جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert درباره آیت‌الله خلیل کمره‌ای

ادامه مطلب

closeدرباره آیت‌الله خلیل کمره‌ای

 آیت‌الله میرزا خلیل کَمَره‌ای نویسنده، محقق و فیلسوف معاصر بود که بیشتر به سبب تلاش در جهت اتحاد مذاهب اسلامی شناخته می‌شد. وی که از شاگردان آیت‌الله «عبدالکریم حائری یزدی» و همراه وفادار «امام خمینی(ره)» در جریان مبارزه علیه طاغوت به شمار می‌رفت در مسیر مبارزه با استبداد پهلوی، گام‌های موثری برداشت.

more_vert کتاب گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز

ادامه مطلب

closeکتاب گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز

کتاب گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز مجموعه از مطالب ارزشمند و اخلاقی است که بخشی از کتاب تقدیم می گردد:پاداش معلمی که به کودک بسم الله، یاد دهدو حضرت رسول صلی علیه و اله و سلم فرمود: وقتی معلم بسم الله الرحمن الرحیم را به بچه تعلیم داد خدای متعال آزادی (از آتش جهنم ) را برای بچه و پدر و مادرش و برای معلمش بنویسد.و روایت شده که پیامبری از پیامبران خدا بر قبری که صاحبش عذاب می شد مرور کرد سپس مدتی بعد از آنجا گذشت، او را در عذاب ندید ، اصحابش از سبب بر طرف شدن عذاب از او سئوال کردند ، آن حضرت فرمود : او بچه ای را از خود به یادگار گذاشته و مادرش او را پیش معلم آورد و معلم بسم الله الرحمن الرحیم را به او تلقین کرده، پس من حیا می کنم مردی را عذاب کنم که بچه اش بگوید بسم الله الرحمن الرحیم (و نام مرا به عنوان رحمانیت و رحیمیت ببرد و از رحمانیت و رحیم بودن من نیست که کسی را عذاب کنم که فرزندش نام مرا به این عنوان ببرد).و از حضرت رسول (ص ) نقل است که فرمود : کسیکه کاغذی را که بسم الله در آن نوشته برای احترام به پروردگار از مصدقین و تصدیق کنندگان به حساب می آید ، و عذاب از پدر و مادرش تخفیف داده می شود اگر چه مشرک باشند.و فرمود : کسی که در اول وضویش بسم الله بگوید جمیع بدانش طاهر شود و از این وضو تا وضوی بعدی کفاره گناهانش می گردد ، و کسی که بسم الله نگوید بدنش (از گناهان ) پاک نشده مگر همانجا که آب به آن رسیده است.

more_vert درباره «فضل‌الله رضا»

ادامه مطلب

closeدرباره «فضل‌الله رضا»

درباره «فضل‌الله رضا» (۱۲۹۳- ۲۸ آبان ۱۳۹۸)ایران‌شناس تمام‌عیارسیدمحمود دعایی | مدیر روزنامه اطلاعاتآشنایی بنده با روانشاد پروفسور فضل‌الله رضا به زمانی بازمی‌گردد که قرار بود ناشری دولتی، یکی از آثار ایشان را منتشر کند و تعهد به آن نیز کرده بود. اما آن ناشر، بدعهدی کرده و استاد از این بابت، دلمرده و پژمرده شده بود که کسی آثار ایشان را مورد توجه قرار نمی‌دهد. آن زمان، یعنی اواخر دهه هشتاد، آقای بهرام قاسمی - که در حال حاضر سفیر کشورمان در فرانسه است و پیشتر سخنگویی وزارت امورخارجه را برعهده داشت - سرپرست سفارت ایران در کانادا بود. او پیشنهاد داد روزنامه اطلاعات واسطه شود و این اثر را چاپ کند. بالتبع خود ایشان باید واسطه می‌شد و با ناشر سابق قطع ارتباط می‌کرد. چنین هم شد و انتشارات موسسه اطلاعات مفتخر به طبع آن کتاب شد. در این اثنا، هرگاه استاد مقاله‌ای قلمی می‌فرمود - و تا زمانی‌که می‌نوشت و قلم بر کاغذ می‌لغزاند و جامعه را از چشمه فیاض خویش بهره‌یاب می‌ساخت - روزنامه اطلاعات افتخار انتشار آن را داشت. استاد عنصر جامعی بود و از برق و مخابرات تا تاریخ و ادبیات، به فراخور استعداد، صاحب نظر بود و یک ایران‌شناس تمام‌عیار بود. در آبان سال ۱۳۹۲، اما فرصتی فراهم شد تا ایشان، در جشن یکصدمین سال زادروز خود، که در دانشگاه تهران ترتیب داده شده بود، شرکت کند. در این برنامه، شخصیت‌های ملی و دانشگاهی چون زنده‌یاد استاد محمدابراهیم باستانی پاریزی، کمال خرازی، محمدرضا عارف، پرویز جبه‌دار مارالانی، محمدحسین حلیمی، سعید سهراب‌پور، علیرضا مهنا و مسعود بروجردی و محمود کمره‌ای سخن گفتند. در همان سفر، روزی هم در موسسه اطلاعات میزبان استاد بودیم تا از کتاب آخر ایشان رونمایی شود. در این مراسم، بزرگان ارجمندی چون زنده‌یاد محمدابراهیم باستانی پاریزی، زنده‌یاد محمدحسن گنجی، حسن انوری، محمدعلی اسلامی ندوشن، ژاله آموزگار و شیرین بیانی حضور یافتند. استاد در آن سفر با روحیه شاد و با انرژی مضاعف، در همه برنامه‌ها شرکت جست و حتی به مدارسی هم که در گیلان به نام خود راه‌اندازی کرده بود سری زد. جالب آنکه ایشان هر آنچه حق‌التالیف آثار خود بود را به همین مدارس و موسسات خیریه‌ای که ایجاد کرده بود، اهدا می‌کرد و از این رو، حق‌شناسی وصف‌ناپذیری داشت. اما متاسفانه از وقتی به کانادا بازگشت، دوستان، آن‌طور که باید، توفیق خدمتگزاری به ایشان را نیافتند؛ آن‌طور که در شان مقام آن استاد فرهیخته و دانشی‌مرد بود. مع‌الوصف در سال‌های پایانی عمر هم، که فراموشی و بیماری بر کهولت سن علاوه شده بود، بسیار بر ایشان تلخ گذشت. بهترین نوشتار را پس از رحلت ایشان، استاد دکتر احمد مهدوی دامغانی - که ایشان نیز گنجینه‌ای گرانقدر است و عمرش به سلامت، دراز باد - به رشته تحریر درآورد که مطالعه آن، برای خوانندگان، سودمند خواهد بود.

more_vert کتاب زینب سلام الله علیها، زینت خلقت

ادامه مطلب

closeکتاب زینب سلام الله علیها، زینت خلقت

بی‌تردید زینب(سلام‌الله‌علیها) نه تنها زینت پدر، که گوهری درخشان بر تارک دنیا بود. دنیایی که هیچگاه قدردان گنجینه‌های واقعی خود نبوده و همواره به خاطر جفا به ایشان شرمنده و روسیاه است. حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) را می‌توان پیام رسان و مبلغ عملی اندیشه‌های ناب اسلامی در زمانی دانست که حقیقت جای خود را به تزویر و اسلام ناب جای خود را به اسلام متظاهر اموی داده بود. زینب(سلام‌الله‌علیها) را باید اسوه ولایت‌پذیری و جانفشانی در راه امامت و نماد معرفت الهی، صبر و استقامت، شهامت، سخنوری و موقع شناسی دانست؛ به معنای واقعی «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود.» زندگی پربار این بانوی مکرمه، سرشار از لحظه‌ها و صحنه‌هایی است که رقم خوردن هر یک از آنها برگ زرینی بر تاریخ بشریت به حساب آمده و تندیسی از انسان کامل را در برابر تاریخ و انسان‌هایی قرار می دهد که نیل به تکامل را هدف آفرینش خود دانسته و چنگ زدن به این ریسمان الهی را بر خود واجب می‌دانند. کتاب حاضر تلاشی است برای بیان ابعاد مختلف شخصیتی بانوی عشق و جهاد، زینب کبری(سلام‌الله‌علیها)، که می تواند روشنگر وظایف و مسئولیت‌های پیش روی بشریت در تمام طول تاریخ باشد. نگارنده کوشیده است تا ضمن ایجاد آشنایی بیشتر خواننده با ویژگی‌های شخصیتی حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) و تبیین دوره‌های مختلف زندگی ایشان، به بیان نقش قابل توجه ایشان در نهضت کربلا و پس از آن بپردازد. خطبه‌های غرّا، اندیشمندانه و روشنگرانه حضرت در کوفه و شام که درس و مکتب ولایت‌مداری و معرفت شناسی است، بخش پایانی این کتاب را تشکیل می دهد. فهرست مطالبپیشگفتارفصل اولولادتنام گذاری آن حضرتمعنای لغوی زینببعضی از القاب حضرتفصل دومعبادت حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها)استقامت حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها)صبر حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها)شجاعت حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها)فصاحت و بلاغت حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها)ولایت مداری حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها)فصل سومحضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) و غم از دست دادن پدربزرگحضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) و غم از دست دادن مادرحضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) و غم از دست دادن پدرحضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) وامام حسن مجتبی (علیه‌السلام)و اما تعبیر بخش آخر خواب حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) و مصیبتی دیگرحضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) در دوران امام سجاد(علیه‌السلام)فصل چهارمرسالت حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) پس از واقعه عاشورافصل پنجمخطبه حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) در کوفهخطبه حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) در شاممنابع و مآخذ

more_vert کتاب "شرح مجموعه گل" معرف مشاهیر تخت‌فولاد اصفهان

ادامه مطلب

closeکتاب "شرح مجموعه گل" معرف مشاهیر تخت‌فولاد اصفهان

 "شرح مجموعه گل" نوشته رحیم قاسمی کتابی در معرفی مشاهیر مدفون در تکیه سیدالعراقین تخت‌فولاد اصفهان است. تخت فولاد سرزمین مقدسی است که از دیر زمان مورد نظر علمای دین و عرفا، حکما و دانشمندان بوده و از نشانه‌های هویت اسلامی و ملی جهان اسلام و تشیع و مردم اصفهان است. جاذبه‌های معنوی تاریخی و هنری این مزارستان یکی از بهترین مکان‌ها جهت جذب زائران مشتاق و گردشگران داخلی و خارجی است. تکیه سیدالعراقین تکیه زیبا و مصفایی است که در ضلع شرقی تکیه خاتون آبادی واقع شده است. این تکیه وسیع به وسیله مرحوم آیت الله سیدالعراقین خاتون آبادی احداث شده و پس از وفات و دفن وی، این تکیه توسط فرزندانش بر مزار او ساخته شد و دو تن از رجال نام‌آور علم و فضیلت اصفهان نیز در داخل بقعه در کنار آن مرحوم مدفون شدند. دورتادور تکیه اتاق‌ها و حجره‌هایی ساخته شده و خاندان‌های معتبر شهر، اموات خود را در آن به خاک می‌سپردند. از جمله اتاق سمت مشرق متعلق به مرحوم حسام الواعظین و اتاق حاج شهاب السلطنه بختیاری در جنوب شرقی تکیه نیز بقعه زیبای مرحوم شیخ میرزا حسن داورپناه خوانساری قرار دارد. در سال ۱۳۷۹ اتاق‌های تکیه توسط شهرداری خراب شد و چند اتاق باقیمانده اکنون به موزه عکس و روزنامه و سنگ نوشته‌های تاریخی و هنری تخت‌فولاد تبدیل شده است. تربت پاک تخت‌فولاد شمار زیادی از مفاخر علمی، معنوی و هنری عالم تشیع را در خود جای داده است. تکیه سیدالعراقین از جهت در برداشتن چندین چهره درخشان و کم‌نظیر موقعیتی ممتاز دارد. در این تکیه فقهایی بزرگ، خطبایی مشهور، شعرایی ماهر و هنرمندانی فرزانه در خاک رفتند که در کمتر جایی از سرزمین تخت‌فولاد این تعداد شخصیت در یک مکان مدفون‌اند. در این کتاب کوشش شده است که در حد توان با جستجوی فراوان در میان کتاب‌های گوناگون و پیشروی مصاحبه با بازماندگان مدفون شدگان در این تکیه، دورنمایی از زندگانی درخشان آن فرزانگان وادی علم و فضیلت ارائه شود. مشاهیر مدفون در این تکیه شامل ۶ گروهند: فقها و مجتهدین که در راس آنان علامه میرمحمدصالح خاتون آبادی قرار دارد، خطبا و وعاظ و ذاکرین فضائل و مناقب اهل بیت (ع) که در راس آنان مرحوم شیخ محمدرضا حسام الواعظین واقع گشته است، شعرای فرزانه و متعهد از جمله میرزا عباس خان دهکردی شیدا و علی عبدالرسولی متخلص به ثابت، مفاخر هنری اعم از خوشنویسان، قلم‌زنان و کاشی‌تراشان که در بین خوشنویسان به چهره‌های چون شیدا و عبدالرسولی و در صنایع دستی نیز سیدمحمد عریض و استاد خلیل گلریز خاتمی اشاره کرد. کتاب "شرح مجموعه گل" در هشت فصل تدوین شده است. در فصول این کتاب درباره فقها و مجتهدین از جمله آیت‌الله سیدمحمد نجف آبادی، آیت الله شیخ محمدعلی مدرس دزفولی و علامه محمد صادق خاتون آبادی، خطباء و وعاظ از جمله شیخ عباسعلی معین الواعظین گورتانی، سید آقاجان نوربخش و سید سلیمان ابطحی، اطبا و پزشکان، هنرمندان، متفرقه و ماده تاریخ ها نگارش شده است. این کتاب سال ۱۳۸۶ توسط کانون پژوهش با همکاری مجموعه تاریخی، فرهنگی، مذهبی تخت‌فولاد اصفهان در ۵۸۰ صفحه و شمارگان یک‌هزار نسخه به چاپ رسید.

more_vert مقاله نسبت شناخت عقلی خدا و شناخت خدا به خدا در دیدگاه ابن‌عربی

مبلغ: 2000 تومان

closeمقاله نسبت شناخت عقلی خدا و شناخت خدا به خدا در دیدگاه ابن‌عربی

مقاله علمی و پژوهشی " نسبت شناخت عقلی خدا و شناخت خدا به خدا در دیدگاه ابن‌عربی" مقاله ای است در 16 صفحه و با 24 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اندیشه نوین دینی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  شناخت خدا به خدا، شناخت عقلی، اهل الله، ابن‌عربی، شناخت شهودی پرداخته شده است چکیده مقاله متون دینی به‌ویژه روایات به شکل صریح و غیرصریح شناخت خدا به خدا را توصیه و تأکید می‌کنند. توصیه «اعرفو الله بالله» ازجمله اینهاست. در دیدگاه ابن‌عربی شناخت خدا به خدا معرفتی، شهودی است که منحصر و مختص «اهل الله» است. ابن‌عربی با توجه به رویکرد عرفانی و مبتنی بر وحدت وجود و مظهر بودن عالم، شناخت خدا به خدا را تفسیر و آن را وهب الهی می‌داند که تنها اهل الله آن را در می‌یابند. بررسی جایگاه عقل در معرفت الله از دیدگاه وی حائز اهمیت است. وی با همه انتقاداتی که به راه برهان و استدلال که فلاسفه عهده‌دار آن هستند وارد می‌آورد عقل را نیز مشمول وهب الهی دانسته که آن هم فقط شامل عقول اهل الله می‌گردد. اهمیتی که محی الدین به راه عرفان و شهود می‌دهد شناخت خدا به خدا را منصرف در اهل عرفان دانسته و حتی معرفت شرع و تقلید از خدا را شایسته آنان می‌داند و بر راه‌های دیگر می‌تازد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند . شناخت خدا+شناخت عقلی+اهل الله+ابن‌عربی+شناخت شهودی+ مقالات دینی+مقالات مذهبی+مقالات اندیشه دینی+ اندیشه نوین دینی +مقالات جدید+بانک مقالات+بانک مقالات جدید

more_vert عالِمی که شلاق خورد اما در برابر رضاخان ایستاد

ادامه مطلب

closeعالِمی که شلاق خورد اما در برابر رضاخان ایستاد

برکنار از همه وجوه شخصیتی آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی، یکی از وقایعی که نام وی را در تاریخ معاصر بیشتر بر سر زبان‌ها انداخته، ایستادگیِ وی در برابرِ رضاخان برای اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر بوده است.

more_vert در باره جبران خلیل جبران

ادامه مطلب

closeدر باره جبران خلیل جبران

جبران خلیل جبران از آن دسته شاعران و نویسندگانی به شمار می‌رود که به علت اینکه در نوشته‎هایش عشق پاک و عارفانه همواره به چشم می‌خورد، معروف است. جبران در مجموع آثارش هم به روی زندگی خندیده و هم گریسته، هم افسوس خورده و هم رشک برده که همگی نشانه نگاه انسانی او به زندگانی و فراز و فرودهایش است و شاید این همان راز جاودانگی و ماندگاری این هنرمند لبنانی باشد.  

more_vert درباره آیت الله شیخ محمد ابراهیم اعرافی

ادامه مطلب

closeدرباره آیت الله شیخ محمد ابراهیم اعرافی

 آیت الله محمد ابراهیم اعرافی از علمای سرشناس استان یزد بود که بعد از تلمذ در محضر استادانی چون امام خمینی(ره) در نهضت انقلاب اسلامی حاضر و منشأ آثار فراوانی شد. حضور مداوم در جریان جنگ تحمیلی، تربیت شاگردان و انتشار آثار علمی و دیگر خدمات جهادی از برجسته ترین فعالیت های این عالم انقلابی به شمار می‌رود.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی فیلم محمد رسول الله (ص) و تحلیل نشانه شناختی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی فیلم محمد رسول الله (ص) و تحلیل نشانه شناختی

مقاله علمی و پژوهشی" فیلم محمد رسول الله (ص) و تحلیل نشانه شناختی " مقاله ای است در 26 صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به فیلم محمد رسول الله (ص) و تحلیل نشانه شناختی ، تنزیه گرایی ، سینما ، پیامبر اسلام ، پرده سینما ، چهره های مقدس و تحلیل صحنه اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert درباره آیت الله شیخ محمد ابراهیم اعرافی

ادامه مطلب

closeدرباره آیت الله شیخ محمد ابراهیم اعرافی

 آیت الله محمد ابراهیم اعرافی از علمای سرشناس استان یزد بود که بعد از تلمذ در محضر استادانی چون امام خمینی(ره) در نهضت انقلاب اسلامی حاضر و منشأ آثار فراوانی شد. حضور مداوم در جریان جنگ تحمیلی، تربیت شاگردان و انتشار آثار علمی و دیگر خدمات جهادی از برجسته ترین فعالیت های این عالم انقلابی به شمار می‌رود.

more_vert نقش قرآن در پایه گذاری علم لغت

ادامه مطلب

closeنقش قرآن در پایه گذاری علم لغت

از جمله مسائلی که در بحث اثرگذاری قرآن بر پیدایش علوم ادبی مطرح است، بحث تاثیر قرآن در پیدایش علم لغت است. در این خصوص، دو دیدگاه مشخص بیان شده است؛ دیدگاه اول آن است که مایه همه مطالعات واژه شناختی، بی تردید قرآن است، و دیدگاه دوم، قائل است که به هیچ وجه نمی توان پذیرفت که آن همه قواعد دقیق و تعریفات روشن و سنجیده که در مباحث لغوی آثار خلیل و مانند او وجود دارد، بدون داشتن هیچ گونه سابقه و سر مشق قبلی، به این درجه از کمال رسیده باشد. طبق این دیدگاه، مسلمانان در چگونگی تدوین لغت نامه ها، از ملل دیگر تقلید کرده و از آنان اثر پذیرفته اند. بررسی دلایل هر دیدگاه، نشان خواهد داد که دلایل گروه دوم، برای اثبات مدعا قانع کننده نیست و مطالعه تاریخی آثار اولیه علم لغت، حاکی از آن است که اولین مباحث لغت شناسی، با واژگان قرآن آغاز گردیده و عامل اصلی در پیدایش این علم، ضرورت فهم قرآن بوده است

more_vert دانلود مقاله علمی و پژوهشی تفسیر آیۀ شقّ‌القمر

ادامه مطلب

closeدانلود مقاله علمی و پژوهشی تفسیر آیۀ شقّ‌القمر

مقاله علمی و پژوهشی بررسی تطبیقی دیدگاه علامه طباطبایی و علامه فضل‌الله دربارۀ تفسیر آیۀ شقّ‌القمر مقاله ای است که در 21 صفحه و با 59 عنوان فهرست منابع منتشر شده است . در این مقاله موضوعات اعجاز؛ المیزان؛ شق‌القمر؛ علامه طباطبایی؛ من وحی القرآن و محمدحسین فضل الله مورد بحث و بررسی قرار گرفته است

more_vert کتاب "ساحل سپیده" گزیده آثار آیت‌الله مظاهری

ادامه مطلب

closeکتاب "ساحل سپیده" گزیده آثار آیت‌الله مظاهری

کتاب "ساحل سپیده" گزیده‌ای از آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی مظاهری(حفظه‌الله) از مراجع تقلید شیعه در اصفهان است که به کوشش حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی به رشته تحریر درآمده است. بزرگداشت همه اصناف و دانشوران به ویژه عالمان دینی و مراجع تقلید فریضه دینی و وظیفه‌ای علمی است. جامعه‌ای که نخبگان علمی خود را قدر می‌نهد و بر صدر می‌نشاند گویای این است که به چنان بلوغ عقلی دست یافته که سرمایه‌های معنوی را برتر از میراث مادی می‌داند. مرجع تقلید، مجتهدی است که گروهی از شیعیان در مسائل فقهی بر اساس فتاوای او عمل می‌کنند و وجوهات شرعی را در اختیار او قرار می‌دهند. با توجه به گستره جغرافیایی تشیع، در هر دوره به طور معمول چندین مجتهد عهده‌دار این منصب بوده‌اند و در موارد معدودی، فقط یک نفر در بین اکثریت شیعیان جهان به عنوان مرجع تقلید عام وجود داشته است. این افراد با عناوین احترام‌آمیزی همچون آیت الله العظمی و آیت الله نام‌ برده می‌شوند. بیشترین مراجع تقلید شیعه، ساکن عراق (نجف، کربلا،‌ سامرا) و ایران (قم،‌ مشهد،‌ اصفهان،‌ تهران) بوده‌اند. آیت‌الله العظمی حسین مظاهری یکی از این عالمان دینی، متولد سال ۱۳۱۲ در شهر تیران استان اصفهان استاد اخلاق، عضو جامعه مدرسین، زعیم حوزه علمیه اصفهان و از مراجع تقلید شیعه است. مظاهری، سالیان بسیاری در حوزه‌های علمیه علاوه بر دروس اخلاق به تدریس دروس مختلف فقهی، اصولی، فلسفی، اقتصاد اسلامی پرداخته‌است. او چندین بار، شرح منظومه، نهایةالحکمة و بخش‌هایی از اسفار اربعه را تدریس کرده و از سال ۱۳۵۶ تاکنون به تدریس دروس خارج فقه و اصول اشتغال داشته‌است. کنگره نکوداشت آیت‌الله العظمی مظاهری این مرجع عالیقدر ۲۵ آذر ۱۳۹۵ در اصفهان برگزار شد. کنگره نکوداشت این شخصیت مذهبی شخصیت سلسله آثاری را درباره وی منتشر کرده است که کتاب "ساحل سپیده" یکی از آن‌هاست و در بردارنده مجموعه آثار این عالم فرزانه است. کتاب "ساحل سپیده" گزیده آثار مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله‌العظمی مظاهری (حفظه‌الله) سال ۱۳۹۵ به کوشش حجت الاسلام حبیب‌رضا ارزانی با شمارگان یک‌هزار نسخه و در ۳۴۶ صفحه توسط نشر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم شعبه اصفهان به چاپ رسید. این کتاب در ۱۶ بخش از جمله درنگی در اصول عقاید، دانش اخلاق اسلامی، انسان و جایگاه آن در اسلام، حریم‌های اخلاق، تقوا و خویشتنداری، صبر و کیمیای سعادت، ارتباط عاطفی با خدا، اخلاص، علم‌جویی، دعا، فروغ دین، توبه و بازگشت، جوان و نیروهای کنترل‌کننده تدوین و نگارش شده است.

more_vert کتاب از انتخاب موضوع تا ارسال مقاله

ادامه مطلب

closeکتاب از انتخاب موضوع تا ارسال مقاله

کتاب از انتخاب موضوع تا ارسال مقاله نوشتۀ خلیل رضایی، سعید جوی زاده و مرضیه نعمتی اکبرآبادی، برای اولین بار در ایران مقاله‌ نویسی ISI در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پایه را به صورت بسیار ساده توضیح می‌دهد و پژوهشگران با خواندن این کتاب قادر خواهد بود که نتایج پژوهش‌های خود را به صورت یک مقاله علمی منتشر کنند. در دنیای امروز، دانایی یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار می‌رود. سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات و گسترش دانایی به دسترسی سریع و آسان به منابع علمی موثق وابسته است. دانسته‌های ما یا با مطالعه منابع اطلاعاتی موجود و یا بنا به پژوهش‌هایی که خود انجام می‌دهیم، به دست می‌آید و با توجه به رشد فزآینده‌ی علم و فناوری در دنیا، به نظر می‌رسد نقش پژوهش روز به روز برجسته‌تر می‌شود. ظاهرا، کشور ما هم چند سالی است که امر پژوهش را جدی گرفته است و دولت و مسئولان به تشویق بیشتر پژوهشگران پرداخته‌اند. در این میان، یکی از دغدغه‌های اساسی پژوهشگران، اساتید و دانشجویان رشته‌های علوم پایه و فنی و مهندسی نگارش مقاله به زبان انگلیسی و چاپ آن در مجلات معروف دنیا است. ما احساس کردیم در جامعه، جای کتابی مختصر و درعین حال جامع درباره‌ی این موضوع خالی است. کتاب از انتخاب موضوع تا ارسال مقاله (from choosing a topic)، کتابی آموزشی است. خلیل رضایی در چند سال تدریسی که داشته‌ است همواره شاهد پژوهشگران برجسته‌ای بوده‌ است که نمی‌دانسته‌اند چگونه می‌بایست مقاله‌ای را به زبان انگلیسی نوشت. البته نوشتن مقاله به زبان انگلیسی روش خاص خود را دارد ولی بالاتر از آن نوع نگارش و همگام کردن مقاله با استانداردهای بین‌المللی مربوط به رشته‌ی خاص است. این بدان معناست که هر رشته از علم تابع قوانین خاص نگارش مقاله است. به عنوان مثال، در روش APA از زمان حال کامل و یا گذشته‌ی ساده در نقل قول‌ها بیشتر استفاده می‌شود، درحالی که در روش MLA بیشتر از زمان حال ساده استفاده می‌شود. بنابراین، پژوهشگران می‌بایست با روش‌های گوناگون نگارش آشنا باشند تا بتوانند مقاله‌ای را به زبان انگلیسی در یکی از مجلات معتبر مربوط به رشته‌ی خود به چاپ برسانند.فهرست مطالب فصل اول: اصطلاحات رایج در مقاله نویسیفصل دوم: انتخاب موضوع (Subject)فصل سوم: عنوان (Title)فصل چهارم: نویسندگان (Authors)فصل پنجم: چکیده (Abstract)فصل ششم: جملات پر کاربرد در چکیده (Abstract)فصل هفتم: کلمات کلیدی (KeyWords)فصل هشتم: مقدمه (Introduction)فصل نهم: جملات پرکاربرد در مقدمهفصل دهم: مواد و روش‌ها (Materials and Methods)فصل یازدهم: روش‌های پر کاربرد در فنی مهندسیفصل دوازدهم: جملات پر کاربرد در مواد و روش‌هافصل سیزدهم: نتایج (Results)فصل چهاردهم: جملات پر کاربرد در نتایجفصل پانزدهم: بحث (Discussion)فصل شانزدهم: جملات پر کاربرد در بحثفصل هفدهم: نتیجه‌گیری (Conclusion)فصل هجدهم: جملات پر کاربرد در نتیجه‌گیریفصل نوزدهم: پیشنهادات (Further Research)فصل بیستم: جملات پر کاربرد در پیشنهاداتفصل بیست و یکم: تقدیر و تشکر (Acknowledgments)فصل بیست و دوم: جملات کاربردی در تقدیر و تشکرفصل بیست و سوم: منابع (References)فصل بیست و چهارم: آماده کردن مقاله برای ژورنالفصل بیست و پنجم: ارسال مقاله (Submit)

more_vert کتاب مدرسه آل الرضا

ادامه مطلب

closeکتاب مدرسه آل الرضا

پیامبر اعظم صلى‌الله‌علیه‌و‌آله : اِنّى تارِکٌ فیکُمُ الثَّقَلَیْنِ کِتابَ اللّه‌ِ وَ عَتْرَتى. رسول‌خدا صلى‌الله‌علیه‌و‌آله همواره مسلمان را به پیروى و الگوگیرى از خاندان پاک و بزرگوار خود سفارش مى‌نمود. توجّه به اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروى از آنان، شیوه‌هاى گوناگونى دارد که گاهى در قالب ابراز محبّت، توسّل به آنان، زیارت حرم‌هاى مطهّر آن بزرگواران، تجلیل از نام آنان، برگزیدن نامشان براى فرزندان، افتخار نمودن به همنامى با ایشان و دیگر گونه‌هاى بزرگداشت از آل‌اللّه‌ انجام مى‌گیرد. یکى از راه‌هاى درس گرفتن از اهل‌بیت علیهم‌السلام خواندن سخنان آن پیشوایان و عمل نمودن به آن‌ها است. همان سخنانى که قلب‌ها را زنده کرده و دل مؤمنان را شاد و پر نشاط مى‌کند. در این کتاب 365 حدیث برزگزیده از امام رضا و فرزندانش نگاشته شده است.

more_vert آیت الله امینی روحانی انقلابی معتدل

ادامه مطلب

closeآیت الله امینی روحانی انقلابی معتدل

 سابقه آشنایی من با آیت‌الله ابراهیم امینی به سال‌های بسیار دور بازمی‌گردد. آشنایی من با این عالم بزرگوار حتی از سن انقلاب اسلامی نیز بیشتر است و شاید بتوان گفت این تعامل و دوستی سابقه‌ای بیش از ۵۰ سال دارد. روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم محمد تقی رهبر می نویسد: زمانی که من برای تحصیل دروس حوزوی به قم رفتم با آیت‌الله امینی آشنا شدم. ایشان چند سالی از من بزرگ‌تر بود اما به نوعی با یکدیگر هم‌درس بودیم و معاشرت می‌کردیم. شاید یکی از دلایلی که ما با یکدیگر در دوران تحصیل انس گرفتیم، این بود که هم من و هم ایشان اصفهانی بودیم و... در منطقه نجف‌آباد زندگی کرده ‌بودیم و هم برخی از دروس همچون درس علامه طباطبایی یا درس آیت‌الله بروجردی و برخی موارد دیگر را با هم گذراندیم و این موضوعات باعث شده ‌بود که ما با یکدیگر معاشرتی بیشتر و انس و الفت داشته ‌باشیم. البته سن ایشان از من بیشتر بود و در درس و حوزه بر من مقدم بودند اما جلسات و درس‌هایی نیز با یکدیگر گذراندیم و در واقع می‌توان گفت، آشنایی ما از حوزه آغاز شد.آیت‌الله ابراهیم امینی مرد بزرگوار، انسانی متدین و ساده‌زیست بود، ویژگی‌هایی که از همان دوران حوزه تا پایان عمر همراه ایشان بود. در منطقه صفاییه قم خانه‌ای معمولی داشت و تا پایان عمر خانه‌شان عوض نشد. اساسا حب دنیا و امور دنیوی در دل ایشان نبود. در روایات دینی ما هم تاکید شده یکی از ویژگی‌های عالم دینی این است که فریفته دنیا نباشد و اگر این‌گونه بود نباید در دین به او اعتماد کرد. آیت‌الله امینی به ‌واقع یک عالم دینی ساده‌زیست بود. از سویی علاوه بر ویژگی‌های اخلاقی برجسته ایشان به لحاظ علمی نیز شخصیت برجسته حوزوی به حساب می‌آمد بنابراین از آیت‌الله امینی می‌توان به عنوان الگوی روحانیون و حوزویان یاد کرد.به‌ خاطر دارم زمانی که ایشان نماز جماعت را در مسجد آیت‌الله بروجردی برگزار می‌کردند پس از نماز طلبه‌ها، دانشجویان و بسیاری از افراد گرد ایشان جمع می‌شدند و پرسش‌هایی را مطرح می‌کردند. آیت‌الله امینی هم با روی گشاده و آغوشی باز به همه سوالات آنها پاسخ می‌داد. این ویژگی برای همه روحانیون و حوزویان از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید این رفتار الگو قرار گیرد.فارغ از ویژگی‌های شخصیتی و علمی والا و ارزشمندی که داشت از ابتدا در صف انقلابیون قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب هم در صف جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در عرصه انقلاب حضور داشت و پس از آن نیز در سمت‌های مختلفی از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری و... به کشور و انقلاب خدمت کرد. آیت‌الله امینی از جمله روحانیون مورد توجه حضرت امام و پس از ایشان مورد توجه رهبری بود.آیت‌الله امینی از جمله روحانیون معتدل در عرصه سیاسی و اجتماعی بود. ویژگی که برای روحانیت و برای همه ما در این دوران لازم است. ایشان در عین پایبندی به اصول و انقلاب و تعهد دینی که داشت، انسانی متکی بر منطق بود و اهل تشنج یا تحقیر دیگری نبود. این ویژگی مهم آیت‌الله امینی باید برای همه ما الگو باشد؛ چراکه امروز آنقدر دشمن خارجی داریم که نیازی به شکاف و اختلافات داخلی نیست. ایشان جزء روحانیونی بود که همواره در عین پایبندی به اصول بر خط‌مشی اعتدال اعتقاد داشت و معتقد بود که باید با وحدت و انسجام پیش رفت تا سوژه‌ای به دست دشمن داده نشود.

more_vert کتاب دختر خوب پسر خوب

ادامه مطلب

closeکتاب دختر خوب پسر خوب

کتاب دختر خوب پسر خوب نوشته‌ی خلیل هیبتی، داستانی کوتاه از روابط و قوانین اجتماعی است که با زبانی ساده بیان شده و قابل آموزش برای کودکان گروه سنی (ب) و (ج) است. اتخاذ شیوه تربیتی صحیح توسط والدین و شروع آموزش به موقع مهارت‌های اجتماعی و نکات اخلاقی هم می‌تواند موجب پیشرفت اجتماعی فرزندانتان شود و هم مانع از اینکه دیگران بخواهند با تلخی و گاه بی‌رحمی این موارد را به آن‌ها آموزش دهند. همه شما دوست دارید فرزندانی خوب با شخصیت و موفق داشته باشید. از دیگران نیز خوبی ایشان را بشنوید. همچنین دوست دارید دیگران احترام فرزندان شما را داشته باشند و در مواقع لزوم به آن‌ها کمک کنند. این اتفاق خواهد افتاد به شرطی که شما بتوانید شیوه تربیتی مناسبی را در مورد فرزندانتان به کار گیرید و با ملایمت و مهربانی نحوه معاشرت صحیح با دیگران و توجه به قواعد اجتماعی را از کودکی آموزش دهید. فهرست مطالبرفتارهای پسندیده در برقراری ارتباطرفتارهای پسندیده در منزلرفتارهای پسندیده در مهمانیرفتارهای پسندیده در مکان‌های عمومیرفتارهای پسندیده در مدرسهرفتارهای پسندیده در وسایل نقلیهرفتارهای پسندیده دیگر

more_vert مقاله تحلیل دین حداکثری در اندیشه آیت‌الله جوادی آملی

ادامه مطلب

closeمقاله تحلیل دین حداکثری در اندیشه آیت‌الله جوادی آملی

مقاله علمی و پژوهشی " تحلیل دین حداکثری در اندیشه آیت‌الله جوادی آملی " مقاله ای است در 12 صفحه و با 27 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اندیشه نوین دینی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  دین، حداکثری، عقل، واقع‌گرایی، اسلامی‌سازی علوم، آیت‌الله جوادی پرداخته شده است چکیده مقاله اغلب صاحب‌نظران اندیشه اسلامی معتقدند دین اسلام حداکثری است. با وجود این، درباره گستره مسائل دین، اختلاف‌نظر قابل توجهی دیده می‌شود. رایج‌ترین دیدگاه در بین اندیشمندان متأخر، حداکثری بودن دین در محدوده تأمین سعادت انسان است؛ ولی برخی پا را فراتر نهاده، بر این اعتقادند که دین، نه‌تنها عهده‌دار پاسخ‌گویی به مسائل مربوط به سعادت آدمی در عرصه زندگی فردی و جمعی است، متولی پاسخ‌گویی به همه مسائل مربوط به زندگی فردی و اجتماعی نیز هست. در این نوشته، از این رویکرد به «رویکرد حداکثری مطلق» یاد شده و یکی از مهم‌ترین این رویکردها، یعنی نظریه استاد آیت‌الله جوادی آملی بررسی شده است. با توجه به گستردگی نظریات ایشان دراین‌باره، تنها به بخشی از مهم‌ترین مبانی ایشان بسنده شده، در ادامه، ابهامات موجود در این نظریه به بحث گذاشته می‌شود. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert نگاهی به عناوین کتاب «مهر و ادب»

ادامه مطلب

closeنگاهی به عناوین کتاب «مهر و ادب»

«مهر و ادب» عنوان کتابی است که به قلم «عباس نوروزی» به رشته تحریر درآمده و مجموعه‌ای از اشعار اخلاقی، فرهنگی، ادبی و طنز را در خود جای داده است. این کتاب ۲۳۰ صفحه‌ای با شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی موسسه نور کمره و چاپ نهضت انتشار یافته و راهی کتابفروشی‌ها شده است. قیمت هر جلد از این کتاب برای اهالی مطالعه و علاقه‌مندان به ادب و شعر ۱۵ هزار تومان است. این کتاب علاوه بر سرح زندگی سراینده اشعار، آثار این شاعر را در بخش‌های مختلف غزلیات، قطعات، مثنوی، مسمط، چهارپاره، قصاید، نیمایی‌ها، رباعیات، دوبیتی‌ها و تک بیت‌ها تقسیم بندی و ارایه کرده است. در بخش غزلیات این کتاب ۱۵۱ قطعه غزل از شاعر ارایه شده که بیشترین حجم سروده های کتاب را شامل می‌شود طبع لطیف و انتخاب واژگان مناسب از مختصات غزل‌های اشاره شده است. مقام مادر، معلم، دیدار با آینه عمر، پاسدار حریم ایرانم، در همه حالی گذرد، مهر علی مارا بس، رحلت پدر، نور حق، غضه بم، دانش، همسفر باد، سفره قناعت، وحدت، سنگ مزار، مرگ طبیعت از جور انسان، جامه زهد پوش، زندگی در آینه، دار مکافات، از ره به درم کرد، شاد زی، قلب عاشق، خواستن دل، عمر گران می‌گذرد، عیب جو، شرارت بشر، فخر فقیری، درخت خشک، بی‌گمان باور مکن، لحظه آشنایی، رمز افتخار، عظمت پروردگار و چشم خوش‌بین برخی از عناوین غزل‌های ارایه شده در این مجموعه است. شاعر در بخش قطعات این مجموعه نیز ۱۶ قطعه شعر را عنوان کرده که عمده آن‌ها مضمون اجتماعی و مذهبی دارد و با زبانی صمیمی و بدون تکلف با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. زمستان سال ۴۰،راه زندگی به جز حقیقت نیست، زیرکی در طنز، ایمان زلالی از عفاف، شهر و دیارم اروزوست، بابا خارکن سلام، آینه زندگی، حجاب، مادر، اسب زمانه، دل مبند، کفش دزد و تاجر محتکر و سراپرده دل برخی از عناوین قطعات ارایه شده در این مجموعه است. در بخش آثار مثنوی نیز ۱۶ قطعه شعر ارایه شده که بخشایش خداوند، سرمپیچ از امر حق ای هوشیار، ماجرای روغن داغ، پیشه خوشه چینی، حکایت مردی که از صیاد بی‌رحم گفت، کودک و نهال خمیده، پیرمرد پرچانه، رستگاری عمر و نامه بی‌پاکت برخی از سرفصل‌های این اشغار است که روایت طولانی و داستان‌وار در قالب پند و اندرز و حکم دارند. در بخش مسمط‌ها نیز پنج اثر ارایه شده که عناوین آن‌عل شامل تضمینی از شعر معروف استاد شهریار،سلام به جناب عزت‌الله بیات، تضمینی از اشعار شمس تبریزی، هیاهوی بی‌خبری و شعر ضربی قرض‌الحسنه است. شاعر ۹ چهارپاره نیز در این مجموعه ارایه داده که حال و هوای آن مخاطب را به نشاط می‌آورد و برخی از عناوین این اشعار مهر مادر، یادکودکی، گذشته زندگی و نشان صداقت، شاعر نه شاعر، خانه قدیمی ما و فخر خار بر باغ گل است. ۱۲ قصیده ارایه شده در این مجموعه نیز به خوبی می‌تواند ارتباط با مخاطب برقرار کننده و خواننده از حسن انتخاب واژگان و روانی و یک‌دستی اثرها لذت برده و با افکار شاعر همراه می‌شود. میلاد حضرت رضا(ع)، یادی از گمشده‌ها، نصیحت پدر، دبیرستان شهریار، بلبل پر شکسته، کشاورزی بی‌آب و خاک، عشق همسر، عبادت در اندیشه مرگ و روزی ده این مرغ گرفتار از جمله عناوین قصایدی است که در مجموعه مهر و ادب فراروی خوانندگان است. ناشر در مقدمه این کتاب عنوان کرده است: شعر نغز دنیایی است که با آن همسفر شده و اندیشه و تجارب و احساسات ناب را هدیه می‌دهد و اشعار این مجموعه به بهترین شکل توانسته رسالت خود را ادا کند.