جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert ابداع یک آنتی بیوتیک جدید با هوش مصنوعی

ادامه مطلب

closeابداع یک آنتی بیوتیک جدید با هوش مصنوعی

 محققان برای اولین بار موفق شدند با استفلاده از هوش مصنوعی آنتی بیوتیک جدیدی تولید کنند که قادر به نابود کردن خطرناک‌ترین و مقاوم‌ترین باکتری‌ها است. به گزارش پایگاه اینترنتی د گاردین، آنتی‌بیوتیک ها برای مقابله با باکتری‌های مضر توانایی زیادی دارند. اما با افزایش مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی بیوتیک ها، ابداع آنتی‌بیوتیک‌های جدید ضرورت یافته است. از همین رو محققان دانشگاه «ام.آی.تی» موفق شدند تا برای اولین بار از هوش مصنوعی برای تولید انواع تازه این دارو استفاده کنند. آنتی‌بیوتیک تولید شده با استفاده از هوش مصنوعی رفتار متفاوتی در مقایسه با آنتی‌بیوتیک های عادی دارد و در آزمایش‌های انجام شده موفق به نابودی دو باکتری بسیار مقاوم به نام‌های Acinetobacter baumannii و Enterobacteriaceae شده است. محققان دانشگاه ام.آی.تی می‌گویند، تا سال ۲۰۵۰ باکتری‌های امروزی در برابر آنتی‌بیوتیک های عادی موجود در بازار مقاوم می‌شوند و این مساله زندگی حداقل ده میلیون نفر را به خطر می‌اندازد. امید می‌رود هوش مصنوعی این مشکل را هم حل کند. برای تولید آنتی‌بیوتیک های جدید با استفاده از هوش مصنوعی شش هزار نوع پیوند مولکولی مختلف از طریق یک سیستم خودآموز رایانه‌ای آزمایش شد و در نهایت الگوریتم‌های مورد استفاده بعد از چند ساعت توانسته اند چند ترکیب جدید برای تولید آنتی‌بیوتیک های قدرتمند پیشنهاد دهند.

more_vert کودکان زیر پنج سال قربانی تجویز افراطی آنتی‌بیوتیک

ادامه مطلب

closeکودکان زیر پنج سال قربانی تجویز افراطی آنتی‌بیوتیک

مطالعات محققان موسسه‌ای در سوییس به نام TPH و هاروارد نشان می‌دهد کودکان کشورهای کم‌ درآمد و متوسط به طور میانگین در پنج سال اول زندگی ۲۵ نسخه آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند. این مقدار بسیار بیشتر از حد است و به افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی منجر می‌شود. به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، این مطالعه برای اولین بار است که به بررسی کلی داروهای آنتی‌بیوتیک در کودکان زیر پنج سال می‌پردازد. این مطالعه نشان می‌دهد در بسیاری از نقاط دنیا از جمله تانزانیا، بیش از ۹۰ درصد کودکانی که به دلایل مختلف به پزشک مراجعه می‌کنند، آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند؛ این در حالیست که فقط حدود ۲۰ درصد این کودکان به آنتی بیوتیک نیاز دارند.به گفته سازمان جهانی بهداشت، مقاومت ضد میکروبی تهدیدی بزرگ برای سلامت جهانی است. مقاومت ضدمیکروبی به مقاومت یک میکروارگانیسم (شامل باکتری، قارچ، ویروس و انگل) در برابر داروهای ضد میکروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می‌شود. زمانی که این میکروارگانیسم‌ها نسبت به داروهای ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس مقاوم شوند، داروهای استاندارد بی اثر می‌شوند، عفونت در بدن باقی می‌ماند و به راحتی منتقل می‌شود.مقاومت آنتی بیوتیکی به یک معضل جهانی تبدیل شده است و بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، تعداد قربانیان ناشی از این بحران تا سال ۲۰۵۰ میلادی از سرطان تجاوز می‌کند.درمان بسیاری از بیماری‌های کشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیک امکان‌پذیر است و همین یک مورد نشان می‌دهد مقاومت در برابر این گروه درمانی تا چه اندازه می‌تواند خطرناک باشد.بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت‌های شایعی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت‌های خون می‌شوند، وجود دارند. ناکارآمد بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه‌های هنگفت در حوزه بهداشت است.این مطالعه نشان می‌دهد کودکان کشورهای کم‌درآمد و متوسط به طور میانگین در پنج سال اول زندگی ۲۵ نسخه آنتی‌بیوتیک دریافت می‌کنند. این مقدار بسیار بیشتر از حد است و به افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی منجر می‌شود.در ادامه آمده است در ۸۰ درصد کودکان مبتلا به مشکلات تنفسی در کشورهای کم‌ درآمد و متوسط آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. در کودکان مبتلا به اسهال و مالاریا این اعداد به ترتیب ۵۰ و ۲۸ درصد هستند.تجویز افراطی آنتی بیوتیک در کودکان علاوه بر افزایش مقاومت ضد میکروبی، توانایی سیستم ایمنی برای محافظت از بدن را کاهش می‌دهد و میکروبیوم روده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.نتایج این مطالعه در نشریه The Lancet Infectious Diseases منتشر شده است.

more_vert ابداع چسب زخم هوشمند با قابلیت شناسایی عفونت‌های باکتریایی

ادامه مطلب

closeابداع چسب زخم هوشمند با قابلیت شناسایی عفونت‌های باکتریایی

دانشمندان یک چسب زخم هوشمند ابداع کرده‌اند که با تغییر رنگ، نوع عفونت باکتریایی زخمی که بر روی آن چسبانده شده را نشان داده و در صورت لزوم آنتی‌بیوتیک مناسب را آزاد می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی «ساینس الرت»، عملکرد این چسب هوشمند درست مثل یک چراغ راهنمایی است. بر این اساس، رنگ سبز چسب از عدم وجود باکتری‌ها یا تراکم و غلظت کم آن‌ها حکایت دارد، رنگ زرد به معنی وجود باکتری‌های حساس به دارو است که با آنتی بیوتیک‌های استاندارد درمان می‌شوند و رنگ قرمز نیز به معنای وجود باکتری‌های مقاوم به دارو در زخم است، باکتری‌هایی که از بین بردن آن‌ها به چیزی بیشتر از آنتی‌بیوتیک‌های معمولی نیاز دارد. هرچه رنگ زرد و قرمز این چسب پررنگ‌تر باشد، غلظت باکتری‌ها بیشتر است. نکته جالب توجه این است که این روش جدید نه تنها به شناسایی نوع باکتری موجود در زخم کمک می‌کند، بلکه قادر است به طور خودکار آنتی‌بیوتیک و دیگر داروهای موردنیاز برای درمان هر زخم را نیز آزاد کند. به علاوه، در صورت تشخیص مقاومت باکتری‌ها به دارو، تابش پرتویی قوی از نور در این چسب انتشار گونه‌ای از اکسیژن بسیار واکنش پذیر را فعال می‌کند. این کار با تضعیف باکتری‌ها آنها را نسبت به آنتی‌بیوتیکی که از چسب آزاد می‌شود، آسیب‌پذیر می‌کند. بنابراین حتی باکتری‌های مقاوم به دارو نیز پیش از آن که فرصتی برای جهش و دفاع از خود داشته باشند، تحت درمان‌های مناسب و قوی‌تر قرار می‌گیرند. از این رو محققان امید دارند این چسب زخم به مبارزه با مقاومت آنتی‌بیوتیکی کمک کرده و زخم‌ها را در زمان کوتاه‌تری ترمیم کند. پژوهشگران در آزمایش‌هایی که بر روی موش‌ها انجام دادند، موفق شدند با استفاده از این روش هر دو نوع عفونت حساس و مقاوم به داروی "ای کُلای (E. coli)" را درمان کنند. جزئیات این پژوهش در مجله ACS Central Science منتشر شده است.

more_vert تشخیص سریع عفونت مجاری ادرار با استفاده از گوشی هوشمند

ادامه مطلب

closeتشخیص سریع عفونت مجاری ادرار با استفاده از گوشی هوشمند

 محققان دانشگاه بث در انگلیس یک آزمایش جدید توسعه دادند که امکان تشخیص سریع عفونت‌های مجاری ادرار را با استفاده از گوشی هوشمند فراهم می‌کند. به گزارش پایگاه خبری ساینس‌دیلی، این آزمایش در فرایندی مشابه آزمایش بارداری، امکان شناسایی ویروس ای کولای در نمونه‌های ادرار را تنها در ۲۵ دقیقه فراهم می‌کند. این باکتری در ۸۰ درصد از موارد عفونت مجاری ادرار وجود دارد و در صورت وجود آن در نمونه ادرار می‌توان مطمئن بود که استفاده از آنتی بیوتیک‌ها ضروری است. برای اجرای این آزمایش از شناساگرها و مواد میکرو مهندسی شده به همراه دوربین گوشی هوشمند استفاده می‌شود. در این آزمایش از آنتی بادی‌ها برای به دام انداختن سلول‌های باکتری و سپس شناسایی آن‌ها با استفاده از روش‌های اپتیکی به جای روش‌های بیولوژیکی فعلی استفاده می‌شود. در حال حاضر برای تشخیص عفونت‌های ادراری از روش‌های بیولوژیکی استفاده می‌شود که دقت بالایی دارند، اما بسیار زمان‌بر هستند. همین موضوع موجب می‌شود در بسیاری از موارد، مصرف مجموعه‌ای از داروهای غیرضروری شامل انواع آنتی بیوتیک به چنین بیمارانی تجویز شود. این رویکرد موجب افزایش احتمال مقاومت باکتریایی در برابر آنتی بیوتیک‌ها می‌شود.به گفته محققان، این آزمایش یک روش جدید را برای تشخیص سریع روش‌های درمانی بیماران مبتلا به عفونت مجاری ادراری به ویژه در مناطق محروم فراهم می‌کند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biosensors and Bioelectronics منتشر شده است.

more_vert پیشگیری از عفونت‌های بد با تعقیب باکتری‌های خوب

ادامه مطلب

closeپیشگیری از عفونت‌های بد با تعقیب باکتری‌های خوب

محققان در جریان مطالعه‌ای دریافتند که با استفاده از باکتری خوب می‌توان از بروز عفونت‌های ناشی از باکتری‌های بد پیشگیری کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، تریلیون‌ها باکتری در بدن انسان زندگی می‌کنند اما شماری از آن‌ها برای سلامتی انسان مفید هستند. این باکتری‌ها نه تنها به عملکردهای مهم بدن کمک می‌کنند بلکه می‌توانند جلوی باکتری‌های بد را نیز بگیرند. اکنون محققان موسسه گلوتن کیانسیا (IGC) در پرتغال و استندفورد در آمریکا یک باکتری خاص به نام Klebsiella michiganensis شناسایی کردند که می‌تواند به پیشگیری از عفونت‌های مضر کمک کند. در حال حاضر آنتی بیوتیک‌ها بهترین دفاع بدن در برابر عفونت‌های پاتوژنیک هستند اما مشکل اینجاست که آن‌ها خیلی انتخابی نیستند. اگر چه آنتی بیوتیک‌ها بهترین و موثرترین شیوه دفاعی در برابر عفونت‌ها هستند، اما آن‌ها با بمباران بافت‌های داخلی بدن علاوه بر باکتری‌های بد، باکتری‌های خوب را هم از بین می‌برند. در این مطالعه جدید محققان یک گونه باکتری خاص را جدا کردند که به نظر می‌رسد در جهت مقابله با این مشکل موثر است. باکتری Klebsiella michiganensis می‌تواند در جهت مقابله با این مشکل موثر واقع شود و عفونت‌های مخرب را بدون از بین بردن باکتری‌های مفید از بین ببرد. باکتری Klebsiella michiganensis معمولا در روده انسان فعال است و تعداد آن اندک است، اما برای مقابله با باکتری‌های خطرناکی مانند E. coli و Salmonella موثرتر عمل می‌کند. ممکن است این باکتری در آینده برای تولید داروهای موثرتری به کار گرفته شود. این اولین بار نیست که محققان برای مبارزه با میکروب‌ها، به میکروب‌ها متوسل می‌شوند. یک حوزه در حال حاضر از تحقیقات شامل مهار ویروس‌های کوچک به نام فاژها است که به طور طبیعی باکتری‌ها را از بین می‌برد. در مطالعات دیگر، محققان با کاهش مواد مغذی در روده، به موفقیتی دست یافتند که باعث شد باکتری‌ها برای بقا با همدیگر مبارزه کنند. این تحقیق در مجله Nature Microbiology منتشر شده است.

more_vert نرم افزار محافظت از سیستم در مقابل ویروس ها Smadav Pro

ادامه مطلب

closeنرم افزار محافظت از سیستم در مقابل ویروس ها Smadav Pro

نرم افزار محافظت از سیستم در مقابل ویروس های  Smadav Pro 2019 v13.3  نرم افزار Smadav Pro، آنتی ویروسی است که از سیستم تان محافظت می کند و USB هایی را که به سیستم می زنید ویروس کشی می کند. از قابلیت های این آنتی ویروس می توان به متوقف کردن برنامه هایی اشاره کرد که در پس زمینه و بدون اجازه شما در حال اجرا هستند و یک حالت سریع (quick mode) برای اسکن سریعتر USB ها به طور اتوماتیک دارد. از دیگر ویژگی های این آنتی ویروس این است که با آنتی ویروس های دیگر به راحتی کار کرده و اجرا می شوند که این درحالی است که تقریباً اکثر آنتی ویروس ها نمی توانند همزمان با هم نصب شوند و یک دیگر را به عنوان ویروس شناسایی می کنند. قابلیت های کلیدی نرم افزار Smadav Pro:- لیست استثنابا این نرم افزار می توانید یک سری فایل ها را از اسکن شدن، مستثنی کنید.- قابلیت بزرگ و کوچک کردن صفحه ی نرم افزار- قابلیت تغییر پس زمینه رنگ آنتی ویروس- داشتن پسورد برای مدیریت و ادمین شبکه- بهترین آنتی ویروس برای USB ها- احتیاج به حافظه کم- قفل کردن سیستم برای جلوگیری از حمله ویروس ها- مدیریت فرآیندها برای مدیریت فرایندها و برنامه ها- و ...

more_vert ساخت حسگر کاغذی برای تشخیص سریع بیماری عفونی از گزش کنه

ادامه مطلب

closeساخت حسگر کاغذی برای تشخیص سریع بیماری عفونی از گزش کنه

محققان حسگر کاغذی ساختند که با استفاده از آن می‌توان بیماری عفونی حاصل از گزش کنه را به سرعت شناسایی کرد، این فناوری با هزینه کم و سرعت و حساسیت بالا قابل استفاده است. به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بعد از یک روز پیاده‌روی در جنگل، آخرین چیزی که فرد ممکن است به آن فکر کند کنه‌ای است که روی بدن وی حرکت می‌کند. کشف این کنه اتفاق خوشایندی نیست، روزها پس از کندن حشره از بدن، فرد علائم ویژه‌ای در خود مشاهده می‌کند که به آن بیماری لایم گفته می‌شود اما همه کسانی که دچار لایم می‌شوند زخم خاصی روی پوست خود مشاهده نخواهند کرد. به تازگی پژوهشگران مقاله‌ای در نشریه ACS Nano به چاپ رساندند که در آن آزمایش خونی طراحی شده بود که به سرعت و با حساسیت بالا می‌تواند بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کند. براساس گزارش‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، هر ساله حدود ۳۰۰ هزار نفر به بیماری لایم مبتلا می‌شوند که ناشی از باکتری‌ خاصی است. علائم اولیه این بیماری شامل گزش پوستی همراه با تب، سردرد، لرز و درد عضلانی است که اگر به موقع با آنتی‌بیوتیک درمان نشود، علائم شدیدتر شده و عوارضی نظیر فلج صورت، درد عصب و تپش قلب بوجود می‌آید. ۱۰ تا ۲۰ درصد از مبتلایان به این بیماری ضایعه پوستی نشان نمی‌دهند و روش‌های تشخیص رایج برای این بیماری بسیار کند، پرهزینه و با حساسیت بسیار کم در مراحل اولیه بیماری هستند، این در حالی است که اثربخشی درمان در مراحل اولیه بسیار بالا است. آیدوغان اوزجان و همکارانش روشی سریع و آسان برای تشخیص این بیماری ارائه کردند، آن‌ها برای کشف آنتی‌بادی ضد این باکتری در سرم خون، یک حسگر کاغذی ساختند، این دستگاه شامل یک غشاء سنجش بوده که چندین لکه نقطه روی آن قرار دارد که در این نقاط آنتی‌ژن‌های باکتری و یک پپتید سنتز شده وجود دارد. آنتی‌بادی از نمونه‌های سرم خون به این نقاط منتقل شده و تغییر رنگ اتفاق می‌افتد که این تغییر رنگ متناسب با مقدار آنتی‌بادی گیرافتاده است، سپس با استفاده از تلفن هوشمند می‌توان از آن عکس گرفت و آنالیز این تصویر با کمک شبکه نورونی انجام می‌شود. این فناوری روی ۵۰ نفر آزمایش شده که با حساسیت ۸۵٫۷ درصد فرآیند شناسایی انجام شده‌است، برای انجام این آزمون ۱۵ دقیقه زمان نیاز بوده و هزینه آن تنها ۴۲ سنت است.

more_vert استفاده از عسل به جای آنتی بیوتیک

ادامه مطلب

closeاستفاده از عسل به جای آنتی بیوتیک

پژوهشگران "دانشگاه نیوکاسل" اخیرا پوششی جدید همانند مش‌های جراحی توسعه داده‌اند که بر روی آن عسل قرار دارد زیرا پژوهشگران معتقدند قرار دادن عسل بر روی مش جراحی از عفونت بافت مذکور پس از جراحی جلوگیری می‌کند. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، از زمان‌های بسیار قدیم ، از عسل برای بهبود سریعتر زخم ها استفاده می‌شده است. در قرن بیست و یکم پوشش‌هایی به نام مش‌های جراحی آمد که پس از جراحی بر روی بافت زخمی قرار میگیرد و می‌تواند به جلوگیری از عفونت های بعد از عمل کمک کند. اعتقاد بر این است که همه اشکال عسل از کیفیت ضد باکتریایی بالایی برخوردار هستند، زیرا حاوی مواد شیمیایی هستند که هیدروژن پراکسید (H2O2) تولید می‌کنند. عسل مانوکا خاص است ، با این حال ، علاوه بر این حاوی یک ترکیب ارگانیک کشنده باکتری معروف به متیل‌گلیوکسال ( Methylglyoxal) است. با توجه به این ویژگی ، تیمی از دانشمندان "دانشگاه نیوکاسل" انگلیس تصمیم گرفتند تا یک پوشش نانو الکتروریسی حاوی عسل تولید کنند که بر روی مش های جراحی قرار می‌گیرد. اگرچه از مش‌های بدون پوشش معمولی معمولاً برای بهبودی بافت‌های نرم در بدن پس از عمل استفاده می‌شود ، اما خطر عفونت پس از استفاده از این مش‌ها زیاد است بنابراین برای جلوگیری از این عمل، پزشکان تصمیم گرفتند روی این مش‌ها را با یک لایه از عسل بپوشانند تا دیگر بدن افراد پس از جراحی عفونت نکند. پوشش جدید شامل هشت لایه نانو از عسل با بار منفی است ، که بین هشت لایه دیگر نانو از یک پلیمر زیست سازگار مثبت بارگذاری شده است. با قرار گرفتن عسل بر روی مش دیگر باکتری‌ها نمی‌توانند به داخل بافت نفوذ کرده و باعث عفونت شوند. در آزمایشات آزمایشگاهی، از این پوشش نانو برای محافظت از نمونه‌های مشی پلیمری و جلوگیری از ورود باکتری های مضر مانند استافیلوکوک اورئوس (طلایی) مقاوم به متی سیلین (Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus) به اختصار مِرسا ( MRSA)، استافیلوکوک‌ها و ای کلی تا سه هفته استفاده شد و پس از آن زخم های داخلی بیمارها بهبود یافته بود. دکتر "پیرجیورجیو جنتیل"(Piergiorgio Gentile) از دانشگاه نیوکاسل گفت: این نتایج بسیار هیجان انگیز هستند. هزاران سال است که از عسل برای درمان زخم ها استفاده می شود اما این اولین بار است که نشان داده شده است که در مبارزه با عفونت در سلول‌های داخل بدن نیز این ماده موثر است. عسل مانوکا چیست؟ این عسل در مناطقی از جنگل‌های نیوزیلند و استرالیا توسط زنبورهای عسل از شهد درخت مانوکا Manouka (نام علمی گونه وحشی Leptospermum scoparium) تهیه می‌شود که کیفیت بالایی دارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که عسل مانوکا می‌تواند به افزایش تولید گلبول‌های سفید خون که وظیفه مبارزه با عفونت‌ها و التیام زخم‌ها را بر عهده دارند کمک کند. با تحقیقات دانشمندان نیوزیلندی و اخیراً در کره و انگلستان خواص آنتی باکتریایی فوق العادهٔ این عسل ثابت شده‌است و در درمان زخم‌ها و ترمیم بافت‌های مرده پوست کارایی زیادی دارد به‌طوری‌که در بعضی از بیمارستانها و مراکز درمانی تا حد زیادی جایگزین آنتی بیوتیک‌ها شده‌است.

more_vert مقاله برآورد میزان تمایل به پرداخت مصرف کنندگان برای محصول ارگانیک مرغ سبز به روش دو مرحله‌ای هکمن

ادامه مطلب

closeمقاله برآورد میزان تمایل به پرداخت مصرف کنندگان برای محصول ارگانیک مرغ سبز به روش دو مرحله‌ای هکمن

مقاله علمی و پژوهشی " برآورد میزان تمایل به پرداخت مصرف کنندگان برای محصول ارگانیک مرغ سبز به روش دو مرحله‌ای هکمن" مقاله ای است در 16 صفحه و با 23 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اقتصاد و الگو سازی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  تمایل به پرداخت؛ محصولات ارگانیک؛ مرغ سبز؛ مدل هکمن پرداخته شده است چکیده مقاله مسئله غذا و امنیت غذایی یکی از اساسی‌ترین چالش‌های جمیعت رو به افزایش دنیا است. نگرانی از آثار مصرف آنتی‌بیوتیک در پرورش طیور رو به افزایش است و استفاده کمتر از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند نقش مهمی در ارتقاء سلامت جامعه ایفا کند. این مطالعه با بکارگیری الگوی ارزش‌گذاری انتها باز دو مرحله ای هکمن به تعیین میزان تمایل به پرداخت ساکنین شهر رشت برای محصول ارگانیک مرغ سبز می‌پردازد. داده‌های موردنیاز با استفاده از پرسشنامه و مصاحبه حضوری با 200 نفر بدست آمد. روش نمونه‌گیری مورد استفاده تصادفی و حجم نمونه بر مبنای جدول انتخاب بارتلت تعیین شد. نتایج برازش الگوی دو مرحله‌ای هکمن نشان داد که از میان متغیرهای مورد مطالعه، متغیرهای آگاهی از فواید مرغ سبز و شاخص نگرشی بر پذیرش تمایل به پرداخت بیشتر برای این محصول و میزان تمایل به پرداخت برای آن اثر مثبت و معنی‌دار آماری داشتند. همچنین، متوسط تمایل به پرداخت افراد برای خرید هر کیلوگرم مرغ سبز 42/21 درصد بیشتر از مرغ معمولی می‌باشد. از این رو، پیشنهاد می‌شود برای ارتقاء سطح سلامت و پایه گذاری سیستم کشاورزی ارگانیک (زیستی) در کشور اطلاع‌رسانی کامل در مورد مزایای مرغ سبز و مضرات آنتی‌بیوتیک باقی مانده در گوشت مرغ صورت گیرد. عنوان مقاله [English] Estimating Consumers’ Willingness to Pay for Organic Broiler by Heckman two-Stage Approach چکیده [English] Food problem and food security is one of the most fundamental challenges of world’s increasing population. Concerns about consuming antibiotics in raising poultry are increasing and using fewer antibiotics can play an important role in society health improvement. This study investigates Rasht city citizens' willingness to pay for organic broiler using Heckman two-stage valuation approach. Requested data set were obtained through questionnaires and reporting from 200 individuals. Applied sampling method is random approach and sample size determined based on Bartlett choice table. The results revealed that among investigated variables, knowledge of organic broiler and attitude variables had positive and significant effect on acceptance of additional willingness to pay for mentioned product and the level of willingness to pay. Also, the average consumers’ willingness to pay for each kilogram of organic broiler is 21.42% more than an ordinary broiler. It is advised that in order to improve health status and establishing organic agriculture system in Iran, complete advertising about organic broiler advantages and remained antibiotic detriments in ordinary broiler provided.   کلیدواژه‌ها [English] Willingness to pay, Organic Products, Organic Broiler, Heckman Approach دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert دستیابی به روشی برای نابودی یک عفونت باکتریایی مرگبار

ادامه مطلب

closeدستیابی به روشی برای نابودی یک عفونت باکتریایی مرگبار

محققان دانشگاه استون واقع در آمریکا موفق به توسعه روشی شده‌اند که قادر به نابودی یک عفونت باکتریایی است که در صورت عدم درمان در بیماران مبتلا به فیبروز سیستیک و شرایط مزمن ریوی مانند برونشکتازی می‌تواند مرگبار باشد. به گزارش پایگاه خبری ساینس‌دیلی، فیبروز سیستیک شایع‌ترین بیماری تنفسی ارثی است. در این عارضه خلط چسبناک ریه‌ها و دستگاه گوارش را مسدود می‌کند. این بیماری یک اختلال ژنتیکی محسوب می‌شود که در هر ۲ تا ۳ هزار تولد، یک نوزاد را مبتلا می‌کند. در این اختلال علاوه بر ترشحات ریه و دستگاه گوارشی، ترشحات لوزالعمده و کبد نیز غلیظ و چسبناک می‌شود؛ این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالبا رقیق و غیرچسبناک هستند. همچنین میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می‌یابد و در واقع نمک موردنیاز بدن از طریق عرق دفع می‌شود.در برونشکتازی قسمت‌های مختلف راه‌های هوایی به صورت دائمی بزرگ می‌شوند و با علائمی مانند سرفه مزمن همراه با خلط سینه، تنگی نفس، سرفه خونی و درد قفسه سینه همراه است.محققان دانشگاه آستون دُزهای مختلفی از سه آنتی‌بیوتیک (relebactam، imipenem و amoxicillin) را ترکیب کرده‌اند. نتایج نشان می‌دهد این ترکیب قادر به نابودی کامل عفونت باکتریایی Mycobacterium abscessus که در بیماران فیبروز سیستیک و برونشکتازی می‌تواند مرگبار باشد.این عفونت باکتریایی نسبت به داروهای رایج مقاوم است؛ ولی این ترکیب آنتی‌بیوتیکی می‌تواند عفونت را به طور کامل از بین ببرد.محققان معتقدند این روش می‌تواند جان هزاران بیمار که هرسال قربانی فیبروز سیستیک می‌شوند را، نجات دهد.نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

more_vert نرم افزار آنتی ویروس رایگان ویندوز ClamWin Free Antivirus

ادامه مطلب

closeنرم افزار آنتی ویروس رایگان ویندوز ClamWin Free Antivirus

نرم افزار آنتی ویروس رایگان ویندوز ClamWin Free Antivirus v0.99.4  ClamWin Free Antivirus آنتی ویروسی رایگان و در عین حال قدرتمند است که برای ویندوز های ارائه شده توسط مایکروسافت ساخته شده است. از مهم ترین ویژگی های این نرم افزار می توان به نصب و راه اندازی آسان، آپدیت کاملاً رایگان و نامحدود و همچنین متن باز (open source code) بودن آن اشاره نمود. ClamWin دارای سیستمی قدرتمند جهت جلوگیری از ورود و فعالیت ویروس ها، تروجان ها و کرم های اینترنتی می باشد.این آنتی ویروس دارای گزینه تعریف اسکن به صورت زمانبندی شده برای زمام مشخص بوده و اسکنر ویروس آن به صورت مستقل عمل می کند، علاوه بر این یکپارچه سازی شدن کامل این آنتی ویروس با MS Windows Explorer و افزونه Addin مخصوص Microsoft Outlook امکان حذف خودکار فایل ضمیمه آلوده به ویروس را فراهم نموده است. قابلیت های کلیدی نرم افزار ClamWin Free Antivirus:- نرخ بالای شناسایی ویروس ها و جاسوس افزارها- زمان بندی اسکن کردن رایانه به صورت دلخواه در هر زمان- دانلود خودکار فایل های آپدیت آنتی ویروس و به روز رسانی پایگاه داده- بهبود عملکرد پس از هربار به روزرسانی- اسکنر مستقل موجود در منوی کلیک راست و سازگار با ویندوز اکسپلورر مایکروسافت- استفاده از افزونه Addin مخصوص Microsoft Outlook برای جلوگیری از ورود ویروس ها و کرم های مخرب از طریق ضمیمه شدن به ایمیل ها- و ...

more_vert کتاب راهنمای جامع نصب و تنظیمات Kaspersky Administration kit version 6.0.2134

ادامه مطلب

closeکتاب راهنمای جامع نصب و تنظیمات Kaspersky Administration kit version 6.0.2134

این کتاب آموزش کامل کنسول مدیریتی آنتی ویروس کسپرسکی تحت شبکه میباشد. از آن جا که در بسیاری از سازمانهای کشور از این آنتی ویروس روسی استفاده میشود و بسیاری از مسئولین شبکه با معضل کار با این نرم افزار قدرتمند مواجه هستند، لذا این راهنما می تواند کمک بسیاری در استفاده از این نرم افزار به کاربران ارایه دهد. فهرست مطالبپیش نیاز های نصب کنسول مدیریتی Kaspersky سخت افزار نرم افزار نصب Kaspersky Administration KIT KLSHARE نحوه Update کردنAdministration KIT به صورت Offline تنظیمات Group Tasks Application Deployment Policies آنتی ویروس از اجرای نرم افزار جلوگیری به عمل می‌آورد سایر گزینه‌های تبِ Protection Password Protection Reports and notifications Event and computer selections Master and Slave مشکلات احتمالی سؤالات احتمالی در مورد تفکیک گروه ها

more_vert آنتی ویروس قدرتمند بایدو Baidu Antivirus

ادامه مطلب

closeآنتی ویروس قدرتمند بایدو Baidu Antivirus

آنتی ویروس قدرتمند بایدو Baidu Antivirus v5.4.3.148966 Baidu Antivirus یک ابزار رایگان، امن و بسیار قدرتمند برای حفظ امنیت و محافظت سیستم شما در برابر ویروس‌ها، بدافزار‌ها، تهدیدات اینترنتی و موارد دیگر است. لازم به ذکر است برنامه به صورت همزمان از سه موتور بسیار قدرتمند (موتور داخلی بایدو، موتور کلود بایدو و موتور آنتی ویروس آویرا) استفاده می‌کند که، به شما کمک می‌کند تا با قدرت بیشتری به شناسایی و حذف ویروس‌ها بپردازید و در برابر هرگونه ویروس، بدافزار و یا تهدیدات اینترنتی ایستادگی کند، سرعت اسکن و دقت برنامه در شناسایی ویروس‌ها فوق‌العاده است. قابلیت‌های کلیدی نرم افزار Baidu Antivirus:- استفاده همزمان از سه موتور قدرتمند- امنیت فوق‌العاده بالا- سرعت و دقت فوق‌العاده- آپدیت‌های روزانه- محافظت از اطلاعات شخصی شما- محیط بسیار زیبا و کاربر پسند- و ...

more_vert نرم افزار ساخت دیسک بوت انواع آنتی ویروس SARDU MultiBoot Creator

ادامه مطلب

close نرم افزار ساخت دیسک بوت انواع آنتی ویروس SARDU MultiBoot Creator

 نرم افزار ساخت دیسک بوت انواع آنتی ویروس SARDU MultiBoot Creator v3.0 Pro SARDU ابزاری مفید برای ساخت دیسک های بوتیبل است که البته نام کامل آن عبارت Shardana Antivirus Rescue Disk Utility می باشد. شما می توانید از این نرم افزار برای ساخت سی دی و دی وی دی و حتی حافظه های یو اس بی بوتیبل استفاده کنید. از این نرم افزار می توان در زمینه های مختلف استفاده کرد مثلآ شما می توانید یک دیسک نجات از آنتی ویروس های قوی مانند Bitdefender, Kaspersky و ... بسازید تا در مواقعی که سیستم ویروسی شده با استفاده از این دیسک ها، ویندوز را پاکسازی کنید. همچنین می توانید برای ساخت یک مجموعه نرم افزارهای کاربردی مانند ریکاوری، پشتیبان گیری و ... به صورت بوتیبل استفاده کنید تا در هنگامی که دسترسی به ویندوز سیستم ندارید از این نرم افزارها در حالت بوت برای پشتیبان گیری از اطلاعات مهم خود و بسیاری از کارهای دیگر استفاده نمایید. قابلیت های نرم افزار SARDU:- امکان ساخت سیستم عامل ویندوز و لینوکس به صورت Live CD- قابلیت ساخت CD, DVD و USB device به صورت بوتیبل- امکان ذخیره سازی فایل بوت ساخته شده در فرمت ISO- امکان ساخت دیسک نجات از آنتی ویروس های برتر جهان- امکان تست فایل ساخته شده در محیط مجازی- سازگار با ویندوز های XP/Vista/7- و ...

more_vert نرم افزار آنتی ویروس NETGATE Amiti Antiviru

ادامه مطلب

closeنرم افزار آنتی ویروس NETGATE Amiti Antiviru

نرم افزار آنتی ویروس NETGATE Amiti Antivirus v25.0.610  AMITI Antivirus یک نرم افزار آنتی ویروس برای محافظت از سیستم در برابر تهدیدات امنیتی و مخرب مانند نفوذ بدافزارها، تروجان ها و فایل های مخرب می باشد که با کمک آن می توانید سیستم خود را از آسیب های ناشی از عملکرد مخرب ویروس های مختلف دور کرده و از اطلاعات شخصیتان محافظت نمایید. پس از نصب، برنامه به صورت خودکار راه اندازی خواهد شد و شما هر زمان که به آن نیاز داشته باشید، می توانید از این نرم افزار استفاده نمایید. همچنین می توانید با کمک ویژگی اسکژول برنامه، تنظیم کنید که چه زمانی شروع به اسکن خودکار سیستم شما کند. AMITI Antivirus قادر به اسکن کامل سیستم و نیز اسکن سفارسی فایل یا فولدر مشخصی می باشد. قابلیت های کلیدی نرم افزار AMITI Antivirus:- شناسایی ویروس ها و تروجان ها- جلوگیری از نفوذ فایل ها و نرم افزارهای مخرب- امکان اسکژول و زمانبندی خودکار- اسکن کامل کل سیستم- اسکن سفارشی یک فایل یا پوشه خاص- کنترل لحظه ای پروسس های مموری- رابط کاربری مناسب- و ...

more_vert عادت‌های غلطی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند

ادامه مطلب

closeعادت‌های غلطی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند

 دندان‌ها به مرور زمان و با افزایس سن تغییر رنگ می‌دهند. برخی عادت‌های غلط نیز در تغییر رنگ دندان‌ها نقش دارند. به مرور زمان و با افزایش سن، دندان ها درخشندگی و زیبایی خود را از دست می‌دهند. سیگار کشیدن و مصرف غذاهای رنگی نیز این موضوع را تشدید می‌کنند.دلایل مختلفی در تغییر رنگ دندان‌ها نقش دارند که عبارتند از: مواد غذاییمواد غذایی مهمترین عامل تغییر رنگ دندان هستند. قهوه، چای، نوشابه، آبنبات‌های رنگی، غذاهای حاوی ادویه‌های رنگی، سس گوجه فرنگی، آب میوه، ‌انواع توت، سس سویا، چغندر و برخی سبزیجات از جمله مواد غذایی هستند که باعث کدری و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان باید مصرف مواد غذایی رنگی را کاهش داد و به محض استفاده از این مواد مسواک زد. بهداشت ضعیف دهان و دندانمسواک زدن مرتب، استفاده از نخ دندان و دهانشویه‌های آنتی باکتریال غیر الکلی برای بهداشت دهان و دندان ضروری هستند. توجه به بهداشت دهان و دندان از ایجاد پلاک و لکه روی دندان جلوگیری می‌کند. سیگارسیگار یکی از مهمترین دلایل تغییر رنگ دندان است. بیماری‌های مختلفبرخی از بیماری‌ها روی مینا و تاج دندان تاثیرگذار هستند و منجر به تغییر رنگ دندان می‌شوند. رادیوتراپی و شیمی‌درمانی از جمله درمان‌هایی هستند که تغییر رنگ دندان را به دنبال دارند.مطالعات جدید نشان می‌دهد عفونت‌های خاص مادر در دوران بارداری می‌تواند بر رشد مینای دندان کودک تاثیر گذار باشد. استفاده از داروهای خاصآنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین از جمله داروهایی هستند که باعث تغییر رنگ دندان‌ها به ویژه در کودکان می‌شوند. داروهای ضد فشار خون و آنتی هیستامین نیز چنین اثری دارند. مواد دندان‌پزشکیپرکردن دندان با استفاده از آمالگام باعث تغییر رنگ و سیاهی دندان می‌شود. افزایش سنبه مرور زمان و با افزایش سن لایه خارجی دندان به مرور کدر و زرد می‌شود. ژنتیکبرخی افراد به طور ژنتیکی دندان‌های تیره‌ای دارند. ضربهضربه ناشی از سقوط، ‌تصادف، ورزش‌های رزمی و دعوا می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود. فلورایددریافت فلوراید زیاد از طریق آب آشامیدنی، انواع خمیر دندان و دهانشویه می‌تواند منجر به تغییر رنگ دندان شود. دندان قروچهدندان قروچه که معمولا ریشه روانی دارد؛ سبب آسیب به دندان‌ها می‌شود. در دندان‌قروچه لایه بیرونی دندان آسیب می‌بیند و باعث تغییر رنگ دندان می‌شود. استفاده از محافظ دندان در شب توصیه شده است. علاوه بر روش‌های زیبایی و سفیدکردن دندان که بسیار پرهزینه هستند، مواد غذایی وجود دارند که به سفیدی و درخشندگی دندان کمک می‌کنند. این مواد غذایی عبارتند از :-روغن کنجد و روغن نارگیل خالصروغن کنجد و روغن نارگیل خالص را با مسواک یا انگشت روی تمام دندان‌ها قرار دهید و پس از پانزده دقیقه بشویید. این کار سبب جذب مواد غذایی موجود روی لایه خارجی دندان می‌شود.-توت فرنگیتوت فرنگی حاوی ترکیبی به نام اسید مالیک است که خاصیت سفید کنندگی دارد و در بسیاری از خمیرهای دندان استفاده می‌شود. به علاوه ویتامین C موجود در این میوه پلاک‌های دندان را از بین برده و سبب درخشندگی می‌شود.-سیبسیب منبع غنی اسید مالیک است که خاصیت درخشندگی و سفیدکنندگی دارد.-کرفسکرفس بزاق دهان را تحریک کرده و به دلیل فیبرهای سلولزی، عملکردی مانند مسواک دارد. کرفس موثرترین ماده غذایی در سفید کردن دندان است.-هویجویتامین A موجود در هویج سبب تقویت مینای دندان می‌شود و با افزایش بزاق، به تمیز کردن دندان‌ها کمک می‌کند.-کلم بروکلیآهن موجود در کلم بروکلی از مینای دندان محافظت کرده و یک پوشش نامرئی روی دندان ها قرار می‌دهد که از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. این ماده به صورت خام باعث حذف لکه های ناخوشایند روی دندان می‌شود.-پنیرکلسیم و فسفر موجود در پنیر از دندان‌ها محافظت کرده و دندان را در مقابل اسیدهای مضر عایق بندی می‌کند.-آبآب سبب هیدراته شدن دهان و دندان می‌شود و از تشکیل لکه روی دندان جلوگیری می‌کند. به علاوه با کاهش محیط اسیدیته دهان، در سلامت دندان‌ها موثر است.-آناناسآناناس حاوی آنزیمی به نام بروملین است که سبب جدا شدن پلاک‌ها از روی دندان می‌شود. به علاوه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.-ماهی سالمونماهی حاوی مقادیر بالای ویتامین D است که به جذب کلسیم و فسفر و مواد معدنی دیگر توسط دندان‌ها کمک می‌کند.-ریحانریحان یک آنتی بیوتیک طبیعی است که باکتری‌ها را مهار کرده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.-سیر و پیازسیر و پیاز به دلیل ترکیباتی به نام thiosulfonate و thiosulfinate از تولید پلاک جلوگیری می‌کنند.-پرتقالپرتقال سرشار از ویتامین C است و از تشکیل پلاک جلوگیری می‌کند.

more_vert نرم افزار شناسایی و حذف انواع بد افزار ها و فایل های مخرب Sophos Virus Removal Tool

ادامه مطلب

closeنرم افزار شناسایی و حذف انواع بد افزار ها و فایل های مخرب Sophos Virus Removal Tool

نرم افزار شناسایی و حذف انواع بد افزار ها و فایل های مخرب Sophos Virus Removal Tool v2.5.6 DC 2017-04-01   دانلود Sophos Virus Removal Tool v2.5.6 DC 2017-04-01 - نرم افزار شناسایی و حذف انواع بد افزار ها و فایل های مخرب آیا سیستم شما ویروسی شده است و مطمئن نیستید آنتی ویروس موجود آن را تشخیص داده و حذف کرده باشد. Sophos Virus Removal Tool به شما کمک می کند. با استفاده از فناوری منحصر به فرد به کار رفته در این نرم افزار، همه انواع نرم افزارهای مخرب روی سیستم خود از جمله ویروس ها، نرم افزارهای جاسوسی، روت کیت ها و کانفیکرها را را از بین ببرید. این ابزار دارای دسترسی مستقیم به اطلاعات ویروس با استفاده از فناوری SophosLabs تولید شده توسط شبکه جهانی محققان تهدید شناس می باشد، که می توانید اطمینان حاصل کنید تمامی ویروس ها شناسایی و حذف شده اند. این آنتی ویروس قابلیت کار همزمان با آنتی ویروس های موجود روی سیستم شما نیز کار می کند. قابلیت های کلیدی نرم افزار Sophos Virus Removal Tool:- تشخیص انواع بد افزار ها، ویروس ها و فایل های مخرب- کارکرد همزمان با سایر نرم افزار های امنیتی- سیستم منحصر به فرد برای دفع ویروس ها- و ...

more_vert تولید ژل ترمیم‌کننده زخم با خاصیت ضد میکروبی

ادامه مطلب

closeتولید ژل ترمیم‌کننده زخم با خاصیت ضد میکروبی

محققان دانشگاه لوند واقع در سوئد، ژل ترمیم‌کننده‌ای را ساختند که علاوه بر نابود کردن باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، موجب کاهش التهاب و ترمیم سریع‌تر زخم می‌شود. به گزارش پایگاه خبری ساینس‌دیلی، این ژل در برگیرنده نوعی پپتید موسوم به TCP-۲۵ است. پپتیدها زنجیره‌های کوتاه اسیدهای آمینو هستند که به طور طبیعی در بدن ساخته می شوند و با نابودکردن باکتری‌های موجود در محل زخم مانع عفونت آن می‌شوند. علاوه بر این پپتیدها مولکول‌های موسوم به lipopolysaccharides را که در دیواره سلولی باکتری‌ها یافت می‌شوند، غیرفعال می‌کنند. این مولکول‌ها عامل واکنش التهابی در بدن میزبان باکتری هستند و در صورتی که التهاب ناشی از فعالیت آن‌ها کنترل نشود، بهبود زخم به تاخیر می‌افتد. در آزمایشات اولیه که روی موش‌ها و خوک‌ها انجام گرفت، ژل ترمیم‌کننده، ظرف ۲۴ ساعت التهاب زخم را کاهش داده و پس از آن در یک دوره سه تا چهار روزه موجب کاهش قابل توجه جمعیت باکتری‌های Staphylococcus aureus و Pseudomonas aeruginosa در محل زخم شد. در حال حاضر محققان در تلاشند تا با همکاری یک استارتاپ سوئدی موسوم به in۲cure فناوری تولید این ژل ترمیم‌کننده را تجاری‌سازی کنند تا در آزمایشات بالینی روی بیماران دچار سوختگی مورد استفاده قرار گیرد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

more_vert نرم افزار حفاظتی دکتر وب Dr.Web Security Space

ادامه مطلب

close نرم افزار حفاظتی دکتر وب Dr.Web Security Space

 نرم افزار حفاظتی دکتر وبDr.Web Security Space v11.0.3.4210 Dr.Web نرم افزار امنیتی بسیار معروف و محبوبی است که سال هاست همپای رقبای سرسختی چون کاسپراسکی به فعالیت خود ادامه می دهد. یکی از مزیت های مثال زدنی این نرم افزار سادگی و کارائی بالای آن است که نیاز یک فرد مبتدی و همچنین افراد بسیار حرفه ای را برآورده می کند به صورتی که همه ی افراد با رضایت مندی تمام از آن استفاده می کنند. Dr.Web Security Space نرم افزاری است که چندین بسته نرم افزاری را در دل خود جای داده تا بتواند امنیت سیستم شما را به حداکثر برساند. آنتی ویروس، آنتی اسپی وار، آنتی اسپم، حفاظت پروتکل http که سایر ویژگی ها در خود این بسته جای داده شده اند و به صورت اتوماتیک فعالیت می کنند. از جمله موارد قابل ذکر در مورد این نرم افزار می توان به قابلیت بروز رسانی از طریق اینترنت و همچنین جلوگیری از ورود فایل های آلوده از طریق اینترنت اشاره کرد. قابلیت های کلیدی نرم افزار Dr.Web Security Space:- کنترل ورود و خروج اطلاعات از طریق پروتکل http- جلوگیری از آلودگی سیستم به انواع بدافزارها و نرم افزارهای جاسوسی- قابلیت شناسایی و حذف انواع تروجان ها- قابلیت بروز رسانی از طریق اینترنت- جلوگیری از ورود فایل های آلوده از طریق اینترنت- سازگار با نسخه های مختلف ویندوز- و...

more_vert چهار محصول فناورانه دانشگاه تهران رونمایی شد

ادامه مطلب

closeچهار محصول فناورانه دانشگاه تهران رونمایی شد

در روز نخست بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار ، چهار محصول فناورانه شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در حوزه سلامت و ICT با حضور رییس دانشگاه تهران و رییس پارک علم و فناوری این دانشگاه در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران رونمایی شد. عصاره «بره موم» زنبور عسل قوی ترین آنتی بیوتیک شناخته شده طبیعی یکی از محصولات دانش بنیانی است که رونمایی شد. بره موم یا پروپولیس یکی از ارزشمندترین فرآورده‌های زنبور عسل است که نقش ضد میکروبی و مقابله با بیماری ها را در کندو ایفا می کند، همین ویژگی باعث شده است که این ماده ارزشمند به عنوان قوی ترین آنتی بیوتیک طبیعی شناخته شده و با کاربردهای فراوان در درمان بیماری های انسانی مورد استفاده قرار گیرد. عصاره بره موم تولیدی، اولین و تنها عصاره بره موم فاقد الکل و سایر حلال های شیمیایی در خاورمیانه است. محصول «مدیریت هویت و دسترسی» دومین محصول فناورانه پارک فناوری دانشگاه تهران است .با فراگیر شدن استفاده از خدمات فناوری اطلاعات در سازمان‌ها، لزوم مدیریت کاربران، منابع اطلاعاتی و برنامه‌های کاربردی هر روز بیشتر احساس می‌شود، روزانه رخدادهای مختلف سامانه های اطلاعاتی و منابع انسانی، منجر به تغییرات سطوح دسترسی کاربران می‌شوند. به عنوان مثال، پرسنل جدید استخدام می‌شوند و باید دسترسی های لازم در طی فرایند ورود به سازمان به سرعت ارائه شوند. در همان زمان کاربران فعلی، سازمان را به صورت برنامه‌ریزی شده و یا ناگهانی ترک می‌کنند که باید دسترسی آنها نیز لغو شود، کاربران دیگری نقش خود را در سازمان به دلیل انتقال و یا ترفیع تغییر می‌دهند که لازم است حق دسترسی آنها متناسب با جایگاه جدید به‌روزرسانی شود و مجوزهایی که دیگر به آن نیاز ندارند از آن‌ها گرفته شوند، رسیدگی به این درخواست‌ها برای برنامه‌های کاربردی درون سازمانی و یا در بستر پردازش ابری نیازمند استفاده از راهکار های سریع، امن و منعطف مدیریت هویت و دسترسی است. محصول مدیریت هویت و دسترسی آتین با هدف رسیدگی به این نیازمندی های هویتی در حوزه فناوری اطلاعات طراحی شده است. این محصول با اتصال به مخازن احراز هویت سازمان مانند Active Directory و LDAP با همگام‌‍ سازی کاربران، در کمترین زمان در سازمان مستقر شده و امکان احراز هویت متمرکز را فراهم می‌ کند، همچنین آتین بر پایه پروتکل‌های استانداردی مانند OAuth۲، OpenID Connect و FIDO توسعه یافته و امکان اتصال با برنامه‌های کاربردی توسعه یافته بر پایه این پروتکل‌ها را بدون نیاز به تغییر آن‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر این، اپلیکیشن تلفن همراه و توکن‌های سخت‌افزاری آتین، احراز هویت چندعاملی را برای کاربران میسر می‌کند. «آرشه سرویس هوشمند موسیقی آنلاین» یکی دیگر از این محصولات است که یک مخزن جامع از موسیقی ایرانی است که کاربر می تواند با استفاده از آن همیشه و همه جا به موسیقی مورد علاقه خود گوش کند.ویژگی های بارز آن مخزن جامع، پلی لیست هوشمند موسیقی، شبکه اجتماعی موسیقی است. «ردیاب هوشمند آدورو» چهارمین محصول فناورانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است، این دستگاه یک دستگاه الکترونیکی است که با نصب روی وسایل نقلیه و با استفاده از تکنولوژی تعیین موقعیت ماهواره‌ای (GPS) از طریق اینترنت (GSM)، اطلاعاتی مانند موقعیت، سرعت، میزان مصرف سوخت، مسافت طی شده و انواع پارامترهای فنی خودرو را در اختیار صاحبان وسایل نقلیه و مدیران قرار می‌دهد. همچنین با استفاده از اپلیکیشن آدورو امکان نظارت دقیق و مستمر بر عملکرد رانندگان و به دنبال آن کاهش هزینه‌های اجرایی سازمان برای مدیران فراهم می‌ شود.