جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert مقاله بررسی اثرات افزایش قیمت کالاهای اساسی بر رفاه خانوارهای شهری کشور

ادامه مطلب

closeمقاله بررسی اثرات افزایش قیمت کالاهای اساسی بر رفاه خانوارهای شهری کشور

مقاله علمی و پژوهشی " بررسی اثرات افزایش قیمت کالاهای اساسی بر رفاه خانوارهای شهری کشور" مقاله ای است در 27صفحه و با 27 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اقتصاد و الگو سازی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  یارانه؛ تغییرات جبرانی؛ تغییرات معادل؛ درآمد معادل؛ خانوارهای شهری؛ کالاهای اساسی پرداخته شده است چکیده مقاله در این مقاله، با استفاده از روش‌های اقتصاد خرد به بررسی تأثیر افزایش قیمت کالاهای اساسی (نان، گوشت، لبنیات، روغن، قند و شکر و سایر خوراکی‌ها) بر رفاه خانوارها پرداخته شده و به کمک داده‌های طرح هزینه و درآمد خانوارهای شهری طی سال‌های 1387-1376 تقاضای گروه‌های کالایی خوراکی با استفاده از سیستم مخارج خطی (LES) تخمین زده شده و با استفاده از تغییرات جبرانی (CV) و تغییرات معادل (EV) اثرات تغییر قیمت گروه‌های کالایی مورد بررسی بر رفاه خانوارها مورد سنجش قرار گرفته است.  نتایج مطالعه نشان می¬دهد که خط فقر خوراکی سال 1387 خانوارهای شهری کشور برابر 10507959 ریال بود. یافته¬ها نشان می¬دهد که گروه نان و روغن کمترین کشش درآمدی کمتر از یک  و گروه سایر خوراکی‌ها و انواع گوشت دارای بیشترین کشش مخارجی بالاتر از یک می-باشند. میزان تغییرات جبرانی و تغییرات معادل برآورد شده برای تغییرات قیمتی مخارج خوراکی سال 1386 خانوار به ترتیب معادل 3241070 و 3228700 ریال است که 8/17 و 7/17 درصد از کل مخارج خوراکی خانوارهای شهری را تشکیل می¬دهد. عنوان مقاله [English] The Welfare Effect of Subsidy Elimination in Basic Goods چکیده [English] Subsidy payment is important for both decision makers and Economic authorities. The subsidy payment for bread and other basic goods (meat, oil, sugar, dairy product and other foods) have the main share in whole subsidies, and revising subsidy system is necessary. This paper evaluates the effect of subsidy elimination in basic goods. In this survey, the researchers estimate food subsistence level by using Linear Expenditure system. This study used household data from Statistics Center of Iran during 1997-2008 period. In this survey, the researchers first estimated demand for basic goods and then calculated price and income elasticity and finally calculated Compensation Variations and Equivalent Variations for urban households. Results show that food subsistence level for Iranian household in 2008 is 10507959 rails. Furthermore, based on the calculated Compensation Variations and Equivalent Variations of food groups in 2007, food price changes respectively have 17.8 and 17.7 percent of food expenditure. کلیدواژه‌ها [English] Subsidy, Compensation Variations, Equivalent Variations, Equivalent income, urban Households دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب فرهنگ تطبیقی انگلیسی به فارسی واژگان و عبارات علوم سیاسی

ادامه مطلب

closeکتاب فرهنگ تطبیقی انگلیسی به فارسی واژگان و عبارات علوم سیاسی

این اثر یک فرهنگ تخصصی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است که به شیوه‌ای تطبیقی، نزدیک به 18/000 سرمدخل، حدود 26/000 مدخل شامل واژگان و عبارات را با بیش از 34/000 ارجاع به بیش از 120 منبع معتبر فرهنگ لغت و کتاب ترجمه، گردآوری کرده و در کنار واژگان پیشنهادی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در اختیار نویسندگان و مترجمان متخصص این رشته قرار داده است. این واژگان به ترتیب حروف الفبای انگلیسی هر سرمدخل، سپس مدخل معادل و آنگاه مدخل منبع هر معادل مرتب شده است. روش کار با این فرهنگ تطبیقی نیز با کمی تأمل، بسیار ساده خواهد بود. این فرهنگ گر چه از نظر شکلی با بسیاری از فرهنگ‌ها و اصطلاح‌نامه‌های رایج شباهت دارد تا سرعت مطالعه و دستیابی به معادل‌ها افزوده گردد اما نوآوری چشم‌گیر آن در بخش تطبیقی آن است بدین معنی که برای هر واژه انگلیسی به تعداد دفعات معادل‌یابی در منابع فرهنگ‌های تخصّصی علوم سیاسی و ترجمه آثار مترجمان برجسته ارائه کننده این معادل‌ها، ارجاع و استناد دقیق به‌صورت مختصر در درون متن صورت گرفته است و خواننده در یک نگاه می‌تواند با این یکسانی یا تفاوت معادل‌ها آشنا شود. این منابع در زمینه‌های مختلف اندیشه‌های سیاسی، مطالعات منطقه‌ای، حقوق و سازمان‌های بین‌المللی و دیپلماسی و روابط خارجی هستند و به‌طور کامل در بخش منابع معرّفی شده‌اند. این منابع عمدتا از سوی انتشارات دانشگاهی و مؤسسات پژوهشی و انتشاراتی بزرگ دولتی و غیر دولتی مثل دانشگاه تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی‌ وزارت امور خارجه و نشر قومس به‌چاپ رسیده‌اند. برخی از این منابع همچون «فرهنگ اصطلاحات سیاسی» نوشته آیینه‌وند و «فرهنگ روابط بین‌الملل»‌ نوشته پستا، خود یک فرهنگ مستقل بودند که همه واژگان آنها بدون استثناء در این فرهنگ تطبیقی آمده است و برخی دیگر از منابع به تشخیص نویسنده یا مترجم برخی از واژگان اهمیت معادل‌یابی داشته‌اند که در پاورقی یا درون متن منابع آمده بود که تنها همین موارد مورد استناد قرار گرفته است. در این فرهنگ تطبیقی که در زمره آثار گردآوری می‌باشد تلاشی برای ارائه معادل یا ترجیح معادل ویژه‌ای از سوی گردآورنده نشده است. نهایت تلاش گردآورنده بر رعایت امانت و انتقال پیشنهادهای استاد، نویسندگان و مترجمان سرشناس به نگارش درآمده قرار گرفته است. اما همین تلاش اندک، مزیت بزرگی را فراهم کرده و خوانندگان می‌توانند با مشاهده میزان فراوانی یک معادل به نتایج آماری جالبی دست یابند. در این فرهنگ تطبیقی می‌توان بیشترین و کمترین فراوانی کاربردی واژگان و معادل آنها را نسبت به دیگری بدست آورد؛ مثلا بیشترین تکرار معادل برای چهار واژه state ،approach ،power ،government مورد توجّه مترجمان و فرهنگ نویسان قرار گرفته است.

more_vert کتاب ترجمه کتاب زبان تخصصی رشته مدیریت دولتی

ادامه مطلب

closeکتاب ترجمه کتاب زبان تخصصی رشته مدیریت دولتی

کتاب ترجمه کتاب زبان تخصصی رشته مدیریت دولتی مقطع کارشناسی ارشد (پیام نور)، به تالیف شهربانو ثمربخش تهرانی و طاهره فیضی، راهنمایی است جهت ترجمه کتاب زبان تخصصی در رشته مدیریت دولتی، که برای دانشجویان دانشگاه پیام نور مقطع کارشناسی ارشد تدوین شده است. در ترجمه متون اصلی کوشش شده تا نهایت امانت در ترجمه رعایت شده و ترجمه‌ها منطبق با متن اصلی باشند. در ارائه معادل‌های واژه‌ها، مرتبط‌ترین معادل‌های فارسی با توجه به متن کتاب و مثال‌های داده شده انتخاب شده است. تلاش شده تا ترجمه نسبتاً تحت‌اللفظی ارائه شود تا دانشجویان بتوانند معانی واژه‌ها و اصصطلاحات را در متن ترجمه شده به آسانی دنبال کنند. کتاب ترجمه کتاب زبان تخصصی رشته مدیریت دولتی، می‌تواند راهنمای مفیدی برای آن دسته از دانشجویانی باشد که به هر دلیل قادر به حضور در کلاس نیستند. این کتاب به صورت دوزبانه انگلیسی - فارسی است.

more_vert کتاب فرهنگ دو زبانه اصطلاحات و ضرب المثل‌های انگلیسی - فارسی

ادامه مطلب

closeکتاب فرهنگ دو زبانه اصطلاحات و ضرب المثل‌های انگلیسی - فارسی

کتاب فرهنگ دو زبانه اصطلاحات و ضرب المثل‌های انگلیسی - فارسی نوشته‌ی طیبه موسوی میانگاه، متشکل از بیش از 14 هزار جفت اصطلاح و ضرب المثل انگلیسی و فارسی است که طی سال‌ها از منابع مختلف گردآوری شده. (فایل کتاب در تاریخ 1398/09/19 به‌روز رسانی شده است.) طیبه موسوی این کتاب را به گونه‌ای به تالیف در‌آورده که مورد استفاده دانشجویان رشته زبان انگلیسی به ویژه مترجمی و کسانی که به هر نحوی با امر ترجمه سر و کار دارند قرار گیرد. اصطلاحات به کار رفته در این کتاب به دلیل تعداد بسیار زیاد، تنها به صورت الفبایی تنظیم شده‌ و از آنجا که هر اصطلاح ممکن است به یک یا چند موضوع مرتبط باشد، امکان تنظیم مدخل‌ها به صورت موضوعی فضای بیش از حد را می‌طلبد و لذا از این گزینه در این کتاب صرف نظر شده است. لازم به ذکر است که هر کجا یک اصطلاح یا ضرب المثل زبان فارسی بیش از یک معادل انگلیسی داشته است یا برعکس اگر برای یک اصطلاح یا ضرب المثل انگلیسی بیش از یک معادل فارسی پیشنهاد شده است هر کدام از این اصطلاحات یا ضرب المثل‌ها به صورت مدخل جداگانه آورده شده‌اند. در بخشی از کتاب فرهنگ دو زبانه اصطلاحات و ضرب المثل‌های انگلیسی - فارسی می‌خوانیم: You've had your chips به آخر خط رسیده‌ای You've hit it زدی تو خال درست حدس زدن You've hit it on the nose درست زدی وسط خال Yu don’t have the ghost of a chance ذره‌ای شانس نداری

more_vert کتاب روزآموز اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های کاربردی زبان انگلیسی

ادامه مطلب

closeکتاب روزآموز اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های کاربردی زبان انگلیسی

کتاب روزآموز اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های کاربردی زبان انگلیسی نوشته‌ی فریدون فریدونی، مبتنی بر طرح و روش جدید "روزآموز" 365، مجموعه‌ای از اصطلاح‌ها و ضرب‌المثل‌های انگلیسی و معادل‌های دقیق فارسی آن‌ها است که در محاورات و مکاتبات عمومی و روزمره انگلیسی زبانان از کاربرد و بسامد بسیار بالایی برخوردارند. اصطلاحات و ضرب‌المثل‌ها از عناصر بسیار مهم در پروسه زبان‌آموزی خارجی به شمار می‌آیند که یادگیری و به‌ کارگیری‌ آن‌ها توسط زبان‌آموز، هم زبان او را زیبا کرده و غنا می‌بخشد و هم نشان از تسلط و تکمیل فرآیند زبان‌آموزی دارد. این عبارات زیبای زبان علاوه بر نقش آفرینی در آموزش زبان، خود نیز موضوعاتی آموزشی و فرهنگی اجتماعی‌اند که هر کدام در دل کوچک خود گنجینه‌ای بسیار بزرگ از تجربیات ارزشمند اجداد و نسل‌های فرهیخته پیشینمان نهان کرده که قطعا زندگی‌های فراگیران را غنا و ارتقاء خواهد بخشید. در این کتاب ابتکاری متفاوت، 365 اصطلاح و ضرب‌المثل بسیار کاربردی و پر بسامد در میان انگلیسی زبانان، به ترتیب حروف الفباء انگلیسی آموزش داده می‌شود که برای هر یک، معادل دقیق فارسی آن‌ها در قسمت «جواب» آورده شده است تا بدین وسیله ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات فارسی نیز آموزشی ناخودآگاه و غیر‌مستقیم یابند. مطابق هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی خاص روش روزآموز این اثر در 365 روز 25 دقیقه‌ای (آن هم در زمان‌های پرت و مرده روزانه) شما را به نتیجه قطعی و تضمینی خواهد رساند.

more_vert کتاب کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) در تغییر اقلیم

ادامه مطلب

closeکتاب کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) در تغییر اقلیم

بررسی و پیش بینی تغییرات اقلیمی امروزه جزء مباحث مهم علمی و مورد علاقه بسیاری از محققان و دانشمندان دنیا می باشد که پروژه های علمی زیادی در مقیاس های منطقه ای، ملی و جهانی در سازمان ها و دانشگاه ها تعریف و تصویب می شود. علت این امروز وابستگی زیاد زندگی بشر و آینده آن به اقلیم و تغییرات آن می باشد که در صورت عدم مدیریت صحیح در کوتاه مدت و بلند مدت تاثیرات مخرب و ویرانگری بر محیط زیست و زندگی بشر و موجودات وارد می سازد. در همین راستا می باید با استفاده از تکنولوژی ها و روش های علمی جدید و کارامد به نوعی بتوان این تغییرات را مدلسازی و پیش بینی کرد تا بتوان به طور مناسب برنامه آتی بشر را پایه گذاری نمود. یکی از این روش ها و تکنولوژی استفاده از دانش پایگاه اطلاعات مکانی یا به عبارتی سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS می باشد این علم با دراختیار داشتن نرم افزارها و تئوری های علمی و قوی می تواند لایه های اطلاعاتی متنوعی از پارامترها تهیه کند و روابط معناداری بین آنها تعریف سازد که متناسب با این لایه ها و روابط و با کمک دانش سایر علوم می توان به پیش بینی تغییرات اقدام کرد. فهرست مطالبفصل اول: تعریف GIS فصل دوم: کاربردهای GIS در تغییرات اقلیمی فصل سوم: نمونه ای از کاربرد GIS در تغییر اقلیم منابع

more_vert عقب‌نشینی گوگل از تغییرات در صفحه نتایج جستجو

ادامه مطلب

closeعقب‌نشینی گوگل از تغییرات در صفحه نتایج جستجو

در پی بازخوردهای منفی کاربران، گوگل از تغییراتی که هفته گذشته در طراحی صفحه نمایش نتایج در موتور جستجوی نسخه دسکتاپ خود ایجاد کرده بود، عقب‌نشینی کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی «انگجت»، تغییراتی که هفته گذشته گوگل در نسخه دسکتاپ موتور جستجوی خود اعمال کرد، با انتقاد کاربران روبه‌رو شد. این تغییرات نسبتاً جزئی بود و به موجب آن‌ فاوآیکن‌ (Favicon) شرکت‌ها در کنار پیش‌نمایش لینک آن‌ها نمایش داده می‌شد. فاوآیکن آیکن کوچکی است که معمولا در گوشه نوار آدرس، کنار نشانی‌های وب نمایش داده می‌شود که می‌تواند معرف لوگوی آن پایگاه یا محتویات صفحه موردنظر باشد. منتقدین معتقدند که این تغییرات باعث بی‌نظمی و بهم ریختگی رابط کاربری ساده و مرتب موتور جستجوی گوگل شده و تشخیص تبلیغات را از نتایج جستجو دشوار کرد. حال گوگل ظاهرا از این تغییرات عقب‌نشینی کرده است؛ این شرکت در توییتی اعلام کرد که قصد دارد «موقعیت‌های جدیدی را برای قرار دادن فاوآیکن‌ها امتحان کند». گوگل می‌گوید طی هفته‌های آتی، به آزمایش تغییرات ادامه می‌دهد. کاربران نسخه دسکتاپ گوگل در این مدت فاوآیکن‌ها را در موقعیت‌های مختلفی از صفحه نمایش نتایج مشاهده خواهند کرد. هنوز روشن نیست که گوگل چگونه می‌خواهد فاوآیکن‌ها را از تبلیغات متمایز کند. گوگل سال گذشته فاوآیکن‌ها را به نسخه موبایل موتور جستجوی خود اضافه کرد. هدف از این کار برجسته کردن منبع اطلاعات بود. به گفته گوگل این تغییرات در میان کاربران نسخه موبایل بازخورد خوبی داشت. این کمپانی می‌گوید آزمایش‌های اولیه تغییرات برای نسخه دسکتاپ نیز مثبت بوده است، اما این شرکت «همیشه بازخوردهای کاربرانش را مدنظر قرار می‌دهد». در واقع این طور به نظر می‌رسد که نارضایتی‌های کاربران از این تغییرات به گوش گوگل رسیده و این کمپانی به دنبال یافتن بهترین راه برای طراحی مجدد نسخه دسکتاپ موتور جستجوی خود است.

more_vert مقاله نسبت دین و ایدئولوژی؛ دین ایدئولوژیک، ایدئولوژی دینی

ادامه مطلب

closeمقاله نسبت دین و ایدئولوژی؛ دین ایدئولوژیک، ایدئولوژی دینی

مقاله علمی و پژوهشی " نسبت دین و ایدئولوژی؛ دین ایدئولوژیک، ایدئولوژی دینی" مقاله ای است در 22 صفحه و با 31 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اندیشه نوین دینی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  ایدئولوژی، دین ایدئولوژیک، ایدئولوژی دینی، شریعتی، فرهنگ پرداخته شده است چکیده مقاله ارزیابی نسبت دین با جهان‌بینی و ایدئولوژی از جمله مباحث جذاب و چالش‌زا در مطالعات دین‌شناختی است. این پژوهش، با رویکرد نظری و تحلیلی و با هدف پاسخ به این دست سؤالات که آیا ایدئولوژی همسان با دین است یا بخشی از آن، ایدئولوژی‌سازی دین، تعبیری رسا است یا مسامحی، دین ایدئولوژیک چه آثار و پیامدهایی دارد، و واکاوی آرای دکتر شریعتی در این عرصه تدوین یافته است. نوع تفسیر اندیشمندان مسلمان و غربی از ایدئولوژی و تلقی شریعتی از آن و میزان دوری و نزدیکی وی به تفسیر ایدئولوژی اسلامی، پیامدهای دین ایدئولوژیک و نقد و بررسی دیدگاه شریعتی در این زمینه از جمله مباحث این مقاله است. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که 1. دین، در یک اصطلاح، اعم از ایدئولوژی است؛ هرچند ممکن است جنبه ایدئولوژیک داشته باشد؛ 2. گاهی نیز دین، معادل ایدئولوژی نیست؛ نظیر دین غیرایدئولوژیک در تفسیر شریعتی که به صورت «نهاد» درآمده است؛ 3. ایدئولوژی لزوماً امری دینی نیست؛ نظیر مکتب مارکسیسم که ایدئولوژی غیردینی است؛ 4. هرچند دین، معادل ایدئولوژی نیست، رسالت ادیان توحیدی فحوای ایدئولوژیک داشته‌اند. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert تعریف استارت آپ

ادامه مطلب

closeتعریف استارت آپ

تعریف استارت آپ یا کسب و کار نوپا چیست؟ استارت آپ (به انگلیسی: Startup یا Start-up) را به فارسی به شرکت نوپا ترجمه کرده‌اند. اگر چه در تعریف استارت آپ بر این مسئله تاکیدی وجود ندارد که حتماً فعالیت آن در حوزه تکنولوژی یا فن آوری اطلاعات باشد، اما به دلیل اینکه بسیاری از استارت آپ ها در سالهای اخیر، حول این زمینه‌ها شکل گرفته‌اند، گاهی در تعریف استارت آپ به این مسئله هم اشاره می‌شود که استارت آپ باید در حوزه فن آوری‌های نوین فعال باشد. در اینجا چند تعریف استارت آپ را با هم مرور می‌کنیم: تعریف استارت آپ به عنوان یک واژه انگلیسی در دیکشنری وبستر استارت آپ یک کسب و کار جدید است (A New Business) (منبع) تعریف استارت آپ توسط مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا (USSBA) کسب و کاری که عموماً حول محور تکنولوژی شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد. (منبع) تعریف استارت آپ توسط استیو بلنک سازمانی که در جستجوی یک مدل کسب و کار که قابل تکرار و مقیاس پذیر باشد شکل گرفته است. (منبع) تعریف استارت آپ توسط اریک ریس استارت آپ یک نهاد انسانی است که برای ارائه یک محصول یا خدمت جدید در شرایطی که ابهام بالایی وجود دارد به وجود آمده است. ویژگی‌های استارت آپ کسب و کار نوپا مبتنی بر تکنولوژی های نوین استارت آپ مبتنی بر فن آوری اطلاعات کسب و کار نوپای خانگی کسب و کارهای نوپای آینده نگر کسب و کارهای نوپای ایجادکننده تحول در بازار (Disruptive) معادل فارسی استارت آپ چیست؟ در برخی وب‌سایت‌ها چنین ذکر شده که فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه‌ی کارآغازیان را به عنوان معادل فارسی واژه‌ی Startup برگزیده است. اما فرهنگستان چنین ادعایی را تکذیب کرده است به‌نظر می‌رسد که اگر استفاده‌ از واژه‌ی استارت آپ را مناسب نمی‌دانید، هم‌چنان یکی از بهترین گزینه‌ها برای توصیف شرکتهای استارت آپی، اصطلاح شرکت نوپا باشد. تعبیری که در ترجمه‌ی عنوان برخی از کتابهای مربوط به استارت آپ نیز به‌کار رفته است.

more_vert مقاله رتبه بندی مشتریان حقوقی بانک ها برحسب ریسک اعتباری به روش تحلیل پوششی داده‌ها

ادامه مطلب

closeمقاله رتبه بندی مشتریان حقوقی بانک ها برحسب ریسک اعتباری به روش تحلیل پوششی داده‌ها

مقاله علمی و پژوهشی " رتبه بندی مشتریان حقوقی بانک ها برحسب ریسک اعتباری به روش تحلیل پوششی داده‌ها : مطالعه موردی شعب بانک کشاورزی" مقاله ای است در 28 صفحه و با 22 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث چسب پرداخته شده است چکیده مقاله هدف اصلی این مقاله رتبه بندی مشتریان حقوقی بانک کشاورزی بر حسب ریسک اعتباری به روش تحلیل پوشش داده ها می باشد. در این مطالعه با استفاده از روش نمونه گیری خوشه-ای از مناطق شرق و غرب بانک کشاورزی استان تهران، 286 شرکت تسهیلات گیرنده مورد بررسی قرار گرفته و پس از خارج کردن داده های نامناسب تنها 75 شرکتی که با استفاده از عقد فروش اقساطی 24 ماهه با سررسید پایان اردیبهشت ماه 1384 تسهیلات دریافت کرده بودند، برای تجزیه و تحلیل نهایی مورد استفاده قرارگرفتند. درنهایت با استفاده از روش تحلیل پوششی داده ها، کارایی های فنی محاسبه و شرکت ها رتبه بندی شدند. نتایج به دست آمده نشان می‌دهندکه 15 شرکت (معادل 20 درصد شرکت های موردبررسی) روی مرزکارایی قرار داشته و کاملاً کارا قلمداد شده اند. همچنین میانگین کارایی فنی معادل 78 درصد بوده است به‌این معناکه درمجموع شرکت‌های موردبررسی، 22‌درصد بیش از میزان مورد نیاز، ورودی ها و عوامل تولید را مورد استفاده قرار داده و دارای سودآوری پایینی می باشند. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert نرم افزار اعمال تغییرات دلخواه بر روی تصاویر FXhome Photokey Pro

ادامه مطلب

closeنرم افزار اعمال تغییرات دلخواه بر روی تصاویر FXhome Photokey Pro

 نرم افزار اعمال تغییرات دلخواه بر روی تصاویر - FXhome Photokey Pro v8.1.18150.10231 x64 نرم افزار اعمال تغییرات دلخواه بر روی تصاویر ما برای علاقه مندان ویرایش عکس، نرم افزار PhotoKey را معرفی می کنیم به کمک این نرم افزار به راحتی و به صورت خودکار می توانید پس زمینه ی عکس هایتان را حذف نموده و هر عکس پس زمینه ی دلخواهی به آن بیافزایید. در این صورت شما صاحب یک عکس جدید با یک استایل متفاوت خواهید بود. با افزودن لایه های جدید بر روی عکس تان می توانید کیفیت و ظاهر آن را بهبود بخشید می توانید بر روی عکس تان متن، لوگو و فریم اضافه کنید در این صورت شما عکسی شبیه به عکس های روی مجلات خواهید داشت. به راحتی می توانید متن و افکت های دلخواه بر روی عکس تان اضافه کنید. وجود رنگ های مختلف، سایه و افکت های پیشرفته برای آن است که امکانات هر چه بیشتری در اختیار شما قرار گیرد. عکس بگیرید و با کمک این نرم افزار از کار کردن بر روی آن لذت ببرید. قابلیت های کلیدی نرم افزار FXhome Photokey Pro:- اعمال افکت و تغییرات دلخواه بر روی عکس- پردازش دسته ای کاملاً خودکار- بهره مندی از لایه های دکوراسیون مختلف- قابلیت تثبیت موقعیت لایه ها- افکت ها و فیلترهای مخلتف- افزودن متن، لوگو و ...- ابزار ساخت کارت های تبریک- ساخت عکس به فرمت های PNG ،TIFF و JPEG

more_vert مقاله ارزشیابی میزان کارایی نسبی برنامه مسکن مهر

ادامه مطلب

closeمقاله ارزشیابی میزان کارایی نسبی برنامه مسکن مهر

مقاله علمی و پژوهشی " ارزشیابی میزان کارایی نسبی برنامه مسکن مهر (شهرهای منتخب استان تهران)" مقاله ای است در 24 صفحه و با 55 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث ارزشیابی، مسکن مهر، کارایی، پروژه‌های خود مالکی، تحلیل پوششی داده‌ها پرداخته شده است چکیده مقاله مسکن به عنوان یک مقوله پیچیده و کالایی چند وجهی و چند ارزشی، از اهمیت نسبی پایدار در جامعه برخوردار است. این مطالعه، ارزشیابی کارایی نسبی هشت پروژه - شهر منتخب برنامه مسکن مهرِ شهرهای کمتر از 500 هزار نفر جمعیت در استان تهران را هدف مطالعه قرار داده است. روش تحقیق مطالعه؛ کمی، شیوه بیان آن توصیفی و تحلیلی و ابزار پژوهش؛ تکنیک تحلیل پوششی داده ها بوده است. مدل مطالعه؛ BCC ورودی محور به شرط بازدهی متغیر به مقیاس، ورودی های مدل؛ منابع فیزیکی و منابع مالی و خروجی مدل؛ سطح زیربنا بوده است. میانگین کارایی فنی محاسبه شده توسط نرم­افزار MaxDEA در این هشت شهر معادل 0/92 به دست آمده است. در این میان، پروژه - شهر خودمالکی ملارد، کمترین میزان کارایی را معادل 0/6 به خود اختصاص داده است. یافته ­های این پژوهش؛ نشانگر امکان وجود صرفه­جویی 8 هکتاری «زمین» به عنوان مهمترین نهاده تولید در مسکن و، نیز، صرفه­جویی مبلغی بالغ بر 457 میلیارد ریالی «تسهیلات بانکی» این برنامه ملی در شهرهای منتخب استان تهران است. همچنین، استفاده از شاخص­های کیفی جدید و رویکردهای بین رشته­ای در نظام ارزشیابی­های پروژه­های مسکن عمومی در این زمینه توصیه می­شود. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert هزینه آزمون‌های «تافل» و «جی آر ای»

ادامه مطلب

closeهزینه آزمون‌های «تافل» و «جی آر ای»

سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌ای، هزینه آزمون‌های «تافل» و «جی آر ای» را اعلام کرد. به گزارش روز جمعه سازمان سنجش آموزش کشور، امکان ثبت نام مرحله جدید آزمون تافل (TOEFL) به مبلغ 27 میلیون و 800 هزار ریال (معادل دو میلیون هفتصد و هشتاد هزار تومان) برای داوطلبان فراهم شده است، از این رو داوطلبان می توانند از ساعت 10 روز یکشنبه 22 دی ماه به سایت ets.sanjesh.org مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم (اعلام تاریخ آزمون و مرکز درخواستی و سایر اطلاعات لازم)، ثبت نام در آزمون توسط نماینده سازمان انجام خواهد شد. همچنین به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمونهای زبان بین المللی GRE می رساند که امکان ثبت نام مرحله جدید آزمون GRE به مبلغ 25 میلیون و چهار صد هزار ریال (معادل دو میلیون پانصد و چهل هزار تومان) فراهم شده است. داوطلبان می توانند از ساعت 9 روز یکشنبه 27 بهمن ماه به سایت ets.sanjesh.org مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم (اعلام تاریخ آزمون و مرکز درخواستی و سایر اطلاعات لازم)، ثبت نام در آزمون توسط نماینده سازمان انجام خواهد شد. همچنین داوطلبان در صورت داشتن هرگونه سوال می توانند از طریق سامانه پاسخگویی اینترنتی با کارشناسان سازمان مطرح کنند. به گزارش ایرنا، تافل IBT (مخفف Test of English as a Foreign Language) یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که افراد زیادی از سراسر دنیا هر ساله در آن شرکت می‌کنند. حدود ۱۰ هزار دانشگاه و موسسه آموزش عالی مختلف در دنیا مدرک تافل را معتبر می‌دانند. همچنین تست GRE برای افرادی است که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های آمریکا را دارند. با شرکت در این آزمون باید نمره را به دانشگاه مقصد گزارش کنند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق و پزشکی دارند از این قاعده مستثنی هستند و باید به ترتیب آزمون‌های LSAT و MCAT را بگذرانند.

more_vert مقاله سرمایه انسانی و جایگاه آن در بخش صنعت استان آذربایجان شرقی

ادامه مطلب

closeمقاله سرمایه انسانی و جایگاه آن در بخش صنعت استان آذربایجان شرقی

  مقاله علمی و پژوهشی " سرمایه انسانی و جایگاه آن در بخش صنعت استان آذربایجان شرقی" مقاله ای است در 36 صفحه و با 28 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث سرمایه انسانی، بهره‌وری کل عوامل تولید، رشد ارزش افزوده، Pooling Data، صنعت پرداخته شده است چکیده مقاله سرمایه انسانی یکی از عناصر مهم تأثیرگذار بر رشد اقتصادی می‌باشد، از این‌رو مقاله حاضر به بررسی تأثیر سرمایه انسانی بر رشد تولید بخش صنعت استان آذربایجان شرقی درمقایسه با سایر عوامل ‌تأثیرگذار همانند کارایی ‌تکنولوژی وکارایی‌مقیاس می‌پردازد. برای ‌این ‌منظور، تابع‌ کاب- داگلاس به روشPooling Data تخمین زده شده است. نتیجه برآورد نشان می‌دهدکه عامل سرمایه انسانی دارای تأثیرمثبت و معناداری بر رشد تولید بخش صنعت استان می‌باشد. همچنین، در بررسی اثر سرمایه انسانی بر تغییرات بهره‌وری کل عوامل تولید از روش DEA و با استفاده از شاخص مالم کوئیست به تحلیل تغییرات بهره‌وری کل عوامل تولید و تغییرات کارایی مدیریت در مقایسه با تغییرات کارایی ناشی از مقیاس و تغییرات تکنولوژی طی دوره (1385- 1374) پرداخته شده‌ است. نتایج این بخش نیز حاکی از این است که تغییرات کارایی مدیریت با ضریب تقریباً یکسانی با سایر عوامل بر بهره‌وری کل عوامل صنایع استان تأثیرگذار می‌باشد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب فیزیک الکتریسیته و مغناطیس

ادامه مطلب

closeکتاب فیزیک الکتریسیته و مغناطیس

کتاب فیزیک الکتریسیته و مغناطیس نوشته‌ی عباس عباسی و رجا جم، با هدف بررسی موضوع الکتریسیته و مغناطیس با کاربرد ریاضیات ساده، جهت آموزش این درس دو واحدی در مقطع کاردانی رشته‌های فنی گردآوری شده است. در این کتاب، مبانی و اصول الکتریسیته و مغناطیس توضیح داده می‌شود. همان‌طور که آگاه هستید موضوع الکتریسیته به عنوان مقدمه‌ای برای فراگیری مغناطیس برداشت می‌شود. به همین دلیل جهت فراگیری این درس باید نخست مباحث مربوط به الکتریسیته را فرا بگیرید. در فیزیک، موج گرانشی موجی محسوب می‌شود که به وسیله‌ی میدان گرانشی به وجود می‌آید. کشف این مدل از امواج توسط آلبرت اینشتین در سال 1916 از جانب نظریه نسبیت عام به طرز نظری تهیه شد و صد سال بعد، در سال 2016 به یاری تأسیسات لایکو به شکل تجربی دیده شد. موج گرانشی به شکل نظری، انرژی تابش گرانشی را انتقال می‌دهد. منبع موج‌های گرانشی قابل آشکارسازی، دارای سیستم‌های ستاره دوتایی هستند که یکی از اعضای آن کوتوله سفید، ستاره نوترونی یا سیاه‌چاله به شمار می‌رود. این کشف که یکی از مهم‌ترین کشفیات اخترشناسی و فیزیک برآورد می‌شود به دانشمندان اجازه می‌دهد که برای اولین بار پژواک انفجار عظیم بیگ بنگ، یعنی زمانی که کیهان از نیستی به هستی آمد را بعد از 13082 میلیارد سال بشنوند. فهرست مطالبفصل اول: ماده و بارمقدمهنظریه اتمی بورفصل دوم: نیروی الکتریکینیروی حاصل از چند بار الکتریکیفصل سوم: میدان الکتریکیخطوط میدانمیدان حاصل از دو قطبیفصل چهارم: قانون گاووسشار میدان الکتریکیقانون گاوسکاربردهای قانون گاوسفصل پنجم: اختلاف پتانسیلاختلاف پتانسیل و میدان الکتریکیاختلاف پتانسیل ناشی از یک بار نقطه‌ایاختلاف پتانسیل ناشی از چند بار نقطه‌ایانرژی پتانسیل الکتریکیمحاسبه میدان الکتریکی از روی پتانسیل الکتریکیفصل ششم: خازنساختار خازنظرفیت خازنبه هم بستن خازن‌هاانرژی خازنفصل هفتم: جریان و مقاومتچگالی جریانمقاومت ویژهمقاومت و دماقانون اهمفصل هشتم: مدار الکتریکینیروی محرکهمدار تک حلقهتحلیل بیشتر باتری در مدارمقاومت معادلانرژی مصرفی در مقاومتروش‌های دیگر برای معادل سازی مقاومتقوانین کیرشهفپیوستمدار RCمراجع

more_vert کتاب گذری بر زبان و ادبیات فارسی

ادامه مطلب

closeکتاب گذری بر زبان و ادبیات فارسی

کتاب حاضر، مشتمل بر مجموعه‌ای از نقدها و مطالب در باب زبان و ادبیات فارسی است. در خلال مطالب این کتاب به ادبیات داستانی، ادبیات حماسی، حماسه‌های تاریخی، ادبیات تعلیمی، زبان اوستایی، خط اوستایی، انواع سبک‌های زبانی در فارسی، عوامل درونی زبانی، معادل‌یابی در زبان، مدل‌های زبان‌ها، درباره‌ی زبان دری، انواع نثر در ادب پارسی و ... نیز پرداخته‌شده است. ادبیات فارسی در دوره اسلامی پس از وقفه‌ای کوتاه، از نخستین سده‌های ظهور اسلام با الفبای عربی پدید آمد که در واقع ادامه ادبیات پیش از اسلام بود. بنابراین، می‌توان گفت فارسی دری، با تشکیل حکومت‌های مستقل و نیمه مستقل طاهریان، صفاریان و سامانیان در بخش‌های شرقی و شمال شرقی ایران پا گرفت و در دوره‌های بعد، در داخل فلات ایران گسترش یافت. در فاصله پایان حکومت ساسانی و آغاز کار حکومت‌های مستقل و نیمه مستقل ایرانی، افزون بر نگارش آثار ادبی و دینی به خط و زبان پهلوی میانه، بسیاری از ادیبان و دانشمندان ایرانی که بیشترشان مسلمان هم شده بودند، آثار ادبی خود را به زبان عربی می‌نگاشتند که زبان رسمی تمام قلمرو حکومت اسلامی و از جمله سرزمین‌های ایرانی بود، چنان که ابن مقفّع و ده‌ها نویسنده ایرانی دیگر و بیشتر شاعران ایرانی این دوره از جمله ابونواس اهوازی و بشار بن بُرد اشعار خود را به این زبان می‌نوشتند.فهرست مطالب پیدایش ادب فارسی دوره اسلامیشعرادبیات داستانیادبیات عرفانیادبیات حَماسیحماسه‌های ملی ایرانیحماسه‌های تاریخیحماسه‌های دینی1. حماسه طبیعی2. حماسه مصنوعیادبیات غناییادبیات تعلیمینمونه‌های برگزیده از سبک‌های مختلف ادبیات کهن فارسیادبیات حماسیادبیات تعلیمیقصه سلیمان و انگشتریانوشیروان و پیرزن دانادرویش فارغبالشناختن دنیاچشم تنگ دنیادارادبیات تعلیمی (انتقادی)ادعای خداییباقی تو دانیادبیات عرفانیمراتب عشق مجازیریشهی زبان فارسینگاهی به تاریخچه‌ی خط و زبان در ایراندوران پیش از اسلامزبان پارسی باستانخط میخیزبان اوستاییخط اوستاییزبان پهلویخط پهلویزبان و ادبیات فارسیسبک‌های زبانی در فارسی امروزانواع سبک‌های زبانی در فارسیسبک محترمانهسبک رسمیسبک نیمه‌رسمیسبک‌ محاوره‌ایسبک عامیانه (خودمانی)زبان و ادبیات فارسیگفتاری پیرامون زبان، گویش و لهجه در فارسیتکامل و تغییر زبان فارسیببینیم تمدن اروپایی یعنی چه؟اهمیت گویش‌های ایرانی«فارسی» یا «دری»؟زبان و ادبیات فارسیبررسی جامعه‌شناختی و زبان‌شناختی واژه‌های قرضیویژگی اجتماعی زبانبرخورد زبانیقرض‌گیری در شرایط مختلف برخورد زبانیحذف زبان زیرینجابه‌جایی زبان‌های زیرین و زبرینهمزیستی زبان‌های زیرین و زبرینعوامل قرض‌گیری واژه‌هاعوامل درون‌زبانیبسامد وقوع پایین معادل‌ها در زبان قرض‌گیرندهوجود هم‌آوایی واژگانی و مخدوش شدن اصل‌ رسانگینیاز به واژه‌ی قرضی برای تغییر بار معناییعوامل برون‌زبانینفوذ سیاسی-نظامینفوذ فرهنگی-اجتماعیتابوی زبانیمسیر قرضی‌گیریقرض‌گیری مستقیمقرض‌گیری غیرمستقیمانواع واژه‌های قرضی در زبان فارسیانواع واژه‌های قرضی ضروریانواع واژه‌های قرضی غیرضروریطبقه‌بندی واژه‌های قرضی در زبان فارسیبرخورد با واژه‌های قرضیانتخاب معادل تیرهمعادل‌یابی در زمانیمعادل‌سازی قیاسیتاثیر نظام آوایی عربی بر نظام آوایی فارسیدگرگونی‌های زبان فارسیلهجه‌های دیگر که پس از اسلام رایج بوده است چیست؟دامنه‌ی نفوذ و تأثیر زبان فارسی بر زبان‌های جهانتاثیر زبان فارسی بر زبان و ادبیات عربنمونه‌هایی از واژه‌های فارسی در زبان عربی امروزبرخی مسایل مربوط بهتکامل ادب فارسی در دوران پس از اسلاماشکال و انواع سبک‌های ادبیدرباره‌ی زبان دریزبان و جامعهمتروک شدن کلماتپیدایش لغات نوانواع لغات بیگانه:بازگشت ادبی در ایراندوره‌ها و ویژگی‌های شعر فارسیفن ترجمه و انواع روش ترجمهبرگردان میان زبان‌های گوناگونمدل‌های زبان‌هازبان و معانی فرهنگیفن ترجمه و انواع روش ترجمهترجمه ماشینیفرآیند ترجمهروش قانونمندروش بین زبانینرم‌افزارهای کاربردیارزیابی ترجمه خودکار در حوزه‌های مختلففن ترجمه و انواع روش ترجمهروش‌های ترجمهترجمه شفاهیترجمه کتبیانواع نثر در زبان فارسیدوره‌های نثر فارسیانواع نثر در ادب فارسیانواع نثرتحقیق میدانی و کتابخانه‌ایفرق تحقیق و تألیفروش تحقیقتحقیق عامتحقیق در متونشرایط یک محققتحقیق در مسائل اسلامیمنابع اسلامیردهبندی کتاب‌هاگزارشنویسیمراحل تهیهویژگی‌های گزارش خوب یا ناقصمرحله تدوین، نگار و عرضهنکات جنبیفهرست منابع

more_vert جزئیات آماری رشته‌های بدون کنکور/علوم انسانی در صدر بدون آزمون‌ها

ادامه مطلب

closeجزئیات آماری رشته‌های بدون کنکور/علوم انسانی در صدر بدون آزمون‌ها

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به جزئیات آماری رشته های بدون کنکور پذیرش مهرماه ۹۸ گفت: علوم انسانی دارای بیشترین انتخاب از سوی متقاضیان رشته های بدون کنکور است. حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر جزئیات آماری پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال ۹۸ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) پذیرفته شده اند را به تفکیک دوره و گروه آزمایشی اعلام کرد. وی افزود: نتایج نهایی متقاضیان رشته های بدون کنکور پس از ثبت نام و انتخاب رشته از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد و در نهایت ۲۴۷ هزار و ۴۱۶ نفر پذیرفته شدند. توکلی خاطرنشان کرد: از تعداد ۲۴۷ هزار و ۴۱۶ نفر پذیرفته شده نهایی تعداد ۲۴ هزار و ۲۱۹ نفر در دوره روزانه، تعداد ۱۱ هزار و ۲۰۵ نفر در دوره شبانه، تعداد ۱۳۹ هزار و ۳۸۲ نفر در پیام نور، تعداد ۶۶ هزار و ۶۱۹ نفر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، تعداد ۱ هزار و ۲۱۳ نفر در پردیس خودگردان دانشگاهها، تعداد ۱ هزار و ۹۵۱ نفر در دوره های مجازی دولتی، تعداد ۲ هزار و ۸۲۷ نفر در دوره های مجازی غیردولتی پذیرفته شده اند. جدول آماری پذیرفته شدگان بدون کنکور پذیرش مهرماه سال ۹۸ دوره روزانه شبانه پیام نور غیرانتفاعی پردیس خودگردان مجازی دولتی مجازی غیردولتی ۲۴ هزار و ۲۱۹ نفر ۱۱ هزار و ۲۰۵ نفر ۱۳۹ هزار و ۳۸۲ نفر ۶۶ هزار و ۶۱۹ نفر ۱ هزار و ۲۱۳ نفر ۱ هزار و ۹۵۱ نفر ۲ هزار و ۸۲۷ نفر گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی علوم تجربی علوم انسانی هنر زبان های خارجی ۵۸ هزار و ۶۴۱ نفر ۳۰ هزار و ۱۹۰ نفر ۱۳۷ هزار و ۳۱۸ نفر ۸ هزار و ۲۴۴ نفر ۱۳ هزار و ۲۳ نفر وی یادآور شد: از تعداد ۲۴۷ هزار و ۴۱۶ نفر پذیرفته شده نهایی تعداد ۵۸ هزار و ۶۴۱ نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، تعداد ۳۰ هزار و ۱۹۰ نفر در گروه آزمایشی علوم تجربی، تعداد ۱۳۷ هزار و ۳۱۸ نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی، تعداد ۸ هزار و ۲۴۴ نفر در گروه آزمایشی هنر و تعداد ۱۳ هزار و ۲۳ نفر در گروه آزمایشی زبان های خارجی پذیرفته شده اند. مشاور عالی سازمان سنجش اضافه کرد: از میان ۲۴۷ هزار و ۴۱۶ نفر پذیرفته شده نهایی در رشته های بدون کنکور تعداد ۱۴۰ هزار و ۷۷۱ نفر معادل ۵۶.۹۰ درصد پذیرفته شدگان زن هستند و تعداد ۱۰۶ هزار و ۶۴۵ نفر معادل ۴۳.۱۰ درصد پذیرفته شدگان مرد هستند.  

more_vert صبحانه آموزشی

ادامه مطلب

closeصبحانه آموزشی

هدف از آموزش علوم در دوره ابتدایی آن است که دانش‌آموزان را برای یادگیری مادام العمر آمادهکرده و در مهارتهای زندگی به کار ببرد. یکی از مفاهیم مهم در کتاب علوم آشنایی با تغییرات فیزیکی و شیمیایی در مواد است./ ی ارسال مطلب توسط فاطمه مهدی نیا و فاطمه صغری باباجانزاده

more_vert کتاب وندنامه - جلد دوم

ادامه مطلب

closeکتاب وندنامه - جلد دوم

کتاب وندنامه - جلد دوم نوشته‌ی سید محمدرضا طباطبایی دربرگیرنده وندهای فعال زبان انگلیسی است که ساز و کار واژه‌سازی این زبان را تشکیل می‌دهند. پیشوند (prefix) حرف یا گروهی از حروف است که در ابتدای یک کلمه ظاهر می‌گردد و معنی اصلی آن را تغییر می‌دهد. پسوند (suffix) حرف یا گروهی از حروف است که معمولا به انتهای یک کلمه افزوده می‌گردد تا وضعیت گرامری و دستوری مقتضی و مناسب با آن را در جمله تغییر دهد. اسم‌ها، فعل‌ها، صفت‌ها، و قیدها همگی اغلب مستعد استفاده از پیشوندها و پسوندهای مختلف هستند، بنابراین آشنایی با آن‌ها یادگیری کلمات را آسان‌تر می‌نماید. در این کتاب برای هر وند، معادل‌های فارسی آن و تعدادی واژه‌های ساخته شده با آن وند و برابرهای فارسی آن‌ها ارائه گردیده است.

more_vert کتاب وندنامه - جلد اول

ادامه مطلب

closeکتاب وندنامه - جلد اول

کتاب وندنامه - جلد اول نوشته‌ی سید محمدرضا طباطبایی دربرگیرنده وندهای فعال زبان انگلیسی است که ساز و کار واژه‌سازی این زبان را تشکیل می‌دهند. پیشوند (prefix) حرف یا گروهی از حروف است که در ابتدای یک کلمه ظاهر می‌گردد و معنی اصلی آن را تغییر می‌دهد. پسوند (suffix) حرف یا گروهی از حروف است که معمولا به انتهای یک کلمه افزوده می‌گردد تا وضعیت گرامری و دستوری مقتضی و مناسب با آن را در جمله تغییر دهد. اسم‌ها، فعل‌ها، صفت‌ها، و قیدها همگی اغلب مستعد استفاده از پیشوندها و پسوندهای مختلف هستند، بنابراین آشنایی با آن‌ها یادگیری کلمات را آسان‌تر می‌نماید. در این کتاب برای هر وند، معادل‌های فارسی آن و تعدادی واژه‌های ساخته شده با آن وند و برابرهای فارسی آن‌ها ارائه گردیده است.