزاده‌ها در راه خدا به شهادت رسیدند و همان‌طور که خداوند در قرآن می‌فرماید: «کسانی که در راه خدا کشته شدند زنده هستند». پس توسل به آن‌ها مرده‌پرستی نیست، بلکه تقرب به خدا و نشان دهندۀ تقوای مسلمانان است. گاهی گفته می‌شود فردی که در ضریح مدفون شده، شخص دیگری است یا در عدم صحت شجره‌نامه شک وارد می‌شود. اولاً هیچ اشکالی ندارد که برای یک امامزاده واجب‌ التعظیم در چند شهر یک بنای یادبودی وجود داشته باشد. ثانیاً اگر به فرد دفن شده در این بقعه توجهی نداشته باشیم، این محل، جایی برای یاد خدا محسوب می‌شود. پس مبنای این کتاب اعتقاد مردم محل و شهرت امامزادگان است. در بخشی از کتاب بقاع متبرکه ایران می‌خوانیم: یکی از با صفاترین زیارت‌گاه‌های حومۀ تهران و ری بقعه متبرکه امامزاده ابوالحسن است که در خیابان شهید رجایی، خیابان امامزاده ابوالحسن در محوطه باغ مشجر و با صفایی واقع شده است آن حضرت صاحب کرامات و مورد توجه علما و بزرگان است. نسب امامزاده ابوالحسن با چهار واسطه به امام جعفر صادق (علیه‌السلام) می‌رسد، به این طریق: (ابوالحسن علی بن حسین بن عیسی بن محمد بن علی‌‌العریض بن امام جعفر صادق (علیه‌السلام)) که در زیارتنامه امامزاده نیز به آن اشاره گردیده است. ساختمان اصلی بقعه بر اساس نوشته درب وقفی حرم، احتمالا در زمان قاجاریه احداث شده است که بر فراز آن گنبدی با کاشی‌های فیروزه‌ای ساخته‌اند و طرح مرمت و بازسازی آن در سال 1371 توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهر ری انجام شده است. مساحت داخل بقعه حدود 70 متر مربع و بر بالای ایوان ورودی آن کتیبه‌ای مشتمل بر اشعار مرثیه به خط نستعلیق گچبری شده است. بر روی دری که رواق را به حرم مربوط می‌سازد این کتیبه به خط ثلث به طور برجسته مرقوم گردیده است: (وقف هذا الباب علی بقعۀ الشریفۀ ابوالحسن بن امام جعفر صادق (علیه‌السلام) خواجه گودرز بن خواجه جمشید در زمان دولت سلطان عادل محمد شاه غازی). این بقعه متعلق به قرن پنجم هجری (سلجوقیان) است. ضریح چوبی نسبتا بزرگی که در زمان قاجاریه ساخته شده روی مرقد نصب شده است. مرقد پوشیده از کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ امامزاده در میان ضریح قرار دارد. اخیرا نیز ضریح نقره‌ای جدیدی توسط شخص خیری برای این بقعه ساخته و نصب گردیده است. این بقعه از امکانات رفاهی مناسبی جهت استفاده زائرین محترم برخوردار است. فهرست مطالبمقدمه نویسندهبقاع فرزندان بلاواسطه ائمه اطهار (علیهم‌السلام) در ایرانبقاع متبرکه استان آذربایجان شرقیبقاع متبرکه استان آذربایجان غربیبقاع متبرکه استان اردبیلبقاع متبرکه استان اصفهانبقاع متبرکه استان البرزبقاع متبرکه استان ایلامبقاع متبرکه استان بوشهربقاع متبرکه استان تهرانبقاع متبرکه استان چهارمحال و بختیاریبقاع متبرکه استان خراسان جنوبیبقاع متبرکه استان خراسان رضویبقاع متبرکه استان خراسان شمالیبقاع متبرکه استان خوزستانبقاع متبرکه استان زنجانبقاع متبرکه استان سمنانبقاع متبرکه استان سیستان و بلوچستانبقاع متبرکه استان فارسبقاع متبرکه استان قزوینبقاع متبرکه استان قمبقاع متبرکه استان کردستانبقاع متبرکه استان کرمانبقاع متبرکه استان کرمانشاهبقاع متبرکه استان کهکیلویه و بویراحمدبقاع متبرکه استان گلستانبقاع متبرکه استان گیلانبقاع متبرکه استان لرستانبقاع متبرکه استان مازندرانبقاع متبرکه استان مرکزیبقاع متبرکه استان هرمزگانبقاع متبرکه استان همدانبقاع متبرکه استان یزدمرقد پیامبران مدفون در ایرانمنابع و مآخذ

more_vert کتاب رهیافت های نوین پیشگیری از جرم - جلد سوم

ادامه مطلب

closeکتاب رهیافت های نوین پیشگیری از جرم - جلد سوم

  پیشگیری مؤثر از جرایم منوط به تقویت مبانی علمی و نظری آن از رهگذر تضارب آراء و پاسخ به اشکالات و ابهامات موجود در فرایند پیشگیری از جرم می­باشد. برگزاری همایش­های علمی، یکی از ابزارهای مفید برای بهره­مندی از آراء و نظریات اندیشمندان و صاحب­ نظران در این حوزه­ می­باشد. در این راستا دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با تلاشی قابل تقدیر اقدام به برگزاری «همایش علمی- کاربردی پیشگیری از وقوع جرم» نمود. همایش مذکور با سه محور اصلی «مدیریت پیشگیری از جرم در ایران و مطالعه تطبیقی»، «پیشگیری اختصاصی» و «دولت، شهر، مردم و پیشگیری از جرم» برگزار گردید. مرکز مطالعات اجتماعی و جرم‌شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز در راستای وظیفه حمایت از فعالیت­های علمی و پژوهشی و انتشار دستاوردهای آن در حوزه جرم‎شناسی پیشگیری و با همکاری دادگستری کل استان خراسان رضوی، اقدام به انتشار سایر مقالات این همایش در سلسله مجموعه مقالات خود با عنوان «رهیافت‌های نوین پیشگیری از جرم»نموده است.

more_vert کتاب رهیافت های نوین پیشگیری از جرم - جلد دوم

ادامه مطلب

closeکتاب رهیافت های نوین پیشگیری از جرم - جلد دوم

  پیشگیری مؤثر از جرایم منوط به تقویت مبانی علمی و نظری آن از رهگذر تضارب آراء و پاسخ به اشکالات و ابهامات موجود در فرایند پیشگیری از جرم می­ باشد. برگزاری همایش­ های علمی، یکی از ابزارهای مفید برای بهره­ مندی از آراء و نظریات اندیشمندان و صاحبنظران در این حوزه­ می­ باشد. در این راستا دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با تلاشی قابل تقدیر اقدام به برگزاری «همایش علمی- کاربردی پیشگیری از وقوع جرم» نمود. همایش مذکور با سه محور اصلی «مدیریت پیشگیری از جرم در ایران و مطالعه تطبیقی»، «پیشگیری اختصاصی» و «دولت، شهر، مردم و پیشگیری از جرم» برگزار گردید که مجموعه مقالات محور اول قبلاً به چاپ رسیده است. مرکز مطالعات اجتماعی و جرم‌شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در راستای وظیفه حمایت از فعالیت­ های علمی و پژوهشی و انتشار دستاوردهای آن در حوزه جرم شناسی پیشگیری و با همکاری دادگستری کل استان خراسان رضوی، اقدام به انتشار سایر مقالات این همایش در سلسله مجموعه مقالات خود با عنوان «رهیافت های نوین پیشگیری از جرم»نموده است.

more_vert سامانه آموزش مجازی مدارس استعدادهای درخشان

ادامه مطلب

closeسامانه آموزش مجازی مدارس استعدادهای درخشان

 رییس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از راه اندازی سامانه آموزش مجازی دانش آموزان توسط مدارس استعدادهای درخشان خبر داد. به گزارش روز پنجشنبه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، فاطمه مهاجرانی در چهارمین گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش و مدیران و معاونان ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها که به صورت ویدئو کنفرانس برگزارشد، اظهار داشت: این سازمان در راستای آموزش مجازی دانش‌آموزان مدارس استعدادهای درخشان و دانش‌آموزان سایر مدارس کشور، با همکاری استان‌ها و به مرکزیت استان فارس سامانه‌ای به آدرس esampad.farsedu.pnjco.ir طراحی کرده است. وی افزود: این سامانه پاسخی به خلق تمایز در اقدامات ما نسبت به گذشته است و از تلاش تمامی استان‌ها برای راه اندازی این سامانه و تولید محتوا قدردانی می‌کنم. رییس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به تولیدمحتوا، خاطرنشان کرد: استان همدان و استان‌های ذیل این قطب برای پایه هفتم،استان خوزستان و استان‌های ذیل این قطب برای پایه هشتم،استان البرز و استان‌های ذیل این قطب برای پایه نهم، المپیادها و پرورشی تولید محتوا خواهند کرد. وی در ادامه اضافه کرد: استان یزد و استان‌های ذیل این قطب برای تمامی سه رشته پایه دهم،استان آذربایجان شرقی و استان‌های ذیل این قطب برای تمامی رشته‌های پایه یازدهم،استان خراسان و استان‌های ذیل این قطب هر سه رشته پایه دوازدهم و سمپاد مهارتی و تهران و استان‌های ذیل این قطب برای کلیه المپیادها نیز تولید محتوا خواهند کرد.

more_vert معرفی برترین‌های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی

ادامه مطلب

closeمعرفی برترین‌های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی

 ۲۴ پژوهشگر، فناور و واحد سازمانی امروز با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان برترین‌های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی معرفی و تجلیل شدند. برترین‌های چهارمین دوره تجلیل از برترین‌های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در ۹ بخش پژوهشگر برتر، پژوهشگر جوان، طرح برتر،گروه پژوهشی، مرکز خدمات تخصصی برتر، واحد در حال توسعه برتر، پارک علم و فناوری و مراکز رشد، نشریه، بخش ویژه و حامیان در چهار حوزه تخصصی پزشکی،فنی مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و علوم انسانی، اجتماعی و هنر و از ۱۶ واحد سازمانی معرفی و تجلیل شدند.در بخش پژوهشگر برتر از دکتر مرضیه تولایی از پژوهشگاه رویان، دکتر الناز میلانی از پژوهشگاه علوم و فناوری مواد غذایی خراسان رضوی و دکتر مسعود عسکری از دانشگاه صنعتی اصفهان تقدیر شد.همچنین دکتر جمال داورپناه از پژوهشگاه تکنولوژی تولید خوزستان به عنوان پژوهشگر جوان معرفی و تقدیر شد.در بخش طرح پژوهشی و فناوری از مهندس عباس نظری برای ارایه طرح طراحی و ساخت موتور گیرلس و درایو مربوطه با کاربری در آسانسور از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دکتر سمیه کاظم‌نژاد برای طرح استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق شده از خون قاعدگی در درمان نارسایی تخمدانی از پژوهشگاه ابن سینا و دکتر ایرج فیضی با طرح پیمایش ملی خانواده از استان البرز تقدیر و تجلیل شد.

more_vert کتاب برگزیده آثار بزرگان ادب پارسی - جلد پنجم

ادامه مطلب

closeکتاب برگزیده آثار بزرگان ادب پارسی - جلد پنجم

در زبان فارسی کمتر به منتخبات نثر فارسی از ابتدا تا به امروز پرداخته شده است. در حالی که به برگزیده‌های نظم فارسی بیشتر پرداخته‌اند. در این کتاب (جلد پنجم) نویسندگان فارسی زبان از دوازدهم سیزدهم و چهاردهم قمری و نمونه آثار مشهور آن‌ها معرفی می‌گردد. فهرست مطالب1- حدایق الجنان (عبدالرزاق دنبلی)2- منشآت (قائم مقام)3- رساله مجدیه ( مجد الملک)4- بستان السیاحه (شیروانی)5- پریشان (قاآنی)6- هزار و یکشب (ترجمه طسوجی)7- مجمع الفصحا (رضا قلیخان هدایت)8- تاریخ قاجاریه (ناسخ التواریخ) (سپهر)9- سیاحت نامه ابراهیم بیک (زین العلبدین مراغه)10- سفرنامه (ناصرالدین شاه)11- مقالات و نوشته ها (میرزا ملکم خان)12- مرآت البلدان (محمد حسن خان صنبع الدوله)13- شمس و طغرا (محمدباقر میرزا خسروی)14- مشآت (یغمای جندقی)15- منشآت (امیرنظام گروسی)16- سفینه طالبی (کتاب احمد) (طالبوف)17- جام جم (فرهاد میرزا معتمدالدوله)18- فاربیست مقاله علامه قزوینی-سنامه ناصری (فسائی)19- سفرنامه مکه (امین الدوله)20- صد خطابه (میرزا آقاخان کرمانی)21- چرند و پرند (دهخدا)22- سفرنامه مکه (امین الدوله)23- سیر حکمت در اروپا (محمدعلی فروغی)24- بیست مقاله (علامه محمد قزوینی)25- آذری (احمد کسروی)26- دورنمای تصوف در ایران (ملک الشعرا)27- داش آگل (صادق هدایت)28- مقدمه تاریخ برامکه عبدالعظیم قریب (گرگانی)29- جوانمرد خراسان (سعید نفیسی)30- پایان سخن (بدرالسادات عیوقی)

more_vert مقاله برآورد روند سرمایه اجتماعی در استان‌های ایران

ادامه مطلب

closeمقاله برآورد روند سرمایه اجتماعی در استان‌های ایران

مقاله علمی و پژوهشی " برآورد روند سرمایه اجتماعی در استان‌های ایران" مقاله ای است در 20 صفحه و با 31 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث سرمایه اجتماعی، تحلیل عاملی، اعتماد پرداخته شده است چکیده مقاله متأسفانه یکی از محدودیت‌‎هایی که در مطالعات اقتصادی اجتماعی حول محور سرمایه اجتماعی در کشور وجود داشته است، فقدان داده‌های آماری سری زمانی سرمایه اجتماعی برای کشور و استان‌های ایران است. در این پژوهش به‌دنبال آن هستیم که با استفاده از آمارهای موجود اقتصادی و اجتماعی در ایران و روش تحلیل عاملی، مقادیر سرمایه اجتماعی را برای استان‌های کشور در دوره (1388-1379) محاسبه نماییم. نتایج پژوهش حاکی از آن است که بالاترین میانگین سرمایه اجتماعی برای کل کشور در سال 1387 و کمترین مقدار میانگین سرمایه اجتماعی در سال 1381 بوده است. مطالعه میانگین سرمایه اجتماعی نشان می‌دهد در دوره 10 ساله موردنظر تهران دارای کمترین و خراسان‌جنوبی دارای بالاترین مقدار میانگین سرمایه اجتماعی می‌باشند.   دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert جدیدترین فناوری‌های دندانپزشکی دنیا در ایران

ادامه مطلب

closeجدیدترین فناوری‌های دندانپزشکی دنیا در ایران

 رییس انجمن اندودنتیکس‌های ایران گفت: جدیدترین روش ها و تکنولوژی‌های دنیا برای درمان ریشه دندان امروز به کشور وارد شده و در این زمینه ویژگی خاص این انجمن در ارائه آموزش‌ها به نسل جدید است. عباسعلی خادمی در چهارمین سمپوزیوم انجمن اندودنتیکس‌های(متخصصان ریشه دندان) ایران در کرمان افزود: نسل جوان متخصصان ریشه دندان امروز فرهیخته، محقق و فنی برای درمان ریشه هستند و در این زمینه نیازی به خارج از کشور وجود ندارد. وی با بیان اینکه خدمات انجمن اندودنتیکس به مردم و بیماران خدماتی پرزحمت با تعرفه پایین است گفت: این انجمن تاکنون ۱۸ همایش علمی و ۴۰ سمپوزیوم ملی را اجرا کرده و امروز تعداد سه شعبه در استان‌های خراسان، اصفهان و آذربایجان شرقی دارد. رییس انجمن اندودنتیکس‌های ایران گفت: فعالیت انجمن اندودنتیکس از ۲۵ سال پیش در مشهد آغاز شد و جزو انجمن‌های پیشگام در این حوزه هستیم. وی تصریح کرد: مرحله بعدی همایش علمی انجمن اندودنتیکس‌ در مردادماه سال آینده در محل هتل المپیک تهران و میزبان سمپوزیوم بعدی شهر تبریز است. عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دبیر چهارمین سمپوزیوم انجمن اندودنتیکس‌های(متخصصان ریشه دندان) هم گفت: ۱۰ کارگاه تخصصی و عمومی برای آموزش دندانپزشکان عمومی و متخصص تاکنون برگزار شده است. مسعود پریوخ افزود: انجمن اندودنتیکس‌ توسط یک خیر در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان پایه‌گذاری شده است. چهارمین سمپوزیوم انجمن اندودنتیکس‌های(متخصصان ریشه دندان) ایران روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در محل هتل پارس کرمان در حال برگزاری است و همچنین کارگاه‌های آموزشی پیشرفته دندانپزشکی با حضور اساتید و محققان برجسته داخلی و بین‌المللی روزهای پنجم و ششم آذرماه برگزار شد.

more_vert مقاله بهره‌وری بنگاه‌های منتخب تولید فولاد ایران: رویکرد مالم‌کوئیست

ادامه مطلب

closeمقاله بهره‌وری بنگاه‌های منتخب تولید فولاد ایران: رویکرد مالم‌کوئیست

مقاله علمی و پژوهشی " بهره‌وری بنگاه‌های منتخب تولید فولاد ایران: رویکرد مالم‌کوئیست" مقاله ای است در 20 صفحه و با 15 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث بهره‌وری کل عوامل تولید، شاخص مالم‌کوئیست، شرکت‌های فولادسازی ایران پرداخته شده است چکیده مقاله بهره‌وری مهم‌ترین عامل رقابت­مندی هر صنعت است. از آنجا که صنعت فولادسازی یک صنعت منبع محور بوده و ایران از منابع طبیعی موردنیاز این صنعت برخوردار است، این صنعت برای کشور اهمیت زیادی دارد. از این‌رو این مقاله به بررسی تغییرات بهره‌وری کل عوامل تولید چهار شرکت مهم فولادسازی کشور شامل فولاد خوزستان، فولاد خراسان، فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان از طریق شاخص مالم­کوئیست برای دوره 1393-1389 پرداخته است. نتایج تحقیق نشان می‌دهد تغییرات TFP شرکت‌های فولادسازی مذکور بسیار تحت تأثیر تغییرات فنی است. همچنین متوسط رشد سالانه بهره‌وری کل عوامل تولید برای این مجموعه چهار شرکت به‌طورکلی در حدود 4 درصد و روند تغییرات آن نیز تحت تأثیر تغییرات فنی است. این موضوع، اهمیت بهبود فناوری را در این صنعت نشان می‌دهد. عواملی نظیر به‌روزرسانی تجهیزات و ماشین­آلات، پیوند آموزش عالی کشور با بخش صنعت و استفاده از سرمایه­گذاری مستقیم خارجی که موجب بهبود فناوری تولید می­گردد، موجب ارتقای بهره­وری صنعت فولادسازی کشور خواهد شد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله محاسبه و تحلیل شاخصهای فیزیکی مزیت نسبی تولید دانه های روغنی در ایران

ادامه مطلب

closeمقاله محاسبه و تحلیل شاخصهای فیزیکی مزیت نسبی تولید دانه های روغنی در ایران

مقاله علمی و پژوهشی " محاسبه و تحلیل شاخصهای فیزیکی مزیت نسبی تولید دانه های روغنی در ایران در سال 1382" مقاله ای است در 12 صفحه و با 5 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث مزیت نسبی، دانه های روغنی، مزیت کارایی، مزیت مقیاس پرداخته شده است چکیده مقاله پایین بودن ضریب خودکفایی تأمین روغن نباتی در ایران و ارزبری فراوان واردات روغن خام و کنجاله یکی از مشکلات عمده در اقتصاد کشور است که با شناسایی مناطق مستعد جهت کشت دانه های روغنی و برنامه ریزی صحیح در این زمینه می توان این ضریب را بهبود و مشکلات به وجود آمده را کاهش داد. مهم ترین شاخصهای قابل استفاده در خصوص شناخت مناطق مستعد و رتبه بندی آنها در تولید محصولات کشاورزی، شاخصهای مزیت نسبی است. در این مقاله جهت اولویت بندی استانها به منظور تولید دانه های روغنی (آفتابگردان روغنی، پنبه دانه، سویا و کلزا) از شاخصهای مزیت کارایی(EAI)، مزیت مقیاس (SAI) و میانگین هندسی این دو (AAI) در سال 1382 استفاده شده است . این شاخص ها شاخصهای فیزیکی مزیت نسبی بوده و براساس سهم عملکرد و سهم سطح زیرکشت محصول در استان نسبت به کل کشور محاسبه می شود. با توجه به نتایج حاصل از محاسبه شاخصها مناسب ترین استانها برای کشت پنبه دانه خراسان شمالی و اردبیل، برای آفتابگردان روغنی، گلستان و مرکزی و برای کلزا و سویا اردبیل است. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله ارزیابی کارایی تجارت الکترونیکی در استان‌های ایران با رویکرد تحلیل پوششی داده‌ها

ادامه مطلب

closeمقاله ارزیابی کارایی تجارت الکترونیکی در استان‌های ایران با رویکرد تحلیل پوششی داده‌ها

مقاله علمی و پژوهشی " ارزیابی کارایی تجارت الکترونیکی در استان‌های ایران با رویکرد تحلیل پوششی داده‌ها" مقاله ای است در 36 صفحه و با 36 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث تجارت الکترونیکی، کارایی، استان‌های ایران، تحلیل پوششی داده‌ها (DEA)، داده پرت پرداخته شده است چکیده مقاله هدف این مقاله، ارائه مدلی برای سنجش کارایی تجارت الکترونیکی در استان‌های کشور طی سال‌های 1392-1395 و با استفاده از مدل تحلیل پوششی داده‌ها (DEA) است. برای این منظور ابتدا عوامل مؤثر بر رشد و به‌کارگیری تجارت الکترونیکی در ایران با استناد به مبانی نظری بررسی‌شده و سپس برای ارزیابی کارایی استان‌های کشور در تجارت الکترونیکی، از مدل DEA با رویکرد داده‌های پرت استفاده شده است. نتایج نشان می‌دهد میانگین کارایی تجارت الکترونیکی در کشور در سال 95 نسبت به سال 92 رشد چشمگیری داشته است. همچنین نمرات کارایی سال‌های 93، 94 و 95 همگی دارای توزیع نرمال بوده و فقط نمرات کارایی سال 92 دارای داده پرت می‌باشد. نتایج محاسبه ضریب بهره‌وری مالمکوئیست نیز نشان می‌دهد که این ضریب در سال‌های 93 و 94 نسبت به سال‌های 92 و 93، در 25 استان پیشرفت نموده و در 5 استان پسرفت نموده است. در سال 93 بیشترین پیشرفت مربوط به استان اصفهان و در سال 94 مربوط به استان چهارمحال و بختیاری است. همچنین در سال 93 بیشترین پسرفت مربوط به استان ایلام و در سال 94 مربوط به استان یزد می‌باشد. نهایتاً اینکه نتایج ضریب بهره‌وری مالمکوئیست در سال 95 نشان می‌دهد که 8 استان نسبت به سال 94 پیشرفت نموده و 22 استان در همین دوره زمانی پسرفت نموده‌اند. بیشترین پیشرفت سال 95 مربوط به استان خوزستان و بیشترین پسرفت مربوط به استان خراسان شمالی می‌باشد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله تحلیل تغییرات ساختاری و مزیت رقابتی بخش‌های اقتصادی استان‌های کشور

ادامه مطلب

closeمقاله تحلیل تغییرات ساختاری و مزیت رقابتی بخش‌های اقتصادی استان‌های کشور

مقاله تحلیل تغییرات ساختاری و مزیت رقابتی بخش‌های اقتصادی استان‌های کشور با استفاده از مدل تغییر سهم پویای فضایی مقاله علمی و پژوهشی " تحلیل تغییرات ساختاری و مزیت رقابتی بخش‌های اقتصادی استان‌های کشور با استفاده از مدل تغییر سهم پویای فضایی" مقاله ای است در 36 صفحه و با 35 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث تغییر سهم پویای فضایی، رشداقتصادی، تغییرات ساختاری، مزیت رقابتی پرداخته شده است چکیده مقاله هدف از انجام این مطالعه تحلیل تغییرات ساختاری، مزیت رقابتی و رشد ارزش‌افزوده بخش‌های اقتصادی نه‌گانه استان‌های‌کشور می‌باشد و روش مورد استفاده  مدل تغییر سهم پویای فضایی و دوره مورد مطالعه 1393-1379 است. نتایج محاسبات نشان می‌دهد تغییرات ساختاری بخش‌های آب، برق و گاز، کشاورزی، صنعت، حمل و نقل و انبارداری، ارتباطات و سایر معادن مثبت بوده که نشان دهنده رشد مطلوب و سریع نسبت به سایر فعالیت‌های دیگر است و سهم این فعالیت‌ها با توجه به اثر صنعتی آنها در حال افزایش است. بخش‌های نفت و سایر خدمات به ترتیب اهمیت، کمترین رشد اقتصادی و پیشرفت را به عنوان یک فعالیت داشته‌اند. مجموع اثر رقابتی همسایگی در تمام استان‌های مثبت است. بزرگترین ارزش رقابتی همسایگی مربوط به استان‌های بوشهر، تهران، خوزستان، کرمان، خراسان و اصفهان و کمترین اثر رقابتی همسایگی مربوط به استان کهگیلویه وبویراحمد است. سرجمع اثر رقابتی ملی برای تمام استان‌های کشور منفی است. در نهایت برآورد رشد ارزش افزوده بخش‌های اقتصادی استان‌های کشور براساس مدل پیشنهادی برای دوره 1400-1393 نشان می‌دهد که تنها 67/5 درصد از رشد 8 درصدی مصوب برنامه ششم توسعه کشور قابل تحقق می‌باشد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert حس امنیت سرمایه‌گذاری در ایران

ادامه مطلب

closeحس امنیت سرمایه‌گذاری در ایران

 ثبات در بازار ارز، روند کاهشی نرخ تورم، ثبات نسبی قیمت مواد اولیه، تخلیه بار روانی و تا حدودی اقتصادی تحریم‌های خارجی، انجام برخی اقدامات مؤثر در قوه قضائیه، به روزرسانی شدن اطلاعات آماری دریافت شده از نهادهای مرتبط در پایش بهار ۱۳۹۸، افزایش دامنه مشارکت کنندگان در ارزیابی بهار ۱۳۹۸ و سایر عوامل قابل تحلیل را می‌توان دلیل بهبود نسبی وضعیت شاخص امنیت سرمایه‌گذاری دانست. در گزیده ای از تحلیل فعالان اقتصادی از فضای کسب و کار در ۳۱ استان در روزنامه ایران، می خوانیم: شاخص کل امنیت سرمایه‌گذاری کشور در بهار امسال نسبت به فصل قبل ۲ درصد بهبود یافته است. براساس گزارش بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی، شاخص کل امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در بهار ۱۳۹۸ کمیت ۶.۰۷ از ۱۰(۱۰ بدترین حالت) ارزیابی شده است. مقدار عددی این شاخص در مطالعه زمستان گذشته ۶.۱۸ محاسبه شده بود که نشان می‌دهد کمیت امنیت سرمایه‌گذاری در بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل قبل از آن تا حدودی مناسب‌تر ارزیابی شده است. به عبارت دقیق‌تر، وضعیت کلی امنیت سرمایه‌گذاری در بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل قبل از آن از منظر فعالان کسب وکار مشارکت کننده در این مطالعه، اندکی بهتر ارزیابی شده است. بررسی شاخص امنیت سرمایه‌گذاری از فصل پاییز ۱۳۹۷ با کمیت ۶.۴۳ و فصل زمستان ۱۳۹۷ با کمیت ۶.۱۸ و فصل بهار ۱۳۹۸ با کمیت ۶.۰۷ نشان دهنده مناسب‌تر شدن وضعیت نسبی این شاخص طی شش ماه گذشته است. امنیت سرمایه‌گذاری در شرایطی به‌طور کامل برقرار می‌شود که متغیرهای اقتصاد کلان (نرخ تورم، نرخ ارز و...) با ثبات یا قابل پیش‌بینی باشد، قوانین و مقررات و رویه‌ها و تصمیمات اجرایی با ثبات، برای همه شفاف و قابل درک باشد و به‌طور سهل و مؤثری اجرا شوند و درصورت ضرورت تغییر، تغییراتشان در زمان معقولی پیش از اجرا به اطلاع ذینفعان برسد، همچنین سلامت اداری برقرار باشد و اطلاعات مؤثر بر فعالیت‌های اقتصادی به‌طور شفاف و برابر در دسترس همه شهروندان باشد، جان و مال همه شهروندان از تعرض مصون باشد، حقوق مالکیت برای همه دقیق تعریف و تضمین شده باشد، نهادهای قضایی و انتظامی چنان مجهز و سالم و کارآمد باشند که هرگونه استفاده خودسرانه و بدون اجازه از دارایی‌های فیزیکی یا فکری دیگران، برای هیچ‌کس مقرون به صرفه نباشد وشهروندان مالباخته بتوانند با مراجعه به نهادهای قضایی و انتظامی با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان، مال از دست رفته خود را به همراه خسارت مربوط، دریافت کنند و در آخر اینکه فرهنگ وفای به عهد و صداقت در مراکز اقتصادی رایج باشد. نامناسب‌ترین مؤلفه‌هابراساس ارزیابی فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پیمایش، در بهار ۱۳۹۸ سه مؤلفه عمل مسئولان ملی به وعده‌های داده شده، اِعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی و عمل مسئولان استانی و محلی به وعده‌های اقتصادی داده شده به عنوان نامناسب‌ترین مؤلفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری ارزیابی شده‌اند. این در حالی است که براساس ارزیابی فعالان اقتصادی مشارکت کننده در پیمایش زمستان ۱۳۹۷، سه مؤلفه عمل مسئولان ملی به وعده‌های داده شده، اِعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی و عمل مسئولان استانی و محلی به وعده‌های اقتصادی داده شده. به عنوان نامناسب‌ترین مؤلفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری ارزیابی شده بودند. مناسب‌ترین مؤلفه‌هاهمچنین در بهار امسال مناسب‌ترین مؤلفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری (نسبت به سایر مؤلفه‌ها) سرقت مالی (پول نقد، کالا، تجهیزات)، رواج توزیع کالای قاچاق و استفاده غیرمجاز از نام و علائم تجاری یا مالکیت معنوی بوده است. گفتنی است در زمستان ۱۳۹۷ مناسب‌ترین مؤلفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری رواج توزیع کالای قاچاق، استفاده غیرمجاز از نام و علائم تجاری یا مالکیت معنوی و میزان اختلال ایجاد شده در اثر تحریم‌های خارجی بوده است. این گزارش با استفاده از دو مجموعه داده‌های پیمایشی و آماری و شاخص کلی (ترکیب دو مجموعه داده پیمایشی و آماری)، تهیه شده است. مطالعه بهارپس از تلفیق داده‌های آماری و یافته‌های پیمایشی در این پژوهش، استان‌های تهران، گیلان و کهگیلویه و بویراحمد نامناسب‌ترین و استان‌های ایلام، خراسان جنوبی و قم مناسب‌ترین وضعیت را از نظر شاخص امنیت سرمایه‌گذاری نسبت به سایر استان‌ها در بهار ۱۳۹۸ کسب کرده‌اند. مقایسه با زمستان ۹۷مقایسه شاخص امنیت سرمایه‌گذاری بین دو مطالعه بهار ۱۳۹۸ با زمستان ۱۳۹۷ نشان می‌دهد در مطالعه فصل زمستان ۱۳۹۷ به ترتیب سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و یزد جزو مناسب‌ترین‌ها ارزیابی شده بودند و سه استان کرمانشاه، زنجان و قزوین به ترتیب جزو نامناسب‌ترین استان‌ها ارزیابی شده بودند.تعداد نمونهاین نتایج می‌تواند حاکی از فاصله میان ذهنیت فعالان اقتصادی (پیمایش) با داده‌های آماری اقتصاد ایران نیز باشد. انتظار می‌رود بخشی از این فاصله با افزایش تدریجی در حجم نمونه‌های قابل قبول پیمایش به حداقل قابل تعمیم (حدود ۱۱۴۷۰ مورد) کاهش یابد. ۹ حوزه فعالیتبراساس نتایج این مطالعه، در بهار ۱۳۹۸، از بین ۹ حوزه فعالیت اقتصادی، فعالان اقتصادی در حوزه‌های ارتباطات، توزیع و... (حمل ونقل، انبارداری، عمده‌فروشی و خرده فروشی)، مناسب‌ترین ارزیابی و فعالان اقتصادی در حوزه‌های صنعت (شامل همه صنایع و موارد مرتبط با ساختمان) نامناسب‌ترین ارزیابی را از وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری ارائه کرده‌اند. انتظار می‌رود با تداوم تهیه و انتشار گزارش‌های فصلی امنیت سرمایه‌گذاری، توجه و حساسیت عموم مسئولان کشور به این عامل کلیدی سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی ـ اما مغفول مانده ـ در سیاستگذاری اقتصاد ایران جلب شود و این مجموعه گزارش‌های فصلی، به ترویج گفتمان امنیت سرمایه‌گذاری، قانونگذاری بهتر، رعایت قانون، احترام بیشتر به حقوق مالکیت و نیز بهبود عینی و واقعی امنیت اقتصادی و فضای سرمایه‌گذاری در ایران کمک کند. علاوه بر اینها، امید است با انجام مستمر این ارزیابی و انتشار نتایج آن، مسئولان اجرایی کشوری و استانی در قبال فعالان اقتصادی، متعهدتر و مسئولیت‌پذیرتر شده و قوای مقننه و قضائیه نیز در ایجاد بستر امن و رقابتی برای سرمایه‌گذاری و تولید در ایران بیشتر و مؤثرتر بکوشند. بهبود ۲ درصدی شاخص ملی امنیت سرمایه‌گذاری در بهارپایش امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در بهار ۱۳۹۸ مقدار عددی این شاخص را ۶.۰۷ از ۱۰(که بدترین حالت است) محاسبه کرده است که نسبت به زمستان ۱۳۹۷ حدود ۲ درصد بهبود یافته است. (عدد شاخص برای زمستان گذشته ۶.۱۸ بوده است). نامناسب‌ترین مؤلفه‌ها برای امنیت سرمایه‌گذاری که فعالان اقتصادی را از همه بیشتر آزار می‌دهد همچون فصول پیشین عمل نکردن مسئولان ملی و استانی به قول و وعده‌های مختلف خود از جمله وعده‌های اقتصادی است. علاوه بر این فعالان اقتصادی مشکل حاد و مزمن شده فساد و زدوبند به شکل اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات دولتی را در رتبه دوم از عوامل ایجاد کننده ناامنی در فضای سرمایه‌گذاری شناسایی کردند. نماگرهای هفت‌گانهاما هنگامی که در بهار ۱۳۹۸ به نماگرهای هفت‌گانه اصلی تشکیل دهنده شاخص امنیت اقتصادی نگاه می‌کنیم نامناسب‌ترین نماگر «تعریف و تضمین حقوق مالکیت» است که امتیاز ۶.۷۴ را کسب کرده است و نماگر «عملکرد دولت» با عدد ۶.۷۰ و با فاصله نزدیک در رتبه دوم نامناسب‌ترین نماگر جای می‌گیرد. چنین وضعیتی به ما هشدار می‌دهد که نقش غیرقابل انکار قوه قضائیه را در بهبود امنیت سرمایه‌گذاری با مؤلفه‌های هفت‌گانه آن که در نماگر «تعریف و تضمین حقوق مالکیت» گنجانده شده است، نباید فراموش کنیم. البته قوه مجریه هم بخصوص با عمل نکردن به وعده‌های داده شده و ایجاد بی‌اعتمادی در بین فعالان کسب وکار، نقش ویژه‌ای در ترسیم نامناسب فضای کلی امنیت سرمایه‌گذاری ایفا کرده است. همان طور که اشاره شد با مجموعه تحولات مثبتی که در سال گذشته شاهد بودیم نماگر ثبات اقتصاد کلان که از سه مؤلفه «ثبات نرخ ارز»، «ثبات شاخص تورم مصرف کننده» و «ثبات قیمت مواد اولیه» تشکیل شده است از بدترین رتبه بین نماگرها در زمستان ۱۳۹۷ به جایگاه پنجم در بهار ۱۳۹۸ ارتقا یافته است. رتبه‌بندی استان‌ها در بهارمقایسه اطلاعات استخراجی مؤلفه‌های آماری شاخص امنیت سرمایه‌گذاری (نرمال شده) به تفکیک استان‌ها در بهار ۱۳۹۸ نسبت به زمستان ۱۳۹۷ به ترتیب استان‌های همدان، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی مناسب‌تری داشتند و استان‌های تهران، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران به ترتیب نسبت به سایر استان‌ها در بررسی مؤلفه‌های آماری امنیت سرمایه‌گذاری ارزیابی نامناسب‌تری کسب کرده‌اند. مقایسه رتبه‌بندی‌های استان‌ها در بهار و زمستان ۹۷این درحالی است که در زمستان ۱۳۹۷ به ترتیب استان‌های همدان، خراسان جنوبی و هرمزگان نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی مناسب‌تری داشتند و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، تهران و چهارمحال وبختیاری به ترتیب نسبت به سایر استان‌ها در بررسی مؤلفه‌های آماری امنیت سرمایه‌گذاری ارزیابی نامناسب‌تری کسب کرده‌اند. به عبارتی در چند مطالعه اخیر به‌طور معمول استان‌های همدان، خراسان جنوبی و سیستان وبلوچستان از ارزیابی بهتری برخوردار بوده‌اند و استان‌های تهران و کهگیلویه وبویراحمد با تکرار ارزیابی نامناسب‌تری در مؤلفه‌های آماری شاخص امنیت سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است. میانگین ارزیابی مؤلفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری به تفکیک استان‌ها در بهار ۱۳۹۸ نشان می‌دهد در بهار ۱۳۹۸ به ترتیب استان‌های گیلان، آذربایجان غربی، سیستان وبلوچستان به ترتیب دارای نامناسب‌ترین وضعیت و استان‌های ایلام، گلستان و قم به ترتیب دارای مناسب‌ترین وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری نسبت به سایر استان‌ها از منظر فعالان کسب وکار ارزیابی شده‌اند. در زمستان ۱۳۹۷ به ترتیب استان‌های کرمانشاه، زنجان و قزوین دارای نامناسب‌ترین وضعیت و استان‌های خراسان جنوبی، سیستان وبلوچستان و یزد به ترتیب دارای مناسب‌ترین وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری بر حسب مؤلفه‌های پیمایشی نسبت به سایر استان‌ها از منظرفعالان کسب وکار ارزیابی شده بودند.تا مطالعه پاییز ۱۳۹۷ ارزیابی فعالان اقتصادی از مؤلفه‌های پایشی امنیت سرمایه‌گذاری وضعیت صعودی یا همان وضعیت نامناسب و بدتر شدن را نشان می‌دهد و از زمستان ۱۳۹۷ تا بهار ۱۳۹۸ ارزیابی فعالان قدری وضعیت را نسبت به فصول و پایش‌های قبلی مناسب‌تربیان می‌کند. امنیت سرمایه‌گذاری به تفکیک حوزه‌های کاریکل فعالیت‌های اقتصادی در ایران شامل ۹ حوزه کاری ۱.صنعت (شامل همه صنایع و موارد مرتبط با ساختمان) ۲.زراعت، باغداری و جنگلداری ۳.دامداری، مرغداری و شیلات ۴.معدن بجز نفت و گاز ۵.نفت خام و گاز طبیعی، تأمین آب و برق و گاز ۶.هتل، رستوران، تهیه و توزیع غذا ۷.ارتباطات و توزیع (حمل ونقل، انبارداری، عمده فروشی و خُرده‌فروشی) ۸.خدمات تولیدی (واسطه گری مالی، بانک، بیمه، مستغلات اجاره و فعالیت‌های کسب وکار) ۹.خدمات (آموزش، بهداشت و...)؛ می‌شود.فعالان اقتصادی از حوزه «ارتباطات، توزیع و... (حمل ونقل، انبارداری، عمده فروشی و خُرده فروشی)» که از سراسر کشور در این پیمایش مشارکت داشته‌اند بهترین و مناسب‌ترین ارزیابی را از مؤلفه‌های پیمایشی امنیت سرمایه‌گذاری ارائه داده‌اند و در مقابل فعالان اقتصادی در حوزه «صنعت و ساختمان» که از سراسر کشور در این پیمایش مشارکت کرده‌اند، در بهار ۱۳۹۸ بدترین و نامناسب‌ترین ارزیابی را از مؤلفه‌های پیمایشی امنیت سرمایه‌گذاری ارائه داده بودند. درحالی که در مطالعه زمستان ۱۳۹۷، فعالان اقتصادی از حوزه «معدن (بجز نفت و گاز)» که ازسراسر کشور در این پیمایش مشارکت داشته‌اند بهترین و مناسب‌ترین ارزیابی را از مؤلفه‌های پیمایشی امنیت سرمایه‌گذاری ارائه داده بودند و در مقابل فعالان اقتصادی در حوزه «ارتباطات، توزیع و...(حمل ونقل، انبارداری، عمده فروشی و خُرده فروشی)» که از سراسر کشور در آن پیمایش مشارکت کرده بودند، در زمستان ۱۳۹۷ بدترین و نامناسب‌ترین ارزیابی را از مؤلفه‌های پیمایشی امنیت سرمایه‌گذاری ارائه داده بودند. دلایل بهبود شاخصدر میان نماگرهای هفت‌گانه شاخص امنیت اقتصادی در بهار ۱۳۹۸، نامناسب‌ترین نماگر «تعریف و تضمین حقوق مالکیت» است درحالی که در مطالعه زمستان ۱۳۹۷ نماگر «اقتصاد کلان» نامناسب‌ترین وضعیت را داشته است. درواقع بهبود وضعیت نماگر اقتصاد کلان، سبب شده تا نماگرتضمین حقوق مالکیت در مقایسه با آن در وضعیت نامناسب‌تری قرار گیرد. البته مناسب‌ترین نماگر «مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض» است که در هر دو مطالعه بهار ۱۳۹۸ و زمستان ۱۳۹۷ مناسب‌ترین نماگر بوده است. گفتنی است که نماگر ثبات اقتصاد کلان دربرگیرنده دو مؤلفه آماری «ثبات نرخ ارز» و «ثبات شاخص تورم مصرف کننده» و مؤلفه پیمایشی «ثبات قیمت مواد اولیه» است که در بهار ۱۳۹۸ نسبت به زمستان ۱۳۹۷ از منظر فعالان کسب وکار و شاخص‌های آماری با نمره مناسب تری ارزیابی شده است. شاید بتوان گفت بر اثر کاهش محسوس نوسانات ارزی در دوره بهار ۱۳۹۸ و تثبیت نسبی نرخ تورم و تاحدودی تثبیت قیمت مواد اولیه، از منظر فعالان مشارکت کننده در پایش بهار، وضعیت کلی نماگر اقتصاد کلان مناسب‌تر از فصل گذشته ارزیابی شده است. بررسی شاخص امنیت سرمایه‌گذاری از فصل پاییز ۱۳۹۷ با کمیت ۶.۴۳ و فصل زمستان ۱۳۹۷ با کمیت ۶.۱۸ و فصل بهار ۱۳۹۸ با کمیت۶.۰۷ نشان دهنده مناسب‌تر شدن وضعیت نسبی این شاخص طی ۶ ماه گذشته است؛ مطالعه بر روی برخی عوامل می‌تواند این نتیجه را متقن‌تر کند.