جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert مقاله علمی و پژوهشی عوامل سازمانی مؤثر بر قابلیت استخدام کارکنان

دانلود فایل

closeمقاله علمی و پژوهشی عوامل سازمانی مؤثر بر قابلیت استخدام کارکنان

مقاله علمی و پژوهشی" عوامل سازمانی مؤثر بر قابلیت استخدام کارکنان " مقاله ای است در 16  صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت دولتی منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به عوامل سازمانی مؤثر بر قابلیت استخدام کارکنان ، قرارداد روانشناختی و عوامل سازمانی اشاره شده است. محتوای این مقاله دانشگاهی می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert ثبت‌نام آزمون استخدامی دیوان محاسبات

دانلود فایل

closeثبت‌نام آزمون استخدامی دیوان محاسبات

ثبت نام آزمون استخدامی دیوان محاسبات کشور سال ۱۳۹۸ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد. دیوان محاسبات کشور در نظر دارد نیروی انسانی متخصص مورد نیاز خود را از طریق آزمون کتبی، مصاحبه تخصصی و گزینش به صورت پیمانی استخدام کند.به گزارش روز یکشنبه سازمان سنجش آموزش کشور، ثبت نام در این آزمون فقط به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور از امروز یکشنبه آغاز شد و تا ۱۴ مهرماه ادامه دارد.کارت یا برگ معافیت موقت مورد پذیرش نیست و تاریخ ترخیص از خدمت وظیفه یا صدور کارت معافیت دائم قانونی، باید قبل از اول آذرماه ۹۸ باشد.ادامه مراحل استخدامی دارندگان کارت معافیت پزشکی در صورت توفیق در مراحل مربوط پس از تایید پزشک معتمد بلامانع خواهد بود.داوطلبان استخدام نباید مستخدم بازخرید سایر دستگاه‌های اجرایی باشند.داشتن معدل ۱۴ و بالاتر در مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس، دارا بودن حداکثر سن ۲۸ سال تمام برای مقطع کارشناسی از تاریخ اول آذرماه ۷۰ به بعد، دارا بودن حداکثر سن ۳۳ سال تمام برای مقطع کارشناسی ارشد و داشتن سه سال سابقه کار مفید و مرتبط بر ای رشته شغلی کارشناس عمران سه شرط اصلی برای ثبت نام در این آزمون است.کارت شرکت در آزمون از روز سه شنبه ۲۸ آبان ماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر و این آزمون اول آذرماه ۹۸ به صورت غیرمتمرکز، منطقه‌ای و به طور قطعی برگزار می‌ شود.به مدارک تحصیلی پایین‌تر، بالاتر، معادل و رشته‌های غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.افرادی که کارمند شاغل سایر سازمان ها و دستگاه های دولتی هستند باید پس از پذیرفته شدن حداکثر تا یک ماه نسبت به ارائه استعفا نامه خود به دیوان محاسبات کشور اقدام کنند؛ در غیر این صورت نفر بعدی جایگزین خواهد شد.سربازان امریه‌ای که خدمت سربازی را در دیوان محاسبات کشور به پایان رسانده و کارکنان پیمانی، قراردادی و شرکتی دیوان در صورتی که حائز شرایط مندرج در اطلاعیه باشند امکان شرکت در آزمون مربوط به رشته شغلی مورد تصدی را دارند.چنانچه در هر یک از مراحل استخدامی برای دیوان محاسبات کشور محرز شود که متقاضی اقدام به ارائه اطلاعات خلاف واقع کرده، استخدام مشارالیه لغو و متقاضی حق هیچ گونه اعتراضی نخواهد داشت.پس از پذیرفته و نهایی شدن مراحل استخدام، امکان انتقال از استان محل قبولی به استان های دیگر مطلقاً امکان پذیر نیست.

more_vert فاصله هفت پله‌ای نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های ایران

دانلود فایل

closeفاصله هفت پله‌ای نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های ایران

رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌های ایران در نسبت استاد به دانشجو هفت پله با استاندارد جهانی فاصله دارند. حجت الاسلام «محمدرضا رضوان طلب» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا در مورد استاندارد نسبت استاد به دانشجو در دانشگاههای کشور افزود: در برنامه پنجم توسعه نسبت استاد به دانشجو یک به ۲۴ بود که این میزان در برنامه ششم توسعه به یک به ۲۰ رسید.وی با بیان اینکه دانشگاه های ایران هنوز با نسبت استاندارد جهانی یعنی یک به ۱۳ فاصله دارند، گفت: این فاصله با استاندارد جهانی هفت پله است البته نسبت استاد به دانشجو در برخی دانشگاه ها و گروه ها یک مدل نیست و در تعدادی از دانشگاه های نوپا این نسبت یک به ۱۱ اعلام شد.عضو هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: پایین بودن این نسبت هم یک بیماری محسوب می شود چون یک به ۱۱ نسبت متعادلی نبوده و به منزله پیشرفت دانشگاه نیست.رضوان طلب یادآور شد: نوع ورود هیأت علمی به دانشگاه و کاهش دانشجو به صورت نامنظم در جریان این فرآیند موثر بوده است. وی همچنین درمورد جذب هیات علمی در دانشگاه ها گفت: سالانه نزدیک به دو هزار نفر در دو فراخوان شهریور و بهمن ماه در دانشگاه ها پذیرش می شوند.وی ادامه داد: اما وقتی شرایط دولت از حیث پشتیبانی سخت شود روند جذب هم با محدودیت هایی مواج؛ می شود با این وجود هر چند دولت استخدام نیرو در همه دستگاه ها را تقریباً بسته است ولی استخدام هیأت علمی همیشه برای دانشگاه ها باز بوده است.معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری این نکته را هم اعلام کرد که در هر فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه ها تقریباً ۷۰۰ نفر به عنوان هیأت علمی وارد سیستم آموزش عالی می‌شوند.

more_vert مقاله مطالعه کیفی ردپای دیجیتال در مدیریت منابع انسانی

دانلود فایل

closeمقاله مطالعه کیفی ردپای دیجیتال در مدیریت منابع انسانی

مقاله علمی و پژوهشی " مطالعه کیفی ردپای دیجیتال در مدیریت منابع انسانی " مقاله ای است در 21 صفحه و با 51 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث ردپای دیجیتال؛ رسانه اجتماعی آنلاین (برخط)؛ مدیریت منابع انسانی پرداخته شده است چکیده مقاله ردپای دیجیتال، اطلاعات ایجادشده و استفاده‌شده توسط هر رسانه‌ای را بازتاب می‌دهد که این اطلاعات می‌تواند در تصمیمات استخدامی استفاده شوند. هدف این تحقیق کیفی، فهم موضوعات کلیدی در کاربرد رسانه‌های اجتماعی آنلاین (برخط) مرتبط با استخدام و حفظ کارکنان است. برای این منظور 10 نفر از مدیران منابع انسانی که درگیر استخدام و بازنشستگی کارکنان بودند، به‌طور آگاهانه برای انجام مصاحبه دعوت شدندپژوهش حاضر از نوع کیفی و با رویکرد اکتشافی می باشد که از روش تحلیل مضمون برای استخراخ مفاهیم بهره می گیرد. ابزار گرد آوری داده ها مصاحبه های باز می باشد. 10 نفر از متخصصان فعال در حوزه منابع انسانی در جامعه آماری شرکت های فعال در صنایع برتر ، نمونه آماری این تحقیق را شامل می شود. نتایج این تحقیق به افزایش آگاهی از کاربرد ردپای دیجیتال توسط شرکت‌ها در زمینه تصمیمات مربوط به استخدام و حفظ کارمندان، منجر خواهد شد. اطلاع بیشتر کارفرمایان و کارکنان نسبت به این موضوع که داده‌های رسانه‌های اجتماعی ممکن است در تصمیمات استخدام و اخراج، مؤثر واقع شوند، می‌تواند به اقدامات انضباطی و برکناری کم‌تری منتهی شود. عنوان مقاله [English] A Qualitative Study of Digital Footprints in Human Resource Management چکیده [English] The digital footprint reflects the information created and used by each media. It can be used in recruitment decisions. This qualitative research is intended to identify key issues in the application of online social media related to recruitment and employees protection. Hence, ten human resource managers involved in employees recruitment and retirement were intentionally chosen. They were asked to participate in the interview. This qualitative study follows an explorative approach, and applies theme analysis for identifying the concepts. Open interviews are employed for data collection. Ten specialist of human resource in the population of active companies in leading industries compose statistical sample of this research. The results of this study will lead to an increase in awareness of the use of digital footprint by companies relating to recruitment and decisions about employees. Rise of employers’ information about the fact that social media data can affect recruitment and dismissal decisions, would result in less disciplinary and discharge outcomes. کلیدواژه‌ها [English] digital footprint, online social media, human resource management دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert پول خرج کردن شادی‌آور است؟

دانلود فایل

closeپول خرج کردن شادی‌آور است؟

نتایج مطالعه صورت گرفته توسط یک تیم بین‌المللی از محققان نشان می‌دهد، خرج کردن پول واقعا می‌تواند باعث شادی افراد شود، به شرط اینکه این پول برای داشتن (زمان آزاد و) اوقات فراغت بیشتر صرف شود. به عنوان مثال، استخدام مستخدم برای انجام کارهای منزل یا بردن خودرو به کارواش، نوعی پول خرج کردن است که باعث می‌شود فرد، زمان آزاد بیشتری برای خود داشته باشد. یک تیم بین المللی از محققان، ۶۲۷۱ شهروند ساکن آمریکا، کانادا، دانمارک و هلند را مورد بررسی قرار داده و ارتباط مشابهی بین خرید زمان و رضایت از زندگی - بدون توجه به سطح کلی درآمد - مشاهده کردند. از شرکت کنندگان در این مطالعه پرسیده شد که آیا آنها برای داشتن اوقات فراغت بیشتر، پول خرج می‌کنند و درصورت مثبت بودن پاسخ، هر ماه چه مبلغی را هزینه می‌کنند. میزان رضایتمندی افراد از زندگی و زمان‌هایی که در فشار (کاری- روانی) هستند نیز مورد سوال قرار گرفت. نتایج بدست آمده نشان داد، افرادی که برای داشتن زمان آزاد بیشتر، پول خرج می‌کنند، از حس رضایت بیشتری در زندگی برخوردار هستند و این کار باعث کاهش فشار (کاری- روانی) و حال بهتر آنها می‌شود. این مطالعه همچنین نشان داد، خرید زمان با پول به نسبت خرید کالاهای مادی، حس بهتری از رفاه و آسایش را در فرد ایجاد می‌کند. اشلی ویلنز، محقق ارشد این مطالعه از مدرسه بازرگانی هاروارد گفت: افرادی که برای انجام کارهای منزل، مستخدم استخدام می‌کنند یا فردی را برای کوتاه کردن چمن‌ها به کار می‌گیرند، شاید احساس تنبل بودن داشته باشند؛ اما نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که خرید زمان، از منافع مشابهی برای شاد بودن مانند داشتن پول بیشتر برخودار است. منافع خرید زمان تنها مختص افراد ثروتمند نیست و محققان در کمال شگفتی، اثرات مشابه این مسأله را بر افراد مختلف با طیف درآمدی متفاوت مشاهده کردند. نتایج این مطالعه در مجله PNAS منتشر شد.

more_vert جذب معلمان حق‌التدریس در انتظار تایید هیات تطبیق مصوبات

دانلود فایل

closeجذب معلمان حق‌التدریس در انتظار تایید هیات تطبیق مصوبات

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر هیات تطبیق مصوبات دولت با مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس را تایید کند تا دو ماه آینده جذب و استخدام آنها انجام می‌شود. علی الهیار ترکمن در پاسخ به این پرسش که چرا قانون استخدام معلمان حق‌التدریس اجرا نمی‌شود، افزود: قانونی که شهریور سال ۹۷ در مجلس تصویب شد، مقرر کرد کمیته‌ای برای تدوین آییننامه استخدام تشکیل شود و در این کمیته دو نماینده مجلس شورای اسلامی، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، اداری و استخدامی و آموزش و پرورش حضور داشتند که آیین نامه استخدام معلمان حق‌التدریس را تدوین کردند. این آیین نامه در دولت تصویب و به آموزش و پرورش ابلاغ شد و هم اکنون منتظر اعلام نظر هیات تطبیق مصوبات دولت در مجلس است و در صورتی که مغایرتی اعلام نکنند تا دو ماه آینده جذب و استخدام نیروهای حق‌التدریس انجام می‌شود. الهیار ترکمن گفت: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی فرصت به کارگیری معلمان حق‌التدریس تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ است و هم اکنون در انتظار اعلام نظر هیات تطبیق مصوبات دولت در مجلس است.وی با اشاره به اینکه وظیفه ذاتی این وزارتخانه پوشش تحصیلی حداکثری جمعیت لازم‌التعلیم کشور است، اظهار داشت: برای این کار قوانین مشخصی در حوزه نیروی انسانی هست و در قانون مدیریت خدمات کشوری برای معلمان رسمی مطالب مشخصی وجود دارد.وی افزود: پراکندگی کشور و ضرورت ارائه خدمات آموزشی و پرورشی ما را ناچار به استفاده از نیروهای پاره‌وقت می کند که تبلور آن معلمان حق‌التدریس است که براساس شرایطی در آموزش و پرورش به کار گرفته می‌شوند و بخشی از وظایف تعلیم و تربیت را انجام می‌دهند. الهیار ترکمن در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ گفت: از سال ۸۸ هر فردی سابقه حق‌التدریس در آموزش و پرورش را داشت، به استخدام درآمد و تا سال ۸۹ تمام افراد حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی استخدام شدند و تعداد آنها صفر شد، اما نیاز به نیروی انسانی صفر نمی‌شود و در سال‌های بعد مجددا از نیروهای حق‌التدریس استفاده شد. معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: هم‌اکنون برای ارائه خدمات آموزشی و پرورشی از ۳۲ هزار معلم حق‌التدریس آزاد استفاده می‌شود. تعداد معلمان کشور ۵۷۰ هزار نفر است و بر این اساس کمتر از ۱۰ درصد آنها حق‌التدریس هستند. انتقال ۱۲۰۰ میلیارد تومان مطالبات سال ۹۷ به ۹۸ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش با کسری مزمن بودجه مواجه است و این مساله در سال‌ های اخیر اتفاق نیفتاده و شاید ریشه آن به پنج دهه گذشته باز می‌گردد. البته کل کشور باید برای حل این مسئله کمک کند. در شروع سال جاری، یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات پرداخت نشده سال ۹۷ وجود داشت که هم اکنون بخش زیادی از آن پرداخت شده و ۱۳۰ میلیارد تومان باقی مانده است. مطالبات حق‌التدریس فروردین و اردیبهشت ۹۸ معلمان با حقوق مهر واریز می‌شود وی با تاکید بر اینکه یکی از اقدامات انجام شده ورود به ساز و کارها و ظرفیت‌های بودجه بود و بر این اساس بنده «ک» تبصره ۱۲ بودجه مدنظر قرار گرفت، مطرح کرد: بر این اساس تمام موارد غیر از حقوق که حکم حقوق را دارد، از جمله حق‌التدریس معلمان ماهانه پرداخت خواهد شد. با ابلاغیه‌ ۱۰ روز قبل مطالبات حق‌التدریس معلمان رسمی تا اسفند سال ۹۷ به طور کامل تسویه شد و مطالبات مربوط به فروردین و اردیبهشت ۹۸ با حقوق مهر ماه پرداخت می‌ شود تا پرونده مطالبات حق‌التدریس سال ۹۷ بسته شود. الهیار ترکمن با اشاره به اینکه از آبان ماه نیز حق‌التدریس معلمان رسمی ماهانه پرداخت خواهد شد، درباره کلاس‌های بدون معلم، گفت: در ساماندهی نیروی انسانی چند ظرفیت مورد توجه است؛ از جمله ساعات موظف معلمان، ساعات حق‌التدریس شاغلان به میزان ۲.۵ میلیون ساعت در هفته، ۳۲ هزار معلم حق‌التدریس آزاد، سرباز معلمان، نیروهای خرید خدمت و مجوز ۱۴ ساعت تدریس هفتگی معلمان بازنشسته. هیچ استانی گزارشی از کلاس‌های خالی اعلام نکرده است معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، ادامه داد: ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه ورود نیرو به آموزش و پرورش را از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تعیین کرده است، از سوی دیگر ضوابط اجرایی بودجه سال ۹۸ به کارگیری نیروی حق‌التدریس جدید را ممنوع کرده است و به همین دلیل آموزش و پرورش مجبور به استفاده از سرباز معلمان و افراد بازنشسته است. همچنین هر دو روز یک بار از ۳۲ اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها گزارش گیری می شود که تا به امروز هیچ استانی گزارشی از کلاس‌های خالی اعلام نکرده است. ظرفیت‌های تدریس براساس تعداد دانش‌آموزان برآورد و به استان‌ها ابلاغ شده که براساس نیاز، نیرو را برای به کارگیری در اختیار دارند. وی اضافه کرد: در ستاد آموزش و پرورش باید از طریق ادارات کل متوجه کلاس‌های بدون معلم شویم. وقتی گزارشی نمی‌دهند چگونه امکان کسب اطلاع هست. برخی مثالی را بیان می‌کنند و آن را به کل کشور تعمیم می‌دهند، در شهرستان‌های تهران مناطقی وجود دارد که معلم حاضر نیست برای تدریس به آنجا برود. از سوی دیگر نباید سیاه‌نمایی شود که تمام کلاس‌های درس ناایمن است. الهیار ترکمن با اشاره به این که تشکل‌های معلمی در لحظه تصمیم می‌گیرند و گذشته و آینده مشکلات را نمی‌بینند، گفت: مواردی در برخی مناطق معلم می‌گوید به کلاس درس نمی‌رود و ناگزیر به تامین حق التدریس به جای او شده ایم. تشکل‌های معلمان تا به امروز برای بهبود شرایط آموزش و پرورش چه پیشنهاداتی ارائه کرده‌اند؛ کار ساماندهی نیروی انسانی سال ۹۸ در بازه زمانی تیر تا شهریور انجام شد و نمی‌توان کل مشکلات آموزش و پرورش را در این مدت حل کرد؛ چرا تشکل‌ها مشکلات را منعکس نکردند. مگر استعفای بطحایی مشکلات را حل کرد معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، با اشاره به اینکه اگر از تراکم بالای کلاس‌های درس و شرایط دشوار کار معلمان صحبت شود، این موارد معلول است نه علت، افزود: راهکارهای احساسی مانند استعفای وزیر در فصل بودجه، مسائل آموزش و پرورش را حل نمی‌کند. مگر استعفای آقای بطحایی مشکلات را حل کرد؟ تشکل‌هایی که علیه او کار می‌کردند امروز باید بیایند و جواب دهند. همکاران در امور اداری وزارت آموزش و پرورش بیش از ۱۸ ساعت در روز کار می‌کنند و گاه ساعت ۲ نیمه شب به خانه می‌روند. وی درباره دریافت پول از خانواده‌ها توسط مدارس گفت: ده‌ها بار اعلام شده که این مسئله داوطلبانه است و راهکارهای برخورد با آن نیز اعلام شده است، همچنین نظر رئیس جمهور این نیست که آموزش و پرورش خصوصی یا پولی شود. هر برنامه ریزی در ستاد هر برنامه‌ریزی، در درجه اول از سوی تشکل‌ها مورد نقد قرار می‌گیرد و فرصت‌های بسیاری از دست می‌رود. الهیار ترکمن درباره رتبه‌بندی معلمان نیز اظهار کرد: رتبه‌بندی به زودی در صحن دولت تصویب می‌شود و هر زمان که ابلاغ شد اجرای آن از مهرماه محاسبه خواهد شد.

more_vert چگونه از دیگر کارمندان متمایز باشیم؟

دانلود فایل

closeچگونه از دیگر کارمندان متمایز باشیم؟

امروزه پژوهشگران اعتقاد دارند که کارمندان کمبودهای زیادی در مهارت های اساسی مورد نیازشان دارند. پس برای یافتن یک کارمند خوب باید به دنبال چه ویژگی هایی باشیم؟ راحت ترین روش در هنگام استخدام کارمند جدید این است که فقط سوابق تحصیلی وی را بررسی کنیم؛ اما نباید از سایر معیارهای وی در اداره امور غافل شد. مهم ترین مهارت ها برای کارمندان کدام اند؟ امروزه پژوهشگران اعتقاد دارند که کارمندان کمبودهای زیادی در مهارت های اساسی مورد نیازشان دارند. پس برای یافتن یک کارمند خوب باید به دنبال چه ویژگی هایی باشیم؟ راحت ترین روش در هنگام استخدام کارمند جدید این است که فقط سوابق تحصیلی وی را بررسی کنیم؛ اما نباید از سایر معیارهای وی در اداره امور غافل شد. از موارد مهم در ارزیابی کارمند جدید بررسی سوابق و کارهای عملی اوست، و این موضوع است که مشخص می کند کارمند جدید تا چه حد توانایی تطابق با محیط کار و دنیای کار را دارد. پژوهش های نشان می دهد که اکثر افراد تازه استخدام شده در زمینه های عملی و حل مشکلات در شرایط بحرانی دچار مشکل اند. افرادی که به دنبال استخدام اند، باید چه مهارت هایی را به دست آورند؟ در اینجا برخی مهارت های مهم در مشاغل را با شما درمیان می گذاریم. برقراری ارتباط کلامی مهم ترین و کارآمدترین مهارت، داشتن مهارت در برقراری ارتباط کلامی مطلوب است. فرد تقریبا در همه مشاغل نیاز دارد تا با همکاران یا مشتری ها صحبت کند و منظور و مقصود خود یا جوانب کار را به درستی برای طرف مقابل توضیح دهد و به مقتضای شرایط از بهترین روش برای این کار استفاده کند. برقراری درست ارتباط فقط در خوب صحبت کردن خلاصه نمی شود، بلکه کارمند باید بتواند به خوبی به سخنان طرف مقابل گوش کند و سعی داشته باشد تا منظور و خواسته های او را درک کند، آن را تجزیه و تحلیل کند و برطبق آن عمل کند. کارِ گروهی بسیاری از موسسات از کارکنان خود می خواهند به صورت تیمی روی پروژه ای خاص کار کنند، یا در برخی از موسسات که کمتر به سلسله مراتب اهمیت داده می شود، به صورت گروه های خودسازمان یافته به فعالیت بپردازند. برای موفقیت در این گونه محیط ها فرد باید مشارکت با همکاران را یادبگیرد و به ابراز عقاید و به اشتراک گذاشتن ایده هایش برای پیشرفت هرچه بهترِ کار بپردازد. در این محیط ها رفتار منفعلانه یا سلطه جویانه باعث ایجاد اختلال یا کاهش سرعت پیشروی پروژه می شود. هوش تجاری اگر کارمند از فضای کسب و کار خویش آگاهی و درک خوبی داشته باشد، با توجه به شرایط و مشتریانی که با آن ها در ارتباط است، می توانید پایبندی و اهمیتی را که برای کارش قائل است، به مدیران نشان دهد. نظرسنجی های موسسه CBI انگلستان نشان می دهد، در شرایطی که نیاز به نوآوری است یا در چالش های پیش بینی نشده، بیش از یک سوم مدیران از کارمندان جدیدی که استخدام کرده اند، ناراضی اند. تجزیه و تحلیل و بررسی ممکن است در فضای کاری هر لحظه با مشکلات جدید رو به رو شوید؛ در نتیجه مدیران دوست دارند کارمندانی را استخدام کنند که توانایی دست و پنجه نرم کردن با مشکلات به روش های درست و اثربخش را داشته باشند. در مقابل برخی از کارکنان هنگام مواجهه با این قبیل مسائل به سرعت وحشت زده می شوند یا برخی کاملا بی تفاوت از آن می گذرند و به مسئولیت خود اهمیتی نمی دهند. گاهی می توانیم با اندکی درایت تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم. افزایش انگیزه در خود مدیر یک مجموعه نمی تواند وقت زیادی برای نظارت بر کارکنانش صرف کند و بسیار مهم است که کارکنان با انگیزه باشند و با خلاقیتی که دارند ابتدا به کارهای مهم تر بپردازند و نسبت به سازمان یا مسئولیت خود عِرق داشته باشند. راه اندازی امور موسسات به کارمندانی نیاز دارند که بتوانند مشکلات را حل کنند و به امور موسسه همانند کارهای خود بنگرند و تا جایی که می توانند برای انجام کارها تلاش کنند. تحقیقات CBI نشان می دهد 30 درصد از مدیران اعتقاد دارند افرادی که تازه از فضای آموزشی به محیط کار می ایند، در این جنبه دچار کمبودند. مهارت های نوشتاری آمارها نشان می دهد که بیش از 40 درصد بزرگسالان در مهارت های نوشتاری دچار ضعف اند. این موضوع در هنگامی نمود پیدا می کند که فرد نیاز دارد یک نامه رسمی، رزومه یا درخواست بنویسد؛ معمولا در این متون با مشکلات نگارشی، غلط املایی و ساختار اشتباه مواجه می شویم. این خلا در بیان کارمندان تازه استخدام شده نیز فراوان به چشم می خورد؛ در نتیجه داشتن توانایی در نوشتن مزیتی اساسی محسوب می شود. برنامه ریزی و سازماندهی برای این که یک کارمند بتواند با حداکثر توانش کار کند و بهترین کارایی را داشته باشد باید برای انجام کارهای روزانه اش برنامه ریزی کند. برای انجام وظایفمان در موعد مشخص و نزدیک شدن به اهدافمان ناچاریم برنامه ریزی مناسب داشته باشیم. داشتن برنامه به ما اجازه می دهد به بهترین نحو از زمانی که در اختیار داریم بهره ببریم. انعطاف پذیری محیط کاری همواره با تغییر و تحولات زیادی رو به رو می شود و کارمند خوب توانایی تطبیق سریع با محیط را دارد. کارمند خوب به سرعت با سایر همکاران ارتباطی مفید و موثر برقرار می کند و در مواقعی که سایرین به کمک او نیاز دارند، به آن ها یاری می رساند. تمایل همیشگی به یادگیری تحقیقات نشان می دهد که 63 درصد از کارمندان به بازآموزی و ارتقای مهارت های شغلی خود اقدام کرده اند و بخش زیادی از آن ها بعد از ورود به بازار کار دیگر به فکر ترقی نیستند؛ اما توجه به این موارد بسیار مهم است، چون هم باعث ارتقای درجه می شود هم به شما حس بهتری نسبت به شغلتان می دهد. توانایی مدیریت ممکن است شما بعد از گذشت مدتی در کارتان به فردی خبره و باتجربه تبدیل شوید و بتوانید در هنگام انجام پروژه گروه را رهبری کنید؛ پس باید مهارت های رهبری صحیح را به دست آورید تا بتوانید به سایر اعضا به طرز موثری کمک کنید. مدیریت زمان مدیریت زمان از اساسی ترین مهارت های مورد نیاز هر فرد است و این مهارت در محیط کاری به ما کمک زیادی می کند. زمان همیشه ارزش یکسانی برای ما ندارد؛ گاهی اوقات از دست دادنِ وقت برای ما عواقب جبران ناپذیری دارد؛ مثلا وقتی برای آزمون استخدامی آماده می شوید، هرچه به آزمون نزدیک تر می شوید، مایلید زمان بیشتری برای مطالعه یا افزایش مهارت در اختیار داشته باشید و در این برهه، زمان برای شما بسیار ارزشمند است؛ اما بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله می توانید به استراحت بپردازید. مثال دیگر، هنگامی که باید کار را در موعد مقرر تحویل دهیم، در این مواقع آرزو می کنیم کاش اندکی بیشتر زمان داشتیم؛ پس باید بدانیم چه زمانی می باید سخت کار کنیم و چه زمانی را به استراحت بپردازیم. منبع: ماهنامه معیشت

more_vert مقاله رابطه‌ی شخصیت و فرهنگ سازمانی بر برازش فرد با سازمان و جذابیت سازمانی

دانلود فایل

closeمقاله رابطه‌ی شخصیت و فرهنگ سازمانی بر برازش فرد با سازمان و جذابیت سازمانی

مقاله علمی و پژوهشی " رابطه‌ی شخصیت و فرهنگ سازمانی بر برازش فرد با سازمان و جذابیت سازمانی" مقاله ای است در 25 صفحه و با 71 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث شخصیت؛ فرهنگ سازمانی؛ برازش فردسازمان؛ جذابیت سازمانی پرداخته شده است چکیده مقاله پژوهش حاضر به بررسی رابطه‌ی شخصیت فرد و فرهنگ سازمانی بر برازش فرد با سازمان، جذابیت سازمانی و احتمال انتخاب سازمان از سوی متقاضیان استخدام پرداخته است. داده‌ها از یک نمونه‌ی 310 نفری از23000 نفر از متقاضیان استخدام در شرکت ملی گاز ایران، که به‌صورت تصادفی ساده انتخاب شده بودند جمع‌آوری شد. شرکت‌کنندگان به ابزارهای پژوهش یعنی پرسش‌نامه‌ی پنج‌عاملی شخصیت (کاستا و مک کرا، 1992)، نیم‌رخ فرهنگ سازمانی (اوریلی و همکاران،1991) و پرسش‌نامه‌های برازش فردسازمان (اسمیتر و همکاران،1993) و جذابیت سازمانی (اسمیتر و همکاران،1993) پاسخ دادند. نتایج حاصل از تحلیل داده‌ها به‌وسیله‌ی تحلیل همبستگی نشان داد که هر کدام از ویژگی‌های شخصیتی مانند برون‌گرایی با ترجیح برخی از ارزش‌های فرهنگ سازمانی مانند سلطه‌جویی، جهت‌گیری گروهی و حمایت‌گری رابطه‌ای معنادار دارند و همچنین بین برازش عینی و برازش درک‌شده‌ی فرد با سازمان و جذابیت سازمانی رابطه‌ای مثبت وجود دارد عنوان مقاله [English] The Relationship between Personality and Organizational Culture with Employees Fitness in Organization and Organizational Attractiveness چکیده [English] This research in intended to study the relationship between people's personality and organizational culture with people's or organization's fitness, organizational attractiveness, and the possibility of accepting the organization by the candidates. The data was collected from a sample group of 310 subjects who were randomly selected from a 23000 applicants of recruitment at Iranian National Gas Company. The subjects in the sample group answered to NEOPI-FF questionnaire (Costa and Mccrae, 1992), organizational culture profile (O'reily, et al. 1991), personal and organizational fitness questionnaire (Smitter, et al. 1993), and organizational attraction questionnaire. The results of data analysis indicated through correlation coefficient that any of the personal traits, such as extraversion, has a strong relationship with preferring some organizational cultural values, such as dominance, group orientation, and supportiveness. The results also indicated that there is a significant relationship between objective fitness and perceived fitness of person-organization fit with organizational attraction. کلیدواژه‌ها [English] Personality, organizational culture, Person-Organization Fit, Organizational Attraction دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert استخدام بیش از ۱۸ هزار نفر در آموزش و پرورش

دانلود فایل

closeاستخدام بیش از ۱۸ هزار نفر در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش گفت: این وزارتخانه امسال سهمیه استخدام ۱۸ هزار و ۳۹ نفر را از طریق سازمان امور اداری و استخدامی کشور دریافت کرده است. محسن حاجی میرزایی در نخستین نشست خبری خود درباره استخدام نیرو در آموزش و پرورش و نیروهای بیرون از این وزارتخانه که قرار است به آموزش و پرورش بپیوندند، افزود: این آزمون با محوریت سازمان امور اداری و استخدامی کشور و توسط سازمان سنجش و پذیرش انجام خواهد شد و مسئولیت برگزاری با آنهاست. وی ادامه داد: در هفته های اول مهر احتمالا فراخوان آن اعلام خواهد شد و همه کسانی که علاقه مند به خدمت در آموزش و پرورش هستند می توانند در این آزمون شرکت کنند.وی تصریح کرد: فراخوان این آزمون سراسری است و از طریق سازمان امور اداری و استخدامی اعلام خواهد شد. اعمال رتبه بندی معلمان از اول مهر وزیر آموزش و پرورش درباره طرح رتبه بندی معلمان که آیا از اول مهرماه اجرا می شود یا نه؟ نیز گفت: آیین نامه این طرح که از سوی آموزش و پرورش تنظیم شده است باید در دولت به تصویب برسد و سپس برای اجرا به دست این وزارتخانه برسد. ممکن است حتی تصویب آن یک ماه طول بکشد اما زمان اعمال این طرح از اول مهرماه خواهد بود.حاجی میرزایی با تاکید بر این موضوع که اعمال طرح رتبه بندی معلمان از اول مهرماه است، اظهار داشت: برای این طرح ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده است و برخلاف اینکه برخی از شبکه های مجازی عنوان می کنند این اعتبار برای طرح های دیگر هزینه خواهد شد، این موضوع صحت ندارد.وی ادامه داد: تلاش وزارت آموزش و پرورش تسریع فرایند اجرای رتبه بندی است و احکام این طرح از اول مهر صادر خواهد بود.وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: منابع انسانی برای وزارت آموزش و پرورش دارای اهمیت فراوانی است به همین منظور هماهنگی هایی با سازمان برنامه و بودجه، وزارت آموزش و پروش و سازمان اداری و استخدامی کشور انجام شده تا وضعیت نیروی انسانی مورد ارزیابی قرار گیرد چون معتقدیم ارقام و اعداد آن با هم متناسب نیست به همین دلیل باید به درک مشترکی برای نیروی انسانی برسیم که امید است نتایج آن کمک خوبی به ساماندهی نیروی انسانی کند. کمبود معلم در مهرماه نداریمحاجی میرزایی ادامه داد: با توجه به سیر خروجی از آموزش و پرورش و بازنشستگی ۴۵ هزار معلم در ابتدای مهر امسال، ۱۰۸ هزار معلم کمبود داشتیم و ناچار بودیم از روش های اضطراری موجود استفاده کنیم. تدریس معاونان مدارس، تدریس تمام وقت معلمان، حق التدریس شاغلان از جمله راهکارهای موجود بود و با تمام دشواری ها نیروی انسانی مورد نیاز تامین شده است.وزیر آموزش و پرورش گفت: همچنین برخی از معلمان قرار است بیش از ۶ ساعت تدریس داشته باشند و به واسطه آن دریافتی بیشتری خواهند داشت که این دریافتی بیشتر در پاداش پایان خدمت و بازنشستگی موثر خواهد بود. با همه این دشواری ها نیروی انسانی موردنیاز برای همه واحدها تامین شد و انتظار می رود مهرماه بدون مشکلی داشته باشیم.حاجی میرزایی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش ۵۰ درصدی فوق العاده شغل کارکنان دولت و اعمال رتبه بندی به جای این فوق العاده شغل برای فرهنگیان صحت دارد؟ گفت: این امر هنوز تایید نشده است. ۵۰ درصد افزایش فوق العاده شغل پیشنهادی بود که هنوز به دولت نیامده و متفاوت با رتبه بندی است.وی درباره بکارگیری نیروهای حق التدریسی نیز گفت: طبق قانون ضوابطی پیش بینی شده تا حق التدریسی‌ها و مربیان پیش دبستانی در آزمونی شرکت و طبق نیاز و مجوزهای دریافتی به استخدام در آیند. آموزشیاران نهضت سوادآموزی نیز باید در دوره آموزشی یکساله و آزمونی در انتهای دوره شرکت کنند و مطابق با سهمیه سازمان اداری و امور استخدامی، استخدام خواهند شد. خداحافظی با مدارس خشت و گِلیوزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی که آیا قرار است مدارس خشتی و گلی تا مهرماه حذف شود، اظهار داشت: با مدارس خشت و گلی به جز استان سیستان و بلوچستان در ابتدای مهر ماه خداحافظی خواهیم کرد البته حذف مدارس خشت و گلی تا آبان ماه به اتمام می ‌رسد. به همین منظور جشن حذف مدارس خشتی و گلی در کشور برگزار می شود.وی تصریح کرد: البته برای مدارس کپری چون نیازمند سازه های متناسب با اقلیم است این موضوع نیز در دستور کار و اولویت بعدی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قرار گرفته است و تلاش می شود این موضوع را به سرانجام برسانیم.وی درباره حذف بخاری نفتی از مدارس نیز تصریح کرد: برای حذف بخاری نفتی نیز برنامه هایی در دستور کار قرار دارد، که قرار است هر مدرسه ای که علمک گاز دارد بخاری گازسوز جایگزین ‌شود و در مدارسی که گازکشی ندارند بخاری ‌های دیگری استفاده شود. کتاب های درسی کمک آموزشی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش نیستوزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کتاب های کمک درسی به هیچ عنوان مورد تایید وزارت آموزش و پرورش نیست، گفت: همه محتواهای درسی که یک دانش آموز نیاز دارد در کتاب های درسی موجود است.وی درباره شهریه‌های مدارس غیردولتی نیز گفت: در زمان حاضر ۱۶ هزار مدرسه غیردولتی در کشور وجود دارد که کمتر از ۱۲ تا ۱۳ درصد کل مدارس کشور محسوب می شوند، در واقع حدود ۸۸ درصد مدارس کشور دولتی است.وی تصریح کرد: شهریه خدمات آموزشی الزامی، مشخص است و مدارس حق ندارند رقمی بیشتر از دانش آموزان دریافت کنند اما مابقی ربطی به خدمات آموزشی آموزش و پرورش ندارد و خدمات اضافی است که الزامی نیست. در مجموع این مباحث مربوط به تعداد معدودی از مجموع ۱۶ هزار مدرسه غیردولتی است و کمتر از ۱۰۰ مدرسه شهریه های اینگونه دارند.حاجی میرزایی ادامه داد: در مجموع ۱۵ نوع مدرسه داریم که بر خلاف عدالت آموزشی است، البته سیاست ما تقویت مدارس دولتی است و تنوع مدارس غیردولتی و زیرمجموعه های آن را داریم که تلاش می شود این تنوع ها را کاهش دهیم و در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز این موضوع آمده است. وزیر آموزش و پرورش درباره وجود آسیب های اجتماعی در میان دانش آموزان نیز گفت: راه حل اصلی برای مقابله با آسیب های اجتماعی مصونیت سازی دانش آموزان است که اگر آسیب های اجتماعی در ساحت های مختلف آموزشی که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آمده است، دیده شود دانش آموزان را در برابر هجوم آسیب ها مصونیت می بخشد.وی با بیان اینکه طرح غربالگری برای شناسایی افراد آسیب دیده نیز در دستور کار است، اظهار داشت: برای بهبود این وضعیت تلاش هایی صورت می گیرد.وی درباره اصل ۳۰ قانون اساسی نیز گفت: این اصل بر آموزش رایگان برای همه تاکید کرده است و این کار به صورت مناسب در آموزش و پرورش انجام می شود و با توجه به اینکه ۸۶ درصد مدارس دولتی است، در همه مناطق کشور مدارس دولتی گسترده شده است.حاجی میرزایی افزود: معتقدیم دسترسی آموزشی برای همه است به طوری که اکنون در ۴۵ هزار مدرسه زیر ۵۰ نفر دانش آموز دارند و تاکید جدی بر ارائه خدمات آموزشی رایگان در مدارس دولتی است.وی خاطرنشان کرد: کسی حق ندارد فعالیتی به اسم آموزش دانش آموزان انجام دهد و این را غیرقانونی می دانیم و مورد تایید ما نیست و درباره انحلال آن تلاش خواهیم کرد.

more_vert مقاله آسیب‌شناسی فرایند جذب هیئت‌علمی در دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانلود فایل

closeمقاله آسیب‌شناسی فرایند جذب هیئت‌علمی در دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

مقاله علمی و پژوهشی " آسیب‌شناسی فرایند جذب هیئت‌علمی در دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری" مقاله ای است در 28 صفحه و با 53 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم؛ تحقیقات و فناوری؛ فرایند جذب اعضای هیئت‌علمی؛ آسیب‌شناسی؛ صاحب‌نظران پرداخته شده است چکیده مقاله موضوع این تحقیق، آسیب‌شناسی فرایند جذب هیئت‌علمی در دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. برای این منظور از روش پدیدار‌نگاری و ابزار مصاحبۀ پاره‌ساختاریافته استفاده شد. روایی صوری و محتوایی سؤالات مصاحبه توسط متخصصان و پایایی تحلیل‌ها با روش پایایی بازآزمون (91/0) و پایایی بین کدگذران (78/0) تأیید شد. جامعۀ موردنظر، تمامی متخصصان آموزش عالی و متصدیان جذب هیئت‌علمی بودند که با روش نمونه‌گیری هدف‌دار، شناسایی و مورد مصاحبه قرار گرفتند که تحقیق در تعداد 25 نفر به اشباع نظری رسید. مصاحبه‌ها، ضبط، پیاده‌سازی و تحلیل و کدگذاری شد که منتج به شناسایی 24 آسیب در ابعاد چهارگانه: برنامه‌ریزی، نیرویابی، انتخاب و انتصاب شد که مهم‌ترین آسیب در هر یک از ابعاد به‌ترتیب: عدم وجود استانداردهای مشخص برای تخصیص سهمیه‌های استخدام، ضعف سامانۀ ثبت‌نام، یکسانی استانداردهای صلاحیت‌های علمی برای همۀ دانشگاه‌ها و رشته‌ها، تعویق در صدور حکم استخدامی برخی متقاضیان و طولانی‌شدن فرایند استخدام شناخته شد. درپایان نیز مبتنی بر ادبیات تحقیق و واقعیت‌های دانشگاه‌های کشور، راهکارهایی اصلاحی پیشنهاد شد که ازجمله مهم‌ترین آنها‌، تغییر در برخی قوانین بود. عنوان مقاله [English] Pathology of Employing Academic Staff for the Universities of the Ministry of Science, Research, and Technology چکیده [English] This research is aimed at the pathology of employing academic staff for universities. The researchers applied phenomenology method and partly-structured interviews to conduct the research. The face validity and content validity of the questions were confirmed by specialists. The reliability of the analyses was assessed by test-retest method (0.91 for retest and 0.78 for coders). The research population included all the experts of higher education and staff recruitment. Interviews were made by a sample of 25 experts which resulted in saturation. The interviews were analyzed and coded. The result illustrated 24 problems which were classified in four groups: planning, detection, selection, and appointment. The following problems were notified: lack of proper standards for allocation, weak registration system, lack of consistent standards for scientific competencies for all universities, prolonged time procedure for recruitment. Finally, based the perceived realities in the existing situation, some solutions were proposed which required changing some regulations. کلیدواژه‌ها [English] Public University at the ministry of science, Research, and technology, Research and Technology, the process of employing academic staff, pathology, scholars دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert اعلام شرایط جذب هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی

دانلود فایل

closeاعلام شرایط جذب هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی

شرایط جذب هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شد شرایط شرکت در شانزدهمین فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور اعلام شد. به گزارشرمعاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، بر اساس اعلام مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت، اعلام نیازهای جذب هیات علمی این دوره از فراخوان به زودی اعلام می شود و ممکن است اعلام نیازهای بارگذاری شده ویرایش شوند. مهلت ثبت نام نیز متعاقباً اعلام می‌شود. در این دوره از فراخوان ثبت نام برای جذب و استخدام عضو هیات علمی پیمانی در رشته های علوم پایه و بالینی دانشگاه ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و موسسات آموزش عالی و پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت به صورت متمرکز و اینترنتی انجام می شود و ملاک ثبت نام در فراخوان متقاضیان گرفتن کد رهگیری است. شرایط عمومی اعلام شده در این فراخوان از این قرار است: اعتقاد به مبانی نظام مقدس جمهوری اسلامی و قانون اساسی، تدین به یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی، داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران، نداشتن محکومیت به محرومیت از استخدام دولتی و سابقه محکومیت کیفری و جزایی، عدم اعتیاد به دخانیات ، مواد مخدر و روانگردان، انجام خدمت وظیفه عمومی ، دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا داشتن معافیت قانونی و یا پایان دوره ضرورت نظام (ویژه آقایان)، تایید صلاحیت های علمی و عمومی داوطلبان در هیات های اجرایی جذب دانشگاهها و هیات مرکزی جذب وزارت متبوع طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی شرایط اختصاصی. همچنین، دارا بودن دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی (و یا گواهی دوره فلوشیپ) در رشته‌های بالینی و دانشنامه دکتری تخصصی (Ph.D) و یا مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم پایه، حداکثر سن ۳۵ سال برای داوطلبان استخدام با مدرک کارشناسی ارشد و ۴۵سال برای دارندگان دانشنامه دکتری تخصصی (Ph.D) و دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی یا دوره فلوشیپ ار جمله شرایط اختصاصی اعلام شده است. تبصره یک: مستخدمینی که دارای مدرک دکتری تخصصی (Ph.D)، بورد تخصصی و فوق تخصصی هستند فقط در صورت باقی‌ماندن حداقل ۱۵ سال از سنوات خدمت می توانند در فراخوان جذب هیات علمی شرکت کنند. در موارد استثنایی علی رغم باقی مانده کمتر از ۱۵ سال از سنوات خدمت چنانچه هیات ممیزه دانشگاه/ مرکزی ضرورت به کارگیری در کادر هیات علمی تایید کنند می‌توانند در فرایند جذب قرار گیرند. شرایط سنی این دسته متقاضیان مطابق بند ۲ شرایط اختصاصی خواهد بود. تبصره ۲: مستخدمین کشوری با مدرک کارشناسی ارشد نمی توانند در فراخوان شرکت کنند. بر همین اساس شرکت افراد مشغول به تحصیل در فراخوان ممنوع است. تبصره : چنانچه متقاضیان در زمان انجام مراحل جذب در آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) یا فوق تخصص و یا فلوشیپ پذیرفته شوند نیز مشمول این بند بوده و پرونده آنها از دستور کار جذب خارج خواهد شد. این فراخوان اضافه می کند: شرکت متعهدین خدمت به دانشگاه ها و دانش آموختگان مقاطع مورد تایید تحصیلی، در آزمون فراخوان دانشگاه ها بلامانع است. شرکت در فراخوان (متعهدین خدمت که تعهدات را در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی می‌گذرانند در فراخوان سایر دانشگاه ها به غیر از دانشگاه محل تعهد یا خدمت با موافقت کتبی موسسه مبداء ممکن خواهد بود). تبصره ۴-۱) متقاضیان کارشناس ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D) که بنا به نیاز دانشگاه به صورت کتبی، تعهدات خود را به صورت غیر هیات علمی می‌گذرانند نیز می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد شرکت کنند. تبصره ۴-۲) شرکت در فراخوان برای مشمولین قانون نحوه تامین هیئت علمی، بعد از گذشت دوره ضرورت (۲۴ ماه) میسر است. جذب نهایی و پیمانی شدن افراد مذکور پس از اتمام تعهد و انجام فرایند صدور کارت پایان خدمت خواهد بود. تبصره ۴ -۳) متخصصین متعهد خدمت درمانی تنها در صورت تائید کمیسیون مشترک درمان و آموزش وزارت بهداشت می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد و در صورت موافقت کتبی دانشگاه مبدا در فراخوان سایر دانشگاهها شرکت کنند. چنانچه کمتر از ۶ ماه به پایان تعهدات درمانی متقاضیان باقی مانده باشد شرکت آنها در فراخوان علی رغم داارا نبودن موافقت کمیسیون مشترک آموزش و درمان وزارت بهداشت در فراخوان دانشگاه های علوم پزشکی بلامانع است. تبصره ۴ -۵) متخصصین دارای دانشنامه تخصصی دندانپزشکی که به صورت درمانی یا هیئت علمی در دانشگاه تعهد می‌گذرانند می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل انجام تعهدات شرکت کنند. تبصره ۴ -۶) دارندگان مدرک قبولی دانشنامه فوق تخصصی که تعهدات فوق تخصص را به صورت درمانی یا هیئت علمی می گذرانند فقط می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد خود شرکت کنند. این متقاضیان پس از شروع تعهدات می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد شرکت کرده و تنها در صورت باقی ماندن حداکثر ۶ ماه از تعهدات و با تایید کتبی دانشگاه مبداء در فراخوان سایر دانشگاه ها نیز شرکت کنند. همچنین،عنوان رشته متقاضی باید با عنوان رشته درج شده در فراخوان دقیقا مطابقت داشته باشد و پذیرش مدارک مشابه ممنوع است. بر اساس مصوبات هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، نخبگان می توانند برای شرکت در فراخوان چهار انتخاب داشته باشند که باید دو انتخاب آموزشی و دو انتخاب پژوهشی باشد. واجدین شرایط نخبگی با امتیاز ویژه در فرآیند پذیرش هیات علمی دانشگاهها دارای اولویت هستند؛ مشروط بر آنکه گواهی نخبگی را در زمان شرکت در فراخوان ارائه کنند. ایثارگران شامل رزمندگان با بیش از ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان بالای ۲۵ درصد، آزادگان بالای ۳ سال اسارت، همسران و فرزندان جانبازان بالای ۵۰ درصد، همسران و فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان با بیش از ۳ سال اسارت که دارای مدرک دکتری مورد تایید وزارتین علوم و بهداشت هستند از اولویت جذب برخوردارند. همچنین، دارندگان مدرک کارشناسی ارشد یا سطح ۳ حوزوی در گروه معارف اسلامی تنها در صورت دارا بودن حداقل ۳ سال سابقه تدریس می توانند در فراخوان دانشگاه های علوم پزشکی شرکت کنند. بر اساس این فراخوان، متقاضیانی که از طریق آموزش از راه دور (دوره های مجازی) و یا دوره‌ های غیرحضوری تحصیلات خود را به پایان رسانیده اند نمی توانند در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی شرکت کنند. اعضای هیات علمی شاغل به صورت رسمی و پیمانی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور نمی‌توانند در فراخوان شرکت کنند. متقاضیانی که بورسیه دانشگاه خاصی هستند فقط در صورت انتقال تعهدات بورس به دانشگاه دیگر می‌توانند در فراخوان آن دانشگاه شرکت کنند، در غیر این صورت فقط می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد بورسیه شرکت کنند. همچنین. متقاضیان دارنده مدرک تحصیلی بالاتر از رشته و مقطع اعلام شده در فراخوان، حق شرکت در فراخوان اعلام شده در مقطع پایین تر را ندارند. دانش‌آموختگان رشته‌های مامایی، بهداشت باروری و کلیه گرایش‌های پرستاری تنها به صورت بالینی جذب دانشگاه های علوم پزشکی خواهند شد. دانش آموختگان رشته های طب هوا فضا، طب ورزشی، طب کار، پزشکی اجتماعی و طب سالمندی پس از فراغت از تحصیل می‌توانند در فراخوان شرکت کنند. دانش آموختگان رشته پزشکی قانونی به شرط ارائه عدم نیاز سازمان پزشکی قانونی می‌توانند در فراخوان شرکت کنند. چنانچه در هر یک از مراحل پذیرش یا پس از آن خلاف اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی محرز شود، مراحل طی شده کان لم یکن تلقی شده و در صورت صدور حکم استخدامی حکم صادره لغو و بلا اثر می شود. شرکت در فراخوان دو دانشگاه مجاز خواهد بود، لیکن داوطلب فقط می تواند یکی از دانشگاه ها را دانشگاه مادر (تهران، ایران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد، کرمان و اهواز) انتخاب کند. تبصره: از بین اولویتهای انتخابی متقاضی، اولویت با جذب در دانشگاهی است که هیات مرکزی جذب تائید کرده و متقاضی مکلف است در اولین محلی که هیات مرکزی جذب تائید می‌کند به خدمت مشغول شود. بر اساس این فراخوان، استخدام اعضای هیات علمی در دانشگاه ها منوط به موافقت سازمان اداری استخدامی کشور با اعطای مجوز برای جذب و همچنین منوط به داشتن ردیف و مجوزهای استخدامی توسط دانشگاه های ذیربط خواهد بود. استخدام اعضای هیات علمی در مرتبه استادیار به صورت تمام وقت جغرافیایی و در مرتبه مربی به صورت تمام وقت است.

more_vert "ورایزن" فناوری واقعیت مجازی و افزوده خرید

دانلود فایل

close"ورایزن" فناوری واقعیت مجازی و افزوده خرید

شرکت مخابراتی "ورایزن" تمام فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده شرکت "جانت"(Jaunt) را خریداری کرده است. به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، استارتاپ تولید محتوای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده "جانت" در حال فروش تمامی فناوری خود به شرکت ورایزن(Verizon) است. این شرکت دیروز فروش فناوری خود را به اپراتور "ورایزن" اعلام کرد. در حالی که شرایط مالی این معامله فاش نشده است، "جانت" می‌گوید ورایزن، نرم افزار و فناوری آن را به دست خواهد آورد. سخنگوی "جانت" در بیانیه‌ای توضیح داد که شرکت تمام فناوری خود را به "ورایزن" فروخته است، اما اشاره نکرده است که این استارتاپ به عنوان یک نهاد جداگانه به فعالیت خود ادامه خواهد داد یا خیر. شرکت "جانت" قبل از سال 2018 یعنی زمانی که تمرکز خود را به فناوری واقعیت افزوده تغییر دهد، یکی از شرکت‌های مستقل بود که روی واقعیت مجازی کار می‌کرد. این شرکت با برندهای مختلفی برای کمک به آنها در ایجاد محتوای واقعیت مجازی همکاری کرد. اگر تا به حال از عینک واقعیت مجازی استفاده کرده باشید، به احتمال زیاد یکی از محتواهای "جانت" را تجربه کرده‌اید. این شرکت همچنین دارای برنامه خود در Oculus ،Vive ،PlayStation VR و همچنین iOS و Android است. این معامله می‌تواند نشان دهنده یک دوره از عدم اطمینان برای "جانت" باشد، چرا که بین سال‌های 2015 و 2016 این شرکت 65 میلیون دلار از "دیزنی" کمک گرفت اما پس از آن "ینس کریستنسن" مدیرعامل وقت، آن را ترک کرد تا به ماجراجویی بعدی خود بپردازد. در دسامبر گذشته نیز جایگزین کریستنسن، "آرتور ون هوف" این استارتاپ را ترک کرد و در ماه آوریل به عنوان یک مهندس الکترونیک ارشد در اپل استخدام شد. شرکت ورایزن کامیونیکیشنز(Verizon Communications) یک شرکت مخابراتی آمریکایی است که درصد قابل توجهی از پهنای باند جهانی اینترنت را تأمین می‌نماید. همچنین در زمینه مخابرات بی‌سیم، ارتباطات و سرویس‌دهی به شرکت‌های ارتباطات از راه دور(وایرلس) نیز فعالیت گسترده‌ای دارد. سهام شرکت ورایزن در بازار بورس نیویورک و بورس نزدک معامله می‌شود.

more_vert چگونه در محل کار روحیه بهتری داشته باشیم؟

دانلود فایل

closeچگونه در محل کار روحیه بهتری داشته باشیم؟

از آنجا که کار کردن یک فعالیت تکراری و روزانه است، برای حفظ روحیه و خلاقیت خود بهتر است به بعضی مسایل توجه بیشتری داشته باشیم و برخی ترفندها را اجرایی کنیم. به همین منظور، ما در ادامه این مطلب به معرفی و توضیح نکاتی پرداخته‌ایم که خوب است به آنها توجه داشته باشید تا همیشه با انرژی کامل و مملو از ایده و طرح‌های جدید به انجام مسئولیت‌های خود بپردازید. همراهمان باشید. چگونه در محل کار خلاقیت بیشتر و روحیه بهتری داشته باشیم؟ به استقبال تفاوت‌ها بروید وقتی با همکاران خود علاقه مندی های کاری مشترکی دارید، هر دو شما روی موضوع های مشابه تمرکز می کنید و هر دو نگاه یکسانی به مشکلات و مسایل پیش رو دارید. با اینکه این مساله بسیار خوشایند است و منجر به رابطه ای صمیمی تر و گرم تر می شود اما می تواند شما را از دستیابی به موفقیت های مهم تر و بزرگ تر دور کند. شریک یا همکاری که دیدگاه متفاوتی با شما دارد، مسایل را به گونه ای می بیند که شما نمی بینید. شاید او در مسایلی که شما در آن ضعف دارید بهتر باشد و برعکس آن نیز صادق است، شما در مسایلی بسیار قوی تر از او هستید. همین تفاوت ها باعث می شوند تا همه چیز بهتر پیش برود زیرا شما دو نفر مکمل هم هستید و بهتر می‌توانید برای حل مشکلات یا پیشبرد اهداف تلاش کنید. همچنین شما در شغل خود به افراد باهوش نیاز دارید. افرادی که ایده های خوبی در سر دارند نه افرادی که شما دوست دارید در کنار آنها وقت بگذرانید و با یکدیگر ناهار بخورید. کسی که با شما مخالفت می کند باعث می شود تا بهتر و درست تر فکر کنید. کسی که در کار «اما» می آورد می تواند نگاه جدیدی در مورد مسایل به شما ببخشد که شاید هرگز به آن فکر نمی کنید. مسئولیت جدید به عهده بگیرید نیازهای شرکت خود را بررسی کنید و کمبودهایی که به آن بی توجهی شده است را کشف کنید. با هوشمندی خود می توانید این اشکالات را بررسی و در جهت حل مشکل قدم بردارید. کارهای سخت را در ابتدای روز انجام دهید ابتدای صبح چون ذهن بازتر است و مغز خسته نیست، بهتر است کارهای سخت را انجام دهید. به این ترتیب، در طول روز می توانید از فشار کاری خود بکاهید. در مورد مشتری‌ها و رقبای خود تحقیق کنید اگر شغلتان به‌گونه‌ای است که با ارباب رجوع در تماس مستقیم هستید، سعی کنید با آنها ارتباط برقرار کنید، حرف بزنید. در صورت امکان نظرشان را در مورد شرکت، محصولات و سبک کاریتان جویا شوید. اگر کارتان تولید محتواست، می‌توانید نظرات مخاطبان خود را جویا شوید و از ایده‌ها، خواسته‌ها و پیشنهادهایشان در راستای بهبود نوشته‌های خود بهره بگیرید. همچنین با تحقیق در مورد بازار و رقبای خود سعی کنید شرکت و کار خود را از سکونی که دچار آن شده است رهایی دهید. در این مسیر باید همچون یک کارآگاه، تدبیرگر و قهرمان وارد عرصه شوید و خودنمایی کنید. مسئولیت‌های خود را سازمان‌دهی کنید اگر از مسایلی که در طول روز باعث حواس پرتی و پایین آمدن کارایی شما می شوند، مطلع هستید، آنها را مدیریت کنید. آیا در طول روز ایمیل های خود را چک می کنید؟ برای این منظور بهتر است زمانی در صبح، ظهر یا بعدازظهر برای آن تعیین کنید تا در طول روز فقط به کارهای مهم خود رسیدگی کنید. هیچ کارمندی دوست ندارد تنبلی کند اما این موضوع نخستین دلیل پایین بودن کارایی و بازدهی کاری است. در واقع، برخی از کارها همچون برگزاری جلسات یا چک کردن ایمیل مانع از انجام کار مفید می شوند. بیشتر حواس خود را روی انجام کارهایی متمرکز کنید که تاثیرگذار و مفید هستند. این را همیشه در ذهن داشته باشید، اگر درست، مفید و موثر کار کنید با کمترین فشار کاری می توانید بیشترین نتیجه را به دست بیاورید. اگر درست و مفید کار کنید با کمترین فشار کاری میتوانید بیشترین نتیجه را به دست بیاورید به بررسی و موشکافی شخصیت خود در محل کار بپردازید پس از استخدام در شرکت موردنظر و به عهده گرفتن وظایف و انجام کارها شاید تصور کنید برای پیشرفت و طی کردن پله های ترقی فقط به گذشت زمان نیاز دارید. اما مهارت فنی شما به عادت های شغلی و روابط شما با دیگران ربطی ندارد. عادت دایمی عقب انداختن کارها یا بد برخورد کردن با همکاران شاید مسایلی باشند که به واسطه آنها مدیر شما برای بالابردن مقامتان هرگز چراغ سبز نشان ندهد. شاید جالب باشید بدانید که بیشتر شرکت ها به دنبال استخدام افرادی هستند که هوش احساسی بالایی دارند. یعنی علاوه بر مهارت های فنی، باید روی احساسات خود کنترل داشته باشند و بتوانند به خوبی روابط خود با دیگران را مدیریت کنند. به این توانایی ها، «مهارت نرم» گفته می شود. مهارت نرم داشتن در استخدام شرکت ها بسیار مهم شده است. افراد به روش های مختلف این مهارت را از خود بروز می دهند. این مهارت به طور کلی شامل هوش احساسی، مهارت های بین فردی و مدیریت ارتباط با دیگران است. اگر نمی دانید چگونه این مهارت را در خود افزایش دهید، می توانید چند سوال ساده از خود بپرسید: آیا از همکاران خود مشاوره می گیرید؟ آیا تقاضای پیوستن به گروه های مختلف دارید؟ آیا از شما خواسته می شود مهارت های ارتباطی یا شنیداری خود را بهبود دهید؟ آیا اجازه ارتباط با مشتری ها را دارید؟ آیا از شایعه پراکنی های داخل شرکت لذت می برید؟ آیا مدام با همکاران خود دچار مشکل می شوید؟ اگر پاسخ شما به ۴ پرسش اول «نه» و به دو پرسش آخر «بله» است، دیگر زمان آن رسیده است تا عادت های شخصیتی خود را تغییر دهید زیرا ممکن است به ضرر شغل شما تمام شوند. سعی کنید همیشه شنونده خوبی باشید، حس همدردی داشته باشید، ارتباط شفافی با همکاران برقرار کنید و به آنها احترام بگذارید.   حجم کاری خود را کم کنید بزرگ ترین مشکلی که بیشتر مردم با آن روبه رو هستند، نادیده گرفتن حجم کاری است که باید انجام دهند. آنها بیشتر کار را خود را برای آخرین دقایقی که دارند می گذارند. این نشان از ضعف در حفظ تعادل حجم کاری یک نفر دارد. وقتی پروژه یا کاری در دست انجام دارید باید برای انجام آن برنامه و طرح ریزی کنید. مشخص کنید انجام این کار چقدر زمان نیاز دارد. در صورت امکان، پروژه را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و انجام آن را برای روز خاصی، برنامه ریزی کنید. حتی اتفاق های ناخواسته ای که ممکن است در مسیر انجام کارهایتان پیش بیایند را نیز پیش بینی کنید. در نظر گرفتن همه این موارد برای آغاز یک کار یا پروژه بسیار ضروری است. به این ترتیب، می توانید در طول همه روزهای کاری خود بهره وری لازم را داشته باشید. بین کارها فاصله بیندازید آیا می دانید که انرژی مغز نیز پس از چند ساعت پشت سر هم کار کردن، تحلیل می رود و باعث سردرد می شود؟ دلیل آن این است که مغز برای کارکرد خود گلوکز می سوزاند. برای جلوگیری از این خستگی ها و سردردها باید هر چند ساعت یک بار به خود استراحت دهید. از پشت میز بلند شوید، کمی قدم بزنید، چیزی بخورید یا بیاشامید و سعی کنید به هیچ چیز فکر نکنید. فقط به مغز خود استراحت دهید. برای به دست آوردن نتیجه بهتر باید سعی کنید هر یکی دوساعت یکبار به مغز خود استراحت بدهید. با این کار، دوباره با فکری باز و ذهنی خالی از فشار به کار خود بازخواهید گشت. منبع: روزیاتو

more_vert مراقب این اشتباهات در اوایل کار جدیدتان باشید

دانلود فایل

closeمراقب این اشتباهات در اوایل کار جدیدتان باشید

تصور کنید در یکی از دانشگاه های خوب، در رشته ای که بازار کار مناسبی دارد تحصیل کرده اید. پس از صرف زمان قابل توجهی در مصاحبه شرکت های مختلف برای اولین بار استخدام می شوید. کار شروع می شود. محیط آنجا چگونه است؟ مطمئنا مانند خانه نیست. آیا مانند دانشگاه است؟ انتظار رو به رو شدن با چه شرایطی را دارید؟ اولین برخورد با مدیر و همکارانتان چگونه خواهدبود و چگونه رفتار می کنید؟ برای داشتن شرایط شغلی مناسب، خوب است نحوه تعامل با افرادی را که در سِمَت های مختلفی در محیط کارتان هستند، یاد بگیرید. عموما افرادی که تازه استخدام می شوند، دچار خطاهای رفتاری می شوند که همان موقع تصویر نامطلوبی از محیط کار در ذهنشان ایجاد می شود یا آن که از خود آن ها تصویر نامطلوبی شکل می گیرد. در این متن تلاش می کنیم به نکاتی اشاره کنیم که با رعایت آن ها از تنش هایی جلوگیری می شود که ممکن است به دلیل بی تجربگی در اولین برخوردهای کاری، تصویر نامناسبی از کارمندان ایجاد کند. چه بسا ممکن است پس از مدتی با تجربه کردن و آزمودن، قادر به حل مشکلات به وجود آمده در اثر این اشتباه ها باشیم یا آن که تا سالیان سال اثرات نامطلوب ناشی از این اشتباه ها را همراه خود داشته باشیم. دیر رسیدن به محل کار در هفته اول اشتباهی بزرگ است تمام تلاش خود را برای نماندن در ترافیک، ایستگاه های مترو، آسانسورها و... به کار گیرید. با دیر رفتن خود را فردی بی فکر و بی برنامه نشان می دهید. دیررفتن به محل کار نشان از ویژگی های غیرحرفه ای کاری تان دارد که در روز اول آن را نشان داده اید. داشتن نظم و انضباط یکی از مهم ترین ویژگی های فرد موفق در شغلش است. یکی از نکات مهم دیگر، درک حد و مرزتان در محل کار است تفاوت «دوست بودن» و «رفتار دوستانه داشتن» را درک کنید. آرام پیش بروید. مرزهای بین زندگی شخصی و زندگی حرفه ای تان را مشخص کنید. درباره مطرح کردن اطلاعات شخصی تان با همکاران بسیار محتاط باشید. از روابط عاطفی خود در محیط کار سخن نگویید. تلاش کنید برای صحبت کردن بیشتر روی موضوعات کاری تمرکز کنید مراقب دوستی هایی که با همکارانتان بیرون از محیط کاری برقرار می کنید باشید، زیرا در صورت رخ دادن این ارتباط، احتمالا کنترل اوضاع از دستتان خارج خواهد شد. وارد جمع غیبت گویی و شایعه پراکنی نشوید به نظر می آید بهترین زمان برای برقراری رفتار دوستانه با همکارانتان، زمان ناهار یا زمان هایی مشابه این است؛ اما مراقب باشید که وارد جمع غیبت گویی و شایعه پراکنی نشوید؛ زیرا با آن که راه خوبی برای نزدیک شدن به همکاران است، باعث دلخوری فردی از همکاران سازمان و خراب شدن وجهه تان خواهد شد. هیچ کس انتظار ندارد در روز اول مه چیز را بدانید. اگر چیزی برایتان واضح نیست، احتمالا همکارانتان ترجیح می دهند به جای این که امور را حد بزنید، از آن ها سوال کنید. آنها خوشحال می شوند تجربیاتشان را در اختیارتان قرار دهند. یکی از مهمترین رفتارهایی که باید بدانید نحوه پرسید درباره چیزهایی است که نمی دانید نشان دادن این که هر چیزی را می دانید خوشایند نیست. در آغاز می توانید از مدیرتان بپرسید که چگونه باید کارتان را انجام دهید و او چه انتظاراتی از شما دارد. هیچ فردی در محل کار دوست ندارد یک فرد تازه وارد به او بگوید که چگونه کارش را انجام دهد. در صورت انجام این کار انتظار رنجش کارمندان با سابقه بیشتر را داشته باشید، مگر آن که توصیه تان، توصیه منحصر به فردی باشد. چنانچه شرکت یا سازمان، توری برگزار کرد در آن شرکت کنید این موقعیت، زمان مناسبی برای معرفی خودتان و برقراری ارتباط است. تمام مدت نشستن پشت میزتان اجازه تعامل با همکارانتان را نمی هد و فرصت ارزنده ای را از دست می دهید. یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق شبکه سازی و حفظ روابط کاری است این مولفه برای سازمان ها نیز موثر است. هر اندازه افرادی که در یک سازمان مشغول به کار هستند با یکدیگر ارتباط بهتری برقرار کنند، کارهای تیمی تعریف شده در سازمان بهتر انجام خواهد شد. به مدت زمانی که در محل کار با موبایلتان صحبت می کنید توجه کنید زمان مکالمات تلفنی شخصی در محل کار را کوتاه کنید. هرگز موبایلتان را در جلسات با خود نبرید، مگر این که منتظر تماس تلفنی کاری باشید. وانمود کردن به این که هیچ چیزی را متوجه نمی شوید، کار اشتباهی است برخی افراد وقتی که تازه در سازمانی مشغول به کار می شوند، گمان می کنند اگر نشان دهند که متوجه همه موضوعات توضیح داده شده هستند، مجبورند همه آن کارها را خودشان انجام دهند؛ در نتیجه بار کاری شان افزایش می یابد. وانمود کردن به این که هیچ چیزی را متوجه نمی شوید، کار اشتباهی است. این رفتار درستی نیست. اگر متوجه امور می شوید، آن را نشان دهید. در این حالت رییستان متوجه مزیت ها و مهارت های شما خواهدشد. مدیرتان، معلم یا یکی از والدین تان نیست ممکن است او به رشد شخصیتی تان توجهی نداشته باشد؛ بنابراین باید یاد بگیرید خود را با محیط کاری منطبق کنید. در هر سازمانی قوانین و محدودیت های مخصوص به آن سازمان وجود دارد. این موضوع درباره نوع پوشش ظاهری در محیط کار دارای اهمیت است. متناسب با شغلی که دارید و سازمانی که در آن مشغول به کار هستید، لباس بپوشید.

more_vert ۷۰ درصد دانش آموختگان فنی‌وحرفه‌ای وارد بازار کار می‌شوند

دانلود فایل

close۷۰ درصد دانش آموختگان فنی‌وحرفه‌ای وارد بازار کار می‌شوند

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: آخرین یافته های تحقیقات و خروجی دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای در سال های اخیر نشان می دهد به طور میانگین بیش از ۷۰ درصد دانشجویان دانشگاه جذب بازار کار می شوند که آمار قابل قبولی است. ابراهیم صالحی عمران در مراسم استقبال از دانشجویان تازه وارد گفت: انگیزه های تحصیلی برای ورود به دانشگاه به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول انگیزه های فرهنگی و اجتماعی است که منجر به ارتقای منزلت تربیتی، فرهنگی و اعتبار اجتماعی شخص می شود و آثار بسیار خوبی هم دارد، اما دسته دوم انگیزه های تحصیلی در دانشگاه جنبه های اقتصادی، دستیابی به اشتغال و کسب درآمد است که در بین تمامی دانشجویان وجود دارد و مبنای انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی بر این نگرش استوار است که در آینده در چه شغلی فعالیت خواهد داشت و چه مهارتی فرد را به بازار کار نزدیک خواهد کرد. به گزارش دانشگاه فنی و حرفه ای،‌ صالحی عمران با اشاره بر اینکه امروز اشتغال دانش آموختگان به دغدغه تمامی خانواده ها و مسوولین کشور تبدیل شده، تصریح کرد: در گذشته داشتن مدارک دانشگاهی کفایت می کرد و عمدتاً در بخش های دولتی جذب بازار کار می شدند و ورود به دانشگاه با استخدام در بخش های دولتی همراه بود، اما امروزه آنچه افراد را به اشتغال و بازار کار نزدیک می کند، علاوه بر داشتن مدرک، توجه به ارزش ها و نگرش ها و بهره جستن از مهارت های مورد نیاز هر شغل است. وی با بیان اینکه برنامه های ویژه ای برای توانمند سازی استادان و اعضای هیأت علمی و ارتقای تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی در سراسر کشور داریم، با طرح توصیه هایی از زبان متخصصین آموزش های مهارتی دنیا گفت: برای موفقیت در بازار کار و اشتغال در کنار مهارت هایی که افراد کسب می کنند، ویژگی ها و شایستگی های اخلاقی و شخصیتی، آمادگی روانی برای مقابله با چالش ها، مهارت های اجتماعی، اعتماد به نفس، تسلط بر زبان های دیگر، خوش رویی، صداقت، رازداری، شفافیت، درستکاری، امانت داری، با وجدان بودن، خوش اخلاقی، مثبت اندیشی، خوش بینی و پر انرژی بودن بسیار مهم و موثر تلقی می شود. رییس دانشگاه فنی و حرفه ای در پایان از دانشجویان خواست در کنار آموزش های رسمی دانشگاهی، آموزش های کوتاه مدت را در دستور کار قرار دهند و مهارت های مختلفی را در کنار تحصیل در سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی دیگر متناسب با رشته های تحصیلی فرا گیرند؛ چرا که برای آینده شغلی مورد نیاز است.

more_vert مقاله تدوین و اولویت‌بندی راهبرد‌های مدیریت منابع انسانی با استفاده از فنون SWOT، ANP و AHP

دانلود فایل

closeمقاله تدوین و اولویت‌بندی راهبرد‌های مدیریت منابع انسانی با استفاده از فنون SWOT، ANP و AHP

مقاله علمی و پژوهشی " تدوین و اولویت‌بندی راهبرد‌های مدیریت منابع انسانی با استفاده از فنون SWOT، ANP و AHP " مقاله ای است در 22 صفحه و با 25 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث مدیریت منابع انسانی؛ برنامه‌ریزی راهبردی؛ فرایند تحلیل شبکه‌ای پرداخته شده است چکیده مقاله هدف تحقیق حاضر تدوین و اولویت‌بندی راهبرد‌های مدیریت منابع انسانی شرکت گاز استان تهران است. ابتدا به‌کمک فنون تدوین راهبرد، مهم‌ترین عوامل اثر‌گذار داخلی و خارجی شناسایی شد و با استفاده از ماتریس نقاط قوت‌وضعف، فرصت‌ها و تهدیدها، راهبرد‌‌های اولیه‌ی سازمانی تدوین شدند. برای تجزیه‌وتحلیل کمّی SWOT و در نظر گرفتن وابستگی‌های ممکن میان عوامل، از روش فرایند تحلیل شبکه‌ای استفاده شد. وابستگی‌های ممکن میان عوامل SWOT، وزن‌های عوامل راهبردی، وزن‌های عوامل فرعی و اولویت‌های راهبرد‌‌های جایگزین را تحت تأثیر قرار می‌دهند.نتیجه‌ی پژوهش، تدوین و شناسایی اولویت‌های راهبرد‌‌ی مدیریت منابع انسانی با استفاده از تلفیق فنون SWOT و ANP وAHP می‌باشد. براساس نتایج تحقیق، راهبرد بهره‌گیری از روش‌های اصولی، علمی و نوین جذب و گزینش در فرایند استخدام نسبت به سایر راهبرد‌های تدوین شده، دارای اهمیت بیشتری است عنوان مقاله [English] Designing and Prioritising Human Resource Strategies With SWOT, ANP, and AHP چکیده [English] This research is mainly intended to design and prioritize human resource strategies of Tehran Gas Company. The main internal and external factors were firs identified by research design techniques. Using the matrix of strength, weakness, opportunities and threats, the primary organizational strategies were designed. Network analysis was employed for quantitative analysis of SWOT and possible dependence of the factors. Possible dependence of SWOT factors affect the weight of peripheral factors and the priority of alternative strategies. The research resulted in designing and prioritizing human resource strategies by combining SWOT, ANP and AHP techniques. The results indicated that employing reasonable, scientific and modern methods in human resource employment strategies is more important than other strategies. کلیدواژه‌ها [English] human resource management, Strategic Programming, Network Analysis Process دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert چرا باید زندگی شخصی‌تان را شخصی نگه دارید؟

دانلود فایل

closeچرا باید زندگی شخصی‌تان را شخصی نگه دارید؟

اگر روزانه عکسی به اشتراک نگذارید یا فکری را توییت نکنید چه می‌شود؟ به نظرتان کم‌کم از دنیای بیرون محو می‌شوید یا اینکه نه خوشحال‌تر خواهید بود؟ اینجا برایتان می‌گوییم که چرا لازم است زندگی شخصی‌تان را کاملاً شخصی نگه دارید. ۱. خودتان راه غیبت کردن را باز می‌کنید. اگر از این شکایت دارید که همه همیشه در زندگی‌تان دخالت می‌کنند و سر بقیه در زندگی خصوصی شماست، دست از به اشتراک گذاشتن زندگی خصوصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی بردارید. اگر این کار را کنید خودتان راه غیبت کردن و دامن زدن به شایعات را باز خواهید کرد. ۲. مشکلاتتان را حادتر می‌کند. حتی مشکلی کوچک ممکن است به مشکلی بزرگ تبدیل شود و همه‌ش تقصیر خودتان است. توقع داشتید جار زدن اتفاقات زندگی‌تان برای دیگران چه نتیجه‌ای داشته باشد؟ هرچه آدم‌های بیشتری را وارد مشکلاتتان کنید، مشکلاتتان بزرگ‌تر خواهند شد و تا وقتی هم این کار را کنار نگذارید این روند ادامه خواهد داشت. ۳. به حرف دیگران اهمیت خواهید داد. بله، بقیه قضاوت‌تان خواهند کرد. این ذات انسان است. هر چقدر هم که به خودتان (یا حتی بقیه) اطمینان دهید که نظر دیگران برایتان مهم نیست، وقتی زندگی شخصی‌تان در معرض تماشای عموم است، بالاخره نمی‌توانید بی‌تفاوت بمانید. ۴. هیچ‌وقت فراموش نخواهید کرد. اگر جزئیات ریز شکست عشقی‌تان را با هم در میان بگذارید، تا زمانی که بقیه فراموش نکرده‌اند خودتان هم نمی‌توانید آن را فراموش کنید. هر بار که یکی از آشنایان را ببینید می‌خواهد درمورد اتفاقات شخصی زندگی‌تان از شما سوال کند و همه‌ی اتفاقات همیشه جلو چشمتان خواهد بود. هرچه آدم‌های بیشتری را وارد مشکلاتتان کنید، مشکلاتتان بزرگ‌تر خواهند شد ۵. با این کار به پارتنرتان خیانت خواهید کرد (یا هر کس دیگری که عکس به او هم مربوط می‌شود). هر اتفاقی که در هر رابطه‌ای می‌افتد باید فقط بین آن دو نفر بماند. به‌ جز نظر خودتان به نظر هیچ‌کس دیگری هم نیاز ندارید. پس به طرف‌تان احترام بگذارید و اتفاقات رابطه‌ را بین خودتان نگه دارید. ۶. امنیت‌تان مهم است. می‌خواهید بروید مسافرت؟ لازم نیست آن را در شبکه‌های اجتماعی جار بزنید، مگر اینکه بخواهید به دزدهای محل کمک کنید. هر اطلاعات کوچکی که در شبکه‌های اجتماعی از خودتان منتشر می‌کنید، ممکن است روزی به روش‌های مختلف بر علیه خودتان استفاده شود. پس برای امنیت خودتان هم که شده زندگی خصوصی‌تان را خصوصی نگه دارید. ۷. باید برای نظراتی ارزش قائل باشید که واقعاً مهم هستند. رابطه‌ی شما فقط بین شما و طرف‌تان است. این یعنی اگر با هم دعوا کرده‌اید باید بین شما بماند. خیلی‌ها را ممکن است ببینید که حتی خیانت طرف‌مقابل‌شان را هم به شبکه‌های اجتماعی می‌کشانند. و خُب ممکن است این دو نفر بالاخره با هم آشتی کنند و حتی رابطه‌شان جدی‌تر هم شود ولی بقیه هیچ‌وقت آن رسوایی را فراموش نخواهند کرد. ۸. چیزهایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید برای رئیس‌تان مهم است. اگر تصور می‌کنید کارفرماهای احتمالی صفحه‌های شما در شبکه‌های اجتماعی را بررسی نمی‌کنند کاملاً در اشتباهید. خیلی از مدیران شرکت‌ها قبل از استخدام به وضعیت آنلاین شما نگاه می‌کنند و مطمئناً می‌دانید که وارد کردن زندگی خصوصی‌تان به فضاهای عمومی چندان حرفه‌ای نیست. ۹. نمی‌توانید به همه اعتماد کنید. به خانواده و دوستان‌تان اعتماد کنید ولی لازم نیست مشکلاتتان را همه‌ی اهل محل بدانند. هیچ‌وقت نمی‌دانید خبرهای زندگی‌تان به گوش چه کسانی می‌رسد و چه مشکلاتی می‌توانند برایتان ایجاد کنند.

more_vert وزیر علوم: دانشگاه‌های ضعیف تعطیل می‌شوند

دانلود فایل

closeوزیر علوم: دانشگاه‌های ضعیف تعطیل می‌شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در راستای افزایش بهره‌وری از علم، دانشگاه‌های ضعیف و بی‌کیفیت تعطیل می‌شوند. منصور غلامی عصر پنجشنبه در آیین رونمایی از لوگوی شبکه مراکز رشد دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور در دانشکده فنی‌وحرفه‌ای زینب کبری(س) همدان افزود: دانشگاه‌ها باید بهره‌وری از علم را در دستور کار خود قرار دهند و اگر دانشگاهی سطح علمی خود را بالا نبرد، تعطیل می‌شود. وی اضافه کرد: در برنامه‌ریزی صورت گرفته، از ۲ سال پیش مهارت آموزی در دانشگاه‌ها در اولویت قرار گرفته و هدف ما این است که از علم در بخش‌های مختلف توسعه کشور استفاده کنیم. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: اینکه می‌گویند ایران بیش از ۲ هزار دانشگاه دارد اشتباه است؛ ما در وزارت علوم ۹۷ دانشگاه دولتی داریم که دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با ۱۷۶ دانشکده، یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. وی تاکید کرد: در آموزش عالی یک حساب ویژه ای برای مهارت آموزی در دانشگاه های فنی‌وحرفه‌ای باز کرده‌ایم. غلامی با اشاره به اینکه همه راهکارهای ایجاد اشتغال و تربیت نیروی کار در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای است، اضافه کرد: در ۲۰ سال گذشته تب مدرک گرفتن بالا رفته بود و تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بدون اینکه برنامه‌ای برای تحصیل داشته باشند مدرک گرفتند. وی با اشاره به اینکه مدرک گرایی خارج از چارچوب، مشکل ساز می شود، ادامه داد: دیگر در بخش دولتی استخدام نداریم اما این نباید مانع رشد و توسعه کشور شود. غلامی با بیان اینکه تحریم می تواند هم تهدید باشد و هم فرصت، افزود: اگر استعداد و ایده ها را به کار بگیریم به راحتی از پس نیازهای خود بر می آییم و به عنوان یک فرصت از تحریم‌ها استفاده می‌کنیم. وی عنوان کرد: امروز صنایعی که در گرفتاری تحریم‌ها گیر کرده اند، از داشگاه ها کمک می خواهند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پیش از این (تحریم‌ها) دانشگاه ها مشتری نداشتند، اما حالا روز به روز، صنایع زیادی به سمت انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها حرکت می‌کنند. وی افزود: وقتی ما خودمان تولید داشته باشیم، یک چشمه جاری در اشتغال و توسعه جریان می‌یابد، اما اگر صنعت ما وابسته به دیگر کشور ها باشد روز به روز هزینه‌های ما افزایش پیدا می‌کند. غلامی اظهار داشت: خودکفایی ما باعث شد از رئیس جمهوری ما بخواهند در حاشیه نشست سازمان ملل با آنها عکس بگیرد تا از آن سوء استفاده کنند، اما نمی‌دانند که ما با هوشیم. وی عنوان کرد: اگر ما در جایگاه ۱۶ علمی در جهان قرار داریم حاصل کار دانشگاه‌هاست؛ این یعنی جوانان ما توان علمی دارند و به تحریم‌ها توجه نمی‌کنند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه محدودیت ها نه تنها مانع نیستند بلکه موتور محرکی برای ما می شوند، گفت: ما در حوزه به کارگیری دانش و فناوری جدید در اشتعال و توسعه کمتر از ۱۰ سال است که وارد شدیم و در آینده از بین این جوانان نمونه های بهتری پیدا خواهد شد. وی با اشاره به اینکه حمایت از دانشگاه فنی و حرفه ای بیشتر می شود، بیان کرد: دانشگاه‌های فنی حرفه ای ما فضای بسیار مناسبی برای مهارت آموزی دارند و با استفاده از کارگاه‌ها و تجهیزات آموزشی مناسب می‌توانند اشتغال آینده کشور را تضمین کنند. غلامی با اشاره به اینکه تلاس داریم دانشگاه‌ها کیفی سازی شوند، تاکید کرد: به غیر از دانشکده فنی‌وحرفه ای، ایجاد مرکز جدید آموزش عالی ممنوع است. وی ادامه داد: در کشور ما نیروی جوان، صاحب دانش و صاحب مهارت بسیار داریم که باید با انسجام بیشتر دست دشمنان را از منطقه کوتاه کنیم.

more_vert مقاله تأثیر عوامل ایجادکننده ترومای سازمانی برمیزان ترک خدمت کارکنان نظامی

دانلود فایل

closeمقاله تأثیر عوامل ایجادکننده ترومای سازمانی برمیزان ترک خدمت کارکنان نظامی

مقاله علمی و پژوهشی " تأثیر عوامل ایجادکننده ترومای سازمانی برمیزان ترک خدمت کارکنان نظامی " مقاله ای است در 26 صفحه و با 42 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث تروما؛ ، ترومای سازمانی، ترک خدمت پرداخته شده است چکیده مقاله تحقیق حاضر باهدف بررسی تأثیر عوامل ایجادکننده ترومای سازمانی بر ترک‌خدمت کارکنان نظامی انجام پذیرفته که ازنظر هدف، کاربردی و ازنظر روش، توصیفی ـ پیمایشی است. جامعه آماری پژوهش را 571 نفر از کارکنان دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) تشکیل داده و با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی و براساس جدول مورگان تعداد 230 نفر انتخاب شدند. ابزار گردآوری اطلاعات، پرسشنامه‌های محقق‌ساخته کامن و همکاران (1979) بود که براساس طیف لیکرت تنظیم‌شده است. برای محاسبه روایی پرسشنامه از طریق تحلیل عاملی و استفاده از نظریات خبرگان و برای محاسبه پایایی پرسشنامه از روش آلفای کرونباخ استفاده شد که ضریب مذکور 81/0 و 83/0 به‌دست آمد. برای تحلیل داده‌ها از اطلاعات جمعیت‌شناختی (آمار توصیفی) و در بخش استنباطی نیز برای تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS، Lisrelو آزمون همبستگی، ضریب رگرسیون چندمتغیره، آزمون t برابری و نابرابری واریانس‌ها و آنالیز واریانس (ANOVA) استفاده شد. نتایج تحقیق حاکی از آن بود که بین ابعاد ایجادکننده ترومای سازمانی و ترک‌خدمت کارکنان، رابطه معنی‌داری وجود دارد و سهم تأثیرگذاری هریک از این عوامل متفاوت است. همچنین این تأثیربراساس جنسیت، نوع استخدام، سنوات خدمت و پست سازمانی کارکنان با یکدیگر متفاوت است. عنوان مقاله [English] An Assessment of Factors Affecting Organizational Trauma On Leaving Service by Military Personnel چکیده [English] This study is intended to investigate the effect of the factors causing organizational trauma in military service personnel. It is an applied research using descriptive survey method. The statistical population of this research consists of 571 employees of Imam Khomeini Marine Science University from whom 230 people were selected as sample through random sampling method based on Morgan table. The data was collected by Kamen et al. (1979) questionnaire categorized on the basis of Likert scale. The validity of the questionnaire was confirmed by factor analysis based on the experts' opinions. The reliability of the questionnaire was confirmed by Cronbach's alpha resulting in 0.81 and 0.83 coefficients. Demographic information was used as descriptive statistics, and SPSS, LISREL, correlation coefficient, multivariate regression coefficient, t-test, inequality analysis and variance analysis (ANOVA) were used as inferential statistics in data analysis. The results indicated that there is a significant relationship between the aspects of the organizational trauma and employees leave, while the contribution of each of these factors was different. It also varies with regard to gender, type of employment, seniority, and organizational posts. کلیدواژه‌ها [English] trauma, organizational trauma, leave of service دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله بررسی نقش میانجی سرمایه‌ی فکری بر ارتباط میان وظایف مدیریت منابع انسانی و عملکرد سازمانی

دانلود فایل

closeمقاله بررسی نقش میانجی سرمایه‌ی فکری بر ارتباط میان وظایف مدیریت منابع انسانی و عملکرد سازمانی

مقاله علمی و پژوهشی " بررسی نقش میانجی سرمایه‌ی فکری بر ارتباط میان وظایف مدیریت منابع انسانی و عملکرد سازمانی" مقاله ای است در 21 صفحه و با 36 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد مدیریت منابع انسانی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث وظایف مدیریت منابع انسانی؛ سرمایه‌ی فکری؛ عملکرد سازمانی پرداخته شده است چکیده مقاله در راستای بهبود عملکرد سازمان‌ها، مدیریت منابع انسانی نقش‌های مختلفی را ایفا می‌کند که از مهم‌ترین آن‌ها پرورش استعداد ذاتی افراد سازمان در محیط رقابت دانشی می‌باشد. هدف از اجرای این تحقیق، تبیین جایگاه سرمایه‌ی فکری در ارتباط میان وظایف مدیریت منابع انسانی و عملکرد سازمان در قالب یک مدل است. در این تحقیق، سرمایه‌ی فکری به‌عنوان متغیر میانجی و وظایف مدیریت منابع انسانی به‌عنوان متغیر مستقل و عملکرد سازمانی به‌عنوان متغیر وابسته بررسی شده‌اند. جامعه‌ی آماری تحقیق، شرکت ملی نفت ایران است و نمونهة شامل 156 مدیر میانی و عالی است که به روش خوشه‌ای تصادفی انتخاب شده‌اند. در این تحقیق، برای بررسی مؤلفه‌های متغیرهای مورد مطالعه و سنجش روایی سازه از تحلیل عاملی تأییدی و برای آزمون فرضیه‌های تحقیق از روش مدل معادلات ساختاری استفاده شده است. یافته‌های تحقیق، حاکی از آن است که فعالیت‌های مدیریت منابع انسانی از طریق سرمایه‌ی فکری بر عملکرد سازمانی دارای تأثیر معنادار است. در مدل برازش شده‌ی این تحقیق، ارزیابی عملکرد، انتخاب و استخدام، بیش‌ترین بار عاملی را در فعالیت‌های مدیریت منابع انسانی به‌خود اختصاص داده و در بین سرمایه‌های فکری، سرمایه‌ی ساختاری، بیش‌ترین بار عاملی را در مجموعه‌ی سرمایه‌ها دارا می‌باشد. عنوان مقاله [English] Reviewing Mediating Roles Relationships Between Human Resource Managers’ Responsibilities and Organizational Performance of Intellectual Capitals Upon چکیده [English]   Human resource managers play a wide variety of roles in improving organizational performance. One of their most important roles is to develop the employees’ inherent aptitudes in a competitive knowledge-Based Environment. The main aim of the research is to draw a contextual model which illustrates the position of intellectual capital in the relationship between human resource managers’ responsibilities and organizational performance. In this research, mediator variable, independent variable, and dependent variable were respectively allocated to intellectual capital, human resource managers’ responsibilities, and organizational performance. The sample includes 156 managers which were selected from middle and top managers of National Iranian Oil Company by implementing cluster-chance method. Confirmatory Factor Analysis (CFA) was employed to examine the indicators of the studied variables and to evaluate the construct validity; Structural Equations Method is adopted in order to test the research hypotheses. The results indicated that human resource mangers’ operations considerably influence organizational performance through the medium of intellectual capital. In the contextual model, recruitment and selection as well as performance appraisal have the greatest factorial load among the human resource mangers’ practices, and the greatest factorial load is allocated to structural capital among three classes of intellectual capitals. کلیدواژه‌ها [English] Human Resource Managers’ Responsibilities, intellectual capital, Organizational Performance دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواننداز محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .