جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert کتاب اشاعه مالکیت فکری

ادامه مطلب

closeکتاب اشاعه مالکیت فکری

کتاب اشاعه مالکیت فکری نوشتۀ مقداد محمدیان، به مباحثی چون بررسی و شناخت حقوق مالکیت فکری و آثار مشترک و جمعی در حقوق مالکیت فکری می‌پردازد. اثری که در نتیجه همکاری چند نفر به وجود می‌آید ممکن است دارای وضعیت‌های متفاوت باشد. ممکن است همکاری با هماهنگی و سازماندهی شخصی حقیقی یا حقوقی‌ و یا‌ با هماهنگی بین خود مؤلفان‌ بدون‌ دخالت‌ شخص ثالث صورت گیرد. در این همکاری ممکن است سهم مشارکت‌ کنندگان قابل تعیین و یا غیرقابل تعیین باشد. مشارکت هر یک ممکن است از‌ یک‌ نوع‌ و یا انواع گوناگون باشد، به عنوان مثال، اثر دارای‌ عناصر‌ ادبی و هنری باشد، یا اینکه از یک نوع مثلا ادبی تنها باشد. این امکان وجود دارد که مؤلف‌ در‌ تهیه‌ اثر از اثر سابق بهره گرفته باشد که در این‌ صورت از اثر جدید تحت عناوین گوناگون ثانوی، مشتق و یا اشتقاقی یاد می‌شود. این نوع آثار شامل اقتباس، ترجمه، جنگ در‌ زمینۀ ادبی‌ و تنظیم در زمینۀ موسیقی و تبدیل در زمینه هنرهای پلاستیکی (تجسمی) می‌شود. اگر‌ مؤلف‌ اثر سابق در تهیه اثر دوم همکاری داشته باشد اثر دوم ثانوی نیست، بلکه اثر مشترک تلقی‌ می‌شود. به‌ هر حال‌ امکان‌ اینکه یک اثر مشترک در عین‌ حال ثانوی هم باشد، وجود دارد. چنانچه کلیه آثار‌ آفریده‌ شده‌ توسط دو یا چند نفر، اعم از اینکه همکاری بین آن‌ها به‌ طور مستقیم و یا غیر مستقیم‌ باشد‌ را‌ مرکب بنامیم، در این صورت آثار مرکب دارای انواع گوناگون اشتقاقی، جمعی و مشترک خواهد بود. در کتاب اشاعه مالکیت فکری می‌آموزیم که آثار‌ جمعی‌ و مشترک به لحاظ شباهت‌های فراوان در برخی نظام‌های حقوقی‌ و تألیفات پاره‌ای مؤلفان با‌ یکدیگر‌ خلط شده‌اند. در رشتۀ حقوق مالکیت فکری مؤلفان به اعتبار آثارشان مورد‌ حمایت‌ هستند. اگر‌ در آفرینش اثر افراد متعدد شرکت کرده باشند، در این صورت طبیعی است که کلیه مؤلفان‌ با‌ توجه به میزان و نحوۀ مشارکت آن‌ها مشمول حمایت قرار گیرند. به عبارتی‌ دیگر‌ نحوۀ مشاکرت آفریننده در آفرینش اثر عامل تعیین‌ کننده در نوع و عنوان اثر و نیز تعیین‌ حقوق‌ شریک‌ همکار و اجرای آن است. در اکثر نظام‌های حقوقی به عناوین اثر مشترک‌ و جمعی به عنوان آثاری که در نتیجه فعالیت دو یا چند نفر حاصل می‌شود اشاره شده‌ است، بدون‌ اینکه بر مفهوم این اصطلاحات، نوع و میزان حقوق اختصاصی بین آن‌ها اتفاق‌ نظر‌ وجود داشته باشد. فهرست مطالب مقدمهفصل اول: کلیاتفصل دوم: بررسی و شناخت حقوق مالکیت فکریفصل سوم: آثار مشترک و جمعی در حقوق مالکیت فکریفصل چهارم: نتیجه گیری و جمع بندیمنابع و مآخذ

more_vert مقاله کاربست اخلاقی کیفری در ضمانت اجرای نقض اسرار تجاری از منظر فقه امامیه، حقوق ایران و آمریکا

ادامه مطلب

closeمقاله کاربست اخلاقی کیفری در ضمانت اجرای نقض اسرار تجاری از منظر فقه امامیه، حقوق ایران و آمریکا

مقاله علمی و پژوهشی " کاربست اخلاقی کیفری در ضمانت اجرای نقض اسرار تجاری از منظر فقه امامیه، حقوق ایران و آمریکا " مقاله ای است در 20 صفحه و با 28 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد پژوهشهای اخلاقی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث حقوق مالکیت فکری, اسرار تجاری, نقض, ضمانت اجرای کیفری پرداخته شده است اسرار تجاری از شاخه های ارزشمند مالکیت فکری هستند که مانند اموال مادی نیازمند حمایت در برابر هرگونه تعرض و تجاوز اشخاص می باشند. بنابر این حفظ و صیانت از اسرار تجاری, غالب کشورهای پیشرفته و در حال توسعه را به تدوین قواعد حقوقی خاص ناظر به حمایت کیفری از این دارایی بسیار ارزشمند سوق داده است. در این مقاله پس از بیان کلیاتی از مالکیت فکری,اسرار تجاری و مالیت آن, و برخی مفاهیم مرتبط با این موضوع پرداخته شده است و در نهایت ارزیابی حمایت کیفری از اسرار تجاری از منظر فقه امامیه, حقوق ایران و آمریکا مورد بررسی قرار گرفته است و هدف این مقاله مقایسه حمایت کیفری از دیدگاه فقهای امامیه, حقوق ایران و آمریکا است که نتایج آن حاکی از این است که مخالفت برخی از فقها با اصل حمایت از مالکیت فکری فاقد استدلال قانونی بوده و همچنین بطور صریح هم به حمایت کیفری توجه نداشته اند و موضع حقوق ایران در مقایسه با حقوق آمریکا نسبت به حمایت همه جانبه از اسرار تجاری ناکارآمد و ضعیف می باشد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert ۹ رویداد آموزشی درحوزه مالکیت فکری برگزار می‌شود

ادامه مطلب

close۹ رویداد آموزشی درحوزه مالکیت فکری برگزار می‌شود

 کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای گسترش آموزش در حوزه مالکیت فکری و ثبت اختراع، در سه ماه نخست امسال ۹ رویداد آموزشی برای پژوهشگران، مخترعان و شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می کند. به گزارش روز چهارشنبه کانون پتنت ایران، برنامه‌های کانون با توجه به شیوع کرونا تمرکز بر روی آموزش از راه دور است و تنها یک دوره به صورت حضوری برگزار می‌شود، در این دوره حضوری با عنوان «هنر مطالعه پتنت» فرصتی برای آشنایی عملی برای مطالعه هرچه بهتر یک پتنت فراهم می‌شود. آشنایی با مالکیت فکری، پتنت ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه، معرفی کانون پتنت و خدمات آن، جستجوی پتنت، آموزش نحوه ثبت درخواست پتنت در پرتال کانون و آشنایی با معاهده همکاری ثبت اختراع و مزایای آن عناوین برخی از این دوره‌های آموزشی است که به صورت وبینار برگزار می‌شود. همچنین کانون با توجه به استقبالی که از برگزاری این دوره‌های آموزشی شده است در روز ۷ اردیبهشت ماه همزمان با روز جهانی مالکیت فکری وبینار رایگانی را برگزار می‌کند، «آشنایی با مالکیت فکری» عنوان آن است. مخترعان، کارآفرینان، کسب و کارهای نوپا و افراد خلاق مخاطبان این رویداد هستند که با شرکت در آن درباره اهمیت دارایی های فکری، مسیرهای حفاظت از دارایی های فکری، تعاریف دارایی های فکری و مصادیق آن می‌آموزند. با توجه به اینکه مالکیت فکری یکی از زیرساخت های مهم توسعه فناوری محسوب می‌شود، عدک اطلاع و آگاهی درباره آن یک تهدید جدی و دانستن مباحث مربوط به آن یک فرصت بزرگ است، کانون نیز با برگزاری دوره های آموزشی در مسیر ایجاد یک فرصت بزرگ برای پژوهشگران، مخترعان و شرکت‌های دانش بنیان قرار گرفته است.

more_vert مقاله بررسی عوامل اقتصادی تأثیر‌گذار بر حقوق مالکیت فکری: مقایسه کشورهای منتخب در حال توسعه و توسعه یافته

ادامه مطلب

closeمقاله بررسی عوامل اقتصادی تأثیر‌گذار بر حقوق مالکیت فکری: مقایسه کشورهای منتخب در حال توسعه و توسعه یافته

مقاله علمی و پژوهشی " بررسی عوامل اقتصادی تأثیر‌گذار بر حقوق مالکیت فکری: مقایسه کشورهای منتخب در حال توسعه و توسعه یافته" مقاله ای است در 30 صفحه و با 28 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اقتصاد و الگو سازی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  حقوق مالکیت فکری؛ تولید ناخالص داخلی؛ سازمان جهانی تجارت؛ داده‌های ترکیبی پرداخته شده است چکیده مقاله نقش و اهمیت مفاهیمی چون " نوآوری" و"خلاقیت" در شکل‌گیری اقتصادهای دانش‌بنیان بر کسی پوشیده نیست. تحولات اخیر در دنیای اقتصاد نشان می‌دهد که در صورت عدم توجه به رشد نوآوری و خلاقیت، فاصلة کشورهای پیشرفته و در حال توسعه افزایش یافته و در صورت همراه شدن با تحولات علمی موفقیت توسعة پایدار تسریع می‌شود. از آنجایی که یکی از ابزارهای زمینه¬ساز رشد خلاقیت و نوآوری در یک کشور حمایت از حقوق مالکیت فکری است، شناخت عوامل اقتصادی تأثیرگذار بر حقوق مالکیت فکری، به عنوان یکی از عوامل موثر بر حقوق مالکیت فکری، می¬تواند به سیاست¬گذاران این حوزه در راستای انتخاب سیاست¬های مناسب کمک کند، بدین سبب این مقاله به دنبال بررسی و شناخت عوامل اقتصادی مؤثر بر حفاظت از حقوق مالکیت فکری است. نتایج پژوهش نشان می¬دهد که تولید ناخالص داخلی سرانه و عضویت در سازمان جهانی تجارت اثر مستقیم بر حقوق مالکیت فکری در هر دو نمونة کشورهای توسعه¬یافته و در حال توسعه دارد. متغیر آموزش درکشورهای توسعه¬یافته و متغیر درجة بازبودن تجاری در کشورهای در حال توسعه از جمله عوامل اثر¬گذار بر حقوق مالکیت فکری به شمار می¬رود. عنوان مقاله [English] Economic factors affect on Intellectual Property Rights: Comparison of selected developing and developed countries چکیده [English] Importance of concepts like "innovation" and "creativity" in the formation of knowledge based economies is abvious. Recent developments in the world economy shows that in the absence of innovation and creativity growth, the gap between developed and developing countries enhanced but scientific developments accelerete the success of sustainable development. Since one of the tools of creativity and innovation growth in a country is intellectual property rights protection, Identification of economic factors impacting on intellectual property rights, as one of the factors that affect intellectual property rights, can help policy makers to select the appropriate policy in this area. Thus, this paper seeks to identify economic factors affecting the protection of intellectual property rights. The results suggest GDP per capita and membership in the WTO have direct impact on intellectual property rights, in both developed and developing countries . Education in developed and trade openness in developing countries, has direct impact on the intellectual property rights. کلیدواژه‌ها [English] intellectual property rights, GDP, World Trade Organization, panel data دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه ثبت اختراعات

ادامه مطلب

closeرتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه ثبت اختراعات

مسئول امور مالکیت فکری و ثبت اختراعات دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دسترس بودن رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه اختراعات بر اساس تعداد اختراعات ثبت شده در سامانه اطلاعات فعالیت‌های توسعه فناوری خبرداد. به گزارش روز یکشنبه معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حامد جهانگرد در مراسم رونمایی از آیین‌نامه ساختار و خط مشی مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی که امروز در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، یکی از مهمترین اقدامات در دفتر توسعه فناوری سلامت این وزارتخانه را تشکیل کمیته فنی مالکیت فکری در کنار کمیته سیاست‌گذاری دانست و اظهار کرد: این کمیته به منظور تأمین محتوای فنی کمیته سیاست‌گذاری تشکیل شده است. وی افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس شاخص‌های متعددی که در سامانه اطلاعات فعالیت‌های توسعه فناوری وجود دارد، مورد بررسی قرار گرفته‌ و در حوزه ثبت اختراعات، بر اساس تعداد ثبت اختراع رتبه‌بندی شده‌اند. این رتبه‌بندی در وب‌سایت http://htdo.research.ac.ir در دسترس است. مسئول امور مالکیت فکری و ثبت اختراعات دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های آتی این دفتر در حوزه مالکیت فکری، گفت: از جمله این برنامه‌ها تصویب سرفصل‌های کارگاه‌های آموزشی مالکیت فکری در دانشگاه‌های علوم پزشکی و نظارت در برگزاری تمرکز و تجاری‌سازی اختراعات حوزه سلامت، ایجاد رویه واحد در میان مراجع استعلام جهت داوری اختراعات حوزه سلامت با همکاری اداره ثبت اختراعات قوه قضاییه و حمایت از برگزاری دوره‌های آموزشی سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) با همکاری وزارت دادگستری و قوه قضاییه است. جهانگرد گفت: برگزاری دوره یک روزه "مقدمات مالکیت فکری"، دوره دو روزه "مقدمات جستجو و نگارش اختراعات" و دوره آموزشی سه روزه "داوری اختراعات" از سوی دفتر توسعه فناوری سلامت پیش‌بینی شده و برگزار خواهد شد.

more_vert مقاله نقش حقوق مالکیت فکری در حمایت از صنعت گردشگری

ادامه مطلب

closeمقاله نقش حقوق مالکیت فکری در حمایت از صنعت گردشگری

مقاله علمی و پژوهشی " نقش حقوق مالکیت فکری در حمایت از صنعت گردشگری" مقاله ای است در 33 صفحه و با 30 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  صنعت گردشگری؛ حقوق مالکیت فکری؛ نمودهای فرهنگ عامه (فولکلور)؛ نشانه-های جغرافیایی؛ علائم تجاری جمعی پرداخته شده است چکیده مقاله صنعت گردشگری سومین صنعت مولد شغل و سرمایه بعد از صنعت نفت و خودروسازی می‌باشد. این صنعت از حوزه­های جدیدی است که حمایت از آن در قالب حقوق مالکیت فکری اعم از مالکیت ادبی و هنری  و مالکیت صنعتی در حال شکل­گیری است. امروزه استفاده از مصادیق گوناگون مالکیت فکری در صنعت گردشگری می­تواند موجب ارتقاء این صنعت و جذب گردشگر بیشتر شود به­نحوی که استفاده از این مصادیق مانند نمودهای فرهنگ عامه (فولکلور)، آثار معماری، نشانه­های جغرافیایی و علائم تجاری و جمعی بسیار متداول شده است. گردشگری همانند صنایع دیگر کالاها و خدمات وابسته داشته و عوامل متعدد و مهمی که مبتنی بر جذابیت و رقابت­پذیری هستند (مانند برند مقاصد گردشگری) در آن اثر­گذار هستند. این مقاله می­کوشد به این سئوال پاسخ دهد که حقوق مالکیت فکری در حمایت و رقابت­پذیری صنعت گردشگری چه نقشی ایفاء می­کند و آیا نظام حقوقی یادشده می­تواند برای ذی­نفعان این صنعت فرصت­ها و راهکارهای حمایتی کافی به­منظور افزایش ظرفیت بهره­وری و رقابت منصفانه فراهم کند؟ برای پاسخ به این سئوال، ظرفیت­های فعلی نظام حقوق مالکیت فکری را در چارچوب نمودهای فرهنگ عامه، آثار معماری، نشانه­های جغرافیایی و علائم تجاری و جمعی به­منظور حمایت از گردشگری فرهنگی و هنری و نیز گردشگری کشاورزی (روستایی)، گردشگری سلامت و توسعه­ی برند مقاصد گردشگری بررسی و تجزیه و تحلیل می­شود.   عنوان مقاله [English] The Role of Intellectual Property Rights in Protection of Tourism Industry چکیده [English] Tourism is the third largest generator of jobs and investment industry after oil and automotive industries. Tourism industry is among new domains which is being supported through the body of intellectual property rights in terms of literary and artistic property as well as industrial property. Nowadays, various issues relating to intellectual property in the tourism industry can develop this sector and attract more tourists. Therefore, considering these issues as traditional cultural expression (folklore), architecture works, geographical indications and trademarks has been very common and popular. Like other industries, tourism has related goods and services. It also has a lot of major and various factors influencing this industry. These factors might be based on attractiveness and competitiveness. (Such as brands tourist destinations). This paper attempts to answer these questions: What is the role of intellectual property rights in protection and competitiveness of the tourism industry? Can this legal regime provide opportunities and adequate protection measures to increase productivity and fair competition for stakeholders in the industry? To answer these questions, this article analyses the capacities of the existing intellectual property system in the framework of folklore, architecture works, geographical indication, and collective marks in order to protecting artistic and cultural tourism, agricultural (rural) tourism and health tourism as well as development of tourism destination brand. کلیدواژه‌ها [English] Tourism Industry, Intellectual Property Rights, Traditional Cultural Expression (Folklore), Geographical Indications, Collective Trademarks دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله کثرت گرایی ارزشی در نظام بین المللی حقوق مالکیت فکری

ادامه مطلب

closeمقاله کثرت گرایی ارزشی در نظام بین المللی حقوق مالکیت فکری

مقاله علمی و پژوهشی " کثرت گرایی ارزشی در نظام بین المللی حقوق مالکیت فکری" مقاله ای است در 36 صفحه و با 51 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  وحدت گرایی ارزشی؛ کثرت گرایی ارزشی؛ ارزش برتر؛ اصول میانی؛ زمینه گرایی؛ جهانی گرایی پرداخته شده است چکیده مقاله استانداردهای مقرر در موافقت‌نامه جنبه‌های تجاری حقوق مالکیت فکری، عمدتاً برمبنای فایده‌گرایی و با توجه به ملاحظات اقتصادی، به تصویب رسیده‌اند. مبنایی که در ادبیات فلسفی، به دلیل محور قرار دادن یک ارزش خاص، به‌عنوان «وحدت‌گرایی ارزشی» شناخته می‌شود. این در حالی است که در نظام بین‌المللی حقوق مالکیت فکری و در میان جوامع مجری آن به‌ویژه در کشورهای درحال‌توسعه، ارزش‌های دیگری همچون حفظ حریم خصوصی اشخاص و یا عدالت و انصاف نیز به یک درجه از اعتبار خودنمایی می‌کنند. حقیقتی که به کثرت‌گرایی ارزشی می‌انجامد و ازنظر فلسفی، در سطح بین‌المللی به‌ویژه در چارچوب موافقت‌نامه تریپس، مبنایی برای حمایت حقوق مالکیت فکری از دانش سنتی، نمودهای فرهنگ‌عامه و منابع ژنتیک فراهم می‌کند. در این مقاله، ابتدا دیدگاه‌های موجود در خصوص کثرت‌گرایی و وحدت‌گرایی ارزشی بیان می‌شود و سپس دلایل توجیه‌کننده لزوم کثرت‌گرایی در نظام بین‌المللی حقوق مالکیت فکری به‌ویژه در رابطه با حمایت از منابع ژنتیک، دانش سنتی و نمودهای فرهنگ‌عامه تشریح می‌شود و درنهایت به‌منظور فراهم کردن زمینه اجرای این نظریه، شاخص‌هایی برای اجرای آن در عمل پیشنهاد می‌شود. عنوان مقاله [English] Value Pluralism of International Intellectual Property Law چکیده [English] Most theorists of IP law have attempted to justify intellectual property rights in preserving one particular value as a super value. The dominant view is that international IP law aims to maximize economic efficiency through incentivizing creation and reducing searching cost. This view regarded as a major hurdle against recent demand of developing countries to extend IP law system to Traditional Knowledge, Folklore and Genetic Resources. The protection of these matters could not be justified based upon economic considerations. In fact, it is based upon other values such as justice and fairness. The solution to overcome this hurdle is to believe in Value Pluralism at least at international level. Due to the diversity of the subject matters of IP law, as well as differences in beliefs and values of the host societies and failure of one single theory to justify all aspects of IP law, it is hard to reduce IP law system to one specific value. Instead, there are several values inside the system in which all of them have the same degree of importance and depending on each case, they could be super value. Therefore, it is necessary to find super value case by case and articulate any area of IP law in accordance with that Super value. Judges are also required to interpret the law on the protection of that specific superior value. After explaining the concept of pluralism of values and value monism, this article argues in support of pluralism of value in the field of intellectual property rights .In order to choose a super value in each case, two criteria will be provided. کلیدواژه‌ها [English] Value Monism, Value Pluralism, Super value, midlevel principles, conceptualism, universalism دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله مراجع رقابتی و تعدیل ادغامهای پیشنهادی (با تأکید بر مسائل حوزه مالکیتهای فکری)

ادامه مطلب

closeمقاله مراجع رقابتی و تعدیل ادغامهای پیشنهادی (با تأکید بر مسائل حوزه مالکیتهای فکری)

مقاله علمی و پژوهشی " مراجع رقابتی و تعدیل ادغامهای پیشنهادی (با تأکید بر مسائل حوزه مالکیتهای فکری)" مقاله ای است در 29 صفحه و با 32 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  ادغام؛ حقوق رقابت؛ حقوق مالکیت فکری؛ ضمانت اجراهای رقابتی؛ سلب مالکیت پرداخته شده است چکیده مقاله ادغام میان بنگاه‏ها همواره مورد حساسیت مراجع رقابتی بوده است که کوشیده‌اند به طرق مختلف مانع از بروز رویه‌های مخل رقابت به‌واسطه آن‌ها شوند. یکی از کارآمدترین شیوه‌ها در این زمینه، ترسیم سازوکاری برای ارزیابی ادغام‌های پیشنهادی پیش از نهایی شدن آن‌ها و نیل به یک نقطه توازن در تأیید مشروعیت ادغام‌ها از طریق کاربست ضمانت اجراهای ساختاری و رفتاری است. در گستره مالکیت‌های فکری نیز تدابیر یادشده در پرتو ملاحظات خاص این حوزه، به مدد مراجع رقابتی می‌آیند تا ضمن تعدیل ادغام‌ها در دوره انتظار، مجال بهره‌گیری از ظرفیت‌های ادغام در بهبود جریان نوآوری و توسعه تکنولوژیک فراهم شود. نوشتار حاضر می‌کوشد تا با واکاوی راهکارهای مطروحه در حقوق آمریکا و اتحادیه اروپا، به بررسی اقسام ضمانت اجراهایی بپردازد که مسیر اعتباربخشی به ادغام‌ها را هموار ساخته کارایی، چالش‌ها و تحولات آن‌ها را در بستر خاص مالکیت‌های فکری تبیین می‏نماید. همچنین این پژوهش درصدد ارائه تفسیری از موازین قانونی موجود در حقوق ایران است تا فرایند تأیید مشروط رقابتی ادغام‌ها را توجیه و نظام‌مند کند. باوجوداین، حاصل مطالعه تطبیقی به‌روشنی گویای کاستی‌های عمیق و عدم توجه به بایسته‌های مالکیت‌های فکری در قواعد مربوط به اعتباربخشی رقابتی به ادغام‌ها در حقوق ایران است. عنوان مقاله [English] Competition Authorities and the Modification of Proposed Mergers (With Emphasis on Issues of Intellectual Property Domain) چکیده [English] Mergers have always raised competition concerns and competition authorities have tried to prevent anticompetitive practices made through them. One of the most efficient methods is designing a framework to primary evaluation of proposed mergers and striking a balance through the validation of mergers by employing structural and conduct remedies. In IP domain, the mentioned measures in the light of particular matters of such field, come to assist competition authorities in order to modify the mergers in waiting period and provide a proper chance in utilizing the potentials of the mergers in promoting innovation and technology development. By analyzing the solutions proposed by US and EU law, this research aims to examine different types of remedies relevant to proposed mergers and clarify their efficiency, challenges and developments in IP field. This article also tries to regulate and justify the process of validation the proposed mergers subject to some conditions by making an interpretation on existing legal rules contained in Iranian laws.  کلیدواژه‌ها [English] Merger, Competition law, Intellectual property law, Competition remedies, Divestiture دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب بررسی نظام حقوقی حمایت از فناوری‌های نو در ایران

ادامه مطلب

closeکتاب بررسی نظام حقوقی حمایت از فناوری‌های نو در ایران

سمیه علی اکبری در کتاب بررسی نظام حقوقی حمایت از فناوری‌های نو در ایران، به بررسی راه‌های ایجاد، آثار و احکام در مالکیت فکری و نظام حقوقی مالکیت فکری و فناوری نوین پرداخته و راهکارهایی با استفاده از موازین قانونی برای رفع نواقص و خلأهای قانونی ارائه کرده است. با توجه به اهمیت وجود و توجه ویژه به فرهنگ‌سازی و اجرای قوانین حمایتی از مالکین ایده‌های نوآورانه و برخورد با متخلف قوانین مذکور در کشور‌های پیشرفته، محقق بر آن است که با بررسی، کشف و تجزیه و تحلیل قوانین حقوقی حمایت معنوی و مادی از فناوری‌های موجود در ایران از طریق کمک گرفتن از فناوران صنایع دانش بنیان کشور، در ابتدا قوانین حمایت از فناوری‌های نو در ایران را بررسی و رسیدن با بررسی قوانین حمایت از فناوران و مشخص نمودن سازمان‌های ذی‌ربط حدود حمایت‌های از صاحبان ایده را در ایران مشخص و در همین بررسی موارد حمایت‌های تکراری از سوی سازمان‌های مختلف غیر همسو درباره کارهای حمایتی (مانند مراکز رشد سازمان‌ها و پارک‌های علم و فناوری) موازی کارها حلقه‌های مفقوده حمایتی و مشکلات نشسسته بر سر راه ثبت مالکیت‌های فکر‌ی و صنعتی، فناوری‌های نو و دانش بنیان را مشخص و با ارئه راهکارهای علمی و منطقی طی طریق صحیح در جاده فناوری را سهل و گامی را در جهت آبادانی و پیشرفت کشور عزیزمان برداشته باشیم. در بخشی از کتاب بررسی نظام حقوقی حمایت از فناوری‌های نو در ایران می‌خوانیم: هرگاه بیش از یک شخص بطور چشمگیر در ایجاد و تحقق یک ابداع نقش داشته باشند، باید با آن‌ها بعنوان مخترعین مشترک رفتار شود، اگر مخترعین مشترک همان متقاضیان باشند، اختراع بطور مشترک بنام همۀ آن‌ها به ثبت خواهد رسید. همانطور که در بند ب مادۀ 5 ق. ث. ا. ط. ع. ت حقوق ناشی از اختراع مشترکاً به آنان تعلق می‌گیرد و مدت حمایت شامل حقوق مادی و معنوی تمام پدیدآورندگان می‌شود. کنوانسیون پاریس و موافقتنامۀ تریپس و همچنین قوانین داخلی اعم از قانون ثبت اختراعات حاوی هیچ مقررات و نص صریحی دربارۀ مدت حمایت از آفرینۀ صنعتی مشترک نمی‌باشند و اما مدت عادی حمایت از حقوق مادی در آفرینه‌های صنعتی در انواع آن متفاوت می‌باشد. در کنوانسیون پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی هیچ مقرراتی در رابطه با مدت حمایت از اختراع به چشم نمی‌خورد. براساس ماده 33 موافقتنامۀ تریپس، مدت حمایت از حق اختراع قبل از انقضای بیست سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه پایان نخواهد یافت. در قانون اختراعات ژاپن و آمریکا مدت حمایت از اختراع بیست سال است.

more_vert مقاله تحلیل و نقد قانون بای دال آمریکا در خصوص حقوق مالکیت فکری در تحقیقات تأمین مالی شده توسط بخش عمومی

ادامه مطلب

closeمقاله تحلیل و نقد قانون بای دال آمریکا در خصوص حقوق مالکیت فکری در تحقیقات تأمین مالی شده توسط بخش عمومی

مقاله علمی و پژوهشی " تحلیل و نقد قانون بای دال آمریکا در خصوص حقوق مالکیت فکری در تحقیقات تأمین مالی شده توسط بخش عمومی" مقاله ای است در 30 صفحه و با 24 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  تحقیقات تأمین مالی شده عمومی؛ حقوق مالکیت فکری؛ قانون بای دال؛ تحقیقات دانشگاهی؛ تجاری سازی پرداخته شده است چکیده مقاله تحقیقات از ارکان توسعه هر کشوری است و سیاست‌گذاران در تلاش برای افزایش تعداد و کیفیت و همچنین هدایت و بهره‏برداری مناسب از نتایج آن هستند. ازاین‌روی، دولت­ها، مستقیم و غیر­مستقیم به تحقیق و ­توسعه می­پردازند و در زمینه­هایی که بخش خصوصی قادر یا راغب به فعالیت یا سرمایه­گذاری نیست، نیازهای جامعه را مرتفع می­سازند. تامین مالی تحقیقات از بودجه عمومی در کشورهای درحال‌توسعه، رشد و فراوانی بیشتری دارد و عمده تحقیقات با استفاده از بودجه­ عمومی صورت می­پذیرد. از مباحث مهم در این خصوص، موضوع مالکیت­ و نحوه بهره­برداری از نتایج این تحقیقات است. این امر هم از جهت مالکیت فکری و حقوق پدیدآورندگان و هم ازلحاظ مدیریت دانش اموال ­فکری دارای اهمیت بوده و ضروری است بیشترین بهره اقتصادی نصیب جامعه و عموم مردم شود. این مسئله از دهه­های قبل در برخی کشورها مطرح شد. اولین و مهم‌ترین قانونی که به موضوع اموال فکری تحقیقات تامین مالی شده عمومی می­پردازد قانون بای‏دال امریکا است. بسیاری از کشورها، با الگو گیری از این قانون، مقررات مشابهی وضع کرده‏اند. این مقاله به ویژگی­های قانون بای­دال پرداخته، ضمن بررسی حقوق ایران، نکاتی که باید موردتوجه قانون‌گذار به­عنوان یک کشور درحال‌توسعه قرار گیرد، مطرح می­کند. عنوان مقاله [English] Analysis and critique of Bayh-Dole Act on Intellectual Property Rights in Publicly Funded Research چکیده [English] Research is considered to be one of the elements for development in all countries. Policymakers strive to improve and increase it in terms of quality and quantity. They also aim to manage results of researches. For this reason, governments, directly and indirectly, attempt to carry out researches and resolve society needs in some fields in which private sectors cannot or are not interested in investing and being active. Publicly funded research in developing countries is more common and most researches are carried out by public funds.  Ownership and the method of utilization of research results are main issues in this area. These issues are important not only due to intellectual property, creators and innovators’ rights, but also due to the management of rights for the best economic result for the benefit of societies. This issue has been discussed in some countries since several decades ago and the Bayh-Dole Act has been the first and the most important Act that is related to intellectual property in publicly funded research. Many countries have regarded the Bayh-Dole Act as a model for adopting their legislation. This article discusses features of the Bayh-Dole. By examining Iranian law in this context, it also proposes the points which should be considered by Iran as a developing country کلیدواژه‌ها [English] Publicly Funded Research, Intellectual Property Rights, Bayh-Dole Act, University Researchs, Commercialization دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب حمایت از فناوری‌های نو و جدید

ادامه مطلب

closeکتاب حمایت از فناوری‌های نو و جدید

علی اشرف باقری فرد و ناهید فرامرزی در کتاب حمایت از فناوری‌های نو و جدید، به مباحثی همچون بررسی و شناخت حقوق مالکیت فکری و آثار مشترک و جمعی در حقوق مالکیت فکری پرداخته‌اند. نظام حقوق مالکیت فکری جدا از هرگونه شروط قراردادی، دو گونه حقوق مادی و معنوی را برای پدیدآورنده مقرر داشته که در انحصار پدیدآورنده است. به عنوان مثال، آنچه یک آفریننده اثر ادبی در تملک خود دارد نه وجود خارجی کتاب، بلکه حقوق مادی از جمله مالکیت ادبی و هنری، حق نشر و تکثیر، حق اقتباس، تلخیص و تبدیل، حق ترجمه و جایزه است. در تبیین حقوقی مالکیت فکری، ماهیت و طبیعت حقوق مالکیت فکری - اعم از هنری ادبی و صنعتی - را می‌توان تلفیقی از نظریه مالکیت و نظریه حقوق فکری دانست. در تبیین ماهیت فقهی حقوق مالکیت فکری نیز نظریاتی از جمله نظریه فطری بودن مالکیت، نظریه علم حصولی، نظریه اشتراکی بودن مالکیت، نظریه مالکیت اعتباری و نظریه مالکیت تکوینی در متون فقهی وجود دارد که بطور اخص می‌توان نظریات فطری بودن مالکیت و مالکیت اعتباری را در تبیین فقهی مالکیت‌های فکری جامع‌تر و مفیدتر دانست. در ایران اغلب پدیدآورندگان و مخترعان و سایر افرادی که به نحوی برخوردار از حقوق مورد حمایت در شاخه مالکیت فکری می‌باشند، از وجود مقرراتی که در جهت حمایت از حقوق آن‌ها وضع شده است، ناآگاه هستند و یا آگاهی اندکی دارند یا حتی به دلیل نادرست بودن اطلاعاتشان در این زمینه و حتی به دلیل حفظ حیثیت حرفه‌ای خود و طولانی بودن جریان دادرسی اقدام به شکایت نمی‌نمایند و تنها شاید حاضر به طرح دعوی خود در هیأت‌های حل اختلاف گردند و اگر در این هیأت‌ها به حقوق خود دست نیابند، از طی مراحل بعدی نیز منصرف شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از نقض بی‌رویه حقوق این دسته از افراد می‌بایست که این افراد را با قوانین مختلفی که دربردارنده حمایت از ابتکارات و آثار و علائم و نام‌های تجاری آن‌هاست، آشنا ساخت و با وضع قوانین مناسب و روشن که برای عموم افراد قابل درک باشد، ضمانت اجراهای کیفری قطعی و حتمی برای تعرض به حقوق این افراد در نظر گرفت. اگر چه در ایران از سال‌ها پیش در قوانین مختلف به جرائم و مجازات‌های ناشی از نقض حقوق پدیدآورندگان پرداخته شده، اما قانون مربوط به حقوق مؤلفان و مصنفان (1348) هرچند در آن دوران قانونی پیشرفته و کامل به حساب می‌آمد، اما امروزه با توجه به پیشرفت این شاخه حقوقی و گسترش روزمره آثار ادبی و هنری دیگر از جزئیات کافی برخوردار نیست که افراد بتوانند با مراجعه به آن در محدوده‌های قانونی عمل کنند و در بسیاری از موارد، اعمال متجاوزان گسترده‌تر از محدوده جرائمی است که در این قانون پیش‌بینی شده است. به همین علت در برخی موارد راه حل قانونی مناسبی برای احقاق حق پدیدآورنده وجود نخواهد داشت. پدیدآورندگان در این موارد با تضییع حق خود مواجه خواهند شد. در مورد قوانین مربوط به مالکیت صنعتی نیز گذشته از عدم وجود قانونی جامع و مستقل که بتواند همه زیر مجموعه‌های این شاخه حقوقی را یکجا تحت حمایت قرار دهد و قضات و صاحبان حق را از مراجعه به قوانین مختلف جهت یافتن حقی که برای این افراد متصور است، بی‌نیاز سازد و جلوی تشتت آراء نیز گرفته شود و نیاز مبرم به تصویب چنین قانون جامع و واحدی، اشکالات و نقایص مهمی وجود دارد. از جمله این اشکالات می‌توان به فقدان هرگونه حمایت صریحی از اسرار تجاری اشاره کرد. علیرغم اینکه اسرار تجاری جزء مهم‌ترین زیر شاخه‌های مالکیت صنعتی است و حمایت از آن در جهت ایجاد فضای رقابتی سالم که منجر به توسعه اقتصادی کشور گردد ضروری است، اما قوانین مربوط به مالکیت صنعتی از این امر مهم غافل مانده و هیچگونه اشاره‌ای به این مورد نداشته‌اند و مجبوریم بر اساس سایر قوانینی که وجود دارند این شاخه را نیز تحت پوشش قرار دهیم که این قوانین نیز نتوانسته‌اند آن‌چنان که باید این حقوق را مورد حمایت قرار دهند. رفع این خلاء قانونی از آن‌جا که امروزه تجارت امری فراگیر و بین‌المللی شده و لازم است که اسرار تجاری هر تاجر مورد حمایت قرار گیرد تا بتواند در توسعه اقتصادی مؤثر واقع شود، ضرورتی اجتناب ناپذیر است. نقص مهم دیگر در قوانین مربوط به مالکیت صنعتی ناکافی بودن ضمانت اجراهای مقرر در این قوانین در تضمین حمایت از حقوق افراد می‌باشد. از آن‌جا که در این شاخه، با حقوق مربوط به مخترعین، صاحبان طرح‌های صنعتی و علائم و نام‌های تجاری روبرو هستیم و نقش پر رنگ این افراد در توسعه صنعت و تکنولوژی بر هیچ‌کسی پوشیده نیست و به عبارتی می‌توان بیان کرد که عامل پیشرفت صنعت و تکنولوژی یک کشور در مقایسه با کشور دیگر دقیقاٌ به همین ایده‌ها و افکار مخترعین و تاجران وابسته است، بنابراین ضروری است که حمایتهایی که یک جامعه از حقوق این دسته از افراد می‌نماید، قاطعانه بوده و از شدت بیشتری برخوردار باشد تا بتواند سد محکمی در برابر متجاوزین به این حقوق ایجاد نموده و در پیشگیری از تعرض به این حقوق مؤثر باشد. بنابراین ضروری است که در این راستا در قوانین موجود اصلاحاتی صورت گرفته و ضمن تحت پوشش قراردادن همه زیرشاخه‌های مالکیت صنعتی، ضمانت اجراهای مناسبی نیز برای حمایت از این زیر شاخه‌ها در خود جای داده باشد. در بخشی از کتاب حمایت از فناوری‌های نو و جدید می‌خوانیم: در مورد تاثیرات حمایت از مالکیت‌های فکری بر توسعه کشور‌ها بویژه کشورهای در حال توسعه اختلاف نظر وجود دارد. از یک سو، طرفداران حمایت از مالکیت فکری ادعا می‌کنند که این حقوق برای کشورهای در حال توسعه اجتناب ناپذبر است. آن‌ها معتقدند که تقویت قوانین مالکیت فکری به کشورهای در حال توسعه کمک میکند تا ساختار ایجاد انگیزه و چارچوب نهادی لازم برای تولید و نشر دانش، انتقال فناوری و جذب سرمایه گذاری خصوصی را ایجاد کنند. در مقابل منتقدان می‌گویند که حقوق مالکیت فکری در کوتاه مدت و میان مدت آثار مخرب وزیانباری بر کشورهای در حال توسعه خواهد گذاشت که افزایش قیمت داروهای اساسی، محدودیت در منابع آموزشی مدارس و دانشگاه‌های این کشور‌ها و سرقت و تکثیر غیر قانونی و بهره برداری غیر مجاز از دانش سنتی و نیز تضعیف خود اتکایی کشاورزان ضعیف از جمله این آثار است. در بیشتر موارد آن‌هایی که در خصوص نظام مالکیت فکری تردید دارند مخالف یا موافق اصل حمایت از این مالکیت‌ها نیستند بلکه خواهان آن هستند که تحلیل دقیق‌تری صورت گیرد که اصولاً حمایت‌های مالکیت فکری دنبال چه هستند و پیشرفت منافع چه کسانی را تامین می‌کنند. بعد از آن باید به تعدیل این حمایبت‌ها اقدام شود به گونه‌ای که با سیاست‌های کلان کشور و اهداف توسعه‌ای هماهنگ و همگرا شود. با وجود این، تحلیل تاثیرات نظام مالکیت فکری بر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه امری دشوار و پیچیده است و ارزیابی این تاثیرات و سنجش ارزش این حقوق با لحاظ تمامی اثرات مثبت و منفی آن برای سیاست‌گذاران و متولیان امور کار آسانی نیست چرا که در بیشتر موارد تاثیرات حمایت از مالکیت فکری به صورت غیرمستقیم است برای آشنایی با نحوه این تحلیل و پیچیدگی‌های آن برخی از مهم‌ترین عرصه‌های ارتباط بین حمایت از مالکیت فکری و توسعه (البته توسعه عمدتاً اقتصادی) به عنوان نمونه مطالعه می‌شود. فهرست مطالب پیشگفتارفصل اول: کلیاتفصل دوم: حقوق معنوی و مالکیت فکری و نقض مقررات مربوطه در این راستافصل سوم: حمایت از اختراعات و فناوری‌های جدید فکری در ایران و ثبت قانونی آن‌هافهرست منابع

more_vert مقاله مالکیت نفت در قراردادهای نفتی بین المللی از منظر حقوق خصوصی

ادامه مطلب

closeمقاله مالکیت نفت در قراردادهای نفتی بین المللی از منظر حقوق خصوصی

مقاله علمی و پژوهشی " مالکیت نفت در قراردادهای نفتی بین المللی از منظر حقوق خصوصی " مقاله ای است در 35 صفحه و با 33 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  انتقال مالکیت؛ مالکیت نفت؛ قراردادهای نفتی؛ قانون ایران؛ قانون نفت پرداخته شده است چکیده مقاله زمان و مکان انتقال مالکیت نفت استخراج‌شده یکی از نقاط چالش‌برانگیز در قراردادهای نفتی بین‌المللی بوده است. در روابط قراردادی نفتی از یک‌سو کشور میزبان قرار دارد که معمولاً قانون خود را حاکم بر قرارداد قرار می‌دهد و از سوی دیگر شرکت خارجی وجود دارد که به دلیل سابقه‌ی قراردادهای نفتی معمولاً تحت‌تأثیر حقوق کشورهای انگلیسی‌زبان یا کامن‌لا است. در حقوق کامن‌لا مالکیت بنا بر توافق طرفین انتقال پیدا می‌کند، اما در حقوق ایران انتقال مالکیت یک حکم قانونی است و بنا بر نوع قرارداد زمان و مکان این انتقال متفاوت است. در اکثر کشورهای نفتی از راه‌حل حقوق کامن‌لا مبنی بر توافقی بودن انتقال مالکیت استفاده می‌شود، اما استفاده از این راه‌کار در حقوق ما نیازمند نص قانونی است که با نسخ قوانین نفت قبلی وجود خارجی ندارد. لذا باید دقت داشت که تصریح به زمان و مکان انتقال مالکیت در قراردادهای نفتی مخصوصاً قراردادهای امتیازی و مشارکت در تولید در چهارچوب فعلی قانونی ما بلااثر و بی‌نتیجه است. عنوان مقاله [English] Ownership of oil in international oil contracts from the perspective of private law چکیده [English] The determination of time and place of transfer of ownership is one of the most challenging issues in international oil contracts. In oil contracts, on the one hand, the host State usually chooses its own national law as the applicable law, but on the other hand, foreign companies are usually affected by Common Law due to history of oil contracts. In Common Law, the transfer of ownership depends on mutual agreement, but in Iranian law, the transfer of ownership depends on legislation and it may be different based on type of contract. Most oil-rich countries consider Common Law solution based on consensus, however, in Iranian legal system, there is a need for a statute which does not currently exist as a result of repealing the previous petroleum Act. Therefore, it should be noted that in the current legal state, the determination of time and place of transfer of ownership in oil contracts, particularly in production sharing and concession contracts, is void and ineffective.  کلیدواژه‌ها [English] Transfer of Ownership, Ownership of Oil, Oil Contracts, Oil Act, Private law دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله رویکرد اخلاقی انسانی به دکترین‌ساختار حمایت مالکیت فکری از اختراعات نانو در سازمان جهانی تجارت

ادامه مطلب

closeمقاله رویکرد اخلاقی انسانی به دکترین‌ساختار حمایت مالکیت فکری از اختراعات نانو در سازمان جهانی تجارت

مقاله علمی و پژوهشی " رویکرد اخلاقی انسانی به دکترین‌ساختار حمایت مالکیت فکری از اختراعات نانو در سازمان جهانی تجارت " مقاله ای است در 20 صفحه و با 24 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد پژوهشهای اخلاقی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث رویکرد اخلاقی، فناوری نانو، اختراع، سازمان جهانی تجارت، حمایت، تنظیم گر پرداخته شده است چکیده مقاله سازمان جهانی تجارت به عنوان یک نهاد تنظیم گر اقدام به یکنواخت سازی برخی اصول حاکم بر حمایت از مالکیت های فکری کرده است هر چند نقش حل و فصل اختلافات توسط این سازمان نیز قابل توجه می باشد ولی باید گفت بخشی از اقدامات سازمان جهانی تجارت در برگیرنده اصولی است که مبنای حمایت از اموال فکری به شمار می رود. از آنجایی که فناوری نانو از جمله تکنولوژی هایی است که نیازمند حمایت جدی مالکیت فکری از اختراعات آن دارد به نظر ضروری می رسد چهارچوب حمایت از این فناوری به خوبی تشریح شود از طرف دیگر باید به این مساله اشاره کرد چهارچوب های مشخص شده در تریپس بعضا با وضعیت های موجود تطبیق ندارند و به نظر می رسد برخی ویژگی های فناوری نانو به خوبی در نظر گرفته نشده است. از این رو پیشنهاد می شود که جهت حمایت از فناوری نانو در چهارچوب مقررات سازمان جهانی تجارت باید دکترین مخصوص به فناوری نانو در نظر گرفته شود زیرا ویژگی های موجود در فناوری نانو باعث شده است که برخی شرایط حمایت از این فناوری متفاوت با دیگر اختراعات تکنولوژی باشد. در این مقاله سعی شده است به جایگاه سازمان جهانی تجارت به عنوان یک نهاد تنظیم گر در ارتباط با اموال فکری بالاخص فناوری نانو پرداخته شود و در نهایت چهارچوب مدنظر از دکترین حمایت از فناوری نانو با توجه به مبانی سازمان جهانی تجارت ارائه گردد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله حمایت از داده های آزمایشی در نظام مالکیت فکری

ادامه مطلب

closeمقاله حمایت از داده های آزمایشی در نظام مالکیت فکری

مقاله علمی و پژوهشی " حمایت از داده های آزمایشی در نظام مالکیت فکری" مقاله ای است در 23 صفحه و با 33 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  داده های آزمایشی، موافقتنامه تریپس، مالکیتهای فکری، اسرار تجاری،اطلاعات افشا نشده پرداخته شده است چکیده مقاله داده ها اصولاً موضوع حمایتهای انحصاری نیستند و از اصل تشریک داده ها تبعیت میکنند. باوجوداین، برخی دادهها، بنا به دلایل و توجیهات خاص، به طور استثنایی موضوع حمایتهای قانونی قرارگرفتهاند. حمایت از دادههای آزمایشی یکی از این موارد استثنایی است. حمایت از این دادهها در سطح ملی، بر مبنای سیاستهای کلان کشورها و سطح توسعه یافتگی آنها انجام میشود و این امر خود باعث تنوع شیوه های حمایت دراین باره شده است. در سطح بین المللی نیز حمایت از این داده ها موردتوجه قرارگرفته است. موافقتنامۀ جنبههای مربوط به تجارت حقوق مالکیت فکری (تریپس) مهمترین سند بین المللی در این زمینه است که در بند 3 مادة 39 رژیم حمایتی خاصی برای این داده ها پیش بینی کرده است. در این مقاله، ضمن تبیین مفهوم داده های آزمایشی، ضرورت و شیوة حمایت از آنها بر مبنای بند 3 مادة 39 تریپس را مطالعه و درنهایت قالب حمایتی مناسب با کشور ایران، به عنوان کشوری درحال توسعه، ارائه میشود. عنوان مقاله [English] Intellectual Property Protection of Test Data چکیده [English] Although “Data” do not in principle come under exclusive protection and are subject of data-sharing principle, certain occasional benefits may necessarily make them to be protected on an exceptional and sui-generis basis. “Test data” fall within the scope of such exceptional cases. Protection of test data carried out by countries are based on their largescale policies and in proportion to their extent of development. This has caused a remarkable diversity in forms of protection. Protection of test data has been considered in international instruments. The most significant one is the Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS). Article 39.3 of TRIPS, in particular, deals with protection of test data. This article first attempts to define test data and to review necessity for tools of test data protection based on Article 39.3 of TRIPS. Then, it proposes a suitable form of protection for Iran as a developing country. کلیدواژه‌ها [English] Keywords: Test data, TRIPS Agreement, undisclosed information, trade secrets, Intellectual property دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله علمی و پژوهشی استقلال تحریریه ای ، روزنامه نگاران و مشارکت در مالکیت و مدیریت رسانه

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی استقلال تحریریه ای ، روزنامه نگاران و مشارکت در مالکیت و مدیریت رسانه

مقاله علمی و پژوهشی" استقلال تحریریه ای ، روزنامه نگاران و مشارکت در مالکیت و مدیریت رسانه " مقاله ای است در 45  صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به استقلال تحریریه ای ، روزنامه نگاران و مشارکت در مالکیت و مدیریت رسانه ، آزادی مطبوعات ، حق فکری ، حق معنوی و استقلال روزنامه نگاران اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert کتاب مجموعه قوانین تملک آپارتمان‌ها

ادامه مطلب

closeکتاب مجموعه قوانین تملک آپارتمان‌ها

کتاب مجموعه قوانین تملک آپارتمان‌ها، تالیف سعید استادزاده، شامل قوانین و مقرراتی است که جهت آشنایی بیشتر با قوانین مالکیت آپارتمان نیاز دارید آن‌‌ها را بدانید. مالکیت در آپارتمان‌های مختلف و محل‌های پیشه و سکنای یک ساختمان شامل دو قسمت است: مالکیت قسمت‌های اختصاصی و مالکیت قسمت‌های مشترک.  در کتاب مجموعه قوانین تملک آپارتمان‌ها می‌خوانید که قسمت‌های مشترک مذکور در قانون مالکیت آپارتمان‌ عبارت از قسمت‌هایی از ساختمان است که حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل پیشه مخصوص نبوده و به کلیه مالکین به نسبت قسمت اختصاصی آن‌ها تعلق می‌گیرد. به طور کلی قسمت‌هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده یا در اسناد مالکیت ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین تلقی نشده از قسمت‌های مشترک محسوب می‌شود مگر آن که تعلق آن به قسمت معینی بر طبق عرف و عادت محل مورد تردید نباشد.  حقوق هر مالک در قسمت اختصاصی و حصه او در قسمت‌های مشترک غیر قابل تفکیک بوده و در صورت انتقال قسمت اختصاصی به هر صورتی که باشد انتقال قسمت مشترک قهری خواهد بود.  حقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکان قسمت‌های اختصاصی از مخارج قسمت‌های مشترک، متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمت‌های اختصاصی تمام ساختمان به جز هزینه‌هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیر بنا به نحو مساوی تقسیم خواهد شد و یا اینکه مالکان ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش‌بینی کرده باشند. پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد الزامی است. 

more_vert مقاله نگرشی بر نوآفرینی و بازآرایی نظام حقوق مالکیت معنوی

ادامه مطلب

closeمقاله نگرشی بر نوآفرینی و بازآرایی نظام حقوق مالکیت معنوی

مقاله علمی و پژوهشی " نگرشی بر نوآفرینی و بازآرایی نظام حقوق مالکیت معنوی" مقاله ای است در 51صفحه و با 68 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اقتصاد و الگو سازی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  نوآفرینی؛ حقوق مالکیت معنوی؛ چارچوب نهادی؛ رویکرد اسلامی پرداخته شده است چکیده مقاله از آنجا که پدیدة نوآفرینی نقش کلیدی در تجاری‌سازی دانش و  فرایند توسعه ایفا می‌کند، این مقاله با تشریح علمی اهمیت و جایگاه حقوق مالکیت معنوی به عنوان عاملی کلیدی در ظهور نوآفرینی، به بررسی جایگاه و نحوة تبیین آن در اقتصاد رایج می‌پردازد. نتایج بررسی‌های برگرفته از درون‌مایه‌های رشته‌های حقوق و اقتصاد نشان می‌دهد که حقوق مالکیت معنوی تعبیه شده در اقتصاد ارتودکس با اصل دیگر این پارادایم یعنی رقابت در تضاد است که ضرورت بازنگری و بررسی صحت مبانی فکری اقتصاد مرسوم را ایجاب می‌نماید. این مقاله با بهره‌گیری از پارادایم اسلامی مبنی بر لزوم ورود کنشگر جمعی برای هم‌راستا ساختن کنش‌های فردی، به تصحیح نگرش فرد‌گرایانه تبیین شده در اصول فکری رویکرد رایج می‌پردازد و با تصریح ضوابط ملزم‌کنندۀ دولت به مداخله در اقتصاد و با استناد به قرار گرفتن مالکیت فکری در منطقة فراغ، در جهت طراحی نحوة ورود کنشگر جمعی در این حوزه گام بر‌می‌دارد. لذا با تمرکز بر خصوصیات کالا و جایگیری اندیشه‌های نوآورانة حوزة صنعتی در زمرة کالاهای عوارضی، دولت موظف است برای حل تضاد فوق، خود به طور مستقیم با خرید محصولات نوآوران یا به طور غیر‌مستقیم با خلق چارچوب قانونی و نهادی مقتضی، امکان واگذاری امتیاز استفاده از اندیشه‌های نوآوران را به متقاضیان در ازای دریافت عوارض از آنان فراهم آورد تا ضمن اطمینان بخشیدن به نوآوران نسبت به دریافت پاداش برای فعالیت‌هایشان، در جهت تسری ایده‌های نو و برقراری فضای رقابت ضد انحصار گام بردارد.  عنوان مقاله [English] A View to Entrepreneurship and Rearrangement of Intellectual Property Rights System چکیده [English] Entrepreneurship has a key role in marketization of knowledge and development process. This paper tries to explain the importance and the position of intellectual rights as a key component of entrepreneurship emergence; therefore, we analyze its position and explanation in the mainstream paradigm. The results obtained from sciences of law and economy themes reveal that the essence of orthodox economics and intellectual property rights (IPR) are in conflict with its competition principle. This paradox necessitates a deep review of foundations of IPR in mainstream economics. This paper cooperates with Islamic paradigm's achievements in dictating the entrance of collective action to bring individual actions in line. As a result, individualistic approach which has been embedded in mainstream economics would be refined. This can be practiced by clarifying regulations which enforce government interference in economy. Concentrating on goods features results in placing of innovational ideas of industrial sphere in toll goods. So public activists can cope with the paradox by direct-purchased innovative products or providing institutional structures; Therefore, their utilization by charging toll leads to grant exploiting innovations to their applicants. Eventually, while innovators are assured to get rewarded of innovating, the economy gets benefits of the spreading innovational ideas which lead to an anti-trust competition sphere. کلیدواژه‌ها [English] Entrepreneurship, intellectual property rights, Mainstream Paradigm, Islamic Framework دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله سلب مالکیت غیر مستقیم سرمایه گذاران خارجی؛ جستاری در حقوق ایران و بین الملل

ادامه مطلب

closeمقاله سلب مالکیت غیر مستقیم سرمایه گذاران خارجی؛ جستاری در حقوق ایران و بین الملل

مقاله علمی و پژوهشی " سلب مالکیت غیر مستقیم سرمایه گذاران خارجی؛ جستاری در حقوق ایران و بین الملل" مقاله ای است در 29 صفحه و با 34 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  سلب مالکیت غیرمستقیم؛ سلب مالکیت خزنده؛ سلب مالکیت ضابطه مند؛ سرمایه گذاری خارجی؛ ایکسید پرداخته شده است چکیده مقاله یکی از عمده‌ترین دغدغه‌های حقوق بین‌الملل در دنیای امروز تجارت و اقتصاد حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در کشور سرمایه پذیر است؛ لیکن شناسایی اقداماتی که سرمایه‌گذاران می‌بایست نسبت به آن حمایت شوند تا به امروز ازجمله موضوعات چالش‌برانگیز در حوزه دعاوی سلب مالکیت بوده است.نظر به اناطه امر احراز وقوع سلب مالکیت غیرمستقیم به آشنایی با مفهوم مزبور، به برشماری عناصر و اجزای متشکله آن خواهیم پرداخت. علیرغم اصدار آرای بی‌شمار توسط مراجع بین‌المللی در مورد اختلافات ناشی از سلب مالکیت غیرمستقیم و اقسام آن، تشتت آرا چنان در این حوزه مشهود است که به نظر می‌رسد رهایی از چالش فرارو جز با بررسی موردی اوضاع‌واحوال هر پرونده به سهولت میسر نیست. سعی ما در این پژوهش، ارائه معیارهایی جهت شناسایی اقدامات سالب مالکیت غیرمستقیم، با تاکید بر رویکرد نوین قانون‌گذار داخلی از یک‌سو و رهنمودهای بین‌المللی و دکترین موجود در این حوزه از سوی دیگر می‌باشد. رویه داوری بین‌المللی ایکسید و دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات‌متحده آمریکا مطمح نظر نگارنده قرار دارد. عنوان مقاله [English] Indirect expropriation of foreign investors; an investigation to Iran and international law چکیده [English] Protection of the foreign investment in a host state is one of the main concerns of international law in today’s business and economics world. However, the question of which investors’ conducts should be protected is subject to controversy. Since the occurrence of indirect expropriation depends on the understanding of the concept of indirect expropriation, we will explore the elements and components of this concept. In spite of numerous conflicting international tribunal awards on settlement of disputes arising from expropriation and its various forms, it seems that a solution should be sought by looking at the circumstances of individual case. This article aims to provide criteria for determining indirect expropriation by focusing on the attitude of the domestic legislator as well as the international guidelines and doctrines. In doing so, the International Centre for Settlement of Investment Disputes(ICSID) and  Iran - United States Tribunal cases are considered. کلیدواژه‌ها [English] Indirect expropriation, Creeping expropriation, Regulatory expropriation, Foreign investment, ICSID دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله بازشناسی اطلاعات مالی در ترازوی حقوق اموال و مالکیت

ادامه مطلب

closeمقاله بازشناسی اطلاعات مالی در ترازوی حقوق اموال و مالکیت

مقاله علمی و پژوهشی " بازشناسی اطلاعات مالی در ترازوی حقوق اموال و مالکیت" مقاله ای است در 23 صفحه و با 26 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  مال؛ ارزش اقتصادی داشتن؛ اسرار تجاری؛ اطلاعات مالی؛ فضای سایبر پرداخته شده است چکیده مقاله طلاعات مالی نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی و رشد نظام رقابت تجاری دارد و موضوع علوم مختلفی چون اقتصاد،حسابداری و غیره می باشد.با وجود این یکی از چالش های مهم در این مورد شناسایی مفهوم این اطلاعات است چرا که با شناخت مفهوم آن،قانون گذار می تواند تمهیدات مدنی و کیفری لازم را برای حفاظت از آنها پیش بینی کند.در خصوص مفهوم این اطلاعات،چهار احتمال وجود دارد.بر اساس احتمال نخست،اطلاعات مالی تنها یکی از مصادیق اسرار تجاری است و به حوزه ی حقوق مالکیت فکری مربوط می شود،بر اساس احتمال دوم،اطلاعات مالی،اطلاعاتی است که هر گونه سوء استفاده از آنها منجر به ورود خسارت مالی و تجاری می گردد،بر اساس احتمال سوم،اطلاعاتی که بر روی سه مولفه ی هزینه،درآمد و حقوق صاحبان سرمایه اثر می گذارد،مالی است و بر اساس احتمال چهارم اطلاعاتی که دارای ارزش مالی است،مالی محسوب می شود.از بین چهار احتمال موصوف،احتمال چهارم با منطق حقوقی سازگارتر است چرا که اطلاعات مالی با تمام ملاک های مال بودن اشیاء تطبیق پذیراست. عنوان مقاله [English] Study of Financial Information in Balance of Properties and Ownership Law چکیده [English] Financial Information has an important role in economic growth and development of trade competition system. It is considered in different sciences such as economics, accounting and so on.  Nevertheless , one of the important challenges in this regard is the recognition of financial Information, because by exploring this concept and its significance, the legislator can foresee civil and criminal arrangements for protecting this information. In relation to the meaning of this information, there are four possibilities. According to the first possibility, financial information is solely one of the instances of trade secret and is concerned with intellectual property law. According to the second possibility, financial information is the information in which any misuse leads to commercial and property loss. According to the third possibility, information that affects three constituent of expense, revenue and investor’s rights, is financial. According to the fourth possibility, information that has financial value is considered to be financial information. Among these possibilities, the fourth possibility is compatible with legal logic, because financial Information conforms with all of the criteria for being property. کلیدواژه‌ها [English] property, economics value, commercial secret, financial Information, Cyber space دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله پاسداشت بومیان: درآمدی بر حقوق سنتی مردم بومی

ادامه مطلب

closeمقاله پاسداشت بومیان: درآمدی بر حقوق سنتی مردم بومی

مقاله علمی و پژوهشی " پاسداشت بومیان: درآمدی بر حقوق سنتی مردم بومی" مقاله ای است در 25 صفحه و با 36 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  فولکلور؛ جلوه های فولکلور؛ مالکیت فکری جمعی پرداخته شده است چکیده مقاله در اصطلاح لغوی، واژه فولکلور به معنی فرهنگ عامه و فرهنگ مردم ذکر شده است جلوه ها یا نمادهای فولکلور نیز شامل تولیدات، آثار، خلاقیت، عقاید و سنن گروه یا جامع های معین است که با شیوه های ملموس و غیرملموس و در قالب اشکال هنر ی(اعم از اجرایی وغیراجرایی) و ادبی یا به صورت دانش بومی(شامل دانش طبی، کشاورزی و زیستمحیطی) منابع طبیعی و زیست محیطی تبلور یافته و عامل شناسایی اجتماعات و شناسنامه فرهنگی ، زیستی و تاریخی این جوامع است. مقاله حاضر، ضمن بیان مفهوم و پیشینه تاریخی جلو ههای فولکلو ر،به ویژه دیرینگی، اختصاص داشتن به قلمرو معین و جمعی و گروهی بودن این جلوه ها اشاره کرده قائل به ،« حق مالکیت » و « حق انتفاع » ،« حق مخصوص » و در ارتباط با ماهیت آن و از میان نظریات حق مالکیت(جمعی) بوده و اعتباریبودن علقه مالکیت میان پدیدآورندگان و صاحبان با جلوه های فولکلور را قابل پذیرش می داند. عنوان مقاله [English] Degnifying of the Indigenous: An Introduction to the Traditional Law of Indigenous People چکیده [English] Abstract The term ''Folklore'' verbally means public and people's culture. Expressions or symbols of folklore include productions, works, creativity, believes and traditions of a group or a definite society which have been flourished and emerged via tangible or intangible ways, in the form of artistic (either performances or nonperformances) or literary works or in the form of indigenous knowledge (including medical, agricultural and environmental science) and natural and ecologic sources. These factors have always been the instrument of recognizing the communities and also have been the cultural, biological and historical identity of such societies. In this essay, along with the clarifying the concept and historical background of folklore expressions, three traits of folklore, including the oldness, belonging to a certain territory and collectivity, will be studied. However, in association with the identity of folklore, three theories are propounded, including ''sui generis'', '' exploitation right'' and ''property right'', in which collective property right is accepted and finally the abstractness of relationship between creators and owner against aspects of folklore is regarded as acceptable. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .