جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert نخستین انتقال کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتری

ادامه مطلب

closeنخستین انتقال کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتری

 فیزیکدانان برای اولین بار در تاریخ علم توانستند بین دو تراشه کامپیوتری انتقال کوانتومی انجام دهند. به گزارش پایگاه اینترنتی «ساینس الرت»، همانطور که سال ۲۰۱۹ به پایان خود می‌رسد، تلاش‌ها در مسیر دستیابی به رایانش کوانتومی ادامه دارد؛ فیزیکدانان در جدیدترین دستاورد خود در این زمینه موفق شدند برای اولین بار بین دو تراشه کامپیوتری انتقال کوانتومی انجام دهند. به زبان ساده، این به آن معناست که اطلاعات بین این دو تراشه نه به واسطه اتصالات الکترونیکی فیزیکی بلکه از طریق فرآیند درگیری کوانتومی (جفت‌شدگی ذرات) منتقل شدند. دن لولین از فیزیکدان کوانتومی دانشگاه بریستول انگلستان در این باره می‌گوید: «ما توانستیم در محیط آزمایشگاه یک درگیری کوانتومی با کیفیت بین دو تراشه برقرار کنیم، که تحت آن فوتون‌های روی هر دو تراشه به یک حالت کوانتومی مشابه رسیدند. هر تراشه سپس به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد تا با استفاده از این درگیری کوانتومی طیفی از فرآیندها را انجام دهد.» در تئوری، درگیری کوانتومی در هر مسافتی کار می‌کند. دو ذره پیوندی ناگسستنی با یکدیگر برقرار می‌کنند به این معنا که با نگاه کردن به یک ذره می‌توان اطلاعات لازم را در مورد ذره دیگر، هرجایی که هست (در این مورد در یک تراشه کامپیوتری جداگانه)، به دست آورد. این تیم تحقیقاتی برای دستیابی به نتیجه دلخواه، جفت‌هایی از فوتونهای درگیر شده را تولید کردند و اطلاعات کوانتومی را به روشی رمزگذاری کردند که سطح پایین تداخل و دقت بالا را تضمین می‌کرد؛ در این فرآیند حداکثر چهار کوبیت (کوانتوم بیت) به هم پیوند داده شدند. محققان در ادامه موفق شدند آزمایش‌هایی را با دقت ۹۱ درصدی انجام دهند که در آن‌ها تقریباً تمام اطلاعات به دقت بین ذرات منتقل و وارد شد. گزارش این پژوهش در مجله Nature Physics منتشر شده است.

more_vert قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان

ادامه مطلب

closeقدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان

 یک شرکت آمریکایی اعلام کرد که تا چند ماه دیگر قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان را با قابلیت غلبه بر پیچیده‌ترین چالش‌های علمی و تجاری، به بازار عرضه می‌کند. به گزارش پایگاه خبری «فیز»، شرکت هانی‌ول (Honeywell) دیروز (سه شنبه) با اشاره به این خبر اظهار داشت که به پیشرفت مهمی در زمینه رایانش کوانتومی دست یافته است که از ذرات ریزاتمی برای سرعت بخشیدن به پردازش استفاده می‌کند. این شرکت با تکیه بر این روش، ظرف سه ماه آینده قدرتمندترین کامپیوترهای کوانتومی جهان را به بازار عرضه خواهد کرد. اساس رایانش کوانتومی بر استفاده از بیت‌های کوانتومی (یا کوبیت) است که می‌تواند تریلیون‌ها محاسبه را در ظرف تنها چند ثانیه انجام داده و در برخی موارد از سریعترین ابررایانه‌ها پیشی بگیرد. این خبر پس از آن اعلام می‌شود که کمپانی گوگل سال گذشته مدعی شد که با ابداع دستگاهی که از سریعترین ابررایانه‌های جهان عملکرد بهتری دارد، به «برتری کوانتومی» دست یافته است. این غول فناوری می‌گوید که پردازنده سیکامور این شرکت یک مساله محاسباتی که حل آن برای یک رایانه معمولی ۱۰ هزار سال زمان می‌برد را تنها ظرف ۲۰۰ ثانیه حل کرده است. با این حال شرکت آمریکایی IBM نیز که برنامه رایانش کوانتومی خود را دارد، معتقد است که گوگل درباره قابلیت‌های کامپیوتر سیکامور اغراق می‌کند.

more_vert افزایش یک میلیون ساعت عمر نقاط کوانتومی توسط سامسونگ

ادامه مطلب

closeافزایش یک میلیون ساعت عمر نقاط کوانتومی توسط سامسونگ

 شرکت سامسونگ فرآیند جدیدی ارائه کرده است که با استفاده از آن نقاط کوانتومی عاری از کادمیم ساخته می‌شود که کارایی بالایی دارد. کارایی این نقاط کوانتومی ۲۱.۴ درصد نسبت به نقاط کوانتومی رایج، بهبود یافته و عمر آن‌ها تقریبا یک میلیون ساعت افزایش یافته است. به گزارش ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت سامسونگ به دنبال تولید نقاط کوانتومی عاری از فلزات سنگین است. از این رو موسسه تحقیقات پیشرفته سامسونگ اقدام به ارتقاء فناوری تولید نقاط کوانتومی کرده است تا از این محصولات برای تولید نمایشگرهای بزرگ استفاده شود. این نقاط کوانتومی دارای دو مزیت هستند، اول اینکه کارایی بالایی داشته و دوم اینکه عاری از فلزات سنگین هستند. نقاط کوانتومی بلورهای نیمه‌ هادی نانومقیاسی هستند که به دلیل بهره‌مندی از مکانیک کوانتوم می‌توانند خواص منحصربه‌فرد نوری و الکترونیکی داشته باشند. از زمان توسعه این نقاط در دهه ۸۰ میلادی، دانشمندان از آن‌ها در ادوات نوری مختلف استفاده کرده‌اند اما این نقاط همیشه دو مشکل اساسی داشته‌اند، اول اینکه بر پایه ترکیبات کادمیومی بوده که در نتیجه سمی هستند و دومین مشکل آن‌ها این است که فسفرهای نقاط کوانتومی که در نمایشگرها استفاده می‌شوند نشر خودبه‌خودی ندارند یعنی باید با دیودهای نشر نقاط کوانتومی جایگزین شوند تا از این طریق کارایی آن‌ها افزایش یابد. تلویزیون‌های فعلی QLED از QLEDها به‌عنوان منبع نور استفاده نمی‌کنند و به جای آن از LCD استفاده می‌شود تا نور پس‌زمینه تولید کنند که با استفاده از فیلمی از جنس نقاط کوانتومی جذب می‌شوند. در این پروژه جدید، شرکت سامسونگ تلاش کرده تا هر دو مشکل را رفع کند. این دستاورد تنها یک ماه پس از اینکه سامسونگ اعلام کرد برای ۵ سال آینده ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند، به‌دست آمده است. رویکرد جدید محققان این است که ساختار جدیدی ارائه کنند که از زوال هسته نقاط کوانتومی در اثر اکسیداسیون جلوگیری کند. برای این کار، پوسته‌ای در اطراف نقاط کوانتومی ایجاد می‌شود تا از نشت انرژی جلوگیری شود. این تیم تحقیقاتی لیگاند را در سطح پوسته به قدری کوتاه می‌کنند که جریان سریع‌تر نشر یابد. این گروه کادمیوم را با فسفید ایندیم جایگزین کردند که ماده‌ای زیست‌سازگارتر است. محققان اعلام کردند که این تغییرات موجب شده تا کارایی نقاط کوانتومی ۲۱.۴ درصد بهبود یافته و عمر نقاط کوانتومی تقریبا یک میلیون ساعت افزایش یابد.

more_vert ناسا با نقاط کوانتومی بازده کشاورزی در فضا را ارتقا می‌دهد

ادامه مطلب

closeناسا با نقاط کوانتومی بازده کشاورزی در فضا را ارتقا می‌دهد

 ناسا از طریق انعقاد قراردادی با یک شرکت نانویی از فناوری نقاط کوانتومی برای افزایش بازده کشاورزی در فضا استفاده می‌کند. در این روش، نقاط کوانتومی موجب افزایش جذب نور شده و در نهایت تولید محصولات را ارتقا می‌دهد. به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یوبی‌کیودی (UbiQD) یکی از شرکت‌های نانویی اعلام کرد که از طرف سازمان فضایی آمریکا؛ ناسا، یک قرارداد انتقال فناوری کسب وکار کوچک (STTR) را دریافت کرده است. این قرارداد ۲۴ ماهه بوده و بودجه آن ۷۵۰ هزار دلار است. این پروژه با همکاری شرکت یوبی‌کیودی و دانشگاه آریزونا انجام خواهد شد که در آن با استفاده از نقاط کوانتومی تلاش می‌شود تا بهره کشاورزی افزایش یابد. این کار به ناسا کمک می‌کند تا عملکرد بهتری در رشد محصولات کشاورزی در فضا داشته باشد طوری که نقاط کوانتومی با جذب بهتر طیف‌های مختلف طول موج نور امکان افزایش کارایی کشاورزی را در فضا فراهم کنند. یوبی‌کیودی برای اولین بار در آگوست سال ۲۰۱۸ از سوی ناسا به‌عنوان بخشی از ماموریت راهبردی این سازمان برای پیشبرد قابلیت‌های پیشرفته در حوزه فناوری فضایی انتخاب شد تا به ناسا کمک کند موفقیت بیشتری در تولید مواد غذایی در فضا داشته باشد، از این رو فاز اول STTR با شرکت یوبی‌کیودی آغاز شد. در این پروژه، عملکرد پرورش کاهو در فضا با موفقیت ارتقاء پیدا کرد، یکی از دستورالعمل‌های مورداستفاده در این مطالعه، محصول گلخانه‌ای لومینسانس یوبی‌کیودی موسوم به UbiGro بود که موجب افزایش ۱۳ درصدی در وزن سبزیجات به عمل آمده و افزایش ۸ درصدی سطح برگ شد. ژن گیاکومیلی از محققان دانشگاه آریزونا گفت: در ماموریت‌های فضایی طولانی ‌مدت، جایی که فضانوردان باید بیشترین استفاده از منابع را داشته باشند، افزایش تولید مواد غذایی می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد؛ این فناوری می‌تواند به ما در رسیدن به این هدف کمک کند. شرکت یوبی‌کیودی پس از دریافت بودجه از آزمایشگاه بریک‌اوت به دنبال این فناوری رفت و روشی برای بهبود کشاورزی با نقاط کوانتومی ارائه کرد، این فناوری در چند کشور مختلف مورداستفاده قرار گرفت و نتایج مثبتی به‌دست آمد.

more_vert کتاب کامپیوترهای کوانتومی

ادامه مطلب

closeکتاب کامپیوترهای کوانتومی

پرونده ویژه کامپیوترهای کوانتومی در شماره 189 ماهنامه شبکه منتشر شده است. این پرونده شامل 10 مقاله درباره‌ی جدیدترین یافته‌ها، تحقیقات و نمونه‌های عملی محاسبات کوانتومی و کامپیوتر کوانتومی است.محاسبات کوانتومی تنها زمانی که سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی سراسر جهان روی این مفهوم کار کنند و پژوهش‌های گسترده‌ای را در این زمینه انجام دهند، به سرانجام خواهد رسید. اینتل در این ارتباط دیدگاه جالبی دارد. اینتل می‌گوید: «این مدل محاسبات زمانی پیشرفت خواهند کرد که نتایج به‌دست آمده به‌شکل عمومی در اختیار دانشمندان سراسر جهان قرار گیرد.» پیچیده بودن این مدل محاسبات باعث شده است تا دانشمندان سراسر جهان به‌شکل تیم‌های بین‌المللی یا دانشگاهی در تلاش باشند چالش‌های متعددی که در این حوزه وجود دارد را برطرف کنند. پرونده‌ ویژه در این شماره به تعدادی از برجسته‌ترین دستاوردها در حوزه کوانتوم نگاهی می‌اندازد. فهرست مطالبکوانتوم محدودیت‌ها را درهم می‌شکندرایانش کوانتومى چیست و اساس کار آن چگونه است؟آیا محاسبات کوانتومى صنعت مراکز داده را نابود می‌کند؟در انتظار یادگیرى ماشینى کوانتومى خواهیم بودچالش‌هاى امنیتى مرتبط با محاسبات کوانتومى چگونه هستند؟چگونه اینترنت کوانتومى بسازیم؟نقشه‌هایى که گوگل براى رایانش کوانتومى در سر داردمایکروسافت تا ده سال دیگر کامپیوتر کوانتومى خود را طراحى می‌کندپیشرفت‌هاى محاسبات کوانتومى، تا کجا؟چگونه محاسبات کوانتومى دنیاى ما را دگرگون می‌کند؟

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای فتونیک سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای فتونیک سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته فتونیک سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه فیزیک مدرن ، مکانیک کوانتومی، مکانیک کوانتومی پیشرفته، الکترومغناطیس و الکترودینامیک ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای فیزیک سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای فیزیک سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته فیزیک سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه مکانیک کوانتومی، مکانیک کوانتومی پیشرفته، الکترومغناطیس، الکترودینامیک، ترمودینامیک و مکانیک آماری پیشرفته ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای نانوفیزیک سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای نانوفیزیک سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته نانوفیزیک سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه فیزیک پایه ۱ و ۲ و ۳ (شامل کل کتاب فیزیک هالیدی آخرین ویرایش))، مکانیک کوانتومی و مکانیک کوانتومی پیشرفته، الکترومغناطیس و الکترودینامیک، ترمودینامیک و مکانیک آماری پیشرفته ۱، مبانی نانوتکنولوژی ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert ساخت حسگر کاغذی برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب

ادامه مطلب

closeساخت حسگر کاغذی برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب

محققان کانادایی برای تشخیص دو سم بسیار خطرناک، با استفاده از نقاط کوانتومی، حسگری کاغذی ساختند که به سادگی می‌تواند با تغییر رنگ حضور این سم‌ها را تشخیص دهد. به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه آلبرتا اقدام به ساخت حسگری کاغذی کردند که می‌تواند دو نوع سم اعصاب را شناسایی کند، این حسگر با استفاده از نقاط کوانتومی سیلیکونی ساخته شده که قادر به تشخیص پاراکسون و پاراتیون است. این دو سم از جمله قوی‌ترین سم‌هایی هستند که می‌تواند روی سیستم اعصاب تاثیرگذار باشد، این حسگر کاغذی در صورت حضور این سم‌ها بسته به مقدار آن‌ها به رنگ زرد یا سبز درمی‌آید. این یافته‌ها نشان می‌دهد که با کمک تلفن همراه هوشمند می‌توان با دقت بسیار بالایی مقدار سم را در نمونه موردنظر شناسایی کرد؛ در نتیجه روشی ساده و سریع برای تشخیص سم است طوری که نیاز به تجهیزات پرهزینه و آموزش تکنسین نیست. جاناتان وینوت از محققان این پروژه گفت: پاراکسون و پاراتیون سم‌های عصبی هستند که معمولا در حشره‌کش‌ها استفاده می‌شوند، تشخیص دقیق این سم‌ها اهمیت زیادی دارد چرا که بسته به مقدار سم و میزان تماس با آن، می‌تواند جان انسان را به خطر بی‌اندازد. پاراتیون در سال ۱۹۷۴ توسعه داده شد و در حال حاضر بیشتر کشورها نظیر کانادا و آمریکا استفاده از آن را در حشره‌کش‌ها ممنوع کرده‌اند، نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد ارتباطی میان این سم و بروز سرطان و نقص‌هایی در کودکان تازه متولد شده وجود دارد. پاراکسون ساختاری شبیه پاراتیون دارد و شکسته شدن پاراتیون در بدن با استفاده از آنزیم به‌وجود می‌آید که سمیت‌ آن ۵۰ برابر بیشتر از پاراتیون است. برای ساخت این حسگر، محققان از پروتئین فلورسانس سبز رنگ به همراه نقاط کوانتومی سیلیکونی استفاده کردند که تابش نور قرمز دارد، زمانی که این دو سم در محیط وجود داشته باشند تابش نور قرمز متوقف می‌شود و حسگر به رنگ زرد یا سبز درمی‌آید. این حسگر را می‌توان برای بررسی محیط‌زیست و تشخیص این سموم استفاده کرد، با کمک تلفن همراه نیز می‌توان مقدار ماده را در محیط شناسایی کرد. نتایج این پروژه در مقاله‌ای با عنوان Detection of Nerve Agents by Coupling Complementary Properties of Silicon-Based Quantum Dots and Green Fluorescent Protein, ACS A در نشریه pplied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است.

more_vert جایزه اول کیهان‌شناسی بوچالتر ۲۰۱۹ به دو محقق ایرانی رسید

ادامه مطلب

closeجایزه اول کیهان‌شناسی بوچالتر ۲۰۱۹ به دو محقق ایرانی رسید

«جاهد عابدی» و «نیایش افشردی» دو کیهان شناس ایرانی موفق شدند که جایزه اول کیهان‌شناسی بوچالتر ۲۰۱۹ را به مبلغ ۱۰ هزار دلار از آن خود کنند. به گزارش پایگاه جایزه کیهان شناسی بوچالتر ، برندگان جایزه کیهان‌شناسی بوچالتر ۲۰۱۹ دیروز دوشنبه در دویست و سی و پنجمین نشست انجمن نجوم آمریکا در هونولولو ، معرفی شدند. این جایزه سالانه که توسط دکتر «آری بوچالتر» در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد، یک جایزه سالانه است که به منظور پشتیبانی از توسعه تئوری‌ها، مشاهدات یا روش‌های جدید ایجاد شده است که می‌توانند به حل معمای گسترش کیهانی کمک کند. جایزه اول ۱۰ هزار دلاری بوچالتر، به دکتر «جاهد عابدی» از موسسه موسسه امواج گرانشی (آلبرت اینشتین) ماکس پلانک و موسسه لایبنیتز در هانوفر آلمان و دکتر «نیایش افشردی» از دانشگاه «واترلو» و موسسه فیزیک نظری «پریمیتر» کانادا اهدا شد. کار آنها با عنوان «پژواکی از مغاک: سیاه‌چاله فوق چرخان باقی‌مانده از دوتایی ستاره نوترونی رویداد GW۱۷۰۸۱۷» که در مجله Journal of Cosmology and Astroparticle Physics منتشر شده است ، توسط هیئت داوری به عنوان گامی جسورانه و خلاقانه در جهت درک گرانش کوانتومی پدیده‌ها مورد تایید قرار گرفت. در نسخه کلاسیک نسبیت عام انیشتین، سیاه‌چاله‌ها توسط «افق های رویداد» احاطه شده‌اند - افق‌های رویداد «نقاط مشهور بدون بازگشتی» هستند که از آن هیچ چیز، حتی نور نمی‌تواند فرار کند. با این حال به نظر می‌رسد که بسیاری از جنبه‌های این پدیده اسرارآمیز با مکانیک کوانتومی، که فیزیک را در سطح ذرات توصیف می‌کند، سازگار نیست. به همین دلیل است که سیاه‌چاله‌ها به «آزمایشگاه‌هایی» تبدیل شده‌اند تا بتوان راه‌هایی برای تطابق نسبیت عام و مکانیک کوانتومی- دو ستون فیزیک مدرن- در آنها پیدا کرد. ماهیت کوانتومی افق‌های رویداد (که به نظر می‌رسد شامل تمام اطلاعات درون سیاه‌چاله‌ها است) هنوز در هاله‌ای از اسرار قرار دارد. اکنون یک شاخه تحقیقاتی در نظر دارد که با مطالعه چگونگی ساطع شدن امواج فضا زمان به نام امواج گرانشی از این ساختار کوانتومی که به ایجاد «پژواک‌های» تکرار شوند تاخیردار در جریان تشکیل سیاه‌چاله‌ها منجر می‌شوند؛ پرده از این اسرار بردارد. افشردی و همکارش «جاهد عابدی» (از مؤسسه آلبرت انیشتین) که در نوشتن این مقاله با وی همکاری داشت، برای اولین بار موفق شدند تا این پژواک‌ها را به طرز معنی‌داری از لحاظ آماری در داده‌های موج گرانشی کشف کنند که توسط «رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری» (LIGO) به دست آمده بودند. LIGO اولین ادغام دو ستاره نوترونی را در ۱۷ اوت ۲۰۱۷ کشف کرد. کسب جایزه بوچالتر افتخاری است که افشردی امیدوار است راه‌گشایی برای تحقیقات آنها باشد. جایزه دوم ۵۰۰۰ دلار بوچالتر، به دکتر «اگینیو بیانچی» (Eugenio Bianchi ) از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ، دکتر «آنورادا گوپتا» از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ، دکتر «هال ام هاگارد» از کالج «برد» و مؤسسه موسسه فیزیک نظری «پریمیتر» و دکتر«بی.اس. ساتاپراکاش» دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه کاردیف، اهدا شد. این جایزه به دلیل تحقیق آنها با عنوان «گرانش کوانتومی و چرخش سیاه‌چاله در مشاهدات موج گرانشی: آزمایشی از آنتروپی بکینشتین-هاوکینگ» تعلق گرفت. هیئت داوران تحقیق این محققان را به عنوان «یک آزمایش قابل توجه از ویژگی ترمودینامیکی سیاه‌چاله‌ها» مورد تایید قرار دادند. و بالاخره جایزه سوم دو هزار و پانصد دلاری بوچالتر ۲۰۱۹، به دکتر «خوزه بلاترین جیمنز» از دانشگاه «سالامانکا» در اسپانیا، دکتر «لووینیا هایزنبرگ» از مؤسسه فناوری فدرال زوریخ ETH زوریخ و دکتر «تومی اس کیوویستو» از موسسه فناوری KTH و دانشگاه استکهلم و انستیتوی ملی فیزیک شیمی و بیوفیزیک به دلیل تحقیق آنها با عنوان «تثلیث هندسی جاذبه» (The Geometrical Trinity of Gravity) که توسط هیئت داوران به عنوان «اثری زیبا و قابل توجه» شناخته شده است، تعلق گرفت.

more_vert برترین اکتشافات دنیای علم در دهه گذشته

ادامه مطلب

closeبرترین اکتشافات دنیای علم در دهه گذشته

ذره خدا، فناوری اصلاح ژنتیک کریسپر، امواج گرانشی، برنامه رایانه‌ای آلفاگو و برتری کوانتومی به عنوان برترین اکتشافات یک دهه گذشته در دنیای علم انتخاب شدند. مجله علمی نیوساینتیست در فهرستی برترین اکتشافات دنیای علم را در یک دهه گذشته معرفی کرده است که در آن میان نام دستاوردهایی چون ذره خدا، فناوری کریسپر و برتری کوانتومی به چشم می‌خورد. در ادامه به این مهمترین دستاوردها نگاهی خواهیم داشت. ذره خدا (بوزون هیگز) پس از چهار سال کار تحقیقاتی هزاران محقق و استفاده از بزرگترین دستگاه موجود در جهان، فیزیکدانان ذرات سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) در نهایت از کشف ذره بوزون هیگز معروف به ذره خدا خبر دادند. با استفاده از این ذره می‌توان علت جرم داشتن دیگر ذرات موجود در جهان را توضیح داد. اکتشاف این ذره مدل استاندارد فیزیک ذرات را تکمیل کرد. فناوری اصلاح ژنتیک کریسپر (CRISPR) پتانسیل کامل مهندسی ژنتیک در سال ۲۰۱۲ و با ساخت سیستم ساده و ارزان کریسپر (CRISPR )برای اصلاح DNA، شکوفا شد. استفاده از این فناوری از آن زمان تاکنون گسترده و فراگیر شده است. در خلق نخستین نوزادان اصلاح ژنی شده در جهان که در سال ۲۰۱۸ در چین صورت گرفت، نیز از همین فناوری استفاده شد. امواج گرانشی موج گرانشی، خمیدگی ساختار فضا-زمان است. آلبرت اینشتین نخستین بار در سال ۱۹۱۶ وجود این نوع از امواج را پیش‌بینی کرد. دقیقا یک قرن بعد در سال ۲۰۱۶، رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری (LIGO) اعلام کرد که سرانجام این امواج را به هنگام ساطع شدن از دو سیاهچاله‌ در حال ترکیب، رصد کرده است. آلفاگو (AlphaGo) در دهه گذشته شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی بودیم و آلفاگو (AlphaGo) اوج پیشرفت‌های ماشینی در این دهه بود. آلفاگو یک برنامه رایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط گوگل دیپ‌مایند توسعه داده شد و در سال ۲۰۱۶ توانست در کمتر از یک روز قدرتمندترین بازیکن شطرنج را شکست دهد. روش کار این برنامه بدین صورت است که فقط حرکات مهره‌ها به وی آموزش داده شده و این برنامه پس از هر بار اشتباه آن را در بازی بعدی اصلاح و به اصطلاح به خود آموزش می‌دهد؛ این نوع شیوه آنالیز که بسیار شبیه شیوه آنالیز انسان است در کنار توانایی پردازش میلیون ها بیت داده، به این برنامه قدرتی مخوف داده ‌است. ژن درمانی لیلا در سال ۲۰۱۵ یک دختر یک ساله به نام «لیلا ریچارد» که به سرطان خون حاد (لوکمیا) مبتلا بود تحت درمانی قرار گرفت که با تمام درمان‌های دیگر برای سرطان تفاوت داشت. پزشکان بیمارستان «گریت اورموند استریت» لندن به لیلا سلول‌های ایمنی اهداکننده ای را پیوند زدند که از لحاظ ژنتیکی به گونه‌ای اصلاح شده بودند تا سلول‌هایی که باعث ایجاد سرطان خون در وی می‌شدند را از بین ببرند. آنها با این کار جان این کودک را نجات دادند. کشف انسان تباران دنیسووا محققان در سال ۲۰۱۰ از کشف یک استخوان انگشت انسان خبر دادند که از لحاظ ژنتیکی با آنچه در انسان‌های مدرن و نئاندرتال‌ها مشاهده می‌شود تفاوت دارد؛ کشفی که داستان اجداد و نیاکان ما را پیچیده کرد. آنها این گونه جدید را با الهام از غار دنیسووا در سیبری که محل یافت این استخوان بود، دنیسووا نام نهادند. اکتشافات بعدی در این غار شامل بقایای بیشتری از این افراد اسرارآمیز بود؛ از جمله کشف هیبریدی از یک مادر ناندرتال و یک پدر دنیسووا که در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. آنالیزهای ژنتیکی همچنین نشان داده‌اند که امروزه برخی از افراد معاصر نیز حامل بخشی از دی. ان. ای دنیسووایی هستند. برتری کوانتومی تلاش‌ها برای ابداع کامپیوترهای کوانتومی در دهه‌ای که گذشت بالا گرفت و در سال ۲۰۱۹ با خبر دستیابی گوگل به برتری کوانتومی به اوج خود رسید. این کمپانی نخستین کامپیوتر کوانتومی را ساخت که محاسباتی را انجام می‌داد که هیچکدام از ابرکامپیوترهای کلاسیک موجود در جهان قادر به انجام آن نبودند. پروکسیما قنطورس بی در آغاز دهه گذشته از وجود حدود ۴۵۰ سیاره در خارج از منظومه شمسی مطلع بودیم. اکنون شمار این سیاره‌ها به بیش از چهار هزار مورد رسیده است. مهم ترین اتفاقی که در این حوزه به وقوع پیوست، کشف پروکسیما قنطورس‌بی در سال ۲۰۱۶ بود. پروکسیما قنطورس‌بی نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی شناخته شده به زمین است که ۴.۲ سال نوری از آن فاصله دارد. پیوند صورت اولین پیوند کامل صورت در سال ۲۰۱۰ انجام شد. در این عمل جراحی که ۲۴ ساعت به طول انجامید بقایای صورت یک کشاورز اسپانیایی که به طور تصادفی به خود شلیک کرده بود، برداشته شد به طوری که تنها حدقه‌های چشم و زبان وی باقی ماند. سپس صورت کامل یک اهدا کننده مرده به این مرد کشاورز پیوند زده شد.

more_vert ثبت‌نام نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی

ادامه مطلب

closeثبت‌نام نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی

سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه‏‌های علوم پزشکی برای نیم‌سال دوم ۹۹-۹۸ از آبان ماه فعال می‌شود. به گزارش معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس جزئیات زمان بندی ثبت نام انتقال و میهمانی دانشگاه‏ های علوم پزشکی برای نیمسال دوم ۹۹-۹۸، ثبت درخواست نقل و انتقال از ٢٠ آبان آغاز می شود و تا ١٠ آذر ادامه دارد.همچنین، رسیدگی و پاسخگویی به تقاضای انتقال و میهمانی دانشجویان بر اساس بازه زمانی اعلام شده صورت می گیرد.بر اساس جدول زمان‌بندی سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی نیم‌سال دوم ۹۹-۹۸ زمان بررسی مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مبداء و ویرایش توسط دانشجو از ١١ تا ٢٥ آذر ماه است.اتمام فرصت ویرایش دانشجویان و رسیدگی و اعلام نتیجه توسط دانشگاه مبداء نیز از ٢٦ آذر تا ١٠ دی ماه خواهد بود.همچنین،بررسی مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مقصد و ویرایش توسط دانشجو از ١١ تا ٢٦ دی به طول می انجامد.اتمام فرصت ویرایش دانشجویان و رسیدگی و اعلام نتیجه توسط دانشگاه مقصد نیز از ٢٤ دی تا ٨ بهمن است.نقل و انتقال دانشجویان باید فقط از طریق سامانه اقدام و پیگیری شود و استفاده از سایت یا سامانه دانشگاه در این خصوص ممنوع است.دانشگاه‏ ها و دانشکده های علوم پزشکی که در نیم‌سال دوم ۹۹-۹۸ پذیرش دانشجوی انتقال یا میهمانی ندارند باید اطلاع رسانی های لازم را در این خصوص به انجام رسانند.

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی پلیمر سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی پلیمر سال 1396

  دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته مهندسی پلیمر سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه شیمی فیزیک پلیمرها، پدیده‌های انتقال رئولوژی، انتقال حرارت و انتقال جرم و مبانی پیشرفته مهندسی پلیمرارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert دفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی پلیمررنگ سال 1396

ادامه مطلب

closeدفترچه سئوالات آزمون دکترای مهندسی پلیمررنگ سال 1396

دفترچه آزمون دکترای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در رشته مهندسی پلیمر رنگ سال 1396 در این دفترچه 45 سئوال در زمینه شیمی فیزیک پلیمرها، پدیده‌های انتقال رئولوژی، انتقال حرارت و انتقال جرم و مبانی علوم و فن‌آوری رنگ ارائه شده است دفترچه سئوالات این آزمون برای علاقمندان دوره های دکترا و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ارائه گردیده است

more_vert کتاب شبکه های رایانه ای

ادامه مطلب

closeکتاب شبکه های رایانه ای

یک شبکه رایانه‌ای (Computer Network)، که اغلب به طور خلاصه به آن شبکه گفته می‌شود، گروهی از رایانه‌ها و دستگاه‌هایی می‌باشد که توسط کانال‌های ارتباطی به هم متصل شده‌اند. شبکه رایانه‌ای باعث تسهیل ارتباطات میان کاربران شده و اجازه می‌دهد کاربران منابع خود را به اشتراک بگذارند. در کتاب حاضر شما بیشتر با شبکه های رایانه ای آشنا خواهید شد.فهرست مطالب فصل اول: مفاهیم شبکه و اجزای آنفصل دوم: سیستم های انتقال اطلاعاتفصل سوم: پیکربندی شبکه و روش های دسترسی به خط انتقالفصل چهارم: محیط های انتقال و اجزای آنفصل پنجم: مدل مرجع OSI (مطالعه آزاد)فصل ششم: آشنایی با پروتکل TCP/IP و سرویس های آنفصل هفتم: امنیت در شبکهفصل هشتم: سیستم عامل های شبکه ایفصل نهم: سرویس های پرونده در ویندوز 2008فصل دهم: پیاده سازی و مدیریت چاپ در شبکهفصل یازدهم: مدیریت کاربران و رایانه هافصل دوازدهم: نصب و راه اندازی Active Directoryفصل سیزدهم: DNS و روش های تبدیل اسم به IPفصل چهاردهم: ابزارهای خط زمان در ویندوزفصل پانزدهم: DHCP Server مقدماتیپیوست ها

more_vert مقاله تحلیل و بررسی اصطلاح سنت در نظر سنت‌گرایان

ادامه مطلب

closeمقاله تحلیل و بررسی اصطلاح سنت در نظر سنت‌گرایان

مقاله علمی و پژوهشی " تحلیل و بررسی اصطلاح سنت در نظر سنت‌گرایان" مقاله ای است در 20 صفحه و با 36 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اندیشه نوین دینی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث سنت، سنت‌گرایان، حقائق مطلق ازلی، فرآیند زنده انتقال سنت، ابزار انتقال سنت، طریق انتقال سنت پرداخته شده است چکیده مقاله فهم بنیادهای فکری یک اندیشه، کلید فهم آن است. «Tradition / سنت» محوری‌ترین اصل فکری مکتباندیشگی سنت‌گرایی است. به‌نظر می‌رسد این اصل به‌نحو روشن و خالی از تعقید، دست‌کم به زبان فارسی، بیان نشده و ازاین‌رو نیازمند ایضاحی کامل است و این جستار بدین منظور انجام شده است. عنصر اصلی در معنای لغوی «tradition» انتقال و در معنای لغوی سنت، راه و روش است؛ اما انتقال و روش با هم ملازم‌اند؛ زیرا سنت به‌لحاظ عرفی، راه و روش یا آداب و عاداتی است که در یک اجتماع نسل‌به‌نسلانتقال یافته، از آنها پیروی می‌شود. با بررسی آثار مختلف سنت‌گرایانمی‌توان چهار معنا برای «Tradition / سنت»یافت: حقایق الوهی مطلق بی‌صورت و فرازمان و نیز تعین و تجسم صوری آن حقایق در آموزه‌ها، آیین‌ها، شعایر، مناسک، نمادها و اسطوره‌ها که در طول زمان انتقال می‌یابند تا در دسترس نسل‌های متمادی بشری قرار گیرند. نفس فرآیند زنده و پویای انتقال سنت و طریق و مجرای خاص آن، دو معنای دیگر سنت در نظر سنت‌گرایان است.دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert آخرین مهلت ویرایش تقاضای انتقال دانشجویان علوم پزشکی

ادامه مطلب

closeآخرین مهلت ویرایش تقاضای انتقال دانشجویان علوم پزشکی

مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرد:‌ مهلت ویرایش تقاضا توسط دانشجویان و دانشگاه‌های مبداء در سامانه انتقال و میهمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۹۸ پایان می یابد. به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت،‌ آخرین مهلت ویرایش تقاضا توسط دانشجویان و دانشگاه‌های مبداء و شرایط آن به طور کامل در سامانه انتقال و میهمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور اعلام شده است. با توجه به درخواست‌های متعدد دانشگاه‌ها و دانشجویان علوم پزشکی داخل کشور در خصوص امکان ویرایش، رسیدگی و اعلام نتیجه توسط دانشگاه مبداء سامانه اینترنتی نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی تا پایان امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه به منظور ویرایش تقاضا توسط دانشجویان، رسیدگی و اعلام نتیجه توسط دانشگاه های مبداء فعال خواهد بود. بر اساس این گزارش،‌ این مهلت تمدید نخواهد شد.

more_vert مقاله دستور پرداخت در انتقال الکترونیکی وجه به مانند ایجاب انتقال تعهّد

ادامه مطلب

closeمقاله دستور پرداخت در انتقال الکترونیکی وجه به مانند ایجاب انتقال تعهّد

مقاله علمی و پژوهشی " دستور پرداخت در انتقال الکترونیکی وجه به مانند ایجاب انتقال تعهّد " مقاله ای است در 29 صفحه و با 31 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  انتقال وجه؛ انتقال تعهّد؛ رضایت؛ نماینده؛ انتقال اعتبارپرداخته شده است چکیده مقاله در این نوشتار، انتقال الکترونیکی وجوه از دریچه نظریه انتقال تعهد بررسی‌شده است. ازاین‌روی، دستور پرداخت یا انتقال به‌مانند ایجاب قرارداد شمرده می­شود. اگر انتقال وجه بخواهد در چهارچوب این نظریه بگنجد، باید شرایط پیدایش و نیز آثار حقوقی آن را داشته باشد. از نگاه شرایط عمل، طلب یا دین به‌عنوان موضوع قرارداد در بیشتر حالات موجود است و حتی اگر میان محیل (دستوردهنده) و محتال (ذی‌نفع پرداخت) رابطه دینی نبوده و دست جستن به حواله شدنی نباشد، دریچه  استناد به انتقال طلب باز است. از دید قصد، چون دستوردهنده جابجایی پولی را می‌خواهد که نزد بانک دارد، به دلیل نقش نداشتن اراده بدهکار و نبود رابطه امانی، این خواسته را باید بر انتقال طلب بار نمود. از دریچه  نقش­آفرینی رضایت یا آگاهی بانک، اگر سرشت حقوقی بر پایه نظریه انتقال تعهد بررسی گردد، حق بانک برای نپذیرفتن دستور به گونه کامل توجیه­پذیر است. البته، در انتقال طلب که رضایت بدهکار نقشی ندارد، بررسی­ که باتک انجام می­دهد، پیرامون لوازم انتقال وجه است نه انشای قرارداد. با این همه ، چون نظریه انتقال تعهد پاسخ برخی از حالات انتقال وجه همانند انتقال به‌حساب خود را نمی­دهد، مورد نکوهش است عنوان مقاله [English] Payment Order in Electronic Funds Transfer as Assignment Offer چکیده [English] This article discusses Electronic Funds Transfer (EFT) based on an assignment framework.  Payment order in EFT is considered to be an assignment offer. If the Fund Transfer is considered on this basis, it must contain conditions for the emergence of an assignment and its legal consequences. In this respect, debt or credit as subject matter of this agreement is available in most cases of EFT, even if there is no debtor and creditor relationship between the issuer of the payment order and beneficiary. In terms of intent for creation an assignment, since the issuer is willing to transfer funds that is being holding by bank and there is no need for debtor’s consent and there is no fiduciary relationship between them, the legal relationship created between the issuer and the bank has to be interfered as an assignment. As regards consequences, by accepted this idea, the right of the bank to reject Fund Transfer order can easily be interpreted. Having said that, what a bank does on order after receipt of payment order should not be considered to be the acceptance of the offer, because this is a regular and preliminary process. Since the doctrine is not able to respond to some situations for Fund Transfer, including Fund Transfer to another account of the issuer, it has been subject to some criticisms. کلیدواژه‌ها [English] Fund Transfer, Credit Transfer, Assignment, Consent, Agent دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert ابداع روشی برای انتقال مستقیم ژن به کلیه

ادامه مطلب

closeابداع روشی برای انتقال مستقیم ژن به کلیه

محققان کلینیک مایو واقع در آمریکا رویکرد جدیدی را ابداع کردند که امکان انتقال مستقیم حامل‌های ژن درمانی به درون کلیه را فراهم می‌کند. در آزمایشات اولیه محققان توانستند سه حامل ژن‌درمانی را به طور مستقیم و به صورت وریدی به کلیه موش‌ها تزریق کنند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، از آنجا که کلیه‌ها ترکیبات بزرگ را از جریان خون خارج می‌کنند، محققان تلاش کردند تا سه حامل ژن‌درمانی با اندازه‌های مختلف را از طریق جریان خون به کلیه‌ها وارد کنند. این حامل‌ها شامل حامل‌های مبتنی بر ویروس کوچکی موسوم به Adeno-Associated Virus یا AAV با اندازه ۲۵ نانومتر، حامل‌های مبتنی بر Adenovirus با اندازه ۱۰۰ نانومتر و حامل‌های مبتنی بر Lentivirus با اندازه ۱۲۰ نانومتر بودند. محققان برای عبور از سیستم فیلترسازی کلیه علاوه بر تزریق وریدی، از دو مسیر تزریق مستقیم حامل‌ها به کلیه نیز بهره گرفتند و دریافتند این مسیرها در مقایسه با تزریق وریدی امکان انتقال موثرتر حامل‌ها به کلیه را فراهم می‌کنند. به گفته محققان امکان انتقال مستقیم حامل‌های ژن‌درمانی به کلیه، راه‌های جدیدی را پیش‌روی متخصصان ژنتیک باز می‌کند، اما به‌کارگیری عملی این شیوه نیازمند تحقیقات بیشتر و بهینه‌سازی است.گزارش کامل این تحقیقات در نشریهHuman Gene Therapy منتشر شده است.

more_vert کتاب سلامتی کامل (راهنمای کامل ذهن و بدن)

ادامه مطلب

closeکتاب سلامتی کامل (راهنمای کامل ذهن و بدن)

کتاب سلامتی کامل (راهنمای کامل ذهن و بدن) نوشته‌ی دیپاک چوپرا، پزشک آمریکایی هندی تبار است که با بهره‌گیری از طب سنتی هند (آیورودا) تلاش کرده به سلامتی و بیماری از زاویه‌ای جدیدی بنگرد و حفظ سلامتی را با روش‌های اصیل و بنیادین برای همگان مقدور سازد. سال‌ها پیش دکتر دیپاک چوپرا (Deepak Chopra) کتاب سلامتی کامل (Perfect Health) را نوشت، کتابی که اولین راهنمای کاربردی چگونگی تحت کنترل در آوردن قدرت فکر بود که در آن زمان تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب در آمریکا شد. وی در این کتاب توضیح داد که چطور پیشرفت‌های حاصل شده در فیزیک و پزشکی مهر تاییدی بر اعتبار پنج هزار ساله سیستم پزشکی هند باستان به نام آیورودا زده است. کتاب حاضر چگونگی کاربرد علم آیورودا را در زندگی عادی توضیح داده است. به دلیل استقبال بسیار زیاد، کتاب جدید با اضافه کردن آخرین تحقیقات پزشکی مجدداً ویرایش و به روز گردیده و در اختیار شما قرار می‌گیرد. دیپاک چوپرا در این کتاب تلاش می‌کند تا جایی که ممکن است شما را با این دانش آشنا کند و هر آنچه برای رسیدن به سلامتی کامل نیاز دارید در اختیارتان قرار می‌دهد. سلامت در ذات آن، یک حالت آگاهی بالاتر است. برای هزاران سال بزرگان ودیک اعلام کرده‌‌اند که هدف از حضور در بدن حمایت از حالتی از بودن به نام روشنگری است. در این حالت مرجع درونی شما از ایگو‌ (نفس) به روح تغییر می‌یابد و شما تشخیص می‌دهید که داننده، فرآیند دانستن و دانسته همه یکسان بوده و در اصل یکی هستند. از طرف دیگر مرزهای زمان و فضا ناپدید می‌شوند. این حالت تمامیت، اساس همه درمان‌ها به شمار می‌آید و به آن سلامتی کامل می‌گویند. البته لازم به یادآوری است، اولین رازی که باید در مورد سلامتی کامل بدانید این است که باید آن را انتخاب کنید. شما فقط به اندازه‌ای سلامت هستید که فکر می‌کنید امکان‌پذیر است. سلامتی کامل فقط پنج یا ده درصد پیشرفت در سلامتی نیست بلکه منظور چشم اندازی است که بیماری و رنجوری را غیرقابل قبول می‌داند. هدف آیورودا این است که به شما بیاموزد چطور زندگی شما می‌تواند تاثیر بپذیرد، شکل بگیرد، طولانی‌تر و بالاخره کنترل شود، اگر بیماری و پیری دخالت نکند. اصول راهنمای آیورودا این است که ذهن بیشترین و عمیق‌ترین تاثیر را بر بدن دارد و رهایی از بیماری بستگی به ارتباط با آگاهی درونی و آوردن آن به حالت تعادل و سپس گسترش این تعادل به بدن دارد. دیپاک چوپرا را بیشتر بشناسیم: دیپاک چوپرا بیش از 40 کتاب نوشته‌ که مباحث آن‌ها شامل معنویت تا سلامتی است. او هم‌چنین چندین رمان و مجموعه اشعار معنوی از هندوستان و ایرانیهم دارد. آثار وی به 30 زبان گوناگون دنیا ترجمه شده و فروش چشمگیری نیز داشته است. جملات برگزیده کتاب سلامتی کامل: - هر روز وقتی را برای بازی، شوخی و آرامش و مصاحبت خوب اختصاص دهید.- در برخورد با هر کس خوب و بردبار باشید.- با یک نگاه کمال گرایانه، جامعه ما هر سال بیشتر از قبل در حال معتاد شدن است. در بخشی از کتاب سلامتی کامل می‌خوانیم: اگرچه همه طعمه فرآیند پیری می‌شوند، هیچکس تا به‌حال ثابت نکرده است که این فرآیند لازم است. از ویژگی‌های خوب کوانتوم مکانیکی بدن این است که پیر نمی‌شود، کیفیتی که در سراسر سطح کوانتومی طبیعت دیده می‌شود. پروتون‌ها و نوترون‌ها پیر نمی‌شوند، همینطور الکتریسته و جاذبه. زندگی که شامل این اصول و نیروهای زیربنایی است به‌طرز حیرت آوری ماندنی و پایاست. دی ان‌ای شما برای بیش از 600 میلیون سال به همان شکل باقی مانده است. یک خرچنگ نعل اسبی که در لجن کف دریاهای عمیق می‌خزد هیچ تشابه قابل رویتی با یک دایناسور ندارد، یا یک دایناسور با یک گوریل، اما از نگاه دی ان‌ای همه اینها تنوع‌های کوچکی هستند بر روی یک تم فنا ناپذیر. تا آنجائی‌که مربوط به پیوندهای شیمیایی می‌شود، چسبندگی دی ان‌ای به یکدیگر محکمتر از یک برگ یا یک ذره گرده نیست. شاید فکر کنید که این بهم پیوستگی سست اتم‌ها در طی زمان از هم خواهد گسست مانند یک فرش تکه تکه شده قدیمی. مطمئنا نیروهایی که برعلیه بقای دی ان‌ای عمل می‌کنند بی اندازه زیاد هستند: سائیدگی و پارگی فیزیکی، جهش‌های نابود کننده اتفاقی، تهاجم میکروب‌های رقابت کننده و مهم‌تر از همه بی‌نظمی (تمایل دنیای مادی به نابودی تدریجی‌). دی ان‌ای همه این‌ها را پشت سر گذاشته است. در طی طول عمر دی ان‌ای رشته کوه‌ها به تپه‌ها تبدیل شده‌اند ولی دی ان‌ای حتی برای یک هزارم میلیمتر کاستی نداشته است. چسب کوانتوم مکانیکی بدن خیلی قوی است. اگر هوش داخلی دی ان‌ای تا این حد قدرت مقابله با زمان و عناصر را برای هزاران سال دارد، به نظر می‌رسد که پیر شدن به هیچ عنوان طبیعی نیست. آیورودا روی این فرضیه عمل می‌کند. با نگاه به گذشته و این حقیقت که همه پیر می‌شوند، ما به یک سوال واقعا مهم می‌رسیم « آیا مجبوریم که پیر شویم؟» دانشمندان قدیمی که برای طول عمر زیادشان مشهور بوده اند، پیر شدن را به «اشتباه عقل» نسبت داده‌اند. ‌ (پراگیا آپاراها در سانسکریت‌). فهرست مطالبقسمت اول: مکانی به نام سلامتی کاملفصل اول: دعوت به یک واقعیت بالاترفصل دوم: کشف تایپ بدنتانفصل سوم: سه دوشا - سازندگان واقعیتفصل چهارم: طرحی از طبیعتفصل پنجم: برگرداندن تعادلقسمت دوم: کوانتوم مکانیکی بدن انسانفصل ششم: درمان کوانتومی برای بدن کوانتومیفصل هفتم: بازکردن کانال‌های شفافصل هشتم: رهایی از عاداتفصل نهم: پیری یک اشتباه استقسمت سوم: زندگی در هماهنگی با طبیعتفصل دهم: میل برای تکاملفصل یازدهم: برنامه روزانه - سوار بر امواج طبیعتفصل دوازدهم: رژیم غذایی - خوردن برای تعادل کاملفصل سیزدهم: ورزش - افسانه نابرده رنج گنج میسر نمی‌شودفصل چهاردهم: برنامه فصلی - متعادل کردن تمام سالسخن آخر: گل‌ها در یک زمینه کوانتومیضمیمه آ