درباره یونسکو | برقراری فرهنگ صلح بر پایه تنوع فرهنگی و حفظ آثار تاریخی
تاریخ 13 آبان 1398 ساعت 22:00:40
کد خبر: 003545

سازمان یونسکو نهادی است که در مسیر استقرار صلح، ‌آزادی و عدالت بر پایه همکاری فکری در سطح بین المللی فعالیت می کند. این نهاد با ثبت آثار و میراث تاریخی کشورهای جهان، به عنوان حافظه فرهنگی آنها محسوب می شود و قرار گرفتن شهرهای مختلف ایران زمینه نشان از توسعه و کشف استعدادهایی است که می تواند آینده کشور را درخشان کند.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، سازمان یونسکو مهم ترین رکن فرهنگی سازمان ملل شناخته می شود که قرار است در مسیر استقرار صلح، آزادی و عدالت در سطح جهانی فعالیت کند. این نهاد بر مبنای مجموعه‌ای از پیش فرض‌های نظری درباره جوامع انسانی شکل گرفته است که پیش فرض بنیادیِ فرهنگی آن را می‌توان، آزادی در تکثر فرهنگ بر مبنای حقوق بشر سازمان ملل متحد دانست. یونسکو در بیانیه خود تاکید می‌کند که نمی توان با استناد به تنوع فرهنگی، حقوق بشر تضمین شده در حقوق بین المللی را نقض کرد یا محدود ساخت. از این رو، یونسکو قاعده بازی را تعریف می‌کند که بر مبنای تعاریف خاصی از آزادی، عدالت و فرهنگ همراه است و از طریق آن برای کشورهای عضو روشن می‌کند که در چه چارچوب و قاعده‌ای می‌توانند با یکدیگر و با مردم کشورشان تعامل داشته باشند. این سازمان در ۱۹۴۵ میلادی با گردهم آمدن ۱۹۵ کشور تشکیل شد و مقر آن در پاریس پایتخت فرانسه است. همچنین یونسکو در جوامع مختلف دفترهایی دارد که به بهبود برنامه های آموزشی در این کشورها کمک می کند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در این نوشتار سعی دارد تا ضمن معرفی اهداف و اقدامات یونسکو چگونگی فعالیت ایران را نیز با این سازمان بررسی کند.

 

کارنامه فعالیت های چندساله یونسکو

کارنامه فعالیت های چندساله یونسکو حاکی از آن است که این سازمان برای وصول به اهداف آموزشی مورد نظر خود توانسته ده ها کنفرانس و کنگره بین المللی و منطقه ای و صدها نشست تخصصی برگزار کند که ماحصل کار این اجلاس ها و دوره ها را به صورت اعلامیه ها، کنوانسیون ها، توصیه نامه ها و... منتشر می کند و بدین سان آموزش و پرورش کشورها را در جهت هایی خاص سوق می دهد. بهره گیری از اندیشه های صاحبنظران و علمای تعلیم و تربیت و انتشار آثار، آراء و افکار آنان نیز از جمله مواردی به شمار می رود که یونسکو از دیرباز به آن توجه داشته است زیرا همواره بر این باور تکیه دارد که باید مجامع علمی، دانشگاهی و صاحبان اندیشه های نو و نظریه پردازان از یکسو و مسوولان آموزش و پرورش کشورها از سوی دیگر همکاری و همفکری ایجاد شود و میان نظر و عمل ارتباط برقرار کرد.

آنچه لازم به یادآوری است شاید این موضوع باشد که یونسکو در خصوص بهبود روش های مدیریت و برنامه ریزی، ‌کاربرد تکنولوژی، معرفی نوآوری های آموزشی و انطباق محتوای برنامه ها با انتظارات در حال تحول جوامع نقشی فعال داشته و طرح های متعددی را در کشورهای مختلف به اجرا درآورده است. در واقع یونسکو ادعا دارد که رسالتش بیش از هر چیز اخلاقی است و مأموریت یافته تا در مقام سازمانی برای همکاری فکری در سطح بین‌المللی خدمت کند. توسعه و پیشرفت مادی که باید به طیف گسترده‌ای از خواست‌های انسان پاسخ گوید بدون آن‌که میراث نسل‌های آینده را به خطر افکند. برقراری فرهنگ صلح بر اساس آموزش مسئولیت شهروندی و مشارکت کامل در فرایندهای دموکراتیک ۲ هدف یونسکو به شمار می روند. باید یادآور شد که یونسکو برای تحقق این ۲ هدف، فعالیت های خود را به حوزه‌های آموزش، علوم‌طبیعی، علوم اجتماعی و انسانی، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات اختصاص داده و مبنای فعالیت‌هایش بر پایه سهیم کردن همه انسان‌ها در پیشبرد فرهنگ، صلح خواهی، توسعه انسانی و توسعه پایدار است. در دیباچه اساس‌نامه یونسکو آمده ‌است که کشورهای امضاء کننده این اساسنامه مصمم‌اند که دستیابی کامل و برابر به آموزش، پی‌جویی آزاد حقیقت عینی، تبادل آزاد اندیشه‌ها و دانسته‌ها را برای همگان تضمین کنند و روابط بین مردم خود را توسعه بخشند و افزایش دهند تا با درک متقابل و بهتر به شناختی دقیق‌تر و حقیقی‌تر از آداب و رسوم یکدیگر برسند.

 

پیوستن ایران به یونسکو

قرارداد الحاق ایران به یونسکو در نیمه تیر ۱۳۲۷ خورشیدی به تصویب مجلس شورای ملی رسید و کمیسیون مزبور در جهت تحقق اهداف خویش با این نهاد بین المللی همکاری خود را آغاز کرد. شناسایی و معرفی ارزش‌های فرهن