جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert کتاب "اولین‌ها در گام دوم"

ادامه مطلب

closeکتاب "اولین‌ها در گام دوم"

کتاب « اولین‌ها در گام دوم» نوشته فاطمه شریفی به تشریح فرازهایی از بیانیه گام دوم و پیوند آن با سبک زندگی و منش شهدای مدافعان حرم در قالب داستانی و نگاهی به زندگی چند شهید والامقام مدافع حرم پرداخته است. نویسنده کتاب اولین‌های لبیگ‌گو به پیوند بیانیه گام دوم را مدافعان و شهدای حرم به ویژه جوانان و نسل جدید انقلابی می داند که در نقطه طلایی آن شهید سردار حاج قاسم سلیمانی قرار دارد و پیوند تحقق بیانیه گام دوم با سایر کشورهای اسلامی به ویژه مردم عراق در جریان اقدامات و شهادت این سردار رشید رقم می خورد. این کتاب در ۸ فصل با عناوین «تجلی انسانیت در سایه خداباوری» ، «صیانت از اخلاق و هوشیاری اجتماعی» ، «افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در جامعه» ، «مدافع سنگر همبستگی و خدمت به مردم» ، «پاسداری از نهاد خانواده» ، «مبارزه با فساد و حراست تز بیت المال» ، «ستون شفافیت و دفاع از استقلال و آزادی» و «مرزداران و مدافعان عزت ملی» است. مقدمه کتاب نیز با تحلیلی از جایگاه شهید و شهادت از دیدگاه سپبهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نگارش شده است. فاطمه شریفی در مقدمه این کتاب آورده: آنچه که ما دیدیم نه به عنوان فهم از اسلام بلکه روئیت یک تجربه از شهیدان است. خواهران و برادران من، تا کسی شهید نباشد، شهید نمی شود، شرط شهید شدن، شهید بودن است. "اگر امروز کسی را دیدید که بوی شهید از کلام او، رفتار او و اعمال او اسثشمام می شود، بدانید او شهید خواهد شد و تمام شهدای ما این مشخصه را داشتند زیرا قبل از اینکه شهید شوند شهید بودند." در ادامه این مقدمه آمده: نمی تواند کسی قبل از اینکه علم بیاموزد عالم شود و شرط عالم شدن، علم آموزی است و شرط شهیدن شدن، شهید بودن است. " این جایگاه به قدری بزرگ و رفیع است که امام خمینب فرمودند: ما نسبت به درک مقام آن ها عاجزیم همین بس که آن ها عند ربهم یرزقونند در این مسیر قربانی مهم است اما مهم تر از آن چیزی است که انسان برای آن قربان می شود. عظمت آن چیزی که برایش قربانی می شود مهم تر از خود قربانی است. امام حسین (ع) عظیم است اما اعظم از امام حسین آن چیزی است که امام حسین برای آن قربانی شد."

more_vert کتاب ندای آسمانی: پژوهشی پیرامون حکم نماز جمعه

ادامه مطلب

closeکتاب ندای آسمانی: پژوهشی پیرامون حکم نماز جمعه

نماز جمعه یک کلاس درس هفتگی است که مسلمانان با حضور خود در این اجتماع هفتگی وحدت و انسجام خود را تقویت و با مسائل جهان اسلام آشنا گردیده و انواع شبهه افکنی ها و شیطنت های دشمنان در طول هفته را بی اثر می‌سازد، در نماز جمعه دلها روشن می‌شود، قرب به خدا حاصل می‌گردد، امر به معروف و نهی از منکر انجام می‌شود و مردم با منکرات و معروفات آشنا می‌شوند و تشویق به کارهای خوب وتحذیر از گناهان و توصیه به تقوا و صلاح و سداد انجام می‌شود، فتنه های دشمنان افشا و توطئه های مفسدین تبیین می‌گردد و به مردم آگاهی و بصیرت داده می‌شود و مردم به وظائف خود و خطراتی که آنان و کشور و جوانانشان را تهدید می‌کند آشنا می‌گردند. در زمان جنگ تحمیلی 8 ساله از همین نماز جمعه ها جبهه ها تقویت می‌شد، نیروها از همین نماز جمعه ها روحیه و صبر و شهد شهادت را می‌گرفتند ومی چشیدند، پس از انقلاب بسیاری از طوفان های فتنه را به وسیله نماز جمعه ملت ما پشت سر گذاشت وبسیاری از توطئه ها را خطبه های نماز جمعه بی اثر می‌ساخت، خواص و فوائد نماز جمعه را نمی توان احصاء نمود، بر همین اساس بود که امام خمینی (ره) این شاگرد بزرگ امام صادق(ع) در اولین روزهای پس از انقلاب با نصب مرحوم آیه الله طالقانی اولین نماز جمعه رسمی تهران را تأسیس نمود و نماز جمعه را از بزرگترین عنایات خداوند بر جمهوری اسلامی دانست. فهرست مطالبمقدمه مترجمترجمه مقدمه مؤلففصل اول: اسلام یک دین اجتماعی استفصل دوم: اسلام و سیاست تفکیک ناپذیرندفصل سوم: بررسی فتاوافصل چهارم: در بیان احادیث مطلقهنکته مهمفصل پنجم: در بیان احادیثی که جماعت را شرط می‌کندحدیث اول - هفدهمهفدهمیک پرسش !حدیث هیجدهمحدیث نوزدهمحدیث بیستمحدیث بیست و یکمفصل ششم: بیان ادلّه کسانی که به عدم وجوب قائل شده انددلیل اول: سیرهدلیل دوم: اجماعدلیل سومدلیل چهارمحدیث دومحدیث سومحدیث چهارمآنچه ذهن را مشغول کرده!فصل هفتم: نتیجه گیریحاصل سخن

more_vert کتاب «تاثیر اندیشه های امام خمینی(ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»

ادامه مطلب

closeکتاب «تاثیر اندیشه های امام خمینی(ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»

کتاب «تاثیر اندیشه های امام خمینی(ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران" توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به زیور طبع آراسته شد. به گزارش ایرنا، کتاب «تاثیر اندیشه‌های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» با یادداشتی از حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، به قلم «رحمت مهدوی» و «محمد افروزی اسفناجی»، در قطع رقعی با قیمت ۲۴ هزار تومان چاپ و منتشر شده است. یکی از نویسندگان این کتاب به خبرنگار ایرنا گفت: تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) در حوزه سیاست خارجی در این کتاب مضمون اصلی کتاب بوده و در مدت یک سال و نیم تلاش شبانه روزی نگارش یافته و با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شده است. محمد افروزی اسفنجانی با بیان اینکه در نوبت اول یکهزار جلد از این کتاب چاپ شده است، اظهار کرد: کتاب یاد شده دارای یک مقدمه و پیشگفتار است که در ۲ بخش و ۴ فصل در ۲۵۶ صفحه آماده شده و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز مقدمه آن را نگارش کرده است. این مدرس دانشگاه افزود: حجت‌الاسلام و المسلمین آل هاشم در مقدمه کتاب به ضرورت پرداختن به اندیشه‌های امام خمینی(ره) در باب سیاست خارجی اشاره کرده است که با تداوم سیاست‌های استکباری سلطه‌گران و در حالی که جهان همچنان از بی‌عدالتی، بی‌هدفی و ضعف ایدئولوژیک رنج می‌برد رجوع به اندیشه‌های امام خمینی رحمت الله علیه و آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای همچنان یک ضرورت است. به همین دلیل تبیین ابعاد مختلف اندیشه امام راحل و ولی امر مسلمین جهان در وضع فعلی در عرصه‌های مختلف به خصوص سیاست بین‌الملل حائز اهمیت فراوان است. افروزی ادامه داد: سؤال اصلی کتاب این است که اثربخشی اندیشه‌های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی به لحاظ «نظری» و «عملی» چگونه بوده است، فرضیه کتاب نیز بر این محور استوار است که تاثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست خارجی فقط نظری نبوده بلکه به لحاظ عملی نیز مورد توجه قرار گرفته و در وقایع و رویدادهای مختلف نمود عینی دارد. این کتاب در تبریز و تهران توسط مسوولان سیاسی، فرهنگی کشور و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در تهران و تبریز رونمایی شد.

more_vert مروری بر کتاب مواضع ما در ولایت و رهبری

ادامه مطلب

closeمروری بر کتاب مواضع ما در ولایت و رهبری

کتاب "مواضع ما در ولایت و رهبری" از مجموعه آثار ارزشمند دانشمند شهید دکتر محمدجواد باهنر از جمله کتاب‌های معرفی شده برای جشنواره فرهنگی خورشید کویر است. به گزارش ایرنا، کتاب مواضع ما در ولایت و رهبری نوشته دانشمند شهید دکتر محمدجواد باهنر در فصل نخست به موضوع مهم امامت و هدایت پرداخته است. موضوعاتی با عناوین شهید شاهد، امامت، هدایت و هدفداری کل جهان، انسان در محدوده هدایت، هدایت عام طبیعی، هدایت فطری، هدایت انبیا، نقش امامت، موالات مومنان، دو نوع موالات، ویژگی های امام (شامل آگاه ترین فرد نسبت به مکتب، بیشترین جهاد و فداکاری در راه خدا، الگوی مکتب، هوشیاری، تدبیر و شجاعت و مقبولیت عام) و سرانجام پاسخ به چند پرسش بخش های فصل اول کتاب مواضع ما در ولایت و رهبری را تشکیل می دهد. فصل دوم این کتاب با عنوان حدود امامت و ولایت مشتمل بر خلاصه بحث گذشته، خمیرمایه امت و امام، ولایت در امت، اهمیت امامت و رهبری، امام معصوم غایب و امام حاضر، نقش امامت و فقهای دین و پاسخ به یک پرسش است. دانشمند شهید دکتر محمدجواد باهنر در فصل سوم کتاب مواضع ما در ولایت و رهبری با عنوان مردم و مسئله ولایت و رهبری در بخش های وظیفه مردم در قبال امامت، دلیل اطاعت، بیعت مردم شرط رهبری، چرا اکثریت؟، جنبه شرعی ولایت فقیه در قانون اساسی، ارتباط ارکان و ارگان های نظام با ولایت فقیه، حق مردم در حکومت، وظیفه مردم در برابر تخلف احتمالی مسئولان، فرمان ها در حوزه اختیارات و پاسخ به چند پرسش پرداخته است. فصل چهارم و آخر این کتاب نیز با عنوان بحثی پیرامون معاد در بخش های دریافتی از بعد الهی انسان، دو نوع تکامل، یک نوع استدلال، نقش معاد در تکامل جهان، توجیه و تقریب به ذهن نه استدلال، استدلال اصلی و قطعی، سه نوع استدلال قرآن و معاد ادامه زندگی دنیا است. جشنواره فرهنگی «خورشید کویر» به مناسبت سالگرد شهادت دانشمند شهید محمدجواد باهنر ۱۲ شهریورماه در کرمان برگزار می شود. این جشنواره در قالب مسابقه کتابخوانی ویژه دانشجویان و فرهنگیان و مسابقات فرهنگی ویژه دانش آموزان برگزار می شود. متقاضیان شرکت در جشنواره خورشید کویر تا دوم شهریورماه سال جاری به منظور نام نویسی زمان داشتند. این جشنواره با همکاری استانداری، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، اداره کل آموزش و پرورش، صدا و سیما، دانشگاه شهید باهنر، حوزه هنری انقلاب اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد شهید و امور ایثارگران و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان برگزار می شود.

more_vert کتاب گنجینه معماهای معصومین علیهم السلام

ادامه مطلب

closeکتاب گنجینه معماهای معصومین علیهم السلام

  کتاب گنجینه معماهای معصومین علیهم السلام نوشته‌ی فخری باقری بیدگلی، اطلاعات بسیار زیادی در خصوص زندگی چهارده معصوم در قالب پرسش و پاسخ به شما ارائه می‌دهد. این کتاب ارزشمند پر از اطلاعات ریز و درشتی است که بسیاری از شیعیان از آن بی‌خبرند. کتاب‌های بسیاری درباره‌ی زندگی و گفتار و کردار چهارده معصوم علیهم‌السلام نگاشته شده است و این کتاب‌ها شما را با چشمه‌های جوشان معنویت و انسانیت آشنا می‌کنند. به رغم کتاب‌های زیادی که در این زمینه وجود دارد سبک نگارش فخری باقری بیدگلی بسیار متفاوت با سایر کتاب‌های مشابه است. او در کتاب گنجینه معماهای معصومین علیهم‌السلام از سبک پرسش و پاسخ استفاده کرده و همین موضوع به راحتی درک مطالب ذکر شده کمک بسیاری می‌کند. در بخشی از کتاب گنجینه معماهای معصومین علیهم السلام می‌خوانیم: 1. امام حسن عسگرى علیه‌السلام در چه روز، ماه و سالى ولادت یافتند؟روز جمعه هشتم ربیع‌الثانى سال 232 ه . ق.2. امام حسن عسگرى علیه‌السلام در کجا متولّد شدند؟مدینه.3. کنیه‌ى امام حسن عسگرى علیه‌السلام چیست؟ابومحمّد.4. در زمان تولّد امام حسن عسگرى علیه‌السلام سنّ پدر بزرگوارشان چند سال بود؟16 سال.5 القاب مشهور امام حسن عسگرى علیه‌السلام کدامند؟زکّى و عسگرى.6. «عسگر» به چه معناست؟تحت نظر گرفته شده، لشکر.7. نام همسر امام حسن عسگرى علیه‌السلام و مادر حضرت مهدى (عج) چیست؟نرجس.8. نام مادر امام حسن عسگرى علیه‌السلام چیست؟حُدَیث و به قولى سلیل.9. مدّت امامت امام حسن عسگرى علیه‌السلام چند سال بود؟6 سال.10. امام حسن عسگرى علیه‌السلام در چند سالگى به امامت رسیدند؟23 سالگى.11. تنها امامى که در ظاهر موفّق به انجام حجّ و زیارت خانه خدا نشد؟امام حسن عسگرى علیه‌السلام .12. سرداب امام زمان (عج) یا محلّ غیبت صغرى در کجا واقع شده است؟در سامرا، مقابل بارگاه ملکوتى پدرشان امام حسن عسگرى علیه‌السلام.13. امام حسن عسگرى علیه‌السلام به دست چه کسى به شهادت رسیدند؟معتمد. فهرست مطالب معصوم اول: پیامبر اکرم صلى‌الله‌علیه‌و‌آلهمعصوم دوم: حضرت على علیه‌السلاممعصوم سوم: حضرت فاطمه علیه‌االسلاممعصوم چهارم: امام حسن مجتبى علیه‌السلاممعصوم پنجم: امام حسین علیه‌السلاممعصوم ششم: امام سجّاد علیه‌السلاممعصوم هفتم: امام محمّد باقر علیه‌السلاممعصوم هشتم: امام جعفر صادق علیه‌السلاممعصوم نهم: امام موسى کاظم علیه‌السلاممعصوم دهم: امام رضا علیه‌السلاممعصوم یازدهم: امام جواد علیه‌السلاممعصوم دوازدهم: امام هادى علیه‌السلاممعصوم سیزدهم: امام حسن‌عسگرى علیه‌السلاممعصوم چهاردهم: امام زمان (عج)فهرست منابع

more_vert سردار سلیمانی وارد کتاب‌های درسی می‌شود

ادامه مطلب

closeسردار سلیمانی وارد کتاب‌های درسی می‌شود

 رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه سردار شهید سلیمانی نمونه‌ برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بود، گفت: شخصیت سردار شهید سلیمانی به عنوان الگویی جذاب و الهام بخش برای دانش آموزان وارد کتاب های درسی می شود. به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم در نشست شورای مدیران سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن عرض تبریک و تسلیت شهادت سردار بزرگ و پرافتخار اسلام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: این شهید بزرگوار سال ها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدان های مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سال ها آرزوی شهادت در راه خدا را داشت که سرانجام به این مقام والا رسید و به دست اشقی الاشقیا به شهادت رسید و تسلیم خواست خدای خویش شد. وی ادامه داد: سردار شهید سلیمانی برخوردار از سه ضلع ایرانی، اسلامی و انقلابی و نمونه‌ برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بود، او همه‌ عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. ایشان فردی انقلابی، مومن، مجاهد فی سبیل الله بود و می تواند الگویی بزرگ در نظام آموزشی ما برای نوجوانان و جوانان باشد. رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: اگر از ما سوال شود که به دنبال تربیت نسل بعدی به چه شکلی هستید باید بگوییم که افرادی شبیه به سردار سلیمانی هستند. وی ادامه داد: باید با طراحی پخته، متقن و اثربخش نسبت به معرفی زندگی این شهید بزرگوار در مجلات رشد و کتب درسی دوره ابتدایی با رویکرد عاطفی و اخلاقی و در کتب دوره متوسطه با رویکرد تحلیلی عمیق، پرداخته شود. ذوعلم در خصوص چگونگی این اقدام تشریح کرد: در همین راستا باید با تشکیل نشست های تخصصی، کاری متقن، حساب شده و انگیزه بخش به منظور معرفی شخصیت سرادر شهید سلیمانی و انتقال این الگو به نوجوانان و جوانان اقدام کرد؛ چرا که سردار سلیمانی می تواند به عنوانی الگویی جذاب و الهام بخش معرفی شد. معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یاد او همیشه در سرزمین ما جاودان خواهد بود و در آموزش و پرورش از او به عنوان اسوه جهاد و شهادت، مقاومت و ایثار یاد خواهیم کرد. دانش آموزان باید با این اسوه های بزرگ تاریخ اسلام در دوره معاصر آشنا شوند و این آشنایی برای همه ما یک ضرورت است. سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در حمله نیروهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ رییس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود.در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.رهبر معظم انقلاب همچنین در حکمی سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند.

more_vert آیت‌الله مدنی؛ مجاهد و مبارزی نستوه

ادامه مطلب

closeآیت‌الله مدنی؛ مجاهد و مبارزی نستوه

 آیت‌الله شهید اسدالله مدنی عالمی گرانقدر و مبارزی نستوه بود که عمری را در تهذیب نفس و خدمت به اسلام و تربیت مسلمانان و مجاهده در راه حق علیه باطل گذراند و از چهره‌های کم‌نظیری بود که به حد وافر از تقوا، تعهد، زهد و خودسازی برخوردار بود.

more_vert کتاب عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی

ادامه مطلب

closeکتاب عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی

کتاب عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی، فصل ششم کتاب حماسه حسینی (جلد 1) اثر استاد شهید مطهری است که به علت جذابیت مطالب آن و درخواست‌های مکرر علاقه‌مندان آثار استاد شهید، به صورت مستقل چاپ شده است. این کتاب مجموع هفت جلسه سخنرانى استاد شهید آیت‌اللّه‌ مطهرى تحت عنوان «عنصر امر به معروف و نهى از منکر در نهضت حسینى» است که در محرم 1390 هجرى قمرى برابر با اسفند 1348 و فروردین 1349 هجرى شمسى در حسینیه ارشاد ایراد شده است. در کتاب عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی، علاوه بر موضوع مذکور، به طور کلى درباره اصل امر به معروف و نهى از منکر بحث شده که در خلال آن برخى مسائل اجتماعى و سیاسى نیز مطرح گردیده؛ از جمله کارنامه مسلمین در مسئله فلسطین بازگو و بررسى شده است. فهرست مطالبمقدمهعوامل مؤثر در نهضت حسینىعامل بیعتدو مفسده موجود در بیعت با یزیدعامل دعوت مردم کوفهعامل امر به معروف و نهى از منکرارزش هر یک از عواملارزش عامل دعوت مردم کوفهارزش عامل تقاضاى بیعت و امتناع امامارزش عامل امر به معروف و نهى از منکرامر به معروف و نهى از منکر در قرآنکم‌اهمیت‌شدن این اصل در دنیاى اسلامافتراى برخى مستشرقیندو نوع مسئولیت:دوستى خدا، بالاتر از همه دوستی‌هاشرایط امر به معروف و نهى از منکرخصوصیت نهضت‌هاى پیامبران و اولیاءاللّه‌تفسیر آیهسخن على علیه‌السلاماصلى که ضامن بقاى اسلام استنامهاى اسلامى و زبان اسلام را زنده نگه داریدآگاهى و بصیرت، شرط اساسى امر به معروف و نهى از منکرروشن‌بینى امام حسین علیه‌السلاممراحل و اقسام امر به معروف و نهى از منکرمرحله هجر و اعراضمرحله عملامر به معروف لفظى و عملىچند نمونه از امر به معروف‌هاى غلطعمل صالح و تقوا، بهترین امر به معروفارزش امر به معروف و نهى از منکر از نظرعلماى اسلاممرز امر به معروف و نهى از منکرنظریه دوم: بستگى به موضوع آن داردفرق است بین ترتّب مفسده براى اسلام و ضرر شخصىتمسّک امام حسین علیه‌السلام به این اصل در مواقع مختلفرسیدن امام حسین به سرزمین کربلاشب عاشورابه میدان رفتن قاسم بن الحسنکارنامه ما در امر به معروف و نهى از منکرروح امر به معروف و نهى از منکرتعبیر رسول خدا صلى‌الله‌علیه‌و‌آلهمظاهر امر به معروف و نهى از منکر ماراه چارهمسئله فلسطینطمأنینه حسین علیه‌السلامتأثیر امر به معروف و نهى از منکر اهل‌بیتامام پس از حادثه کربلااحتمال اثرشرط قدرتیک اشتباه بزرگمثال: مسئله «ولایت از قِبَل جائر»مقام امر به معروف و نهى از منکر در اسلامامام زین‌العابدین علیه‌السلام در مجلس یزید

more_vert کتاب "حجت خدا" و ۱۱۰ داستان از مجاهدت‌های شهید حُججی

ادامه مطلب

closeکتاب "حجت خدا" و ۱۱۰ داستان از مجاهدت‌های شهید حُججی

کتاب "حجت خدا" مجموعه‌ای شامل ۱۱۰ داستان کوتاه از زندگی و فعالیت‌های مجاهدانه شهید محسن حُججی است که از سوی گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر شده است. در یکی از اوراق ابتدایی کتاب کلامی از رهبر اندیشمند انقلاب آمده که شهید حججی عزیز، حجت خدا در مقابل چشمان همگان شد. در ادامه کتاب به بانوی دمشق حضرت زینب کبری سلام‌الله علیها، همان کسی که محسن را به آرزویش رساند، روح مطهر شهید حاج احمد کاظمی، همان کسی که محسن در کلاس شهادتش زانوی شاگردی زد و همچنین خانواده این شهید، بعنوان کوه های صبر و مقاومت تقدیم شده است. در بجای مقدمه دلنوشته‌ای از شهید مدافع حرم، پس از اولین اعزام به سوریه آمده که با یا رب الحُسین آغاز می شود و با یا اله العالمین و این جمله که خدایا من از همه چیز این دنیا گذشتم، تو نیز از من بگذر و این همه را فقط از لطف تو می‌دانم. پس ای که مرا خوانده‌ای راه نشانم بده به انتها می‌رسد. به گفته مادرش درست در لحظه اذان ظهر بیست و یکمین روز از تیرماه سال ۱۳۷۰ است که صدای گریه بچه و ذکر مقدس الله‌اکبر با هم در می‌آمیزند و خبر از تولد محسن کوچولو می‌دهند. دوران بچگی را در هیات‌های مذهبی سپری می‌کند و روزه و نمازش ترک نمی‌شود. سوم دبیرستان را در مدرسه شهید کاظمی می‌گذارند و بقدری در فیزیک و ریاضی قوی است که گاهی بجای معلم و استاد به بچه‌ها درس می‌دهد. محسن پای ثابت اردوهای جهادی بسیج هم هست. صبح‌های جمعه با دوستان و بچه های محل والیبال بازی می‌کنند. محسن دستی هم در ادبیات و رباتیک دارد و تابستان‌ها به شرط اینکه وقت اذان اجازه دهند برود نماز اول وقت، در قنادی مشغول می‌شود. او کتاب‌خوان است و مرکز کتابخوانی نون والقلم را در نجف‌آباد راه می‌اندازد. تنها آرزوی آقا محسن محسن ازدواج می‌کند. مهریه همسرش یک سکه به نیت یگانگی خدا، پنج مثقال طلا به نیت پنج تن، ۱۲ شاخه گل نرگس به نیت امام زمان(عج)، ۱۴ مثقال نمک به نیت نمک زندگی، ۱۲۴هزار صلوات و حفظ کل قرآن با ترجمه است که این قلم آخری را به علت اعزام به سوریه و شهادت نمی‌تواند تمام کند. جای جای کتاب واژگان شهید و شهادت موج می‌زنند. حاج حسین یکتا را که دعوت می‌کنند نجف آباد باز هم از شهادت می‌گوید. محسن اما به یکی از دوستانش می‌گوید که دوست دارد شهید شود، شهادتش همه را تکان دهد و با همه شهدا فرق کند. این بزرگترین آرزویش در این دنیای فانی است. تنها دعای سفر مشهدالرضایش هم خواسته‌ای از امام رئوف نیست جز شهادت در راه خدا. بعد از نقل داستانک‌هایی از اردوهای جهادی و استخدام در نهاد مقدس سپاه، اولین بار به منطقه عبطین سوریه اعزام می‌شوند. لیلهُ الفتوح زمانی که داعش قصد دارد شهر العیس را بگیرد محسن و گروهش غوغا می‌کنند و ضربه سنگینی به داعشی‌های آمریکایی وارد می‌کنند. فردای آن روز حاج قاسم سلیمانی را می‌بیند که می‌گوید: دست مریزاد، دیشب کیا روی تانک بودند؟ حسابی شاهکار کردند. حاج قاسم به خاطر شلیک‌های زیاد و دقیق محسن و گروهش، اسم آن شب را «لیله‌الفتوح» گذاشت. همسر عزیزم دوستت دارم. این جمله‌ای است که محسن روی قطعه چوبی حکاکی کرده و از سوریه برای همسرش سوغات آورده است. او به ملاقات آیت‌الله ناصری می رود و روحیه می‌گیرد. برای اعزام دوم چله جمکران می‌گیرد تا اینکه در شب سی و ششم جواب می‌گیرد و بار دیگر عازم سوریه جنگ‌زده می‌شود. جابر جابر، احمد... محسن حتی طبق نقل صفحه ۷۲ کتاب، بریدن سرش را پیش‌بینی می‌کند. نام جهادی او در سوریه «جابر» است. بالاخره روز موعود فرا می‌رسد. ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۶، جابرجابر احمد، جابرجابر احمد...اما پاسخی از آن سوی بی‌‍سیم به گوش نمی‌رسد. محسن عزیز را در شهر القائم عراق چرخاندند، دست‌هایش را جدا وسنگبارانش کردند، شکنجه دادند و دست آخر سرش را بریدند و به آرزویش که همان شهادت زینبی بود رساندند. حاج قاسم اما آتش غیرت شده بود. پیام داد و به داعش گفت: ای حیوانات انسان‌نما، ای فرزندان اسراییل و آمریکا، منتظر باشید. به زودی انتقام خون شهید حججی را می‌گیریم. به شدیدترین شکل ممکن. وصیت‌نامه شهید در صفحه‌های پایانی کتاب اما خواندنی است. غافل نشدن از ولایت، تلاش برای تقویت حجاب و بویژه چادر، فریب فرهنگ غرب را نخوردن و مولا علی ابن ابیطالب علیه‌السلام را الگو قرار دادن از مهمترین نکته‌های وصیت این شهید عاشق حسین(ع) است. انتشارات شهید ابراهیم هادی کتاب حجت خدا را در ۹۸ صفحه روانه بازار کتاب کرده است.

more_vert پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران دانشجو می‌پذیرد

ادامه مطلب

closeپردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران دانشجو می‌پذیرد

رییس پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران از پذیریش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد برای نیم‌سال دوم سال تحصیلی۹۹-۱۳۹۸ در این مرکز دانشگاهی خبر داد. زهرا امام جمعه روز یکشنبه در گفت و گویی افزود: این واحد دانشگاهی در رشته‌های علوم انسانی، محیط زیست، مهندسی بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)، علوم اجتماعی، کسب و کار( MBA)، فنی و مهندسی، هنر و علوم پایه در ۱۹ عنوان رشته کارشناسی ارشد بر اساس بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و مصاحبه علمی دانشجو می‌پذیرد. وی درباره شرایط پذیرش دانشجو در این پردیس گفت: پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران بر اساس مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در چهارچوب برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سند چشم انداز ۲۰ ساله، سیاست های نظام آموزش عالی کشور دانشجو می‌پذیرد. رییس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران ادامه داد: پذیرش دانشجو بر اساس برنامه‌های استراتژیک دانشگاه در زمینه گسترش فعالیت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و با هدف پاسخگویی به تقاضای داوطلبان ایرانی و غیرایرانی و توسعه پژوهش از طریق بررسی سوابق آموزشی - پژوهشی و مصاحبه در مقاطع دکتری تخصصی (PhD) و کارشناسی ارشد است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران، امام جمعه با تاکید بر اینکه شروع کلاس های دانشجویان از اوایل اسفند ماه است، اظهار داشت: دانشجویان نیم‌سال آخر کارشناسی در صورت فراغت از تحصیل تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه جاری می‌توانند از روز سه شنبه ۱۵ تا ۲۵ بهمن ماه ۹۸ ثبت نام کنند. داوطلبان برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانند به سایت معاونت آموزشی دانشگاه تهران www.academics.ut.ac.ir و همچنین سایت پردیس بین المللی ارس www. aras.ut.ac.ir مراجعه کنند.

more_vert کتاب «از شاهدخت تا آزادگان» خاطراتی از فراز و فرود یک زندگی

ادامه مطلب

closeکتاب «از شاهدخت تا آزادگان» خاطراتی از فراز و فرود یک زندگی

 «از شاهدخت تا آزادگان» عنوان کتابی است که به قلم «انوشه سادات میرمرعشی» نوشته شده و محوریت آن بر شرح خاطرات پر فراز و نشیب زندگی یک زن در ایام دفاع مقدس است. این کتاب ۱۱۶ صفحه‌ای با شمارگان یک‌هزار نسخه ازسوی موسسه «هم‌کیشان» منتشر و راهی کتابفروشی‌ها شده است. قیمت هر جلد از این تازه نشر که در قالب تولیدات فرهنگی کنگره ملی نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس و ۶ هزار و ۲۰۰ شهید استان مرکزی منتشر شده، برای علاقه‌مندان ۱۵ هزار تومان است. محوریت این کتاب مستند داستانی از بانوی مقاومت «مهناز امین» است که با قلمی روان و زیبا ارایه شده است. مطالب این کتاب در قالب ۱۲ فصل آمده که عناوین آن شامل روزهای خوش کودکی، دبستان و شیطنت‌های آن، نوجوانی و تغییر نگرش، روزهای پرشور انقلاب اسلامی، کانون انجمن اسلامی قلبی تپنده، اعتصاب غذا برای برگشت به اراک، بیمارستان صحرایی و دختران اراکی، همسر و مادرشدنم، خداحافظی کرد و رفت، دوره جدید فعالیت، دیدار با امام راحل و ازدواج مجدد است. نقطه خاص این کتاب نوع طرح خاطراتی است که با تصویرسازی قوی همراه شده و خواننده را تا پایان با خود می‌برد آنجا که آورده است: «در آن عملیات آنقدر شهید آوردند که بعد از پر شدن سردخانه، شهدا به بیمارستان صحرایی منتقل شدند و عطر معنویت در همه جا پیچیده بود و نمی‌دانم از این صحنه که امتحان با نمره قبولی عشق بود چه توصیف کنم.»

more_vert کتاب ولاءها و ولایت‌‌ها

ادامه مطلب

closeکتاب ولاءها و ولایت‌‌ها

کتاب ولاءها و ولایت‌ها، مقاله‌اى است به قلم متفکر شهید آیت‌اللّه‌ مرتضى مطهرى که در سال 1347 هجرى شمسى در کتاب محمد صلى‌الله‌علیه‌و‌آله خاتم پیامبران با هدف درک هرچه بهتر حقایق اسلامى و چنگ زدن به ریسمان محکم ولایت به رشته تحریر در آمده است. راه مقدس انقلاب اسلامى را با خواندن کتاب ولاءها و ولایت‌ها استوارتر بپیماییم و اندکى از دین بسیار خود نسبت به آن متفکر شهید را ادا کرده باشیم. موضوع «ولایت» و «ولیّ» از مهم‌ترین موضوعات در مکتب جهانشمول اسلام است. استاد شهید مطهری در کتاب ولاءها و ولایت‌ها، این موضوع را از ابعاد و جوانب گوناگون مورد بررسی و تحلیل قرار داده‌اند. ایشان پس از ارائه تعریفی جامع از واژه «ولایت» و «ولیّ» و نیز موارد استعمال لفظ «مولی»، به تقسیم ولاء به ولاء منفی و ولاء اثباتی (عام و خاص) می‌پردازند. بخش اعظم کتاب ولاءها و ولایت‌ها به بیان مشروح انواع ولاء اثباتی خاص اختصاص داده شده است. در این بخش، مباحث جالبی مانند عصمت پیامبر و امام، شئون گوناگون پیامبر اکرم (ص)، ولایت تکوینی، معجزه و... مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. فهرست مطالبمقدمه چاپ بیست و سومواژه «ولى»1. ولاء منفى2. ولاء اثباتىب. ولاء اثباتى خاص  

more_vert کتاب دیوان منسوب به امام حسین (ع)

ادامه مطلب

closeکتاب دیوان منسوب به امام حسین (ع)

کتاب دیوان منسوب به امام حسین (ع) اثر محمد عبدالرحیم، برای آشنایی با امام حسین (ع) از کلمات خود آن حضرت بهره برده است. دیوان گران‌بهای حاضر از لحاظ فکری و انتخاب مضامین، نسبت نزدیکی با دیوان منسوب به علی بن ابی‌طالب (ع) دارد و باید گفت که این فرزند پاک، نهالی از آن شجره طیبه است. امام حسین (ع) کسی است که جز درباره نحوه شهادت، اطلاعات چندانی از ایشان نداریم؛ در حالی که سراسر زندگی این امام همام، سرشار از درس‌ها و نکته‌های نابی است که شاید به اندازه شهادت ایشان، در زندگی تک تک ما راه گشا باشد. فصل اول این کتاب، احادیث نبوی درباره امام حسین (ع) آمده و پس از توضیح مختصری از زندگی امام در فصل دوم، در فصل سوم به سخنان گهربار امام پرداخته شده است. فصل آخر این کتاب، شامل اشعار منتسب به امام حسین (ع) است که نمونه‌ای از آن را در بخش بالا آوردیم. در بخشی از کتاب دیوان منسوب به امام حسین (ع) می‌خوانیم: آنان را که دوست داشتم از این جهان رخت بربسته‌اند. اینک من هستم و کسانی که دوستشان ندارم. در میان مردمی زندگی می‌کنم که پشت سرم ناسزا می‌گویند اما من از آنان به بدی یاد نمی‌کنم. آنکه با تمام توانایی نابودی مرا آرزو می‌کند، من برای راهنمایی و هدایتش امر به معروف می‌کنم. با کینه و خشم به زخم زبان پناه می‌برد، آن چیزی که من هرگز به سوی آن نمی‌روم. او حشرات نیش زننده را در اطراف من می‌بیند که طنین افکنده‌اند، اما به دفع آن‌ها نمی‌پردازد.هرگاه که آتش کینه، رو به خاموشی رود، آتش بیاران معرکه آتش کینه را شعله ورتر می‌کنند. فهرست مطالبپیشگفتار مترجممقدمهفصل اوّل: احادیث نبوی(ع) درباره امام حسین(ع)احادیث نبوی در شأن امام حسین(ع)احادیث نبوی در خصوص شهادت امام حسین(ع)فصل دوم: زندگی نامه حسین بن علی(ع)فصل سوم: سخنان گهربار امام حسین(ع)فصل چهارم: ذکر چند داستان درباره امام حسین(ع)فصل پنجم: دیوان حسین ‌بن ‌علی(ع)

more_vert فراخوان پذیرش بدون آزمون دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی

ادامه مطلب

closeفراخوان پذیرش بدون آزمون دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی

​دانشگاه شهید بهشتی فراخوان پذیرش بدون آزمون دانشجوی کارشناسی ارشد در این دانشگاه را منتشر کرد. به گزارش ایسنا، ​دانشگاه شهید بهشتی به استناد آیین‌نامه‌ و بخشنامه‌های مربوط به "پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی‌ارشد" وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شیوه‌نامه‌های مصوب شورای استعداد درخشان دانشگاه، از بین دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته دانشگاه‌های دولتی، فقط برای نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشجو می‌پذیرد. کلیه متقاضیان از تاریخ ۹۸/۰۸/۲۰ تا ۹۸/۰۹/۱۰ می‌توانند به سامانه جامع ​آموزشی دانشگاه شهید بهشتی به نشانی(https://golestan.sbu.ac.ir) مراجعه نموده و نسبت به ثبت‌نام و بارگذاری مدارک اقدام نمایند. ​​​​​​​برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط پذیرش و نحوه ثبت‌نام به فایل‌های پیوست مراجعه نمایید. فرم فراخوان پذیرش بدون آزمون کارشناسی‌ارشد دانشگاه شهید بهشتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اینجا قابل دریافت است.

more_vert کتاب امام خویش را بشناس

ادامه مطلب

closeکتاب امام خویش را بشناس

امام خویش را بشناس: جایگام امام در نظام آفرینش از آن‌جا که مسئله رهبرى از مهم‌ترین مسائل جهان اسلام و ضامن بقاى اسلام و هم عِدل قرآن کریم است و جوانان عزیز ما در کشاکشِ فضاىِ پر تلاطم و امواج شکننده فتنه‌هاى امروز، به محور و پناهگاه مطمئن نیاز دارند، ضرورت ایجاب مى‌کرد جایگاه امام و رهبر در نظام هستى و در اعتقادات اسلامى به اختصار براى آنان توضیح داده شود. شناخت هر چیز، نخستین گام براى پى بردن به منزلت و ارزش او است که در گام‌هاى بعدى و تصمیم‌هاى انسان، اثر جدى دارد. انسان، تا خداوند را نشناسد در مقام اطاعت و بندگى او برنمى‌آید: «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالاِْنْسَ اِلاّ لِیَعْبُدُونِ»؛ جن و انس را نیافریدم مگر این که مرا پرستش کنند. «پرستش» در این آیه، به معرفت تفسیر شده است؛ زیرا پرستش فرع بر معرفت است. از این رو در احادیث اهل‌بیت علیهم‌السلام «معرفت» بالاترین فریضه به حساب آمده است و انسان را به داشتن شناخت، مکلف نموده‌اند. فهرست مطالبمقام اول ضرورت شناخت امامضرورت شناخترهبرشناسىزیارت عارفانهمقام دوم مرتبه امامتمرتبه امامتامامت ، مرتبه‌اى بالاتر از نبوتامام ، حجت خداامام ، نگهبان دینامام ، تنها معیار حق و باطلحقّ را باید از امام پرسیدامام ، مرجع احکام شریعتمقام سوم نقش امام در نظام تکوین (ولایت تکوینى)نقش امام در نظام تکوین (ولایت تکوینى)نظام تکوین وابسته به امام علیه‌السلاملزوم اطاعت از اماممقام چهارم نقش امام در نظام تشریع (ولایت تشریعى)امام در مقام تشریعامام ، امین دین خدا استولایت تکوینىامامت ، منصبى الهىامام مجرى فرمان خداامام ، واسطه فیض خدا و تجلى‌گاه رحمتخلقت عالم به برکت امامنسب پاکمعرفى صفات جامع امامحیات و ممات امام ، یکسان استامام ، اساس و زیربناى تمام خوبى‌ها استامامت ، شرط قبولى اعمالامام ، نور هستىنور امام ، از نور خداکشتى نجاتویژگى‌هاى خاص امام علیه‌السلامعصمتطهارتامام مورد تأیید الهىامام ، منصوب خداوندمقام ششم ویژگى‌هاى خاص امامنقش امام در سعادت و هدایت جامعههمراه با راستگویانانکار امام ، انکار خدا استامامت شرط توحیدامام مخزن علم خداامام ، وارث علم اولین و آخرینامام از اسرار پشت پرده آگاه استامام ، دانا به همه زبان‌هاعلم امام به سن او ارتباط نداردمقام هفتم نگاه کلّى به مقام امام در زیاراتزیارت جامعه کبیرهمعرفى امام در زیارت جامعهعبور از پل صراطصراط مستقیموسیله توسل خلق به خالقامامت ، قلعه محکم الهىاقرار پیامبران به ولایتمقام دست‌نایافتنىویژگى‌هاى امام در سایر زیارت‌هامقام هشتم نگاهى به تعداد امامانخواهد آمدپاسخ به یک پرسش

more_vert در ترجمه دو نامه امام علی (ع) در نهج‌البلاغه

ادامه مطلب

close در ترجمه دو نامه امام علی (ع) در نهج‌البلاغه

چکیده فرصتی برای ترجمه دو نامه بسیار معروف امام علی (ع) در نهج‌البلاغه، یکی از متون مقدس شیعه پس از قرآن، از عربی به ژاپنی برای من دست داد. یکی نامه امام به امام حسن، پسر ارشد او و دومین امام است، و دیگری نامه او به مالک اشتر به عنوان فرماندار مصر است. در این مقاله، ابتدا جزئیات ترجمه و انتشار آنها در دو جزوه در ایران و ژاپن توضیح و نشان داده شده که توصیه موسسه نهج‌البلاغه در قم و کمک محققان ژاپنی در این راستا سودمند بوده است. سپس، مطالب اخلاقی آنها، به ویژه با استفاده از کتاب حکمت معیشت، تجزیه و تحلیل شده است. در نامه اول، امام‌علی(ع) بر ضعف انسان در تمایل به بدی اشاره شده است، و امام به انسان‌ها سفارش می نماید که با ابتکار خود و با کسب حکمت از طریق آموزه‌های او به انجام اعمال خوب بپردارند و در برابر خدا فروتن باشند. در این زمینه، در نامه دوم، بر امام حکمرانان توصیه می کند که مردم را امر به معروف و نهی از منکر نموده و ارزش‌های بنیادی اخلاقی اسلام را ترویج نموده و برای محافظت از رفاه مردم عادی و جلوگیری از ظلم و ستم در جامعه اقدام نماید.

more_vert دانلود مقاله علمی و پژوهشی اشاره قصص قرآن کریم به امام مهدی(عج)

ادامه مطلب

closeدانلود مقاله علمی و پژوهشی اشاره قصص قرآن کریم به امام مهدی(عج)

مقاله علمی و پژوهشی اشاره قصص قرآن کریم به امام مهدی و ویژگی های آن در 23 صفحه و با 41 عنوان فهرست منابع منتشر شده است . در این مقاله جامعه صالحان ، غیبت امام مهدی ، طول عمر امام مهدی ، ماموریت جهانی ، پنهانی ولادت ، خلافت الهی در دوران غیبت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است

more_vert پیرامون عاشورا

ادامه مطلب

closeپیرامون عاشورا

حادثه عظیم کربلا از جمله حوادث مهم تاریخ بشری است، حادثه ای که پس از قرن ها در یادها و خاطره ها ماندگار و جاویدان است. اساس قیام امام حسین(ع) با هدف مبارزه با تحریف و بدعت در دین و معارف نبوی شکل گرفت؛ قیامی که چهره بسیاری از بدعت های وارد بر دین را آشکار ساخت، زمینه ساز شکل گیری قیام ها و نهضت هایی در جهان اسلام گردید و چهره حکومت های جور را برملا ساخت. با این همه، این واقعه به دلیل اهمیت، گرفتار چالش ها و ابهاماتی شده است. این نوشتار، نیم نگاهی به برخی شبهه ها و سؤال های این واقعه دارد.1 منظور از «السلام علی علی بن الحسین(ع)» در زیارت عاشورا کیست؟از آن جا که ما در زیارت عاشورا، به اصحاب کربلا سلام و درود می فرستیم و از فرزندان امام حسین(ع) تنها علی اکبر(ع) در کربلا به شهادت رسیدند، از این رو، منظور از السلام علی علی بن الحسین(ع) در زیارت عاشورا «علی اکبر» است. البته، علی اصغر دیگر فرزند آن حضرت نیز در کربلا شهید شده است که نام وی در مقتل هایی که نوشته شده است، عبدالله رضیع (شیرخوار) است، نه علی اصغر2. علاوه بر این، وقتی ابن زیاد در دارالاماره چشمش به امام سجاد(ع) افتاد، پرسید ایشان چه نام دارند؟ حضرت پاسخ داد: «علی ابن الحسین (ع)». ابن زیاد گفت: مگر خدا علی بن الحسین(ع) را نکشت؟ امام پاسخ داد: برادر بزرگ تری داشتم که اسم او علی بود و مردم او را کشتند.»3 این دلیلی است بر این که منظور از «علی بن الحسین(ع)» در زیارت عاشورا، علی اکبر است، نه امام سجاد(ع). آیا لیلا ـ (مادر علی اکبر)ـ و شهربانو، در واقعه عاشورا زنده بودند و یا درکربلا حضور داشتند؟لیلا ـ مادر علی اکبر ـ به گفته کتاب های تاریخی و نیز شهید مطهری، در کربلا نبوده و همه افسانه ها و قصه سرایی ها درباره ایشان، تحریف واقعه عاشوراست. محدث قمی می نویسد: «ظاهر آن است که لیلا در کربلا نبوده و من در کتب معتبر ندیدم.» 5 هم چنین مرحوم دکتر محمد ابراهیم آیتی می نویسد: از مادر علی اکبر، یعنی لیلا هم، نامی در جریان واقعه کربلا به میان نیامده است و هیچ نمی دانم که ایشان در آن تاریخ زنده بوده است یا نه؟ از همسران امام، تنها کسی که در این سفر همراه امام بوده، رباب دختر امرؤالقیس است. 6 بنابراین، باتوجه به قرائن و شواهد موجود، لیلا در کربلا نبوده است. در نتیجه، آن داستان ها که در جریان حادثه کربلا به او نسبت داده می شود بی اساس و غیر واقعی است. اما شهربانو، گرچه بنا بر نقل مشهور بین مورخان، مادر امام سجاد(ع) دختر یزدگرد سوم پادشاه ایران بود و نامش شهربانو، اما در این شهرت تاریخی برخی مورخان معاصر تردید کرده اند؛ لذا در این که نام مادر امام سجاد(ع) شهربانو و دختر پادشاه ایران باشد، تردید وجود دارد، چه برسد به زنده بودن او در واقعه کربلا. 7 و بنابر برخی اخبار، مادر امام سجاد(ع) هنگام وضع حمل آن حضرت از دنیا رفته است و بر فرض پذیرفتن این که مادر امام سجاد(ع) فرزند پادشاه ساسانی و نامش شهربانو باشد، مانند لیلا در واقعه کربلا در قید حیات نبوده است. آیا امام حسین(ع) دختری به نام «رقیه» داشته است؟مورخان و مقتل نویسان در میان فرزندان امام حسین(ع) به ذکر دو دختر به نام های «فاطمه» و «سکینه» بسنده کرده اند:8 برخی نیز نام زینب را بر آن دو افزوده اند، اما هیچ یک از منابع اولیه، از دختری خردسال برای امام(ع) مانند رقیه، فاطمه صغری و یا ... نامی نبرده اند و این جریان که هنگام اقامت کاروان اسیران، در شام دختری خردسال از امام حسین(ع) در فراق پدر شیون می کرده و هنگام مواجهه با سر بریده پدر جان داده، به چشم نمی خورد، ولی برخی کتاب های متأخرین، شرح حال جان سوز دختر کوچک او را در خرابه شام، بیان کرده اند9 و بیش تر این نویسندگان این واقعه را از کتاب کامل شیخ بهایی نوشته قرن هفتم هجری نقل کرده اند. شواهد موجود برای وجود چنین دختری را می توان این گونه بیان کرد: 1. هنگامی که زینب(ع) در کوفه با سر بریده امام حسین(ع) مواجه شد، اشعاری سرود که ضمن آن آمده است: «برادرم! با فاطمه کوچک سخن بگوکه نزدیک است قلبش تهی گردد.» 10 این عبارت بیانگر وجود دختری خردسال است که در فراق پدر بی تابی می کند. 2. امام حسین(ع) در آخرین لحظات حیات خویش و هنگام مواجهه با شمر فرمود: «الا یا زینب! یا سکینه! یا ولدی! من ذایکون لکم بعدی الا یا رقیه! یا ام کلثوم! انتم ودیعه ربّی الیوم قد قرب الوعد.»11 و تنها در این جاست که امام حسین(ع) نام رقیه (ع) را بر زبان جاری ساخته اند. پی نوشت ها1. این مقاله برگرفته از «تحقیق در نهضت عاشورا» مرکز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه قم، جمعی از محققان،1381، با اندکی تلخیص و تصرف است. 2. شیخ مفید، ارشاد، ص 253 3. عبدالرزاق، مقتل الحسین(ع)، مقرم، ص 325 4. علامه شهید مطهری، حماسه حسینی،ج 1، ص 27 ـ 26 5. شیخ عباسی قمی، منتهی الامال، ص 375 6. محمد ابراهیم آیتی، بررسی تاریخ عاشورا، ص 12 7. سیدجعفر شهیدی، زندگانی علی بن الحسین(ع)، ص 12 ـ 9 8. شیخ مفید، ارشاد ج 2، ص 135 9. شیخ عباس قمی، نفس المهموم،ص 415 ـ 166 10. بحارالانوار، ج 45، ص 115

more_vert کتاب 1001 نکته از ولایت امیرالمؤمنین علی (ع)

ادامه مطلب

closeکتاب 1001 نکته از ولایت امیرالمؤمنین علی (ع)

مجموعه مظهرالعجایب 5 کتاب درباره حضرت امیر المومنین علی (ع) است هر یک کلمه 1001 را یدک می‌کشند و به گوشه‌ای از ابعاد زندگی با برکت اولین امام شیعیان می‌پردازند. عدد 1001 این مجموعه کتاب هم فلسفه جالبی دارد. در حدیثی از رسول خدا(ص) داریم که علی جان! تو در امت من به مثابه سوره توحید هستی و جمع ابجد سوره توحید می‌شود عدد 1001 که مولف از آن در نوشتن کتاب‌هایش استفاده کرده است. این کتاب‌ها بسیار خوش خوان و روان نوشته شده و با استقبال بسیار خوب مخاطبان هم مواجه بوده است. کتاب "1001 نکته از ولایت امیر المومنین علی (ع)" با دیگر کتاب های "رمزی واحدی" در این حیطه متفاوت و مستقل است.نویسنده در این کتاب صرفا به مساله ولایت علی(ع) پرداخته است.در این کتاب در فصل اول ابتدا ولایت ایشان قبل از خلقت بررسی شده است که علی(ع) نوری در آسمان ها بود.در فصل دوم ولایت علی(ع) در زمانی انبیا گذشته بررسی شده است و روایت‌هایی که در این زمینه وجود دارد.فصل سوم هم به ولایت علی(ع) در قرآن و آیات مربطه پرداخته شده است. همچنین بخش قابل ملاحظه‌ای از این کتاب به بحث ولایت امیرالمومنین در کتب شیعه و سنی اختصاص دارد. این کتاب با استفاده از تفاسیر و احادیث شیعه و سنی و مستندات مهم دیگری در باب ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام تدوین یافته است که شامل اثرات ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در دنیا، قبر، برزخ، قیامت و ...اثبات ولایت امیرالمومنین فهرست مطالب فصل اول: ولایت امام على (ع) در ادیان و انبیاء گذشتهفصل دوم: ولایت امام على (ع) در معراج رسول‏ خدا(ص)فصل سوم: ولایت امام على (ع) در قرآن‏ کریمفصل چهارم: امامت امام على (ع) در احادیث شیعهفصل پنجم: روز غدیر و خطبه پر نور غدیر و...فصل ششم: ولایت امام على (ع) در کتب اهل سنتفصل هفتم: اثرات ولایت امام على (ع) در دنیافصل هشتم: اثرات ولایت امام على (ع) در قبر و قیامتفصل نهم: احادیث تمثیلى در باب ولایت و امامت امام على (ع)فصل دهم: ولایت امام على (ع) در کلام علماءفصل یازدهم: امام مهدى (ع) و امامت امام على (ع)

more_vert کتاب "فرهنگ اعلام شهدای اصفهان" مروری بر زندگی شهدای دیار نصف جهان

ادامه مطلب

closeکتاب "فرهنگ اعلام شهدای اصفهان" مروری بر زندگی شهدای دیار نصف جهان

فرهنگ اعلام شهدای اصفهان گذری کوتاه بر زندگینامه ۲۲ هزار و ۵۲۹ شهید استان اصفهان است که در سه جلد به چاپ رسیده است. فرهنگ اعلام شهدای اصفهان شامل ۲۲ هزار و ۵۲۹ مدخل و زندگینامه کوتاه شهیدان استان اصفهان در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۹۲ است. در این فرهنگ اعلام شهدا، نام و نام خانوادگی، نام مستعار، جنسیت، ملیت، دین، مذهب، نام پدر، نام مادر، تاریخ تولد، محل تولد، وضعیت تاهل، سال ازدواج، تعداد فرزندان، میزان تحصیلات، شغل، یگان اعزامی، مسئولیت در جبهه، کیفیت شهادت، نحوه شهادت، تاریخ شهادت، محل دفن و دیگر شهیدان خانواده، درج شده است. سوابق و مبارزات سیاسی و اجتماعی، همرزمان و یاران دوران مبارزه، مدت حضور در جنگ، عملیات منجر به شهادت، آثار و تألیفات علمی و ادبی، عضویت در احزاب و گروه های سیاسی، اجتماعی شهیدان از سال ۱۳۴۲ تا پایان جنگ تحمیلی نوشته شده است. در این کتاب زندگینامه هر شهید به صورت کارشناسی شده و با توجه به تنوع گروه های مختلف جمعیتی نوشته شده است. از اهداف این کتاب گردآوری و ثبت اطلاعات مستند از شهیدان در قالب زندگینامه‌ کوتاه و مفید با شیوه نگارش ساده، به دور از توصیف و ارزش‌گذاری و تهیه مجموعه‌ای مستند است که بتواند نیاز پژوهشی و اطلاع رسانی را فراهم کند. فرهنگ اعلام شهدای استان اصفهان در شش فصل شامل راهنمای استفاده از فرهنگ اعلام، تعریف واژگان و مفاهیم، اسامی همکاران، موقعیت جغرافیایی استان، عناوین مداخل و شرح مداخل نوشته شده است. مجموعه سه جلدی "فرهنگ اعلام شهدا استان اصفهان" با شمارگان یک‌هزار نسخه توسط نشر شاهد اصفهان به چاپ رسیده است. استان اصفهان دست‌کم ۲۳ هزار و ۵۷۷ شهید تقدیم کشور کرد. ۱۹۵ شهید مدافع حرم و امنیت در استان وجود دارد. در دفاع مقدس، ۹۴ شهید، ۳۴۶ جانباز و ۱۰ آزاده مسیحی، ۱۱ شهید، ۴۰۷ جانباز و ۲ آزاده کلیمی، ۴۲ شهید، ۲۴۴ جانباز و یک آزاده زرتشتی و ۷۴ شهید مفقود الاثر، ۳۵ آزاده و ۱۰۵ جانباز ارمنی در کشور داشتیم. همچنین ۱۱ شهید اقلیت دینی در اصفهان وجود دارد که از این تعداد پنج نفر ارمنی هستند.