جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert اعتیاد به گوشی‌های هوشمند، فیزیک مغز را تغییر می‌دهد

ادامه مطلب

closeاعتیاد به گوشی‌های هوشمند، فیزیک مغز را تغییر می‌دهد

محققان در یک مطالعه جدید به کمک تصویربرداری با دستگاه ام.آر.آی دریافتند که اعتیاد به گوشی‌های هوشمند فیزیک مغز را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که مشابه آن در معتادین به مواد مخدر مشاهده شده است. به گزارش پایگاه اینترنتی «اوبرگیزمو»، این مطالعه بر روی ۴۸ نفر انجام شد که ۲۲ نفر از آن‌ها از معتادین به گوشی‌های هوشمند بودند. به گزارش محققان دانشگاه هایدلبرگ، «با توجه به استفاده گسترده از گوشی‌های هوشمند و افزایش روزافزون محبوبیت آن‌ها، مطالعه حاضر بی‌ضرر بودن این دستگاه‌ها را دستکم در افرادی که در معرض خطر رفتارهای اعتیاد آور مرتبط با آن‌ها قرار دارند، زیرسؤال می‌برد.» اگرچه مفهوم اعتیاد به گوشی‌های هوشمند چیز جدیدی نیست اما این یافته‌ها واقعاً نگران کننده هستند. برای مقابله با این نوع اعتیاد، شرکت‌هایی چون اپل و گوگل قابلیت‌های جدیدی را به گوشی‌ها و سیستم‌عامل‌های خود اضافه کرده‌اند تا به کاهش مدت زمانی که کاربران صرف استفاده از آن‌ها می‌کنند، کمک کند.

more_vert کتاب مدیریت اعتیاد (مدیریت اختلالات روانی در زندگی)

ادامه مطلب

closeکتاب مدیریت اعتیاد (مدیریت اختلالات روانی در زندگی)

کتاب مدیریت اعتیاد، به ما کمک می‌کند تا اختلالات روانی در زندگی روزمره‌مان را مدیریت کنیم. در این کتاب توضیح داده شده که مصرف مواد مخدر چگونه باعث می‌شود تا جسم و روان فرد معتاد از حالت عادی و طبیعی خارج شود. اینکه پس از مبتلا شدن فرد به بیماری اعتیاد دیگر به تنهایی قدرت و توانایی کنترل یا قطع مصرف مواد مخدر و ترک اعتیاد را نخواهد داشت. اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان پس از تصادفات جاده‌ای، سوانح و حوادث، بیماری‌های قلبی، عروقی و افسردگی در رتبه چهارم طبقه‌بندی بار بیماری‌ها قرار دارد. در جمعیت مردان جوان 18 تا 30 ساله اعتیاد بعد از تصادفات جاده‌ای، سوانح و حوادث در مقام دوم طبقه‌بندی بار بیماری‌ها قرار می‌گیرد. بر اساس آمار رسمی ارائه‌شده در کشور 35/1 میلیون نفر فرد مبتلابه وابستگی به مواد یا معتاد در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن بعد خانوار ایرانی 6/3 به معنای آن است که در حدود 5 میلیون نفر جمعیت کشور سالانه مستقیماً با اختلالات مصرف مواد درگیر هستند. برخلاف باورهای قدیمی و بر مبنای اطلاعات و دانش کنونی در مورد مغز انسان، ثابت‌شده است که اعتیاد یک مشکل اخلاقی و یا ضعف اراده نیست؛ بلکه نوعی بیماری ذهنی است. اعتیاد ازجمله بیماری‌هایی است که بیش از هر چیز به مغز انسان آسیب رسانده و سیستم ارتباطی آن را مختل می‌سازد. هرکسی که مواد مخدر مصرف می‌کند معتاد محسوب نمی‌شود. مصرف‌کنندگان مواد مخدر به سه دسته تقسیم می‌شوند و از این سه دسته تنها معتادان مزمن هستند که به بیماری اعتیاد مبتلا شده‌اند. بیماری اعتیاد دارای یک چرخه ویرانگر و باطل است که مانع می‌شود تا فرد معتاد بتواند به تنهائی و بااراده شخصی خود از این بیماری رهایی پیدا کند. هیچ‌‌کس بهتر از خود فرد نمی‌تواند تشخیص دهد که به بیماری اعتیاد مبتلا شده است به همین دلیل در آخر نویسندگان کتاب مدیریت اعتیاد، حبیبه حیرتی و میلاد مرادی، پرسشنامه‌ای با عنوان آزمایش اعتیاد تنظیم شده که شامل سؤالاتی است. این سؤال‌ها به شما کمک می‌کنند تا از وضعیت مصرف خودآگاه شوید و تشخیص دهید که آیا دچار بیماری اعتیاد شده‌اید یا خیر. همچنین هدف نویسندگان، ارائه اطلاعات درباره جنبه‌های مختلف اعتیاد، برای شناخت و تشخیص ابتلا به بیماری اعتیاد و چگونگی بهبودی از این بیماری و ترک مصرف با استفاده از برنامه‌های ١٢ قدمی است. فهرست مطالبپیشگفتار مؤلفاعتیاداعتیاد چیست؟علم اعتیادمواد مخدر چگونه بر مغز تأثیر می‌گذارد؟اعتیاد و سلامت انسانبیماری روانیبیماری جسمیماهیت بیماری اعتیادویژگی‌های اعتیادعوارض اعتیادعلائم اعتیادمعتادان مزمنچرخه اعتیادتست اعتیادلغزشاعتیاد و لغزشفرایند لغزش11قدم لغزشنامه‌ای از اعتیادمنابع و مآخذ

more_vert کتاب فرهنگ جامع تشخیص ، پیشگیری و درمان مواد اعتیاد آور

ادامه مطلب

closeکتاب فرهنگ جامع تشخیص ، پیشگیری و درمان مواد اعتیاد آور

کتاب فرهنگ جامع تشخیص ، پیشگیری و درمان مواد اعتیاد آور تالیف دکتر سید مهرداد مظفر و دکتر طاهره محمودیان می باشد که برای خانوده ها ، مصرف کنند گان، دانشجویان ، درمان گران حوزه اعتیاد و مراکز ترک اعتیاد در 1000 نسخه منتشر شده است . ‎ در این کتاب در قالب 4 بخش مهم به شناخت مواد اعتیاد آور، قوانین مبارزه با مواد اعتیاد آور ، روش های درمانی متداول ، کار آزمایی و مصاحبه بالینی با مصرف کنند گان مواد اعتیاد آور اشاره شده است .در مقد مه کتاب آمده است : امروزه گرایش به مصرف مواد اعتیاد آور به معضلی بزرگ در جهان مبدل شده است گروه های تبهکار و ما فیای مواد مخدر در سراسر دنیا شبکه های پهناور ی را به وجود آورده اند ، تجارت مواد بعد از اسلحه یکی از پرسو د ترین کالاهای غیر مجاز تجاری است این تجارت آنچنان منا فعی را در بر دارد که شبکه های بزرگ آن حاضرند پول فراوانی هزینه و افراد بسیاری را در این راه قربانی کنند تا این شبکه های قدرتمند وجود دارند و برخی کشور ها یا بهتر بگوییم برخی سیاستمداران برای کسب سود بیشتر با آنها همکاری می کنند جریان تولید و عرضه مواد ادامه خواهد یافت . وقتی به علل گرایش جوانان به مصرف مواد اعتیاد آور در فرهنگ ها و جوامع مختلف می پردازیم به این نتیجه می رسیم که انگیزه مصرف کنند گان کاملا متفاوت می باشد به عنوان مثال یک جوان مصرف کننده ایرانی علت گرایش خود را به مواد بیکاری ، فقر ، ترس از برخورد با مشکلات عدم اعتماد به نفس و نا کافی بودن برنامه های تفریحی و سر گرم کننده می داند در صورتی که بیشتر جوانان اروپایی یا آمریکایی در طلب کسب لذت بیشتر ، درک بهتر موسیقی و تبعیت از الگو های رفتاری فلان هنر پیشه یا خواننده هستند وجه مشترک آنها بیماری شان و کمک های جسمی و روحی است که نیاز دارند برخورد های خشن و غیر اصولی با مصرف کنند گان موجب به حاشیه رفتن و منزوی شدن آنان می شود و اعتماد شان نسبت به دیگران کمتر خواهد شد .

more_vert کتاب اعتیاد به مواد مخدر در روابط خانوادگی

ادامه مطلب

closeکتاب اعتیاد به مواد مخدر در روابط خانوادگی

کتاب اعتیاد به مواد مخدر در روابط خانوادگی یک پژوهش خانواده درمانی است که توسط سعید پیر مرادی ترجمه و تدوین شده است . ‎ در این کتاب یک مدل ویژه در زمینه پیدایش و درمان اعتیاد که در انستیتوی معروف و معتبر خانواده درمانی در مایلند ایتالیا طرح ریزی شده است مورد بررسی قرار می گیرد .در 7 فصل منتشر شده در این کتاب به موضوعات نگاهی بر ادبیات موجود ، شکل گیری پروژه پژوهشی ما ، الگوی ارتباطی سبب شناسی بیماری در اعتیاد به هروئین ، اعتیاد به مواد مخدر در فرآیند 1، شرح حال یک خانواده از زبان خویش ، کار درمانی با خانواده ، پدر و تئوری پیوند یک مدل مداخله درمانی اشاره شده است .در مقدمه کتاب مترجم از اعتیاد به عنوان یک معضل اجتماعی یاد کرده و نوشته است : از دیدگاه روانشناسی ، دامنه تاثیرات مخرب اعتیاد به مواد مخدر از آن رو حائز اهمیت فراوان است که عواقب وخیم آن تنها فرد معتاد را دربر نمی گیرد بلکه معمولا همسر ، فرزندان ، خانواده گسترده دایره دوستان و همکاران و .... نیز در معرض آثار ویرانگر آن قرار خواهند گرفت .طبق آمار تقریبی خوش بینانه تعداد معتادان به مواد مخدر در کشور ما حدود 2 میلیون نفر تخمین زده می شود چنانچه دایره ارتباطی هر فرد معتاد را فقط به 4 نفر محدود نماییم قریب به 10 میلیون نفر از مردم ما مستقیم یا غیر مستقیم با مسئله اعتیاد در تماس و یا درگیر می باشند یقینا ابعاد زیانبخش اقتصادی اجتماعی ناشی از این معضل بر متصدیان امر پوشیده نیست .طرح واقع گرایانه و شفاف این موضوع در افکار و اذ هان عمومی به وجود آوردن بسترهای مناسب و کار آمد تبادل تجربیات و دستاورد های علمی در گروه های کارشناسی و تخصصی طراحی و تدوین برنامه های کم حجم قابل اجرا غیر جنجالی و ادامه دار و در آخر هماهنگی و تشریک مساعی کلیه مراکز درگیر مبارزه با مواد مخدر ، گام های نخستینی است که باید در سر لوحه اقدامات پیشگیری درمانی در جهت مقابله با همه گیری این عارضه در نظر گرفته شود .

more_vert کتاب «رهایی از اعتیاد»

ادامه مطلب

closeکتاب «رهایی از اعتیاد»

«رهایی از اعتیاد» عنوان کتابی است که به قلم «ابوالفضل بیرقی»عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور استان مرکزی با همکاری «صدیقه ایلان داغی » به رشته تحریر درآمده و با شمارگان سه هزار نسخه از سوی انتشارات «نوای دانش اراک» منتشر شده است. این کتاب ۲۹۴ صفحه‌ای که قیمت هرجلد از آن ۲۰ هزار تومان تعیین شده، راهنمای خوبی برای افرادی است که به ترک اعتیاد و یا خدمت در این عرصه می‌اندیشند و نویسندگان این اثر کوشیده‌اند تا علاوه بر معرفی انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی و اثرات مخرب آن‌ها بر بدن فرد قربانی، راهکارهای موثر در ترک قطعی اعتیاد را شرح دهند. در این کتاب در خصوص لزوم نگاه علمی به ترک اعتیاد سخن رانده شده و چگونگی عادت اعتیاد در بدن، علایم مصرف انواع مخدرها، سیر تاریخی مواد مخدر در جهان و ایران و اهمیت دانش به‌روز خانواده‌ها در خصوص مراقبت نوجوانان و جوانان به تفضیل ارایه شده است. در بخشی از این کتاب علایم هشداردهنده و مشکوک اعتیاد، شناخت علل و عوامل خانوادگی و اجتماعی و فردی آلودگی به مخدرها، نقش همسران در پیشگیری و مبارزه با اعتیاد، آگاهی نظام کار از برخورد با نیروی انسانی معتاد، تقویت اراده برای ترک اعتیاد، معرفی گروه معتادان گمنام، چگونگی جلوگیری از بازگشت مجدد به اعتیاد پس از ترک برای مخاطبان توضیح داده شده است. در مقدمه این کتاب آمده است: امروز صحبت در مورد اعتیاد و مشکلات ناشی از آن برای کسی تازه نیست و به نوعی بخش بزرگی از جامعه درگیر این بلای خانمانسوز هستند اما مسئله این است که چطور می‌توان در این کارزار موثر بود و دردها را التیام داد و از عمیق شدن مشکلات جلوگیری کرد. به بازار آمدن انواع مخدرهای صنعتی خطرناک موضوعی نگران کننده است که نسل جوان جامعه را تهدید می‌کند و به نظر می‌رسد که مصونیت در برابر اعتیاد بهترین چاره باشد اما نباید از قربانیان این وادی نیز غافل شد چرا که این آسیب چندوجهی روز به روز ابعادش را در جامعه وسیع‌تر می‌کند و مشکلات بهداشت روانی و جسمی و اجتماعی برای فرد و خانواده و سایر مردم ایجاد خواهد کرد. آموزش‌های قبل از ازدواج و بعد از ازدواج، خانواده موفق، آموزش رفتار با کودکان و نوجوانان، استرس و افسردگی و اضطراب و وسواس عنوان تالیف‌های دیگر این نویسندگان است.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی اعتیاد اینترنتی و دانشجویان

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی اعتیاد اینترنتی و دانشجویان

مقاله علمی و پژوهشی" اعتیاد اینترنتی و دانشجویان " مقاله ای است در 13 صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به اعتیاد اینترنتی و دانشجویان ، فناوری نوین ، جوامع شبکه ای ، ارتباطات انسانی و تحصیلات تکمیلی اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی محیط خانوادگی و اعتیاد به اینترنت

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی محیط خانوادگی و اعتیاد به اینترنت

مقاله علمی و پژوهشی" محیط خانوادگی و اعتیاد به اینترنت " مقاله ای است در 12 صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به محیط خانوادگی و اعتیاد به اینترنت ، جنسیت ، برون گرایی و توافق پذیری اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert 3 دلیل اعتیاد به موبایل را بشناسید!

ادامه مطلب

close3 دلیل اعتیاد به موبایل را بشناسید!

حدود دو میلیارد نفر در سراسر جهان اکنون از تلفن هوشمند برخوردارند و به ندرت می‌توان کسی را بدون گوشی دید. تحقیقات جدید به توضیح دلایلی پرداخته که افراد بطور فزآینده‌ای خانواده و دوستان خود را فدای تلفن همراهشان می‌کنند. محققان داشنگاه کنت، سه دلیل برای این امر معرفی کرده‌اند که شامل اعتیاد به اینترنت، ترس از دست دادن رویدادها و عدم کنترل بر خود است. این تحقیق که در مجله Computers in Human Behaviour منتشر شده، این سه عامل را با تلفن هوشمند مرتبط دانسته است. یافته‌های محققان نشان داد که اعتیاد به اینترنت بطور مستقیم با رفتارهای بی‌اعتنایی ناشی از توجه بیش از حد افراد به تلفن هوشمند مرتبط است. این تحقیق شامل 251 شرکت‌کننده با سنین 18 تا 66 سال بود که در مورد کاربری تلفن همراه و تجربه بی‌اعتنایی مرتبط با آن مورد سوال قرار گرفتند. نتایج نشانگر ارتباط اعتیاد به تلفن هوشمند با رفتارهای بی‌اعتنائی ناشی از استفاده از آن بود. به گفته محققان، این رفتار یکی از عوامل مهم در ارتباطات مدرن است که می‌تواند پایه‌گذار تحقیقات جدید باشد. سال گذشته یک تحقیق آمریکایی نشان داد که 46 درصد افراد توسط همسرشان مورد بی‌اعتنایی ناشی از استفاده از تلفن همراه قرار گرفته‌اند و بیش از یک سوم آن‌ها به این دلیل دچار افسردگی شده بودند. محققان دریافتند که هر چه یک فرد بیشتر به تلفن هوشمند خود توجه می‌کرد، همسر وی احساس رضایت کمتری در رابطه داشت. منبع: ایسنا

more_vert گام گذاشتن به دنیای ناشناخته‌ها

ادامه مطلب

closeگام گذاشتن به دنیای ناشناخته‌ها

تا همین چند سال پیش کسی گمان نمی‌کرد که آسیب‌های مغزی وارده به یک بیمار که طی یک حادثه تصادف دچار ضربه مغزی می‌شود می‌تواند برگشت‌پذیر باشد. این تفکر که بافت عصبی یا مجموعه سازمان‌یافته مغز بعد از آسیب دیدن نمی‌تواند خود را ترمیم کند با کشف هر چه بیشتر ساز و کار "انعطاف‌پذیری عصبی" رو به زوال رفت. پلاستیسیتی عصبی در مدارهای نورونی این اجازه را به مغز می‌دهد تا در پاسخ‌ به بسیاری از تحریکات بیرونی و درونی تغییر کند. جالب اینجاست که این خاصیت در تمام مراحل تکامل مغز از جنینی تا مرگ وجود دارد. این خاصیت به ما اجازه می‌دهد تا برنامه‌های بازتوانی شناختی را بتوانیم روی مغزهای آسیب‌دیده پیاده کنیم تا آرام آرام دوباره توانایی‌های از دست رفته خود را پیدا کنند و از نو جوانه بزنند. با اجرای برنامه‌های توانبخشی یا بازتوانی شناختی می‌توان انتظار داشت که سیناپس‌های عصبی جدید تشکیل شود و سیناپس‌های قدیمی قوی تقویت شوند. در این ماجرا و طی آن باید تعریف دقیقی از بازتوانی شناختی و نیز آسیب‌های عصبی ارائه داد. بازتوانی شناختی یک اصطلاح کلی به معنای ارتقای توانمندی‌های شناختی مغز آسیب‌دیده مانند توجه، حافظه، حل مسئله و برنامه‌ریزی است. آسیب مغزی نیز گستره وسیعی از آسیب‌های ناشی از صدمه، بیماری‌های روانپزشکی مثل اسکیزوفرنی و آلزایمر تا رفتارهای اعتیادی را شامل می‌شود. اما پا گذاشتن به دنیای اعتیاد یعنی پا گذاشتن به دنیای ناشناخته‌ها. طیف رفتارهای اعتیادی در افراد آن‌قدر گسترده است که هر میزان مطالعه پزشکی، آماری و شناختی از اعتیاد هنوز هم نتوانسته است بر تمام جنبه‌های این دنیا نور بیفکند و زوایای تاریک آن را روشن کند. به هر میزان که طیف اعتیاد و رفتارها و مواد گوناگون آن گسترده است، طیف مداخلاتی که برای پیشگیری، درمان و بازتوانی رفتارهای اعتیادی می‌توان انجام داد نیز گسترده است و این مداخلات با انواع و اقسام چالش‌ها دست به گریبان هستند. اگر تنها این مداخلات را به بحث مداخلات شناختی محدود کنیم، باز هم همان گستردگی و همان چالش‌ها حفظ می‌شود. اعتیاد در واقع ترکیبی از وابستگی و تخریب است. بنا به ده فرمان ضروری برای درمان اعتیاد، درمانگران موظف هستند که توانایی‌های شناختی فرد در حال درمان را به مرور بازگردانند. همچنین باید وضعیت شناختی فرد مددجو حین ترک مواد به دقت پایش شود تا در مواقع ضرورت، کمک‌های لازم به او صورت بپذیرد. ساز و کار اصلی در این بازتوانی، افزایش کنترل مغز بر حالت‌های هیجانی است که باید به کمک تمرینات یا احیانا ابزارها تقویت شود. طی گزارشات از دو دهه اخیر فعالیت کلینیک‌هایی که به درمان سوء استفاده از مواد می‌پردازند، تعداد بسیار کمی از این مراکز، برنامه‌های بازتوانی شناختی را نیز به برنامه‌های معمول درمان خود اضافه کرده‌اند. گستره این برنامه‌ها نیز از حل یک جدول سودوکوی ساده تا بازی‌های برنامه‌ریزی شده پیشرفته کامپیوتری متغیر است. شاید اگر دید جامع‌نگر را تقویت و به این موضوع توجه کنیم که اعتیاد در هر انسان به هر چیزی که می‌خواهد باشد یک اتفاق واحد را از نظر بیولوژیک رقم می‌زند آنگاه دستمان برای مطالعات و مداخلات مرسومی که از بازتوانی شناختی می‌شناسیم بازتر شود شاید روزی بتوان به آرمان جامعه بدون اعتیاد فکر کرد.   سعید روستایی | عضو ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی

more_vert معرفی کتاب مرفین و هرویین مجموعه حقایق آشکار از مواد مخدر

ادامه مطلب

closeمعرفی کتاب مرفین و هرویین مجموعه حقایق آشکار از مواد مخدر

کتاب مرفین و هرویین مجموعه حقایق آشکار از مواد مخدر نوشته گرگوری د. بوسه است که توسط دکتر سید مهرداد مظفر و نازیلا رستمی ترجمه و از سوی دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در سال 1398 منتشر شده است . ‎ در این کتاب در قالب 8 فصل به موضوعات تاریخچه مرفین و تریاک ،گردش مرفین در بدن، تاثیر مرفین روی دستگاه عصبی ،مرفین و درد، جایگزین هایی برای مرفین در کنترل درد، اعتیاد و وابستگی به مرفین ، سوء مصرف هرویین،درمان اعتیاد و وابستگی به مواد افیونی اشاره شده است . در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم:مسائل مربوط به مصرف و سوء مصرف مواد مخدر در جامعه ی امروز ی بسیار آزار دهنده است و با برنامه ها وآرمان های سیاسی ای در آمیخته است که اغلب اطلاعات ضروری برای نوجوانان را در بررسی واقع گرایانه این معضل بزرگ می پوشانند . هدف مجموعه کتاب های حقایقی آشکار از مواد مخدر ،اطلاعات اساسی از طریق چگونگی کارکرد درمانی و غیر درمانی یک ماده یا گروهی از مواد مخدر ،تشریح رویکردهای مربوط به مواد مخدر در ایالات متحده و فهرست بلند بالایی از منابع برای مطالعه ی بیشتر است.

more_vert مقاله اثر اعتیاد و فعالیت بدنی رت مادر بر شاخص های رشد جسمی فرزندان نر

ادامه مطلب

closeمقاله اثر اعتیاد و فعالیت بدنی رت مادر بر شاخص های رشد جسمی فرزندان نر

مقاله علمی و پژوهشی " اثر اعتیاد و فعالیت بدنی رت مادر بر شاخص های رشد جسمی فرزندان نر" مقاله ای است در 23 صفحه و با 47 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد رشد و یادگیری حرکتی و ورزشی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به اعتیاد؛ بارداری؛ شاخص های رشد جسمی.؛ فعالیت بدنی؛ مورفین پرداخته شده است چکیده مقاله هدف از این پژوهش، بررسی تأثیر اعتیاد و فعالیت بدنی رت مادر بر شاخص‌های رشد جسمی فرزندان نر است. روش تحقیق از نوع تجربی است. جامعه آماری تحقیق، رت‌های صحرایی نژاد آلبینو – ویستار بخش پرورش حیوانات آزمایشگاهی انستیتو پاستور بودند. در نهایت نتایج حاصل از عملکرد 116 فرزند نر در 4 گروه (مادر معتاد، مادر ورزشکار، مادر معتاد ورزشکار، گروه دست‌نخورده) و 80 مادر (به‌منظور ارزیابی مدت زمان بارداری) ارزیابی شد. داروی مورد استفاده در این تحقیق آمپول‌های مورفین 10 میلی‌گرمی ساخت کارخانه داروپخش تهران بود. به‌طور کلی باتوجه به نتایج به‌دست‌آمده از شاخص‌های رشدی (قد، وزن، پهنای سر و دوره جنینی) تأثیرات اعتیاد (قبل از بارداری) در دوره ابتدایی رشد (5 روز اول) پس از تولد نقش مؤثری بر شاخص‌های رشدی داشته که این امر ممکن است با افزایش دوره بارداری به تبع تأثیرات مورفین مرتبط باشد (01/0>P). اما روند رشد آزمودنی‌هایی که از مادران ورزشکار به‌دنیا آمده بودند، در نهایت بهتر بود (01/0>P)، به‌نحوی که ورزش در مادران معتاد تأثیر مخرب اعتیاد را تا حدی تقلیل می‌دهد. عنوان مقاله [English] The Effect of Physical Exercise and Addiction on Male Offspring's Physical Growth Indexes چکیده [English] The purpose of this research was to investigate the effect of physical exercise and addiction of female rats on male offspring's physical growth indexes. The research method was experimental. Statistical population consisted of female rats (albino – wistar) obtained from Pasteur Institute, Iran. The data were gathered from 116 male offspring (including 4 groups: addicted mother– sporting mother – addictive sporting mother and intact group) and 80 mothers (to estimate the length of pregnancy). The drug used in this study was manufactured by Daroopakhsh factory. The findings from physical growth indexes (height, weight, head circumference and gestational days) suggested that addiction (before pregnancy) played an effective role in physical growth indexes within the first 5 days which can be due to the increased pregnancy period (P<0.001). But the growth process of those subjects born of sporting mothers was better (P<0.001) in a way that exercise in addicted mothers diminished the devastating effect of addiction. کلیدواژه‌ها [English] Addiction, exercise, Morphine, Physical growth indexes., pregnancy دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب حقوق کیفری مواد مخدر

ادامه مطلب

closeکتاب حقوق کیفری مواد مخدر

کتاب حقوق کیفری مواد مخدر نوشته دکتر عباس زراعت عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان است که محتوای کتاب را براساس سر فصل دوره کارشناسی رشته حقوق تهیه و تنظیم و انتشارات ققنوس آنرا منتشر نموده است . ‎ در این کتاب در قالب 342 صفحه و 5 فصل به مو ضو عات مهم تعاریف و مفاهیم مواد مخدر ، قوانین و مقررات راجع به مواد مخدر ، انواع جرایم و مجازات ها و آیین دادرسی کیفری اشاره شده است . در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است : بیش از یک سده است که مواد مخدر افیونی به لحاظ آثار اقتصادی ، سیاسی ، بهداشتی و جرم شناختی آن موضوع جرم انگاری و کیفر گذاری در مراحل مختلف کشف ، تولید ، توزیع و مصرف ، مشمول ضوابط خاصی است که به ویژه از تاریخ تاسیس سازمان ملل متحد به این سو ودر چارچوب اسناد آن جنبه جهانی به خود گرفته است چنان که می توان گفت حقوق کیفری مواد مخدر دولت های مختلف عضو تحت تاثیر مصوبات این سازمان تا اندازه زیادی هماهنگ شده ودر جهت همگرایی متحول می شوند مواد مخدر در ایران به لحاظ مو قعیت جغرافیایی این کشور چه از نظر کشت تولید و توزیع و چه به لحاظ مصرف تفننی و یا اعتیاد ی آن همواره یک مسله ملی ویک دغدغه سیاسی اقتصادی و جرم شناختی برای دولتمردان محسوب می شود بخش عمده ای از نیروی ضابطان قضایی دادگستری و زندان ها و نیز جامعه و حکومت صرف پیشگیری و سرکوبی قاچاق مواد مخدر افیونی و نیز درمان و ترک اعتیاد استعمال کنندگان مواد مزبور می شود .

more_vert مقاله تأثیر حمایت اجتماعی بر رفاه کارکنان با میانجی‌‌گری اعتیاد به‌کار و تعلق‌خاطر‌کاری

ادامه مطلب

closeمقاله تأثیر حمایت اجتماعی بر رفاه کارکنان با میانجی‌‌گری اعتیاد به‌کار و تعلق‌خاطر‌کاری

مقاله علمی و پژوهشی " تأثیر حمایت اجتماعی بر رفاه کارکنان با میانجی‌‌گری اعتیاد به‌کار و تعلق‌خاطر‌کاری" مقاله ای است در 26 صفحه و با 36 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث اعتیاد به کار؛ تعلق خاطر کاری؛ حمایت اجتماعی؛ رفاه پرداخته شده است چکیده مقاله امروزه، سازمان‌ها همۀ جنبه‌های مختلف زندگی انسان را در برگرفته‌اند و بسیاری از افراد، بخش زیادی از زندگی‌ خود را به کار اختصاص می‌دهند. افزایش حمایت اجتماعی موجب می‌شود افراد به سازمان تعلق‌خاطر بیشتری داشته، رضایت آنها از شغل خود بیشتر شده و درنتیجه بیشتر مایل بوده که در سازمان بمانند و کمتر به ترک خدمت گرایش داشته باشند. هدف این مقاله بررسی تأثیر حمایت اجتماعی بر رفاه کارکنان با میانجی‌گری اعتیاد به کار و تعلق خاطر‌کاری می‌باشد. داده‌های این پژوهش از بین 188 نفر از کارکنان سازمان ملی استاندارد ایران به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده گردآوری شده است. برای آزمون فرضیه‏ها، از آزمون‌های آماری ‎شامل تحلیل همبستگی و مدل‌سازی معادلات ساختاری استفاده شد. نتایج نشان می‏دهد تعلق خاطر‌کاری بر رضایت شغلی، تأثیر مثبت و بر استرس درک‌شده و اختلالات خواب تأثیر منفی دارد. همچنین اعتیاد به کار بر رضایت شغلی تأثیر منفی و بر استرس درک‌شده و اختلالات خواب، تأثیر مثبت دارد. نتایج حاصله، نقش میانجی‌گری تعلق‌خاطر کاری بین حمایت اجتماعی مربوط به کار و رضایت شغلی، استرس درک‌شده و اختلالات خواب را تأیید کرد. همچنین نقش میانجی‌گری اعتیاد به کار در رابطه بین حمایت اجتماعی مربوط به کار و اختلالات خواب نیز تأیید شد. عنوان مقاله [English] The Effect of Social Support of the Employees Welfare with Mediation of Work Addiction and Belonging چکیده [English] Organization have covered all aspects of human life. Most people spent a great part of their lives on working. Increasing social support makes employees show higher belongings to their job. They become more satisfied and would like to stay in the organization for longer time without any intention to leave it. This research aims at assessing the role of more social support on employees’ welfare with relation to work addiction and belongings. The data is collected from a number of 188 employees in the Iranian National Standard Organization through random sampling. The hypotheses were tested by correlation analysis and structural equations modeling. The results indicated that work belonging positively affects job satisfaction. Yet, it showed a negative relation with perceived stress and sleep disorders. On the other hand, work addiction has negative affect on job satisfaction. It has positive effects on perceived stress and sleep disorders. The result confirmed the mediation role of work addiction in the relationship between social support and sleep disorders. کلیدواژه‌ها [English] Work Addiction, Work Belonging, Social Support, Welfare دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب شناخت و بررسی عوامل اعتیاد و روش‌های پیشگیری آن در جامعه دانش‌آموزی

ادامه مطلب

closeکتاب شناخت و بررسی عوامل اعتیاد و روش‌های پیشگیری آن در جامعه دانش‌آموزی

کتاب شناخت و بررسی عوامل اعتیاد و روش‌های پیشگیری آن در جامعه دانش‌آموزی نوشته‌ی پریسا آقارفیعی، به بررسی روش‌های پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های آموزشی می‌پردازد. یافته‌های پژوهشی نشان داده آگاهی دانش‌آموزان از توانایی‌هایشان باعث می‌شود خود را فردی شایسته حس کنند و ظرفیت‌های بالقوه خود را به مرحله فعلیت برسانند و هویت واقعی‌شان شکل بگیرد، لذا کمتر در دام انحرافات اجتماعی مانند اعتیاد گرفتار می‌شوند. عوامل خانوادگی، فردی، آموزشگاهی متعددی هم باعث شکست تحصیلی شده؛ بنابراین دچار شکست روحی و روانی شده و برای رهایی از این مشکلات به مواد دخانی روی می‌آورند. سستی یکی از سه نهاد خانه، مدرسه و جامعه، در جلوگیری از اعتیاد دانش‌آموزان، اقتدار دیگری را در پیشگیری تضعیف می‌نماید و همکاری و هماهنگی این سه نهاد پیشگیری از اعتیاد را بهبود می‌بخشد. ورزش و تحرک به آنان کمک می‌کند تا روحیه رقابت سالم و مبارزه با بیماری‌هایی مانند افسردگی را یاد بگیرند و از گرایش به اعتیاد دوری کنند. دانش‌آموزان زمانی به ضرر و زیان مواد مخدر و سیگار پی می‌برند که آن را تجربه کنند چون تجربه مواد مخدر، اعتیاد به دنبال می‌آورد و جبران آن گران تمام می‌شود پس تا جایی که امکان دارد باید اعمال آن‌ها را با عوارض اعتیاد آشنا کرد و آن‌ها را راهنمایی نمود تا در دام اعتیاد اسیر نشوند. امروزه جوامع بشری مشکلات فرهنگ خود را با بکارگیری نیروی عظیم انسانی و مشکلات اقتصادی، سیاسی، مالی و صنعتی خود را با تقویت نیروی فکری انسان‌ها حل می‌کنند. تردیدی نیست در جوامعی که مغزهای متفکر و اندیشمندان آن متعهد و پایبند به اصول انسانی‌اند، رشد و ترقی بیشتری دیده می‌شود و مشکلات یکی پس از دیگری رفع می‌شود و بالعکس، جوامعی که از این نیرو بهره کمتری می‌برند، ضعف و مشکلات آن‌ها بیشتر است. آری، اندیشه و فکر انسان چاره‌ساز است، با خود فرهنگ می‌آورد، اعتقادات را قوی، ارزش‌های آن‌ها را تقویت، افراد را فرمان‌بردار احکام الهی و دنیا و آخرت را آباد می‌کند و اگر قدری به کیفیت اندیشه خود فکر کنیم، شاید بتوانیم این نیروی بزرگ خداداد را در جهت رشد و شکوفایی خود و جامعه بکار بگیریم. بررسی وضعیت قاچاق مواد مخدر و اعتیاد نشان می‌دهد که ایران از مهم‌ترین راه‌های حمل مواد افیونی به اروپا و غرب بوده است اما پس از انقلاب کمتر شده است. در نتیجه بر تالش باندهای قاچاق افزوده است. با همه این‌ها این مواد همچنان قربانی می‌گیرد و این هشدار جدی برای دولت و مردم است تا با شیوه‌های موثرتری به مقابله برخیزند بنابراین برای جلوگیری از این بلای خانمان‌سوز باید بیش از هر ابزاری به اقدامات فرهنگی در خانه و مدارس متوسل شد. پزشکان می‌گویند «پیشگیری همیشه بهتر از درمان است «این مسئله در اعتیاد اهمیت زیادتری دارد. از این رو کارشناسان مبارزه با مواد مخدر معتقدند مبارزه با اعتیاد را باید از مهد کودک و دبستان شروع کرد و تا دانشگاه پیگیری کرد. در پیشگیری از اعتیاد خانواده و آموزش و پرورش 5 رکن مهم‌اند و مربیان و والدین نقش زیادی در نجات نسل جوان از گرداب اعتیاد برعهده دارند، بهترین راه مبارزه با اعتیاد، پیشگیری است و بهترین راه پیشگیری آگاه کردن نسل جوان از خطرات مواد مخدر است. دامنه آسیب ناشی از اعتیاد نسل جوان، چنان گسترده است که در صورت عدم همکاری مدارس می‌تواند پایه‌های استقرار نظام جمهوری اسلامی را، در حد تهدیدات خارجی، تضعیف نماید: از جهت اقتصادی، عدم توفیق در پیشگیری و انحراف ناشی از اعتیاد نیازمند هزینه‌های مالی زیادی برای درمان و مقابله دارد و از طرف دیگر باعث افت تحصیلی و از دست رفتن سرمایه‌گذاری‌های خانواده و دولت در آموزش می‌شود، از جهت فرهنگی – اجتماعی، شکست‌های تحصیلی، اعتیاد، بیکاری و نامطلوب چهره جامعه با وجود افراد معتاد بر جامعه تحصیل می‌شود، از بعد امنیتی، اعتیاد با خود انحرافات و کجروی‌هایی مانند سرقت به همراه دارد، از لحاظ سیاسی نیز پیشگیری نکردن از اعتیاد، بسیاری از برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و فرهنگی کشور دچار اختلال و مشکل می‌شوند. بخشی از خسارت‌های ناشی از عدم پیشگیری از اعتیاد در نوجوانی و جوانی قابل محاسبه عددی است مانند خسارت‌های مادی تحصیلی ولی بخش مهم آن قابل بیان با عدد و رقم نیست مانند تبعات روانی و امنیتی بر فرد، خانواده و جامعه که در هر دو، جامعه و کشور متضرر می‌شود و اعتیاد که می‌شود با هزینه اندک پیشگیری شود به مرحله بحران و خسارت نرسد. اهمیت و ضرورت این موضوع از 5 بعد کاربردی و نظری قابل توجه است: از یک جهت پایه‌های تئوری و عملی جهت شناخت یکی از مسائل مبتال به امروز جامعه یعنی اعتیاد به مواد مخدر را فراهم می‌کند و از طرف دیگر متناسب با آن راهکارهایی برای بهبود وضعیت پیشگیری ارائه خواهد داد تا مسئولین اقدامات عملی انجام دهند. در بخشی از کتاب شناخت و بررسی عوامل اعتیاد و روش‌های پیشگیری آن در جامعه دانش‌آموزی می‌خوانیم: یکی از موضوع‌های مهم در زمینه پیشگیری و مبارزه با اعتیاد، آموزش نوجوانان در مدارس است. این آموزش‌ها باید در تمامی مقاطع تحصیلی به اشکال مختلف وجود داشته باشد. یک آموزش استاندارد و هدفمند در زمینه پیشگیری از اعتیاد باید از مقطع راهنمایی آغاز شود به گونه‌ای که مربیان مربوطه بحث پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر را به دانش‌آموزان آموزش دهند و آن‌ها را با خطرات احتمالی که در کمین‌شان است، آشنا کنند. علاوه بر این، آموزش مهارت‌های زندگی باید مورد توجه مربیان آموزشی قرار گیرد. در واقع می‌توان گفت اگر این آموزش‌ها همزمان با هم صورت گیرد، می‌توانیم به میزان قابل توجهی دانش‌آموزان را در برابر اعتیاد واکسینه کنیم. در این راستا وزارت آموزش و پرورش، حرکت‌های آموزشی را شروع کرد اما این آموزش‌ها در حد استاندارد و تاثیرگذار نیست و باید به صورت گسترده‌تر صورت گیرد. همان‌طور که بیان شد آموزش در زمینه اعتیاد نباید فقط معطوف به مقطع خاصی باشد. قبل از دوره راهنمایی، مربیان آموزشی باید با آموزش سلامت و مراقبت از خود، مهارت‌های مقابله با معضلات اجتماعی را به کودکان بیاموزند. این آموزش‌ها با مراقبت از بدن و چگونگی حفظ سلامتی آغاز می‌شود. به عنوان نمونه به کودکان آموزش داده شود که باید به بدن خود توجه کنند و مواردی که سلامتی آن‌ها را به خطر می‌اندازند را بشناسند و سعی کنند به سلامت روح و جسم خود اهمیت بدهند. همچنین تقبیح سیگار و الکل و به طور کلی مواد مخدر در آگاه کردن کودکان از معضل اعتیاد بسیار تاثیرگذار خواهد بود. این آموزش‌ها باید در مقطع پیش دبستانی و دبستان صورت بگیرد تا کودکان با آگاهی‌ای که در این مقطع به دست می‌آورند وارد دوره راهنمایی شوند و آن‌جا نیز آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد را خواهند دید. فهرست مطالبپیش گفتارتعریف اعتیادچگونگی تشخیص اعتیادتفاوت اصلی عادت و اعتیادبا فرزندان‌تان وارد نزاع نشویداعتیاد یک اختلال قابل پیشگیری استچگونه ازسیگاری شدن فرزندمان جلوگیری کنیم؟شناخت و بررسی عوامل اعتیاد جوانان و نوجوانان به مواد مخدرچگونه دانش آموزان را با اعتیاد آشنا کنیم؟علل اصلی گرایش 45 هزار دانش آموز ایرانی به اعتیادچرا دانش آموزان معتاد می‌شوند؟اعتیاد در مدارس زنگ خطری برای دانش آموزان و اولیااما چرا گروه همسال به سمت مصرف مواد گرایش پیدا می‌کند؟الگوپذیری از خانواده؛ عامل گرایش نوجوانان به اعتیادآموزش صرف به تنهایی مؤثر نخواهد بودفعالیت 360 مدرس برای پیشگیری از اعتیاد در مدارساهمیت آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد دانش آموزان در مدارس/ طرح تقسیم کار ملی برای کنترل آسیبطرح همکاری خانه و مدرسه با هدف ارتقای مهارت‌های ارتباطینقش مهم مدرسه در سازندگی شخصیت کودکان و نوجوانانطرح تقسیم کار ملی برای کنترل آسیب‌ها10 توصیه کارآمدآیا سیگار می‌تواند مشکلات روانی و اضطراب شما را کاهش دهد؟آسیب شناسی اعتیادمواد اعتیادآور با مغز چه می‌کنند؟تبادل اطلاعات در مغز چگونه انجام می‌شود؟مواد اعتیادآور با مغز چه می‌کنند؟استفاده مداوم از مواد اعتیادآور به کجا می‌رسد؟شخص با چند مرتبه استفاده از مواد اعتیاد آور معتاد می‌شود؟اگر اعتیاد یک بیماری است، آیا درمان‌پذیر هم هست؟ویژگی‌های ظاهری معتادانبرخورد درست با اعتیاد فرزندانروش‌های پیشگیری از اعتیاد دانش آموزانچند پیشنهاد برای حل معضل اعتیادنتیجه‌گیریمنابع

more_vert چه کسانی بیشتر به موبایل معتاد می شوند؟

ادامه مطلب

closeچه کسانی بیشتر به موبایل معتاد می شوند؟

شما چند بار در طول روز گوشی هوشمندتان را چک می کنید؟ بر اساس تحقیقی که به تازگی انجام شده مردم معمولی آمریکا به طور متوسط هر شش و نیم دقیقه یک بار گوشی هوشمند خود را چک می کنند یا به عبارتی دیگر 150 بار در طول روز این کار را انجام می دهند. البته برخی تحقیقات دیگر نشان می دهد که بررسی گوشی در طول شبانه روز از 300 بار هم تجاوز می کند. قضیه برای قشر جوان اما بسیار حادتر است؛ 53 درصد افراد بین 15 تا 30 ساله بسیار زودتر و بیشتر خودشان را تسلیم گوشی های هوشمندشان می کنند. این آمار نشان می دهد که بیشتر این افراد به گوشی های هوشمند خود اعتیاد پیدا کرده اند. دانشمندی آمریکایی که حدود 20 سال روی اعتیاد به خرید کردن افراد تحقیق کرده است، می گوید می تواند به خوبی تشخیص دهد که چه موقع تمایلات افراد جنبه غیرعادی پیدا می کند و برای سلامتی شان مضر می شود. بر اساس آمار موجود بین 80 تا 90 درصد مردم موقع رانندگی از گوشی های هوشمند خود استفاده می کنند که از نظر این محقق به نوعی گویای نوعی از اعتیاد است که برای سلامتی زیان آور است. گوشی هوشمند و اعتیاد بر اساس آمار موجود در آمریکا، دلیل وقوع 6 هزار تصادف رانندگی منجر به مرگ و 9 میلیارد دلار خسارت جانبی در سال به استفاده از گوشی هوشمند در هنگام رانندگی بر می گردد؛ بنابراین روشن است که این نحوه اعتیاد به گوشی ها کاملا اشتباه و برای انسان زیان آور است. علاوه بر این، پروفسور «ای رابرت»، استاد دانشگاه، معتقد است که بیشتر حواس پرتی دانشجویانش در هنگام تدریس نیز به استفاده از گوشی ها بر می گردد. اما چرا مردم جان خود و دیگران را برای گرفتن سلفی به خطر می اندازند؟ این همیشه برای ما سوال بوده که آیا کسانی هستند که به خاطر نوع شخصیت شان بیش از دیگران به گوشی های هوشمند اعتیاد پیدا کنند؟ آیا تحقیقی انجام شده که نشان دهد افراد با توجه به نوع شخصیت خود تا چه حد امکان دارد در دام اعتیاد به گوشی های هوشمند بیفتند؟ یک تعهد سرگیجه آور در سال 2014 میلادی تحقیقی انجام شد که نشان داد افراد جوان تر زمان بیشتری را با گوشی خود سپری می کنند. نتیجه این تحقیق همچنین مشخص کرد که دانش آموزان کالج های آمریکا روزانه بین 48 دقیقه تا هشت ساعت از زمان خود را با کار کردن با گوشی های هوشمند سپری می کنند. 67 درصد این دانش آموزان حتی هنگام خواب هم گوشی های شان را همره داشتند و آن را در حالت ویبره قرار می دادند و حتی 46 درصد آنها گفته بودند که بدون وجود گوشی های هوشمندشان می میرند. روانشناسان برای درمان مقاومت در برابر اینترنت (گوشی) توصیه هایی ارائه می دهند. شاید باور نکنید اما حتی هنوز هم کسانی هستند که دوست ندارند توسط گوشی های هوشمند احاطه شوند و سعی می کنند تا حد ممکن از استفاده از این گوشی ها اجتناب کنند. این افراد کسانی را که به گوشی های هوشمند معتاد شده اند دیده و دریافته اند که آنها کنترل خود را از دست داده و اراده خود را به گوشی های شان سپرده اند. برخی از مشخصه های اصلی فرد معتاد به گوشی، سکوت، خوشی، مقاومت کردن و دوری گزیدن از سایر افراد اجتماع است که توسط محققان شناسایی شده اند. برای آن که بفهمیم چه چیزی موجب می شود افراد نسبت به اعتیاد گوشی های موبایل مستعدتر باشند، بد نیست به کتاب پروفسور ای رابرت به نام «بیشتر از یک چیز خوب» نگاهی بیندازیم. وی می نویسد: «پروفسور جیمز رابرت با دو همکار خود به نام های کریس پالیگ و کریس مانولیس تحقیق پیمایشی را کلید زدند تا بفهمند افراد یا شخصیت ها و ویژگی های مختلف تا چه اندازه کمتر یا بیشتر به گوشی های هوشمند خود معتاد می شوند. این سه محقق 346 دانشجوی معمولی از کالج های آمریکا را به عنوان نمونه آماری خود انتخاب کردند تا ببینند کدام یک از هفت شخصیت اصلی بیشتر به اعتیاد به موبایل دچار می شوند. در این تحقق این محققان کشف کردند کسانی که ظرفیت کمتری دارند و کسانی که سریع تصمیم می گیرند، بیشتر به گوشی های هوشمند خود اعتیاد پیدا کرده اند. پس در نتیجه اگر شما از تمرکز روی آنچه در اطراف تان هست یا از انجام وظایف خود آزرده هستید، احتمال بیشتری وجود دارد که به دام اعتیاد موبایلی کشیده شوید.» محققان همچنین فهمیده اند که چه زمانی ظرفیت توجه ما پایین می آید. مطالعه ای که در سال 2015 میلادی توسط مایکروسافت انجام شده نشان می دهد متوسط ظرفیت توجه افراد معمولی در حدود 8.25 ثانیه یا کمتر است که این میزان چهار ثانیه از ظرفیت توجه 15 سال پیش انسان ها کمتر است و این موضوع ضمن آن که از نشانه های اعتیاد بشر به گوشی های هوشمند است، خود می تواند موجب تشدید اعتیاد به گوشی نیز بشود. علایم اعتیاد به گوشی هوشمند زمانی که یکی از این ویژگی ها را در خودتان ببینید می توانید بفهمید که احتمال ابتلا به اعتیاد موبایلی در شما افزایش یافته است. اولین نشانه آن بی ثباتی عاطفی است. آدم های دمدمی مزاج احتمال بیشتری دارد که به اعتیاد به دیوایس های سلولوییدی خود کشیده شوند در حالی که انسان های با ثبات، کمتر دچار اعتیاد به موبایل می شوند. افراد دمدمی مزاج به این دلیل بیشتر به اعتیاد به گوشی خود کشیده می شوند که با آن احساس آرامش بیشتری می کنند و برای دقایقی بی خیالی را به کمک گوشی هوشمند خود تجربه می کنند و همین موجب می شود که اعتیاد آنها به گوشی مستحکم تر شود. در واقع بررسی شبکه های اجتماعی و بالا و پایین کردن اخبار برای این تیپ افراد، تنوع طلبی وافر آنها را تسکین داده و ارضا می کند. محققان متوجه شده اند دانشجویان برونگرا که مرتب به فکر میهمانی رفتن و ارتباط برقرار کردن با اطرافیان خود هستند نسبت به افراد درونگرا بیشتر ممکن است که در دام اعتیاد موبایلی گرفتار شوند. محققان همچنین متوجه شده اند که احساس در ارتباط بودن با دیگران بزرگترین عامل احساسی است که مردم را به اعتیاد به گوشی های هوشمندشان می کشاند در حالی که انسان های درونگرا که نیاز کمتری به در ارتباط بودن با دیگران احساس می کنند، احتمال کمتری دارد که به موبایل خود معتاد شوند. علاوه بر این، به تازگی گزارش شده دانشجویان مادی گرا بیشتر به گوشی های هوشمند خود وابسته هستند. شاید به نظر عجیب برسد اما گوشی های هوشمند این روزها نقش اساسی را در زندگی جوانان و بزرگسالان ایفا می کنند، به گونه ای که اگر در سال های قبل شخصیت افراد به لباس و ماشین آنها ارجاع داده می شد، حالا با توجه به نوع گوشی هر فرد، دیگران در اماکن عمومی شخصیت آنها را داوری می کنند. در واقع گوشی های هوشمند به بهترین نحو بیانگر تناقض درونی تکنولوژی برای ما هستند. گوشی های هوشمند از یک سو بشر را به آرزوهای پیشین خود که امکان برقراری ارتباط با تمام نقاط جهان و بسیاری دیگر از آرزوهای دور و دراز او است رسانده اند و از سوی دیگر انسان را به برده خود تبدیل کرده اند. این دیگر به ما بستگی دارد که چه مسیری را انتخاب کنیم تا از این ابزار بهره سودمندانه ببریم یا به برده آنها تبدیل شویم. منبع: عصرارتباط

more_vert با افراد معتاد چگونه رفتار کنیم چه قبل و چه بعد از اعتیاد؟

ادامه مطلب

closeبا افراد معتاد چگونه رفتار کنیم چه قبل و چه بعد از اعتیاد؟

این فقط خودِ فرد معتاد نیست که از پیامدهای ویرانگر مصرف مواد مخدر اسیب می بیند، بلکه زندگی خانواده و اطرافیان اشخاص معتاد هم از آسیب ها این بحران در امان نخواهد بود. این بحران به قدری شایع است که بی شک عده ی زیادی از مردم حداقل یک نفر را در خانواده، بستگان یا دوست های و اشنایان شان که به دام اعتیاد دچار شده باشد، سراغ دارند. از این جهت ، به خانواده هایی که از نزدیک با بحران اعتیاد دست وپنجه نرم میکنند ، توصیه میشود که نحوه رفتار با فرد معتاد قبل و پس از ترک اعتیاد را یاد بگیرند تا راحت تر بتوانند عزیران شان را از این بلای دامن گیر آزادی ببخشند.   در مورد اعتیاد اطلاعات کاملی کسب کنید زمانی که متوجه شدید که یکی از اطرافیانتان درگیر اعتیاد شده تلاش کنید تا جایی که میتوانید در مورد نوع اعتیاد وی و شیوه ترک آن تحقیق کنید. هرچه اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشید، درک بهتری از شرایط خواهید داشت و بهتر میتوانید به وی کمک کنید.   فرد معتاد را در استفاده مواد مخدر همراهی نکنید بر نفس خود تسلط داشته باشید و هیچوقت به پیشنهاد استفاده دورهمی مواد مخدر« آری» نگویید. یعنی در هر شرایطی در خودداری از اعتیاد کوشا باشید و مغلوب هیچ وسوسه ای نشوید. نباید به طرف مقابل اجازه بدهید به شما بقبولاند که این رفتارش برعکس آنچه باور دارید، اشتباه و مشکل دار نیست.   به حرف های آن ها گوش کنید. بجای این که آن ها را نصیحت کنید، یاد بگیرید هنگامی که فرد از شما کمک می خواهد بدون این که در برابر وی تسلیم شوید یا از نظر مالی به وی کمک کنید، به حرف هایش گوش دهید.   همه چیز را به اعتیاد وی ربط ندهید هر مشکلی در منزل و خانواده به وجود می آید را گردن وی و اعتیادش نیندازید. اعتیاد فرد امکان دارد نمودی از مشکلات داخل خانواده باشد. با افزایش فشار و دادن حس گناه به وی تنها ترک را مشکل تر می کنید.   هیچوقت با وی قهر نکنید افرادی که درگیر اعتیاد میشوند معمولاً روحیه بسیار اسیب پذیری دارند و نسبت به دریافت تائید و توجه از سایرین بیش تر حساس هستند. به همین خاطر آنها نسبت به طرد شدن حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند و قهر کردن شما میتواند بیش از پیش وی را در دام اعتیاد فرو ببرد.   تحقیر و توهین نکنید فرد معتاد به میزان کافی آسیب دیده و از خود عصبانی است. با تحقیر کردن وی، فشارهای روحی را بیش تر کردید و با افزایش فشارها، مصرف بیش تر خواهد شد.   تنها نگویید ترک کن، بلکه راه حل داشته باشید این که به طرف مقابل بگویید:« اگه دوستم داری، ترک کن.»، در اکثر مواقع راه به جایی نمی برد. درواقع، تنها این که از طرف مقابل بخواهید اعتیادش را ترک کند و هیچ راه حل خاصی در پیش نگیرید، نتیجه ی مثبتی دربر نخواهد داشت. فرد معتاد به قدری خود را ناگزیر به استفاده مواد مخدر حس میکند که معمولاً این تمایل مفرط یا میل اضطراری به ادامه ی مصرف را از عشقش به خانواده پرقدرت تر می بیند. هرگاه این واقعیت را پذیرفتید، آن وقت است که باید دست به یک راه حل عملی بزنید.   درباره برنامه های ترک اعتیاد تحقیق کنید درباره مرکزهای ترک اعتیاد و شیوه های بازپروری تحقیق کنید. هر برنامه ای را که برای ترک اعتیاد عزیزتان در نظر می گیرید، حتماً پرس وجو کنید که ببینید دقیقا به چه شکلی باید پیش برده شود یا واقعا چه قدر کارایی دارد. میتوانید با افردی که قبلا برنامه ی انتخابی تان را امتحان نموده اند ، مشورت کنید. خلاصه این که در مسیری قدم بگذارید که برای تان قابل درک و روشن باشد.   روی درخواست تان برای ترک اصرار کنید از این که ترک اعتیاد و بازپروری تنها راهکار ممکن است ، اصلاً کوتاه نیایید. خانواده هایی که یکی از دوستان شان معتاد است، مدام از این می ترسند که روزی خبر برسد که عزیزشان فوت کره یا بازداشت شده است. پس حتماً مسئله ترک اعتیاد و شروع برنامه ی بازپروری را جدّی بگیرید. باید طرف مقابل را متوجه سازید که این اقدام تنها راهکاری است که می پذیرید و با هیچ قول و قسم پوچی از این قبیل که« دیگه قول می دم کم تر بکشم.» یا« بخدا این بار که بکشم بار ی آخره.» خام نشوید.   از شیوه های اجباری استفاده نکنید شیوه های قهرامیز و اجباری میتوانند تأثیرات معکوسی بر روند ترک بگذارد. استفاده از شیوه هایی مثل بردن فرد به کمپ های اجباری در بسیاری از مواقع منجر به تشدید اوضاع میشوند . به دلیل آن که فرد حس میکند که شما درک متقابلی از شرایط جسمی و روانی وی ندارید. در نتیجه مقاومت بیشتری در خصوص ترک در وی ایجاد خواهد کرد.   حمایت کردن به وی نشان دهید که برای ترک کردن بطور همه جانبه از وی حمایت خواهید کرد. منظور از حمایت، بعد مادی نیست بلکه حمایت روحی و روانی بسیار از آن مهم تر است. این که فرد معتاد حس کند که وی و شرایطی که دارد را درک می کنید و از سختی ها و مشکلات ترک اعتیاد آگاه هستید، سبب میشود که با اطمینان بیشتری تصمیم به ترک بگیرد و انگیزه خود را از دست ندهد. رفتار اشتباه شما، چه بسا اگر سبب ترک شود، امکان دارد برگشت دوباره به مواد را در پی داشته باشد. به ویژه این که اگر ترک روی داد ، باید از نظر حمایتی و روانی هم چنان حساس باشید تا برگشت اتفاق نیفتد.   رفتار با فرد معتاد در حال ترک در صورتی که موفق شدید یک فرد معتاد را راضی به ترک اعتیاد کنید، گام بزرگی برداشته اید، ولی این پایان راه نیست. برای این که روش رفتار با فرد معتاد در حال ترک بسیار مهم است.   توقعات خود را مدیریت کنید باید بدانید که روند ترک اعتیاد طولانی مدت و زمان بر است، بدین ترتیب توقع نداشته باشید که در طی یک هفته یا چند روز اتفاق نمی افتد. بنابراین صبر داشته باشید و با یک رفتار اشتباه، روند ترک اعتیاد را مختل نکنید. مراجعه به مشاوره و صحبت با خانواده هایی که این روند را طی نموده اند سبب میشود که رفتار و توقعات درستی از این مرحله به دست آورید.   به وی اعتماد کنید پس از ترک باید به وی اعتماد کنید و هیچگاه کاری نکنید که حس کند به وی اعتماد ندارید. اراده و سعی وی را برای پیروزی بر این بیماری ستایش کنید و بارها بگویید که به وی افتخار می کنید که بردباری سختی ترک را داشته و اینک پاک و سلامت است.   فرد معتاد را تا بهبودی کامل تنها نگذارید وقتی فرد معتاد در مرکز ترک اعتیاد و بازپروری بستری شد، به این معنی نیست که تمامی مشکلات حل شده است. فرد معتاد هم چنان به محبّت، راهنمایی و حمایت تان درطول و پس از دوره ی درمان نیاز خواهد داشت تا بتواند زندگی جدید و سالمی را برای خود بنا کند. پس به حمایت هایتان ادامه بدهید و تلاش کنید که به عزیزتان قدم به قدم تا برگشت به زندگی طبیعی یاری برسانید.   وی را بعنوان عضوی از خانواده بپذیرید سرد بودن جو خانه و جدا بودن فرد معتاد از بقیه خانواده منجر به حس طرد شدگی و برگشت به طرف مواد مخدر میشود . باهم غذا خوردن، حرف زدن و خندیدن سبب میشود که فرد از محیط گذشته خود دور شود و در تصمیم ترک اعتیاد خود بااراده باقی بماند. نخستین محیط اجتماعی هر انسانی، منزل و خانواده است. بنابراین مفید واقع شدن در خانواده و این باور که خانواده به وی نیاز دارد، بزرگترین انگیزه برای آزادی از موادمخدر است.   رفتار با فرد معتاد بعد از ترک لازم است بدانید که ترک کردن ، نخستین گام در سلسله مراتب درمانی است، بنابراین بعد از ترک نباید وی را تنها بگذارید، بلکه باید با رفتار مناسب کمک کنید تا مابقی مراحل را هم به خوبی پیش برود و از اعتیاد خلاص شود. گام های بعدی ترک اعتیاد عبارتند از: -وارد شدن دوباره فرد به جامعه -یاد گرفتن مهارت نه گفتن -معاشرت با دوست های تازه -پیدا کردن شغلی مناسب و نداشتن وقت خالی -ورزش کردن منظم -ستایش شدن از طرف سایرین بخاطر پیروزی در ترک اعتیاد

more_vert کتاب مجموعه قوانین و مقررات مربوطه به مواد مخدر

ادامه مطلب

closeکتاب مجموعه قوانین و مقررات مربوطه به مواد مخدر

کتاب مجموعه قوانین و مقررات مربوطه به مواد مخدر تالیف منصور اباذری فومشی است که در 1000 نسخه توسط انتشارات خرسندی منتشر شده است . ‎ در این کتاب در قالب نوزده فصل :قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب 17/8 / 1376 ، تصویب نامه در مورد امحاء مواد افیونی و مخدر مصوب 31/2/ 1358 ، آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب 22/ 10/ 1377 ، کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با قا چاق مواد مخدر و داروهای روان گردان مصوب کنفرانس مصوب 20 دسامبر 1988 ، قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مواد روان گردان 1971 ، میلادی مصوب 26 / 3 / 1377 ، مجلس شورای اسلامی ، آیین نامه پیشگیری از اعتیاد درمان معتادان به مواد مخدر و حمایت از افراد در معرض خطر اعتیاد مصوب 6/ 11 /1377 ، قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 3/ 8 / 67 مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحات بعدی ، آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 2 /11 /1367 نخست وزیری ، لایحه قانونی راجع به تشکیل هیات تشخیص صلاحیت برای رسیدگی به پرونده های مربوط به مواد مخدر مصوب 28 اردیبهشت 1395 ، قطعنامه مصوب کنفرانس ملل متحد برای تصویب قرارداد واحد درباره مواد مخدر قطعنامه شماره یک کمک های فنی در زمینه نظارت بر مواد مخدر کنفرانس ، قانون مربوط به مواد روان گردان [پیسیکوتروپ ] مصوب هشتم اردیبهشت ماه 1354 ، معاهده واحد درباره مواد مخدر مورخ 1961 ، فهرست مواد مخدر مصوب 2/ 5 / 1338 ، هیات وزیران با اصلا حات بعدی ، قانون نمونه سازمان ملل متحد UNDCPدر زمینه قاچاق مواد مخدر و جرائم مربوط به آن تهیه شده در سال 1996 ، مصوبات بیستمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در امر مبارزه با مواد مخدر [نیو یورک 20-18 خرداد 1377]پیش نویس منشور ملی کنترل و مبارزه با مواد مخدر در افق 25 ساله ، پیش نویس برنامه ملی مبارزه با تولید توزیع و مصرف مواد مخدر [مقابله با عرضه ] ، اولین برنامه پنج ساله کاهش تقاضای مصرف مواد وزارت بهداشت وآموزش پزشکی ، رویه قضایی در رابطه با مواد مخدر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است .در این کتاب 303 صفحه ایی تمامی قوانین و مقررات مورد نیاز در حوزه مبارزه و مقابله با مواد مخدر و روانگردانها ، پیشگیری از اعتیاد و درمان معتادان ، بررسی پرونده های مربوط به مواد مخدر ، رویه های قضایی در رابطه با مواد مخدر مطرح شده است .

more_vert کتاب الفبای ترک (مشق ترک)

ادامه مطلب

closeکتاب الفبای ترک (مشق ترک)

کتاب الفبای ترک (مشق ترک) - جلد دوم، مجموعه‌ای کامل و جامع درباره‌ی اثرات مواد مخدر بر سلامت روح و روان انسان است، که ضمن معرفی مواد اعتیاد آور، درباره‌ی روش‌های ترک اعتیاد نیز، که از دیرباز تاکنون ایجاد شده مانند طب سوزنی و طب سنتی با زبانی ساده و روان توضیح می‌دهد. مهمترین دلیل شکست فرد در درمان بیماری اعتیاد، خودِ اوست. زمانی که بیمار متعصباً به یک روش متعهد می‌شود و از تجربه روش‌های دیگر امتناع می‌کند این همان جلوگیری از تغییر است. فاجعه دیگر آن است که برخی بیماران به هیچ یک از روش‌های ترک جز روشی که خود آن را ایجاد کرده‌اند مانند «خود درمانی» تمایل نداشته و این بی‌میلی خصوصاً در روش‌های نوین ترک بیش از سایر روش‌های مشهود است. این کتاب به خواننده روش‌های ترک را می‌شناساند به طوری که اگر درمانگر زبده نیز در دسترس نبود، قادر باشد با مطالعه کتاب به آنچه می‌خواهد برسد. در بخشی از کتاب الفبای ترک (مشق ترک) - جلد دوم می‌خوانید: از مهم‌ترین علائم ترک اعتیاد که ترسناک‌ترین قسمت آن است، درد بدن است. برای اینکه درد بدن کمتر شود بهتر است، از پوست درخت بید که یک آسپرین طبیعی و گیاهی است استفاده کرد. پوست درخت بید به عنوان سلطان قرص‌های مسکن شناخته شده‌است. وقتی در دوران ترک اعتیاد مشکل معده هست مصرف دارو‌های مسکن و آرام بخش که خودشان مشکلات معده و گوارشی ایجاد می‌کنند اشتباه است. پوست درخت بید را دم کنید روزی تا سه لیوان بنوشید. دیگر گیاهان معروف در آرام‌کردن درد، زرچوبه، اسپیره کوهی، گل مینا و زنجبیل و اسطوخدوس است. شما می‌توانید این گیاهان را با هم در یک توری بپیچید و یک چای کیسه‌ای مسکن درست کنید. فرد باید در دوران ترک حداقل ۱۵ دقیقه زیر نور آفتاب قرار بگیرد و دراز بکشد. بدن فرد به انرژی خورشید بیشتر از هر وقت دیگری نیاز دارد و نور مستقیم آفتاب درد بدن را هم کمتر می‌کند. از دیگر عوارض ترک، بدخلقی و عصبی بودن است. مشکل در خوابیدن بیقراری زانوها و پاها تا جایی که شاید نتوانند تا چند روز یک خواب خوب داشته باشند. برای درمان این حالت گل ساعتی بهترین گزینه است. دمنوش گل ساعتی بهترین درمان برای از بین بردن افسردگی و اضطراب، بدخلقی است. این گل که همان‌طور که از نامش پیداست، شکل ساعت است که برای خواب آرام خیلی‌ها آن را مصرف می‌کنند. یکی از داروهای درمان اعتیاد سیاه دانه با عسل به نسبت یک به سه می‌باشد. حلیله سیاه و حلیله زرد برای ایجاد اسهال و جلوگیری از خشکی بدن در اثر مصرف مواد مفید می‌باشد. گل گاو زبان و هل برای ایجاد آرامش و کم کردن علائم بیقراری در ترک مواد مفید می‌باشد. هم‌چنین اسپند برای درمان اعتیاد توصیه شده است. فهرست مطالبفصل اولدرآمدی بر روش اجتماع درمان مدار TCمقدمهتاریخچه اجتماع درمان مداردستورالعمل مراکز جتماع درمان مدار (TC)اصطلاحات تخصصی و عامیانه مراکز اقامتی بلندمدتمعایب و محاسن مراکز اجتماع درمان مدارپیشنهادهای عملی برای مراقبت بالینی بیماراننتیجه گیریفصل دومدرآمدی بر روش طب سوزنیپیشگفتارمقدمهتاریخچه طب سوزنی در درمان اعتیادیافته‌های جدید در درمان اعتیاد با روش طب سوزنیپروتکل درمانی۱. طب سوزنی چگونه کار می‌کند؟۲. روش‌های تشخیصی در طب سوزنینقاط کمکی در طب سوزنی برای ترک اعتیادطب سوزنی گوش برای اعتیادهزینه درمان طب سوزنیترک سیگار با روش طب سوزنینتایج تحقیقات میدانی درمان معتادان با طب سوزنی در ایرانابداع روش جدید درمان اعتیاد در طب سوزنی (خود درمانی)مدت درمان در طب سوزنیبرنامه‌ی غذایی در خلال درمان اعتیاداصطلاحات در روش طب سوزنی:معایب روش طب سوزنی:محاسن روش طب سوزنی در درمان اعتیادمنابع انگلیسیمنابع فارسیفصل سومدرآمدی بر روش ترک جانسونپیشگفتارمقدمهعلل گرایش به اعتیادچرخه بیماری اعتیادالکل و تاریخچهمعرفى مداخله‌هاى روانشناختى در اعتیاداز مداخلات روانی، اجتماعی در درمانمداخله جانسونیپروتکل مداخله جانسونیانتقادات بر مداخله جانسونیجایگزینی برای مداخله جانسونیپیشنهاداتاصطلاحات مداخله جانسونینتیجه‌گیریمنابع:فصل چهارمدر آمدی بر روش تاب‌آوریمقدمهتاریخچه مبانی نظریدیدگاه‌هایی درباره تاب‌آوریملاک‌های تاب‌آوری:مباحث ویژه در تاب‌آوریآسیب‌پذیری و تاب‌آوریعوامل هسته‌ای تاب‌آوریتاب‌آوری و شخصیتتاب‌آوری و هوش اجتماعیتاب‌آوری و توانایی شناختیتاب‌آوری و حمایت اجتماعیعوامل حمایتی و خطرساز تاب‌آوریتاب‌آوری آموختنی است یا ذاتی؟ویژگی‌های اصلی افراد تاب‌آور چیست؟چگونه تاب‌آور شویم؟روش افزایش تاب‌آوریویژگی‌های افراد تاب‌آورگام‌هایی برای افزایش تاب‌آوریتحقیقات انجام شده در داخل کشورتحقیقات انجام شده در خارج از کشور:تاب‌آوری و اعتیادتاب‌آوری و کاربرد آن در پیشگیری از اعتیادتاب‌آوری و کاربرد آن در پیشگیری از اعتیادتاب‌آوری و همسران افراد معتادپروتکل و جلسات درمانی تاب‌آوریتاثیر مهارت‌های زندگی در درمان اعتیادقسمت اول: آشنایی / قسمت دوم: خودآگاهیتمرین‌های کسب خودآگاهیجلسه دومعنوان: ارزشمندیموضوع: تقویت عزت نفسعزت نفس و تاب‌آوریجلسه سومعنوان: ارتباط مؤثر و پیوند جوییجلسه چهارمعنوان: آینده نگریجلسه پنجمعنوان: خودکارآمدیجلسه ششمعنوان: خودکارآمدیجلسه هفتمعنوان: خودکارآمدیجلسه هشتمعنوان: کنترل هیجاناتمهارت کنترل خشمقاطعیت چیست؟جرأت‌مندی چیست؟مهارت نه گفتنرفتارهای پر خطرمعایب و محاسن روش تابآوریپیشنهاداتاصطلاحاتمقیاس تاب‌آوری (CD-RIS)منابعفصل پنجمدرآمدی بر روش طب سنتیمقدمهتاریخچهتعریف علم طبتعریف طب سنتیاستفاده از گیاهان دارویی در گذر زمانتعریف شخصیت از دیدگاه فلاسفه، و روان شناسانمفهوم قوه مدبره یا طبیعت بدن انسانارکان بدنمزاجطب سنتی و کیفیت ذهن انسانطب سنتی و شخصیت انسانارواحمزاج زن و مردمزاج فصل‌هادرمان‌های رایج و کلی در طب سنتیگیاه درمانیماساژ درمانیشیاتسوحجامتبادکش درمانیزالو درمانیفَصد (رگ زدن) Fasdآب درمانی یا آبزن‌هاتعاریف مختلف از اعتیادطب سنتی و اعتیاد به مواد افیونی و مواد محرکمکانیسم اعتیاد از دیدگاه طب سنتی ایراندرمان اعتیاد به روش‌های مختلفدرمان اعتیاد به تریاکگرایش به مواد به تفکیک نوع مزاج هاقانون درمان به وسیله داروها در طب سنتیترکیبی از درمان حجامت و مصرف گیاهان دارویییک نسخه دارویی برای پاکسازی از سم مواد در بدن معتادسیگار و قلیانگیاهان دارویی ترک سیگارداروهای گیاهی برای کمک به علائم ترک اعتیادداروهایی که اثر مخرب در ترک اعتیاد دارندمحاسن، معایب، انتقادات و پیشنهاداتنتیجه‌گیریاصطلاحات مربوط به فصلتقدیر و تشکرمنابعفصل ششمدرآمدی بر روش شناختی – رفتاری (CBT)مقدمهتاریخچهنظریه رفتارینظریه شناختیرویکرد شناختی– رفتاری CBTکاربردهای کلی درمان شناختی رفتاریدیدگاه رفتاریروش‌های رفتار درمانی شناختیباز سازی شناختیآموزش مهارت‌های مقابله ایکنترل محرکیکنترل میل و اشتیاق به موادمخدرکنترل و مهار اجتماعیاستفاده از روش‌های شرطی‌سازی بیزاری‌آورحساسیت‌سازی نهاندرمان شناختی رفتاریتحلیل A- B-Cمثلث شناختیمفاهیم شناختی رفتاریمفاهیم رفتاریتعریف رفتاررفتار آشکار و پنهانرفتار بهنجار و رفتار نابهنجارپیشایندهای رفتارعوامل بقا یا ادامه رفتارتن آرمیدگیرفتار آماجتکالیف خانگیتحلیل کاربردی رفتارتحلیل کارکردیکمبودها و موانعمهارت‌ها و توانمندی‌هاتعیین کننده‌های مصرف موادنمونه تحلیل کارکردیمهارت آموزیراهبردهای یادگیری معطوف به ترک مواد مصرف موادتکالیف اساسیتعیینکننده‌های مصرف مواددیدگاه شناختی- درمانی در درمان سومصرف موادآموزش مدل میانجی گری شناختیدیدگاه پیشگیری از عودمفاهیم شناختیخطاهای شناختیانواع خطاهای شناختیدیدگاه گروه درمانینمونه‌ای از روش اجرا (پروتکل) CBT در درمان اعتیادساختار و چارچوب جلساتتقویت انگیزه و تعهد بیمار نسبت به ترک مصرف موادآموزش مهارت‌های مقابله‌ایمهارت‌های امتناع از مواد:ساختار کلی درمان در نظریه شناختی رفتاریمهارت‌های کلان درمان شناختی رفتاریریزمهارت‌هاقاعده ۲۰ / ۲۰ / ۲۰معاینه وضعیت روانیساختار جلسات درمانساختار جلسه اول درماناهداف جلسات درمانی دوم به بعدساختار جلسات دوم درمان به بعدنمونه‌ای دیگر از روش درمانی شناختی رفتاری به روش گروه درمانی:مرحله دوم (مرحله کار و کاربرد فنون)ارزیابی عینیدر نتیجهمعایب و محاسنچرا درمان شناختی – رفتاریاصطلاحاتمنابع

more_vert اعتیاد شما به گوشی چقدر است؟

ادامه مطلب

closeاعتیاد شما به گوشی چقدر است؟

زندگی در کنار این افراد که تلفن‌همراه پاره تن‌شان شده، بسیار دشوار است. افرادی که این وابستگی و دل‌بستگی را دارند، مدام نگرانند شارژ باتری‌شان تمام و ارتباط‌شان با اینترنت و جهان هستی قطع شود. با کمک این تست می‌فهمید که اعتیاد به موبایل چقدر جدی است! اگر هنوز برای‌تان مشخص نیست که دانسته یا نادانسته به موبوفوبیا مبتلا شده‌اید یا نه، به‌راحتی می‌توانید احتمال ابتلای‌تان به این بیماری را با انجام این تست محک بزنید. شاید شخصا مبتلا به این بیماری نباشید اما ممکن است نزدیک‌تان افرادی را مشاهده کنید که لحظه‌ای نمی‌توانند بدون گوشی تلفن‌همراه‌شان باشند؛ دائم آن را به‌دست می‌گیرند و پیامک‌های‌شان را چک می‌کنند تا مبادا خبر یا کامنتی را در یکی از شبکه‌های اجتماعی از دست بدهند. زندگی در کنار این افراد که تلفن‌همراه پاره تن‌شان شده، بسیار دشوار است. افرادی که این وابستگی و دل‌بستگی را دارند، مدام نگرانند شارژ باتری‌شان تمام و ارتباط‌شان با اینترنت و جهان هستی قطع شود. این افراد حتی به‌خاطر ترس از جا گذاشتن گوشی تلفن‌همراه‌شان دائما زجر می‌کشند و زندگی را برای خود و اطرافیان‌شان تیره و تار می‌کنند. برای اطمینان از اینکه احتمال ابتلای شما یا یکی از اطرافیان‌تان به موبوفوبیا چقدر است این تست را انجام دهید تا دوز اعتیادتان به گوشی تلفن‌همراه را کشف کنید. سوالات زیر را پاسخ دهید و متناسب با دیدگاهی که درباره هر کدام از آنها دارید از یک تا هفت به خودتان امتیاز دهید. عدد یک به معنای به‌شدت مخالف است و عدد هفت به معنای به‌شدت موافق. 1. اگر هر لحظه که اراده می‌کنم به اطلاعات و داده‌های گوشی تلفن‌همراهم دسترسی نداشته باشم احساس ناراحتی می‌کنم. 2. اگر حین کار نتوانتم به اطلاعاتی که در گوشی تلفن‌همراه من است دسترسی پیدا کنم بسیار اذیت می‌شوم. 3. درصورتی که نتوانم از طریق گوشی به اخبار روز یا وضعیت آب‌وهوا یا آنچه در طول روز اتفاق افتاده، دسترسی پیدا کنم عصبی می‌شوم. 4. اگر نتوانم از تلفن‌همراهم استفاده کنم یا گوشی تلفنم خراب باشد عصبانی و کلافه می‌شوم. 5. اگر شارژ گوشی تلفن‌همراهم در حال تمام شدن باشد، احساس ترس می‌کنم و نگران می‌شوم. 6. اگر از خدماتی که به‌صورت محدود یا ماهانه روی گوشی تلفن‌همراهم دارم، استفاده کنم همیشه مضطربم که مبادا تمام شود. 7. اگر گوشی تلفن‌همراهم را فراموش کنم، می‌ترسم به خرید بروم یا خانه را ترک کنم. 8. اگر گوشی تلفن‌همراه را با خود نداشته باشم، مضطرب می‌شوم چون نمی‌توانم فورا با خانواده یا دوستانم در ارتباط باشم. 9. اگر گوشی تلفن‌همراه با خود نداشته باشم، نگران می‌شوم چون نمی‌توانم به پیام‌ها و تماس‌های بی‌پاسخم دسترسی داشته باشم. 10. اگر تلفن‌همراهم را با خود نداشته باشم، نگران وضعیت خانواده‌ام می‌شوم و نمی‌توانم از سلامت آنها باخبر شوم. 11. اگر تلفن‌همراهم را نداشته باشم، عصبی می‌شوم چون نگران می‌شوم مبادا کسی برای تماس گرفتن با من تلاش کرده باشد و موفق نشده باشد. 12. اگر تلفن همراهم از من دور باشد تمام روابط و دسترسی من به شماره تلفن‌های دوستانم قطع می‌شود. 13. بدون تلفن‌همراهم تمام ارتباطات من با دنیای مجازی و شبکه‌های آنلاین ازدست می‌رود و من ناراحت می‌شوم. 14. اگر تلفن‌همراهم از من دور باشد، احساس ناامنی می‌کنم چون احساس می‌کنم فردی از طریق آن به اطلاعات شخصی من و اطلاعاتی که در شبکه‌های آنلاین دارم، دسترسی پیدا می‌کند. 15. اگر تلفن‌همراهم از من دور باشد، مضطرب می‌شوم چون به ای‌میل‌هایم دسترسی پیدا نمی‌کنم. 16. بدون تلفن‌همراهم احساس ناامنی دارم و اصلا نمی‌دانم چه کنم. دوز اعتیاد شما چقدر است؟ بعد از آنکه عدد هر یک از سوالات بالا را مشخص کردید، تعداد اعداد مشابه را بشمارید. برای نمونه ببینید چند بار عدد 7 تکرار شده. یا عدد 5 چند بار در پاسخ پرسشنامه‌تان وجود دارد. اعدادی که ما بین یک تا 7 قرار می‌گیرند از شماره یک تا هفت به مرور از میزان موافقت‌شان کاسته و بر میزان مخالفت‌شان افزوده می‌شود. درنهایت هر چه تعداد اعداد نزدیک به عدد 7 بیشتر باشد، میزان اعتیاد شما به گوشی تلفن‌همراه‌تان بیشتر و احتمال ابتلای شما به بیماری موبوفوبیا بیشتر است و برای کنترل آن باید از مشاور کمک‌بگیرید. بنابراین افرادی که اعداد 6،5 و 7 در پاسخنامه‌شان بیشتر تکرار شده به موبوفوبیا دچارند. افرادی که اعداد 3 و 4 در پاسخنامه‌شان تکرار شده باید مراقبت بیشتری داشته باشند و گوش به زنگ باشند چون احتمال ابتلای آنها به موبوفوبیا وجود دارد و افرادی که تکرار اعداد 2،1 و 3 در پاسخنامه‌شان زیاد است در گروه افراد سالم جای می‌گیرند. منبع: مجله سیب سبز

more_vert هشدار؛ اعتیاد بدون مواد مخدر در دنیای مدرن کودکان

ادامه مطلب

closeهشدار؛ اعتیاد بدون مواد مخدر در دنیای مدرن کودکان

یک متخصص روانشناس کودک و نوجوان ضمن بیان اینکه اعتیاد به تلفن‌های همراه شایع‌ترین اعتیاد بدون مواد مخدر در دنیای مدرن محسوب می‌شود که فعال‌ترین گروه در این زمینه را نسل نوجوان و جوان جامعه تشکیل می‌دهند، به تشریح علت تمایل نوجوانان به اینترنت و تاثیرات آن بر رفتار آنها پرداخت. گوهریسنا انزانی- متخصص روانشناس کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه وابستگی به تکنولوژی در قالب اعتیاد مدرن بین جوانان و نوجوانان پدید آمده و تبدیل به کالای فرهنگی و اجتماعی شده است، افزود: به نظر می‌رسد استفاده از اینترنت به طوری که موجب بروز مشکلات روان‌شناختی، اجتماعی، درسی، شغلی و... شود در جامعه ما فراگیر بوده و می‌تواند صدمات جدی جسمانی، مالی، اجتماعی، روانی و خانوادگی زیادی را ایجاد کند. شایع‌ترین اعتیاد بدون مواد مخدر؛ اعتیاد به تلفن‌های همراه وی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات در حال حاضر اعتیاد به تلفن‌های همراه شایع‌ترین اعتیاد بدون مواد مخدر در دنیای مدرن محسوب می‌شود، اظهار کرد: در ایران روند روزافزون استفاده از موبایل در شهرهای بزرگ واقعیت انکار ناپذیری است، این درحالیست که طبق تحقیقات، فعال‌ترین گروه در این زمینه را نسل نوجوان و جوان جوامع تشکیل می‌دهند، چراکه نوجوانان در راستای فضای گسترده موبایل و شبکه‌های اینترنتی سحر و جادو می‌شوند در نتیجه به استفاده افراطی از تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند. این متخصص روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به اینکه نوجوانان از طریق زنگ موبایل و تصاویری که در فضای مجازی منتشر می‌کنند می‌توانند هویت جدید و پنهانی برای خود بسازند، ادامه داد: دوران ۱۲ تا ۱۸ سالگی هر فرد از دشوارترین، پرتنش‌ترین و هیجان‌انگیزترین دوره‌های زندگی هر فرد به شمار می‌رود، به همین دلیل والدین باید در زمینه استفاده از گوشی‌های همراه و شبکه‌های اینترنتی توسط فرزندانشان آگاهانه برخورد کنند. در حال حاضر رشد چشمگیر استفاده از فضاهای مجازی و تلفن‌های همراه توسط نوجوانان، نگرانی‌ زیادی برای والدین ایجاد کرده است، این در حالیست که نه تنها در ایران پژوهش‌های اندکی در زمینه انجام شده بلکه حتی کار فرهنگی، آموزشی و برنامه‌ریزی مناسبی نیز صورت نگرفته است، این امر باعث شده نوجوانان ما در سیکل معیوب چرخش کنند و توان حذف رفتارهای اعتیادی خود را نداشته باشند. چرا برخی نوجوانان معتاد به اینترنت می‌شوند؟ وی بیان کرد: طبق پژوهش‌های انجام شده، اعتیاد به اینترنت اغلب مربوط به شوک‌های روحی و کمبودهای عاطفی دوران کودکی، ویژگی‌های شخصیتی، تعهد کم به خانواده، شرطی شدن، دریافت پاداش از شبکه‌های اجتماعی، درگیری با طلاق عاطفی والدین یا طلاق رسمی و اعتیاد بروز می‌یابد. برخی از پژوهشگران نیز اعتیاد به اینترنت را با کیفیت خواب بررسی کرده‌اند که بر اساس آن افرادی که از تلفن‌های همراه به طور افراطی استفاده می‌کنند، خواب‌های تکه تکه دارند و این روند موجب آسیب در ظرفیت یادگیری و عملکرد تحصیلی آنها می‌شود. تاثیرات استفاده از شبکه‌های مجازی و تلفن همراه وی با تاکید بر اینکه والدینی که در زمینه مدیریت استفاده از تلفن‌ همراه توسط فرزندانشان ناتوان‌اند، تلفن‌های همراه به مکان ملاقات خصوصی نامناسبی برای فرزندانشان تبدیل می‌شود، گفت: تلفن‌های همراه دارای برخی از اثرات مطلوب کارکردی هستند، اما ایجاد حس بی‌پروایی جنسی، افزایش مصرف نمایشی، ایجاد فضای امن برای افراد کج‌رو، ایجاد شبکه‌های ارتباطی پنهان، وابستگی و اعتیاد از کارکردهای نامطلوب این ابزار به شمار می‌رود. به گفته انزانی، براساس تحقیقاتی انجام شده در ایران، کاربرد تلفن‌ همراه در ایران شامل اطلاع‌جویی، فواید اجتماعی، رضایت‌مندی عاطفی و ‌کم‌تحرکی نوجوان است. بنابر اظهارات این روانشناس و طبق تحقیقات انجام شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا، اعتیاد به اینترنت موجب اختلالات عملکردی در افراد می‌شود، این اختلالاتی دارای هفت شاخص اصلی کاهش تحمل فرد، ظهور علائم درد در فرد، استفاده بیش از حد معین زمانی از اینترنت، کاهش فعالیت‌های اجتماعی -تفریحی و تحصیلی، تداوم استفاده از اینترنت با وجود آگاهی از اثرات منفی هستند که حداقل سه معیار آن طی یک ماه در فرد مشاهده می‌شوند. انزانی ادامه داد: برخی تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانانی که به طور بیمارگونه از اینترنت یا گوشی‌های همراه استفاده می‌کنند، دچار احساس ناکامی، افت تحصیلی، اجتماع‌گریزی، تنهایی، حواس‌پرتی، سردرد، خستگی، ضعف حافظه، کناره‌گیری، فرار از مشکلات، تمایل به شب بیداری‌، از هم گسیختگی روابط خانوادگی و عاطفی، اعتیاد به مواد و الکل، اضطراب و استرس می‌شوند. آنها تبدیل به افرادی درون‌گرا و خجالتی می‌شوند. فعالیت‌های بدنی و اعتماد به نفس، مهارت‌های شناختی، رشد اجتماعی، خلاقیت، تحرک و سلامت روان در آنها کاهش و تفکر وسواسی‌شان افزایش می‌یابد. این روانشناس عدم علاقه به مدرسه، فقدان انگیزه به درس خواندن، مشکل تفریحی، مشکل ارتباطی، بروز مشکل در رفتارهای حل مسئله و رفتارهای جرات‌مندانه، گسترش روابط بین فردی نامناسب، گرایش به جنس مخالف، وابستگی، اعتیاد، بروز مشکلات جسمی نگران‌کننده، فرار از واقعیت، و فراموشی مسئولیت‌های روزمره را از دیگر علائم این دسته از نوجوانان دانست. چرا برخی والدین ترجیح می‌دهند فرزندانشان را با تلفن همراه سرگرم کنند؟ این متخصص روانشناسی بر این باور است که والدینی که درگیر کارهای روزمره‌شان هستند، به جای آنکه زمانی را کنار فرزندانشان صرف کنند ترجیح می‌دهند فرزندانشان را با تلفن‌های همراه سرگرم کنند، حال آنکه این ابزار باعث دوری والدین از فرزندان می‌شود. شاید دلیل تهیه تلفن‌ همراه برای فرزندان این باشد که خانواده‌ها ترجیح دهند دسترسی راحت‌تری به فرزندان خود داشته باشند، با فرزندشان قرار بگذارند، از برنامه‌های روزانه و موقعیت دقیق او آگاه باشند، این درحالیست که والدین زمینه‌های منفی مانند آگاهی از مطالب غیر ضروری، ارسال و دریافت پیام‌های نامناسب، اتلاف وقت و .. را در نظر نگرفته و کودکان خود را در معرض امواج رادیویی مضر قرار می‌دهند و باعث می‌شوند آنها نتوانند عملکرد تحصیلی خود را بهبود بخشند. وی معتقد است: در حال حاضر به دلیل اینکه اغلب خانواده‌ها تک فرزند یا دو فرزند هستند ترجیح می‌دهند همه نیازهای فرزندان‌شان را بدون پیامداندیشی آن برآورده کنند و همین روند باعث می‌شود نوجوانان به سادگی و به شیوه‌ای محتاطانه و هوشمندانه از قید نظارت و سلطه والدینشان رها شوند. انزانی با تاکید بر اینکه چگونگی عملکرد خانواده عامل کلیدی در کاهش خطرات فعلی و آینده فرزندان است، گفت: والدین می‌توانند با ایجاد فضایی امن برای نوجوانان،‌ فرزندانشان را از رفتارهای اعتیادی دور کنند. کافیست به فرزندان خود توجه با کیفیتی داشته باشند، برای آنها حس حمایت ایجاد کنند، به نوجوانان خود اطمینان خاطر دهند که همیشه از والدینشان کمک بگیرند، برای فرزندان خود برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مناسبی داشته باشند، اوقات فراغت مناسبی را باتوجه به علایق و تیپ‌های شخصیتی فرزندانشان فراهم کنند و قوانین فرزندپروری را بدانند. وی ادامه داد: در واقع جایگزین‌های مناسبی برای کاهش رفتارهای اعتیاد به تلفن‌های همراه وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به ارتباط کلامی مناسب میان اعضای خانواده، برنامه‌های تفریحی مشترک، ورزش و زمان‌بندی‌های دقیق اشاره کرد. چنانچه والدین بتوانند حمایت‌های اجتماعی بالایی از فرزندان خود داشته باشند، فرزندان آنها کمتر به سمت شبکه‌های اجتماعی متمایل می‌شوند.