جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert کمک به تکامل سیستم تنفسی نوزادان نارس با یک فناوری جدید

ادامه مطلب

closeکمک به تکامل سیستم تنفسی نوزادان نارس با یک فناوری جدید

 یک گروه از محققان بین‌المللی، فناوری جدیدی را برای درمان هوارسانی به نوزادان نارس ابداع کرده‌اند که با شبیه سازی دستگاه تنفسی فوقانی، از آسیب به ریه جلوگیری و فرصت‌های تکامل یک دستگاه تنفسی مناسب را تقویت می‌کند. به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، برخی قسمت‌های بدن نوزادان نارس از جمله سیستم تنفسی آن‌ها در زمان تولد هنوز بطور کامل تکامل نیافته‌اند. بنابراین ابتلا به دیسترس تنفسی یکی از مشخصه‌های تولد پیش از موعد است. سندرم دیسترس تنفسی عارضه‌ای ریوی است که بین نوزادانی که هنوز ریه‌های آن‌ها به طور کامل رشد نکرده است، ایجاد می‌شود. ریه این نوزادان توانایی ندارد برای تنفس صحیح و منظم خود سورفاکتانت کافی تولید کند. سندرم دیسترس به گفته متخصصان در نوزادان پسر بیشتر از نوزادان دختر دیده می‌شود. زایمان زودرس‌ و دیابت دوران بارداری از فاکتور های مهم برای بروز سندرم دیسترس تنفسی است. نوزادان نارس مبتلا به دیسترس تنفسی باید تحت حمایت تنفسی قرار گیرند و برای این منظور لازم است که با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی، هوا از طریق لوله داخل دهانی به داخل نای آن‌ها ارسال شود. اما یکی از عوارض این تنفس مصنوعی آسیب به بافت ریه است. همچنین در هوارسانی مصنوعی، هر نوزاد به داده‌های سفارشی مختلفی از جمله درصد اکسیژن تزریق شده در هوا، حجم هوا، فشار جریان، سرعت جریان و غیره نیاز دارد. اکنون یک گروه بین‌المللی از محققان در جریان یک مطالعه جدید یک مدل ساخته شده از سیلیکون تهیه کرده‌اند که درمان هوارسانی را مطابق جریان تراکم در سیستم تنفسی کودک تنظیم می‌کند. تطابق داده‌ای که توسط این مدل ایجاد می‌شود، در واقع دستگاه تنفسی فوقانی را شبیه سازی می‌کند و بنابراین از آسیب به ریه جلوگیری کرده و فرصت‌های تکامل مناسب یک سیستم تنفسی را برای نوزاد تقویت می‌کند. محققان همچنین با استفاده از این الگو، پدیده ناشناخته‌ای را کشف کردند که به موجب آن جریان هوای خارج شده از لوله‌ای که به دهان نوزاد وارد می‌شود، به دلیل نیروهای اصطکاک قوی به لایه سلولی که دستگاه تنفسی فوقانی (بافت اپیتلیال) را می‌پوشانند، آسیب می‌زند. محققان گفتند که این نیروها می‌توانند آسیب‌هایی را از جمله التهاب ایجاد کنند که برای نوزاد خطرناک است.

more_vert کشف یک مولکول جدید برای سلامت ریه‌ها

ادامه مطلب

closeکشف یک مولکول جدید برای سلامت ریه‌ها

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس موفق به کشف مولکولی شده‌اند که قادر به حفظ تعادل سالم سلول‌ها در مجاری تنفسی و ریه است. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، سیستم تنفسی انسان به طور مستمر در معرض انواع آلودگی و میکروب قرار دارد، ‌بنابراین به طور مستمر آسیب می‌بیند و نیاز دارد مدام با سلول‌های سالم مجهز شود. وظیفه تامین سلول‌های سالم به عهده سلول‌های بنیادی مجاری تنفسی است. به طور کلی سیستم تنفسی دارای دو نوع سلول مخاطی و مژک‌دار است. سلول‌های مخاطی وظیفه تولید مخاط و به دام انداختن ذرات سموم و عفونت‌ها را دارند. سلول‌های مژک‌دار درون مخاط حرکت کرده و سیستم تنفسی را سالم و شفاف نگه می‌دارند. برای سلامت سیستم تنفسی،‌ باید بین سلول‌های بنیادی و سلول‌های مخاطی تعادل برقرار باشد. در صورت عدم تعادل بین سلول‌ها، ‌مجاری هوایی قادر به پاکسازی خود نیستند و می‌تواند منجر به تشکیل تومور شود.محققان موفق به شناسایی مولکول‌هایی شده‌اند که مسیرهای سیگنالینگ نام دارند و قادر به ایجاد تعادل بین سلول‌ها هستند. نتایج این مطالعه می‌تواند منجر به توسعه روش‌های درمانی جدید برای درمان سرطان ریه شود. سرطان ریه، کشنده‌ترین نوع سرطان است و تعداد قربانیان آن از مجموع سرطان‌های سینه و پروستات بیشتر است. سالانه حدود ۱.۸ میلیون مورد سرطان ریه در سراسر جهان تشخیص داده می‌شود که از این میان ۱.۵ میلیون نفر جان خود را از دست می‌دهند. از هر چهار مرگ ناشی از سرطان، یک مورد به دلیل سرطان ریه است. مطالعات نشان می دهد تشخیص و درمان سریع بیماری موثرترین روش در افزایش طول عمر بیمار است.سرطان ریه معمولا در افراد سالمند دیده می‌شود. از هر سه بیمار مبتلا به سرطان ریه، دو مورد بالای ۶۵ سال سن دارند و کمتر از دو درصد مبتلایان کمتر از ۴۵ سال سن دارند. میانگین سن مبتلایان ۷۰ سال است. از هر ۱۴ مرد، یک نفر به سرطان ریه مبتلا می‌شود و این آمار در میان زنان، یک از ۱۷ زن است. نتایج این مطالعه در نشریه Cell Reports منتشر شده است.

more_vert ماسکی که در چند ساعت ابتلا به کرونا را تشخیص می‌دهد

ادامه مطلب

closeماسکی که در چند ساعت ابتلا به کرونا را تشخیص می‌دهد

محققان دانشگاه لستر انگلستان با استفاده از یک ماسک تنفسی که برای تشخیص بیماری سل طراحی شده است، ابتلا به کروناویروس جدید را در مدت فقط چند ساعت تشخیص می‌دهند. به گزارش پایگاه اینترنتی «دیلی میل»، این ماسک‌ها به نوارهایی مجهز هستند که قطرات تنفسی فرد را که ممکن است حاوی نشانه‌هایی از عفونت باکتریایی یا ویروسی باشد، جذب می‌کنند. این نوارها در آزمایشگاه‌ آزمایش می‌شوند و نتیجه ظرف چند ساعت مشخص می‌شود، این در حالی است که مشخص شدن تست کرونا به روش‌های فعلی، تا دو روز زمان می‌برد. محققان دانشگاه لستر معتقدند که آغاز آزمایش این ماسک بر روی مبتلایان به کروناویروس کووید-۱۹ دستکم دو ماه زمان می‌برد. آن‌ها پیش از هر چیز باید این روش را بر روی بیمارانی که به دیگر عفونت‌های ریوی مبتلا هستند، آزمایش کنند تا ثابت شود که این ماسک‌ها به جز سل، قادر به جذب دیگر ویروس‌ها نیز هستند. در این راستا، نتایج به دست آمده از بیماران مبتلا به عفونت‌هایی چون آنفلوآنزا و برونشیت با نتایج نمونه‌های سواب گلو در آن‌ها مقایسه خواهد شد که به دقت بالا شناخته می‌شوند. این ماسک‌ها در ۹۰ درصد موارد عفونت سل را در بیماران تشخیص می‌دهد و محققان امید دارند که این روش در تشخیص کروناویروس جدید نیز موفقیت آمیز باشد زیرا این بیماری ویروسی ریه‌ها را به روشی مشابه سل آلوده می‌کند. ویروس تنفسی کووید-۱۹ که تاکنون نزدیک به ۳ هزار قربانی در جهان گرفته است، از طریق قطرات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه منتشر می‌شود و از علائم آن می‌توان به تب، سرفه و تنگی نفس اشاره کرد.

more_vert کتاب روابط شادمانه (سخنانی از شری شری راوی شانکار)

ادامه مطلب

closeکتاب روابط شادمانه (سخنانی از شری شری راوی شانکار)

کتابی که به شما تقدیم می‌شود، مجموعه‌ای از سخنرانی‌های شِری شِری راوی شانکار درباره‌ی روابط بین انسانی است که در چند مرحله ارائه شده‌اند. این سخنرانی‌ها دربرگیرنده‌ی نکات بسیار عمیق و حکیمانه‌ای هستند که در قالب کلامی ساده و به دور از پیچیدگی در اختیار مخاطبین قرار گرفته‌اند. شِری شِری راوی شانکار که در آموزه‌های خود مرزهای جغرافیایی و اختلافات میان سنت‌ها و مذاهب را کنار گذاشته است، در این کتاب نیز با تکیه بر معنویت به عنوان اولین و آخرین نجات دهنده‌ی انسان، راهکارهای ساده ولی کارآمد، برای بهبود روابط با همنوعان ارائه می‌کند. شری شری راوی شانکار در سال 1982 آموزش سودارشان کریا را آغاز کرد. این تکنیک که یک تکنیک تنفسی قدرتمند و در عین حال ساده است، فشارهای عصبی را از بین می‌برد و انسان را به طور کامل در حال حاضر متمرکز می‌کند. سودارشان کریا در سراسر جهان به عنوان بخشی از برنامه‌های هنر زندگی تدریس می‌شود و انسان‌های بی‌شماری را درمان می‌کند. فهرست مطالبپیشگفتار مترجمدرباره نویسندهدر جستجوی ارتباط واقعیروابط بین فردینوجوانان و سالخوردگانبخش اول: سالهای نوجوانیبخش دوم: سالهای سالخوردگیرازهای روابطپاسخ به پرسش های شما

more_vert 3 تمرین تنفس برای کاهش اضطراب

ادامه مطلب

close3 تمرین تنفس برای کاهش اضطراب

با تمرین این تکنیک های تنفسی می توانید بدون مراقبت های پزشکی و مراجعه به درمان شناس سطح استرس و اضطراب را تا جایی که می توانید کاهش دهید زیرا این تمرین ها روی سیستم عصبی پاراسمپاتیک که سیستم ریلکسیشن درونی ماست تاثیر می گذارند. تکنیک اول: ۱۰ ثانیه فن ریلکسیشن این تمرین برای کسانی که ترس از پرواز کردن، گیر افتادن در فضاهای کوچک مثل اتوبوس و قطار و ترس های مشابه دارند به اشتراک گذاشته شده است و شامل تنفس به داخل، سفت کردن عضلات و حفظ آرامش است. چگونه این تمرین را انجام دهیم؟ یک نفس عمیق بکشید. ریه ها را از اکسیژن پر کنید و نگه دارید. همینطور که نفستان را نگه داشته اید همه عضلات بدن را از سر انگشت ها و پاها گرفته تا قسمت میانی بدن و دست ها، سر، گردن و صورت سفت کنید. به مدت ۵ الی ۱۰ ثانیه در حالی که نفس را به داخل داده اید عضلات را سفت نگه دارید. سپس در حالی که به آرامی نفس را بیرون می دهید عضلات بدن را رها کنید. تکنیک دوم: تمرین تنفس آرامش بخش ۸-۷-۴ اگر از بودن در جمع به حدی می ترسید که عضلات تان را سفت می کنید این تکنیک می تواند به شما کمک کند. چگونه این تمرین را انجام دهیم؟ نوک زبان را در طول تمرین در قسمت پشت لثه دندان های بالای جلویی قرار دهید. زیرا قرار است بازدم از طریق دهان و اطراف زبان انجام شود. بهتر است در این تمرین لب ها را جمع کنید. نفس را با صدای فوت کاملا بیرون بدهید. سپس دهان را ببندید و تا شمارش ۴ با بینی نفس را داخل بدهید. نفس را تا شمارش ۷ نگه دارید. سپس نفس را با صدای فوت تا شمارش ۸ از طریق دهان بیرون بدهید. این تمرین را ۲ بار در روز و هر بار ۴ مرتبه تکرار کنید. در واقع بهتر است تکرار آن در ماه اول ۴ مرتبه بیشتر نباشد اما بعد از یک ماه می توانید تکرار آن را تا ۸ مرتبه بیشتر کنید. اگر نمی توانید نفستان را زیاد نگه دارید سرعت را بالا ببرید اما شمارش ۸-۷-۴ را فراموش نکنید. با تکرار این تمرین دم و بازدم ها عمیق تر می شوند و مثل داروهای آرام بخش، سیستم عصبی آرام می شود. تکنیک سوم: تنفس از سوراخ چپ بینی تنفس از سوراخ چپ بینی پایانه عصبی Ida را فعال می کند که با آرامش در ارتباط است. چند دقیقه تنفس از سوراخ چپ بینی هم شما را آرام می کند و هم فشار خون را پایین می آورد. چگونه این تمرین را انجام دهیم؟ در فضایی آرام بنشینید. سوراخ راست بینی را با انگشت شست دست راست بگیرید و انگشت های دیگر را بالا بگیرید. دست چپ را روی پا قرار دهید. چشم ها را ببندید و روی چشم سوم که بین ابروها قرار دارد تمرکز کنید. سپس به مدت ۳ دقیقه از طریق سوراخ چپ بینی نفس های عمیق بکشید.

more_vert ساخت واکسن بیماری تنفسی از ساختارهای شبیه به ویروس

ادامه مطلب

closeساخت واکسن بیماری تنفسی از ساختارهای شبیه به ویروس

محققان از ذرات ویروس مانند سنتز شده (VLP) برای تولید واکسن نوعی بیماری تنفسی موسوم به RSV استفاده کردند. به گزارش روز یکشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه واشنگتن با همکاری شرکت ایکوساواکس از ذرات ویروس مانند که در آزمایشگاه نانومهندسی شده‌اند برای تولید واکسن ضدبیماری تنفسی RSV استفاده کرده است. عملکرد این شرکت در بخش توسعه واکسن به شکلی بوده که به تازگی این شرکت در فهرست بهترین‌های تجاری‌سازی در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است. ویروس سین‌سیشیال تنفسی (به انگلیسی: Respiratory Syncytial Virus) با ویروس پیوسته‌یاخته‌ای تنفسی، شایع‌ترین علت بیماری دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و نیز مهم‌ترین پاتوژن در کودکان کم سن است. سین‌سیشیال به معنی سین‌سیشیومی و مرتبط با سین‌سیشیوم (syncytium) است. واژه سین‌سیشیوم یا پیوسته‌یاخته به بافت‌های ناقص چندهسته‌ای گفته می‌شود. VLP پلتفورمی است که می‌توان از آن برای تولید انواع مختلف واکسن‌ها استفاده کرد. آدام سیمپسون، مدیرعامل شرکت ایکوساواکس در این خصوص گفت: VLP دارای خواص ایمونولوژی ویژه‌ای بوده که توسط سیستم ایمنی بدن به‌صورت متفاوتی پردازش می‌شوند، در نتیجه ماندگاری بالایی در بدن دارند. از آنجا که هیچ ماده ژنتیکی در این ویروس‌ها وجود ندارد، بنابراین، این مواد از واکسن‌های غیرفعال یا واکسن‌های حاوی مواد زنده، ایمن‌تر هستند. اگر بتوانید یک ماده خنثی و ایمن داشته باشید که دارای ساختار تکراری است (بنابراین شبیه به ویروس است)، بدن شما هشدار می‌دهد که یک عامل خارجی وارد شده و در نتیجه عکس‌العملی ارائه می‌شود. البته هنوز VLP به‌گونه‌ای توسعه پیدا نکرده‌ است که بتواند آنتی‌ژن‌های پیچیده نظیر ویروس RSV را هدف قرار دهد. مسئله این است که باید بتوان ذره‌ای را مهندسی کرد که مقیاس‌پذیر بوده و بتواند آنتی‌ژن مورد نظر را ارائه کند. این مشکل توسط محققان دانشگاه واشنگتن توسعه داده شد و مجوز استفاده از آن در اختیار شرکت ایکوساواکس است. این واکسن جدید از دو بخش خودآرا تشکیل شده ‌است. به گفته محققان این شرکت، نانوذرات مورد استفاده در این فناوری از دو واحد سازنده پروتئینی مختلف تشکیل شده‌ است که همانند بخش سیاه و سفید توپ فوتبال عمل می‌کنند. در واقع، بخش‌های سفید و سیاه باید به‌گونه‌ای به هم متصل شوند که توپ (واکسن) ساخته شود. این گروه با ایجاد جهش‌هایی در توالی اسیدآمینه، امکان اتصال آنها به هم و ایجاد ساختار پیچیده را فراهم کردند. این گروه از نرم‌افزاری برای چیدمان سه بعدی واحدهای سازنده و تشکیل نانوذرات استفاده کردند. این واکسن به‌گونه‌ای طراحی شده که تا پیش از آمیختگی دو بخش با هم، واکسن شکل نمی‌گیرد.

more_vert کتاب تکنیک‌های آماری در مقالات ISI

ادامه مطلب

closeکتاب تکنیک‌های آماری در مقالات ISI

هدف اصلی کتاب تکنیک‌های آماری در مقالات ISI، معرفی تکنیک‌ها و روش‌های آماری اساسی در نگارش مقالات علمی است به نحوی که دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی بتوانند با مراجعه به آن، اطلاعات کافی در مورد انواع تکنیک‌های آماری مورد استفاده در نگارش مقالات علمی کسب کنند و با توجه به نوع پژوهش خود، بهترین روش را برای انجام پژوهش خود استفاده کنند. کتاب تکنیک‌های آماری در مقالات ISI (Statistical Techiques in ISI Paper) در شش فصل تدوین شده است. در فصل اول به مواد و روش‌ها در مقالات علمی پرداخته می‌شود. فصل دوم به طور مفصل و جامع درباره روش‌های جمع‌آوری داده در پژوهش‌های علمی و اینکه یک محقق چگونه و از چه راه‌هایی به جمع آوری داده‌های تحقیق خود بپردازد بحث می‌کند. در فصل‌های سوم و چهارم به مباحث آمار توصیفی و آمار استنباطی پرداخته شده است. در فصل پنجم به نرم‌افزارهای آماری و در فصل ششم کاربرد تکنیک‌های آماری در SPSS بحث شده است. فهرست مطالبفصل اول: مواد و روش‌ها در مقالات علمیفصل دوم: روش‌های جمع‌آوری دادهفصل سوم: آمار توصیفیفصل چهارم: آمار استنباطیفصل پنجم: معرفی نرم‌افزارهای آماریفصل ششم: تکنیک‌های آماری در SPSSفهرست منابع

more_vert ویژگی‌های مشترک جانباختگان کرونا

ادامه مطلب

closeویژگی‌های مشترک جانباختگان کرونا

 محققان چینی و آمریکایی توانستند ویژگی‌های مشترک ۸۵ نفر از بیمارانی را شناسایی کنند که بر اثر ابتلا به Covid-۱۹ در شهر ووهان چین جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری مدیکال ساینس، میانگین سنی بیمارانی که در این تحقیقات مورد مطالعه قرار گرفتند ۶۵.۸ سال و جنسیت ۷۲.۹ درصد از آن‌ها مذکر بود. تمام این بیماران علایمی مانند تب، تنگی نفس و خستگی داشتند. بر اساس این تحقیقات اغلب بیمارانی که جان خود را از دست دادند، مردانی بودند که دهه پنجم زندگی خود را سپری می‌کردند و از بیماری‌های مزمن غیرمسری مانند فشارخون، بیماری‌های مزمن قلبی و دیابت رنج می‌بردند.میزان سلول‌های ائوزینوفیل در بیش از ۸۰ درصد این بیماران دارای کاهش قابل توجهی بود. این سلول‌ها در خون یافت می‌شوند و بر اثر آلودگی‌های شدید تنفسی تعداد آن‌ها کاهش می‌یابد. عوارض بیماری در این افراد شامل نارسایی تنفسی، شوک، سندروم حاد تنفسی (ARDS) و آریتمی قلبی (ضربان نامنظم) بود. اغلب بیماران داروهای آنتی بیوتیک و ضدویروس و گلوکوکورتیکویید دریافت کردند. به برخی از آن‌ها نیز ایمونوگلوبولین و interferon alpha-۲b به صورت وریدی تزریق شده بود.به گفته محققان اثربخشی داروهای ضدویروس یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در برابرCovid-۱۹ کاملا مشخص نیست. احتمالا مهمترین مشاهدات محققان این است که علایم تنفسی شاید تا یک هفته پس از آلودگی بروز نکنند، اما پس از بروز این علایم بازه زمانی کوتاهی (به طور میانگین ۳.۳۵ روز) تا مرگ بیمار باقی می‌ماند.بر اساس یافته‌های این تحقیقات سطح پایین ائیزونوفیل‌ها در خون می‌تواند نشانه‌ ابتلا به بیماری Covid-۱۹ باشد. همچنین تنگی نفس زودرس می‌تواند یکی از علایم بیماری باشد. به اعتقاد محققان ترکیب داروهای ضدویروس و آنتی بیوتیک‌ها اثر چندانی در بهبود وضعیت بیماران نداشته است و اغلب این بیماران در پی نارسایی ارگان‌های متعدد جان خود را از دست داده‌اند.به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است

more_vert کتاب غلبه بر سرماخوردگی‌ها و آنفلوانزا

ادامه مطلب

closeکتاب غلبه بر سرماخوردگی‌ها و آنفلوانزا

ایزابل تویوس در کتاب غلبه بر سرماخوردگی‌ها و آنفلوانزا، انواع بیماری‌های تنفسی را معرفی می‌کند و راه‌های شناسایی هر کدام از آن‌ها را به تفصیل مطرح می‌کند و در ادامه به گونه‌های رایج این قبیل بیماری‌ها یعنی سرماخوردگی و آنفلوآنزا می‌پردازد. سرماخوردگی چیست؟ سرماخوردگی یکی از رایج‌ترین بیماری‌های تنفسی است و در بیشتر مواقع بینی و راه‌های تنفسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علائم اولیه‌ی این بیماری خستگی و عطسه است و در صورت ادامه یافتن به سرفه و گلودرد نیز می‌رسد. بیشترین طول درمان برای سرماخوردگی سه هفته است. سرماخوردگی یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها در میان انسان‌ها است برای همین علاوه بر مراجعه به پزشک، درمان‌های خانگی جایگزینِ بسیاری هم برای آن وجود دارد که به تعداد زیادی از آن‌ها در کتاب غلبه بر سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزا (Overcoming colds and flu) اشاره می‌شود. درمان‌های خانگی سرماخوردگی برخی از خوراکی‌ها سبب کاهش عوارض سرماخوردگی می‌شوند و برخی دیگر عفونت‌های ناشی از این بیماری را کم می‌کنند. در میان آن‌ها می‌توان به مواردی همچون موز، پرتقال، لیمو شیرین، فلفل دلمه‌ای، سیر، پیاز و... اشاره کرد. از اهمیت و خواص گیاهان دارویی در درمان این بیماری هم نباید غافل ماند؛ آویشن، اکالیپتوس، گل ختمی و... از جمله گیاهانی هستند که در درمان بیماری سرماخوردگی کمک بزرگی به ما می‌کنند و ایزابل تویوس (Isabel Toyos) در کتاب غلبه بر سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزا به تمامی این موارد به صورت مبسوط پرداخته است. کتاب غلبه بر سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزا (overcoming colds and flu) یک دفترچه‌ی راهنمای کوچک و مختصر برای تمام کسانی است که از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند و می‌خواهند با درمان‌های خانگی عوارض آن‌ها را به حداقل برسانند. جملات برگزیده از کتاب غلبه بر سرماخوردگی و آنفلوآنزاها: - بدن ما برای کاربرد‌های مخصوص، به ویژه برای حفظ سیستم ایمنی خود، به ویتامین‌ها نیاز دارد. افرادی که رژیم غذایی فاقد ویتامین‌ها و مواد معدنی دارند، زودتر سرما می‌خورند و از آنفلوآنزا (علائم جزئی تا شدید‌تر) رنج می‌برند. - شما باید همیشه قبل از تغییر رژیم غذایی با پزشک‌تان مشورت نمایید. - از زمان‌های گذشته غذا نه تنها به عنوان یک درمان طبیعی برای جلوگیری از سرماخوردگی، آنفلوانزا و دیگر بیماری‌های تنفسی مصرف می‌شده، بلکه برای معالجه‌ی آن‌ها نیز بوده است. با گذشت زمان علوم غربی اثبات کرده که یک رژیم غذایی متوازن و مقوی می‌تواند به مبارزه‌ی بدن علیه بیماری‌ها کمک کند. در بخشی از کتاب غلبه بر سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزا در مورد خواص درمانی عسل برای بهبود سرماخوردگی می‌خوانیم: این ماده‌ی شیرین می‌تواند به عنوان یک آنتی‌بیوتیک کلی عمل کند و مواد بازدارنده‌ای دارد که با باکتری‌ها مبارزه کرده، از عفونت‌ها جلوگیری می‌کنند. به تسکین علائم سرماخوردگی کمک می‌کند و‌ التهابات را آرام می‌نماید. آن را می‌توان به عنوان یک مکمل روزانه مصرف نمود. به خاطر طعم شیرین و خوشمزه‌اش برای کودکان خوب است. چون عسل قند زیادی دارد، حتماً بعد از مصرف آن مسواک بزنید. فهرست مطالبمقدمهبیماری‌های تنفسی چیست؟مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوانزادرمان‌های تکمیلییوگا برای تنفسشیاتسوی نیروبخشبازتاب‌شناسی تقویت کنندهآب‌درمانی آرام‌بخشدرمان با گیاهان داروییگیاهان شفابخش و روغن‌های معطرغذاهای شفابخشغذا‌های تقویت‌کننده

more_vert تشخیص ابتلا به کرونا در کمتر از ۱۳ دقیقه

ادامه مطلب

closeتشخیص ابتلا به کرونا در کمتر از ۱۳ دقیقه

محققان چینی یک کیت تست مخصوص ساخته‌اند که ابتلا به ویروس تنفسی کرونا را بین ۸ تا ۱۳ دقیقه تشخیص می‌دهد. به گزارش خبرگزاری شینهوا، این کیت تست که به پیشگیری و کنترل ویروس کرونا کمک می‌کند، حساسیت بالایی دارد و حمل و استفاده از آن راحت است. این کیت که لازمه کنترل ویروس کرونا و پیشگیری از آن است، با همکاری‌ متخصصین موسسه ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ویروسی چین و یک کمپانی فعال در حوزه تکنولوژی مستقر در شهر ووشی این کشور، ساخته شده است. کیت تست کرونا به مرحله تولید انبوه رسیده است و کمپانی سازنده می‌گوید می‌تواند روزانه برای ۴ هزار نفر از این نوع کیت‌ها تولید کند. استفاده از اولین گروه از این کیت‌های تست در استان هوبی چین آغاز شده است. براساس آمار جدید وزارت بهداشت چین، تاکنون ۱۴ هزار و ۳۸۰ نفر در این کشور به این ویروس جدید مبتلا شده و در مجموع ۳۰۴ نفر جان باخته‌اند. ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است. دوره کمون یا نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگبار بین چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علائمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند. این ویروس برخلاف ویروس سارس که در سال ۲۰۰۳ در چین شیوع پیدا کرد و پس از سرایت به ۲۶ کشور جهان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر را مبتلا کرد، در دوره نهفتگی نیز از فرد به فرد قابل انتقال است. کارشناسان تهدید واقعی کرونا را در همین قابلیت شیوع و انتشار گسترده آن می‌بینند.

more_vert کتاب تکنیک‌های خلاقیت در کسب و کار

ادامه مطلب

closeکتاب تکنیک‌های خلاقیت در کسب و کار

کتاب تکنیک‌های خلاقیت در کسب و کار نوشتۀ سعید تقدسی، به شما کمک می‌کند کسب و کار متفاوتی داشته باشید و نسبت به رقبا در برتری قرار بگیرید. این کتاب به شما ۳۰ تکنیک کاربردی برای ایجاد تمایز را خواهد آموخت. دستاورد‌های شما در این کتاب: 1– ارزش معنوی: هر یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت مورد قبول بهتر هست؛ مولف در این کتاب موتور ذهن شما را فعال می‌کند.2– ذهن خلاق برای تمام زندگی: اگر این تکنیک‌های فوق‌العاده را یاد بگیرید در تمام جنبه‌های زندگی می‌توانید خلاق باشید و مورد احترام دیگران قرار بگیرید.3– حداقل به 10 ایده عالی می‌رسید: که می‌تواند کسب‌و‌کار و زندگی شما را متحول کند.4– یادگیری حداقل 30 تکنیک خلاقیت: در این کتاب بی‌نظیر حداقل 30 تکنیک یاد می‌گیرید که باعث خلاق شدن شما می‌شود.5– افزایش فروش: با خلاق شدن ذهن شما و اجرای ایده‌های خلاقانه، فروش شما به شدت افزایش پیدا می‌کند.6– اعتماد‌ به‌ نفس: افراد خلاق همیشه از اعتماد‌ به‌ نفس بالایی برخوردار هستد که این اتفاق برای شما هم رخ خواهد داد.7– امنیت شغلی: افراد خلاق هرگز از اخراج شدن نمی‌ترسند و به راحتی در هر لحظه و هر مکان کسب در‌آمد می‌کنند. در بخشی از کتاب تکنیک‌های خلاقیت در کسب و کار در مورد تکنیک معکوس سازی می‌خوانیم: در این تکنیک اساس کار بر معکوس کردن قرار گرفته است، یعنی بیاییم و برعکس کنیم، مثلاً‌ خیلی‌ها اعلام می‌کنند که «جنس فروخته شده به هیچ عنوان پس گرفته نمی‌شود»، که می‌گویند: «شستم، آب رفت، گشت ارشاد گیر میده، همسرم نپسندید و...» پس بیاییم آن را معکوس کنیم، بنویسیم: «جنس فروخته شده با کمال احترام پس گرفته می‌شود»، ما برعکس باشیم این یعنی فروشنده‌ی خلاق، آن‌ هم با تکنیک معکوس‌سازی. بعضی وقت‌ها هم می‌شود معکوس‌سازی در مشتری باشد، یعنی همیشه قرار نیست که مشتری از ما خرید کند، بعضی وقت‌ها هم ما می‌توانیم از مشتری خرید کنیم، این تکنیک خیلی خوبی است که من خودم خیلی وقت‌ها اگر بخواهم کسی مشتری‌ام بشود، خودم رفتم و از او خرید کردم، یعنی معکوسش کردم، اول خودم خرید کردم و بعد مشتری من شد و برای من ارزش داشت، من یک‌ بار خرید کردم ولی او یک عمر از محصول من خواهد خرید. گاهی مثلاً برای تبلیغات سیگار، در مورد مضرات سیگار حرف می‌زنند و می‌گویند سیگار برای بدن ضرر دارد، ریه‌ها را از بین می‌برد و... یک کار خلاقانه اینگونه است که برعکس به جای اینکه ما سیگار را بکشیم، سیگار دارد ما را نابود می‌کند، که این عکس با کاری خلاقانه این را نشان می‌دهد. حالا شما اگر می‌نوشتید سیگار ما رو نابود می‌کند و بسیار بد است، و تا می‌خواستید این مفهوم را انتقال بدهید، بسیار دشوار است، ولی این کار برعکس تاثیرش خیلی بیشتر خواهد بود. فهرست مطالبجنگ اول به از صلح آخرفصل اول: ویژگی‌های یک ایده‌ی مناسبشرایط لازم برای اجرایی کردن یک ایدهمغز باهوش و تنبلزمان خلاقیتیک کامیون ایدهفصل دوم: طوفان‌های فکریطوفان فکری گروهیطوفان فکری فردیتکنیک دولفیداستان کارتن خالیچند نکته حاصل تجربهفصل سوم: تکنیک‌های تغییر صفاتتغییر رنگتغییر وزنتغییر ابعاد و اندازهتکنیک تغییر بوتغییر جنسفصل چهارم: تکنیک اسکمپر (تجسم دبح)جانشین‌سازیترکیب کردنتکنیک سازگاریبزرگ‌سازیاستفاده در موارد دیگرتکنیک حذف کردنمعکوس سازیفصل پنجم: تقویت ورودی‌های مغزفصل ششم: شکستن محدودیت‌هاتکنیک «چرا»تکنیک بازگشت به مشتریتکنیک‌ای کاش...تکنیک بازگشت به گذشتهتکنیک شکستن بُعد مکانتکنیک شکستن بُعد زمانتکنیک چی می‌شد اگر...تکنیک بالشت خلاقمتحرک کردناینجا ایران استپاک کردن مسئلهالگوبرداری از طبیعتمکانیزه کردنتکنیک استخوان ماهیفصل هفتم: تکنیک‌های پیشرفتهتکنیک شکوفه نیلوفر آبیتکنیک گروه اسمی (NGT)تکنیک پی. ام. آی (I. M. P)تکنیک DO ITتکنیک در هم شکستن مفروضاتتکنیک تجزیه‌وتحلیل مورفولوژیکتکنیک سینکتیکسفصل هشتم: تقویت ذهن خلاقتکنیک توهم خلاقتکنیک استفاده از ذهن منفی بافدیدن با ذهنتقویت ذهن

more_vert مقاله علمی و پژوهشی تکنیک متن کاوی و خوشه بندی در شعارهای تبلیغاتی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی تکنیک متن کاوی و خوشه بندی در شعارهای تبلیغاتی

مقاله علمی و پژوهشی" تکنیک متن کاوی و خوشه بندی در شعارهای تبلیغاتی " مقاله ای است در 12  صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به تکنیک متن کاوی و خوشه بندی در شعارهای تبلیغاتی ، فروشگاه اینترنتی و شعار تبلیغاتی اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی شاخص های سرمایۀ اجتماعی و تکنیک فازی دیمتل

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی شاخص های سرمایۀ اجتماعی و تکنیک فازی دیمتل

در این مقاله علمی و پژوهشی که در 22 صفحه و با 32 عنوان فهرست منبع ارائه شده است تکنیک های تصمیم گیری ، سرمایه اجتماعی، تکنیک فازی دیمتل ، روابط متقابل و شاخص های سرمایۀ اجتماعی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و در زمینه یافته های پژوهشی بحث و بررسی شده و نتایج آماری ارائه گردیده است دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد از نتایج این پژوهش و تحقیق علمی می توانند در رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد به عنوان یکی از منابع استفاده نمایند.

more_vert کرونا چگونه منتقل می‌شود؟

ادامه مطلب

closeکرونا چگونه منتقل می‌شود؟

ویروس کرونا از طریق تماس با قطرات تنفسی و مدفوع افراد آلوده، ذرات هواویز و ناقل‌های بی‌جان انتقال می‌یابد. دانشمندان هنوز در تلاشند تا چگونگی انتقال ویروس کرونا را که این روزها بهداشت جهانی را با وضعیت اضطراری مواجه کرده است، تعیین کنند. مشخص کردن مولفه‌های انتقال این بیماری مرگبار تنفسی، کلید تبیین موثرترین روش‌ها برای محافظت از افراد و توقف همه‌گیری آن است. در نبود اطلاعات دقیق و معتبر، شناخت فعلی در مورد چگونگی انتشار ویروس کووید-۱۹ (کرونا) عمدتا بر پایه آن چیزی است که در مورد کروناویروس‌های مشابه می‌دانیم. در ادامه به فرضیات اصلی در مورد چگونگی انتقال و انتشار این ویروس اشاره می‌کنیم: قطرات تنفسی اکثر کارشناسان بهداشت عمومی بر این باورند که کرونا از طریق قطرات تنفسی که در حین عطسه یا سرفه کردن با شدت از بدن فرد آلوده خارج می‌شوند، انتشار می‌یابد. این قطرات معمولا به اندازه کافی سنگین هستند تا بلافاصله روی زمین یا سطوح پیرامون بنشینند. اگر این قطرات از طریق دست‌های نشسته‌ای که با سطح آلوده تماس داشته‌اند به دهان، بینی یا چشم کسی که در آن نزدیکی است برسند، عفونت ایجاد می‌شود. بر همین اساس، سازمان بهداشت جهانی (WHO) افراد را به پرهیز از تماس نزدیک با هر کسی که تب، سرفه یا سایر علائم تنفسی دارد، توصیه می‌کند. این بدان معناست که باید دستکم یک متر از فرد بیماری که این علائم را دارد، فاصله گرفته و از دست دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن این افراد خودداری کنید. اگرچه احتمال انتقال کرونا از طریق چشم‌ها هنوز به طور کامل بررسی نشده است اما گوانگفا وانگ از اعضای هیات تخصصی ذات الریه در چین، معتقد است که در حین معاینه بیماران از این راه آلوده شده است. گروهی از چشم پزشکان نیز در نامه‌ای به هفته‌نامه‌ پزشکی لانست از فرضیه وی پشتیبانی کردند. مطالعات پیشین نشان داده است که بافت معروف به ملتحمه که پشت پلک‌ها و قسمت جلوی صلبیه (سفیدی چشم) را می‌پوشاند، دروازه ای برای ورود عفونت‌ها است. این چشم پزشکان در نامه خود از همکارانشان خواستند تا به هنگام معاینه موارد مشکوک به کرونا از عینک محافظ استفاده کنند. ذرات ریز هواویز افراد به هنگام عطسه، سرفه یا حتی نفس کشیدن، ذراتی را به اطراف پخش می‌کنند که آنقدر کوچکند که به جای اینکه به سمت زمین بیفتند، تا مدتی در هوا معلق می‌مانند. از آنجایی که امکان استنشاق این ذرات توسط دیگر افراد حاضر در محیط وجود دارد، وقتی یک ویروس همراه آن‌ها باشد، احتمال این که افراد را آلوده کند بیشتر است. مطالعات بیشتری لازم است تا تایید شود که آیا این فرضیه در مورد انتقال ویروس کووید-۱۹ نیز صدق می‌کند یا نه. به گفته بنیامین کاولینگ استاد بهداشت عمومی دانشگاه هنگ کنگ، اگر اینطور باشد، کارکنان بخش بهداشت که با افراد آلوده در تعامل و تماس هستند، باید اقدامات احتیاطی که در درمان سایر بیماری‌های عفونی که از این طریق منتقل می‌شوند، مثل سل را در این مورد نیز اتخاذ کنند. با این حال کاولینگ معتقد است حتی اگر این راه اصلی انتقال کرونا باشد، ماسک‌های تنفسی در جلوگیری از آن تاثیر چندانی ندارند. سردرگمی و نگرانی‌ها در مورد شیوع این ویروس مرگبار باعث بروز کمبود تجهیزات بهداشتی از ماسک‌های تنفسی و دستکش‌های جراحی گرفته تا ضدعفونی کننده‌های دست در جهان شده است. مدفوع یکی دیگر از راه‌های احتمالی انتقال کرونا این است که افراد آلوده پس از دفع مدفوع دست‌های خود را به خوبی نشسته و با این دست‌های آلوده سطوحی که افراد سالم با آن‌ها تماس دارند را لمس کنند یا برای آن‌ها غذا تهیه کنند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این مورد یکی از عوامل مهم و کمتر شناخته شده انتقال این ویروس تنفسی است. این فرضیه همچنین چگونگی شیوع کرونا بین صدها مسافر و خدمه کشتی‌های کروز را نیز توضیح می‌دهد. به گفته جان نیکولز از اساتید پاتولوژی دانشگاه هنگ کنگ، اگر اینطور باشد، شست و شوی مرتب دست‌ها و ضدعفونی کردن سرویس‌های بهداشتی و مکان‌های مخصوص تهیه و سرو غذا می‌تواند از مجهز کردن افراد به ماسک‌های صورت در کند کردن روند انتشار و شیوع این ویروس موثرتر باشد. به گفته وی، در این مورد ماسک‌ها می‌توانند مفید باشند زیرا مانع از آن می‌شوند تا افراد انگشتان آلوده خود را به دهان ببرند. ناقل‌های بی‌جان آب، مواد غذایی و ناقل‌های بی‌جان -اشیایی چون لباس یا وسایل منزل- ممکن است منبع عفونت باشند، به ویژه اگر به ترشحات تنفسی یا مدفوع فرد مبتلا آلوده شده باشند. مقامات بهداشت چین متوجه این خطر شده و از همین رو شهروندان خود را به نوشیدن آب جوشانده شده، پرهیز از خوردن غذای خام، شستن مکرر دستها، ضدعفونی کردن سرویس‌های بهداشتی و جلوگیری از آلوده شدن آب و مواد غذایی توسط مبتلایان، توصیه می‌کنند. بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است. این ویروس همچنین هزاران نفر را در ۲۷ کشور دیگر مبتلا کرده است. تاکنون ۱۴ نفر در خارج از چین جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. به گفته مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، ویروس کرونا تاکنون ۱۸ مورد قطعی مبتلا در کشور داشته که چهار نفر آنان جان خود را از دست داده‌اند. در لبنان نیز یک مورد ابتلا و ۲ مورد مشکوک شناسایی شده‌اند.

more_vert آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود؟

ادامه مطلب

closeآیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود؟

ییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود؟ گفت: هنوز ثابت نشده که ویروس کرونا می‌تواند از راه هوا منتقل شود. دکتر سید محمد جزایری استاد ویروس شناسی پزشکی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: آن چیزی که این انتقال را از هوا متبادر می‌کند، وجود قطرات تنفسی آلوده در هوا است. در حقیقت قطرات حاوی ویروس به عنوان وسیله نقلیه بیولوژیک باعث این انتقال می‌گردند ولی خود هوا به تنهایی سبب انتقال ویروس نمی شود. البته این مطلب در حد فرضیه است و در آینده شاید روش‌های دیگری نیز رد یا مطرح شوند. وی ادامه داد: پرتاب قطرات عطسه و سرفه از سوی فرد بیمار سبب آلودگی محیط اطراف شده و از این طریق افرادی که در آن محیط حضور دارند، می توانند در معرض آسیب قرار گیرند. قطرات تنفسی مهمترین راه انتقال بیماری کرونا است وی در پاسخ به این سوال که مهمترین راه انتقال بیماری کرونا چیست؟ گفت: مهمترین راه انتقال این بیماری از راه قطرات تنفسی است. جزایری، راه مهم دیگر انتقال بیماری را از طریق سطوح اعلام کرد و گفت: مردم از این طریق هم می‌توانند دچار بیماری شوند. اگر دست، لباس یا چیز دیگری به سطوح آلوده تماس داشته باشد، ویروس می تواند روی آن‌ها زنده بماند و محیط اطراف را آلوده کند. این ویروس شناس، در پاسخ به این سوال که ویروس چه مدت بر روی سطوح زنده می‌ماند، گفت: ویروس بین چند ساعت تا ۹ روز بر روی سطوح می‌تواند زنده بماند، اما حد متوسط این موضوع بین ۴ تا ۵ روز است. اینکه ویروس بتواند واقعا ۹ روز روی سطوح باقی بماند نیاز به وجود شرایط ایده آلی دارد که همیشه برای این ویروس فراهم نمی باشد. مواد شوینده طی یک تا پنج دقیقه ویروس کرونا را از بین می برند وی با اشاره به اینکه این ویروس پوشینه‌ای دارد که از سلول های انسانی می‌گیرد، لذا به مواد شوینده و ضدعفونی کننده‌های عادی حساس می‌باشد، گفت: مواد شوینده، الکل و مواد سفید کننده ظرف یک تا پنج دقیقه ویروس کرونا را از بین می برند. جزایری با اشاره به اینکه برخی ویروس های دیگر در دنیا، بسیار مقاومتر از این ویروس جدید هستند، گفت: از بین رفتن ویروس کرونا با این کیفیت و با موارد ساده ضد عفونی کننده جای خوشحالی دارد. علت شیوع بیماری کرونا در مردان، هنوز مشخص نشده است وی با اشاره به اینکه هنوز علت این که چرا بیماری کرونا در جنس مرد شایع‌تر می‌باشد، مشخص نشده است؛ افزود: علت افزایش بیماری در مردان هنوز در هاله ای از ابهام است، ممکن است به دلیل هورمونی، ژنتیکی یا صرفا فقط حضور بیشتر مردان در محیط های اجتماعی و مواجهه بیشتر آن‌ها با ویروس باشد. جزایری گفت: علت شیوع کرونا در مردان هنوز معلوم نیست. اینکه زنان و کودکان قدری مقاوم هستند از نظر آماری و اصول همه گیر شناسی تا حدی اثبات شده و احتمال دارد بستگی به فاکتورهای ژنتیک و ایمنی در این ۲ گروه باشد که تا حدی آن‌ها را مقاوم می‌سازد. رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران افزود: این موضوع در حال حاضر براساس شواهد مطرح است. شواهد قوی علمی برای توجیه اختلاف بیماری در جنس‌های مختلف هنوز پیدا نشده است. وی ادامه داد: تئوری که در این زمینه در مورد کودکان وجود دارد، برمی‌گردد به تمایل اتصال این ویروس به گیرنده‌های سلول‌های تنفسی و میزان بیان نسبتا پایین این گیرنده‌های ویروس در کودکان. جزایری تاکید کرد: غیر از موارد ضروری افراد باید از رفت و آمدهای مکرر دوری کنند. بهترین راه کنترل این ویروس اجتناب از تماس با آن است. نه اینکه راه های تماس را باز گذارده و از راه‌های ثانوی مانند مواد و شوینده ها برای از بین بردن ویروس استفاده گردد. چینی‌ها برای کنترل مردم و پیشگیری از تماس‌های بی‌مورد، راه قرنطینه را برگزیدند. واقعا معلوم نیست در جامعه ایرانی اتخاذ این روش چقدر عملی بوده و معلوم هم نیست کشورهای دیگر در دنیا و حتی کشورهای پیشرفته از این روش استفاده نمایند.

more_vert ویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح باقی می‌ماند؟

ادامه مطلب

closeویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح باقی می‌ماند؟

 با تکیه بر شباهت موجود میان کروناویروس‌های کووید-۱۹ و سارس، محققان در یک مطالعه جدید تخمین زدند که این ویروس تنفسی مرگبار بین ۵ دقیقه تا ۹ روز روی سطوح بی‌جان زنده می‌ماند و می‌تواند افراد سالم را آلوده کند. نگرانی‌های جامعه بین‌الملل در مورد اینکه ویروس کرونا تا چه مدت بر روی سطوح زنده می‌ماند، افزایش یافته است تا جایی که بانک مرکزی چین در تلاش برای مهار این ویروس دستورالعمل‌های جدیدی را برای ضدعفونی و در صورت لزوم امحای اسکناس‌ها در این کشور تبیین کرده است که در طول روز بارها و بارها بین مردم دست به دست می‌شوند. دقیقاً مشخص نیست که این کروناویروس جدید (کووید ۱۹) تا چه مدت می‌تواند روی سطوح و اشیایی که پتانسیل آلوده کردن افراد را دارند، باقی بماند. اما برخی محققان با مطالعه رفتار سایر کروناویروس‌ها به سرنخ‌هایی در این باره دست پیدا کرده‌اند. کروناویروس‌ها گروه بزرگی از ویروس‌های رایج بین حیوانات هستند. به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، در موارد نادر این ویروس‌ها می‌توانند از حیوانات به انسان‌ منتقل شوند.مقامات بهداشتی هنوز به طور قطع نمی‌دانند که کدام حیوان باعث ظهور کووید-۱۹ در ووهان چین شد. اما تحقیقات بر روی کروناویروس‌های پیشین حاکی از آن است که افراد پس از تماس با شترها به ویروس مرس یا سندرُم تنفسی خاورمیانه آلوده شدند و نوعی از گربه‌ها آغازگر شیوع ویروس سارس یا سندرُم تنفسی حاد بودند. براساس نتایج تحقیقاتی که اوایل ماه جاری میلادی در نشریه Hospital Infection منتشر شد، این کروناویروس‌ها تا ۹ روز بر روی سطوح بی‌جان از جمله سطوح فلزی، شیشه‌ای و پلاستیکی ضدعفونی نشده باقی می‌مانند. به استناد نتایج این مطالعه، تمیز کردن این سطوح با شوینده‌ها و محصولات ضدعفونی کننده‌ رایج خانگی می‌تواند تغییر ایجاد کند. این کروناویروس‌ها را می‌توان با اتانول ۶۲ تا ۷۱ درصد، هیدروژن پراکسید ۰.۵ درصد، آب ژاول ۰.۱ درصد و یا سفید کننده در عرض یک دقیقه به طور مؤثر غیرفعال کرد. این مطالعه جدید شامل تجزیه و تحلیل ۲۲ مطالعه قبلی منتشر شده در مورد کروناویروس‌ها بود که محققان امیدوارند بتواند به شناخت بیشتر کروناویروس جدید کووید-۱۹ کمک کند. دکتر چارلز چیو از اساتید بیماری‌های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا و مدیر مرکز تشخیص و کشف ویروس USCF-Abbott در این باره می‌گوید: «با توجه به داده‌های در دسترس، من در درجه اول به اطلاعات موجود درباره کروناویروس سارس که در بین کروناویروس‌های آزمایش شده با ۸۰ درصد شباهت نزدیکترین نمونه به کووید-۱۹ بود، تکیه می‌کنم. در مورد سارس، محدوده زمان زنده ماندن ویروس روی سطوح بین کمتر از پنج دقیقه تا ۹ روز بود. با این حال به دلیل تفاوت‌های موجود و همچنین اطلاعات محدودی که در مورد کروناویروس جدید وجود دارد، نمی‌توان با اطمینان کامل این داده‌ها را به ویروس مرگباری که تاکنون جان هزاران نفر را گرفته است، تعمیم داد. برای تعیین زمان دقیقی که ویروس کووید-۱۹ روی سطوح بی جان باقی می‌ماند، به تحقیقات بیشتر بر روی این نوع کروناویروس نیاز است. کووید-۱۹ که اولین بار در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد، تاکنون ۷۸,۷۷۳ نفر را آلوده کرده و ۲,۴۶۲ تن را به کام مرگ کشانده است.

more_vert رسیدن به آرامش بدون دارو

ادامه مطلب

closeرسیدن به آرامش بدون دارو

«سرِخود داروی آرام بخش مصرف می کنه! من واقعا نگرانشم» آیا شما هم نگران این گروه از اشخاص هستید؟ حتما در میان بستگان و دوستان شما هم اشخاصی هستند که به جای به کار بردن روش های بدون دارو برای رسیدن به آرامش، از داروهای آرامش بخش بدون تجویز پزشک استفاده می کنند. جالب است بدانید که این وضعیت تنها در کشور ما و مختص به هم میهنان ما نیست. حتی در آمریکا هم براساس آمار موسسه ملی سوءاستفاده از دارو در سال 2010 تقریبا 16 میلیون آمریکایی به دلایل غیرپزشکی دارو مصرف کرده اند که یکی از داروهایی که این اشخاص استفاده کرده اند، داروهای بنزودیازپینی Bezodiazepines بوده که برای رسیدن به آرامش مصرف شده است. این درحالی است که راه های بهتری برای رسیدن به آرامش بدون استفاده از دارو وجود دارد که کیفیت زندگی را بهبود می بخشد، علائم استرس را کاهش می دهد و کمک می کند تا با مشکل های عاطفی یا سلامت مقابله کنیم. به کار بردن تکنیک های آرامش بهتر از استفاده از دارو است؛ چرا که تکنیک های آرامش، استرس را در بدنتان کاهش می دهند؛ چون این تکنیک ها: ضربان قلب و تنفس شما را آرام می کنند.جریان خون را به عضلات شما بهبود می بخشند.تنش را کاهش می دهند.احساس های منفی مانند عصبانیت یا گیجی را کاهش می دهند.تمرکز را افزایش می دهند.حواس شما را از مشکل ها پرت می کنند. چند تکنیک ساده برای این که با تکنیک های آرامش آشنا شوید، مطالب ذیل را مطالعه کنید: آرامش اتوژنیک یا تصویرسازی ذهنی این تکنیک از تصاویر بصری و آگاهی بدنی استفاده می کند. در این روش شما تصور می کنید در محیطی آرام مانند یک باغ هستید و لغت ها و جمله های آرامش بخش را با خود مداوم تکرار می کنید. به این ترتیب ضربان قلب و تنفس شما آرام می شود. یا می توانید تصور کنید که در کنار ساحل قدم می زنید و آفتاب به پوست شما می تابد. حتی می توانید صدای امواج و شن هایی را که به پاهایتان می چسبد، حس کنید. آرامش جلورونده این تکنیک روی عضله ها تمرکز دارد و شامل دو مرحله می شود. ابتدا در سطحی هموار دراز بکشید. ماهیچه ها را به مدت 5 ثانیه فشرده کنید. سپس به مدت حداقل 30 ثانیه آن ها را رها کنید. این کار را برای تمام عضلات بدن از سر تا نوک انگشتان پا اتخاذ کنید. تنفس عمیق روی یک صندلی راحت بنشینید و چشم هایتان را ببندید، نفس عمیق بکشید. سپس عمل بازدم را انجام دهید و این عمل را چند بار تکرار کنید. ورزش حتما ورزش کنید. حتی یک پیاده روی ساده به مدت 30 تا 45 دقیقه هم می تواند باعث آرامش شما شود. منبع: هفته نامه زندگی مثبت

more_vert خوابیدن دَمَر موجب بهبود تنفس مبتلایان به کرونا می‌شود

ادامه مطلب

closeخوابیدن دَمَر موجب بهبود تنفس مبتلایان به کرونا می‌شود

یک گروه از محققان بین‌المللی با مطالعه روی بیماران مبتلا به کرونا دریافتند خوابیدن دمرو (lying face down) به گونه‌ای که صورت بیمار رو به زمین قرار گیرد، موجب بهبود عملکرد ریه‌ها می‌شود. به گزارش روز پنجشنبه پایگاه مدیکال اکسپرس، این تحقیقات در طول یک هفته و در بیمارستان جینیینتان واقع در ووهان چین روی ۱۲ بیمار دارای علایم شدید کرونا انجام گرفت. تمام این بیماران در بخش ICU بستری بودند و از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌کردند.به گفته محققان این اولین بار است که رفتار ریه افراد مبتلا به کرونا در رابطه با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی و فشار مثبت روی ریه‌ها مورد بررسی و مطالع قرار می‌گیرد. بر اساس این تحقیقات برخی از بیماران نسبت به فشار مکانیکی مثبت وارد شده به ریه توسط دستگاه تنفس مصنوعی واکنش نشان نمی‌دهند و با تغییر وضعیت دراز کشیدن در تخت به‌گونه‌ای که صورت شخص روبه پایین باشد، ریه‌ها واکنش بهتری دارند. محققان در این آزمایش، به مدت ۲۴ ساعت بیماران را در وضعیتی قرار دادند که صورت آن‌ها رو به پایین بوده و حداقل اکسیژن‌رسانی به جریان خون آن‌ها انجام می گرفت. در این مدت جریان اکسیژن،‌ حجم ریه و فشار مسیرهای تنفسی اندازه‌گیری شد.به گفته محققان، با وجود این که تعداد بیماران مورد آزمایش در این تحقیقات اندک بوده است، نتایج به دست آمده نشان می‌دهد ریه برخی از بیماران قابلیت باز شدن در اثر دریافت فشار مثبت را ندارد و ایجاد چنین فشاری در ریه با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی اثرات غیرقابل جبرانی بر آن‌ها دارد. در حالی که خوابیدن رو به پایین (دمرو) می‌تواند موجب افزایش ظرفیت تنفسی شخص شود.به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است.

more_vert شوینده‌ها و ابتلا به آسم در کودکان

ادامه مطلب

closeشوینده‌ها و ابتلا به آسم در کودکان

بر اساس نتایج یک تحقیق که به تازگی انجام شده است، قرار گرفتن کودکان کم سن و سال در معرض محصولاتی که برای تمیز کردن خانه استفاده می‌شوند، موجب ابتلاء به آسم و خس خس سینه در آن‌ها می‌شود. به گزارش پایگاه اینترنتی یورک الرت، محققان دانشکده علوم بهداشتی دانشگاه «سیمون فریزر» (SFU) می‌گویند: بیشتر شواهدی که آسم را با استفاده از محصولات پاکیزه کننده ارتباط می‌دهد در مورد بزرگسالان انجام شده است اما در این مطالعه جدید کودکان مورد مطالعه قرار گرفته اند؛ کودکان معمولا ۸۰ تا ۹۰ درصد از اوقات خود را در خانه سپری می‌کنند و به دلیل میزان تنفس بالاتر و تماس مرتب با سطوح خانگی، ریه ها و پوست آن‌ها نسبت به قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی آسیب پذیرترند. محققان داده‌های مربوط به پرسشنامه‌های تکمیل شده توسط والدین دو هزار و ۲۲ کودک را که در مطالعه کوهورت نوزادان سالم کانادا (CHILD) شرکت کرده بودند، بررسی کردند. این کودکان از بدو تولد تا سه یا چهار ماهگی در معرض محصولات پاکیزه کننده خانه قرار گرفته بودند. محققان این کودکان را تا سه سالگی مورد ارزیابی قرار دادند تا مشخص شود که آیا آن‌ها به آسم و خس خس سینه مبتلا شده اند یا خیر. این مطالعه نشان داد که مواد شیمیایی موجود در محصولات تمیز کننده با تحریک مسیرهای التهابی سیستم ایمنی بدن، به مجاری تنفسی آسیب وارد کرده و منجر به ابتلا به آسم و خس خس سینه در این کودکان در سه سالگی شده بود. البته نوسان میکروبیوم نوزاد نیز ممکن است در این زمینه نقش داشته باشد. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که قرار گرفتن نوزاد در معرض مواد شیمیایی محصولات پاک کننده خانه با ابتلاء به بیماری‌های راه های تنفسی ارتباط دارد؛ این مطالعه عادات نظافت خانگی را به عنوان یک منطقه بالقوه برای مداخله به منظور پیشگیری از ابتلای کودکان به آسم مشخص می سازد. محققان تاکید کردند که خواندن برچسب های موجود بر محصولات شوینده و انتخاب مواردی که اسپری نمی‌شوند و یا حاوی ترکیبات آلی فرار نیستند، در به حداقل رساندن میزان قرار گرفتن کودکان در معرض این مواد و متعادل کردن خطر ابتلاء به آسم ناشی از استفاده از محصولات تمیز کننده کمک می‌کند.

more_vert جزوه آموزشی معادلات ساختاری

ادامه مطلب

closeجزوه آموزشی معادلات ساختاری

جزوه آموزشی معادلات ساختاری دکتر میر مهرداد پیدایی و دکتر نازنین پیله وری، مباحث آماری از جمله همبستگی-رگرسیون، تحلیل عاملی تاییدی و آشنایی با نرم افزار smart-PLS را با زبانی ساده ارائه می‌دهد. یکی از قوی‌ترین و مناسب‌ترین روش‌های تجزیه و تحلیل در تحقیقات علوم رفتاری و علوم اجتماعی تجزیه و تحلیل چند متغیره است. مدل‌سازی مسیری - ساختاری (رویکرد مبتنی بر واریانس) و مدل معادلات ساختاری (رویکرد مبتنی بر کوواریانس) یکی از اصولی‌ترین روش‌های تجزیه و تحلیل ساختارهای داده‌های پیچیده و چند متغیره است که ویژگی اصلی آن‌ها، تجزیه و تحلیل همزمان چندین متغیر مستقل و وابسته می‌باشد. رویکرد حداقل مربعات جزیی به عنوان دومین نسل روش‌های مدل‌سازی معادلات ساختاری، افق‌های جدیدی را بر روی محققان علوم رفتاری گشود. این رویکرد باتوجه به مزایای خاص خود، رویکرد مناسبی برای پژوهشگران به نظر می‌رسد. تکنیک‌های نسل اول مانند رویکردهای مبتنی بر رگرسیون (رگرسیون چندگانه، تحلیل تشخیصی، رگرسیسون لجستیک) و تحلیل عاملی بیشتر در گذشته توسط بسیاری از محققان مورد استفاده قرار گرفته است که وجود محدودیت‌هایی در آن بسیاری از محققان را به سوی تکنیک‌های جدیدتری مانند تکنیک‌های معادلات ساختاری سوق داده است.