جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert گوشی گلکسی نوت 10 لایت سامسونگ با «تراشه اکسینوس9810»

ادامه مطلب

closeگوشی گلکسی نوت 10 لایت سامسونگ با «تراشه اکسینوس9810»

سامسونگ برای چند سال اخیر چراغ بازار گوشی های هوشمند لایت را خاموش کرده بود، اما شایعات حاکی از آن است که حداقل دو گوشی جدید از این سری وارد بازار می شوند.  این گوشی با نام مدل SM-N770F ثبت شده است و دارای یک تراشه اگزینوس 9810 و رم 6 گیگابایتی است. این تراشه از سال قبل وارد بازار شد و کار خود را با گلکسی نوت 9 آغاز کرد. گوشی گلکسی نوت 10 لایت سامسونگ با «تراشه اکسینوس9810» در راه است این سیستم هنوز هم با یک فرایند 10 نانومتری با کارآیی مناسب ساخته شده است و حتی اگر نگوییم بهترین تراشه است می توان گفت یکی از بهترینها است. این تراشه قدرت پردازش مناسبی را نیز در خود جای داده است. تقریبا با اطمینان می توان گفت که این یک گوشی هوشمند کاملاً جدید گلکسی از سری نوت است. زیرا دارای حرف N است. جالب اینجاست که عدد مدل به F ختم می شود که به طور معمول برای دستگاه های تک سیم جهانی است ، به این معنی که گلکسی نوت 10 فقط نسخه ای برای صحنه داخلی نیست بلکه سامسونگ مایل به فروش این دستگاه به بازارهای خارج از کشور است.

more_vert درمان بیماری‌های مزمن با نورون‌های مصنوعی

ادامه مطلب

closeدرمان بیماری‌های مزمن با نورون‌های مصنوعی

محققان دانشگاه بث با همکاری محققان دانشگاه‌های بریستول، زوریخ و اوکلند توانستند روی یک تراشه سیلیکونی نورون‌های مصنوعی را به گونه‌ای بسازند که عملکردی شبیه به نورون‌های واقعی داشته باشند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، نورون‌های مصنوعی با جایگزینی عملکرد صحیح مدارهای زیستی آسیب‌دیده و پاسخگویی مناسب به سیگنال‌های سیستم عصبی، امکان بازیابی عملکرد اندام‌های آسیب دیده را فراهم می‌کنند. برای مثال در ایست قلبی، نورون‌های پایه مغز پاسخ درستی به سیستم عصبی بدن نشان نمی‌دهند و در نتیجه این سیستم نیز سیگنال‌های مناسب را برای قلب ارسال نمی‌کند. در نتیجه قلب نیز به درستی خون را پمپاژ نمی‌کند.اکنون محققان توانستند معادلاتی را که نحوه واکنش نورون‌ها به محرک‌های الکتریکی سایر اعصاب را توجیه می‌کنند، با موفقیت شناسایی و مدل‌سازی کنند. ازآنجا که واکنش نورون‌ها به این محرک‌ها خطی نیست، انجام این محاسبات، امری بسیار پیچیده بود. در مرحله بعد محققان با استفاده از این معادلات تراشه‌های سیلیکونی را ساختند که با دقت بسیار بالایی کانال‌های یونی زیستی را مدل‌سازی می‌کنند. سپس توانستند دینامیک کامل نورون‌های تنفسی و هیپوکامپ موش را در پاسخ به مجموعه وسیعی از محرک‌ها شبیه‌سازی کنند.علاوه بر این که نورون‌های مصنوعی عملکردی شبیه به نورون‌های طبیعی دارند و به سیگنال‌های سیستم عصبی انسان پاسخ می‌دهند، توان مصرفی آن‌ها نیز یک میلیارد برابر کمتر از ریزپردازنده‌ها است و گزینه بسیار مناسبی برای ایمپلنت‌های پزشکی و سایر تجهیزات بیوالکترونیکی محسوب می‌شوند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

more_vert ساخت نخستین سیستم غیرقابل هک در جهان

ادامه مطلب

closeساخت نخستین سیستم غیرقابل هک در جهان

محققان اسکاتلندی ادعا می‌کنند نخستین سیستم رمزگذاری غیرقابل هک جهان را ساخته‌اند که اطلاعات را در قالب نور ذخیره می‌کند. به گزارش تارنمای روزنامه تلگراف، پژوهشگران دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند تراشه‌ای ساخته‌اند که از اطلاعات ارسالی یک کلید یک بار مصرف می‌سازد و پیش از ارسال آن‌ها را چنان در هم می‌آمیزد که به هیچ طریقی نمی‌توان هکشان کرد. در این سیستم، اطلاعات دیجیتال ابتدا در قالب نور ذخیره شده و سپس از طریق یک تراشه سیلیکونی مخصوص حاوی ساختارهای پیچیده‌ای که نور را خم کرده و می‌شکنند، منتقل می‌شود. آندریا دی فالکو از دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه سنت اندروز به عنوان مولف اول این پژوهش می‌گوید: نحوه عملکرد این سیستم مشابه آن است که با استفاده از دو لیوان کاغذی که با یک نخ به یکدیگر وصل شده‌اند، با کسی صحبت کنید. اگر در هنگام صحبت کردن فنجان‌ها را مچاله کنید صدا خفه می‌شود، اما در این سیستم این مچاله کردن هربار به طور متفاوتی انجام می‌شود و بنابراین هرگز نمی‌توان آن را هک کرد. اگر این ایده به درستی اجرایی شود، راهکاری برای مساله جهانی امنیت سایبری خواهد بود. گزارش این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

more_vert کمک به درمان سرطان با مینی شتاب دهنده ذرات بر روی تراشه

ادامه مطلب

closeکمک به درمان سرطان با مینی شتاب دهنده ذرات بر روی تراشه

حققان آمریکایی موفق شده‌اند فناوری شتاب دهنده ذرات را به اندازه‌ای کوچک کنند که بر روی یک تراشه رایانه‌ای قرار گیرد؛ این تراشه می‌تواند به ابداع روش‌های دقیق‌تر پرتودرمانی سرطان منجر شود. به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، شتاب دهنده های ذرات اگر اینقدر بزرگ نبودند می‌توانستند برای حوزه پزشکی بسیار مفید باشند. برای مثال، شتاب دهنده SLAC به طور تقریبی ۲ مایل (۳.۲ کیلومتر) طول دارد، درحالی‌که طول برخورد دهنده‌ها درونی بزرگ (Large Hadron Collider) یا به اختصار «ال‌.اچ‌.سی» (LHC) که یک شتاب‌ دهنده ذره‌ای و برخورددهنده مستقر در سازمان تحقیقاتی سرن به ۱۶.۷ مایل (۲۷ کیلومتر) می‌رسد. اکنون محققان دانشگاه استنفورد موفق شده‌اند که اندازه این فناوری را به قدری کاهش دهند تا بر روی یک تراشه رایانه‌ای قرار گیرد؛ این امر می‌تواند به ابداع روش‌های دقیق‌تر پرتودرمانی سرطان منجر شود. در شتاب دهنده‌های معمولی، ذرات از طریق لامپ‌های خلاء ساطع می‌شوند و سرعت‌های فوق‌العاده بالایی دارند. شتاب دهنده SLAC با تابش مایکروویوها به ذرات خود سرعت می‌بخشد، در حالی که LHC از الکترومغناطیس‌های ابررسانا استفاده می‌کند. ماشین آلات مورد نیاز برای انجام این کار باعث می‌شود این سیستم‌ها بسیار بزرگ باشند و استفاده از آنها در بیمارستان‌ها و تاسیسات علمی دشوار باشد. در گذشته محققان سازمان تحقیقاتی سرن موفق شدند نمونه اولیه کوچکتری ابداع کنند که در حدود ۶.۵ فوت (۲ متر) طول داشته باشد - و اکنون گروهی از محققان دانشگاه استندفورد و آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده اسلاک‏ (SLAC) نمونه بازهم کوچکتری ابداع کرده‌اند که بر روی یک تراشه سیلیکونی قرار می‌گیرد. در این طراحی جدید، الکترون‌ها از طریق یک کانال بسته شده خلاء که ۳۰ میکرومتر طول دارد و نازک‌تر از موی انسان است، منتقل می‌شوند. این ابزار محققان دانشگاه استندفورد به جای استفاده از مایکروویو یا آهن ربا ، ذرات خود را با استفاده از نور مادون قرمز شتاب می‌بخشد. شتاب دهنده ذرات بر روی تراشه، در شکل فعلی قابل استفاده نیست اما نشان می‌دهد که این مفهوم کارایی دارد. این دستگاه در حال حاضر ، تنها موفق شده است که به ذرات شتابی ۰.۹۱۵ کیلو الکترون ولت (keV) بدهد، که حدود هزار برابر کمتر از مقدار مورد نیاز برای تحقیقات یا برنامه‌های پزشکی است. و اما کاربردهای شتاب دهنده ذرات بر روی یک تراشه چیست؟ محققان می‌گویند، اولین کاربرد این تراشه می‌تواند برای درمان‌های هدفمندتر سرطان باشد. به عنوان مثال ، یک لوله خلاء را می‌توان وارد بدن بیمار کرد به طوری‌که یک سر آن مستقیم به سمت تومور باشد. الکترون‌های شتاب یافته از طریق این دستگاه را می‌توان در این لوله متمرکز ساخت تا مستقیم به سلول‌های سرطانی حمله کند و به سلول‌های سالمی که در نزدیکی سلول‌های سرطانی قرار دارند، صدمه‌ای نزنند. این تحقیق در مجله Science منتشر شده است.

more_vert آیفون پرو 2020 اپل 6 گیگ رم دارد

ادامه مطلب

closeآیفون پرو 2020 اپل 6 گیگ رم دارد

  به گزارش فون ارنا «بلین کورتیس» تحلیل‌گر در بارکلیز که برای اطمینان از زنجیره تامین به آسیا و نزد شرکای اپل رفته، اعلام کرده است آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس هر دو 6 گیگ رم خواهند داشت. گفتنی است برای آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس 4 گیگ رم تعریف شده است. همچنین تولید آیفون SE2 در فوریه 2020 آغاز خواهد شد که بر مبنای سخت افزار آیفون 8 روی نمایشگر 4.7 اینچی تعریف شده و 2 گیگ رم دارد. این گوشی 399 دلار خواهد بود. اما مهمترین تغییری که آیفون 12 خواهد کرد، پذیرش اتصالات 5جی است. از 6 دسامبر اپراتور تی-موبایل شبکه 5جی را با پوشش 200 میلیون نفری برای شهروندان آمریکایی روی طیف رادیویی زیر 6 گیگاهرتز راه می‌اندازد. آیفون 12 مجهز به 5جی باید با این طیف رادیویی و نیز تراشه مودم 5جی متعلق به کوالکوم به نام X55 سازگاری داشته باشد. همچنین تراشه 5 نانومتری ساخت TSMC به نام A14 Bionic SoC که اپل ساخته، با این شبکه باید سازگاری پیدا کند. بحث عملکرد تراشه 5 نانومتری و بهینه‌سازی مصرف انرژی در آن نشان می‌دهد محصول A14 Bionic بهتر از تراشه 7 نانومتری A13 Bionic باشد.

more_vert نخستین انتقال کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتری

ادامه مطلب

closeنخستین انتقال کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتری

 فیزیکدانان برای اولین بار در تاریخ علم توانستند بین دو تراشه کامپیوتری انتقال کوانتومی انجام دهند. به گزارش پایگاه اینترنتی «ساینس الرت»، همانطور که سال ۲۰۱۹ به پایان خود می‌رسد، تلاش‌ها در مسیر دستیابی به رایانش کوانتومی ادامه دارد؛ فیزیکدانان در جدیدترین دستاورد خود در این زمینه موفق شدند برای اولین بار بین دو تراشه کامپیوتری انتقال کوانتومی انجام دهند. به زبان ساده، این به آن معناست که اطلاعات بین این دو تراشه نه به واسطه اتصالات الکترونیکی فیزیکی بلکه از طریق فرآیند درگیری کوانتومی (جفت‌شدگی ذرات) منتقل شدند. دن لولین از فیزیکدان کوانتومی دانشگاه بریستول انگلستان در این باره می‌گوید: «ما توانستیم در محیط آزمایشگاه یک درگیری کوانتومی با کیفیت بین دو تراشه برقرار کنیم، که تحت آن فوتون‌های روی هر دو تراشه به یک حالت کوانتومی مشابه رسیدند. هر تراشه سپس به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد تا با استفاده از این درگیری کوانتومی طیفی از فرآیندها را انجام دهد.» در تئوری، درگیری کوانتومی در هر مسافتی کار می‌کند. دو ذره پیوندی ناگسستنی با یکدیگر برقرار می‌کنند به این معنا که با نگاه کردن به یک ذره می‌توان اطلاعات لازم را در مورد ذره دیگر، هرجایی که هست (در این مورد در یک تراشه کامپیوتری جداگانه)، به دست آورد. این تیم تحقیقاتی برای دستیابی به نتیجه دلخواه، جفت‌هایی از فوتونهای درگیر شده را تولید کردند و اطلاعات کوانتومی را به روشی رمزگذاری کردند که سطح پایین تداخل و دقت بالا را تضمین می‌کرد؛ در این فرآیند حداکثر چهار کوبیت (کوانتوم بیت) به هم پیوند داده شدند. محققان در ادامه موفق شدند آزمایش‌هایی را با دقت ۹۱ درصدی انجام دهند که در آن‌ها تقریباً تمام اطلاعات به دقت بین ذرات منتقل و وارد شد. گزارش این پژوهش در مجله Nature Physics منتشر شده است.

more_vert مدل‌سازی بدن انسان روی تراشه

ادامه مطلب

closeمدل‌سازی بدن انسان روی تراشه

محققان دانشگاه هاروارد توانستند یک پلتفرم کاربردی و قابل اعتماد را توسعه دهند که مجموعه‌ای از اندام‌های انسان را روی یک تراشه مدل‌سازی کرده و امکان بررسی عملکرد داروها در بدن انسان را فراهم می‌کند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان برای ساخت این تراشه، یک ابزار رباتیک موسوم به Interrogator را توسعه دادند که قابلیت انتقال مایعات بین اندام‌ تراشه‌ها را در فرآیندی شبیه به انتقال خون بین اندام‌های بدن فراهم می‌کند. اندام‌تراشه‌ها ابزارهایی برای شبیه‌سازی سیستم‌ها، فعالیت‌ها و فرایندهای فیزیولوژیک اندام‌ها هستند که از جنس پلیمر شفاف و انعطاف‌پذیر ساخته شده و مجهز به کانال‌های مجزا برای عبور مایعات هستند.محققان با استفاده از این پلتفرم توانستند ارتباط بین چندین اندام تراشه را در ساختاری مشابه ساختار ارتباطی اندام‌های بدن انسان برقرار کنند و با بهره‌گیری از یک مدل محاسباتی جدید عملکرد این اندام‌تراشه‌ها را در رابطه با داروها مورد آزمایش قرار دهند.بر اساس آمارهای موجود، سازمان غذا و داروی آمریکا تنها برای تولید ۱۳ درصد از داروهای مورد آزمایش مجوز صادر می‌کند و به اعتقاد محققان، علت این امر کارآمد نبودن آزمایشات پیش‌کلینیکی است. این آزمایشات با هدف حذف سموم و تشخیص محل اثرگذاری داروها پیش از آزمایشات بالینی انجام می‌پذیرند. این در حالی است که نحوه حرکت دارو در بدن انسان و اثرپذیری آن‌ها از این فرایند را نمی‌توان با آزمایش روی حیوانات و با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی استاندارد، به درستی پیش‌بینی کرد.اما نتایج این تحقیقات زمینه را برای پیش‌بینی دقیق نحوه حرکت داروها و آثار آن در بدن فراهم می‌کند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

more_vert پربازدیدترین اخبار علمی ۲۰۱۹

ادامه مطلب

closeپربازدیدترین اخبار علمی ۲۰۱۹

تولید اولین تراشه کامپیوتری از نانولوله‌های کربنی، تایید پیش بینی‌های هاوکینگ به واسطه سیاه چاله صوتی و تردیدها در مورد فواید پیشگیرانه مکمل‌های ویتامین دی؛ از پربازدیدترین اخبار علمی سال ۲۰۱۹ بودند. به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس نیوز، در آستانه سال نو میلادی سایت‌های مختلف همواره گزارشی در مورد پربازدیدترین اخبار خود ارائه می دهند؛ اکنون نیز سایت ساینس نیوز ادعا می کند که اخبار علمی این سایت در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۵ میلیون بازدید کننده داشته است و به معرفی پربازدیدترین این اخبار در سال جاری میلادی می پردازد. ۱- تولید اولین تراشه‌ RISC-V ساخته‌شده با نانولوله‌های کربنی محققان دانشگاه MIT تراشه‌ای ساخته‌اند که در آن به‌جای سیلیکون از نانو لوله‌های کربنی استفاده شده‌ است. این تراشه کامپیوتری از هزاران ترانزیستور نانولوله کربنی ساخته شده است. اگرچه این نمونه اولیه هنوز نمی‌تواند با تراشه‌های سیلیکونی رقابت کند اما فناوری محاسباتی نانولوله کربنی می‌تواند به ساخت ابزارهای الکترونیک سریعتر منجر شود. ۲- انسان ها می‌توانند میدان مغناطیسی زمین را حس کنند آزمایش‌های انجام شده در محیط آزمایشگاه نشان دادند، امواج مغزی انسان‌ها زمانی که در معرض میدان مغناطیسی با قدرت زمین قرار می‌گیرند، الگوی متفاوتی را نشان می‌دهند. این یافته بر این اشاره دارد که انسان‌ها مانند پرندگان و برخی ارگانیسم‌های دیگر می‌توانند درک مغناطیسی داشته باشند. ۳- سیاه‌چاله صوتی آزمایشگاهی، پیش‌بینی‌های هاوکینگ را تایید می‌کند دمای یک سیاه چاله آزمایشگاهی که به جای نور، صدا را در تله می‌اندازد پیش بینی استفان هاوکینگ را مبنی بر اینکه سیاه چاله ها جریان کوچکی از ذرات به نام تابش هاوکینگ منتشر می‌کنند، تایید می‌کند. مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی Nature نشان می‌دهد که این سیاه‌چاله صوتی پیش‌بینی‌های استیون هاوکینگ را تایید می‌کند. طبق این پیش‌بینی دمای سیاه‌چاله به تابش هاوکینگ، آنتروپی و گرانش سطح آن وابسته است. این وابستگی در آزمایش محققان به صورت تجربی مشاهده شده و تاییدکننده‌ی نظریات هاوکینگ مبنی بر اینکه سیاه چاله‌ها جریان کوچکی از ذرات به نام تابش هاوکینگ منتشر می‌کنند، است. ۴- خواص پیشگیرانه مکمل‌های ویتامین دی در تردید محبوبیت مصرف مکمل‌های ویتامین دی پس از انتشار یافته‌هایی مبنی بر اینکه این ویتامین می‌تواند از ابتلا به بیماری ام.اس، آسم، افسردگی، بیماری قلبی، سرطان و سایر بیماری‌ها پیشگیری کند، افزایش یافت اما یک سری مطالعات در مورد این فواید تردید ایجاد کرده‌اند. ۵- سرخک حافظه سیستم ایمنی بدن را پاک می‌کند سرخک خاطرات سیستم ایمنی بدن را از میکروب‌هایی که قبلاً با آن‌ها می‌جنگید، از بین می‌برد. این «فراموشی ایمنی» می‌تواند افراد را در معرض خطر عفونت های ویروس‌های مضر و باکتری‌ها برای ماه‌ها تا سال‌ها قرار دهد. ۶- زونا آسیب ماندگاری بر جا می‌گذارد ویروس مسؤول ابتلا به بیماری آبله مرغان می‌تواند ده ها سال خفته باشد، فقط در سال‌های بعدی زندگی به صورت زونا ظاهر می‌شود. این بیماری پیش از بروز بثورات دردناک بر روی پوست است. محققان متوجه شده‌اند که زونا می‌تواند به شریان‌ها آسیب بزند و خطر سکته و زوال عقل را افزایش دهد.

more_vert کتاب تراشه های کاشتنی

ادامه مطلب

closeکتاب تراشه های کاشتنی

این پرونده ویژه در شماره اسفند 1394 ماهنامه شبکه چاپ شده و شامل مجموعه‌ای مقاله پیرامون صنعت پوشیدنی‌های کاشتنی، یافته‌های جدید، چشم‌انداز آینده و بررسی کامل و مفصل تراشه‌های کاشتنی است. کاشتن چیزی در بدن انسان تازگی ندارد و شاید قدمتی چندین دهه‌ای داشته باشد؛ اما وقتی ابزارهای کاشتنی با فناوری‌های دیگر و بیشتر غیرپزشکی ادغام می‌شوند؛ شاهد تولد نسل جدیدی از کاشتنی‌ها هستیم که در دنیای فناوری، زیرمجموعه پوشیدنی‌ها قرار گرفته‌اند. در سال‌های اخیر، محصولات پوشیدنی انقلاب وسیعی در فناوری‌های ابزارهای هوشمند پدید آوردند. در حال حاضر، از ساعت‌های فوق‌هوشمند گرفته تا دست‌بندهای گزارش‌دهنده وضعیت بیمار و قرص‌های هوشمند کاملا در زندگی روزمره متداول شده‌اند؛ اما این فقط آغاز راه این نوع ابزارها و فناوری‌ها است. تلاش‌های اخیر در این حوزه سبب شده تا فناوری‌های پوشیدنی به بدن انسان وارد شوند و به‌تدریج انسان را از یک بدن هوشمند برخوردار کنند؛ به‌همین خاطر با نسل جدیدی از کاشتنی‌ها به‌نام "کاشتنی‌های هوشمند" روبرو هستیم. فهرست مطالبکاشتنی‌های هوشمند؛ رقابت آینده انسان آیا فناوری‌های کاشتنی گام بعدی فناوری‌های پوشیدنی‌ خواهند بود؟ شش روش انتقال تجهیزات پوشیدنی به بدن انسان ریز تراشه‌های کاشتنی 13 پوشیدنی کاشتنی که زندگی ما را متحول می‌کنند

more_vert رفع نابینایی ناشی از انحطاط شبکیه با تراشه بی‌سیم

ادامه مطلب

closeرفع نابینایی ناشی از انحطاط شبکیه با تراشه بی‌سیم

 مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ در یک آزمایش بالینی با هدف بازگرداندن نسبی بینایی در بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا یک دستگاه بی‌سیم شبکیه را برای نخستین بار در چشم یک بیمار کار گذاشت. به گزارش پایگاه اینترنتی «نیوز مدیکال»، این سیستم که پریما (PRIMA) نام دارد برای بازگرداندن بینایی به بیمارانی که در اثر انحطاط شبکیه نابینا شده‌اند، طراحی شده است. پریما شامل یک تراشه فتوولتائیک بی‌سیم در ابعاد ۲ در ۲ میلی‌متر و ضخامت ۳۰ میکرون است که در زیر شبکیه آسیب‌دیده قرار داده می‌شود و در هماهنگی با یک جفت عینک واقعیت افزوده کار می‌کند که دارای یک دوربین مینیاتوری داخلی و پروژکتور مادون قرمز است. این تراشه که مانند یک شبکیه مصنوعی کوچک عمل می‌کند از ۳۷۸ الکترود ریز تشکیل شده است. این الکترودها نور مادون قرمز دریافتی از عینک را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می کنند که توسط عصب بینایی به مغز منتقل می‌شوند. بیمارانی که این دستگاه در چشمشان قرار داده می‌شود، تحت یک برنامه توانبخشی فشرده قرار می‌گیرند که مغز آن‌ها را برای درک و تفسیر سیگنال‌های دریافتی از دستگاه در ترکیب با دید طبیعی که برای آن‌ها باقی مانده است، آموزش می‌دهد. پریما در مقایسه با نسل اولیه دستگاه‌های مشابه، بی‌سیم است و الکترودهای بیشتری دارد که امکان انتقال اطلاعات بصری بیشتری را فراهم می‌کنند. دژنراسیون ماکولا (AMD) عامل اصلی از دست رفتن بینایی در افراد بالای ۵۰ سال است، در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می‌شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسوول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.

more_vert شرکت موتورولا 2 تلفن 5G با «نمایشگر واترفال» 90 هرتزی تولید می کند

ادامه مطلب

closeشرکت موتورولا 2 تلفن 5G با «نمایشگر واترفال» 90 هرتزی تولید می کند

شرکت موتورولا در حال کار روی دو تلفن با نمایشگرهای واترفال یا "آبشار" است. نمایشگرهای مذکور انحنای جانبی شدید است. تولید این گوشی جدید باعث می شود ما انتظار کیفیت صدای بالایی نیز نسبت به گوشی های جدید موتورولا داشته باشیم. احتمال می رود این گوشی ها دارای حفره پانچ برای دوربین سلفی در قسمت فوقانی باشد. افزون بر اینها به نظر می رسد این نمایشگر واترفال 6.67 اینچی با وضوح 1080پیکسلی و 90 هرتزی است. افزون بر این پیش بینی می شود یکی از آنها مطمئناً از تراشه اسنپدراگون 865 با 12 گیگابایت رم بهره می برد و انتظار می رود یک باتری 5،169mAh داشته باشد. گوشی دیگر یک گوشی میان رده با لقب ریسر 5G خواهد بود و از تراشه اسنپدراگون735 (G) استفاده می کند. همانطور که از نام این محصول پیداست ، قابلیت اتصال 5G را دارد ، اما Edge + نیز در حال ارتقاء شبکه خود است. این دستگاه از ماژول اصلی دوربین 48 مگاپیکسلی و باتری 4660 میلی آمپر ساعتی برخوردار است و از 6 گیگابایت رم و ذخیره سازی 128 گیگابایت برخوردار است.این تلفن ها با نام تجاری Moto One در خارج از Verizon به فروش می رسند. نام دقیق خرده فروشی آنها هنوز تأیید نشده است.

more_vert عرضه نخستین دوربین 108 مگاپیکسلی همراه توسط سامسونگ و شیائومی

ادامه مطلب

closeعرضه نخستین دوربین 108 مگاپیکسلی همراه توسط سامسونگ و شیائومی

سامسونگ به‌تازگی از حسگر دوربین تلفن همراه 108 مگاپیکسلی خود رونمایی کرد. این حسگر به‌احتمال بسیار زیاد در تلفن همراه آینده شیائومی ردمی به کار خواهد رفت. شرکت سامسونگ به‌تازگی از حسگر دوربین تلفن همراه 108 مگاپیکسلی خود رونمایی کرد. این حسگر به‌احتمال بسیار زیاد در تلفن همراه آینده شیائومی ردمی به کار خواهد رفت. به گزارش وب سایت خبری تحیلی Engadget، حسگر 1/1.33 اینچی ISOCELL Bright HMX ساخته شده به دست سامسونگ در همکاری با شیائومی، یکی از بزرگ‌ترین حسگرهای تلفن‌های همراه هوشمند جهان است که اندازه آن سه‌چهارم حسگر یک اینچی RX100 VII سونی است. عرضه نخستین دوربین 108 مگاپیکسلی همراه توسط سامسونگ و شیائومی این حسگر فقط اندکی از سنسوری که نوکیا در تلفن همراه Pureview 808 به کار برد بزرگ‌تر است. این حسگر 108 مگاپیکسلی حتی با این اندازه بزرگش پیکسل‌های کوچکی دارد. فناوری Tetracell سامسونگ به‌صورت پیش‌فرض، نور چهار پیکسل را جمع‌آوری می‌کند و آن را به سنسوری 27 مگاپیکسلی انتقال می‌دهد. شما البته می‌توانید تصاویر 108 مگاپیکسلی به ثبت برسانید، اما پیش‌شرط آن، داشتن نور محیطی بسیار زیاد است مکانیسم Smart-ISO سامسونگ به‌صورت خودکار در نور روشن‌تر، ISO های کمتری انتخاب می‌کند و ISO های بالاتر در موقعیت‌های با نور کم انتخاب می‌شوند. خوشبختانه شیائومی تنظیمات این بخش را به‌صورت دستی به عهده کاربر گذاشته است. علاوه بر این، حسگر یاد شده، فیلمبرداری 6K با 30 فریم بر ثانیه را نیز ممکن می‌کند. گفتنی است تلفن‌های همراه جدید سامسونگ، اخیراً در مقایسه با هواوی P30 پرو و مدل‌های دیگری که از تراشه‌های سونی استفاده می‌کنند، به دلیل عدم کارایی در شرایط کم‌نور، نقد شده‌اند. البته سامسونگ تنها با افزایش سایز تراشه‌هایش می‌تواند این مشکل را برطرف کند. از طرف دیگر، حسگرهای بزرگ‌تر موجب می‌شود که کاربران، دوربین‌های فشرده را خریداری نکنند.سامسونگ اعلام کرده است که تولید این تراشه، در ماه میلادی جاری آغاز خواهد شد.

more_vert تولید نسل جدید تجهیزات لمسی با استفاده از پوست مصنوعی

ادامه مطلب

closeتولید نسل جدید تجهیزات لمسی با استفاده از پوست مصنوعی

محققان دانشگاه بریستول رابط جدیدی را برای تجهیزات تعاملی واقعیت مجازی ساختند که دربرگیرنده غشایی شبیه به پوست مصنوعی است و فناوری‌های لمسی مورد استفاده در این تجهیزات و همچنین گوشی‌های هوشمند، تجهیزات پوشیدنی و کامپیوترها را یک گام به پیش می‌برد. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این رابط جدید که Skin-On نام دارد، از یک غشای سیلیکونی چند لایه تشکیل شده که هم در ظاهر شبیه به پوست انسان بوده و هم حساسیت لمسی آن نزدیک به حس لامسه انسان است. محققان برای ساخت این غشای سیلیکونی سه لایه که عملکرد لایه‌های پوست انسان را شبیه‌سازی می‌کنند، از یک رویکرد خاص شبیه به فرایندهای زیستی استفاده کردند تا امکان اتصال لایه بیرونی را به لایه‌های درونی دربرگیرنده الکترودها و رشته‌های رسانا فراهم کنند. این غشای چند لایه بسیار انعطاف‌پذیرتر از فناوری‌های موجود بوده و قادر است مجموعه بزرگی از حرکات کاربر را تشخیص دهد. در نتیجه، این رابط جدید امکان حس کردن عملکردهای مختلف کاربر، از جمله گرفتن، میزان فشار وارده و موقعیت ورود فشار را دارد و می‌تواند عملکردهای طبیعی مانند قلقلک دادن، نوازش کردن و حتی پیچاندن و نیشگون گرفتن را درک کند.محققان به منظور نمایش کارکرد رابط Skin-On نمونه‌ای از یک قاب گوشی، صفحه لمسی کامپیوتر و ساعت هوشمند را با استفاده از این فناوری ساختند تا چگونگی انتقال پیام‌های حسی را از طریق ارتباطات کامپیوتری با انسان‌ها و شخصیت‌های مجازی نشان دهند.اکنون محققان در تلاشند تا این فناوری را تا حد ممکن به پوست طبیعی نزدیک کنند و تاکنون توانسته‌اند تارهای مو را در این پوست مصنوعی ایجاد کرده و قابلیت تشخیص دما را برای آن فراهم کنند.

more_vert ساخت باند نانویی بندآورنده خون بدون چسبیدن به زخم

ادامه مطلب

closeساخت باند نانویی بندآورنده خون بدون چسبیدن به زخم

 محققان با استفاده از نانوالیاف کربنی و سیلیکونی، بانداژی ساختند که می‌تواند به سرعت موجب انعقاد خون شود و در عین حال به زخم نمی‌چسبد، این بانداژ خاصیت آنتی‌باکتریال نیز دارد و مانع از بروز عفونت می‌شود. به گزارش معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، محققان ETH زوریخ با همکاری محققانی از دانشگاه ملی سنگاپور موفق به توسعه نوعی بانداژ جدید شدند که می‌تواند به بندآوردن خون کمک کند بدون اینکه به زخم بچسبد. محققان این پروژه اقدام به طراحی و ساخت انواع مختلفی از مواد ابرآب‌گریز کردند تا بتوانند سیالاتی نظیر خون یا آب را دفع کنند، هدف این بود که بتوانند پوششی برای ادوات مختلف بسازند و از آن برای تولید تجهیزات پزشکی و پروتزهایی نظیر قلب مصنوعی استفاده کنند. یکی از موادی که این گروه طراحی کردند، نه تنها موجب دفع خون می‌شد بلکه فرآیند انعقاد را تسریع می‌کرد، از آنجایی که این محصول از موادی ساخته شده بود که برای تولید پوشش‌هایی به‌منظور پمپ خون مناسب نیست، در نتیجه آن‌ها تصمیم گرفتند از این دستاورد برای تولید بانداژی استفاده کنند که به زخم نمی‌چسبد. دفع خون و انعقاد خون دو ویژگی جداگانه است که در این محصول یک‌جا وجود دارد، از آنجایی که این بانداژ خون را به خود جذب نمی‌کند در نتیجه به زخم نمی‌چسبد؛ بنابراین به سادگی از زخم جدا می‌شود، از سوی دیگر این ماده موجب انعقاد سریع خون می‌شود، تاکنون ماده‌ای ساخته نشده که هم بتواند خون را منعقد کند و هم آن را دفع کند، این اولین باری است که دانشمندان موفق می‌شوند این دو ویژگی را با هم ترکیب کنند. برای ساخت این بانداژ، محققان از نانوالیاف کربنی و سیلیکونی استفاده کردند که در صورت تماس با خون در مدت چند دقیقه موجب انعقاد می‌شوند، دلیل این فرآیند هنوز مشخص نیست اما پژوهشگران تصور می‌کنند که برهم‌کنش میان نانوالیاف کربنی با خون موجب انعقاد می‌شود. از سوی دیگر، این ساختار خاصیت آنتی‌باکتریال داشته و موجب کاهش احتمال بروز عفونت می‌شود. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Superhydrophobic hemostatic nanofiber composites for fast clotting and minimal adhesion در نشریه ature Communications به چاپ رسیده است.

more_vert ساخت حسگر کاغذی برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب

ادامه مطلب

closeساخت حسگر کاغذی برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب

محققان کانادایی برای تشخیص دو سم بسیار خطرناک، با استفاده از نقاط کوانتومی، حسگری کاغذی ساختند که به سادگی می‌تواند با تغییر رنگ حضور این سم‌ها را تشخیص دهد. به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه آلبرتا اقدام به ساخت حسگری کاغذی کردند که می‌تواند دو نوع سم اعصاب را شناسایی کند، این حسگر با استفاده از نقاط کوانتومی سیلیکونی ساخته شده که قادر به تشخیص پاراکسون و پاراتیون است. این دو سم از جمله قوی‌ترین سم‌هایی هستند که می‌تواند روی سیستم اعصاب تاثیرگذار باشد، این حسگر کاغذی در صورت حضور این سم‌ها بسته به مقدار آن‌ها به رنگ زرد یا سبز درمی‌آید. این یافته‌ها نشان می‌دهد که با کمک تلفن همراه هوشمند می‌توان با دقت بسیار بالایی مقدار سم را در نمونه موردنظر شناسایی کرد؛ در نتیجه روشی ساده و سریع برای تشخیص سم است طوری که نیاز به تجهیزات پرهزینه و آموزش تکنسین نیست. جاناتان وینوت از محققان این پروژه گفت: پاراکسون و پاراتیون سم‌های عصبی هستند که معمولا در حشره‌کش‌ها استفاده می‌شوند، تشخیص دقیق این سم‌ها اهمیت زیادی دارد چرا که بسته به مقدار سم و میزان تماس با آن، می‌تواند جان انسان را به خطر بی‌اندازد. پاراتیون در سال ۱۹۷۴ توسعه داده شد و در حال حاضر بیشتر کشورها نظیر کانادا و آمریکا استفاده از آن را در حشره‌کش‌ها ممنوع کرده‌اند، نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد ارتباطی میان این سم و بروز سرطان و نقص‌هایی در کودکان تازه متولد شده وجود دارد. پاراکسون ساختاری شبیه پاراتیون دارد و شکسته شدن پاراتیون در بدن با استفاده از آنزیم به‌وجود می‌آید که سمیت‌ آن ۵۰ برابر بیشتر از پاراتیون است. برای ساخت این حسگر، محققان از پروتئین فلورسانس سبز رنگ به همراه نقاط کوانتومی سیلیکونی استفاده کردند که تابش نور قرمز دارد، زمانی که این دو سم در محیط وجود داشته باشند تابش نور قرمز متوقف می‌شود و حسگر به رنگ زرد یا سبز درمی‌آید. این حسگر را می‌توان برای بررسی محیط‌زیست و تشخیص این سموم استفاده کرد، با کمک تلفن همراه نیز می‌توان مقدار ماده را در محیط شناسایی کرد. نتایج این پروژه در مقاله‌ای با عنوان Detection of Nerve Agents by Coupling Complementary Properties of Silicon-Based Quantum Dots and Green Fluorescent Protein, ACS A در نشریه pplied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است.

more_vert تشخیص ویروس با استفاده از تراشه‌ حاوی الکترود نانوساختار

ادامه مطلب

closeتشخیص ویروس با استفاده از تراشه‌ حاوی الکترود نانوساختار

 محققان کانادایی و امریکایی، اقدام به ساخت تراشه‌ای حاوی الکترودهای بسیار کوچک کردند که در آن از زیست‌شناسی مصنوعی برای تشخیص مقادیر بسیار کم از ویروس استفاده شده است. به گزارش ستاد توسعه فناوری نانو، دانشمندان پلتفورمی الکتروشیمیایی برای زیست‌شناسی مصنوعی بدون سلول ارائه کردند. محققان دانشگاه تورنتو با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه ایالتی آریزونا موفق به اتصال مدار ژنی به الکترود شدند که برای این کار از زیست‌شناسی سنتزی بدون سلول استفاده کردند. در این پروژه آن‌ها از الکترودهای نانوساختار استفاده کردند. زیست‌شناسی مصنوعی سعی دارد تا با استفاده از مدارهای الکترونیکی، برنامه‌ریزی مجددی برای سیستم‌های زیستی ایجاد کند تا از آن‌ها برای عملکرد مصنوعی در بخش پزشکی و دارویی استفاده کند. این دستاورد جدید محققان می‌تواند حوزه زیست‌شناسی مصنوعی را به سوی سیستم‌های زیست‌ هیبریدی سوق دهد که از مزایای هر رشته بهره ببرد. کیت پردی، استادیار گروه علوم دارویی در دانشگاه تورنتو می‌گوید: «این اولین نمونه از اتصال ژن به الکترودهاست و ابزاری هیجان‌انگیز برای تبدیل اطلاعات زیستی به سیگنال الکتریکی است.» این تلاش‌های بین‌ رشته‌ای برای ایجاد سیستم‌ جدید، موجب می‌شود تا محققان زیست‌شناسی مصنوعی بدون سلول را از یک بخش دانشگاه تورنتو و محققان الکتروشیمیایی را از بخش دیگر دانشگاه به گرد هم آورده و با همکاری محققان دانشگاه آریزونا بتوانند این پروژه را جلو ببرند. پردی که گروه تحقیقاتی وی متخصص توسعه فناوری تشخیصی بدون سلول‌ است، در سال ۲۰۱۶ وقتی که وی و همکارانش بستری را برای شناسایی سریع و کم هزینه ویروس زیکا ایجاد می‌کردند، مورد توجه قرار گرفتند. آوردن ظرفیت تشخیص ویروس زیکا به خارج از کلینیک‌، نیاز به گامی اساسی رو به جلو بود؛ اما رویکرد مبتنی بر سیگنال‌دهی نوری برای این کار کافی نبود. برای این کار لازم بود یک سیستم قابل حمل توسعه یابد که بتواند همان کار شناسایی را انجام دهد، اما چالش اینجا بود که قابلیتی موسوم به چندسیگنالی را که در این فناوری موردنیاز بود نمی‌توان با روش سیگنال‌دهی مبتنی بر رنگ ترکیب کرد. این گروه سامانه زیست‌ هیبریدی جدیدی ساختند که در آن از آنزیم‌های گزارش‌دهنده غیرنوری استفاده شده بوده و می‌توانست در ۱۶ میکرولیتر مایع با استفاده از الکترودهای میکروالگودار که روی تراشه‌ای قرار دارد، پایش موردنظر را انجام دهد. نتایج این پروژه در نشریه Nature Chemistry به چاپ رسیده است.

more_vert سامسونگ و رونمایی از اسمارتفون جدید گلکسی A01

ادامه مطلب

closeسامسونگ و رونمایی از اسمارتفون جدید گلکسی A01

شرکت سامسونگ در یک اقدام بی سر و صدا از اسمارتفون گلکسی A01 رونمایی کرد. شاید مشخصات فنی این تلفن در حد یک میان‌رده نیز نباشد، اما از مهم‌ترین نقطه قوت آن، یعنی قیمت ارزان نباید چشم‌پوشی کرد. گلکسی A01 گلکسی A01 از یک صفحه‌نمایش 5.7 اینچی Infinity-V بهره می‌گیرد که دوربین سلفی 5 مگاپیکسلی نیز در شکاف (Notch) آن تعبیه شده است. پنل نمایشگر فوق از نوع LCD بوده و تصاویری با رزولوشن اچ‌دی پلاس را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. هم‌چنین، گوشه‌های صفحه‌نمایش نیز گرد هستند. گلکسی A01 در پشت هندست جدید خانواده گلکسی A یک دوربین دوگانه با لنز اصلی 13 مگاپیکسل و یک سنسور عمق با کیفیت 2 مگاپیکسل وجود دارد. هنوز هیچ جزییاتی درباره دوربین دستگاه ارایه نشده است، اما گمان می‌کنیم که این دوربین توانایی ضبط فیلم با کیفیت 1080p را دارد. این تلفن از یک چیپست بدون نام با پردازنده هشت هسته‌ای استفاده می‌کند. ما حدس می‌زنیم که تراشه موجود در گلکسی A01 به عنوان یک تراشه پایین‌رده معرفی می‌شود. البته، این موضوع درباره حافظه رم صدق نکرده و تلفن جدید سامسونگ دارای یک رم 6 گیگابایتی برای نسخه استاندارد و رم 8 گیگابایتی برای مدل بالاتر است. پایین‌رده جدید کره‌ای‌ها دارای 128 گیگابایت حافظه داخلی بوده که این میزان تا 512 گیگابایت توسط کارت microSD قابل افزایش است. شیار کارت حافظه نیز به صورت اختصاصی برای این کارت ساخته شده است، بنابراین، کاربران می‌توانند از دو سیم‌کارت به همراه کارت حافظه خارجی استفاده کنند. جک 3.5 میلی‌متری این گوشی به همراه گیرنده رادیوی FM در بالای تلفن قرار دارد. انرژی سخت‌افزار گلکسی A01 توسط یک باتری 3000 میلی‌آمپری تامین می‌شود. در این مرحله هیچ اطلاعاتی در رابطه با سرعت شارژ باتری منتشر نشده است. ابهامات زیادی درباره تلفن جدید سامسونگ وجود دارد؛ به عنوان مثال، زمان و قیمت دقیقی برای فروش این تلفن مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد که سامسونگ برای رقابت در بازار اسمارتفون‌های میان‌رده، این تلفن را با قیمت 100 یورو به بازار عرضه کرده تا یک هزینه منطقی به مشتریان تحمیل شود.

more_vert با مشخصات فنی سامسونگ گلکسی S10 لایت آشنا شوید

ادامه مطلب

closeبا مشخصات فنی سامسونگ گلکسی S10 لایت آشنا شوید

اخبار و شایعات درباره اسمارتفون‌های سامسونگ گلکسی S10 لایت و نوت 10 لایت، هم‌چنان درحال انتشار هستند. امروز نیز مشخصات گلکسی S10 لایت در کشور آلمان فاش شد تا به زمان معرفی و عرضه این تلفن نزدیکتر شویم. ما احتمال می‌دهیم که این هندست طی چند روز آتی معرفی شود. گلکسی S10 لایت از یک صفحه‌نمایش 6.7 اینچی سوپر آمولد با رزولوشن 1080 در 2400 پیکسل و نسبت تصویر 20:9 استفاده خواهد کرد که حفره نیز برای دوربین سلفی تلفن در مرکز آن درنظر گرفته شده است. عضو جدید خانواده پرچمدار گلکسی S از چیپست قدرتمند اسنپدراگون 855 (برای همه مناطق جهان) برای پردازش اطلاعات بهره خواهد گرفت. این تلفن برخلاف گلکسی S10 و +S10 که از تراشه‌های اگزینوس نیز استفاده می‌کردند، تنها با یک مدل تراشه به بازار‌های جهانی عرضه می‌شود. این تلفن دارای 8 گیگابایت حافظه رم و 128 گیگابایت حافظه ذخیره‌ساز داخلی است که ظرفیت آن توسط کارت microSD تا 1 ترابایت قابل افزایش است. لنز اصلی دوربین آن نیز با کیفیت 48 مگاپیکسل و دریچه دیافراگم f/2.0 در بدنه پشتی تعبیه شده است و از لرزشگیر جدید و اختصاصی سامسونگ با نام tilt-OIS استفاده می‌کند که به اختصار، tOIS نام دارد. لنز‌های دیگری هم در کنار لنز اصلی دوربین قرار گرفته‌اند؛ در این بخش یک لنز الترا‌واید 12 مگاپیکسل با دریچه دیافراگم f/2.2 و یک لنز ماکرو اختصاصی با کیفیت 5 مگاپیکسل و دریچه دیافراگم f/2.2 وجود دارد تا تصاویر و ویدیو‌های باکیفیتی ثبت و ضبط شوند. در بخش جلویی نیز یک دوربین سلفی با کیفیت 32 مگاپیکسل تعبیه شده است. در بخش نرم‌افزار نیز رابط کاربری One UI 2.0 سامسونگ در پوسته اندروید 10 قرار گرفته است. انرژی مورد نیاز هندست گلکسی S10 لایت توسط یک باتری با ظرفیت 4500 میلی‌آمپر تامین می‌شود که از فناوری شارژ سریع 45 وات پشتیبانی می‌کند. باوجود ظرفیت باتری این تلفن، ضخامت آن حدود 8.1 میلی‌متر نسبت به هم‌خانواده‌‌های خود کمتر است. این دستگاه در سه رنگ مشکی، سفید و آبی با قیمت 679 یورو به بازار عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است که قیمت این تلفن نسبت به قیمت ۷۴۹ یورویی گلکسی S10e ارزان‌تر بوده که با مشاهده مشخصات فنی می‌توان به منطقی بودن آن اذعان کرد.

more_vert هواوی و رونمایی از گوشی هوشمند ارزان قیمت 5G

ادامه مطلب

closeهواوی و رونمایی از گوشی هوشمند ارزان قیمت 5G

خبرهای منتشر شده از سوی منابع آگاه و نزدیک به شرکت هواوی حکایت از آن دارند که شرکت هواوی در تلاش است تا پایان سال جاری میلادی یا اوایل سال آینده یک گوشی 5G را با قیمتی در حدود 150 دلار وارد بازارکند.  در حال حاضر ارزانترین تلفن هوشمند 5G موجود در بازار حدود 390 دلار هزینه دارد، اما اغلب گوشی های 5G فراتر از 430 دلار قیمت دارند. به نظر می رسد اگر هواوی گوشی خود را با این قیمت مقرون به صرفه وارد بازار کند، این قیمت، بسیاری از افراد را قادر می سازد که 5G را تجربه کنند. تراشه های MediaTek 1000L و کوالکام اسنپدراگون 765G که اخیراً رونمایی شده اند با یکپارچه سازی مودم 5Gاختیاری ، باید امکان اتصال 5G را در تعدادی از مادربردها فراهم کنند. تا این مرحله اتصال 5G بیشتر ویژگی منحصر به فرد پرچمداران بوده است. هواوی و سامسونگ در سال 2020 تا زمانی که اپل وارد بازار شود در بازار 5G یکه تازی خواهند کرد.

more_vert کتاب سوسن چلچراغ

ادامه مطلب

closeکتاب سوسن چلچراغ

کتاب سوسن چلچراغ نوشته‌ی اسماعیل پورکاظم مشتمل بر مجموعه‌ای از مقالات علمی - آموزشی است که برای پاسخگوئی به برخی از نیازهای کسب اطلاعات مفید و دست اوّل از موضوعات حیطه‌ی تولیدات زراعی - باغی است. مطالب این کتاب همچنین حاصل تلاش مؤلف برای جمع آوری، ترجمه و تدوین مقالات علمی - تحقیقاتی از منابع معتبر پژوهشی و آموزشی جهان در تلفیق با تجارب و اندوخته‌های حاصل از گذراندن دوره‌های متعدد آموزشی داخلی و بین‌المللی است و امید می‌رود که در اختیار گذاشتن آنها به توسعه دانش و بینش کشاورزی و نهایتاً دستیابی به خودکفائی کشورمان کمک نمایند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:اپیدرمی شامل تک لایه‌ای از سلول‌های مربع یا مستطیلی شکل در برش عرضی ساقه دیده می‌شوند که به صورت فشرده مرتب گردیده‌اند و فاقد روزنه می‌باشند. لایه اپیدرمی ساقه از کوتیکول ضخیم پوشیده شده و دارای برجستگی‌های سیلیکاتی (silica prickles) می‌باشد. اینگونه سلول‌های سیلیکاتی در گیاهان دیگری نظیر خانواده غلات (poaceae) و جگن‌ها (cyperaceae) نیز مشاهده می‌شوند و موهای سیلیکاتی (silica hair) بر روی برخی از این برجستگی‌ها مشاهده می‌گردند.بافت کلانشیم (collenchymas) که بلافاصله در زیر اپیدرم واقعند، دارای 5-4 لایه و از نوع زاویه دار (angular) می‌باشد. همچنین لایه فشردهٔ اسکلرانشیم (sclerenchyma) در زیر بافت کلانشیم وجود دارد. پارانشیم کورتکس نیز در تمامی فضاهای زیر اسکلرانشیم پراکنده است.سلول‌های پارانشیم به شکل مدوّر تا شش ضلعی و دارای دیواره‌های ضخیم و فضاهای بین سلولی اندک هستند.بطور کلی در ساقه هیچگونه آندودرم، دایره محیطیه و کامبیومی یافت نمی‌شود.دستجات آوندی (vascular bundles) در سرتاسر کورتکس پراکنده‌اند و تعدادشان به 50-40 عدد می‌رسند. بعلاوه تمامی آن‌ها توسط غلاف (sheath) اسکلرانشیمی احاطه شده‌اند.برش طولی ساقه نشان دهنده‌ی آوندها (vessels) به صورت لوله‌های باریک (trachea) و تراکئیدها (tracheid) است ولیکن تعداد تراکئیدها بسیار کمتر از تراشه‌ها می‌باشند.چوبی شدن (lignified) دیواره‌ی ثانویه تراشه‌ها به شکل مارپیچی ساده و یا مارپیچی فشرده (condensed spiral) صورت می‌گیرد و ساختار کلی ساقه‌ها از سلول‌های پارانشیمی طویل تشکیل شده است...فهرست مطالب سوسن چلچراغکوتولگی و بازماندگی رشد بوته های برنجعارضه غول آسایی بوته های برنجبرنج زمستانهورمی کمپوست زباله ای با ارزش طلازراعت کاساوا یا مانیوکآجیپا: سیب زمینی آندیزراعت نیشکر و کاربردهایش در کشور تایلندکاربرد دستگاه "رایزوترون و مینی رایزوترونضوابط استاندارد نگارش مقالات علمیزودیاک (Zodiac) چیست